• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מיסוי הפרשות לפנסיה שכיר.

ramhal

משתמש רגיל
דירוג
289
אשתי קיבלה החודש תלוש עם הפרשה לפנסיה של ששת החודשים האחרונים במכה. המס הכנסה שהורידו לה היה גבוה (אני חושב) 1450 שח על משכורת של 10000. ראיתי שבתלוש יש סעיף של הפקדות המעביד לפנסיה מתחת לעמודה שווי למס. מה זה אומר? משלמים מס הכנסה על הפקדות של מעביד לפנסיה?

כן, אם עברת את התקרה.
יש תקרה פטורה ממס לכל אחד ממרכיבי ההפרשה: תגמולי עובד, תגמולי מעסיק, ופיצויים.
הפרשה על שכר מעבר לתקרה חייבת במס שולי. חפש בגוגל: תקרות הפקדה 2021
אגב, אם היא התחילה לעבוד באמצע השנה, כלומר המשכורת הראשונה לא היתה בינואר, מגיע לה החזר מס. אחרי שתקבל טופס 106 לאותה שנה תגש למס הכנסה.

נערך לאחרונה ב:
תבדוק בקרן הפנסיה שהכסף שויך נכון לשישה חודשים ולא לחודש יחיד

כן, אם עברת את התקרה.
יש תקרה פטורה ממס לכל אחד ממרכיבי ההפרשה: תגמולי עובד, תגמולי מעסיק, ופיצויים.
הפרשה על שכר מעבר לתקרה חייבת במס שולי. חפש בגוגל: תקרות הפקדה 2021
אגב, אם היא התחילה לעבוד באמצע השנה, כלומר המשכורת הראשונה לא היתה בינואר, מגיע לה החזר מס. אחרי שתקבל טופס 106 לאותה שנה תגש למס הכנסה.
לא חושב שהיו הפקדות מעבר לתקרה, המעסיק פשוט הפריש לה מה שקבוע בחוק אבל על 6 חודשים רטרו.
המשכורת הראשונה לא הייתה בינואר אבל על מה החזר מס על ההפקדות לפנסיה שהופקדו השנה ולא ב2020? חושב שזה כסף קטן מדי בשביל לבזבז על זה יום במס הכנסה. או שאני טועה?

תבדוק בקרן הפנסיה שהכסף שויך נכון לשישה חודשים ולא לחודש יחיד
זה יכול ליצור את הבעיה אם מס ההכנסה? לפי מה שאני יודע החשב שכר של החברה מחליט כמה מס הכנסה להוריד מהתלוש לא? מה הקשר לחברת ביטוח.

המשכורת הראשונה לא הייתה בינואר אבל על מה החזר מס על ההפקדות לפנסיה שהופקדו השנה ולא ב2020? חושב שזה כסף קטן מדי בשביל לבזבז על זה יום במס הכנסה. או שאני טועה?
לא קשור להפקדות לפנסיה, קשור למדרגת המס השולי שלך.
מס ההכנסה מחושב לפי הכנסה שנתית. אם התחלת לעבוד באמצע שנה, המעסיק לא יודע כמה הרווחת לפני שהתחלת לעבוד אצלו ולכן מנכה לך מס כאילו הרווחת את אותו סכום כסף בכל החודשים מתחילת השנה.

זה יכול ליצור את הבעיה אם מס ההכנסה? לפי מה שאני יודע החשב שכר של החברה מחליט כמה מס הכנסה להוריד מהתלוש לא? מה הקשר לחברת ביטוח.
אם החברה מדווחת על השכר כאילו כולו ניתן בחודש אחד במקום כמה חודשים, בקרן הפנסיה מסווגים את הכסף מעל התקרה החודשית כקצבה מוכרת במקום קצבה מזכה. זה משפיע על כמה מס תשלם בפרישה.

