• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

סיום הכסף הזול? ההשפעה על ישראל

• פותח הנושא Ehud
  • פורסם בתאריך

Ehud

משתמש בכיר
דירוג
4,138
בחודשים האחרונים, נראה שהתחיל לצאת האוויר מ"הבועה" של חברות הצמיחה הגבוהה אשר אינן רווחיות... נראה שהשוק הציבורי מתחיל "לדרוש" תוצאות מחברות...ופחות מוכן לשלם על סיפורים של צמיחה שאמורה להיות רווחית בעתיד...

רואים את זה בבירור ב ARK, אבל גם במקומות הרבה יותר "קרובים" לבית...WIX ירדה ב 60%, LMND ב80%, FVRR ב75% ועוד ועוד...הקריסה בשווי הזו היא משמעותית מאד בהנחה והיא לא "רגעית"...ובעוד זה לא קשור רק לחברות ישראליות...לישראל יש נציגות נכבדת.
אם השוק הציבורי לא מוכן יותר לשלם מחירים כאלו...זה יגרור כמה דברים.:

1) לחץ על החברות הנוכחיות להגדיל רווחיות/תוצאות(בהנחה ואין להם מספיק כסף בקופה וגם אם יש)...איך זה ישפיע על האווירה? גיוסים? פיטורים?
2) על קרנות ההון סיכון, יכול להיות שיהיו מוכנות לשלם הרבה פחות/השקעות יותר נמוכות/שווים יחתכו וחברות שיצטרכו להשאר פרטיות לאורך יותר זמן ולהוכיח רווחיות לפני אקזיט...להדק את החגורה.
חברות מסויימות יתגלו כחברות שלא יכולות לעמוד בזכות עצמן ויסגרו...מגלים מי שוחה עירום כש... כמה מתוך החברות השכילו לגייס כסף במחירים גבוהים, וכמה "חיו בסרט" ונרדמו על האף?(אני זוכר שפייבר אם אני לא טועה ביטלו גיוס של 700 מיליון דולר כשהמניה הייתה בערך ב 250$, כי זה לא היה בשווי מתאים....היום הם ב85$....)
3) ה FAANGים שמרוויחים לא מעט מכל הכסף הזול שנכנס עד עכשיו(כמה הולך לשיווק בFB וגוגל מכל דולר שמגויס? 40%? כמה לתשתיות ענן?) גם יכולות לחטוף(כמובן לא ברמה מסכנת חיים...אבל לא נעים ).
4) המייסדים שמכרו מניות שיחקו אותה וזו אכן הייתה תקופה להנפיק ולמכור חלומות לציבור...אבל מה עם העובדים בעלי האופציות שעוד לא מומשו? באיזה מחיר הם קיבלו אותן?

וכל זה בזמן שיש תחרות מטורפת על כ"א, השכר עולה בטירוף, שוק של עובדים עם דרישות גבוהות, תחרות למי יש מסיבה יותר יקרה(שנת 2000 מישהו?)....האם הולכת להיות כאן איזשהי התנגשות? העובדים והמייסדים משחקים את המשחק שרואים במראה האחורית ולא שמים לב שוול סטריט, הדוד העשיר מאמריקה שמימן את כל הסיפור, עצר את המוזיקה ושואל את עצמו על מה אני לכל הרוחות משלם כל כך הרבה?

מבחינת השקעות, אם הסיטואציה הזו תמשך...יהיו הזדמנויות....התינוק יזרק עם האמבט.

מכוון שאני מניח שאחוז גדול מהפורום הזה עובד בהייטק מעניין לפתוח דיון על הנושא...

