• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מה הערך של מנייה ללא זכות הצבעה?

בגדול, לא. כי רוב הסיכויים שזה ייחשב לעושק המיעוט (= עבירה על החוק + עילה לתביעה). תלוי בנסיבות אבל בנוסף לתביעות מצד המיעוט בעל שליטה ש"מתעלל בחברה" מסתכן גם בתביעה נגזרת מצד החברה עצמה.
בלי קשר גם רשות המסים תתחיל לברר למה בעל מניות המיעוט וויתר על חלקו ומה הוא קיבל בתמורה.

המטרה של חברה (אא"כ זו חברה לתועלת הציבור או חברה ממשלתית) זה להשיא ערך כלכלי לבעלי המניות. דיני התאגידים מכתיבים איפה עובר הגבול כשבגדול בעל מניות הרוב מחוייב לרמה יותר גבוהה מהגינות שהוזכרה לעיל (תום לב -> הגינות -> אמונים). מי שחוצה את הגבול הוא עבריין ומסתכן בקנסות וכליאה.

פות"ש שואל על מנייה ללא זכות הצבעה אבל מתעלם מכל שאר הדברים שמניה יכולה להקנות למחזיק: זכות לשימוש בנכס, זכות השתתפות בחלוקה, זכות שיורית, קדימות או עדיפות במצבי חלוקה / מכרז / מכירה. מניות באגודות שיתופיות וקיבוצים מקנות שלל זכויות (כמו פנסיה תקציבית, קצבאות למשפחה במקרה מוות, חלקת קרקע וכו').
כל זכות כזו מהווה ערך אינהרנטי אפילו אם היא לא ניתנת למכירה או העברה.
תודה רבה על ההסבר המקיף.

קראתי בכמה מקומות שהמנייה של סנאפצ׳ט SNAP היא חסרת ערך, ומי שקנה אותה בהנפקה ״נתן מתנה״ לחברה מבלי לקבל דבר ממשי בתמורה (כמובן חוץ מהיכולת למכור אותה). האם בכלל יתכן בסיס חוקי לדבר כזה? זה קצת כמו שאני אדפיס ״בלהבלה-דולר״ ואמכור אותו לאחרים בשביל שהם ימכרו הלאה. או שאולי מה שקראתי זה סתם הגזמות?

אני חושב שאם יש באמת מגבלות מסוימות (בחוק או כחלק מה״חוזה״ שמעגן זכויות בעלי מניה), שמכריחות את החברה להתנהל בהגינות (למשל, לא להפלות לטובה את בעלי זכות ההצבעה על פני חסרי זכות ההצבעה בכל הקשור בחלוקת רווחים למשל), והדבר הזה באמת נאכף, אז זה מתחיל לענות על השאלה שלי.
זו נקודה שונה לגמרי. הזכות לקבלת רווחים היא חלק מהזכויות הצמודות למניה. אפלייה לא אפשרית כי כל אחד מקבל רווחים לפי הזכות הקבועה במניה שהוא מחזיק.

אני חושב שאם יש באמת מגבלות מסוימות (בחוק או כחלק מה״חוזה״ שמעגן זכויות בעלי מניה), שמכריחות את החברה להתנהל בהגינות (למשל, לא להפלות לטובה את בעלי זכות ההצבעה על פני חסרי זכות ההצבעה בכל הקשור בחלוקת רווחים למשל), והדבר הזה באמת נאכף, אז זה מתחיל לענות על השאלה שלי.
זו נקודה שונה לגמרי. הזכות לקבלת רווחים היא חלק מהזכויות הצמודות למניה. אפלייה לא אפשרית כי כל אחד מקבל רווחים לפי הזכות הקבועה במניה שהוא מחזיק.

1. זה קצת בסתירה למה שנאמר למעלה, על כך שיש מחויבות כלשהי לפי חוק או לפי התשקיף (מודה שעוד לא לחלוטין הבנתי מה המנגנון, אבל נשמע לי הגיוני מאוד שיש כזה). כלומר זה יותר מסתם ״לסמוך עליהם״ (הבטחה כזו היא די חסרת ערך בעיניי).
2. מובן שסדר העדיפויות של המחזיקים הגדולים שונה משלי, אבל בכל זאת כן סביר שהם רוצים למקסם רווחים ולא סתם לשרוף כסף. רבים מהם כמו שאמרת גם מייצגים קרנות שאין להן ממש אינטרס ״פילנתרופי״ או משהי בסגנון.
3. זה פחות רלוונטי למי שרוכש מניות ללא הצבעה, זה סוג של להגיד מראש ״תחליטו אתם מה לעשות בשביל למקסם רווחים, אני לא מעוניין להתערב באסטרטגיה של החברה״ וזו בהחלט גישה לגיטימית עבור רובנו.

