• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מנוטרלת או חשופת מטח??

נכתב כאן שעליה חדה בשער הדולר היא גורם אינפלציוני (מנסיון העבר אכן) במידה זהה
ונרמז שייסוף חד בשקל ייצר דיפלציה דומה ולכן אובדן תשואה מקוזז על ידי התחזקות השקל.
מה לעשות שמזה זמן די רב השקל מתחזק אבל יש אינפלציה (0.8% ב 2018) אז אי גידור (עצמי, קרנות מחקות) מכיל בתוכו הימור שגם הוא לעיתים מתברר כשגוי.
בסהכ כדאי להיות מודע לכך, הרבה אין מה לעשות, מלבד לקוות שהמציאות ומודל ההשקעה משיקים זה לזה.

ולהיפך, על כל דולר (= מניות שמכרתי בדולרים) אני מקבל פחות שקלים.
ופה בדיוק הטעות שלך.
אומנם תקבל פחות שקלים על כל דולר, אבל זה לא אומר שתקבל פחות שקלים על כל מניה

אם נניח הדולר ירד ב90% בגלל אינפלציה דולרית מטורפת, המניות שאתה מחזיק כמעט ולא יזוזו במונחים של שקל או אירו (בהנחה שלא הייתה אינפלציה באירו/שקל)

ופה בדיוק הטעות שלך.

אם נניח הדולר ירד ב90% בגלל אינפלציה דולרית מטורפת, המניות שאתה מחזיק כמעט ולא יזוזו במונחים של שקל או אירו (בהנחה שלא הייתה אינפלציה באירו/שקל)

הדולר ירד ב 8% מלפני שנה, האינפלציה עלתה בארץ כ 0.8% בערך
מי שקנה sp500 ב(לא מגודרת, 0% עמלות המרה ) לפני שנה ומכר היום ? מה קרה להון שלו בשקלים מבחינה ראלית ?

אני לא אקבל פחות שקלים על כל מניה רק אם המניה עלתה מספיק כדי לפצות על ההפרש שקל-דולר. במקרה שמכרתי את המניה באותו מחיר דולרי שבו קניתי אותה, בוודאי שאקבל פחות שקלים על כל מניה.

עזוב, הנה דוגמה - קניתי ב-31 לאוקטובר 2014 מניה אחת של אינטל (INTC) במחיר 34.01 דולר, כאשר שער הדולר היה 3.76.
מכרתי אותה ב-30 ליוני 2017 במחיר 33.74 דולר, כאשר שער הדולר היה 3.45.
נומינלית הפסדתי 27 סנט.
כאשר קניתי את המניה שילמתי 128 שקלים, כאשר מכרתי אותה קיבלתי חזרה 116 שקלים. נומינלית, הפסדתי 12 שקלים.

נערך לאחרונה ב:
קניתי sp500 ישראלית מגודרת מטח בשנת 2003
מכרתי השנה, הקרן גבתה 0.5% דמי ניהול
לשנה גבתה לי 8% תשואה, הדולר ירד ב 20% באותה תקופה, איפה יש לי יותא שקלים ?
במגודרת.
ומה הסיבה לכך? כי חשפת את עצמך לסיכון מטבע.

לאסף נתן יש פוסט יפה נגד גידור,
אבל גם הוא לא מתכחש לסיכוני מטבע
רק מציין הרבה מקרים שבהם אין צורך או טעם לגידור שכזה,

http://www.assafnathan.com/2013/11/למה-לא-גידרתי-אני-לא-מגדר-ולא-אגדר/#

גידור נועד בכדי לאזן תזרימי מזומנים במטבעות שונים בפעולה שוטפת של חברה. הגידור לא פעם הכרחי כדי למזער סיכונים בעסק ולהגביר צפיות – במיוחד בעסקים עם שוליים קטנים ורגישים
כל משפחה היא בדיוק חברה קטנה עם שוליים בדכ קטנים, ולכן אי אפשר לחלוטין להזניח את הסיכון, פשוט להיות מודע לזה
שרוב המשקיעים אינם קרנות הון סיכון או תאגידי ענק בין-לאומיים, זה לא אומר שגידור הוא פתרון קסם.

