• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

סוגיית המטבע של אחזקת ETF

ERE בלי ה E

משתמש רגיל
דירוג
167
בעניין שיקול בחירת מטבע (שקל או דולר) לבחירת קרנות סל לבניית תיק השקעות עד כמה חשוב המטבע בו נקנית קרן הסל אם מחזיקים את הקרן לטטוח ארוך מאד ואם מוציאים מהמשוואה עלות חד פעמית של המרת מטבע בקנית התיק.
אני מבין שמה שמשפיע על ערך כל יחידה של הקרן, מבחינת מטבע, זה הפיזור של המטבעות של אחזקות הקרן ולא המטבע בו נקנית הקרן.
אבל כאשר מתכוונים לממש ניירות ערך ולהמיר לשקלים היחס, באותו זמן של המטבע הזר/שקל הוא קריטי.

אבל כאשר מתכוונים לממש ניירות ערך ולהמיר לשקלים היחס, באותו זמן של המטבע הזר/שקל הוא קריטי.
לא.
תחשוב שקנית שק אורז, בבורסה שבה הערך שלו נקוב בדולרים (או ביין, או ביורו, זה לא משנה).
האם הערך האמיתי של שק האורז בשקלים תלוי בשער הנוכחי בין דולר לשקל?

(תראה גם את השרשור הזה למשל:
http://www.hasolidit.com/kehila/threads/קניית-קרן-סל-אירופאית-באירו-או-בדולר.958/)

בעניין שיקול בחירת מטבע (שקל או דולר) לבחירת קרנות סל לבניית תיק השקעות עד כמה חשוב המטבע בו נקנית קרן הסל אם מחזיקים את הקרן לטטוח ארוך מאד ואם מוציאים מהמשוואה עלות חד פעמית של המרת מטבע בקנית התיק.
לדעתי חשיבות מינורית. בטווח ארוך השער לא משתנה כמעט. בנוסף אם אתה עושה איזון יש סיכוי טוב שאתה קונה בכל מיני רמות של שער לאורך השנים.
עריכה: יחד עם זאת כן יש סיכון של ייסוף ממושך של השקל לאורך שנים- אבל כנגד זה יש עלויות גידור.

תחשוב שקנית שק אורז, בבורסה שבה הערך שלו נקוב בדולרים (או ביין, או ביורו, זה לא משנה).
האם הערך האמיתי של שק האורז בשקלים תלוי בשער הנוכחי בין דולר לשקל?
אני לא בטוח אם אני מסכים עם הטיעון הזה דווקא, כי מי שצריך כסף בשקלים (נניח לטיפול רפואי דחוף חלילה או להוצאה לא צפויה בארץ) - כן חשוב לו הערך בשקלים והוא לוקח על עצמו סיכון מסויים בכך שלא מגדר.

כן חשוב לו הערך בשקלים
נכון, אבל בדוגמא שלי ("שק אורז") לנכס עצמו אין שום קשר לדולר, גם אם הוא נקוב בדולר.
ולכן שער הדולר לא מעניין את המשקיע, אלא רק שווי הנכס המתורגם לשקלים באותו רגע.

נכון, אבל בדוגמא שלי ("שק אורז") לנכס עצמו אין שום קשר לדולר, גם אם הוא נקוב בדולר.
ולכן שער הדולר לא מעניין את המשקיע, אלא רק שווי הנכס המתורגם לשקלים באותו רגע.
אבל האם שווי הנכס בשקלים הוא לא [ערך הנכס בדולרים] * [שער הדולר/שקל]? כלומר אם ערך VT עלה ב-100% ובאותו זמן השקל התחזק מול הדולר ב-50% - איבדתי חצי מהתשואה השקלית שלי לא?

אבל האם שווי הנכס בשקלים הוא לא [ערך הנכס בדולרים] * [שער הדולר/שקל]? כלומר אם ערך VT עלה ב-100% ובאותו זמן השקל התחזק מול הדולר ב-50% - איבדתי חצי מהתשואה השקלית שלי לא?

זה יקרה בכל מקרה, בין אם תחזיק נקוב בשקלים או בדולרים. אם זה מפחיד אותך, אז הדרך היחידה להימנע מכך הוא לרכוש קרן שקלית מגודרת מט״ח.

זה יקרה בכל מקרה, בין אם תחזיק נקוב בשקלים או בדולרים. אם זה מפחיד אותך, אז הדרך היחידה להימנע מכך הוא לרכוש קרן שקלית מגודרת מט״ח.
אני יודע, זה בדיוק מה שכתבתי- שהשיקול הוא הסיכון מטח לעומת עלויות הגידור (כמובן תוך התחשבות בסבירות של התרחישים).

