• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

השפעה צפויה של עליית ריבית ושל אינפלציה גבוהה על סוגי נכסים שונים

stamEhad

משתמש רגיל
דירוג
280
על הנושא של האם הריבית תעלה בזמן הקרוב-בינוני והאם האינפלציה תגבר בזמן הקרוב-בינוני מדובר הרבה, גם בפורום וגם מחוצה לו.
לא מתיימר לדעת מה יהיה, אבל כן מנסה להבין איך זה עשוי להשפיע על הנכסים השונים שאני מחזיק (וגם על כאלו שאני לא מחזיק) ביום שזה יקרה (כמובן תלוי אם יקרה ובאיזה עוצמה)

מעניין אותי לשמוע דעות על הנושא ולקיים דיון פורה.

אתן רשימת נכסים (מוזמנים להוסיף עוד נכסים לדיון), ואנסה גם לחלק לתת סוגים של נכסים.

נכסים:
1. מדדי מניות בשוק ההון
1.א. מניות טכנולוגיה ומניות צמיחה
1.ב. מניות דידבנד

2. נדל"ן (כמובן שפה נהוג יותר להתמנף בסכומים גבוהים, אז אולי ההשפעה גדולה יותר?)
2.א. דירה להשקעה בישראל
2.ב. השקעת נדל"ן בחו"ל
2.ג. דירה למגורים בישראל
2.ד. קרנות ריט בארה"ב/ישראל

3. קריפטו
4. הלוואות p2p
5. זהב וסחורות אחרות

1. מדדי מניות בשוק ההון
1.ב. מניות דידבנד
בעיקרון עליית ריבית פוגעת במניות, כי נוצרת חלופה בשוק האג"ח.
כמו כן לחברות עם חוב קשה יותר למחזר אותו.

מצד שני, אינפלציה פוגעת באג"ח ומגדילה אטרקטיביות של מניות, שהן נכס ריאלי.

כך שהתשובה (כרגיל) היא: אף אחד לא יודע מה יהיה, ואם היו יודעים זה כבר היה משוקלל במחיר.

אתן רשימת נכסים (מוזמנים להוסיף עוד נכסים לדיון), ואנסה גם לחלק לתת סוגים של נכסים.
אפשר להרחיב את הדיון גם להשפעה על שערי חליפין מול מטבעות מרכזיים, שקל-דולר, שקל-יורו לפחות. למדתי את התיאוריה, אבל אשמח לריענון מחברי הפורום

יש פוסט מעולה של אבי שטרן ממאני טוקס בעניין,
ממליץ מאוד לקרוא.

בעיקרון עליית ריבית פוגעת במניות, כי נוצרת חלופה בשוק האג"ח.
כמו כן לחברות עם חוב קשה יותר למחזר אותו.

מצד שני, אינפלציה פוגעת באג"ח ומגדילה אטרקטיביות של מניות, שהן נכס ריאלי.

כך שהתשובה (כרגיל) היא: אף אחד לא יודע מה יהיה, ואם היו יודעים זה כבר היה משוקלל במחיר.
זו תשובה טובה. אך כמו שכתבתי בשהודעה הראשונה - אני לא מתיימר לדעת מה יהיה. אני רק מנסה לחשוב על WHAT IF SCENARIOS כאלו, על מנת להבין קצת יותר טוב את הנכסים בהם אני משקיע.
אפשר למקד את הדיון אולי באופן ראשוני רק להעלאת ריבית (כלומר בלי להתייחס למקרה של אינפלציה גבוהה).

אז אתה אומר שהעלאת ריבית פוגעת במניות, והאג"ח יהפכו לאטרקטביות יותר.
מה צפוי שיקרה בעצם לאלו שכרגע מחזיקים אג"ח ממשלתיות? ולמחזיקי קרנות כלליות של אג"ח ממשלתיות ?

