• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

כניסה ראשונה לשוק, אשמח להכוונה

bigimot

משתמש רשום
דירוג
2
היי חברים,

ההודעה יצאה קצת ארוכה אז אסכם במשפט את השאלה שלי. למי שיש סבלנות / רצון לקרוא את הכל - מעריך מאוד ואשמח לקבל גם פידבק בנוגע לתהליך מחשבה / הסקת מסקנות שלי.

tl;dr - מעוניין להשקיע 300 אלף שקל, טווח של 10 שנים בS&P 500 דרך IB ולא חושש ממס ירושה. מה הקרן המומלצת?

אני מתעניין בשוק ההון כבר לא מעט שנים, חוסך כסף בצד (=הכסף לא עושה כלום..:'(), אבל לצערי כל הזמן דחיתי את ה"כניסה" שלי לשוק. הרגשתי שאני לא מבין מספיק ולא באמת היה לי את הפנאי להיכנס לזה כמו שצריך ולהתחיל להשקיע בצורה אקטיבית.

בחודשים האחרונים המצב השתנה (יש לי את הזמן ללמוד ולהעמיק בתחום) והחלטתי שהגיע הזמן לעשות את הקפיצה הזאת. קראתי בשבועות האחרונים לא מעט (כולל מאמרים ותגובות פה בפורום) והתחלתי לגבש איזהשהיא מחשבה לגבי מה לעשות והייתי שמח להתייעץ איתכם.

יש לי סכום של 300 אלף שקל שהייתי רוצה להשקיע לטווח מאוד ארוך. אני לא יודע מה יהיה עוד 20-30 שנה אבל אני מרגיש בנח "להתחייב" ל5-10 שנים הקרובות שלא אגע בו (ובשאיפה הרבה יותר..). אני רווק בלי ילדים, אין לי דירה אבל בכנות אני גם לא כל כך מעוניין לרכוש אחת, מעדיף להשקיע את הכסף בשוק ההון. אני גם רואה מצב שאעבור במסגרת העבודה למדינה אחרת בשנים הקרובות ומעדיף באופן כללי להחזיק בכמה שפחות נכסים.

התוכנית היא להשקיע את כל הסכום הזה בS&P 500. אני יודע שמניות הן תנודתיות (אני רואה מה קורה בחודשים האחרונים..) ואני חושב שאהיה מסוגל לעמוד בזה, אבל המחשבה שלי היא לא להכניס את כל הסכום בפעם אחת אלא להכניס אותו בכמה חלקים בחודשים הקרובים. אני חושב שזה יתן לי ביטחון לגבי השקעות באופן כללי ואיך אני מרגיש אם התיק פתאום בירידה של 20% (אני בטוח שיהיה לא נעים אבל חושב שאהיה בסדר).

נקודה נוספת היא שהשוק מאוד מאוד גבוה עכשיו ואני מאוד מאמין שיהיה סוג של תיקון וירידות משמעותיות. אני לא מנסה להיות נביא או לתזמן את השוק (אני כן מתכוון להכניס כסף עכשיו..), אבל זה כן מחזק את התחושה שלי לגבי להכניס את הכסף בכמה חלקים.

מבחינת פיזור - למרות כל מה שקורה היום אני כן מאמין בכלכלת ארה"ב ולא רואה עולם שבו היא מתרסקת ונשארת למטה. ואם נגיע לשם? יש לי הרגשה שיהיו לי בעיות הרבה יותר גדולות מאשר מצב התיק. אני כן מתכנן להגדיל את התיק בהמשך, ואוסיף השקעות בדברים נוספים (שווקים מתפתחים? סחורות?) אבל כרגע אני רוצה להתחיל בפשוט ואני גם מרגיש הרבה יותר בנח מבחינת ההבנה שלי במניות / חברות בארה"ב מאשר מדינות אחרות / סחורות וכו'.

נושא אחרון שרציתי להציף זה מס ירושה. ראיתי כבר שאנשים מסויימים פה קצת לועגים לכל הסיפור (אפשר להבין, ראיתי המון שאלות בנושא..) אבל לא מעט אנשים גם לוקחים את זה ברצינות. בגדול אני בסך הכל מנסה להבין את גודל הסיכון. מעבר לתאוריה, האם ברמה הפרקטית אנשים פה מכירים מישהו (ובבקשה רצוי ממקור ראשון, לא חבר של חבר של חבר..) שהגיע לסיטואציה המצערת הזאת (נפטר) ושילם מס לארה"ב? או שאנשים פשוט מנפחים את הסיכון הזה (שללא ספק קיים..) לרמות לא פרופורציונליות? זאת התחושה שלי לפחות, אבל אשמח לפידבק.