לאסף נתן יש פוסט יפה נגד גידור,
אבל גם הוא לא מתכחש לסיכוני מטבע
רק מציין הרבה מקרים שבהם אין צורך או טעם לגידור שכזה,
גם אנחנו לא מתכחשים לסיכוני מט״ח באופן כללי. אנחנו מתכחשים לכך שהם קיימים במניות. אם אתה משקיע באג״ח יש סיכון מט״ח ואם אתה מקבל שכירות בדולרים יש סיכון מט״ח. במניות אין.

גם אנחנו לא מתכחשים לסיכוניי מט״ח באופן כללי. אנחנו מתכחשים לכך שהם קיימים במניות. אם אתה משקיע באג״ח יש סיכון מט״ח ואם אתה מקבל שכירות בדולרים יש סיכון מט״ח. במניות אין.
אני חושב שאני אוותר על הדיון הזה.
הוא לא מוביל לשום מקום.

אני רק אגיד שנראה לי שיש לאנשים שמגיבים פה הטייה מחשבתית כי בעשור האחרון השקל התחזק אל מול הדולר.
(שזו גם נראה לי סיבה מרכזית לכך שהרבה אנשים מהללים היום את סנופי יותר מאשר את המדד העולמי)

אני חושב שאני אוותר על הדיון הזה.
הוא לא מוביל לשום מקום.
אני דווקא מרגיש שאני כן לומד מהדיון הזה, ולא חושב שהוא לא מוביל לשום מקום (למרות שזה חומר שבאמת לא פשוט להבין לעומק).

אם אתה משקיע באג״ח יש סיכון מט״ח ואם אתה מקבל שכירות בדולרים יש סיכון מט״ח. במניות אין.
שאלת המשך בדיוק בנושא זה - האם הייתם מגדרים אג"ח? למשל BND? מבין מהתגובה שלך שכן. אם לסבך קצת יותר את השאלה, האם הייתם מגדרים אג"ח עולמי של סל מטבעות? למשל AGGG? במקרה זה הנכס אמנם נסחר בדולרים, אבל "הסחורה" היא אג"ח הנסחר במטבעות שונים

שאלת המשך בדיוק בנושא זה - האם הייתם מגדרים אג"ח? למשל BND? מבין מהתגובה שלך שכן. אם לסבך קצת יותר את השאלה, האם הייתם מגדרים אג"ח עולמי של סל מטבעות? למשל AGGG? במקרה זה הנכס אמנם נסחר בדולרים, אבל "הסחורה" היא אג"ח הנסחר במטבעות שונים
אני אישית לא הייתי מגדר אג״ח אבל מסיבות אחרות.
אבל אתה צודק במאה אחוז שאג״ח חשוף לסיכון מט״ח ואם אתה רוצה להמנע מהסיכון הזה אתה יכול לגדר. רק אז תיקח בחשבון שאם השקל יורד מול הדולר אז זה לא טוב בשבילך :)

הדולר ירד ב 8% מלפני שנה, האינפלציה עלתה בארץ כ 0.8% בערך
מי שקנה sp500 ב(לא מגודרת, 0% עמלות המרה ) לפני שנה ומכר היום ? מה קרה להון שלו בשקלים מבחינה ראלית ?
מה הייתה האינפלציה בדולר בזמן הזה?
אני לא אקבל פחות שקלים על כל מניה רק אם המניה עלתה מספיק כדי לפצות על ההפרש שקל-דולר. במקרה שמכרתי את המניה באותו מחיר דולרי שבו קניתי אותה, בוודאי שאקבל פחות שקלים על כל מניה.
לא נכון. גם אם המניה נשארה בדיוק באותו שווי (מבחינה ריאלית) תקבל את אותה כמות שקלים.
זה שהדולר יורד לא אומר שהמניה עולה ריאלית, רק נומינלית.
עזוב, הנה דוגמה - קניתי ב-31 לאוקטובר 2014 מניה אחת של אינטל (INTC) במחיר 34.01 דולר, כאשר שער הדולר היה 3.76.
מכרתי אותה ב-30 ליוני 2017 במחיר 33.74 דולר, כאשר שער הדולר היה 3.45.
נומינלית הפסדתי 27 סנט.
כאשר קניתי את המניה שילמתי 128 שקלים, כאשר מכרתי אותה קיבלתי חזרה 116 שקלים. נומינלית, הפסדתי 12 שקלים.
זה אולי נכון, אבל לא קשור בכלל לדיון.
אנחנו מדברים על שווי ריאלי, לא נומינלי. ברור ששווי נומינלי צמוד למטבע כלשהו (ספיצפית - למטבע שבוא אתה מחליט למדוד).