@doc29
אם נרחיב את הדוגמא שלך:
[שווי הנכס בשקלים] = [ערך הנכס בדולרים] * [שער הדולר/שקל] = [ערך הנכס ביורו] * [שער היורו/שקל] = [ערך הנכס בגולות] * [שער הגולות/שקל]

כלומר מה שחשוב זה האם השער של השקל לנכס עלה ב-50%, ואז כמובן שזה אומר שהאחזקות שלך בנכס שוות פחות. בדוגמא שלי, יצרת השקעה שחשופה לשווי האורז, במקרה של מניות זו חשיפה לעסק של החברה שהשקעת בה - שהקשר בינה לבין מטבעות שונים מורכב למדי, במיוחד כשמדובר במוצר מדד ולא מנייה בודדת.
לכן גם גידור מול המטבע בו הנכס נקוב (דולר למשל), לא בהכרח מקזז את זה לגמרי.

אוקיי, אתה מתכוון שמה שמשנה זה מה קורה לשער השקל מול שער כל המטבעות בעולם? למשל אם השקל יתחזק בשל תגליות הגז למשל?

כאשר מפזרים את ההשקעות בעולם בפרופורציה לשווי השוק של מדינות, אז השפעת יחסי המטבע ביניהן (למשל שער אירו-דולר) די מתבטלת. ככה שהדבר היחיד שנותר להגן מפניו הוא עליית ערך השקל מול מטבעות העולם... בהשקעה לטווח ארוך, לא נראה שזה מצדיק את עלות הגידור. מה גם, שלא באמת כל ההוצאות שלנו צמודות לשקל, יש גם כאלו שקשורות למטבעות אחרים.

כאשר משקיעים בקרן, הדבר היחידי שישפיע על התשואה שנקבל (מלבד תשואת המדד עצמו) הוא יחס ההמרה בין השקל למטבע שבו הקרן קונה נכסים. אין חשיבות ליחס בין השקל למטבע בו נקנית הקרן. לדוגמה, נניח שאנחנו קונים קרן אמריקאית שמשקיעה במדד הניקיי היפני. נניח שיחסי ההמרה בין המטבעות ביום הקניה הם: 2ש"ח = 1$ = 2 ין וקנינו יחידות של הקרן ב-4 ש"ח, כלומר ב-2$. הקרן תקנה בכסף הזה מניות ב-4 ין ונקבל יחידות של הקרן בהתאמה.
נניח שביום המכירה, מדד הניקיי שווה בערכו ליום הקניה (כלומר תשואה 0%) אבל יחסי ההמרה בין המטבעות הם: 1ש"ח = 1$ = 1 ין. כלומר השקל התחזק ביחס לדולר אבל לא ביחס לין. כשנמכור, הקרן תמכור עבורנו את המניות, תקבל 4 ין שעבורם נקבל בדיוק את אותם 4 ש"ח. באופן דומה אם ביום המכירה השקל נחלש ביחס לין אבל לא ביחס לדולר ושערי ההמרה הם 2 ש"ח = 1$ = 1 ין, הקרן תמכור את המניות, תקבל עבורן 4 ין שעבורם נקבל 8 ש"ח (שוב בלי שום תשואה של המדד). איך שלא שנשחק עם שער הדולר/ין/שקל, מה שיקבע בסוף את התשואה זה רק שער השקל מול הין. שער הדולר מול השקל ושער הדולר מול הין לא משנים כלום.

