• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

השקעה לטווח ארוך בתזמון "לא טוב"

הנקודה המקורית שלי רק נועדה להבהיר שהמונח 'שיא׳ לא אומר כלום, ואפילו רצוי להתעלם ממנו.

השאלה אם השוק ׳יקר׳ היא שאלה אחרת - אבל אם ידעתי את התשובה הייתי נמצא כרגע באי הפרטי שלי בהוואי.

אתה יכול למכור חשמל לחברת חשמל בסיכון גבוהה ובתשואה דו ספרתית. כנראה ביחס של תשואה מתואמת סיכון טוב יותר ממה שהשוק מציע לך.

מה כל כך מסוכן בלמכור חשמל לתחנת החשמל? זאת נשמעת פחות או יותר השקעה מקבילה לנדל"ן, רק אם תשואה יותר טובה (הסיבה היחידה שאני לא עושה את זה היא כי אין לי גג)

מה כל כך מסוכן בלמכור חשמל לתחנת החשמל? זאת נשמעת פחות או יותר השקעה מקבילה לנדל"ן, רק אם תשואה יותר טובה (הסיבה היחידה שאני לא עושה את זה היא כי אין לי גג)
התכוונתי לכתוב לא מסוכנת, לדעתי השקעה סה"כ מאוד בטוחה ומשתלמת. אם הייתה אפשרות לקנות עוד מערכת כזאת הייתי עושה זאת מיד עכשיו בלי למצמץ.

הנקודה המקורית שלי רק נועדה להבהיר שהמונח 'שיא׳ לא אומר כלום, ואפילו רצוי להתעלם ממנו.

השאלה אם השוק ׳יקר׳ היא שאלה אחרת - אבל אם ידעתי את התשובה הייתי נמצא כרגע באי הפרטי שלי בהוואי.
יש מספר מדדי ערך שאומרים שהשוק יקר כרגע. מצד שני אם אין לך אלטרנטיבה טובה יותר לכסף אז התשואה צפוייה להיות חיובית בטווח הארוך גם אם הוא יקר. ובכל מקרה, יכול להיות שהעתיד יהיה מאוד חיובי, או שמסיבה כזאת או אחרת הוא יהיה עוד יותר יקר בהמשך. בגדול אגב - לרוב החוסכים לפרישה משבר כלכלי עכשיו זה חדשות מצויינות. כי מדובר באנשים שקונים מניות כל חודש ויש להם אינטרס לקנות אותן בזול והשימוש בהון יהיה עוד שנים רבות.

למי שכבר פרש זה כאב ראש, אבל צריך גם לשים דברים בפרופורציה.

תיאוריית השוק היעיל אומרת שתמחור המניות מייצג את כל האינפורמציה הידועה ולכן אתה לא יכול לנצח את השוק לאורך זמן באמצעות בחירת מניות. אבל אין כל מניעה להשיג יותר מתשואת השוק אם אתה לא נמצא בשוק. לא מאמין לי, נניח שקנית קריפטו ב12 שנים האחרונות אתה מנצח את השוק באופן עקבי למשך זמן ארוך. רוצה דוגמא פחות אקזוטית, אתה יכול למכור חשמל לחברת חשמל בסיכון גבוהה ובתשואה דו ספרתית. כנראה ביחס של תשואה מתואמת סיכון טוב יותר ממה שהשוק מציע לך.

מדדי ערך כמו CAPES יכולים לעזור לך לנחש האם מקומך בתוך השוק או מחוץ לשוק כי הם עוזרים לך להבין פחות או יותר לאיזה תשואת שוק לצפות.

אני מבין שיכול להיות שיש משהו שיעשה יותר תשואה ממניות, אבל כל החכמה היא לומר מה הדבר הזה מראש ולא בדיעבד.

לשאלה הזו יש תשובה לגבי העשור הקרוב?

נניח שבשוק כולו יש שתי מניות: אחת נקראת 'מניות' (שווי שוק: 97שח) והשנייה נקראת 'מזומן' (שווי שוק: 3שח). עכשיו להיכנס או לצאת מהשוק זה אותו מודל כמו בחירת מניות - האם לעקוב אחרי המדד או לבחור רק אחת משתי המניות שבמדד.