הנקודה שלי, היא שבמצב המדובר, המייסדים יכולים לפעול ב good faith ,לכאורה, ובתכלס להוביל את החברה, מבחינת אסטרטגיה למקום שמבחינתי כמשקיע הוא רע.

נניח שהקמת רשת של חנויות מכולת. גייסת ממני הון, אבל שמרת על זכויות הצבעה. הרשת הצליחה פלאים ומרוויחה מעולה. אני אומר, בוא נשמר את המצב הקיים, ונחלק דיבידנד. לא צריך צמיחה לא צריך כלום. אתה אומר, בוא נרחיב את הרשת שלנו לאיטליה, וגרמניה, נקים רשת של מסעדות סושי, ובתי קפה לואו קוסט.

הכל לגיטימי, וב good faith... והחברה משקיע בצמיחה בסיכון גבוה, במקום לשלם לי דיבידנדים.

איפה עובר הגבול פה?
כפי שכתבתי, רוב הדברים והגבולות רשומים בתקנון, יש "חובות" של גילוי נאות, יש עיסקאות שמחוייבות לדיווח לבורסה
יש נסיונות להרבה מעצורים לבעל השליטה, לא תמיד הם "עוצרים" ולא כולם קיימים
בעיקרון, לבעל השליטה אותו האינטרס, לייצר כסף מההשקעה שלו
הדרך להשגת האינטרס או התנאים בהחלט יכולים להפתיע מחזיקי מיעוט
אם זאת אחזקה משמעותית זה כבר סיפור אחר אבל רצוי לא לסמוך רק על מנכ"ל אחד ובעל שליטה אחד ולהתפזר
שהמנייה של סנאפצ׳ט SNAP היא חסרת ערך
נכון להיום היא מדממת כסף, המוצר שלה נטול כל "הייפ" נכון להיום
היא אולי לא חסרת ערך של מזומן, אבל יש לה קניין רוחני ובסיס משתמשים (כלשהו), זה בטוח שווה משהו
השאלה היא מי מוכן לשלם, והתשובה היא שתמיד יהיו כאילו

במקום לשלם לי דיבידנדים
לא כולם ב State of mind של לשלם לעצמך כסף כל חודש באחוזים נמוכים
הרוב חושבים\חולמים איך ההשקעה שלהם מכפילה את עצמה פי כמה וכמה מונים תוך שנים של החזקה

לא כולם ב State of mind של לשלם לעצמך כסף כל חודש באחוזים נמוכים
הרוב חושבים\חולמים איך ההשקעה שלהם מכפילה את עצמה פי כמה וכמה מונים תוך שנים של החזקה
יכול להיות.

הטענה שלי היא שההחלטה מתקבלת ע"י מיעוט, ותוך הדרת השותפים "ששמו את הכסף". נורא קל להחליט לשרוף סכומי עתק על פרוייקטים, שהם לא יותר מדימיונות, וחלומות. כשיש לך כבר סכומי עתק בבנק, ואין שום לחץ לדאוג להחזר על ההשקעה לשותפים שלך.

אין שום לחץ לדאוג להחזר על ההשקעה לשותפים שלך.
זה לא נכון "מאוד", אבל נכון "מספיק"
אני מסכים באופן הכלכלי
עדיין יהיו מוכנים שה"בייבי" שלהם תצליח
בכל מקרה אנחנו מדברים על קבוצה סגורה של "מייסדים" שהצליחו להשאיר אצלהם חלקים נכבדים בחברה לפני ההנפקה הרחבה
רוב המייסדים עושים אקזיט משמעותי ונפרדים מהשליטה

יכול להיות.

הטענה שלי היא שההחלטה מתקבלת ע"י מיעוט, ותוך הדרת השותפים "ששמו את הכסף". נורא קל להחליט לשרוף סכומי עתק על פרוייקטים, שהם לא יותר מדימיונות, וחלומות. כשיש לך כבר סכומי עתק בבנק, ואין שום לחץ לדאוג להחזר על ההשקעה לשותפים שלך.
בחברה פרטית המיעוט לא מחליט.
בחברה ציבורית אכן הבעיה קיימת ולכן קיימים כל המנגנונים בחוק למנוע זאת. ברור שההגנה לא מושלמת אבל בהחלט קיימת.