יש פוסט מעולה של אבי שטרן ממאני טוקס בעניין,
ממליץ מאוד לקרוא.
אקרא אותו.
רק כדי להיות בטוח, אתה מדבר על זה? (פוסט של אבי שטרן מיוני 21)

אז אתה אומר שהעלאת ריבית פוגעת במניות, והאג"ח יהפכו לאטרקטביות יותר.
אג"ח ארוך נפגע (שינוי ריבית * מח"מ)
אג"ח קצר כמעט לא משתנה (ואז בפדיון שלו אתה קונה במקומו אג"ח בריבית החדשה)

ולמחזיקי קרנות כלליות של אג"ח ממשלתיות ?
ממוצע על כל האג"חים בקרן, בערך כמו מח"מ בינוני.

נערך לאחרונה ב:
אג"ח ארוך נפגע (שינוי ריבית * מח"מ)
אג"ח קצר כמעט לא משתנה (ואז בפדיון שלו אתה קונה במקומו אג"ח קצר בריבית החדשה)

ממוצע על כל האג"חים בקרן, בערך כמו מח"מ בינוני.
GOT IT.

האם אפשר להגיד שהציפייה לשינוי באג"חים קונרצניים אמורה להיות יחסית דומה?
ומה לגבי הלוואות P2P (שהן דומות לאג"ח במובן שבשני הכלים אתה נותן הלוואות) - גם כאן מצופה שהעלאת ריבית תקטין את התשואות בטווח הקרוב? [מניח שגם כאן זה תלוי באיזה מח"מ של הלוואות P2P אתה נותן...]

נכסים:
1. מדדי מניות בשוק ההון
1.ב. מניות דידבנד
סבירות גבוה שמניות ערך יבצעו יותר טוב מחברות צמיחה.
כמובן שיש הרבה "רעש" וזה לא חוק פיזיקאלי,מאוד תלוי בהרבה משתנים ובמצב שהוביל לאינפלציה המוגברת.
2. נדל"ן (כמובן שפה נהוג יותר להתמנף בסכומים גבוהים, אז אולי ההשפעה גדולה יותר?)
2.א. דירה להשקעה בישראל
2.ב. השקעת נדל"ן בחו"ל
2.ג. דירה למגורים בישראל
2.ד. קרנות ריט בארה"ב/ישראל
גם כאן קשה מאוד לדעת באיזה עוצמה כול שוק יפגע וזה מאוד תלוי באופי המשבר שהוביל לאינפלציה המוגברת.
בגדול סביר שנדל"ן צנוע למגורים יפגע פחות מדירות יוקרה או מסחרי.
3. קריפטו
4. הלוואות p2p
5. זהב וסחורות אחרות
כמו במצב הרגיל נכסים בעלי סיכון\סיכוי גבוה.
P2P בסיכון מוגבר לחדלות פירעון ובלי היתרונות שמותאמים למצב כזה.
זהב וסחורות בסיכוי מוגבר(לעומת נכסים אחרים כמו אג"ח)לשמור על ערך ראלי.
קריפטו בסיכוי מוגבר לעליות חדות(נהירה של הציבור כהגנה מאינפלציה) או קריסה(בריחה מהירה של הציבור כחלק ממשבר פיננסי וחוסר אמון בנכסים כאלה).

עוד משהו ששווה לקחת בחשבון זה שבדרך כלל אינפלציה גבוה "מסתדרת" ע"י צמיחה מוגברת ו\או העברת חלק יותר גדול מההון שבידי האזרחים למדינה.
בדגש על החלק השני יכולים להיות נכסים שיתפקדו יפה בסביבה כזאת אבל ימוסו באופן מוגבר ככה שאפקטיבית יאבדו ערך רב בהרבה ממה שנראה.
לדוגמא:
לשרה יש תיק השקעות של מיליון (מתוכו 70 אחוז חסכון ושלושים אחוז רווח) ממנו היא מתקיימת ומושכת 3% בשנה.
במדינה של שרה מי שיש לו הכנסות עד 35 אלף בשנה משלם 10% מס על רווחים בלבד ובמצב הזה יוצא לשרה לשלם מעט מאוד מס על המשיכה השנתית שלה.
המדינה של שרה נכנסת למשבר ותקופה ארוכה של אינפלציה מוגברת.
כעבור כמה שנים עלות המחיה שלה עולה מ30 אלף ל300 אלף,למזלה גם תיק ההשקעות שלה עומד בקצב האינפלציה ותופח ל30 מיליון.
אבל במצב החדש (ואפילו שעקב לחץ ציבורי חוקי המס לא השתנו לרעה)שרה שמושכת 300 אלף בשנה כבר נמצאת במדרגת המס הגבוה ביותר ומשלמת 40% מס על הרווחים.
ההבדל כמובן גדול מאוד והיא תאלץ להצטמצם או להעלות את אחוז המשיכה בצורה משמעותית מאוד.
כול זה עוד לפני חוקי מס שעלולים להגיע במצב כזה(כמו מס עושר שנתי על נכסים).