מבחינת הברוקר - פתחתי חשבון במיטב דש ממש לאחרונה והתחלתי לסחור טיפה במניות בחו"ל. בהתחלה קצת חששתי מעניין הדיווח למס הכנסה וכו' אבל החלטתי שאני לא מעוניין לשלם עמלות משוגעות ($8 קניה/מכירה) למיטב על כלום. בנוסף גם הבנתי / ראיתי שהפערי מט"ח שאני סופג דרכם, למרות שנמוכים בהשוואה לבנק, עדיין גבוהים בהשוואה לIB, ואני כרגע נוטה לסחור בIB במקום (בתהליך פתיחת חשבון שם).

קראתי את המאמר לגבי מייק. מאוד עשה לי סדר לגבי כמה דברים אבל מרגיש לי שאני טיפה נופל באמצע. ההתרשמות שלי שאם אני מעוניין להשקיע בS&P 500 ולא חושש ממס ירושה, עדיף לי להשקיע בקרן אמריקאית ולאו דווקא באירית (גם קראתי משהו על מס כפול). במקרה הזה, לא עדיף VOO או אולי IVV על בלקרוק?

מעבר לסכום הזה, ארצה להשקיע סכום נוסף (יחסית קטן) בנכסים אחרים בחו"ל (כנראה מניות אבל מי יודע מה יוליד יום) שאותו גם אולי אנהל בצורה יותר אקטיבית. זאת סיבה נוספת מבחינתי לנהל את התיק בIB (מבחינת עמלות / המרות מט"ח), כך שהכל יהיה תחת ברוקר אחד.

דבר אחרון - אני כן שוקל לנהל במיטב את הפנסיה (IRA), ומאמין שארצה גם שם להשקיע חלק משמעותי בS&P 500. יש לי עדיין כמה שאלות לגבי זה, ואפתח נושא אחר בשביל לא לערבב, אבל רציתי לציין את זה במידה וזה אמור להשפיע על מערכת השיקולים.

אשמח לפידבק לגבי תהליך המחשבה / מסקנות, ותודה מראש לכל העוזרים!

נערך לאחרונה ב:
התוכנית היא להשקיע את כל הסכום הזה בS&P 500. אני יודע שמניות הן תנודתיות (אני רואה מה קורה בחודשים האחרונים..) ואני חושב שאהיה מסוגל לעמוד בזה, אבל המחשבה שלי היא לא להכניס את כל הסכום בפעם אחת אלא להכניס אותו בכמה חלקים בחודשים הקרובים. אני חושב שזה יתן לי ביטחון לגבי השקעות באופן כללי ואיך אני מרגיש אם התיק פתאום בירידה של 20% (אני בטוח שיהיה לא נעים אבל חושב שאהיה בסדר).

היסטורית כניסה במכה יוצאת לרוב רווחית יותר אבל אם זה מרגיש לך יותר נוח פסיכולוגית לך על זה.

מבחינת פיזור - למרות כל מה שקורה היום אני כן מאמין בכלכלת ארה"ב ולא רואה עולם שבו היא מתרסקת ונשארת למטה. ואם נגיע לשם? יש לי הרגשה שיהיו לי בעיות הרבה יותר גדולות מאשר מצב התיק. אני כן מתכנן להגדיל את התיק בהמשך, ואוסיף השקעות בדברים נוספים (שווקים מתפתחים? סחורות?) אבל כרגע אני רוצה להתחיל בפשוט ואני גם מרגיש הרבה יותר בנח מבחינת ההבנה שלי במניות / חברות בארה"ב מאשר מדינות אחרות / סחורות וכו'.

נשמע כמו תוכנית טובה. הרבה אנשים מנסים לבנות את התיק המושלם ונכנסים לשיתוק. עדיף לבנות תיק טוב דיו ולשפר לאורך הדרך.

נקודה נוספת היא שהשוק מאוד מאוד גבוה עכשיו ואני מאוד מאמין שיהיה סוג של תיקון וירידות משמעותיות. אני לא מנסה להיות נביא או לתזמן את השוק (אני כן מתכוון להכניס כסף עכשיו..), אבל זה כן מחזק את התחושה שלי לגבי להכניס את הכסף בכמה חלקים.

