• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

האם המדינה יכולה לקחת כסף מחשבון הבנק למשל במשבר כלכלי?

מדברים על שיקולי סיכון, בארץ זה *לא* הכי בטוח.
נכון, אבל גם לא ההפך מכך.
אם נציב את קרוב למאתיים המדינות בעולם ברשימת סיכון כזאת (והאו"ם וגופים כאלו ואחרים עושים זאת) אז ישראל תשתייך יחסית לקבוצה של המדינות הבטוחות יותר. כמובן שזה דינאמי ואפשר להתווכח על המשקל של נתונים כאלו ואחרים והמיקום המדויק ברשימה הזאת, אבל עדיין המסקנה תשאר בתחום הבטוח יחסית.

נכון, אבל גם לא ההפך מכך.
אם נציב את קרוב למאתיים המדינות בעולם ברשימת סיכון כזאת (והאו"ם וגופים כאלו ואחרים עושים זאת) אז ישראל תשתייך יחסית לקבוצה של המדינות הבטוחות יותר. כמובן שזה דינאמי ואפשר להתווכח על המשקל של נתונים כאלו ואחרים והמיקום המדויק ברשימה הזאת, אבל עדיין המסקנה תשאר בתחום הבטוח יחסית.
נכון להיום. המצב לא היה ככה לפני כמה עשרות שנים (זה לא הרבה זמן) ולא חושב שאפשר להניח בעיוורון שהוא ישאר כך עוד עשרות שנים.
מיתון עולמי אחד פה, סיפוח אחד שם, נשיא ארה״ב לא אוהד אחד פה, וכנסת מפתיעה אחת שם וכולנו יכולים למצוא את עצמנו במציאות זרה לחלוטין עם חוקים אחרים.

נניח והמדינה כן מגיעה למצב שהיא מכניסה את היד לכיס של אנשים, מה יקרה לכסף של כל אחד:
1: אדם שמושקע דרך ברוקר ישראלי במניות/קרנות ישראליות
2: אדם שמושקע דרך ברוקר ישראלי במניות/קרנות בח"ול
3: אדם שמושקע דרך ברוקר זר במניות/קרונות בחו"ל

נ.ב מה קרה עם רכוש שהולאם/גוייס בעבר בישראל ? התקבל פיצוי הולם לאחר שיקום המצב ?

נכון להיום. המצב לא היה ככה לפני כמה עשרות שנים (זה לא הרבה זמן) ולא חושב שאפשר להניח בעיוורון שהוא ישאר כך עוד עשרות שנים.
מיתון עולמי אחד פה, סיפוח אחד שם, נשיא ארה״ב לא אוהד אחד פה, וכנסת מפתיעה אחת שם וכולנו יכולים למצוא את עצמנו במציאות זרה לחלוטין עם חוקים אחרים.

גם מיתון עולמי, גם סיפוח (הימין בשלטון עשור. איפה הסיפוח ה"מיוחל"?), גם נשיא ארה"ב לא אוהד (היה אי פעם אחד כזה בכלל? איפא"ק זורקת שם מיליונים), וגם כנסת מפתיעה-כולם נדרשים בשביל שישראל תדרדר? וואו, נשמע שמדינת ישראל יציבה הרבה יותר מלא מעט מדינות אירופה-הן סובלות מאוכלוסייה מזדקנת ומדללת, הגירה עם "פערי תרבות", אירועי טרור שצצו לאחרונה, מדינות פושטות רגל וברקזיט באיחוד האירופי, התעוררות הלאומנות ולמיטב זכרוני יש מיתון כבר היום בחלקים נכבדים באירופה.

אם נציב את קרוב למאתיים המדינות בעולם ברשימת סיכון כזאת (והאו"ם וגופים כאלו ואחרים עושים זאת) אז ישראל תשתייך יחסית לקבוצה של המדינות הבטוחות יותר.
מדד המדינות השבירות - אמור לבטא סיכוי לקריסת המשטר - ישראל במקום ה 69 מתוך 178 כאשר 1 זה הגרוע ביותר.
https://www.idi.org.il/policy/world-comparison/indexes/failed-states-index/

מדברים על שיקולי סיכון, בארץ זה *לא* הכי בטוח.

