1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

מיסוי RSU בעת סיום העסקה

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י minimizer, ‏13/7/19.

תגיות:
  1. minimizer

minimizer משתמש סולידי

לקראת סוף החודש הבא אני אמור לעזוב את מקום עבודתי הנוכחי (מיוזמתי), ואני לא לגמרי מבין מה הולך לקרות עם מניות ה-RSU שכבר הבשילו שנמצאות עדיין בחשבון ה-ETRADE, מבחינת אופן המיסוי שלהן.
    ממה שהבנתי עד כה, החשבון נשאר פעיל והמניות נשארות בו עד שאחליט למכור אותן. מה שלא מובן הוא כיצד אמוסה ביום שבו אחליט למכור אותן (שיכול להיות גם בעוד עשר שנים מהיום).
    א) מי יהיה אחראי לניכוי המס? האם הנאמן (IBI Capital) של המעסיק הנוכחי יטפל בזה, או שאצטרך לדווח על ההכנסה בעצמי?
    ב) לפי איזו מדרגת מס יתבצע הניכוי? קראתי איפשהו שזה תמיד לפי השיעור המקסימלי (בלי קשר למדרגת המס האמיתית שלי בשנה שבה אני אמכור את המניות) - האם זה נכון? אם כן, זה אומר שאצטרך לבצע ביוזמתי תיאום מס כדי לקבל בחזרה את הכסף שמגיע לי?
    ג) האם ישנם דברים נוספים שכדאי לדעת לגבי ה-RSU כשעוזבים את מקום העבודה?

תודה מראש :)

Aranchik אוהב/ת את זה.
  2. חתול לילה

חתול לילה משתמש בכיר

הנאמן ינכה מס מקסימלי.
    הכל מדוייק (לא תאום מס אלא דוח שנתי).

3. minimizer

minimizer משתמש סולידי

נפלא. אני מניח שהמס המקסימלי יחול רק על מחיר ההענקה, ועל כל השאר יחול מס רווח הון רגיל?

4. ת.אוקהם

ת.אוקהם משתמש ותיק

לא הייתי בסיטואציה אבל נשמע לי שהנאמן ייקח על הכל ואחכ תתקזז מול מס הכנסה וביטוח לאומי.
    הרי גם אם קיבלת עם סעיף 102 לא תמיד אתה משלם רק רווחי הון אלא רק אם עברו שנתיים.

5. KickR

KickR משתמש ותיק

רק עד (כלומר, במקרים בהם מוכרים בהפסד, אתה לא משלם מס הכנסה על כסף שלא קיבלת)

גם אני לא הייתי בסיטואציה אבל אני חושב שלעומת ההכנסה הנוכחית שלך (שלנאמן אין מושג לגביה), לגבי מחיר ההענקה יש לו מושג.
    לדעתי הוא דווקא לא ידווח על הרווחים במדרגת המס המקסימלית.

יש פה מישהו שכבר עשה את זה?

6. ת.אוקהם

ת.אוקהם משתמש ותיק

אם השכר שלך (כולל המניות) גבוה יחסית אז צריך לבצע גם תיאום מול ביטוח לאומי כי לא אמורים לשלם מעל ~42k.
    אולי, מניח שיש פה מישהו/הי שידע בוודאות.

7. i3arnon

i3arnon משתמש ותיק

הנאמן. זו כל מטרתו.. לוודא שהאחריות לשלם מס לא בידיים שלך :)
    הנאמן שלנו שונה, אבל כנראה שאין הרבה הבדלים.
    להבנתי, הנאמן תמיד לוקח מס מקסימלי כי הוא לא מודע למדרגה שלך, שזה אומר (במסלול 102, ואם עברו שנתיים) 62% על השווי בזמן ההענקה ו25% (או 28%, תלוי בכמה מעודכן ומגדיל ראש הנאמן) על הרווח.
    עכשיו, בזמן ההעסקה, הנאמן מדווח למעסיק על המכירה (והמס ששולם) והוא "מתקן" את זה במשכורת (כלומר, מודע למס עודף ששולם ומקזז אותו כך שיותר מהשכר מגיע לנטו).