רוב הזמן השוק נמצא בשיא. כמו שאמרתי כספית לרוב עדיף להיכנס במכה אבל אין להקל ראש בפן הפסיכולוגי.

בנוגע לבחירת קרנות ובתי השקעות אני פחות מבין בזה אז נשאיר את השאלה הזו לשאר חברי הפורום.

tl;dr - מעוניין להשקיע 300 אלף שקל, טווח של 10 שנים בS&P 500 דרך IB ולא חושש ממס ירושה. מה הקרן המומלצת?
זה לא באמת משנה חוץ מהסיכון מס ירושה שציינת שהוא זניח בשבילך.
אישית החזקתי VOO והיא מספקת את הסחורה,העדפתי אותה בגלל העלות הנמוכה והמבנה של הקרן.

בארץ ובעיקר בחשבונות פטורים נראה לי שעדיף קרן אירית צוברת בשקלים.
אפשר גם לשקול להחזיק אותה בתיק ממוסה בארץ במקום תיק בIB.
בנוסף שווה לשקול גם מדדים יותר רחבים מS&P500,אבל מסכים שיותר חשוב לפעול ואופטימיזציות יתר יכולות לעקב אותך.

מעבר לתאוריה, האם ברמה הפרקטית אנשים פה מכירים מישהו (ובבקשה רצוי ממקור ראשון, לא חבר של חבר של חבר..) שהגיע לסיטואציה המצערת הזאת (נפטר) ושילם מס לארה"ב? או שאנשים פשוט מנפחים את הסיכון הזה (שללא ספק קיים..) לרמות לא פרופורציונליות? זאת התחושה שלי לפחות, אבל אשמח לפידבק.
אין אף אחד כזה ומי שיספר לך שכן משקר,אנשים מתים לא יכולים לשלם כלום;)

לא ממליץ\מייעץ

היסטורית כניסה במכה יוצאת לרוב רווחית יותר אבל אם זה מרגיש לך יותר נוח פסיכולוגית לך על זה.
כן, אני יותר ויותר מבין את זה, ונראה לי שאכניס פשוט את כל הסכום יחסית מאוד מהר. תודה!

בנוסף שווה לשקול גם מדדים יותר רחבים מS&P500,אבל מסכים שיותר חשוב לפעול ואופטימיזציות יתר יכולות לעקב אותך.
מה למשל? לא מבקש המלצה כמובן, אשמח לקבל "רעיונות" לכיוונים שאחשוב עליהם יותר (כבר ראיתי לא מעט תיקים שונים פה אבל אולי תפתיע D:)

אין אף אחד כזה ומי שיספר לך שכן משקר,אנשים מתים לא יכולים לשלם כלום;)
חח כן אני מודע לזה, אבל הם משאירים משפחות אחריהם שבשאיפה יורשים את התיקי השקעות שלהם..:roll:

מה למשל? לא מבקש המלצה כמובן, אשמח לקבל "רעיונות" לכיוונים שאחשוב עליהם יותר (כבר ראיתי לא מעט תיקים שונים פה אבל אולי תפתיע D:)
לדוגמא CRSP US Total Market Index שעוקב אחרי השוק האמריקאי.
או
FTSE Global All Cap Index שמנסה לעקוב אחרי שוק המניות העולמי.

זה כמובן רק דוגמאות למדדים מובילים בשוק ולא המלצה.

ג.נ
מחזיק תעודות על המדדים האלה.

חח כן אני מודע לזה, אבל הם משאירים משפחות אחריהם שבשאיפה יורשים את התיקי השקעות שלהם..:roll:
אה אתה מדבר על היורשים ;) אז תחפש בגוגל:"מס ירושה פורום הסולידית"

וספציפית הכוונה ל:
VTI - כלל השוק האמריקאי.
VT - כלל השוק העולמי.

לא ממליץ ולא מייעץ.
גילוי נאות: מחזיק VTI.

הייתי בנעלים שלך לפני מספר חודשים, גם לי כתבו שעדיף להשקיע את כל הסכום במכה, אבל בסופו של דבר החלטתי ללכת נגד הסטטיסטיקה ועם מה שאני מאמין בו ואני לא מתחרט על זה. אני לא יודע אם קיבלתי את ההחלטה הטובה ביותר(את זה נדע בעוד מספר חודשים), אבל אני כן יכול להגיד לך שזה עשה לי נחיתה רכה.
אני חושב שזה לא כזה פשוט להיכנס לרכבת ההרים הזאת והידע שרוב הכסף שלך עדיין יושב בחוץ מספקת לך תחושת ביטחון.
אבל אם אתה אופטימי לגבי העתיד וחושב שלא תהיה לך בעיה לראות את כל התיק שלך צונח, אז לך על זה.