נערך לאחרונה ב:
שני הסנט שלי, שלא מבוססים על שום נתון מספרי אלא על תחושה בלבד:
אפשר לומר שבחברות הטק נוצרה גם כן אינפלציה:
1. הרבה חברות הונפקו או גייסו לפי שווי שלא משקף את היקף הפעילות וההכנסות שלהן. הרבה מהן כבר איבדו חלק ניכר מהשווי בשיא, והרבה ימשיכו לרדת עוד, כולל המחקות מהבורסה וסגירה של חברות שלא הצליחו להתרומם מבחינת פעילות עסקית.
2. הכסף הזול הגביר ביקוש לעובדים, שבתורו יצר עלייה מהירה בתנאי העבודה - בין אם בשכר ובתגמול מנייתי, ובין אם במשרדים מנכרי עיניים.
אם הכסף מתייקר, לא יהיה מופרך שלחברות יהיו הרבה יותר קשה לפזר כספים. אם עובדים רגילים שכל שנה יש בונוס והעלאה אוטומטיים, חלק לא מבוטל מהם יגלה מציאות שבה אין העלאה והבונוס יהיה נמוך משמעותית מבשנים קודמות. גם מראות כמו ספר במשרד ושאר פינוקים שקיימים רק בהיי טק יהפכו כנראה לנדירים יותר.
3. עובדים שבנו על המניות שקיבלו לחישוב השווי, עשויים לגלות שהשווי שלהם נחתך בעשרות אחוזים.

אני מספיק זקן כדי לזכור:
כבר היינו בסרט הזה ובגלל זה למעט חשיפה של מדד רחב אני בכלל לא מתקרב לתחומים האלה שכבר מזמן אני אומר שהם בועה פר אקסלנס (ויש עוד הרבה מקום לירידה), המנורות האדומות המצלצלות הגיעו עם הSPACים, זה לכל בר דעת אומר הכל.

קח בחשבון שהFANG אולי מתומחרות יקר אבל הם לא בועה מטורפת, הם מרווחים ארגזים של כסף, זה לא סיפורי סבתא.

אומנם לא שאלת אבל דווקא במניות הערך המשעממות יש בשר, סתם C לדוגמא, או ת"ס VBR.

אני מספיק זקן כדי לזכור:
כבר היינו בסרט הזה ובגלל זה למעט חשיפה של מדד רחב אני בכלל לא מתקרב לתחומים האלה שכבר מזמן אני אומר שהם בועה פר אקסלנס (ויש עוד הרבה מקום לירידה), המנורות האדומות המצלצלות הגיעו עם הSPACים, זה לכל בר דעת אומר הכל.

קח בחשבון שהFANG אולי מתומחרות יקר אבל הם לא בועה מטורפת, הם מרווחים ארגזים של כסף, זה לא סיפורי סבתא.

אומנם לא שאלת אבל דווקא במניות הערך המשעממות יש בשר, סתם C לדוגמא, או ת"ס VBR.
אני לחלוטין לא משקיע בחברות כאלו … אני לא חכם מספיק בשביל לדעת אם בעוד עשר שנים עדיין יבנו אתרים בוויקס והיא תדפיס כסף או האם פייבר תהיה רווחיות או שתוחלף… לא המשחק שלי.

גם לגבי ה faang מסכים, אני כן סקרן לדעת כמה מהפמפום של הכסף הזול דרך ההון סיכון הועבר הלאה אליהם ומה תהיה ההשפעה של הפסקה/ירידה בהיקף הפמפום הזה יהיה עליהן.

מסקרן אותי לראות האם אכן השחיטה הלא כשרה שהחברות הלא מוכחות שנדחפו לשוק תירד downstream לשוק ההון סיכון, לתפעול היום יומי של החברות הציבוריות הקיימות(ולאלו שרצו להנפיק ) ולשוק הההיטק באופן כללי … ובאיזה קצב.

היום יש מפל של כסף שמתחיל בריבית הנמוכה, זורם לסטארטאפים, משם למשכורות הייטק מופרכות, והלאה לכלכלה הרחבה (דירות, מסעדות, בגדים, ושאר מוצרי הצריכה).
השאלה אם התיקרות הכסף ופיצוץ הבועה בסטארטאפים לא יוביל למיתון שבתורו יקטין את ההכנסות של ה-FAANG?