בחברה פרטית המיעוט לא מחליט.
בחברה ציבורית אכן הבעיה קיימת ולכן קיימים כל המנגנונים בחוק למנוע זאת. ברור שההגנה לא מושלמת אבל בהחלט קיימת.
אבל אנחנו מדברים בדיוק על חברות ציבוריות עם classes שונים של מניות.

אבל אנחנו מדברים בדיוק על חברות ציבוריות עם classes שונים של מניות.
דיברו כאן על הרבה נושאים שונים. הדוגמה של פותח השרשור היתה של חברה פרטית דווקא. הבעיה של קיפוח בעלי המניות מהציבור לא קשורה דווקא לסוגי מניות שונים. לדעתי היא אפילו פחות משמעותית במקרים האלו כי אז ידוע מראש מה הזכויות של כל מניה והתימחור בהתאם. הבעיה המשמעותית היא כשנדמה לך שיש לך מניה זהה לכל שאר המניות ופתאום מתברר שהמיעוט השתלט על החברה.

חברה פרטית
אין הבדל
גם לחברה פרטית ניתן לסווג סיווגים שונים ולציין בתקנון את כל מה שרוצים
משקיע שהוא בעל עניין חייב לדאוג לתחת שלו, אף אחד לא יספור אותו כשזה מגיע לכסף

אין הבדל
גם לחברה פרטית ניתן לסווג סיווגים שונים ולציין בתקנון את כל מה שרוצים
משקיע שהוא בעל עניין חייב לדאוג לתחת שלו, אף אחד לא יספור אותו כשזה מגיע לכסף
ברור שיש הבדל. בחברה פרטית כמעט אין סיכוי למיעוט להכתיב מדיניות. בחברות ציבוריות המיעוט לעיתים בשיתוף עם ההנהלה יכול לנצל את חוסר היכולת של הציבור שכל אחד מפרטיו מחזיק בחלק זעיר, להגן על האינטרסים שלו.
אם לא היה הבדל, לא היה צריך כללים מיוחדים לחברות ציבוריות.

ברור שיש הבדל. בחברה פרטית כמעט אין סיכוי למיעוט להכתיב מדיניות. בחברות ציבוריות המיעוט לעיתים בשיתוף עם ההנהלה יכול לנצל את חוסר היכולת של הציבור שכל אחד מפרטיו מחזיק בחלק זעיר, להגן על האענטרסים שלו.
אם לא היה הבדל, לא היה צריך כללים מיוחדים לחברות ציבוריות.
בחברות ציבוריות יש אכן יותר הגנות "built-in" , אבל כל הגנה כזאת יכולה להיות גם בחברה פרטית
נכון שפשטות קיימת בחברה פרטית והכל יותר ברור, בכל זאת מי ששם כסף רוצה לקבל משהו בתמורה, לא תראה קרן הון סיכון ש"זורמת" במלואה עם המייסד כי זאת חברה פרטית