נראה לי מוזר דיון בעד/נגד להיכנס בבת אחת לשוק - מתי זה אי פעם קורה (בסכומים גדולים, כלומר)? אם יש לך סכום גדול, הוא היה מושקע במשהו - בנדלן, ירשת אותו ממישהו שהחזיק אותו בניירות ערך, הוא יצא מכלי חיסכון בו היה מושקע במניות באחוז מסוים. השינוי הוא לעיתים רחוקות מ100% אגח ל100% מניות. לרוב הפחד 'להיכנס בבת אחת' (גם לי היה אותו, עד לאחרונה) הוא בעצם הפחד לעבור מאפיק אחד שיש לו קורלציה גבוהה למדד, לאפיק אחר עם קורלציה גבוהה למדד.

לא יודע מה המשמעות של הנתונים בשבילכם אבל במידה ורוצים לנסות להבין איך זה נראה באמת לאדם שחיי אז כדי לקרוא על התקופה.
בתור חובב היסטוריה שקרא קצת זכור לי שבכלל לא היה אז סנופי.
המשקיעים הפשוטים של אז היו משקיעים בדאו ג'ונס שהיה המדד המוביל,בעצם היחיד אאל"ט.
לא היה VTI ובטח לא VT.....
מהתיאורים שקראתי (לזכרוני) אנשים פשוט היו נכנסים(נוהרים) לבנק ורוכשים דאו ג'ונס במזומן\מטבעות זהב.
הייתה גרסה רגילה, וגרסאות ממונפות כפול 2 ו3 שהיו החביבות על האדם הפשוט ("מצחצחי הנעליים").
זה גרף מתואם אינפלציה שמצאתי (לדעתי לא NTR).
https://www.macrotrends.net/1319/dow-jones-100-year-historical-chart

ונראה שלקח לגרסה הרגילה 30 שנה לחזור לשיא (כולל ירידה של 90%)שלא לדבר על הממונפות שתאפסו לגמרי כמובן.

כשאני חשוב על מה עבר על משקיע פשוט באותם ימים שגם כללו כמובן סגירת עסקים מחסור בעבודה ועוד סוכריות בסגנון נראה לי יותר קשוח ממה שגרף של סנופי מדומיין שלא היה קיים בכלל מראה.....
כנראה ש90 מהאנשים הפשוטים הפסידו הכול או יצאו בהפסדים גבוהים מאוד.
אני מאמין שאחוז האנשים הפשוטים שבאמת החזיק לטווח כזה זניח, המדד התאושש רק אחרי שהגיע כבר דור חדש של משקיעים.

שלום,

חקרתי את נושא השקעות בשוק ההון.
לא יכולתי להתעלם מהמון מדדים המראים שהשוק נמצא בבועה.
רציתי לדעת כמשקיע לטווח הארוך, האם לדעתכם כדאי לנסות לתזמן את השוק (או לפחות לא להיכנס בשיא)?

תראה כמה פעמים בהסטוריה המודרנית השוק היה בשיא ומי שחיכה הפסיד הרבה כסף. השיאים נשברו ולא כ"כ נפלו לאחר מכן מספיק כדי להצדיק את ההמתנה.
בקורונה בשיא הנפילה עדיין היינו במחיר גבוה יותר מהשיא ההסטורי שהיה בתחילת 2017.
בהחלט יכול להיות שהמחיר היום לא יגיע יותר ויהיה גם בעוד משנה יקר יותר. אם נניח אתה הולך לחכות והמחירים ממשיכים לעלות, מה תעשה?

לא יודע מה המשמעות של הנתונים בשבילכם אבל במידה ורוצים לנסות להבין איך זה נראה באמת לאדם שחיי אז כדי לקרוא על התקופה.
המשקיעים הפשוטים של אז היו משקיעים בדאו ג'ונס שהיה המדד המוביל,בעצם היחיד אאל"ט.
מהתיאורים שקראתי (לזכרוני) אנשים פשוט היו נכנסים(נוהרים) לבנק ורוכשים דאו ג'ונס במזומן\מטבעות זהב.
הייתה גרסה רגילה, וגרסאות ממונפות כפול 2 ו3 שהיו החביבות על האדם הפשוט ("מצחצחי הנעליים").

ונראה שלקח לגרסה הרגילה 30 שנה לחזור לשיא (כולל ירידה של 90%)שלא לדבר על הממונפות שתאפסו לגמרי כמובן.