לא יודע כמה זה באמת משפיע, אבל גם העלייה החזקה מאד של השקל מול הדולר בשנה החולפת לא תורמת לחברות הללו.
יש לחברות הישראליות הוצאות בשקלים על משכורות, משרדים ועוד והן עדיין מרוויחות בדולרים.

זה יגביר את ההשפעה השלילית ואני לא אתפלא אם עוד שנה או שנתיים המשכורות יתחילו לרדת או לפחות להיעצר (מה שקורה היום בשוק מבחינת שכר זה טירוף שלא נראה כמוהו)

השאלה אם התיקרות הכסף ופיצוץ הבועה בסטארטאפים לא יוביל למיתון שבתורו יקטין את ההכנסות של ה-FAANG?
הם לא מיקשה אחת, כל מקרה לגופו.
מיתון יכול לעשות טוב לאמזון דווקא, כנ"ל נטפליקס.

מסכים.
השוק מתמחר עליה בריבית בקרוב, ופחות יוצא להרפתקאות, ומממש מה שעשה עד עכשיו.
פחות רואים את זה במדדים כי הגדולות סוחבות את המדד.
לדעתי השוק עושה את זה יחסית בלי יותר מידי יחסי ציבור, ולדעתי נראה האטה ולא לחיצה חזקה על הברקס. מה שלדעתי מעיד על שוק בריא, ולא על בועה שמתפוצצת עוד רגע.
יכול להוביל לצמצומים/התייעלויות בחברות הנ"ל, שבישראל זה יכול להגיע לאלפי עובדים, לדעתי בשנה-שנתיים הקרובות, מה שיכול לגרום להאטה בשכר בתחום.
כמו שנאמר FAANG ובכלל הגדולות והותיקות אכן עושות ארגזים של כסף עדיין, ולכן הן יהיו הנהנות המרכזיות לדעתי מהמצב, גם יוכלו לגייס יותר עובדים בקלות, גם אולי יוכלו לרכוש חברות בגרושים בעיקר בשביל הIP, ויהיו פחות מתחרים על סגמנטים מסויימים.

אני לא יודע מה יהיה, אבל אני חושב שזה מוקדם מדי להכריז על סיום הכסף הזול. גם ב2015-2019 היתה עליית ריבית והשוק פרח, אמנם לא ברמה של השנתיים האחרונות, אבל עדיין פרח לכל דבר ועניין.
לדעתי האינפלציה היא זמנית לעומת הלחצים הדיפליצונים שישארו איתנו.
כולם כבר יודעים שהריבית תעלה משמעותית השנה אז ייתכן שהשוק כבר תימחר את זה (אבל ייתכן שלא כמו שראינו כבר בעבר)

בכל מקרה, קשה לי לראות את ענף ההייטק נפגע מזה באופן כל כך משמעותי כמו שאתה מתאר. לדעתי חברות טכנולוגיה הולכות להישאר המקום ששווה לשים בו את הכסף גם כשהריבית תיהיה 2-3%. זה ממש לא בועת הדוט קום של שנות ה2000. לחברות יש הכנסות וצמיחה אמיתית. גם אם המכפילים לשווי ירדו אני לא רואה משהו עוצר את הקטר הזה. (אבל אני לא אובייקטיבי)
אמנם הם שורפים כסף בשביל צמיחה אבל עם הרווח השולי שאפשר להגיע אליו בתחום התוכנה אני פשוט לא רואה מצב שחברות מצליחות נסגרות רק בגלל שלא הגיעו לרווחיות, אולי נמכרות תמורת סכום יפה. (אם החברה כושלת זה עניין אחר)

לי זה רק נראה כמו שיש\יהיה תיקון בריא של השנתיים האחרונות.

