1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

פנסיה - התלבטות בעת כניסה למקום עבודה חדש

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י גיא3435, ‏22/7/18.

1. גיא3435

גיא3435 משתמש רשום

אשתי עומדת להתחיל עבודה במקום חדש ומציעים לה את קרן הפנסיה של מנורה מבטחים (ברירת המחדל של מקום העבודה) או כל קרן פנסיה או קופ"ג אחרת שהיא מעוניינת בה.
    כל קרנות הפנסיה הקודמות שלה מוקפאות כך שלא ניתן להמשיך עם קרן פנסיה ישנה או קופ"ג ישנה שלה.
    אני מניח שלמקום העבודה שלה יש יותר כוח מיקוח מאשר לאדם יחיד, כך שקרן הפנסיה של מנורה מבטחים נראית לי הבחירה הנכונה ביותר כרגע. לא נוכל לקבל תנאים טובים יותר ממנה, מלבד מקרנות ברירת המחדל של מיטב-דש והלמן אלדובי.
    (קרן פנסיה מנורה מבטחים 0.22% מצבירה, 2.35% מהפקדה).
    קרנות ברירת המחדל זולות יותר (כידוע, מיטב-דש 0.01% מצבירה ו-1.31% מהפקדה).
    מה דעתכם ?
    לחילופין, האם כדאי בכלל להפרש לקופ"ג ולבצע את הביטוחים עצמאית ?
    תודה!

2. roneng

roneng משתמש רשום

לדעתי 0.01%/1.31% זה משמעותית פחות מ0.22%/2.35%
    יש סיבה מיוחדת שאתה חושב שכדאי לשלם יותר דוקא לקרן של מנורה?

שאלה מצויינת שרק אתה יכול לענות עליה.
    בגדול היתרונות העיקריים של קרן פנסיה זה הביטוחים הזולים ואג"ח מיועדות.
    מצד שני יש אנשים שרואים ב2 היתרונות האלה כחסרונות (איזונים אקטוארים וכו).

3. גיא3435

גיא3435 משתמש רשום

כן, לפי אתר https://pensyanet.cma.gov.il גם מיטב-דש והלמן אלדובי מגיעות בסופו של דבר לדמי ניהול של 0.2% מצבירה ו-2.68% הפקדה בהלמן ול-0.27% מצבירה ו-2.64% מהפקדה במיטב.

4. דור דורים

דור דורים משתמש רשום

:lol:
    מה שיש באתר של פנסיה נט זה ממוצעים של דמי ניהול.
    כמה למנורה יש באותו אתר?

בכל אופן, במיטב דש והלמן אלדובי יש אנשים שהצטרפו כשזו לא הייתה קרן ברירת מחדל, ומהם דמי הניהול שנלקחים הם אחרים.

לך אכפת דמי ניהול אישיים שלך. לא הממוצע.

roneng אוהב/ת את זה.
  5. roneng

roneng משתמש רשום

לא הבנתי.
    מיטב דש התחייבו לשמור על דמי ניהול של 0.01%/1.31% למשך 10 שנים לפחות.
    אם הם יעלו מחיר תמיד תוכל לעבור לקרן אחרת שתיהיה זולה באותו זמן.

זה שדמי הניהול הממוצעים גבוהים זה סתם כי יש הרבה לקוחות ישנים שלא נכנסו במסגרת "פנסית ברירת מחדל"

6. גיא3435

גיא3435 משתמש רשום

למנורה: 0.22% מצבירה ו-2.35% מהפקדה.
    בכל מקרה, נראה שהתשואות במסלולים השונים של מנורה גבוהות יותר ממיטב והלמן. למרות שברירת מחדל קיימות מעט שנים, עדיין ניתן לראות בחלק מהמסלולים הוותיקים יותר (5 שנים אחורה) ייתרון ברור למנורה. זה כבר שווה את תוספת דמי הניהול הגבוהים יותר במנורה, לא ?

7. דור דורים

דור דורים משתמש רשום

אז כמה אשתך מקבלת במקום העבודה?
    לא משנים הממוצעים.....

או, עכשיו אתה מדבר יותר לעניין.
    מסלול ההשקעה חשוב יותר מדמי הניהול.
    אם כי, תשואות העבר הן כלי לא מתאים כדי להסיק לגבי תשואות העתיד.
    לטעמי, הכלי המתאים ביותר כדי לבחון את תשואות העתיד, היא מדיניות ההשקעה - המחייבת גם בעתיד.