אני לא יודע אם קיבלתי את ההחלטה הטובה ביותר(את זה נדע בעוד מספר חודשים)
ההחלטה ניתנת לשיפוט ללא קשר לתוצאותיה. אם מטרתך היתה לקבל תחושבת ביטחון ולבדוק את עצמך כמשקיע אז ההחלטה היתה טובה. אם מטרתך היתה למקסם את תוחלת תשואת התיק שלך ביחס לסיכון המתאים לך (ובמידה וזה אכן הסיכון המתאים לך) אז ההחלטה לא היתה טובה.
כל זה כמובן לא קשור ולא תלוי למה יהיה בעוד מספר חודשים.

לא קראתי יותר מזה.
אתה יכול להסתכל בetf.com ובetfdb.com
אבל בגדול, הזולות זה VOO של ואנגארד ו-IVV של בלאקרוק.
גם SPY פופולרית מאוד אבל היא יקרה יותר ולדעתי בלי סיבה.

בעוד שאני יכול להבין את העדויות ללמה כניסה הדרגתית טובה לנפש, אתן עדות אישית:
אני פתחתי את התיק שלי חודש וחצי לפני הקורונה. ככה שקיבלתי טבילת אש של נפילה של התיק כשהוא עדין קטן (החלק המנייתי היה משהו כמו 120k).
ובחשיבה לאחור לא הייתי רוצה לגלות פעם ראשונה איך זה לאבד 35% ממנו רק ב1.2M נגיד.

ההחלטה ניתנת לשיפוט ללא קשר לתוצאותיה. אם מטרתך היתה לקבל תחושבת ביטחון ולבדוק את עצמך כמשקיע אז ההחלטה היתה טובה. אם מטרתך היתה למקסם את תוחלת תשואת התיק שלך ביחס לסיכון המתאים לך (ובמידה וזה אכן הסיכון המתאים לך) אז ההחלטה לא היתה טובה.
כל זה כמובן לא קשור ולא תלוי למה יהיה בעוד מספר חודשים.
המטרה שלי הייתה בעצם לבטח את עצמי (כאשר התשלום על הביטוח הוא איבוד תשואה פוטנציאלית), מכיוון שחשבתי שהסיכון באותה נקודת זמן גבוה יותר מפוטנציאל הרווח.
כשכתבתי שבעוד מספר חודשים נדע אם ההחלטה הייתה טובה התכוונתי שתהיה לי האפשרות לראות האם הביטוח עזר לי או לא, ובעצם לבדוק מה ההפרש הכספי בפועל בין שתי ההחלטות.
ברור לי שזאת תהיה חכמה בדיעבד.

המטרה שלי הייתה בעצם לבטח את עצמי (כאשר התשלום על הביטוח הוא איבוד תשואה פוטנציאלית), מכיוון שחשבתי שהסיכון באותה נקודת זמן גבוה יותר מפוטנציאל הרווח.
מה שאתה מתאר כאן זה תזמון שוק קלאסי. זה סבבה אבל זה בסך הכל הימור ולא ביטוח.

כן זה סוג של תזמון, ההימור שלי הוא על האם יהיה או לא יהיה חיסון.
אני כן חושב שזה סוג של ביטוח מכיוון שאם השוק יקרוס בקרוב, אז חצי מהכסף שלי עדיין יהיה בחוץ ואז אני אוכל לרכוש לתוך הירידות.

כן זה סוג של תזמון, ההימור שלי הוא על האם יהיה או לא יהיה חיסון.
אוקיי. קראת קצת על תוחלת התשואה של תזמון שוק ביחס לתוחלת התשואה של הפקדת הכסף כשהוא זמין?

אני כן חושב שזה סוג של ביטוח מכיוון שאם השוק יקרוס בקרוב, אז חצי מהכסף שלי עדיין יהיה בחוץ ואז אני אוכל לרכוש לתוך הירידות.
לא מבין למה אתה מתעקש לקרוא לזה ביטוח ולא סתם הימור.

