• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

דמי תייווך כרוכש דירה - מישהו הצליח להתחמק?

השנקל שלי...לפני כשנתיים ניהלתי קניית נכס להשקעה עבור קרוב משפחה,
כשאנחנו גרים במרכז והנכס בפריפריה.
לדברי המתווך הוא לוקח 10.000 על העסקה וזה הכל.
מפה לשם התברר שהוא פשוט הוסיף למחיר העסקה עוד 30.000(!!) כשהם מחולקים 20.000 למתווך נוסף שתיווך למתווך 'שלנו' ועוד 10.000 לעצמו.
לאחר מעשה שמעתי שזה טריק 'מקובל' בתחום...אם כי אולי בעיקר בעסקאות עם מינימום אינטראקציה בין המוכר לקונה ,כמו שאכן היה שם.

יש מקרים כדוגמת אלו שגובלים בגניבה ופלילים בשונה מכל התלונות הרגילות על אי הוגנות וכשל שוק

מוזר מאוד שהסכים להציג לך את הדירה בלי חתימה על הסכם תיווך. זה בדרך כלל התנאי הראשון שלהם.

משעשע שהמתווך חושב שחתימה על חוזה בין שני אנשים פרטיים תלויה בהסכמתו.
שמע, יש מצבים שבהם אין לך שום קשר עם המוכר, בחלק מהמקרים אתה לא יודע מי זה בכלל. כך היה אגב במצב שלי, רק להשיג את שמו ומספר הטלפון שלו לקח לי כמה שעות טובות. אז זה לא שהחתימה תלויה בהסכמו, הוא פשוט יגיד למוכר שהקונה שהיה ירד מהעסקה.

שמע, יש מצבים שבהם אין לך שום קשר עם המוכר, בחלק מהמקרים אתה לא יודע מי זה בכלל. כך היה אגב במצב שלי, רק להשיג את שמו ומספר הטלפון שלו לקח לי כמה שעות טובות. אז זה לא שהחתימה תלויה בהסכמו, הוא פשוט יגיד למוכר שהקונה שהיה ירד מהעסקה.
ברגע שיש לך את הכתובת שלו ושם המשפחה שעל הדלת, זה לא אמור להיות סיפור להגיע אליו.

הבית היה מושכר... כל הפרטים לגבי המוכרים נחשפו רק במעמד חתימת החוזה...

נשמע לי הזוי לקנות בית במאות אלפים או מיליונים, ולפגוש את המוכר רק במעמד החוזה.

הדבר *הראשון* שאני רוצה זה לפגוש ולדבר עם המוכר.
עם כל הכבוד למתווך, ואין כבוד, יש שאלות שרק בעל הנכס יכול להשיב עליהן. וגם אם אין שאלות כאלה, הבסיס זה לפגוש את המוכר.

נשמע לי הזוי לקנות בית במאות אלפים או מיליונים, ולפגוש את המוכר רק במעמד החוזה.

הדבר *הראשון* שאני רוצה זה לפגוש ולדבר עם המוכר.
עם כל הכבוד למתווך, ואין כבוד, יש שאלות שרק בעל הנכס יכול להשיב עליהן. וגם אם אין שאלות כאלה, הבסיס זה לפגוש את המוכר.
האמת שדובר בקבוצה של מוכרים יורשים, לא היה באמת ערך מוסף בשיחה איתם כי את כל הבירורים עשיתי בטרם סגירה...

שמנצלים כשל שוק
הביטוי הזה חוזר לאורך השרשור ואשמח, אם מישהו יאיר את עיני, מה המהות המדויקת של הכשל?
יש פלטפורמות פירסום אלטרנטיביות, מעבר לתיווך. נניח שיש איזורים עם נגישות מופחתת לאלטרנטיבות או התקבעות של דפוס פעולה מול מתווכים, אם מקצוע התיווך כל כך משתלם, הרווח כל על ענק ביחס להשקעה והעבודה, מה מונע מפלוני אלמוני או הרבה פלונים אלמוניים, לתווך במחיר מופחת, כדי להשתלט על השוק המקומי? זה שכולם גובים 2% והוא לא רוצה להיות פראייר, זו לא תשובה מספקת. לכאורה לא מסובך לקבל רישיון תיווך וכוחות הביקוש וההיצע אמורים לפעול.