ככל שמדובר בחוסכים צעירים, נראה שכדאי שמלבד האג"ח המיועדות (שעליהן אין שליטה בפנסיה מקיפה), המסלול כולו יהיה מנייתי.
    הדבר הבא שחשוב הוא שהמסלול יהיה פאסיבי ככל שניתן.
    לו היה מסלול שקונה VT או משהו בסגנון, הוא היה מסלול פאסיבי אידיאלי.
    ככל שיש הטיה, למניות ספיציפיות על פי בחירת מנהל הקרן (השקעה אקטיבית), או למדינות ספיציפיות על פי מדיניות הקרן, הסיכון גבוה יותר, ולא מפוצה כראוי.
    למיטב ידיעתי, כמעט כל מסלולי הפנסיה המנייתיים בארץ, מוטים למדינה קטנה שמהווה כ2 פרומיל מהשוק העולמי בשיעור גבוה בהרבה (30%-60% מהמניות). יש לזה מגוון חסרונות, ולכן הייתי מחפש להקטין את החשיפה הזו ככל שניתן.
    בנוסף, רוב רובם של המסלולים אקטיביים, ויש מנהל שאמור לבחור מניות טובות יותר מהאחרות, מה שגורם לסיכון מיותר בתיק.

בפועל, אני מכיר שני מסלולים סבירים.
    האחד הוא המסלול של מדדי מניות חו"ל של הפניקס.
    השני הוא מסלול מדדי מניות של מיטב דש.
    המסלול של הפניקס לא סובל מהטיית הביתיות, והמסלול של מיטב דש כן.

היתרון של מיטב דש זה דמי הניהול והפשטות, לעומת הפניקס שלעיתים מסובך להצטרף אליהם (תלוי בסוכן של המעסיק) בדמי ניהול סבירים.

דמי הניהול הם הגורם האחרון בחשיבותו, אבל כשההפרש גדול מידי בין הברירות, כדאי לשקול מחדש.

ניסיתי בעבר לגרום למיטב דש לפתוח מסלול דומה שיהיה פחות מוטה, ושלחתי הודעות בנושא גם להלמן אלדובי, לא יודע על כך שמישהו מהם בינתיים פתח.
    אולי הלמן אלדובי, עם המיזוג האחרון יעשו משהו דומה למה שהיה לIBI בגמל. אפשר רק לקוות...

מה זאת אומרת מוקפאות?
    נראה לי שאם יש שם כספים שלה, כדאי לאחד הכול לקרן אחת שתחליט שהיא הטובה בעיניך.
    זה גם ייתן לך כח במו"מ (יותר כסף).

8. גיא3435

גיא3435 משתמש רשום

כן, בדיוק שמתי לב ל"הפניקס מסלול פאסיבי - מדדי מניות חו"ל". אכן נראה אידיאלי, הבעיה שהיא קרן חדשה (קמה לפני שנתיים בערך) ולכן אין סטטיסטיקה משנים קודמות.
    בהחלט. זו הכוונה וזה מה שנעשה.
    אתה מתכוון ל"איילון מיטב מקיפה - מסלול מניות" (מספר 2105) ?

9. דור דורים

דור דורים משתמש רשום

לאיזו סטטיסטיקה משנים קודמות אתה זקוק?

תשואות עבר אינן רלוונטיות.....

לא, אני מתכוון ל"איילון מיטב פנסיה מקיפה פאסיבי- מדדי מניות" (נראה לי שהמספר הוא 1589).

10. גיא3435

גיא3435 משתמש רשום

כן, מצאתי אותה. מאז ינואר 2016 התשואה שלה 13%, בעוד שהפניקס פאסיבי מדדי חו"ל 28%. הבדל מטורף. איך נוצר פער כזה אם שנייהם פאסיבים ועוקבי מדדי חו"ל ? מוזר. בכל מקרה, מיטב פנסיה פאסיבי מדדי חו"ל נראית רע גם ביחס לקרנות פנסיה אחרות. אני מבין ששמת עליה עין כי יש לה מסלול השקעה עוקב מדדי חו"ל אבל הביצועים שלה מאכזבים.

11. דור דורים

דור דורים משתמש רשום

זאת מכיוון שהנחתך מוטעית.
    אמנם שניהם פאסיביים, אבל אחד מהם - זה של מיטב דש, עוקב בחלק ניכר אחר מדד ישראלי.

לטעמי זה חיסרון שלו כמובן.

עקיבה אחר מדד ישראלי בפלח משמעותי מהתיק, היא בעייתית, כיוון שהיא חושפת את המשקיע לביצועים של מספר קטן של חברות.

ההבדל שמצאת הוא דוגמה מצוינת לעניין.
    אחת הסיבות שמדדים ישראליים דשדשו ב2017, בעוד שמדדים עולמיים עשו תשואות פנטסטיות היא חשיפת היתר לחברה שלא הייתה לה שנה מוצלחת - טבע.
    ככה זה כשנחשפים לשוק קטן, שכל חברה יכולה להפיל את כל השוק. חסרון של פיזור.

