• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

השקעה עצמית ראשונה בשוק ההון (סטודנט)

Tapuzim

משתמש רשום
דירוג
0
היי לכולם, סטודנט בן 25 שמנסה לעשות את הצעדים הראשונים בשוק ההון בצורה חכמה - אשמח לפידבק (יצא ארוך אז אני מניח שניתן לקפוץ ישירות לשאלות בסוף הפוסט - מאמין שהשאלות יהיו רלוונטיות להמון משקיעים מתחילים)
בחודשים האחרונים אני קורא המון מהבלוג ומהפורום (וגם ממקורות אחרים) וממש משתדל להגדיל את הידע הפיננסי שלי בקביעות (זה ממש בלו"ז שלי לשבת וללמוד פיננסיים) - אז בנימה זו אני גם מודה לכולם פה על המסירות והתשובות המקיפות והענייניות.
החודש החלטתי שאני סוף סוף מכניס את הכסף שלי לתיק השקעות (מיטב ד"ש) ומתחיל להשקיע (סולידי!). לא עברו שבועיים וכבר הבנתי שעשיתי קצת טעויות (הגיוני בכל זאת - אני מתחיל) - למשל השקעתי חלק מההון בקרנות מחקות עם דמי ניהול 0 ואני מבין כעת שזו הייתה טעות ומזל שתפסתי אותה לפני שצברתי רווחים נאים מדי.
כעת, לפני תיקון הטעויות בתיק, החלטתי לרשום כאן את חלק מההחלטות והשאלות שלי בתקווה למזער את הטעויות:
התיק שלי כולל כרגע 60K ש"ח ואני מתכנן להכניס אליו עוד 15K ש"ח כל רבעון (כל עוד לא יהיה שינויים דרסטיים בתכנית שבניתי לעצמי).
את התיק החלטתי לפזר בין 80% מניות ו 20% אג"ח.

כפי שלמדתי, את תיק המניות אני משתדל לפזר בצורה אופקית בין שווקים בעולם. לאחר קריאה ממושכת ותשובות שקיבלתי מפוסט בפייסבוק (בקבוצה "ידע שווה כסף" - מקווה שלא פתחתי פה פתח ליריבות בין מתחרים ) הבנתי שלבנות את כל התיק דרך בלאקרוק זו אופציה טובה גם מבחינת דמי הניהול וגם מבחינת הפיזור. התיק שאני מעוניין ליצור כעת יהיה:
- 30% מתיק המניות ב- iShares Core S&P 500 UCITS ETF 1159250 - דמי ניהול 0.07%.
- 20% מתיק המניות ב- iShares NASDAQ 100 UCITS ETF 1159243 - דמי ניהול 0.33%.
- 20% מתיק המניות ב- iShares Core MSCI Europe UCITS ETF 1159094 - דמי ניהול 0.12%.
- 15% מתיק המניות ב- iShares Core MSCI EM IMI UCITS ETF 1159169 - דמי ניהול 0.18%.
- 5% מתיק המניות ב- iShares MSCI China A UCITS ETF 1159110 - דמי ניהול 0.4%.
- 5% מתיק המניות ב- MTF סל NIKKEI 225 מנוטרלת מט"ח 1150531 (יפן) - דמי ניהול 0.8%.

השאלות שלי לגבי הצד המנייתי הן:
1. להבנתי מקריאה בבלוג יש חשיבות בפיזור מוסדי בעת בניית התיק אז האם זה נכון לשים את רוב התיק שלי דרך בלאקרוק? בכל זאת מדובר בגוף נורא גדול וכפי שנאמר כאן בפורום בעבר, הפיזור המוסדי הוא הכי פחות מהותי.
2. ישנן מספר קרנות שמצאתי להן קרנות ישראליות מתחרות עם דמי ניהול נמוכים יותר (לדוגמה קסם NASDAQ 100 KTF מנוטרלת מט"ח 5124516) שאמנם היא מנוטרלת מטח אבל גם זה לא בהכרח חיסרון (אתייחס לזה גם בשאלה הבאה) - אבל האם היתרונות של בלאקרוק (קרן צוברת ופיזית) שוות את הפער בדמי הניהול?
3. לגבי גידור מטח באמת, האם החוסר בגידור בתיק שלי מהווה סיכון מהותי לתיק ההשקעות? בעצם באי גידור מפני מטח אני שם את מבטחי בערך הדולר בעיקר וכל עוד אני מנסה לשמור על אג'נדה של "לא להכות את השוק" כדאי לי לגדר חלק מהתיק אך זה בדרך כלל מתבטא בדמי ניהול גבוהים יותר משמעותית.
4. בהמשך לשאלות 2 ו- 3, האם הגיוני שהקרן שפירטתי קודם של קסם היא גם מגודרת וגם זולה יותר (בדמי הניהול) מהרבה קרנות אחרות של אותו מדד? או שמבצעים פה את אותו הטריק שרשמתי שנפלתי בו בתחילת הפוסט (בו חברה שמה דמי ניהול נמוכים ובהמשך מעלה)?
5. במידה ואני מחליט להקציב חלק ניכר יותר מהתיק שלי בגידור מטח, כמה נהוג לגדר מהתיק כדי להשאיר אותו סולידי וחשוף במידה מעטה ככל האפשר לסיכונים?
6. האם אני מפספס בפיזור שלי מרכיב כלשהו? הבנתי שחסר לי רכיב של השקעה בחברות small cap ונאמר לי כי המדד WSML יכול לכסות את הרכיב הזה אך לא מצאתי קרן ישראלית שעוקבת אחרי המדד הזה. האם בעצם האחוזים הקטנים שלי בתיק (יפן וסין) לא מתייחסות לרכיב זה בעצם?

