• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מהו הקסם של תל אביב שמרתק כל כך הרבה ישראלים

ניצן המצוין

משתמש בכיר
דירוג
2,434
אחת הסיבות שאני לא מאמין לתחזיות דמוגרפיות אודות הרכב דתי של האוכלוסיה היהודית הוא ה"קסם של תל אביב"
בשרשור הזה תל אביב== מרכז תל אביב.

מאיזהשהי סיבה אורח החיים במרכז תל אביב מרתק אנשים ורבים רוצים לעבור לשם (תראו את מחירי הדירות) או לפחות לבלות שם.
צד שני של המטבע הוא רבים שדווקא שונאים את תל אביב והיא דוחה אותם.

הרי יש עוד ערים באיזור שמספיק גדולות כדי למשוך קהל, אין רבים שנמשכים לבני ברק, וגם לא רבים שיש להם רגשות עזים כלפי אשדוד נתניה ופתח תקווה. ערים שלו היו מקסימות את הציבור הישראלי היו הופכים למוקדי תרבות ובילוי.

השערה שלי שהקסם הזה משנה את הדמוגרפיה וכל עוד יש בתל אביב איזור תוסס פעיל יש בהחלט עתיד לחילונים ליברלים.

התחזיות הדמוגרפיות הן אלו שמובילים את "הקסם של תל אביב" בגלל שאנשים מחפשים לברוח מהערים "המתחרדות" כמו ירושלים/בית שמש/צפת וכדומה. זה קורה כי הציבור החילוני עדיין גדל, אבל בעתיד הצפי זה לקיטון בגלל עזיבה/ירידה בילודה (משפחה חילונית כרגע היא על סף הריבוי הטבעי 2.1 הנדרש)/ירידה בהגירה לתוך תל אביב (כי פשוט יש גבבול לצפיפות בגוש דן)/ירידה בהגירה הכללית לישראל (שהובילה את הגידול באוכלוסיה בשנות ה-90) וכדומה. אני מעריך שזה יקרה ב10+ שנים הקרובות.

• אהבתי
Reactions: HHH
הבה נשחק את משחק "נחש איפה אני גר". אתן לך רמזים בנוגע לעיר בה אני מתגורר ואתה צריך לנסות לנחש את שם העיר. מוכן?
- יש בה פארק (עם ספסלים! ומזרקה!)
- יש איזור תעשייה
- יש בה מתחם בילויים ענק שמכיל עסקים כגון סופר-פארם, קאסטרו, מקדונלדס וסטימצקי. יש שם גם מלא אולמות קולנוע.
- יש בעיר שלי סניף של רמי לוי, וגם של שופרסל.

ניחשת?
בין העונים נכונה תוגרל חופשה זוגית באחת משתי הערים היחידות בארץ שאינן מתאימות לתיאור הנ"ל, כי אשכרה יש להן צביון שמאפיין אותן.

נערך לאחרונה ב:
לדעתי לא קשור לדת או השקפה פוליטית.

כשגרתי בישראל, בעבודה (חילונים) תמיד שאלו אותי ״מה יש לך לעשות בתל אביב״?
והתשובה שלי היתה שזה מרגיש כמו חופשה (הכל חי ופתוח ועם המון שפה זרה של תיירים ועולים) והחיים מתחילים אחרי העבודה ולא נגמרים.

אדבר בשם הסביבה שקרובה אליי - אין אלטרנטיבה אמיתית לאנשים בני 25-32 שרוצים להפגש עם חברים שלהם אחרי העבודה בצורה נוחה.
מהרבה שיחות עם אנשים, זלא קיבלתי את הרושם ש"הקסם" התל-אביבי הוא מה שמושך את כולם, אלא מעין פרדוקס שכולם רוצים לגור קרוב האחד לשני והרבה יותר קשה לעשות מהלך ולגרום לכולם לעבור לעיר או יישוב אחר.

מאיזהשהי סיבה אורח החיים במרכז תל אביב מרתק אנשים ורבים רוצים לעבור לשם (תראו את מחירי הדירות) או לפחות לבלות שם.
הי
לכל גיל או תקופה בחיים לתל אביב יש מה להציע, אני חושב שמה שמיחד את תל אביב בהשוואה לרוב הערים בארץ הוא
שאנשים רבים הרוצים לחיות בתל אביב מעוניינים לחגוג את החיים, הוויב בתל אביב שונה.