את האמת שלא קראתי יותר מדי, אבל כן קראתי שהשיטה שבה בחרתי משיגה תשואות פחות טובות ב2/3 מהמקרים.
האם כל ביטוח הוא לא סוג של הימור?
כשאתה מבטח את הרכב שלך אתה לא מהמר שיקרה לו משהו?

נראה לי זה קצת הופך להיות דיון של סמנטיקה.. :)

נראה לי זה קצת הופך להיות דיון של סמנטיקה.. :)
כן.....זה לא ביטוח ולא הימור אתה משקיע פחות לכן חלק מההון שלך לא בסיכון מנייתי.
הימור נכנס ברגע שלא מדובר במשהו קבוע אלה אתה מחליט אקטיבית מתי להכניס כול חלק.

האם כל ביטוח הוא לא סוג של הימור?
לא.

כשאתה מבטח את הרכב שלך אתה לא מהמר שיקרה לו משהו?
ממש לא. אתה פשוט לא מוכן לשאת בהוצאות מסויימות ומעדיף לשלם פרמייה חודשית בשביל הסיכוי שתאלץ בכל זאת לשאת בהוצאה שכזו.
בדיוק כמו שאתה לא מהמר שתהיה סיעודי או שתצטרך ניתוח בחו״ל אם אתה עושה ביטוחים למקרים הללו.

זה לא ביטוח ולא הימור אתה משקיע פחות לכן חלק מההון שלך לא בסיכון מנייתי.
לא נכון. הוא לא משקיע פחות אלא משקיע פחות במניות. הוא עושה זאת כי הוא מהמר שהשוק הולך ליפול ורוצה שיהיה לו מזומן בשביל לרכוש מניות במחיר זול יותר.

הימור נכנס ברגע שלא מדובר במשהו קבוע אלה אתה מחליט אקטיבית מתי להכניס כול חלק.
זו ממש לא ההגדרה של הימור. אני יכול לתת לך מלא הימור שנופלים להגדרה שנתת.
אבל גם ע״פ ההגדרה הזו זה הימור לכל דבר מכיוון שההחלטה מתי ובכמה להכנס היא לא קבועה אלא תלויה במצב השוק.

אני מחזיק VOO

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S עצה עבור משקיע בתולי לקראת כניסה ראשונה לשוק ההון שוק ההון 6
B עזרה לפני כניסה ראשונה לשוק ההשקעות שוק ההון 21
ברזילרו לפני כניסה ראשונה לשוק - אשמח לעזרה עם קרנות עוקבות מדד שוק ההון 9
Y כניסה ראשונה להשקעה עצמאית סולידית שוק ההון 8
D כניסה לדירה ראשונה - איך חוסכים? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 14
ל כניסה עם רכב לחלקה פנימית נדל"ן 2
dorian כניסה לאזור אישי - מחו״ל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
B כניסה ב"מנות" או בבת אחת שוק ההון 2
Y המרת מט"ח- כניסה למינוס שוק ההון 2
ע ביטחונות לפני כניסה לדירה נדל"ן 1
א תשואה פנימית מול מחיר כניסה לetf של אגחים שוק ההון 13
J כניסה כספק של משרד החינוך בתוכנית "גפן" התפתחות אישית 9
Cleo הצהרה במשטרת הגבולות על יציאה/כניסה מהארץ בנתב"ג באותו יום (עבור תיירים) - אולי מישהו יודע אוף טופיק 1
Z כניסה לאיזור אישי במס הכנסה. האם חוויתם תקלה בימים האחרונים. מיסים 8
י כניסה לקבע והשקעות שוק ההון 4
א כניסה קלה לשוק הקריפטו פוסטים מאיכות נמוכה 1
ט שקשוק מפחד לקראת כניסה לשוק ההון בסכום גבוה שוק ההון 62
dk9 כניסה לS&P וEM ללא נוכחות רוסית? שוק ההון 5
W כניסה למשרות הייטק התפתחות אישית 5
S כניסה לשוק תנודתי שוק ההון 17
L חסמי כניסה להייטק אוף טופיק 240
ח השלכות כניסה ישראלית אפשרית למדד אירופאי פוסטים מאיכות נמוכה 9
נ קבלת היתר לאגף מגורים עם כניסה נפרדת עבור הורה מבוגר נדל"ן 1
המהנדל לבטים לקראת כניסה לעסקי הנדל"ן נדל"ן 17
L סגירת פינות אחרונות לפני כניסה לשוק ההון :) שוק ההון 6