כשאני חשוב על מה עבר על משקיע פשוט באותם ימים שגם כללו כמובן סגירת עסקים מחסור בעבודה ועוד סוכריות בסגנון נראה לי יותר קשוח ממה שגרף של סנופי מדומיין שלא היה קיים בכלל מראה.....
אני מאמין שאחוז האנשים הפשוטים שבאמת החזיק לטווח כזה זניח, המדד התאושש רק אחרי שהגיע כבר דור חדש של משקיעים.
גם היום אחוז האנשים הפשוטים או הלא פשוטים שיחזיקו נייר ערך למשך 30 שנה הוא נמוך, ודאי אחרי נפילה של עשרות אחוזים. אז מה?
אני לא רואה נכס אחר שאין בו סיכון משמעותי ל 30 שנה.

גם אלפי בנקים קרסו. חסכונות בשווי מאות מיליארדים פשוט ירדו לטמיון. כולם נפגעו כך או כך.
וזה רק בארה״ב. כולנו יודעים מה קרה באירופה..

תתאמץ קצת יותר.
רציתי לדעת כמשקיע לטווח הארוך, האם לדעתכם כדאי לנסות לתזמן את השוק
לא, לא כדאי. אלא אם כן אתה מודע לכך שאתה מהמר ובסבירות מאד גבוהה תפסיד.
(או לפחות לא להיכנס בשיא)
זה השיא של העבר והוא לא מעניין. מה שחשוב זה העתיד, ובסבירות גבוהה מאד העולם יגיע לשיא גבוה יותר.

שלום,

חקרתי את נושא השקעות בשוק ההון.
רציתי לדעת כמשקיע לטווח הארוך, האם לדעתכם כדאי לנסות לתזמן את השוק (או לפחות לא להיכנס בשיא)?

בהשקעות(בשוק הציבורי), אתה יכול לבחור האם אתה משקיע פעיל או משקיע פאסיבי. נשמע שאתה יותר בכוון של השקעה פסיבית, שהיא כנראה אחת הצורות הנכונות להשקעה עבורך.

מכוון שאתה משקיע פסיבי, ואומר בעצם שאינך יודע לבחור איזה חברות הם הכי טובות ולא מה היא התקופה הכי טובה להשקיע בה, אז הצורה הכי נכונה כנראה עבורך היא להתחיל להשקיע לאורך זמן בשוק ועל ידי כך לא "באופן עקיף" כמו שאתה מתאר להשקיע את כל כספך בשוק ובכך "לבחור" את הנקודה הנוכחית כנקודה הנכונה להשקיע את כספך.

כמה להשקיע ולאורך איזה זמן זה כבר תלוי בהיקף הנכסים שאתה מעוניין להשקיע ובצפי שלך להכנסה עתידית.(אם אין לך הרבה להכניס ואתה מצפה להכנסות גבוהות בשנים הקרובות, אז כנראה הייתי מכניס את הסכום עליו אתה מדבר בתקופה קצרה יחסית...לעומת זו אם אתה מעוניין להשקיע סכום גדול לעומת ההכנסות הצפויות שלך הייתי לוקח תקופה יותר ארוכה)...תחליט על תקופה ותמשיך עם חייך.

האם לדעתך זה השיא הסופי אליו יגיע שוק המניות? אם כן, אין למה להיכנס. אם לא, אין למה לא להיכנס כעת.
מהו גילך? האם אתה בן 20? כל חייך לפניך? או שאתה אחרי גיל 30, וכל שנה שאתה מתעכב נוגסת באופק ההשקעה שלך ובחסינות שלך לספוג ירידות (היא נוגסת גם בגיל 20, אבל ככל שאתה מתבגר החסינות יורדת וההזדקקות לכסף גוברת).
ראה זאת כך - אם השערים ירדו אחרי שתכנס (והם ירדו, חזק, כמעט בודאות, אבל אף אחד לא מבטיח לך שבשנה או בשנים הקרובות שיש לך את הכסף והצעירות להשקיע), מה שאתה מפסיד זה את הזדמנות להשקיע יותר בזול. לא את הכסף שלך. זה עדיין יבאס, אבל זה לא כזה טראגי. לעומת זאת להשקיע מאוחר יותר, כשאתה מבוגר יותר, והכסף שלך קונה פחות מניות - זה הפסד של ממש.