את הרכיב האגחי בניתי באופן הבא:
- 50% מתיק האג"ח ב- הראל Htf צמודות מדד ממשלתיות 2-5 שנים 5117247 - דמי ניהול 0.1%.
- 50% מתיק האג"ח ב- הראל Htf שקליות ריבית קבועה ממשלתיות 2-5 שנים 5117262 - דמי ניהול 0.1%.

השאלות שלי לגבי הצד האג"חי הן:
1. למיטב הבנתי כדאי לדאוג שהחלק האג"חי יתפזר בין קרן צמודת מדד לבין קרן עם ריבית קבועה - הבנתי נכון? אני מודה שעל הצד האג"חי יצא לי פחות לקרוא (נדמה גם כאילו יש פחות חומר בנושא) ואני מפחד שאני מפספס משהו.
2. שאלה זו נוגעת באופן כללי לפיזור בין המניות לאגח (80 מניות 20 לאגח כפי שאמרתי) - האם נהוג לבחור צעיר בן 25 לשים יותר מהתיק ברכיב מנייתי מכיוון שהתיק הוא לטווח רחוק יותר?
3. בהמשך לשאלה 2 - כל כמה זמן נהוג לאזן את האחוזים בתיק בין מניות לבין אגחים כך שהסיכון ירד באופן הדרגתי לקראת פתיחת התיק? לדוגמה האם נהוג כל 5 שנים להעביר 20% מהמניות אל האג"חים?

מעריך את כל מה שהגיע עד לכאן בקריאה ומחכה לשמוע וללמוד מהתובנות שלכם

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
J השקעה עצמית שוק ההון 8
מ השקעה, קרן כספית ועו"ש שוק ההון 2
@ השקעה בנחושת שוק ההון 19
T החלת ותק קרן השתלמות בין גופי השקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ר השקעה חודשית במדד לצורך חיסכון בקופת גמל להשקעה או בברוקר שוק ההון 6
M השקעה ב IBKR במטבעות שונים עם ריבית גבוהה במיוחד- מה הקאץ'? שוק ההון 3
צ העלאת דמי ניהול בשינוי מסלול השקעה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
א השקעה mutual funds לעומת SGOV שוק ההון 13
M שינוי מסלול השקעה בפנסיה - תוך כמה זמן? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
R תמהיל השקעה לפנסיונר שוק ההון 17
A ניודים מגוף אחד לאחר, שינוי מסלול השקעה - מה ידוע ומה לא ידוע? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
D התלבטות בין רכישת דירה 3 להשקעה לבין המשך השקעה בקרן כספית + קה"ל נדל"ן 9
ג השקעה במינוף - בדיקת שפיות שוק ההון 25
S אפיק השקעה ראשוני לצעירה עם משכורת נמוכה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
G השקעה מחו״ל שוק ההון 5
אור כחול אלטרנטיבות השקעה לפיקדון בנקאי שוק ההון 7
צ השקעה במדד - הגיוני? שוק ההון 19
E 500 אש״ח אפשרויות השקעה? שוק ההון 20
ס השקעה ב-SCHG בעקבות הפוסט על השקעות לילד דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 11
O השקעה פאסיבית לאזרחים אמריקאים שוק ההון 5
K התלבטות לגבי מסלולי השקעה בקופת גמל בתיקון 190 שוק ההון 0
T משכנתא או השקעה נדל"ן 5
S השקעה בסיכון גבוה שוק ההון 55
S השקעה דרך אפליקציית בלינק שוק ההון 2
M העברת השקעה מכספית ל? שוק ההון 5
I השקעה בקרנות מנוטרלות מט"ח שוק ההון 3
Z חשבון השקעה לאחר נישואין שוק ההון 0
T להגדיל משכנתה בשביל השקעה שוק ההון 2
A השקעה לטווח בינוני שוק ההון 3
ש השקעה במדדים, האם באמת הנכון זה להשקיע באותו מדד כל הזמן או לפתוח אפיקים חדשים? שוק ההון 15
Y השקעה של 350000 למשך שנתיים וחצי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
G השקעה בחברה עם רכיב אג"חי השקעות אלטרנטיביות 5
P הסתמכות על השקעה במדדים - לבנות על תיק ההשקעות לעתיד. פוסטים מאיכות נמוכה 5
D חוות דעת על השקעה ל 10 שנים שוק ההון 2
S השקעה באג"ח ישראלי דרך ברוקר זר שוק ההון 1
S החלפת אסטרטגיית השקעה שוק ההון 5
AbuNafha מחשבון אקסל - השקעה בנדל"ן מול השקעה בשוק ההון שוק ההון 14
A איך להקל על יורשים בהוצאת כספים מחשבונות השקעה אמריקאיים של אזרח אמריקאי שנפטר שוק ההון 188
B פדיון תיק השקעה ומעבר לברוקר זר לאור המלחמה- סיכון או השקעה? שוק ההון 10
A השקעה באג"ח שוק ההון 3
O השקעה בבורסה תא שוק ההון 0
א השקעה סולידית בדולרים שוק ההון 2
א השקעה בדירה להשכרה נדל"ן 8
O השקעה דרך ברוקר זר מבחינה מס ירושה ונזילות הכסף שוק ההון 35
O השקעה 4-6 שנים שוק ההון 16
א עצה לגבי השקעה במניות שבבים שוק ההון 44
חושב בגדול השקעה במכסות לגידול עופות השקעות אלטרנטיביות 20
O השקעה דולרית לשנה לפני תשלום שקלי שוק ההון 6
G השקעה בבורסה הישראלית בימים אלה שוק ההון 6
H לגבי השקעה בSocial House בצפון אנגליה נדל"ן 0