• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מציאת איזון בתחביב יקר

הדוס המעופף

משתמש רשום
דירוג
4
היי כולם,
ישנו רק תחום אחד שבו לא הצלחתי לממש את התפיסה המנחה והנוגעת לפער שבין רמת חיים לאיכות חיים. התחום הוא התחביב העיקרי שלי מזה עשר שנים ולצערי הוא גם די יקר וכנראה ההוצאה הכי גבוהה שלי שאינה נחוצה. לאחרונה בעקבות תאונה נאלצתי להימנע מעיסוק בתחביב וניצלתי את ההזדמנות לראות אם אני יכול לזנוח אותו לגמרי. ובכן, חד משמעית לא. לא ארחיב על הנושא אבל בגדול מזה כמה חודשים שאני מדוכא כל סופש. השאלה שלי היא האם עלי לזנוח את התחביב בכל זאת תוך תקווה שהתחושת הקשות יחלפו? אולי ישנה דרך לאזן את ההתנהלות הכלכלית למרות עלויות התחביב? טיפים?

היי כולם,
ישנו רק תחום אחד שבו לא הצלחתי לממש את התפיסה המנחה והנוגעת לפער שבין רמת חיים לאיכות חיים. התחום הוא התחביב העיקרי שלי מזה עשר שנים ולצערי הוא גם די יקר וכנראה ההוצאה הכי גבוהה שלי שאינה נחוצה. לאחרונה בעקבות תאונה נאלצתי להימנע מעיסוק בתחביב וניצלתי את ההזדמנות לראות אם אני יכול לזנוח אותו לגמרי. ובכן, חד משמעית לא. לא ארחיב על הנושא אבל בגדול מזה כמה חודשים שאני מדוכא כל סופש. השאלה שלי היא האם עלי לזנוח את התחביב בכל זאת תוך תקווה שהתחושת הקשות יחלפו? אולי ישנה דרך לאזן את ההתנהלות הכלכלית למרות עלויות התחביב? טיפים?
אני חושבת שיעזור לדעת מה התחביב.. כי זה משפיע על התשובה

אם אתה נשוי תוכל "להתנחם" בזה שאני מכיר לפחות שני גברים שהתגרשו על רקע תחביב יקר (שהוא ממש לא יכול לזנוח) של הגבר.

יכול להיות שדעתי לא תהיה כלכך פופולרית. אבל לדעתי עדיף שתשקיע בתחביב יחסית הרבה ותחסוך בכל שאר התחומים בחיים.
אני לא אומר להתנתק מהחישובים הכלכליים של ההוצאות השנתיות, אבל אם נגיד אתה מרוויח X אז אני הייתי משקיע בין 30-60% מאותו הX על התחביב שנותן לי סיפוק, ומצמצם בכל שאר תחומי החיים(כמה לצמצם זה חישוב שלך)
לדעתי נושא הסיפוק והנאה מתחביבים זה דבר חשוב מאוד במיוחד כשחושבים על הטווח הרחוק, אם תזנח את התחביב שעושה לך טוב- סביר להניח שזה לא יעזוב אותך תחושת הבעסה, וזה יכול מאוד להוביל לדכאונות, שכאמור יפגע הרבה יותר בך ובסביבה שלך.

לדעתי לפעמים לחיות בצורה ה"חכמה" כלומר למקסם את התועלת הכספית, יכול להיות לא נכון, במיוחד אם אתה שם לב שזה יכול לגרום לך נזק מבחינה נפשית.
מה שאני בא להגיד זה שאתה צריך למצוא את האיזון הנכון עבורך- והוא יכול להיות כזה עם עדיפות גבוהה לתחביב מסויים מבחינת התקציב של ההוצאות שלך.

כמובן תלוי כמה יקר ביחס להוצאות-הכנסות-העדפות-מטרות שלך.

מצד אחד יש את הרצון לחסוך בשביל מטרות ארוכות טווח, מצד שני אנחנו עובדים וחוסכים ביום יום בשביל לאפשר לעצמו את ההנאות שאנחנו רוצים בחיים.

נגיד אני חובב צלילה, את הציוד קניתי יד 2
או צילום, אז עדשה נוספת יד 2

כמובן תלוי כמה יקר ביחס להוצאות-הכנסות-העדפות-מטרות שלך.

מצד אחד יש את הרצון לחסוך בשביל מטרות ארוכות טווח, מצד שני אנחנו עובדים וחוסכים ביום יום בשביל לאפשר לעצמו את ההנאות שאנחנו רוצים בחיים.