כשעוזבים את אותו מעביד, התיקון הזה לא נעשה אוטומטית, אז צריך לעשות אותו בצורה עצמאית.
    אם עוזבים "הביתה" ולא למקום עבודה אחר אפשר אחרי העזיבה להביא לנאמן מסמך מביטוח לאומי שמראה שאין הכנסה ואז הוא מנכה מראש פחות. כדאי לבדוק עם הנאמן לפני.

לאנשים לפעמים אין כוח להתעסק עם תיאום מס, ולפעמים גם הכמות לא מצדיקה את זה, אז בוחרים למכור לפני העזיבה.
    צריך במקרה הזה למכור מספיק זמן מראש כדי לאפשר למעסיק לקבל את הדיווח ולתקן בשכר.

יש אנשים שמחזיקים כמות גדולה משהיו רוצים בRSU, אבל נמנעים מלמכור בגלל הטבת המס.
    במקרה כזה, כדי להרגיע חששות, אפשר לגדר באמצעות אופציות (מורכב מדי בשבילי, אבל זו אופציה).
    לרוב האופציה הזו אסורה בחוזה לעובדים באותה חברה. ברגע העזיבה כנראה שהאיסור הזה נעלם..

חתול לילה אוהב/ת את זה.
  8. minimizer

minimizer משתמש סולידי

למה 62%? מדרגת המס המקסימלית היא 50%, לא?

עריכה: אני מניח שכללת בחישוב בט"ל וביטוח בריאות?

9. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

בשרשור אחר היה עדות שהנאמן מושך את מדרגת הבט"ל מהמשכורת האחרונה שלך בחברה, ולכן למי שסיים עם משכורת מעל 43,000 פוטנציאלית זה יצא 0% בט"ל.

10. minimizer

minimizer משתמש סולידי

"למזלי" אני במדרגת מס נמוכה יותר.
    בכל מקרה, מכיוון שאני לא צריך את הכסף הזה בתקופה הנראית לעין, אני לא משלם (למיטב ידיעתי) שום עמלה ל-ETRADE על החזקת המניות והמניה משלמת דיבידנד מדי רבעון, אני לא רואה סיבה למכור אותן כרגע.

11. ביולוג ירושלמי

ביולוג ירושלמי משתמש ותיק

זה רק אצלי או שאצל כולם?...
    בילבלו לנו בשכל ששווה מאוד להחזיק את ה- RSUs שנתיים מזמן ההבשלה (Vesting), ורק אז למכור אם בכלל, כי רק אז הן נכנסות למסלול מס פירותי (25% מס רווחי הון וחלאס) או משהו כזה.
    זה אומר למישהו משהו?

12. חתול לילה

חתול לילה משתמש בכיר

זה נכון רק לעליית הערך.
    כלומר ה- RSU עדיין ממוסה לפי מס שולי, כשהשווי שלו זה ביחס לזמן שבו קיבלת אותו.
    אבל אם בינתיים ערך המניות עלה: אז במקום שעל ההפרש הזה תשלם מס שולי, תשלם רק 25%. אם תחכה שנתיים.

ת.אוקהם ו-ביולוג ירושלמי אוהבים את זה.
  13. i3arnon

i3arnon משתמש ותיק

לפי הבנתי, זה לא מזמן הvesting.. זה מזמן ההענקה. כלומר על grant שהתקבל לפני שנתיים כל vest ימוסה ב25%-28% על הרווח ומס הכנסה על השווי בזמן ההענקה.
    אצלנו אף אחד לא מייעץ (לכאן או לכאן) אבל לא רואה סיבה להתחשב בזה.
    אם אתה מעונין למכור, תמכור ברגע שאתה יכול. ההבדל במיסוי הוא רק על הרווח, והרווח לרוב קטן בהשוואה לשווי אם מוכרים ברגע הvest ומתחת לשנתיים.
    אם לעומת זאת אתה מעוניין לאפטמז את המס, הרבה יותר מהותי לדחות את מס ההכנסה על השווי בזמן ההענקה, וזה לא משתנה אחרי שנתיים. אכן כדאי לדחות אותו, אבל לדחות כמה שאפשר (ביחד עם ההבנה שזה מגדיל את הסיכון).