נערך לאחרונה ב:
עם הרווח השולי שאפשר להגיע אליו בתחום התוכנה אני פשוט לא רואה מצב שחברות מצליחות נסגרות רק בגלל שלא הגיעו לרווחיות, אולי נמכרות תמורת סכום יפה. (אם החברה כושלת זה עניין אחר)
אם אפשר להגיע לרווח שולי מאוד גדול, אז איך הן מפסידות כסף? ברור לי שיש חברות שבשלב הראשון משקיעות ומתרחבות ולוקח להן זמן להגיע לרווחיות. מצד שני, יש גם חברות שלעולם לא יגיעו לרווחיות. השאלה היא לאיזו קבוצה החברות שהונפקו לאחרונה שייכות.

אם אפשר להגיע לרווח שולי מאוד גדול, אז איך הן מפסידות כסף? ברור לי שיש חברות שבשלב הראשון משקיעות ומתרחבות ולוקח להן זמן להגיע לרווחיות. מצד שני, יש גם חברות שלעולם לא יגיעו לרווחיות. השאלה היא לאיזו קבוצה החברות שהונפקו לאחרונה שייכות.
זה בדיוק ההבדל בין חברת צמיחה לערך...
מצד אחד קח את פאלאנטיר שכבר יש לה הכנסות שנתיות של מיליארד דולר על תוכנה, אבל עדיין שורפת הרבה יותר מזה בשביל לצמוח יותר (בלי להיכנס עכשיו אם זה נכון או לא), לעומת זאת צ'קפוינט נגיד שהגיעה לשלב של להרוויח כסף ופחות משקיעה הרבה בצמיחה נוספת.

אגב דוגמא קיצונית, אבל תסתכל כמה זמן אמזון הפסידו כסף.... לא כל חברה היא אמזון מן הסתם אבל הנקודה היא שאמזון יכלה לעצור את הגדילה בשלב מוקדם, להפסיק להשקיע כסף בפיתוח, ולהפוך לחברה רווחית.

לכן חשוב מאוד להבדיל בין חברות עם מודל הכנסות בעייתי ושולי רווח נמוכים לבין חברות שפשוט משקיעות כסף בצמיחה נוספת ולכן יש להם ערך למרות שהם בהפסדים קבועים. אני מסכים שיש לא מעט חברות עם מודל הכנסה בעייתי, אבל לדעתי רוב החברות לא כאלו. להגיד שחברה היא ללא רווחים ובהפסדים קבועים לא אומר כלום אם לא יורדים לפרטים.

נערך לאחרונה ב:
לכן חשוב מאוד להבדיל בין חברות עם מודל הכנסות בעייתי ושולי רווח נמוכים לבין חברות שפשוט משקיעות כסף בצמיחה נוספת ולכן יש להם ערך למרות שהם בהפסדים קבועים. אני מסכים שיש לא מעט חברות עם מודל הכנסה בעייתי, אבל לדעתי רוב החברות לא כאלו. להגיד שחברה היא ללא רווחים ובהפסדים קבועים לא אומר כלום אם לא יורדים לפרטים.
להערכתי רוב חברות הטק שהפכו לציבוריות בשנה-שנתיים האחרונות שייכות לסוג הראשון, ולעולם לא יזכו להגיע לרווחיות קבועה וגדלה.

יש דוגמאות ספציפיות של חברות צמיחה, שיש לכם הערכה מנומקת שהן לעולם לא יגיעו לרווחיות \ יגיעו לרווחיות גבוהה?

אמנם הם שורפים כסף בשביל צמיחה אבל עם הרווח השולי שאפשר להגיע אליו בתחום התוכנה אני פשוט לא רואה מצב שחברות מצליחות נסגרות רק בגלל שלא הגיעו לרווחיות, אולי נמכרות תמורת סכום יפה. (אם החברה כושלת זה עניין אחר)
יכולה להיות חברה מצויינת עם מודל נהדר שעדיין תכשל, כי היא תלויה בשוק שנמצא במשבר.
ההייטק ושאר הכלכלה תלויים זה בזה ואם יש משבר פיננסי / ריאלי אז גם ההייטק יחטוף ומבין החברות יהיו כאלו שייסגרו וחברות לא יותר טובות שיפרחו, וזאת בגלל התלות בסקטורים שונים (למשל: תעופה מול פעילות פנאי בבית בשנתיים האחרונות).