נולדתי בתל אביב, ועד היום אני מתגורר ליד דזינגוף,
בעוד חודשיים אחגוג יום הולדת 60, אישתי ואני יוצאים בממוצע בין 3 ל 4 פעמים בשבוע, למסעדות, בארים, הופעות ותיאטרון......
יש לנו חברים לבילוי בגילאים 30 עד 70, החיים שלנו מרוכזים ברדיוס של 500 מ"ר, אין צורך ברכב ולא סובלים מהפקקים, הכל נגיש.

חשוב לציין שכדי לחוות את תל אביב בלי חשבון יש לשלם מחיר כספי יקר בכל קנה מידה.

לכל גיל או תקופה בחיים לתל אביב יש מה להציע, אני חושב שמה שמיחד את תל אביב בהשוואה לרוב הערים בארץ הוא
שאנשים רבים הרוצים לחיות בתל אביב מעוניינים לחגוג את החיים, הוויב בתל אביב שונה.
והתשובה שלי היתה שזה מרגיש כמו חופשה (הכל חי ופתוח ועם המון שפה זרה של תיירים ועולים) והחיים מתחילים אחרי העבודה ולא נגמרים.

זה לא כי יש משהו מיוחד בתל אביב, זה פשוט המקום היחיד בארץ שאפשר להשיג עירוניות אמיתית
אני חושב שזאת התוצאה של "הקסם של תל אביב" ולא הסיבות שגורמות לכך, לו אשדוד הייתה מעניינת או חולון אז היו מרוכזים מקומות תרבות ובילוי גם שם

התחזיות הדמוגרפיות הן אלו שמובילים את "הקסם של תל אביב" בגלל שאנשים מחפשים לברוח מהערים "המתחרדות" כמו ירושלים/בית שמש/צפת וכדומה. זה קורה כי הציבור החילוני עדיין גדל, אבל בעתיד הצפי זה לקיטון בגלל עזיבה/ירידה בילודה (משפחה חילונית כרגע היא על סף הריבוי הטבעי 2.1 הנדרש)/ירידה בהגירה לתוך תל אביב (כי פשוט יש גבבול לצפיפות בגוש דן)/ירידה בהגירה הכללית לישראל (שהובילה את הגידול באוכלוסיה בשנות ה-90) וכדומה. אני מעריך שזה יקרה ב10+ שנים הקרובות.
אני חולק עליך, אני טוען שגם מסורתיים, דתיים וחרדים נמשכים למקום (או שונאים אותו) ולכן יציאה לחילוניות תל אביבית או חיקוי שלה תהיה משמעותית כל עוד הקסם של תל אביב ישאר.

אני מכיר אנשים שסתם נוסעים לתל אביב להסתובב ולא לערים אחרות על חוף הים בהם יש גם מקומות בילוי.

שמעתי על בחור שגר במרכז תל אביב וכל הדייטים שלו כאשר הבחורות באו עד לאיזור שלו בניגוד לרוב המקרים בהם זה הפוך יש לציין שם ישבו לדייט בבית קפה ולא לאירוע ש"יש רק בתל אביב", שמעתי שבכפר סבא ואפילו ברמלה יש בתי קפה שאפשר לשבת לדייטים (:-

אישתי ואני יוצאים בממוצע בין 3 ל 4 פעמים בשבוע, למסעדות, בארים, הופעות ותיאטרון......
אמאל'ה!
סחתיין על המרץ :)
*אני יוצאת לשוטט ביער פעם בשבוע במקרה הטוב (זה הבילוי שלי).

אדבר בשם הסביבה שקרובה אליי - אין אלטרנטיבה אמיתית לאנשים בני 25-32 שרוצים להפגש עם חברים שלהם אחרי העבודה בצורה נוחה.
רק באיזור תל אביב, רמת גן, גבעתיים, שכונות הקצה של תל אביב וחולון בת ים אפשריות בהחלט.
בשאר הארץ בוודאי אפשר כל עוד מצאו עבודה מתאימה וזה אפילו יותר זול מבחינת שכירות או אפשרות להשאר אצל ההורים

מהרבה שיחות עם אנשים, זלא קיבלתי את הרושם ש"הקסם" התל-אביבי הוא מה שמושך את כולם, אלא מעין פרדוקס שכולם רוצים לגור קרוב האחד לשני והרבה יותר קשה לעשות מהלך ולגרום לכולם לעבור לעיר או יישוב אחר.
מהיכרות עם הבן שלי וחבריו, זאת גם ההתרשמות שלי.
התרבות היחידה שהם חובבים היא דגימת מסעדות חדשות וטיפולי גוף מפנקים
לו אשדוד הייתה מעניינת או חולון אז היו מרוכזים מקומות תרבות ובילוי גם שם
הבן שלי עבר לחולון, דווקא יש שם מקומות תרבות ובילוי אבל זה לא מעניין אותו. מסעדות שוות אין שם כמעט חחח...
מצד שני, הוא חובק תינוקת ראשונה ובאמת חי מהעבודה לבית כמו מרבית חבריו אז במצב כזה לא כל-כך משנה איפה אתה גר כי לא יוצאים כמעט לבילוי.
וחבריו מתחילים לעזוב את תל-אביב לערים השכנות, ועדיין נפגשים בקסם שנקרא תל-אביב, כי את האווירה שם קשה להעתיק.