לא מייעץ.. אבל לא מתכנן למכור RSU.

ביולוג ירושלמי ו-roneng אוהבים את זה.
  14. 1337justme

1337justme משתמש סולידי

מנצל"ש.

מניח שהתשובה שלילית, אבל אנסה:
    יש לי גם RSUs וESPP דרך IBI CAPITAL מהמעסיק, האם זה אומר שיש לי בעצם חשבון השקעות שדרכו אפשר לקנות ניירות או שהחשבון הזה נועד אך ורק לRSUs וESPP מטעם המעסיק?

15. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

יכול להעיד מהמצב שלי (שגם הנאמן זה IBI Capital), הברוקר זה ETRADE והם אמרו לי שהחשבון מיועד רק למענקים מהמעסיק, על הדרך אמרו גם שישמחו שאפתח דרכם חשבון מסחר נוסף :)

16. 1337justme

1337justme משתמש סולידי

מעניין, חושב שיתנו תנאים טובים לעובדים של המעסיק :)? ( יותר מבתי השקעות 'רגילים')
    אפרופו הנושא הזה, מניח שיש לך גם ESPP בנוסף, ידוע לך האם המעסיק דואג לענייני המיסוי או שגם עבור ESPP צריך להגיש לבד בקשה להחזר מס?.

17. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

בetrade יש רשימת etf חינמיים ובינהם המובילים הפאסיביים של ואנגארד.
    הבעיה שלך תהיה העברה של שקלים לשם. לשם זה תצטרך חשבון בIB ובשביל 0.35-1.4 דולר לחודש לא יודע אם הייתי מסבך ככה.

אם אתה עושהkeep מאותו רגע המניות שלך בברוקר זר על כל המשתמע מכך.
    כלומר, במכירות תצטרך לדווח ולשלם מקדמות על כל חצי שנה שתבצע מכירה.
    על דיבידנדים יש סימן שאלה אם הם גוררים חבות של דוח שנתי.

אם אתה עושה quicksale להבנתי המעסיק מטפל בעניין המס.

1337justme אוהב/ת את זה.
  18. 1337justme

1337justme משתמש סולידי

למה אי אפשר להעביר ישירות מהבנק?

אני מקבל כל חצי שנה מייל מהמעסיק בעת קנית מניות חדשות על ידיו ששואל האם למכור או לשמור את המניות שנקנו בחצי שנה הקודמת, אני תמיד בוחר למכור, האם זה בעצם quicksale?

19. roneng

roneng משתמש בכיר

הבעיה העיקרית של etrade היא שהם לא מוכנים לפתוח חשבון ללא-אמריקאים. בעבר הם פתחו (עד לפני כ10 שנים), אבל היום אפילו עם ITIN הם מסרבים לפתוח.

20. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

אפשר. יעלה לך המון.

אבל לאחר מה ש @roneng כתב, זה לא רלוונטי אלא אם יש לך אזרחות אמריקאית.

1337justme אוהב/ת את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
מיסוי בזמן רילוקיישן לארה"ב פינת המשקיעים ‏6/7/19
מיסוי קופת גמל פינת המשקיעים ‏4/7/19
מיסוי פנימי של ETF פינת המשקיעים ‏2/6/19
חישוב מיסוי בישראל משכירות עם משכנתא בארה"ב פינת המשקיעים ‏30/5/19
השפעת היפראינפלציה על מיסוי ניירות נקובים בדולר פינת המשקיעים ‏21/5/19
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.