נגיד אני חובב צלילה, את הציוד קניתי יד 2
או צילום, אז עדשה נוספת יד 2
משתנה כתלות בתקופה כמובן, אבל בממוצע 20 אחוז מההכנסה שלי (לא של משק הבית), זה אחרי שאני מצמצם בכל מה שלא פוגע בחוויה עצמה.

למה רכיבה על אופנוע לוקחת לך 20% מההכנסה? על מה אתה שופך את הכסף שם?
תנסה לפרק את ההנאה מהתחביב לגורמים כדי להבין מה מתוכם מייצר לך את מירב ההנאה ועל מה אתה יכול לוותר. למשל, אם אתה נהנה מהרכיבה אבל גם אוהב להתחדש בביגוד מרשים או באיבזור מיוחד - יתכן שהקטנת הגורמים הפחות חשובים להנאה תאפשר לך צימצום ההוצאות.

משתנה כתלות בתקופה כמובן, אבל בממוצע 20 אחוז מההכנסה שלי (לא של משק הבית), זה אחרי שאני מצמצם בכל מה שלא פוגע בחוויה עצמה.
אני מניח שאתה מדבר על אופנוע שטח שמגיע עם בלאי גבוה. השאלה כמה החיידק הזה חזק אצלך.
יש אופנועים שמתאימים לשטח עם הרבה פחות בלאי (אבל פחות ספורטיביים מן הסתם).
אם זה אופנוע סטייל מוטוקרוס שמשמש למשחקים בסופ"שים, אז אפשר להחזיק אופנוע בשותפות עם עוד חבר ולהתחלק בעלויות.
אם אתה מדבר על אופנוע כביש, אז אין סיבה לעלויות גבוהות, יש המון אופציות זולות, אלא אם כן אתה רוכב על סופרספורט ואז העלות ההתחלתית גבוהה.

20% מההכנסה זה המון, אתה בטוח שאין דרך לצמצמם תוך כדי שמירת התחביב?
מניסיון אישי אני יכולה לספר שהייתי מכורה לגמרי לטיפוס ספורטיבי, עד כדי כך שהמשכתי לטפס עם גבס אחרי ששברתי את הרגל. לא יכולתי לדמיין את עצמי בלי התחביב הזה, וכל פעם שהייתי צריכה להפסיק לזמן מסויים הייתי ממש מתבאסת.
אחרי כמה שנים טובות נסיבות חיים הביאו אותי למצב שהייתי צריכה לחפש לעצמי ספורט משלים כי לא היה לי יכולת להכניס בלוז טיפוס יותר מפעם בשבוע והתחלתי לרוץ. באמת שסבלתי מהריצה, זה היה אמצעי לשמירה על כושר עד שאצליח לחזור לטפס באופן מלא חשבתי שכל האנשים שרצים מרחקים ארוכים הם משוגעים לגמרי. והנה אני שנה וחצי אחרי, מכורה לגמרי לריצה, נהנית מהריצה כ''כ, זה כבר מזמן לא תחליף לטיפוס. אני עכשיו בחודש חמישי להריון ועדיין רצה 3 פעמים בשבוע.
עברתי ממצב שאני לא יכולה לדמיין את החיים שלי בלי טיפוס למצב שבחרתי לוותר על הטיפוס לטובת הריצה, לפחות בנתיים. היה שווה למצוא עוד תחביב שאני ממש אוהבת, להרחיב אופקים.
ואם הסיפור באופנוע הוא האדרנלין ממליצה לך להתנסות בטיפוס בשטח, ספורט מדהים, מלא אדרנלין וטבע.

למה רכיבה על אופנוע לוקחת לך 20% מההכנסה? על מה אתה שופך את הכסף שם?
תנסה לפרק את ההנאה מהתחביב לגורמים כדי להבין מה מתוכם מייצר לך את מירב ההנאה ועל מה אתה יכול לוותר. למשל, אם אתה נהנה מהרכיבה אבל גם אוהב להתחדש בביגוד מרשים או באיבזור מיוחד - יתכן שהקטנת הגורמים הפחות חשובים להנאה תאפשר לך צימצום ההוצאות.
עיקר העלויות הן הכלי עצמו, ביטוחים וכניסות למסלול (תמצית החוויה). בכל הנוגע לאבזור רק יד 2 שעומד בתקני הבטיחות הנדרשים. אין תקציב לפוזה