אני חושב שזאת התוצאה של "הקסם של תל אביב" ולא הסיבות שגורמות לכך, לו אשדוד הייתה מעניינת או חולון אז היו מרוכזים מקומות תרבות ובילוי גם שם
עירוניות לא מסתכמת ב״הבימה״ או בבארבי. זה הרבה מעבר

אחת הסיבות שאני לא מאמין לתחזיות דמוגרפיות אודות הרכב דתי של האוכלוסיה היהודית הוא ה"קסם של תל אביב"
בשרשור הזה תל אביב== מרכז תל אביב.

צד שני של המטבע הוא רבים שדווקא שונאים את תל אביב והיא דוחה אותם.

הרי יש עוד ערים באיזור שמספיק גדולות כדי למשוך קהל, אין רבים שנמשכים לבני ברק, וגם לא רבים שיש להם רגשות עזים כלפי אשדוד נתניה ופתח תקווה. ערים שלו היו מקסימות את הציבור הישראלי היו הופכים למוקדי תרבות ובילוי.

השערה שלי שהקסם הזה משנה את הדמוגרפיה וכל עוד יש בתל אביב איזור תוסס פעיל יש בהחלט עתיד לחילונים ליברלים.

יש לך כל מיני הנחות סמויות וכשלים בהיסק הלוגי שלך פה.

קודם כל - נניח ויש איזשהו ציבור שנקרא לו "המכייף" - שרואה בת"א משהו חיובי - כזה שאו היה רוצה לגור בה, או לבלות בה, או לעבוד בה, או כל דבר אחר.

אז - בהנחה ו (לא משנה למה, מסיבות היסטוריות או אחרות) קרה ויש כבר סוג של מטרופולין כלשהו (שהוא במקרה תל אביב) - ויתר האנשים ה-"מכייפים" נניח מפוזרים בארץ איכשהו - אז מן הסתם היית רואה ביקוש גבוה למגורים דווקא בתל אביב, אפילו אם הציבור הזה היה מיעוט מזערי מתוך הארץ, ולו מהסיבה הפשוטה שבהיעדר יכולת לגור בעיר (בין אם מסיבות כלכליות או אחרות) - הם יבחרו מקום אחר באקראי* (כמובן שלא בהתפלגות אחידה, אלא - ככל שמקום המגורים יהיה קרוב יותר או נוח להגעה למטרופולין, כך יהיה מבוקש יותר - וזאת בהכללה גסה, כמובן שיש גם ישובים מרוחקים בעלות גבוהה אם הם מציעים משהו חלופי פופולארי).

כלומר לא צריך שכל המדינה תרצה לגור בת"א כדי שהמחירים בת"א יהיו גבוהים.

עכשיו, גם אם זה היה נכון שחלק גדול מהציבור רוצה לגור בה (וזה לא בהכרח המקרה, כפי שהראתי קודם) - עצם זה שאנשים רוצים לבלות בעיר כלשהי לא אומר הרבה בהכרח על העמדות שלהם בנושא דת-ומדינה, ליברליזם, וכו'. לדוגמא, אתמול בדרך חזרה מההפגנה היו כמה ביביסטים שצעקו "רק ביבי!" וקיללו את המפגינים. אני יכול לנחש (אם כי זה כמובן לא ודאי) שהם כנראה לא חסידי מצעד הגאווה, זכויות להט"ב, וכו'. סביר להניח שהם גם לא נוטים לבלות בשבת או לאכול לא-כשר (אם כי כמובן שחלקם בטח כן).

גם אם אנשים לא "נמשכים לבני ברק" - זה לא אומר שהם לא היו תומכים למשל בדברים כמו: חוק חמץ, איסור תחב"צ בשבת, איסור מרכולים בשבת, חופי רחצה נפרדים, הפרדה בשמורות טבע, קמופוסים נפרדים באקדמיה, וכו' וכו'...