בהקשר הזה עוד מוצר מעניין שלא הזכרת זה משכנתאות ארוכות טווח.

גרוע במיוחד לסביבה של ריבית ואינפלציה עולות:
משכנתא בריבית משתנה.
החוב יגדל מאוד.

נכס טוב במיוחד בסביבה כזאת:
משכנתא בריבית קבועה.
החוב יכול להישחק באופן מוגבר,את הרווח שנוצר מסובך יותר למסות.

במצב החדש (ואפילו שעקב לחץ ציבורי חוקי המס לא השתנו לרעה)שרה שמושכת 300 אלף בשנה כבר נמצאת במדרגת המס הגבוה ביותר ומשלמת 40% מס על הרווחים.
לפי ויקיפדיה (ואין לי מושג עד כמה זה מדויק), מדרגות מס הכנסה צמודות למדד המחירים לצרכן.

החשש שלי שארהב לא תתאושש מההאינפלציה הגוברת והחוב העצום שלה, ונראה עוד בימי חיינו נפילתה של אימפריה.
מה שמעניין שהמטבע הסיני נותר ללא שינוי כלל ב5 השנים האחרונות. יציב כמו סלע.

פק"מ צמוד מדד לעומת אג"ח צמוד מדד
מבחינת הסיכון, אני גם נוטה להסכים שתוספת הסיכון של פיקדון בנקאי בישראל לעומת אג"ח ממשלתי ישראלי לא מצדיק את פער התשואה הריאלית ביניהם.
ההבדל הוא לא רק בסיכון, כמובן, אלא גם בנזילות/סחירות, אבל את הדרישה הזו קל להתאים לצרכים האישיים.

מבחינת הסיכון, אני גם נוטה להסכים שתוספת הסיכון של פיקדון בנקאי בישראל לעומת אג"ח ממשלתי ישראלי לא מצדיק את פער התשואה הריאלית ביניהם.
ההבדל הוא לא רק בסיכון, כמובן, אלא גם בנזילות/סחירות, אבל את הדרישה הזו קל להתאים לצרכים האישיים.
הוא לא התייחס שם לפק"מ צמוד מדד...שנותן בהכרח את המדד בניגוד לאג"ח צמוד שמתומחר בהתאם...
הפוסט הזה מחזק את הנטיה שלי לטובת פק"מ צמוד מדד לעומת אג"ח צמוד מדד אם רק רוצים לשמור על ערך הכסף
מסכים איתכם.

רק רוצה לדעת שאני מכיר את המוצרים שקיימים כיום: שאני קורא בעיקר פה בפורום, נראה שבעבר היה את קרמבולה - שהיה גם צמוד מדד וגם נזיל (נראלי ברמה חודשית או רבעונית)

אך היום קיים רק פיקדון תות שגם צמוד מדד אבל נזיל פעם בשנה. נזילות פעם בשנה זה בהחלט בעייתי.

יש חלופה ראויה יותר בשביל נזילות טובה יותר?

נראה שבעבר היה את קרמבולה - שהיה גם צמוד מדד וגם נזיל (נראלי ברמה חודשית או רבעונית)
זה מבחינתי הסוס המנצח, הוא היה נזיל ברמה יומית וצמוד...אין אותו כרגע, או משהו שדומה שאני יודע עליו לפחות...לפעמים הם פותחים אותו, שווה להתקשר מדיי פעם לשאול...

האלטרנטיבה היחידה שאני מכיר כרגע זה תות, נכון זה בעייתי להנזיל פעם בשנה, אבל הכי הרבה אפשר להשים חלק מהכסף אותו צריכים בשנה הקרובה בקרן אג"ח צמוד 0-2 או 2-5 והשאר בתות (בהנחה והכסף שרוצים לשמור עליו הוא לתקופה ארוכה משנה)...זה הרע במיעוטו לדעתי...
אגב, המינ' הפקדה לתות הוא 10K ולא 50K כמו שרשום באתר, מקל במעט.