לא קשור להפקדות לפנסיה, קשור למדרגת המס השולי שלך.
מס ההכנסה מחושב לפי הכנסה שנתית. אם התחלת לעבוד באמצע שנה, המעסיק לא יודע כמה הרווחת לפני שהתחלת לעבוד אצלו ולכן מנכה לך מס כאילו הרווחת את אותו סכום כסף בכל החודשים מתחילת השנה.

אם החברה מדווחת על השכר כאילו כולו ניתן בחודש אחד במקום כמה חודשים, בקרן הפנסיה מסווגים את הכסף מעל התקרה החודשית כקצבה מוכרת במקום קצבה מזכה. זה משפיע על כמה מס תשלם בפרישה.
אוקיי עכשיו הבנתי, במקרה הזה היא כן עבדה מינואר, אבל טוב לדעת תודה. לפי מה שאתה אומר כל פעם שמחליפים עבודה באמצע השנה צריך להגיש דיווח למס הכנסה להחזר ( אם כל השנה השתכרת נמוך יותר מהעבודה החדשה)

קרה לי אותו דבר, קיבלתי בפברואר רטרו הפרשות לפנסיה עבור ששת החודשים האחרונים, ולטענת המעסיק בגלל שקיבלתי את זה בתשלום אחד, חרגתי מהתקרה של פברואר.. ולכן חוייבתי במס. האם יש משהו שאפשר לעשות? הרי מדובר על חיוב במס על כספים שלא חייבים במס לפי החוק.

קרה לי אותו דבר, קיבלתי בפברואר רטרו הפרשות לפנסיה עבור ששת החודשים האחרונים, ולטענת המעסיק בגלל שקיבלתי את זה בתשלום אחד, חרגתי מהתקרה של פברואר.. ולכן חוייבתי במס. האם יש משהו שאפשר לעשות? הרי מדובר על חיוב במס על כספים שלא חייבים במס לפי החוק.
דווקא כן חייבים במס על פי חוק.
חישוב המס הוא שנתי, מכיוון שעבדת רק חודשיים בשנה הנוכחית וקיבלת הפרשה על שש חודשים, אז על החלק העודף בתגמולים (מעל 7.5% מסך כל ההכנסה) ועל החלק העודף מהפיצויים (מעל 8.33% מסך כל ההכנסה) אתה משלם מס.
במידה ויש לך חלק מהמשכורת (שעות נוספות, שווי רכב?) שלא מופרשות עליו תגמולים ופיצויים, אז במשך השנה תקבל חזרה חלק משווי תגמולים ומשווי פיצויים שיקטינו לך את המס

ולטענת המעסיק בגלל שקיבלתי את זה בתשלום אחד ... הרי מדובר על חיוב במס על כספים שלא חייבים במס לפי החוק
אם תשאל את מס הכנסה, עצם זה שרשמו לך בתלוש של שנת 2022 הפרשות עבור שנת 2021 דורש זקיפה למס.

אבל יש סיכוי שאם תמשיך לעבוד במהלך השנה, תוכנת השכר תחזיר לך חלק מהזקיפה (אם ההפרשות שלך הם לא על המקסימום שמותר בחוק, כל חודש יהיה "עודף" קטן, שעל חשבונו ירשמו את ההפרשות האלו).

תודה רבה למשיבים,
האם יש משהו שאוכל לעשות? מדובר בטעות של המעסיק, הרי היה עליו להפריש פנסיה בשנת 2021.. האם אין כאן עבירה על החוק/הלנת שכר?

דבר נוסף - אני לא בטוח שמס הכנסה לא מסתכל על החודשים הכלכליים.. האם ניתן להפנות אותי למקור לכך?

אני מכיר דוגמה נגדית- משכורת דצמבר כל שנה משולמת בחודש ינואר של שנה הבאה.. בכל זאת מס הכנסה רואה בזה משכורת של דצמבר של השנה הנוכחית למרות שהתשלום מתבצע בשנה עוקבת. כלומר מס הכנסה הוא לא רובוט שמסתכל רק על מועד תשלום..