ועדיין, אני לא מכיר מסלול מנייתי נוסף שחשוף משמעותית פחות לישראל, כך שאם המסלול של הפניקס לא מתאפשר או לא משתלם, הייתי בהחלט הולך על המסלול של מיטב דש, ובתקווה שהם יסירו ממנו את ההטיה כמו בסקר שפרסמתי.

אתה מסתכל על ביצועי העבר, ולמיטב ידיעתי, ההשקעה שלך היא בעתיד.
    לי אין מכונת זמן, ואין באפשרותי לקבל את תשואות העבר, ולכן הן אינן רלוונטיות עבורי.
    אם ברשותך מכונת זמן, זה יכול להועיל לך מאוד, אבל יהיה קל יותר לקנות את כרטיס הלוטו המנצח.

אולי יש לך הנחה שמי שעשה ביצועים טובים בעבר, יעשה אותם גם בעתיד.
    הוכח כי ההנחה הזו אינה נכונה, ואף הטענה ההפוכה נכונה (אם כי לא הייתי ממליץ לבחור את הגרועות כפרמטר להצלחה עתידית).

אני בכלל לא מסתכל באתר שאתה מסתכל על מנת לקבל נתונים על הצלחותיו של מסלול כלשהו בעתיד.
    אני מסתכל על מדיניות ההשקעה של מיטב דש, של הפניקס, או של מנורה כדי להבין במה אני מושקע.

12. TunaGolem

TunaGolem משתמש רשום

בדוק אפשרות למשיכת זנב.

13. יוסי מערוף

יוסי מערוף משתמש רשום

אני יכול לספר לך שאני סגרתי אישית מול מנורה על תנאים פרטיים של 1.5% מפרמיה ו-0.1% מצבירה.
    למרות שלמעסיק שלי (עם מעל 10K עובדים) יש תנאים שם, אבל פחות טובים.
    פשוט באתי עם סכום כסף חסוך ממקומות אחרים והעברתי אותו.
    היא תמיד יכולה לעשות מו"מ עם כל חברה. זה פשוט שוק

שלי אוהב/ת את זה.
  14. גיא3435

גיא3435 משתמש רשום

תודה דור! אתה עוזר לי מאוד. כעת נותר לי לברר מספרים מדוייקים (דמי ניהול), אבל שאלה:
    מדוע לא ללכת על הפניקס פאסיבי חו"ל בכל מקרה ? כלומר גם אם ההצעה שלהם תהיה עם דמי ניהול גבוהים משמעותית מהאחרים ? הטיעונים שלך משכנעים מאוד ונראה שקרן הפנסיה של הפניקס הטובה ביותר (וכנראה גם היחידה).
    עשיתי בגוגל "משיכת זנב" ולא הגעתי לתוצאות ברורות. האם אתה מתכוון לאיחוד של הכספים מכל הקרנות המוקפאות אל תוך קרן הפנסיה החדשה שאשתי תפתח? (זה מה שאנחנו מתכוונים לעשות)

15. TunaGolem

TunaGolem משתמש רשום

בברירת המחדל, הקרן החדשה צריכה למשוך את היתרות מקופות ישנות (דורש אישור לגישה למסלקה).
    אתם יכולים לקדם את המהלך על ידי בקשה יזומה.

גיא3435 אוהב/ת את זה.
  16. גיא3435

גיא3435 משתמש רשום

מה דעתכם ?

17. דור דורים

דור דורים משתמש רשום

קודם כל, אני חושב שכשיש הפרש גדול בדמי ניהול, המסלול האקטיבי הזול עשוי להיות עדיף מהיקר.
    אל תשכח שכמעט בכל הקרנות יש מסלול שהוא 100% מניות (מהחלק הנשלט).

מעבר לכך, להפניקס יש נטייה שלא לתת לך להצטרף ישירות במקרה שהסוכן של המעסיק עובד גם איתם.

במקרים כאלו:
    1. יכול להיות לך עניין שלא לתת יד לעושק הזה - סוג של תיאום מחירים מונופוליסטי על הגב שלך.
    2. אם אתה מוכרח להיות משויך להפניקס דרך סוכן, הוא יכול לשלוט בעד כמה יורידו לך את דמי הניהול, וגם לא יסכימו לנתק אותך ממנו, ולתת לך להצטרף ישירות גם כשתהיה אצל מעסיק אחר, או במסגרת קבוצה וכדו'.

זו אחת הסיבות שהייתי שמח לקדם מסלול כזה באחת מברירות המחדל.

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. המשך גלישתך באתר מאשרת את השימוש בעוגיות דפדפן.