חוויתי הרבה סוגי הפסדים בשוק: יצאתי בהפסד של 4000 בגלגול הראשון שלי בבורסה (היום אני רואה אותם כפטור ממס ולא כהפסד). נכנסתי עם כמה עשרות אלפי שקלים ממש לפני הקורונה בסוף פברואר שנה שעברה. חוויתי את מה שפחדת ממנו בסכום קטן עבורי, אבל חוויתי. נכנסתי בשיא הירידות במרץ ב50K. אחלה. הרווחתי הרבה מאז, אבל נעקצתי מהמרה לדולר שעלתה לי אלפי שקלים. ולבסוף נכנסתי ב150K לפני חודש, כששערי הבורסה כבר עלו מאד (ולא היו רחוקים דרמטית מעכשיו).
מכל ההפסדים האלה אני ברווח, ואפילו לא כזה קטן, בסופו של דבר. בוודאי שגם מהכספים שנכנסתי איתם ממש לפני הקורונה.
ההפסד הכי גדול שלי לא היה להיכוות מהמרת הדולר, אלא להתעכב ולהשקיע עוד לפני החיסון (דחיתי לבחירות, ניסיתי לתזמן, ואז הכל עלה).
כל מחשבה של תזמון שהייתה לי בדרך הובילה אותי להפסד כלשהו, שאני יכול להצביע עליו היום ולומר הייתי נוהג אחרת, אבל זה קל להגיד בדיעבד.

אתה מוזמן לעשות מחקר ולראות מה קרה לא מזמן כ"השווקים נפלו סוף סוף". הרבה, כמוני, חיכו לתזמן ולהכנס בירידות, ואכן הצלחתי לעשות את זה, אבל כשנכנסתי חשבו שאני משוגע ושירד עוד הרבה.
בסופו של הדבר אני ברווח לא כי אני גאון פיננסי, אלא כי הייתי ילד טוב ונשארתי בשוק. לא יצאתי. וכרגע אני ברווח אם אצא. זה הכל.
כל שאר הניסיונות שלי לתזמן בדיעבד עלו לי יותר משחסכו לי.

ועם זאת אני רואה את הכוס המלאה :
צברתי ניסיון. על בשרי. אין שני לזה ולא חשוב כמה פוסטים של הסולידית אקרא.
הכרתי את עצמי. את החסרונות (מאד לא טכני, מאד איטי בעשיית פעולות חשובות, מורח) וגם את היתרונות (בעוד שרוב תושבי הפורום הזה נאבקים עם עצמם שלא לבדוק את התיק, אני אפילו לא מרגיש צורך לדעת את הסיסמה שלו).
אני מושקע בקרן שהורידה את דמי הניהול שלה רק לאחרונה, ומתאימה לי יותר. אם הייתי נכנס קודם הייתי צריך להחליף - פעולה שלא פשוט עבורי לעשות (נפשית ומנטלית בעיקר).
אני ברווח לא קטן בכלל, ולמרות כל הטעויות.
אני שמח, אישית, שלא מלוא טבילת האש שלי קרתה לפני הקורונה עם כל כספי. אם הייתי נכנס עם כל כספי ממש לפני הקורונה הייתי היום ברווח יותר גדול, אבל אולי לא הייתי שורד את זה נפשית. אני סבור שלא הייתי יוצא, אבל בטח היה לי קשה מאד נפשית בתקופה הזאת, ואני שמח שזה נחסך ממני.
ועם זאת, גם אז הייתי לומד ולא מעט.

בקיצור, אם אתה רוצה להשאיר כסף בחוץ לתקופת הירידות הבאה - עשה כראות עיניך. , אני מודה שגם לי יש סכום כזה, הוא עוזר לי לישון בלילה. אבל אני יותר משמח מזה שרוב הסכום שלי מושקע במניות, כי לפני שהייתי מושקע - הייתי הרבה יותר לחוץ. לפני חודש התלבטתי אם להיכנס ונכנסתי, ולמרות שלא היו עליות דרמטיות מאז - אני מרוצה.