מדד המדינות השבירות - אמור לבטא סיכוי לקריסת המשטר - ישראל במקום ה 69 מתוך 178 כאשר 1 זה הגרוע ביותר.
כל עוד אתה לא מציג את זה כאילו ישראל באחד המקומות הראשונים אז אין בינינו ויכוח.

המצב לא היה ככה לפני כמה עשרות שנים (זה לא הרבה זמן) ולא חושב שאפשר להניח בעיוורון שהוא ישאר כך עוד עשרות שנים.
מגולם במסקנות.

https://www.idi.org.il/policy/world-comparison/indexes/failed-states-index/

קובה נמצאת במקום 119. קובה. המדינה הקומונסטית הכושלת שעד למשטר אובמה סבלה מסנקציות נוראיות.
ישראל פחות עמידה מקובה?

האינקטורים הם "אינדיקטורים הכוללים הפרות של זכויות אדם, תנועת פליטים, איומים ביטחוניים, פיתוח כלכלי לא אחיד בין קבוצות חברתיות, התדרדרות של השירות הציבורי ודה-לגיטימציה של המדינה". אני לא רואה כוח צבאי ברשימה, לכידות חברתית, אוכלוסייה גדלה.
אני בספק כמה המדד הזה מייצג נאמנה את ישראל.
האמת, אני בספק מה הקשר בין חלקים נרחבים באינדקטורים האלה לבין יציבות.

מס ירושה זה עניין אחר. אני בעיקר חושב על מה קורה כשאני חי, אבל זה שיקול גם.
כן, אבל זאת סתם דוגמה להראות בכל מדינה, גם "נושאת הלפיד של הציוויליזציה המערבית", יכולה לפגוע בקניין שלך.

לגבי אינפלציה - לדעתי רוב המקרים של היפר אינפלציה או אינפלציה גבוהה היו כורח הנסיבות והממשלה לא ״הרוויחה״ מזה או יזמה את זה. אינפלציה זה סיכון אבל הוא לא כלי של המדינה לקחת ממך כסף ״פתאום״. הלאמה או מס הם כן כלים מיידיים.
בכל מדינה נורמאלית, פגיעה בקניין היא כתוצאה מ"כורח הנסיבות"... בוודאי פגיעה יוצאת דופן ו/או רטרואקטיבית (שינוי חוקי המשחק וכו').

בוא ניקח כדוגמה, את עיניין פנסיות השוטרים, שהיה בכותרות לאחרונה. מדובר בהעברת הון. מדובר בהעברת הון ממי שאינו מחזיק בנכסים ריאליים (אפשר לאפיין את החתך באוכלוסיה). וכל העברת ההון הזאת ממונת ע"י אינפלציה.

למעשה, במערכת פיאט, בכל פעם שהמדינה נכנסת לגרעון תקציבי, שהיא מגבה ע"י גיוס חוב (בניגוד למיסוי), מדובר בהעברת הון שמבוססת על אינפלציה. אני לא מדבר על devaluation של המטבע לצורך הקטנת הערך שהחוב מייצג. אני מדבר על עצם הנפקד האג"ח.

וכמובן שככל שלמדינה יש יותר חוב, יש לה יותר אינטרס באינפלציה (מבוקרת). מה שמדינות המערב משחקות איתו במידות שונות של הצלחה כבר 40 שנה...

אם הייתי צריך להמר, הייתי מנחש שהאינפלציה פוגעת בעשירונים 4-5, יותר מאשר מיסוי ישיר.

קובה נמצאת במקום 119. קובה. המדינה הקומונסטית הכושלת שעד למשטר אובמה סבלה מסנקציות נוראיות.
ישראל פחות עמידה מקובה?
איפה אתה גר חבר יקר ?

איפה אתה גר חבר יקר ?

במדינה שאומנם הייתה סוציאליסטית עד 1977 וסבלה מהיפר אינפלציה בשנות השמונים, אבל הצליחה לצאת מזה, כוננה מערכת כלכלית ליברלית מוצלחת ביותר, וכלכלתה גדלה בצורה נאה כבר כמה עשורים.

בנוסף, יש לה הון אנושי גבוה, אחוזים גבוהים מהאולוסייה בעלי תארים, יש מחקר מוביל, יש את מגזר ההייטק המצליח, האוכלוסייה גדלה וקיימת לכידות חברתית גבוהה.
ובאיזו מדינה אתה גר?