לא הייתי אומר שזאת הוצאה לא נחוצה, אם זה התחביב שלך וזה מה שאתה אוהב כבר עשרות שנים וזה מה שמאפשר לך להמשיך לקום ולהנות מהחיים ולהמשיך לחסוך לעבר המטרות שלך לדעתי זאת הוצאה מאוד נחוצה ואפילו חשובה למען הבריאות(הנפשית והגופנית- למרות שבמקרה שלך אולי יש קצת tradeoff עם הגופנית).
גם בתחביבים יקרים לדעתי ניתן למצוא איזון ונקודות מקסימום הנאה ממינימום הוצאה, לא בקיא בכל התחום אבל מניח שאתה מכיר טוב איזה אופנועים משתלמים יותר מבחינת עמידות ושרידות, ביטוחים וציוד היקפי(שהוא אני מניח הוצאה יחסית זניחה לכלי כי שימוש פעם בשבוע זה לא בלאי כזה רציני על ציוד בתקן מוטורי).
כמובן יד2 ודחיית סיפוקים(או התנייה שלהם בהשגת מטרה מסוימת) הם החברים הכי טובים של אדם בעל תחביב יקר שגם מנסה לחסוך בו זמנית(ולצערי אני מכיר את זה טוב בתור סטודנט שאוהב מוזיקה ושהמערכת סאונד שיש לי עכשיו כנראה לקחה לי מעל 30 אחוז מהמשכורת השנתית(הקטנה) שלי)

אני מניח שאתה מדבר על אופנוע שטח שמגיע עם בלאי גבוה. השאלה כמה החיידק הזה חזק אצלך.
יש אופנועים שמתאימים לשטח עם הרבה פחות בלאי (אבל פחות ספורטיביים מן הסתם).
אם זה אופנוע סטייל מוטוקרוס שמשמש למשחקים בסופ"שים, אז אפשר להחזיק אופנוע בשותפות עם עוד חבר ולהתחלק בעלויות.
אם אתה מדבר על אופנוע כביש, אז אין סיבה לעלויות גבוהות, יש המון אופציות זולות, אלא אם כן אתה רוכב על סופרספורט ואז העלות ההתחלתית גבוהה.
אכן סופרספורט.
האמת שלא דייקתי כי ביום יום אני משתמש בו גם להתניידות לעבודה. אם כי בהחלט יכול להסתדר בתחבצ

אני לא מבין את השאלה בכלל.

בסופו של דבר אתה מרוויח סכום סופי. יש איזשהו סדר עדיפויות בחיים, ולכל בחירה שלך יש אלטרנטיבות. אני מניח שלוותר על התחביב שלך בשביל, שתוכל לאכול זה דיי סביר.

אבל ככה? למה, שתוותר על משהו, שמכניס לך תוכן, והנארה לחיים? ואולי אפילו קצת משמעות? בשם מה? בשביל מה?

20% מההכנסה זה לא מעט. אבל יש אנשים שמוציאים הרבה יותר, על דברים שלא מסבים להם הנאה כלל. בסה"כ נשמע דיל טוב.

אני הייתי דואג איך להגדיל את ההכנסה.

עיקר העלויות הן הכלי עצמו, ביטוחים וכניסות למסלול (תמצית החוויה)
לא הבנתי עד הסוף. עלויות של הכלי אתה מתכוון לקנייתו החד פעמית או לתחזוקה השוטפת? ביטוחים זה אכן יקר יחסית וכניסה למסלולים אני לא מכירה. כמה פעמים בשבוע אתה נכנס למסלול וכמה זה עולה?
ביום יום אני משתמש בו גם להתניידות לעבודה
אם כך זה לא רק תחביב אלא גם כלי רכב לעבודה. אילולא היית משתמש לעבודה, לא היית מוציא 20% מההכנסה עליו. תנסה לחשב כמה הוא עולה לך כתחביב בלבד (הכניסות למסלול והחלק היחסי של הדלק, הביטוח והתחזוקה) ותראה שכבר אתה באיזון :)

לא הבנתי עד הסוף. עלויות של הכלי אתה מתכוון לקנייתו החד פעמית או לתחזוקה השוטפת? ביטוחים זה אכן יקר יחסית וכניסה למסלולים אני לא מכירה. כמה פעמים בשבוע אתה נכנס למסלול וכמה זה עולה?
גם קניה (עכשיו אני נדרש) וגם טיפולים. מסלול כמה מאות שקלים, לא יותר מפעמיים בחודש.

אם כך זה לא רק תחביב אלא גם כלי רכב לעבודה. אילולא היית משתמש לעבודה, לא היית מוציא 20% מההכנסה עליו. תנסה לחשב כמה הוא עולה לך כתחביב בלבד (הכניסות למסלול והחלק היחסי של הדלק, הביטוח והתחזוקה) ותראה שכבר אתה באיזון :)
לא בדיוק, לעבודה אני יכול להתנייד ברכבת, עוד קצת זמן אבל לא כזה שאין לי.