מדובר בטעות של המעסיק, הרי היה עליו להפריש פנסיה בשנת 2021.. האם אין כאן עבירה על החוק/הלנת שכר?
אם התחלת עבודה חדשה בלי שהיתה לך קרן פנסיה קיימת, ההפקדה על החודשים הראשונים מבוצעת רטרואקטיבית אחרי 6 חודשים.
אני לא בטוח שמס הכנסה לא מסתכל על החודשים הכלכליים.. האם ניתן להפנות אותי למקור לכך?
מס הכנסה מסתכל רק שנתית.
משכורת דצמבר כל שנה משולמת בחודש ינואר של שנה הבאה.. בכל זאת מס הכנסה רואה בזה משכורת של דצמבר של השנה הנוכחית למרות שהתשלום מתבצע בשנה עוקבת.
זה נחשב להפקדה שבוצעה בשנה הקודמת, גם כשאתה מקבל את המשכורת ב-9/1 בשנה העוקבת.
מס הכנסה הוא לא רובוט
הוא הכי רובוט שיכול להיות. בכל דבר קטן שחורג מהנורמה מחייבים אותך להגיש דו"ח והחזר כדי לקבל את מה שברור שמגיע לך.

האם ניתן להפנות אותי למקור לכך?
אם אתה מדבר על צביעת הכספים בקרן הפנסיה,
יש שרשור ישן שבו נדב הפנה לחוזר רלוונטי המחייב את קרנות הפנסיה לצבוע כספים בצורה נכונה.
הלינק בשרשור ההוא לא פעיל, הנה לינק עדכני לאותו חוזר: "חוזר מרכיבי חשבון בקופת גמל", שמאז יצאו לו כבר כמה תיקונים.

אתה יכול לבדוק בדוח הרבעוני האם השיוך בוצע בצורה נכונה.

דבר נוסף - אני לא בטוח שמס הכנסה לא מסתכל על החודשים הכלכליים.. האם ניתן להפנות אותי למקור לכך?
אין לי כוח לדבר למצוא הפניה מדוייקת, אבל בעיקרון החוק מדבר על הפקדה שוטפת.
כלומר - משעורת עבור כל חודש, במהלך החודש שאחריו.

בפועל, גם מס הכנסה עצמו ענה לי פעם שהוא מבחינתו מתעלם מהדרישה הזו כל עוד ההפקדה מתבצעת באותה שנה (כולל חודש ינואר אם זה היה רשום בתלוש של דצמבר).

אם התחלת עבודה חדשה בלי שהיתה לך קרן פנסיה קיימת, ההפקדה על החודשים הראשונים מבוצעת רטרואקטיבית אחרי 6 חודשים.

מס הכנסה מסתכל רק שנתית.

זה נחשב להפקדה שבוצעה בשנה הקודמת, גם כשאתה מקבל את המשכורת ב-9/1 בשנה העוקבת.

הוא הכי רובוט שיכול להיות. בכל דבר קטן שחורג מהנורמה מחייבים אותך להגיש דו"ח והחזר כדי לקבל את מה שברור שמגיע לך.
הייתה לי קרן פנסיה פעילה ועל המעסיק היה להפריש מהיום הראשון ולא ביצע זאת.
כהערת אגב - אם אין קופה פעולה, לדעתי כלל לא חייבים לשלם על החודשים הראשונים רטרו.
מס הכנסה מסתכל שנתית אבל לעיתים כן משייך תשלום של שנה עוקבת לשנה קודמת. למשל תשלום דצמבר משולם בשנה אחרת ומס הכנסה יודע לשייך לשנה קודמת. ומה אם השכר משולם בהפרש של חודש? למשל אני עובד במקום שמשלם על משכורת דצמבר רק בפברואר. גם אז מס הכנסה יחשיב את זה כתשלום של שנה הבאה? ואם המעסיק ביצע הלנת שכר ושילם לי על דצמבר רק במרץ? זה כבר נחשב שנה עוקבת? הרי זה ייכנס בטופס 106 של שנה קודמת..
מה כמות הימים שמס הכנסה מאפשר לאחר בתשלום? חודש? אולי חודש ועשרה ימים? (יש מעסיקים שב-20 לחודש משייכים שעות עבודה עבודה לחודש הבא). האם מישהו יודע להפנות למקור?