נתקלתי בעוד כתבה מעניינת בדיוק בנושא, נכתבה לפני מספר ימים. הוא גם מראה שם כמה גרפים נחמדים על נתונים מהשנים 1976-2019

אוקיי יש כאן ראיון ארוך ומאוד מעניין עם הכלכלן פיטר סקיף -
הוא אומר שהאינפלציה לא הולכת לשום מקום ב2022 והולכת רק להחמיר ויהייה משבר גדול שהמשבר של 2008 יהייה כלום ושום דבר לעומתו.
הוא טוען שהפד מנסים להרגיע שהאינפלציה תעבור כי:
הם לא רוצים ליצור משבר ופאניקה.
הם יצטרכו לחתוך ביזבוזי ממשל מה שהם לא רוצים
הם יצטרכו לשלם יותר קצבאות עקב המשבר שיווצר מה שהם לא רוצים
החוב של הטריליונים של ארה״ב יתייקר בהרבה עם עליית הריבית מה שהם גם לא רוצים

הוא טוען שאחת הבעיות עם המשבר שהאינפלציה תיצור, שאין כמעט חסכונות למרבית הציבור האמריקני שרובו חיי מממשכורת למשכורת. ובגלל שהריבית נמוכה, אין אינטרס למעמד הבינוני והנמוך לחסוך וכולם לוקחים הלוואות כי זה נגיש וזול. מעבר לזה המסים כל כך גבוהים שאנשים לא יכולים לחסוך.

הוא טוען שהפד חייב לעצור עכשיו בcold turkey את הדפסת הדולרים ולהעלות ריבית גם במחיר משבר חריף, נפילת הבורסה ומיתון כלכלי. לטענתו זה עדיף עשרות מונים לעומת מה שצפוי עם האינפלציה.

נ.ב
הוא גם טוען שכדאי לכל מי שמחזיק ביטקוין למכור אותו מייד כי הוא הולך להתרסק ושתשאיר אותו רק אם המצב הכלכלי שלך מאפשר מצב בו אתה עלול לאבד 100% מההשקעה. הוא טוען שכל עניין הביטקויין זה הונאת פרמידה ללא שום ערך ממשי להבדיל מהדולר או מזהב שבסוף תתפוצץ.
(אבל עניין הקריפטו והטענה שלו על עליית הזהב במקביל נשמע כמו ספוקולציה להבדיל מהטיעוניים העניינים שלו על האינפלציה. אבל הוא כן טוען בצדק שהרבה חברה צעירים חושבים שהם המציאו את הגלגל עם הביטקווין ומזלזלים במבוגרים מנוסים ומביני עניין כמו דייב רמזי שמזהירים אותם מזה, ושאני רואה כאן מישהו באחד השירשורים מוכן לקחת הלוואה מכסף שאין לו ולהשקיע 50 אלף בביטקווין תוך ביטחון מלא שזה יניב לו תשואה פי 10 תוך כמה שנים, אז אני מסכים עם פיטר שיש חוסר זהירות בנושא בקרב הרבה חבר׳ה בגילי. אני רואה את זה גם בסביבת הגיל שלי סביבי ) -