שאלת המשך בדיוק בנושא זה - האם הייתם מגדרים אג"ח? למשל BND? מבין מהתגובה שלך שכן.
שאלה טובה.
כמו ש @cypriano de rore אמר, אג"ח הוא אכן מוצר נומינלי (== צמוד למטבע), ולכן קיים בו סיכון מטבע.
אישית אני לא מחזיק בכלל אג"ח (בעיקר כי אני לא אוהב נכסים נומינלים), אבל אם אתה רוצה להחזיק נכס כזה אתה צריך לבחור על איזה מטבע אתה רוצה להמר לטווח הארוך. אם היית מכריח אותי להמר כנראה שהייתי מהמר על הדולר או האירו ולא על השקל. אבל זה באמת הימור.

האם הייתם מגדרים אג"ח עולמי של סל מטבעות? למשל AGGG? במקרה זה הנכס אמנם נסחר בדולרים, אבל "הסחורה" היא אג"ח הנסחר במטבעות שונים
שים לב שיש כמה גרסאות לנייר הזה, חלקן מגודרות לדולר וחלקן לא.
אכן מבחינתי, אם הייתי מחזיק אג"ח, כנראה שהייתי הולך על אג"ח מפוזר-עולמי-לא-מגודר כדי לפזר את סיכון המטבע על פני יותר מטבעות.
יש דיון שלם בפורום על איזה אגח להחזיק במקרה כזה.

מה הייתה האינפלציה בדולר בזמן הזה?
כ 8%,
ומה היתה התשואה הראלית נטו למי שמשך את. ההשקעה אחרי שנה בקרן מגודרת מטח (מיסוי ראלי) מול נומינלי ?
בבדיקה שלי, 2% לקרן לא מגודרת, 11%למגודרת .
אז אני לא ממליץ לעבוד בצורה מגודרת לכל החיים ולכל טווח, אבל איזו שהיא גמישות מחשבתית תוך התאמה של טווח ההשקעה והתחשבות בציפיות האינפלציה בארץ ובחול, זה הכל.

אחד הדיונים שלעולם לא ימות. למרבה הצער אני חושב שדווקא הפוסטים של הסולידית בנוגע ל״סיכון מטח״ מוסיפים לבלבול.
המונח גידור גם בכלל לא נכון פה. גידור יש לו משמעות כאשר יש חשיפה.
אם אני מחזיק אגח דולרי ואני רוצה לגדר את החשיפה שלי לדולר כנגד השקל אני יכול לקנות חוזה עתידי על שקל-דולר ככה שעל כל ירידה של אחוז בשער שקל-דולר אני מרוויח אחוז. אז החשיפה שלי לאגח דולרי הופכת להיות ״שקלית״ כי אני מחזיק יחידה את חיובית של שקל בחוזה, יחידה אחת שלילית של דולר בחוזה ויחידה אחת חיובית של דולר באגח. החשיפה החיובית והשלילית בדולר מבטלים זה את זו ונשארתי רק עם חשיפה לשקל.
כאשר אני מחזיק מניות, אין בגדול חשיפה לשום מטבע (עד כדי סייגים למיניהם), בטח ובטח ובטח ואלפי פעמים בטח ללא שום קשר למטבע שבו המניות או הקרנות נקובות. אם בתרחיש כזה אני ״מגדר״ (מונח לא נכון), או ליתר דיוק קונה חוזה עתידי על שקל-דולר אני נוקט בעמדה של לונג על שקל ושורט על דולר. השורט הזה על דולר לא מגובה בלונג על דולר בשום נכס נגדי. זה פשוט שורט על דולר ולונג על שקל. זה בדיוק מה שסוחרי פורקס (מוקצים בפורום) עושים וכל מי ״שמגדר״ חשיפה מנייתית כלל עולמית הוא לא יותר מסוחר פורקס + משקיע מניות.
אין אגב שום סיבה דווקא ללכת על לונג שקל ושורט דולר, אפשר גם ללכת על לונג דולר ושורט שקל, או לונג יין ושורט יורו, או כל צירוף אחר. שוב - זה מה שסוחרי פורקס עושים, מהמרים על איזה מטבע יתחזק ויחלש מול איזה מטבע, ואז ממנפים את זה על הדרך.
אז פעם הבאה שמישהו מדבר על ״לגדר״ מניות, תקראו לכלב בשמו - זה להשקיע במניות ולהיות סוחר פורקס על הדרך.
אין מילים.....אתה פשוט טוב... ולמרטות שאני פתחתי את הדיון מעולם ולעולם לא סוחר בפורקס