אין לי כוח לדבר למצוא הפניה מדוייקת, אבל בעיקרון החוק מדבר על הפקדה שוטפת.
כלומר - משעורת עבור כל חודש, במהלך החודש שאחריו.

בפועל, גם מס הכנסה עצמו ענה לי פעם שהוא מבחינתו מתעלם מהדרישה הזו כל עוד ההפקדה מתבצעת באותה שנה (כולל חודש ינואר אם זה היה רשום בתלוש של דצמבר).
כלומר זכור לך שמדובר על חודש עוקב. כלומר יום נוסף כבר לא? מעולם לא נתקלתי ב"מכסת ימים/חודשים" שכזו בין מועד תשלום שכר ורכיביו לבין החודש עבורו משולם. הייתי מאוד שמח לראות מקור.

מה קורה לגבי הלנת שכר בו השכר משולם שלא כדין מאוחר מהחודש העוקב?

כהערת אגב - התקשרתי למס הכנסה ואמרו לי במוקד הטלפוני שעליי לפנות לפקיד שומה ולבקש תאום מס על הפנסיה רטרו שנעשית בשנה עוקבת, ושמס הכנסה יתחשב בכך שלא הפרישו לי כדין שנה קודמת ושההפרשה רטרו נעשית עבור שנה קודמת ולמעשה ייתן לי פטור.
פניתי לפקיד שומה ועדיין אין תשובה..

הייתה לי קרן פנסיה פעילה ועל המעסיק היה להפריש מהיום הראשון ולא ביצע זאת.
כהערת אגב - אם אין קופה פעולה, לדעתי כלל לא חייבים לשלם על החודשים הראשונים רטרו.
צודק, מתקן: למי שאין מתחילים רק אחרי 6 חודשים. למי שיש, מתחילים מהיום הראשון אבל ההפקדה רק אחרי 3 חודשים (או תום שנת המס - בגלל הבעיה שנוצרת אם התחלפה שנה).
אם השכר משולם בהפרש של חודש?
יש מועדים שצריך לשלם שכר (עד ה-9 בחודש העוקב) ולהפקיד את ההפרשות לפנסיה (עד ה-15). איחור עלול לגבול בהלנת שכר ואף עבירה פלילית. יש זמנים המוגדרים על פי חוק.
מה כמות הימים שמס הכנסה מאפשר לאחר בתשלום? חודש? אולי חודש ועשרה ימים? (יש מעסיקים שב-20 לחודש משייכים שעות עבודה עבודה לחודש הבא). האם מישהו יודע להפנות למקור?
שכר - עד ה-9, פנסיה - עד ה-15.

הייתה לי קרן פנסיה פעילה
ואגב, תבדוק עם קרן הפנסיה שלך אם לא איבדת את הזכויות שהיו לך בקרן בגלל כל העיכובים. אם לא הסדרת שמירת זכויות/ריסק זמני בקרן בסיום העבודה הקודמת וחלפו 5 חודשים (בפנסיה, 3 חודשים בב"מ), ייתכן שאיפסו לך את הוותק והזכויות. שים לב שמה שקובע זה מתי התבצעה הפקדה בפועל לקרן.