הנה הראיון המלא ביוטיוב -

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
T התייעצות - השפעה של הקמת מפעל מחזור פסולת ענק על ערך הדירה נדל"ן 4
I החזר מס- השפעה של משיכת פיצויים מיסים 6
א בית עם יחידת דיור להשקעה - השפעה על ROI נדל"ן 8
S קניית דירה - השפעה אל אסטרטגיית השקעה שוק ההון 4
K השפעה של שווי חברת ניהול השקעות שוק ההון 4
T השפעה של עליית\ירידת ריבית על התיק התאורתי הבא שוק ההון 4
A השפעה של מועד רכישת ני"ע שוק ההון 3
P השפעה של חוזים על מחירי המניות שוק ההון 5
M קרן השתלמות על חשבון העובד - השפעה על דמי לידה צרכנות פיננסית 3
ה מודיס צפויה להוריד את דירוג האשראי של ישראל פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 168
F לאיזה גיל מתייחס 'פנסיה צפויה' פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
M קרן עולמית צמודה למדד או קרן עוקבת סנופי צמודה לדולר - מי צפויה לתת תשואה ריאלית גבוהה יותר? שוק ההון 10
deussex בשנת 2022 צפויה להיפסק הנפקת איגרות חוב מיועדות לקרנות הפנסיה בישראל פוסטים מאיכות נמוכה 25
ג קצבה חודשית צפויה מקופת גמל להשקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
S מה אתם עושים עם החיסכון שלכם בימים של אינפלציה צפויה? שוק ההון 18
מ תוחלת תשואה צפויה מאגח ממשלתי שוק ההון 9
שודד הפינג פונג סקר - תשואה שנתית צפויה מתיק 100% מניות ל - 20 שנה. שוק ההון 26
ayeletavr עצה פסיכולוגית/כלכלית לגבי ירושה צפויה צרכנות פיננסית 29
ב אג"ח של בנקים בארץ שוק ההון 6
S האם מדד חלקי סקטוריאלי של סנופי נחשב מדד מבחינת גמל IRA? שוק ההון 1
M הסכם הצטרפות של ברוקרים - להיות רגוע? שוק ההון 8
B כרטיס אשראי של IBK צרכנות פיננסית 1
R איך מוצאים פוליסת חיסכון בעלת יחס גבוהה של נכסים לא סחירים? שוק ההון 9
MaorRocky סכנות של קניית קרקע לפני אישורים נדל"ן 17
Y רעיונות מה לעשות עם זכויות של ישראכרט? צרכנות פיננסית 0
חתול לילה מה צריך להיות הדרוג של אג"ח ישראלי? שוק ההון 16
N שאלה בנוגע למיסוי של אופציות ו RSU מיסים 3
וינסנט זיכוי/החזר מס בגין מיסוי במקור של דיבידנדים מארה"ב ע"י ברוקר זר מיסים 23
L כרטיס אשראי קורפורייט של ישראכרט - עמלת מט"ח 0 צרכנות פיננסית 9
ס האם אפשר לקזז ירידת ערך של רכב ממס רווחי הון מיסים 3
R עזרה בניהול החשבונות של ההורים שוק ההון 12
MaorRocky קופת גמל לא מחזירה לי תשואה של השוק ואני לא מבין למה שוק ההון 2
מ מיסוי אמריקאי של תשלומי מילואים מיסים 9
I אופציה CALL על קרן סל של בלקרוק שוק ההון 1
ש איך עושים סדר בכל הבלגן של חסכונות/פנסיה/השתלמות וכו'? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ש חסרונות של פנקס קבלות ממוחשב לעומת ידני? מיסים 6
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
K חברה משותפת בבעלות של כמה חברות יזמות והגדלת הכנסות 12
A חובת הגשה של טופס 134 בדוח השנתי מיסים 0
B תשואות של מסלול פנסיה לפי חודש (מחקה מדד s&p 500) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
G נייר ערך של 50 החברות הגדולות ב-s&p שוק ההון 6
K האם שוק המניות לא יכול להיות מימוש של מעבר פשוט בין סוגי משאבים שוק ההון 47
קפיטליסט_מרושע המלצה: "כסף קטן" - ספרוני חינוך פיננסי לילדים של בנק ישראל התפתחות אישית 0
R לא מוצא את ZPRX במערכת ספארק של מיטב שוק ההון 4
ש התנהלות של עוסק פטור כלפי מס הכנסה מיסים 8
J גלגל החיים (או הפרמידה) של הפנסיה, ו-IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 4
E האם קרן אירית של בלקרוק משלמת מס רווחי הון מקוזז אינפלציה או מקוזז הפרשי שערי מט"ח? שוק ההון 3
T מהי "שָנָה" בהגדרת תושב חוזר ותיק, טופס 113 של מס הכנסה מיסים 3
Z אם מתחרטים יום אחרי על מכירה של מנייה שהוחזקה שנים שוק ההון 4

נושאים דומים

Back
למעלה