כ 8%,
ומה היתה התשואה הראלית נטו למי שמשך את. ההשקעה אחרי שנה בקרן מגודרת מטח (מיסוי ראלי) מול נומינלי ?
בבדיקה שלי, 2% לקרן לא מגודרת, 11%למגודרת .
נכון מאוד. אתה יכול להרוויח מגידור - אין לאף אחד ספק בזה. אבל זה שאתה יכול להרוויח מלגדר מניות לא הופך מניות לא מגודרות לבעלות ״סיכון מט״ח״.

אני רק אגיד שנראה לי שיש לאנשים שמגיבים פה הטייה מחשבתית כי בעשור האחרון השקל התחזק אל מול הדולר.
(שזו גם נראה לי סיבה מרכזית לכך שהרבה אנשים מהללים היום את סנופי יותר מאשר את המדד העולמי)
יפה כתבת. וזה בהחלט נראה מה שעתיד לקרות במלחמת המטבעות שסין פתחה עם החלשת המטבע
זה ברור שגם ארהב ירצו מטבע חלש ולמה לא להאמין שהם יצליחו....
אני לא רואה את הדולר חוזר ל 4 שקל ואמי לא יפול מהכיסא עם 10 שנים מהיום הוא פחות מ 3
ספקולציה, אבל מפחידה
ולכן אני באמת לא מבין את ההיגיון בלא לגדר. אני כן מאמין למומחים. אבל לא מבין
אם קניתי 1000 מניות היום ב 1000דולר סהכ. בשקלים זה בערך 3500
עוד 20 שנה עשיתי רווח של 100% מכרתי בבורסה בדולרים. כי המניה נקובה בדולר
קיבלתי 2000 דולר. הדולר נחלש ושווה. 2.5 שקל. רווח של 2500 זה הפסד
אמנם לשקל יש כח קניה גדול . אבל עם גידור הייתי משיג רווח של 3500 שקלים חזקים...