בחברות ציבוריות יש אכן יותר הגנות "built-in" , אבל כל הגנה כזאת יכולה להיות גם בחברה פרטית
נכון שפשטות קיימת בחברה פרטית והכל יותר ברור, בכל זאת מי ששם כסף רוצה לקבל משהו בתמורה, לא תראה קרן הון סיכון ש"זורמת" במלואה עם המייסד כי זאת חברה פרטית
אכן החוק נתן יותר הגנות בחברות ציבוריות. ההנחה היא שלקרן הון סיכון קל יותר להגן על עצמה מאשר לגברת כהן מחדרה שמחזיקה שבריר אחוז ביברה ציבורית. לכן מנגנוני ההגנה שונים לגמרי.
ספציפית העניין של שלטון המיעוט רלוונטי כמעט תמיד רק בחברות ציבוריות.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
T למה הערך של מנייה שקניתי ירד בארץ אבל לא בחו"ל? שוק ההון 4
S אלו שעוברים לIB - מה הטעם בהעברה והמרה של ניירות הערך השקליות של בלאקרוק שלהם? פוסטים מאיכות נמוכה 17
ר איך מחשבים מה הערך של קרן אמריקאית כולל דיבידנדים? שוק ההון 1
I לשמור על הערך של הכסף שוק ההון 15
רוקישיק הערך הראשוני של אג"חים בישראל שוק ההון 1
צ שינוי הערך הנקוב של המניות הרגילות של החברה מ-1 ₪ ע.נ. ל-0.1 ₪ ע.נ. ללא שינוי במספר המניות ותיקון שוק ההון 1
Y איך מחושב הערך של קרן מחקה? שוק ההון 2
B משהו מוזר עם הערך הנקוב של הקרן שוק ההון 6
The Thinker רשות ניירות הערך האמריקנית אישרה קרנות סל מחקות ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 99
G זוג פנסיונרים עם 600 אש"ח - איך שומרים על הערך בתקופת אינפלציה? שוק ההון 16
שם משתמש בעייתי האם כמות ניירות הערך בקרן נאמנות יכולה להיגמר? שוק ההון 2
פ תשואות עבר לא מנבאות תשואות עתיד, מה בכל זאת הערך שלהן? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
A תשואה משכר דירה או פוטנציאל עליית הערך - כיצד אתם מתעדפים את ההשקעה שלכם? נדל"ן 15
caterpillar האם/איך אוכל להלוות את ניירות הערך שלי ל'שורטיסט'? שוק ההון 2
T הצגת תיק ניירות הערך שלי שוק ההון 12
Yuval328 איך הייתם פועלים אם ביום אחד הערך המנייתי בתיק היה נופל ב10%? שוק ההון 17
doc29 מגדיר הרעלים הפיננסיים- גרסת רשות ניירות הערך אוף טופיק 0
D לאן נעלמה פרמיית הערך? (או - למה משקיעי אינדקסים נופלים גם כן) שוק ההון 3
Michel ביצוע מהלך משמעותי של הפקדה עצמאית בקרן פנסיה מקיפה. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
ש תכנית הDRIP של אינטראקטיב ישראל שוק ההון 1
yanosh34 עודף לא ברור של זיכוי לפי סעיף 45א מיסים 15
R קרן השתלמות IRA בדמי ניהול של 0.5, האם כדאי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
T האם מס על הפקדות גבוהות לפנסיה של המעסיק אמור להיות מחושב בצורה שנתית או חודשית? מיסים 7
R שאלה של מתחיל לגבי השקעות בS&P500 שוק ההון 1
מ ביטול טיסות של חברות לואוקוסט - האם חכם? אוף טופיק 15
ב אג"ח של בנקים בארץ שוק ההון 6
S האם מדד חלקי סקטוריאלי של סנופי נחשב מדד מבחינת גמל IRA? שוק ההון 1
M הסכם הצטרפות של ברוקרים - להיות רגוע? שוק ההון 18
B כרטיס אשראי של IBK צרכנות פיננסית 1
R איך מוצאים פוליסת חיסכון בעלת יחס גבוהה של נכסים לא סחירים? שוק ההון 9
MaorRocky סכנות של קניית קרקע לפני אישורים נדל"ן 17
Y רעיונות מה לעשות עם זכויות של ישראכרט? צרכנות פיננסית 3
חתול לילה מה צריך להיות הדרוג של אג"ח ישראלי? שוק ההון 16
N שאלה בנוגע למיסוי של אופציות ו RSU מיסים 3
וינסנט זיכוי/החזר מס בגין מיסוי במקור של דיבידנדים מארה"ב ע"י ברוקר זר מיסים 23
L כרטיס אשראי קורפורייט של ישראכרט - עמלת מט"ח 0 צרכנות פיננסית 9
ס האם אפשר לקזז ירידת ערך של רכב ממס רווחי הון מיסים 16
R עזרה בניהול החשבונות של ההורים שוק ההון 12
MaorRocky קופת גמל לא מחזירה לי תשואה של השוק ואני לא מבין למה שוק ההון 2
מ מיסוי אמריקאי של תשלומי מילואים מיסים 9
I אופציה CALL על קרן סל של בלקרוק שוק ההון 1
ש איך עושים סדר בכל הבלגן של חסכונות/פנסיה/השתלמות וכו'? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ש חסרונות של פנקס קבלות ממוחשב לעומת ידני? מיסים 6
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
K חברה משותפת בבעלות של כמה חברות יזמות והגדלת הכנסות 14
A חובת הגשה של טופס 134 בדוח השנתי מיסים 0
B תשואות של מסלול פנסיה לפי חודש (מחקה מדד s&p 500) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
G נייר ערך של 50 החברות הגדולות ב-s&p שוק ההון 6
K האם שוק המניות לא יכול להיות מימוש של מעבר פשוט בין סוגי משאבים שוק ההון 47
קפיטליסט_מרושע המלצה: "כסף קטן" - ספרוני חינוך פיננסי לילדים של בנק ישראל התפתחות אישית 0

נושאים דומים

Back
למעלה