כלומר זכור לך שמדובר על חודש עוקב. כלומר יום נוסף כבר לא? מעולם לא נתקלתי ב"מכסת ימים/חודשים" שכזו בין מועד תשלום שכר ורכיביו לבין החודש עבורו משולם. הייתי מאוד שמח לראות מקור.
זה חלק מתשובה שענו לי ברשות המיסים (לפני מענה פרטי למקרה שלי):
תקנה 19 לתקנות קופות הגמל (כללים לאישור ולניהול קופות גמל) מדברת על "תשלומים חודשיים". כלומר, ההפקדה חייבת להעשות מדי חודש בחודשו בגין השכר של אותו החודש.
בפרקטיקה הקיימת אנו מאשרים גם הפקדות בגין שכר של שנה מסויימת גם אם הן לא נעשו בחודש הנכון, אלא במהלך השנה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
שמוליק קיפוד מיסוי על הפרשות אכ"ע מיסים 7
א מיסוי על מטח בשוק ההון שוק ההון 15
D מיסוי rsu בחברת אמזון מיסים 20
וינסנט זיכוי/החזר מס בגין מיסוי במקור של דיבידנדים מארה"ב ע"י ברוקר זר מיסים 23
A מסלולי מיסוי שכר דירה מיסים 1
מ מיסוי אמריקאי של תשלומי מילואים מיסים 9
D מיסוי בהשכרת שתי דירות, ומגורים בשכירות בדירה אחרת מיסים 1
C מיסוי ריאלי ותיק השקעות בבנק מיסים 1
I מיסוי rsu מיסים 10
mk1 מיסוי rsu מיסים 7
K מיסוי הכנסות מפירוק חברה בבעלות מלאה מיסים 5
א אינטראקטיב ברוקרס - שאלות ניוד, מיסוי וכרטיס אשראי שוק ההון 1
נ מיסוי דירה שנייה להשקעה כשהראשונה נקנתה במסגרת מחיר למשתכן נדל"ן 1
מ מיסוי הכנסות מ-bug bounties מיסים 1
the_newbie מיסוי RSU לאחר סוף העסקה מיסים 3
I משיכת פנסיה - עניין של מיסוי אוף טופיק 4
F RSU מיסוי מיסים 1
ט מיסוי ביחס למדד המחירים לצרכן מיסים 13
R מיסוי אגח בחשבון פטור ממס שוק ההון 7
מ מיסוי אמריקאי על המרות מט"ח בIBKR מיסים 8
S מיסוי על דיבידנד מסוג Return of Capital מיסים 21
A מיסוי דירה שניה - שהדירה הראשונה עוד בבנייה. נדל"ן 2
מ מיסוי - הפקדות לפנסיה מול הפקדה לקופת ג בניהול אישי מיסים 1
יוסי.ל מיסוי ADE מיסים 3
L מיסוי ריאלי על ETF ששמר על ערכו הדולרי מיסים 1
י כיצד ניתן לממש כספים בקרן פנסיה לא פעילה עם מיסוי גבוהה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
מ מק"מ - מיסוי ריאלי שוק ההון 2
M מיסוי דירה לאחר הסכם ממון נדל"ן 2
H מיסוי וארה"ב מיסים 3
M מיסוי רווח הון ורילוקשיין מיסים 6
מ מיסוי מענק אכלוס למפונים עבור אזרחים אמריקאיים מיסים 1
E מיסוי דירות בארהב נדל"ן 2
S מכירה בשכבות או מיסוי ריאלי למשקיע פאסיבי מיסים 19
ה סמוטריץ שוקל מיסוי רווחי קה"ש לאחר 6 שנים פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 244
G מניות בדולר - מיסוי ריאלי? מיסים 3
ס מיסוי RSU לפי 102 אחרי הגירה לאנגליה מיסים 2
ס מיסוי על מענק מיסים 4
S רילוקיישן - היבטי מיסוי מיסים 1
S מתי אין מיסוי ריאלי? שוק ההון 26
N תכנון שנת שבתון - היבטי מיסוי מיסים 48
E מיסוי אופציות מיסים 12
S חישוב של מיסוי ריאלי/נומינלי בתוספת דמי ניהול שוק ההון 2
S חישוב של מיסוי ריאלי/נומינלי בתוספת דמי ניהול מיסים 7
lizozom כפל מיסוי על RSU מחברה בינלאומית מיסים 4
ט קיזוז מיסוי דיב' בחשבון ממוסה כנגד עמלות ברוקר - אפשרי? פוסטים מאיכות נמוכה 5
I מיסוי בין בני זוג מיסים 11