יש דוגמאות ספציפיות של חברות צמיחה, שיש לכם הערכה מנומקת שהן לעולם לא יגיעו לרווחיות \ יגיעו לרווחיות גבוהה?
Monday?

יכולה להיות חברה מצויינת עם מודל נהדר שעדיין תכשל, כי היא תלויה בשוק שנמצא במשבר.
ההייטק ושאר הכלכלה תלויים זה בזה ואם יש משבר פיננסי / ריאלי אז גם ההייטק יחטוף ומבין החברות יהיו כאלו שייסגרו וחברות לא יותר טובות שיפרחו, וזאת בגלל התלות בסקטורים שונים (למשל: תעופה מול פעילות פנאי בבית בשנתיים האחרונות).
ואני מרגיש שיוצרים פה משבר שלא קיים.

חלק מהכסף שהם מרוויחים מקורו בחברות המנופחות שיש להם כסף לשכור את שירותיהם (פרסום, תשתיות).
כלכלה היא רשת, אף אחד לא "מרוויח כסף" בוואקום.

לכן קריסה היא בד"כ אפקט דומינו.
אם 10 חברות טק קורסות אז פתאום כל מיני מסעדות ששירתו אותן בצהריים באותו איזור קורסות כי הביקוש יורד, ואז הספקים קורסים כי המסעדות קרסו, וכו'.

גוגל/אמאזון/פייסבוק וכו' לא חסינים לאפקט של התפוצצות רחבה של בועה, משום שהרבה מאוד מהכסף שלהם מקורו בטק עצמו.

בגלל שהן נמצאות בראש שרשרת המזון (השוק בעיקר צורך מהן שירותים, הן לא צורכות שירותים כמעט מאף אחד) - הן (כנראה) תהיינה האחרונות להיפגע בהתפוצצות של בועה, אם תקרה כזו. אבל הן אכן תפגענה - כתלות בגודל הבועה / דומינו / וואטאבר.

כבר כמה שבועות שנציגים של MICROSOFT מנדנדים לי לנסות לדבר איתם על להזיז את חלק משימושי הענן שלנו אליהם. אלה אנשים שמועסקים במשרה מלאה במטרה יחידה של להשיג לקוחות ו/או להגדיל את השימוש שלהם וכו' וכו'. אם החברה שאני עובד בה (וחברות כמוה) תקרוסנה, אז כל ההכנסות האלה (בין שפוטנציאליות ובין שקיימות) תתאדנה, ואז כדי להתמודד עם זה יהיו גלי פיטורים (פתאום לא צריך 3 אנשים שמנדנדים לעובד סטרטאפ יחיד ועושים איתו פגישות זום אם החברה שלו או דומותיה לא קיימות או שאין להן יותר כסף) וכיו"ב.

בכל מקרה, אין לי שום דבר חכם לומר על השאלה האם יש או אין בועה, והאם היא תתפוצץ או לא תתפוצץ. אני רק רציתי להעיר את הנ"ל.