לפחות חלק מה-"כייפנים" האלה הם אנשים שהערך העליון עבורם ברמה הרגשית, הפסיכולוגית, האישית - הוא ערך הדת או הלאום.
כלומר, הם ירגישו זעם ותסכול הרבה יותר גבוה נניח מלראות דגל בודד של פלסטין בהפגנה בת 100,000 איש עם דגלי ישראל, מאשר למשל מלראות אדם הומוסקסואל שהופלה לרעה במקום כלשהו.
ערכי ההומאניזם, הליברליזם, השוויון, החירות, הצדק, וכו' - הם לא מה שמניע אותם.

גם בערב הסעודית ובמדינות המפרץ יש לא מעט "בילויים", אפילו שהן לא ליברליות בשום צורה.

אז, לא כל מי שהוא א-ליברל או אנטי-ליברל בהכרח רוצה חיי סגפנות של ישיבה או כולל (למען האמת, אפילו חלק מהחרדים היו שמחים להימלט מאורח החיים הזה).

בקיצור, יצרת פה איזו משוואה שכאילו אומרת שמי שרוצה חיים "נורמליים ומודרניים" כביכול גם יהיה נגד מדינת הלכה. זו טעות.

בדיוק בגלל שהערכים של הליברליזם לא "טבועים" בהם, הם יהיו הרבה יותר נוחים "להשפעה" ע"י דמות סמכותנית (בין שהיא לאומית ובין שהיא דתית ואולי גם וגם) שתכתיב להם מה נכון או מה טוב והם יקבלו את זה כי הם לא יראו לנכון לערער על הסמכות שהם מכירים בה. ב-"מלכודת" הלאומנית דתית, עצם היציאה כנגד מקור הסמכות - הופכת אותך כביכול לשונה מהסביבה שלך ו-"בוגד", ולכן הרוב יתיישרו לעמדת המנהיג.
כך למשל יהיו מוכנים לקבל הפרדה בחופים ("מה, גם לחרדים מגיע לא?!") או הדרה של נשים משלטי חוצות או פרסומות ("יש ציבור שזה פוגע בו - למה לעשות דווקא?!") וכו'.

רוב האנשים לא רואים את התמונה הגדולה (של האומה, של ההיסטוריה, של הפלנטה, של האנושות) אלא את המיקרוקוסמוס הקטן והעלוב של החיים הפאתטיים שלהם.

וגם אם איכשהו הם עצמם כן יהיו דעתניים ויתנגדו -- אז הילדים שלהם "ימרדו" מהם וכן ילכו אחרי הגורואים הדתיים, ויקצינו.
רוצה לראות הוכחה טובה לזה? תראה למשל (להבדיל אלפי הבדלים) מה קורה בעולם המוסלמי, שבו הצעירים הם בד"כ הקיצוניים והקלים להשפעה, והמבוגרים הם בד"כ המתונים יותר שנאלצים להתמודד עם הקיצוניות והריאקציונריות של ילדיהם.

נערך לאחרונה ב:
אמאל'ה!
סחתיין על המרץ :)
*אני יוצאת לשוטט ביער פעם בשבוע במקרה הטוב (זה הבילוי שלי).
תודה,
נשמע נפלא לטייל ביער, עצמאות כלכלית היא בעצם לאפשר לעצמנו לחיות כפי שבוחרים :)

הבה נשחק את משחק "נחש איפה אני גר". אתן לך רמזים בנוגע לעיר בה אני מתגורר ואתה צריך לנסות לנחש את שם העיר. מוכן?
- יש בה פארק (עם ספסלים! ומזרקה!)
- יש איזור תעשייה
- יש בה מתחם בילויים ענק שמכיל עסקים כגון סופר-פארם, קאסטרו, מקדונלדס וסטימצקי. יש שם גם מלא אולמות קולנוע.
- יש בעיר שלי סניף של רמי לוי, וגם של שופרסל.

ניחשת?
בין העונים נכונה תוגרל חופשה זוגית באחת משתי הערים היחידות בארץ שאינן מתאימות לתיאור הנ"ל, כי אשכרה יש להן צביון שמאפיין אותן.
צחקתי בקול, זה מדויק

משהו בתכנון העירוני של תל אביב פשוט מוצלח + המיליארדים שזרמו לעיר הזאת בעשור האחרון אפשרו תנופה מרשימה של התחדשות עירונית, שיפוץ רחובות, תיקון טעויות מהעבר (*שיעול* כיכר דיזנגוף *שיעול*) ואת הקסם הזה לא הצליחו לשחזר באף עיר בארץ.

במרכז הפיזי והתרבותי של מדינה יש את מירב האופציות, מה שמיתרגם לחיים נוחים בהרבה (כמובן, במחיר של שטח מחיה ועלויות). לפיכך, גם האוכלוסייה מפתחת מאפייני בורגנות.