במדינה שאומנם הייתה סוציאליסטית עד 1977 וסבלה מהיפר אינפלציה בשנות השמונים, אבל הצליחה לצאת מזה, כוננה מערכת כלכלית ליברלית מוצלחת ביותר, וכלכלתה גדלה בצורה נאה כבר כמה עשורים.
רוצה לאמר:
אם אתה בן 70+ מכל מקום בארץ
אז היית שותף ב3-4 מלחמות ומבין שהכל פה נפיץ בן רגע,
אם אתה בן 50+ ונולדת באיזור קריית שמונה,
אתה מכיר מציאות שהירוק מסביב בוער וכל שני וחמישי יש מבצע כזה או אחר.
אם אתה בן 35+ ונולדת בכל הארץ וטוחן מילואים
אז השתתפת ב3-4 מבצעים מאז שהשתחררת.
אם אתה בן 20+ ונולדת באיזור הנגב,
אתה מכיר מציאות שבה צריך תוך 10 שניות לתפוס מחסה וכל שני וחמישי יש מבצע כזה או אחר.

בקיצור,
בקובה מאז ה-60Z אמנם חרא, אבל הם לא מפחדים מעפיפונים ובלונים, זה גם אינדיקטור ויש מצב שהוא בעל משקל רחב לעיתים.

איפה אתה גר חבר יקר ?
אתה באמת טוען שהמצב בארץ גרוע יותר מהמצב בקובה??

אני מסכים שהמצב בארץ רחוק מלהיות אופטימלי ושיש לנו הרבה צרות, אבל עדיין אנחנו במצב טוב בהרבה מקובה.

אתה באמת טוען שהמצב בארץ גרוע יותר מהמצב בקובה??

אני מסכים שהמצב בארץ רחוק מלהיות אופטימלי ושיש לנו הרבה צרות, אבל עדיין אנחנו במצב טוב בהרבה מקובה.
חלילה,
אני אומר שהמצב הבטחוני מדרדר אותנו במדדים מסוימים.
אנחנו כבר התרגלנו שכל שני וחמישי יש פה איזה מבצע חמוד להוריד את הלהבות, אבל זה לא מצב סביר/נורמלי של מדינה.

אני אומר שהמצב הבטחוני מדרדר אותנו במדדים מסוימים.
לאחרונה נראה שהשוק התרגל לזה, ואין כמעט השפעה של מבצעים קטנים פה ושם על מצב הבורסה או על השקל. בטח לא ברמות שהם השפיעו בעבר.

רוצה לאמר:
אם אתה בן 70+ מכל מקום בארץ
אז היית שותף ב3-4 מלחמות ומבין שהכל פה נפיץ בן רגע,
אתה מכיר מציאות שהירוק מסביב בוער וכל שני וחמישי יש מבצע כזה או אחר.
אם אתה בן 35+ ונולדת בכל הארץ וטוחן מילואים
אז השתתפת ב3-4 מבצעים מאז שהשתחררת.
אתה מכיר מציאות שבה צריך תוך 10 שניות לתפוס מחסה וכל שני וחמישי יש מבצע כזה או אחר.

בקיצור,
בקובה מאז ה-60Z אמנם חרא, אבל הם לא מפחדים מעפיפונים ובלונים, זה גם אינדיקטור ויש מצב שהוא בעל משקל רחב לעיתים.

אני רוצה לומר:
שאם אתה בן 70+ מכל מקום בארץ
ראית איך אוייבי המדינה שלך הופכים מ-5 מדינות עם צבא, לארגון טרור של כמה פליטים ונערות עם מספריים.
ראית איך חיזבללה חוסל וסוריה קורסת.
אם אתה בן 35+ ונולדת בכל הארץ
ככל הנראה אתה לא טוחן מילואים, כי אחוז משרתי המילואים יורד בכל שנה (https://he.wikipedia.org/wiki/שירות_המילואים_בישראל -1.5% מילואים מכלל האוכלוסייה בשנת 2016).
אתה מכיר מציאות בה חברות בין לאומיות בתחום ההייטק יושבות בבאר שבע-עיר שהייתה שווה לפח במשך עשורים, והיום היא "הבירה של הנגב".