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
N האם שמתם לב שהדיון בין סיום שלטון החמאס לבין החזרת החטופים הפך לפוליטי טהור? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 59
stamEhad סיום עבודה - מימון רכישת אופציות ע"י כספי פיצויים + ימי חופשה מיסים 6
י סיום תואר ראשון בכלכלה (חד חוגי) וחיפוש עבודה התפתחות אישית 11
C הודעה מראש על סיום העסקה ועזיבה התפתחות אישית 14
מ סיום תפקיד ויציאה לדרך חדשה וטובה יומני מסע אישיים 5
S סיום עבודה והתחלת הכשרה מקצועית-מה כדאי לדעת בנוגע לקרן הפנסיה ולקרן ההשתלמות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
D המשך הדרך- סטודנט לרפואה לקראת סיום התפתחות אישית 43
D המשך הדרך- סטודנט לרפואה לקראת סיום התפתחות אישית 0
D סיום ביטוח סיעודי קולקטיבי צרכנות פיננסית 9
L משיכת פיצויים לאחר סיום עבודה מיסים 4
ש רוצה להתנתק, מה ההבדל בין הפסקת שירות/ניתוק/סיום? צרכנות פיננסית 11
ת דוח על סיום פירוק קרן שוק ההון 5
M מיסוי RSU בעת סיום העסקה מיסים 35
waskindalost האם לבטל את ביטוח המבנה לאחר סיום משכנתא ? צרכנות פיננסית 23
A סיום תשלומי משכנתא מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 33
jenglender סגירת חשבון בחו"ל והעברת הכסף לישראל מיסים 4
ה הפסיכולוגיה של הכסף - הספר צרכנות פיננסית 2
חתול לילה איפה נמצא הכסף שב- IB ? שוק ההון 11
C מה בית ההשקעות עושה עם הכסף הנזיל בחשבון? שוק ההון 1
O השקעה דרך ברוקר זר מבחינה מס ירושה ונזילות הכסף שוק ההון 35
ט לשים את כל הכסף הפנוי בIB שוק ההון 10
R החזרת משכנתא - מסלול פריים אל מול השארת הכסף בקופת גמל להשקעה נדל"ן 5
J האם הכסף מבוטח, על מי האחריות-בתי השקעות שוק ההון 2
איש ירח עץ הכסף. זמן לקטוף את הפירות? יומני מסע אישיים 14
E בן 15, מחפש איפה להשקיע את הכסף יומני מסע אישיים 18
L קרן השתלמות - משיכה רק של הכסף שהופקד מעל התקרה הפטורה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 31
G שמירה על ערך הכסף שוק ההון 1
O האם הייתם משקיעים את הכסף של ההורים בקרן כספית? שוק ההון 1
א קניתי מניה של חברה, לאן הכסף הולך? שוק ההון 3
Y איפה הכסף? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
jinjiy העברת הכסף מקופות גמל של הילדות לאפיק אחר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
מ שוואב - ביטוח על הכסף? שוק ההון 3
א ירושה כאשר הכסף בib מקושר לחשבון wise צרכנות פיננסית 6
J מה עדיף להקדים תשלומים לקבלן ולהימנע מהצמדה לממד או להפקיד את הכסף בפקדון חסר סיכון בריבית של בערך 4%? נדל"ן 7
ק להוציא את הכסף לחו״ל - מה זה אומר בדיוק? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 602
Y תוך כמה זמן הכסף מופקד בתוך חשבון IB? שוק ההון 3
H איך להגן על הכסף שלי שוק ההון 2
י מה עושים עם הכסף - פיקדון או קרן כספית? שוק ההון 3
מ מה לעשות עם הכסף ששוכב בעו"ש פוסטים מאיכות נמוכה 2
stamEhad מחיר למשתכן - תוך כמה זמן אני צריך לארגן את הכסף? נדל"ן 4
deussex עד כמה אתם סומכים להפקיד את כל הכסף בבית השקעות ישראלי ? שוק ההון 81
א האם הכסף בבנק בטוח שוק ההון 15
B עזרה | מה לעשות עם הכסף? שוק ההון 2
מ כמות הכסף שצריך לחסוך בשנה לדירה - שאלה עם וריאציה אחרת נדל"ן 5
O הכסף לא הגיע לwise צרכנות פיננסית 0
D כמות הכסף שצריך לחסוך בשנה בשביל "להשיג" את עליית מחירי הנדלן נדל"ן 93
deussex איך ההורים שלכם (דור הפנסיה) שומר על ערך הקניה של הכסף שלהם בבנק ? שוק ההון 16
C כיצד אני שומר על רמת סיכון גבוהה ומפזר את הכסף? שוק ההון 17
F קניית מניות של ishares - סליקה נדחתה - לאן הלך הכסף? שוק ההון 18
ב ביטוח מנהלים - העברת הכסף ההוני לקופה אחרת פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9

נושאים דומים

Back
למעלה