יפה כתבת. וזה בהחלט נראה מה שעתיד לקרות במלחמת המטבעות שסין פתחה עם החלשת המטבע
זה ברור שגם ארהב ירצו מטבע חלש ולמה לא להאמין שהם יצליחו....
אני לא רואה את הדולר חוזר ל 4 שקל ואמי לא יפול מהכיסא עם 10 שנים מהיום הוא פחות מ 3
ספקולציה, אבל מפחידה
ולכן אני באמת לא מבין את ההיגיון בלא לגדר. אני כן מאמין למומחים. אבל לא מבין
אם קניתי 1000 מניות היום ב 1000דולר סהכ. בשקלים זה בערך 3500
עוד 20 שנה עשיתי רווח של 100% מכרתי בבורסה בדולרים. כי המניה נקובה בדולר
קיבלתי 2000 דולר. הדולר נחלש ושווה. 2.5 שקל. רווח של 2500 זה הפסד
אמנם לשקל יש כח קניה גדול . אבל עם גידור הייתי משיג רווח של 3500 שקלים חזקים...
למה צריך לגדר בשביל זה?
אתה יכול פשוט לעשות שורט על הדולר. מה הקשר למניות בכלל?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
A קנית קרן על מדדי חו"ל מנוטרלת או לא מנוטרלת: שוק ההון 6
אiהד תעודה או קרן מנוטרלת הייטק? יש כזה דבר? שוק ההון 14
shukshuk מחפש קרן או תעודת סל לשווקים מתעוררים מנוטרלת מט"ח שוק ההון 0
avivaviv שאלת הדיוט לגבי הראל סל NIKKEI 225 מנוטרלת מט"ח שוק ההון 5
ס קרן מחקה אג"ח ארה"ב-מנוטרלת מטח שוק ההון 0
A שאלה על קרן מנוטרלת מט"ח שוק ההון 26
גימפל דילמה בנוגע לקרן מחקה לא מנוטרלת מט"ח שוק ההון 47
ה קרן אגח ארהב מחמ קצר מנוטרלת דולר שוק ההון 10
A נניח שאני קונה קרן מחקה מנוטרלת מט"ח: שוק ההון 10
מ קרן מחקה מנוטרלת מטח שוק ההון 2
Y קרן מנוטרלת חשופה למטח שוק ההון 1
ע קרן סל ישראלית מנוטרלת - איפה החסרונות? שוק ההון 217
S קרן מחקה ישראלית זולה מנוטרלת מט"ח שוק ההון 2
LtWorf תכלית עולמי מפותחות MSCI מנוטרלת מטבע - הרכב מוזר שוק ההון 3
ס למה לא לקנות קרן מחקה מנוטרלת מטבע שוק ההון 3
ט מתכנת - עוסק פטור או זעיר? אילו הוצאות מוכרות? מיסים 3
עידו ג קרן השתלמות טווח קצר או בינוני - ארוך פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
שם משתמש בעייתי כרטיסי מועדון: הונאה או שמשתלם? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 3
A איתור מטען במכס לפי ח.פ או שם חברה מיסים 0
J גלגל החיים (או הפרמידה) של הפנסיה, ו-IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
E האם קרן אירית של בלקרוק משלמת מס רווחי הון מקוזז אינפלציה או מקוזז הפרשי שערי מט"ח? שוק ההון 3
M מתימטיקה, פיסיקה או מדמ"ח התפתחות אישית 7
S דירה בהנחה - רווק או ידועים בציבור? נדל"ן 4
Z פיצויים: למשוך או לא למשוך? זאת השאלה. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
רוטב פיצה שכונת הפארק בבאר שבע-בעד או נגד. נדל"ן 3
I כלכלה ומשפטים או כלכלה חשבונאות? התפתחות אישית 3
S IBKR או מיטב טרייד? שוק ההון 8
ש קרן ישראלית על מדדי חול : חוזה עתידי או Swap שוק ההון 0
T משכנתא או השקעה נדל"ן 5
Y העברה בנקאית או צ'ק האם יש הבדל בין דרכי העברה? סכום של 80 אש"ח נדל"ן 7
S מדד אג"ח קרן מחקה או אג"ח בודד שוק ההון 7
צ עצמאי האם להפקיד לפנסיה את המינימום ושאר הסכום בגמל להשקעה או רעיון אחר? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
M הצעת שכר חדשה, גלובלי או יסוד + שעתי. מה כדאי? התפתחות אישית 11
א תיק השקעות או תוכנית חיסכון בחברות הביטוח שוק ההון 1
littleSeal פתיחת מיזם או עסק התפתחות אישית 3
ח הלוואה ארוכה עם החזר נמוך או קצרה בהחזר גבוה צרכנות פיננסית 2
מ אחוז מינוף מומלץ - נדלן או מדדים נדל"ן 17
עידו ג לימודים - לרוחב או לעומק? התפתחות אישית 7
T העברת תיק השקעות, למכור או להעביר? שוק ההון 4
מ Interactive brokers העולמית או ישראל שוק ההון 7
M איך כדאי למשוך RSU פירותי? בפעימה אחת או פעימות קטנות? מיסים 27
ש השקעה במדדים, האם באמת הנכון זה להשקיע באותו מדד כל הזמן או לפתוח אפיקים חדשים? שוק ההון 15
E הלוואת ״חרבות ברזל״ או פתיחת חסכונות - צורך בכסף זמין צרכנות פיננסית 1
P מתלבט אם להשאיר בבנק או להעביר לאינטראקטיב שוק ההון 43
א מיצוי זכויות בתשלומי מיסים או ביטוחים וכו', כשמשלמים על בית אבות (יש חברות שמתעסקות בזה, בלי לשחוט את כל הסכום?) מיסים 0
מ קנייה של S&P500 דרך בנק הפועלים(חשבון הייטקזון) או מיטב/IBI? שוק ההון 10
צ אקזיטון כן או לא? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 19
yossik מעבר לדיור מוגן - האם למכור את הדירה או את תיק ההשקעות? צרכנות פיננסית 19
N קרן אירית או אמריקאית שוק ההון 5
B פדיון תיק השקעה ומעבר לברוקר זר לאור המלחמה- סיכון או השקעה? שוק ההון 10

נושאים דומים

Back
למעלה