בקיצור,
בקובה מאז שנות ה-60 המצב חרא, והם אכן לא מפחדים מעפיפונים ובלונים אבל כן מפחדים מאוד ממוות ברעב או מירייה בגב מאיזה חייל של השלטון.
זה גם אינדיקטור ויש מצב שהוא בעל משקל רחב לעיתים קרובות.

בישראל המצב משתפר במשך עשורים, והמגמה היא החשובה, לא רק המצב ההתחלתי/הנוכחי.

אני רוצה לומר:
שאם אתה בן 70+ מכל מקום בארץ
ראית איך אוייבי המדינה שלך הופכים מ-5 מדינות עם צבא, לארגון טרור של כמה פליטים ונערות עם מספריים.
ראית איך חיזבללה חוסל וסוריה קורסת.
אם אתה בן 35+ ונולדת בכל הארץ
ככל הנראה אתה לא טוחן מילואים, כי אחוז משרתי המילואים יורד בכל שנה (https://he.wikipedia.org/wiki/שירות_המילואים_בישראל -1.5% מילואים מכלל האוכלוסייה בשנת 2016).
אתה מכיר מציאות בה חברות בין לאומיות בתחום ההייטק יושבות בבאר שבע-עיר שהייתה שווה לפח במשך עשורים, והיום היא "הבירה של הנגב".

בקיצור,
בקובה מאז שנות ה-60 המצב חרא, והם אכן לא מפחדים מעפיפונים ובלונים אבל כן מפחדים מאוד ממוות ברעב או מירייה בגב מאיזה חייל של השלטון.
זה גם אינדיקטור ויש מצב שהוא בעל משקל רחב לעיתים קרובות.

בישראל המצב משתפר במשך עשורים, והמגמה היא החשובה, לא רק המצב ההתחלתי/הנוכחי.

כמוני כמוך.
אולי אני רואה מציאות שונה צפון/בדרום/גדה והכל טודו בום,
מהפה שלך לג'ה אח יקר.

לאחרונה נראה שהשוק התרגל לזה, ואין כמעט השפעה של מבצעים קטנים פה ושם על מצב הבורסה או על השקל. בטח לא ברמות שהם השפיעו בעבר.
מה זה שונה משוק הדיור הסתנכרן עם הריבית האפסית או סנופי כבר תימחר את מלחמת הסחר וכו',
אין לדעת מה יקרה פה ביום שנצטרך לפתור את עזה כמו שצריך
או את עניין הגדה
אנחנו כבר 60 שנה מגלגלים את זה קדימה וקדימה,
הכי קל להגיד, אנחנו יותר חזקים ו-67' יצאנו מטורפים, היהירות הביאה עלינו את 73, לא חושב שאפשר לתמחר את מה שקורה פה.

לא מנסה להסיט את הדיון
אני רק חושב שברמת המאקרו המדדים נותנים משקל למצב הבטחוני פה [גם אם הוא מדהים וזה, עדיין לפני שבוע אנשים פה ישבו במקלטים להזכירכם]