ובנוסף, קיים פן ההוצאה שהוא לא לגמרי בשקלים, גם כשנדמה שמחיר המוצר צמוד רק לשקל.
מלבד מוצרי יבוא, התעשייה בארץ משתמשת בחומרי גלם מחו"ל כך שקשה לי לחשוב על הרבה קטגוריות של מוצרים שלא מושפעות משע"ח.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Shnizelia פינת תסכול מהמין האנושי והפעם סוגיית התחממות כדור הארץ פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 75
deussex סוגיית צביעת דירה לפני יציאה/כניסת דייר - אשמח לתובנות נדל"ן 29
B סוגיית החפיפה בין קרנות הסל שוק ההון 1
Bonfire חבר שלח הזמנה לכריית המטבע Pi - מומלץ? השקעות אלטרנטיביות 3
ג עליית שווי המטבע כתוצאה מקנייה - מט"ח שוק ההון 6
K מיסוי נומינלי על קרן זרה - האם יתכן תשלום מס בהפסד שנובע משער המטבע? שוק ההון 7
י מה גורם להבדל בין שתי קרנות זהות שנסחרות באותו המטבע? שוק ההון 7
W כל חודש המשפחה מקבלת משכורת גבוהה בדולרים - איך לודא הפסד מינימלי בתהליך המרת המטבע? צרכנות פיננסית 32
H פנסיה, תיק השקעות - פיזור כהגנה לערך המטבע פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
E קרנות בלאקרוק שקליות בחשבון הממוסה, מיסוי רווח הון ביחס לערך המטבע מיסים 0
R קרן השתלמות IRA בדמי ניהול של 0.5, האם כדאי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
T האם מס על הפקדות גבוהות לפנסיה של המעסיק אמור להיות מחושב בצורה שנתית או חודשית? מיסים 7
R שאלה של מתחיל לגבי השקעות בS&P500 שוק ההון 1
מ ביטול טיסות של חברות לואוקוסט - האם חכם? אוף טופיק 15
ב אג"ח של בנקים בארץ שוק ההון 6
S האם מדד חלקי סקטוריאלי של סנופי נחשב מדד מבחינת גמל IRA? שוק ההון 1
M הסכם הצטרפות של ברוקרים - להיות רגוע? שוק ההון 18
B כרטיס אשראי של IBK צרכנות פיננסית 1
R איך מוצאים פוליסת חיסכון בעלת יחס גבוהה של נכסים לא סחירים? שוק ההון 9
MaorRocky סכנות של קניית קרקע לפני אישורים נדל"ן 17
Y רעיונות מה לעשות עם זכויות של ישראכרט? צרכנות פיננסית 3
חתול לילה מה צריך להיות הדרוג של אג"ח ישראלי? שוק ההון 16
N שאלה בנוגע למיסוי של אופציות ו RSU מיסים 3
וינסנט זיכוי/החזר מס בגין מיסוי במקור של דיבידנדים מארה"ב ע"י ברוקר זר מיסים 23
L כרטיס אשראי קורפורייט של ישראכרט - עמלת מט"ח 0 צרכנות פיננסית 9
ס האם אפשר לקזז ירידת ערך של רכב ממס רווחי הון מיסים 16
R עזרה בניהול החשבונות של ההורים שוק ההון 12
MaorRocky קופת גמל לא מחזירה לי תשואה של השוק ואני לא מבין למה שוק ההון 2
מ מיסוי אמריקאי של תשלומי מילואים מיסים 9
I אופציה CALL על קרן סל של בלקרוק שוק ההון 1
ש איך עושים סדר בכל הבלגן של חסכונות/פנסיה/השתלמות וכו'? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ש חסרונות של פנקס קבלות ממוחשב לעומת ידני? מיסים 6
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
K חברה משותפת בבעלות של כמה חברות יזמות והגדלת הכנסות 14
A חובת הגשה של טופס 134 בדוח השנתי מיסים 0
B תשואות של מסלול פנסיה לפי חודש (מחקה מדד s&p 500) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
G נייר ערך של 50 החברות הגדולות ב-s&p שוק ההון 6
K האם שוק המניות לא יכול להיות מימוש של מעבר פשוט בין סוגי משאבים שוק ההון 47
קפיטליסט_מרושע המלצה: "כסף קטן" - ספרוני חינוך פיננסי לילדים של בנק ישראל התפתחות אישית 0
R לא מוצא את ZPRX במערכת ספארק של מיטב שוק ההון 4
ש התנהלות של עוסק פטור כלפי מס הכנסה מיסים 8
J גלגל החיים (או הפרמידה) של הפנסיה, ו-IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 4
E האם קרן אירית של בלקרוק משלמת מס רווחי הון מקוזז אינפלציה או מקוזז הפרשי שערי מט"ח? שוק ההון 3
T מהי "שָנָה" בהגדרת תושב חוזר ותיק, טופס 113 של מס הכנסה מיסים 3
Z אם מתחרטים יום אחרי על מכירה של מנייה שהוחזקה שנים שוק ההון 4
P להיות הגירסה הכי טובה של עצמך. התפתחות אישית 14
ה הפסיכולוגיה של הכסף - הספר צרכנות פיננסית 2
S חבות מס של ידועים בציבור כשלאשה אין הכנסה חייבת במס מיסים 2
I משיכת פנסיה - עניין של מיסוי אוף טופיק 4

נושאים דומים

Back
למעלה