מדדי ערך כמו CAPES יכולים לעזור לך לנחש האם מקומך בתוך השוק או מחוץ לשוק כי הם עוזרים לך להבין פחות או יותר לאיזה תשואת שוק לצפות.
לפחות יש לך מדדים כאלה (ולא שאני חושב שהם משמעותיים במיוחד עבור משקיע פרטי מן השורה).
אילו מדדים יש לך עבור נכסים אחרים (כמו הקריפטו שהזכרת / ציור של אמן)?

הפסד של 4000 בגלגול הראשון שלי בבורסה (היום אני רואה אותם כפטור ממס ולא כהפסד)
לא רוצה לבאס, אבל זה שגוי. לכל היותר אתה יכול לומר שההפסד הוא רק 3,000 כי 1,000 הם "מגן מס" (גם זו אמירה לא חד משמעית אבל סבירה). ה-3,000 הנותרים הם לחלוטין הפסד (כספי. יכול להיות שכר לימוד...).

לפחות יש לך מדדים כאלה (ולא שאני חושב שהם משמעותיים במיוחד עבור משקיע פרטי מן השורה).
אילו מדדים יש לך עבור נכסים אחרים (כמו הקריפטו שהזכרת / ציור של אמן)?
תראה, אני לא מושקעת בקריפטו או ציורים. אבל מבחינתי השיקול האם לקנות נדל"ן או מניות עם החסכונות מושפעת משיקול של ניחוש על התשואה לאחר מס של כל אחד מהאפיקים.

לא רוצה לבאס, אבל זה שגוי. לכל היותר אתה יכול לומר שההפסד הוא רק 3,000 כי 1,000 הם "מגן מס" (גם זו אמירה לא חד משמעית אבל סבירה). ה-3,000 הנותרים הם לחלוטין הפסד (כספי. יכול להיות שכר לימוד...).

ממש לא מבאס, טוב לדעת!

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
R השקעה לטווח ארוך שוק ההון 9
M השקעה בS&P 500 לטווח ארוך עם ניטרול מט"ח שוק ההון 3
M השקעה בשוק ההון לטווח בינוני-ארוך שוק ההון 1
מ האם באמת יותר ריווחי השקעה במדדים לטווח ארוך מאשר מניות דיבידנד? שוק ההון 30
ש השקעה לטווח ארוך, לצד מימושים בטווח קצת יותר שוק ההון 14
twister השקעה ב small caps etf לטווח ארוך שוק ההון 7
S השקעה פסיבית לטווח ארוך- אלטרנטיבות לבנק שוק ההון 6
יבגני_ל האם הגיע הזמן לבחון מחדש אפיקי השקעה לטווח ארוך או שהכל יתאזן מחדש? שוק ההון 16
N השקעה לטווח ארוך שוק ההון 7
נ השקעה לטווח ארוך - נסדא"ק או sp 500 שוק ההון 3
twister השקעה לטווח ארוך, בן 25 שוק ההון 7
S השקעה לטווח ארוך במדדי ארה"ב שוק ההון 6
R השקעה בדירה בחו"ל לטווח ארוך נדל"ן 24
ח תכנון קניית דירה לצד השקעה לטווח ארוך שוק ההון 16
navv השקעה לטווח ארוך, אג"חים בריבית שלילית לעומת מדדי מניות מפוזרים שוק ההון 19
א תיק השקעה לטווח ארוך - התייעצות שוק ההון 13
H 100% מניות - השקעה לטווח ארוך... שוק ההון 92
שלמה פ השקעה לטווח ארוך עבור הילדים שוק ההון 26
E השקעה באג"ח ממשלתי צמוד שקל לטווח ארוך. שוק ההון 4
A השקעה לטווח בינוני שוק ההון 3
I השקעה לטווח רחוק אינפלציה ומיסוי ריאלי שקל/דולר שוק ההון 20
א השקעה ב S&P ממונף - לטווח הארוך - מבוסס מחקרים שוק ההון 22
B השקעה של סכום מזומן לטווח קצר (1-3 חודשים) ב- US Treasury bills שוק ההון 5
N מכירת דירה להשכרה עבור השקעה לטווח קצר שוק ההון 10
S השקעה אופטימילית לטווח קצר בקרנות סל אג"חיות שוק ההון 7
H השקעה לטווח רחוק עבור הילדים שוק ההון 4
R השקעה לטווח קצר בIB שוק ההון 0