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
tomer111 האם המדינה יכולה להחרים מניות? פוסטים מאיכות נמוכה 59
B קרקע שנרכשה לפני קום המדינה נדל"ן 5
P נניח וידיכם הייתה על כספי המדינה/ האוצר איפה הייתם מקצצים, או מה הייתם בוחרים לשנות? פוסטים מאיכות נמוכה 136
מ המדינה שברה את הכללים שהסכמנו עליהם. איך אנחנו שוברים אותם עכשיו מהצד שלנו? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 167
O חוק המטרו - המדינה שוקלת להקפיא מיזמי תמ״א 38 פוסטים מאיכות נמוכה 4
נ מי המדינה הכי מתאימה לתווך בסכסוך בין רוסיה לאוקראינה? אוף טופיק 100
כ הכרזת המדינה על מתחמי פינוי בינוי מועדפים - יש יתרון? נדל"ן 1
א למה המדינה לא משקיעה פסיבית בשוק העולמי שוק ההון 7
D התייעצות - מסלול צוערים לשירות המדינה התפתחות אישית 6
R כלכלה vs מדע המדינה ויחסים בין לאומיים התפתחות אישית 8
R איך המדינה גונבת את הנכסים שלכם בעזרת אינפלציה נדל"ן 0
ר מה קורה אם המדינה מחליטה להלאים את אל על? שוק ההון 0
י מימון השכלה גבוהה על ידי המדינה בארה"ב אוף טופיק 0
flower קרקעות בבעלות המדינה נדל"ן 1
א השקעות במדינות מתפתחות בערבות המדינה שוק ההון 10
L שינוי קריירה - יש סבסוד של המדינה? התפתחות אישית 0
liranviper קרן השקעות הייטק בעידוד המדינה שוק ההון 4
Fitch השתתפות המדינה בתשלום לגנים החל מגיל 3 מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 12
עמוס מה רווח המדינה ממס רווחי הון אוף טופיק 12
L המדינה שהכי קל להתעשר בה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 0
פ שיא החוצפה — אסור לאפשר לאזרחים "טפשים" לנהל בעצמם את כספם. המדינה חייבת לאסור זאת. צרכנות פיננסית 13
גרהם עוד כתבה על "למה המדינה לא משלמת לי כסף" צרכנות פיננסית 4
I אז אם שאלתם את עצמכם מה אוכל נשיא המדינה שמעון פרס אוף טופיק 10
wa11a תקציב המדינה אוף טופיק 10
ETL ליברלנד: המדינה החדשה באירופה לא תתערב כלל בחיי האזרחים אוף טופיק 1
H האם אירלנד יכולה לחסום השקעות בקרנות איריות לישראלים? שוק ההון 22
ש קרן 1159235 יכולה לפשוט רגל? שוק ההון 5
D חברות :"בדק בית" של דירה ישנה, אך משופצת, האם מומלץ? ויש ריח רע של ביוב באחד החדרים, מה יכולה להיות הסיבה? נדל"ן 18
P אישתי נכשלה, במה יכולה לעבוד? התפתחות אישית 55
שם משתמש בעייתי האם כמות ניירות הערך בקרן נאמנות יכולה להיגמר? שוק ההון 2
Tsachi01 האם קופאית בסופר יכולה להיות סולידית? אוף טופיק 53
T החזר מס - האם הרשות יכולה לטעות? מיסים 9
א האם ישראל יכולה להרוויח מהשער הגבוה של השקל ? שוק ההון 7
שניפ האם דירה באמת לא יכולה להחליף פנסיה? שוק ההון 14
A Peper Invest יכולה להתאים לחייל חובה? רוצה להתחיל להשקיע עצמאית שוק ההון 12
ח "אין מו"מ על מחיר, אלו דירות שאני יכולה "להעיף" מהר" נדל"ן 28
O האם יש הגבלה לכמות ולעיתוי בו חברה יכולה לקנות את המניות של עצמה ? שוק ההון 1
sogi האם משפחה שמחזיקה 3 מכוניות חדשות יכולה להיחשב מעמד ביניים? אוף טופיק 24
S האם החזקת כמות גדולה של אג"ח קונצרני יכולה ליצור חשיפת יתר לשוק הישראלי? שוק ההון 12
Chase מישהו כאן יודע האם קצבת פנסיה יכולה להיגמר? צרכנות פיננסית 15
ל האם קרן יכולה להסגר? שוק ההון 16
S שדרוג דירה - התייעצות האם לקחת משכנתא ובאיזה סכום נדל"ן 13
C מלווה משקיעים - האם לקחת, איך לבחור ואת מי נדל"ן 9
C כמה משכנתא לקחת אם רוצים לפרוש מוקדם נדל"ן 19
M האם יש טעם לקחת עורך דין ברכישת דירה מקבלן נדל"ן 18
T האם חייב לקחת שמאי מקרקעין לפני רכישת דירה? נדל"ן 7
T מחשבות על הפנסיה ואיזה סיכון כדי לקחת? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 16
א לקחת משכנתא יותר גדולה כדי לחסוך לנכס נוסף נדל"ן 5
Shnizelia יש סיבה למה לא לקחת משכנתא 100% קל"צ? נדל"ן 15
לב מישקין מה עדיף לקנות רכב יד שנייה או לקחת מהעבודה תמורת תשלום? צרכנות פיננסית 12

נושאים דומים

Back
למעלה