למה תל אביב הפכה למרכז הזה? סיבות היסטוריות, לירושלים לא הייתה נגישות אמיתית, חיפה ניסתה אבל לא מספיק במרכז.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Y מהו הסכום בעו"ש שנחשב בבנק כסכום לא נמוך? צרכנות פיננסית 36
O הריבית על אגרות חוב לטווח ארוך נושקות ל-5% בוול-סטריט. מהו הגבול בו אתם מתחילים לצאת משוק המניות? שוק ההון 93
M מהו בעצם ייעוץ פנסיוני? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
A מישהו יודע מהו אתר המסלקה הפנסיונית? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
tomchoook מהו שיעור הריבית במסלולי המשכנתה? נדל"ן 2
Plato מהו הגיל והקצאת הנכסים שלך? שוק ההון 15
הסוליd בדיקה של חברת קבלן ב checkid, מהו שעבוד? נדל"ן 0
C מהו בעצם אותו ״מרווח המרה״ בהמרת מט״ח בבנק? צרכנות פיננסית 2
O מהו אחוז המס אותו משלמים על אג"ח של ממשלת ארה"ב? שוק ההון 1
I לאור מעבר דירה- מהו חבילת האינטרנט שלכם? (ספק+תשתית) מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 9
R מהו הדיבידנד שמקבלים בקרן ריט? ועוד שאלה... נדל"ן 17
ל מחיר למשתכן 2022 מהו השם העדכני של הפרויקט? נדל"ן 1
RumpSteak טופס 106, סעיף 42 ניכוי למס הכנסה: (כולל זיכוי פ"ש בסך ...) - מהו זיכוי פ"ש? מיסים 1
1337justme מהו הדרכון הכדאי ביותר ליוצאי ספרד? אוף טופיק 106
FlyingK הלוואה או משכנתא, מהו הגבול? נדל"ן 11
M מהו אחוז המניות שלי בתיק? שוק ההון 30
ס מהו תיק ההשקעות האחד + השקעה בקרקע שוק ההון 2
ח מהו סדר הפעולות הנכון ברכישת דירה בישראל? נדל"ן 20
ח מהו אחוז מימון אידיאלי מבחינת ריביות נדל"ן 6
ב מהו מדד IBOXIG בIBI? שוק ההון 1
L מהו כרטיס האשראי עם עמלות המשיכה הזולות ביותר לאירו בחו"ל? צרכנות פיננסית 11
ח מהו שיעור המס על דיבידנדים שמחלקת טבע? שוק ההון 31
עש לילה מהו תרחיש יום הדין שלכם? שוק ההון 23
A כיצד יודעים מהו ערכה של קרן נאמנות לפני קנייה/מכירה? שוק ההון 3
ל מהו התהליך המחשבתי מאחורי בחירת אפיק השקעה? שוק ההון 18
הסולידית מהו הרכב האישיות שלך (MBTI)? התפתחות אישית 164
א מהו ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 21
ו כיצד מחשבים את מספר הקסם להפרשה לפנסיה כעוסק פטור? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
ס מומנטום, נוסחת הקסם של גרינבלט וSPLV שוק ההון 0
D מה דעתכם על נוסחת הקסם של גרינבלט? שוק ההון 30
R קרן השתלמות IRA בדמי ניהול של 0.5, האם כדאי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
T האם מס על הפקדות גבוהות לפנסיה של המעסיק אמור להיות מחושב בצורה שנתית או חודשית? מיסים 7
R שאלה של מתחיל לגבי השקעות בS&P500 שוק ההון 1
מ ביטול טיסות של חברות לואוקוסט - האם חכם? אוף טופיק 15
ב אג"ח של בנקים בארץ שוק ההון 6
S האם מדד חלקי סקטוריאלי של סנופי נחשב מדד מבחינת גמל IRA? שוק ההון 1
M הסכם הצטרפות של ברוקרים - להיות רגוע? שוק ההון 18
B כרטיס אשראי של IBK צרכנות פיננסית 1
R איך מוצאים פוליסת חיסכון בעלת יחס גבוהה של נכסים לא סחירים? שוק ההון 9
MaorRocky סכנות של קניית קרקע לפני אישורים נדל"ן 17
Y רעיונות מה לעשות עם זכויות של ישראכרט? צרכנות פיננסית 3
חתול לילה מה צריך להיות הדרוג של אג"ח ישראלי? שוק ההון 16
N שאלה בנוגע למיסוי של אופציות ו RSU מיסים 3
וינסנט זיכוי/החזר מס בגין מיסוי במקור של דיבידנדים מארה"ב ע"י ברוקר זר מיסים 23