לא בדיוק, לעבודה אני יכול להתנייד ברכבת, עוד קצת זמן אבל לא כזה שאין לי.
זה לא החישוב הנכון. כבר יש לך אופנוע עם כל העלויות שלו הקבועות שלו ולכן אם אתה מנצל אותו גם להתניידות לעבודה (במקום רק לתחביב) אז אולי זה משתלם מאשר גם לשלם על תחב"צ. בכל מקרה, לפי אחוז ההוצאה שלך עליו מתוך ההכנסות, אתה כנראה משתכר מעט מאד ואולי שווה לחשוב איך להגדיל את ההכנסה.

אולי המחשבות על הזנחת התחביב נובעות לא רק מהשיקולים הכלכליים? אולי איפושהו ברקע ישנן סיבות נוספות שמשפיעות? המשפחה מתנגדת, התאונה, אי בטיחות התחביב? אולי התלות בתחביב? סליחה על הפסיכולוגיה הזולה אם לא במקום

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
L עזרה - מציאת שער קניה בפלטפורמות פוסטים מאיכות נמוכה 5
S מציאת עבודה בפיתוח תוכנה (אמבדד) בברלין אוף טופיק 6
נ מציאת עבודה התפתחות אישית 7
C מציאת משרת סטודנט בפיתוח ע"י חברות השמה התפתחות אישית 44
ה מציאת דירה בשיווק בשלב א נדל"ן 3
L בחירת גודל רכב - בטיחות מול נוחות מציאת חניה ועלות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 48
F מציאת מקום עבודה במהלך התואר התפתחות אישית 1
S מציאת רשימת הרכיבים לסוגי מזון לחתולים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 2
B מציאת קרן לאגח קונצרני בתיק שוק ההון 13
T מציאת מידע על אג״ח של חברות בחו״ל שוק ההון 1
ס מציאת סימול של קרן מחקה מדד שוק ההון 2
ש מניות שיעלו עם מציאת החיסון שוק ההון 24
D מציאת שוכר - על מה לשים דגש בזמנים כאלה? נדל"ן 26
Z מציאת תעודת סל מחקה מדד S&P500 שוק ההון 3
Liron2035 מציאת קרן אג"ח ממשלתי שקלי עבור החלק הסולידי בתיק "קלאסי" (30/70) לפי קריטריונים שוק ההון 134
N מציאת שער המרת שקלים (ILS) לדולרים (USD) ולהיפך בחשבון ב-IB. שוק ההון 1
S מציאת נתונים היסטוריים של total return שוק ההון 1
ד מציאת משתנים עם portfolio visualizer שוק ההון 3
Q מציאת משמעות במצב של עצמאות כלכלית פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 34
Cfy בורסת ת"א - מציאת מידע שוק ההון 6
D איזון אקטוארי אינו תואם את הנתונים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
A גירושין - איזון משאבים אוף טופיק 8
S איזון תיק והוספת חלב וסוכר לתמהיל שוק ההון 12
J איזון אקטוארי - עד כמה משמעותי ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
א התייעצות לגבי איזון תיק מבחינת הרכב מטבעות שוק ההון 2
O חשיבות איזון/גירעון אקטוארי אל מול דמי ניהול פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
F קה"ש IRA עם הפקדות מעל התקרה - מכירה למען איזון תיק זה אירוע מס? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
N איזון תיק מנייתי בלבד שוק ההון 8
O כל כמה זמן מומלץ לשנות את הקצאת הנכסים בתיק השקעות ( לא לעשות איזון) בהתאם לשינוי פרופיל הסיכון? שוק ההון 1
Avi W איך איזון אקטוארי עובד? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
J איזון בין השקעות פרטיות לצמצום משכנתא קיימת ועתידית שוק ההון 33
ד שאלה של מתחיל לגבי איזון בין אג"ח למניות שוק ההון 3
אוגורן איזון בירידה - סכנה? שוק ההון 24
י איזון תיק מניות שוק ההון 4
נ איזון אקטוארי: שיקול בבחירת קרן פנסיה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
C איזון אג"ח ארוך בתיק הארי בראון שוק ההון 10
deussex איזון נפשי וסדרי עדיפויות התפתחות אישית 15
Y איזון פורטפוליו עם נכסים תנודתיים שוק ההון 8
G איזון תיק השקעות באמצעות קופת גמל להשקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
מ איזון התיק שלי עקב הוספת ערך של - 50% שוק ההון 4
A מכירים אתר השוואת תיקים שלוקח בחשבון מס על איזון? שוק ההון 19