נערך לאחרונה ב:
כשאתם המוכרים - אל תשלמו תיווןך!
הודענו לכל המתווכים שאנחנו לא משלמים. אבל כל שקל שהם ישיגו מעבר לסכום שרצינו - יהיה שלהם
זה גרם להם לא לשגע אותנו לרדת במחיר (ובסוף המתווך פיצה את עצמו בכך שלקח את המזגנים היקרים שהשארנו, לעצמו )
אגב גם קונים שמגיעים ללא תיווך הם כאב ראש של ממש, מלאים באשליות, לא סגורים על עצמם ומבזבזים המון זמן

בקניה - במקרה שלנו, ראינו את הדירה בפרטי ביד 2, דיברנו עם המוכר והיה נשמע לנו לא רציני, ירדנו מייד
שיחה אקראית עם מתווכת באזור הציגה לנו את הדירה באור אחר, הלכנו לראות וסגרנו
נקודה לזכות המתווכים - יכולים להביא לעסקאות שלא היו יוצאות לפועל אחרת

מה מונע מפלוני אלמוני או הרבה פלונים אלמוניים, לתווך במחיר מופחת, כדי להשתלט על השוק המקומי

יש כשרונות/כישורים למתווך (חלקות לשון/ערמות, הבנה בנפש האדם/סחיטה, שקדנות/לנסות שוב ושוב גם אם אומרים לא,)

בנוסף על עבודה (על רוב העבודה היומיומית הוא לא מקבל שכר זה בונוס בלי בסיס לכן הבונוס חייב להיות גדול) עם התמקצעות יחסית בתחום הנדל"ן (הספציפי) לפעמים גם בתחום החוזים וחוקי הבנייה (ברמה מסויימת).

תחושת אי ההוגנות היא : 1) למה שאני כלקוח יצטרך לממן את כל החודש שלא עבד בשבילי..... 2) חלק גדול מהמוכרים מסכימים לעבוד דרך תיווך גם במקרה שלדעתם אין להם כמעט תועלת כי הם יגלגלו את כל ההוצאה על הקונה (בנוסף על העלות שלו). 3) הרבה אנשים יכולים להשיג את מטרתם בלי מתווך בעבודה יחסית מועטה אילו לא היו מתווכים עצם קיומם גורם לקושי לאנשים להשיג לבד מה שמצדיק את קיומם.

סיפור: אחד קנה דירה בלי תיווך כשהיה לו אפשרות לקנות דירה מקבילה עם תיווך בקצת יותר זול (כולל התיווך) כי התחושה לשלם ל"עלוקות" היא שווה כסף. (ג"נ אני לא מאמין בזה).

אם יש לך כישורים דלעיל (זה לא מסובך) פתח משרד תיווך בעמלה של 1% מה שלכאורה יביא לך הרבה לקוחות (לא יותר מדי כי אנשים רבים הולכים למתווכים ממותגים כמו 'אוסם' וכו'). מעדכן בשרשור מה התפתח.

מה המהות המדויקת של הכשל?
לדעתי יש כאן חוסר ההבנה בצורך במתווך, שגורם לאנשים לדמיין כשל.
אתפלסף קצת, ואולי אצליח להסביר
התיווך בדירות בהגדרתו הוא, התאמת האמת הסובייקטיבית של שני צדדים.
כיוון שמדובר בעיסקה ענקית, כל אחד מהצדדים מאוד מחופר בתפיסה שלו, המוכר משוכנע שהדירה שלו בונבוניירה למרות שהמילוי שלה הוא חלודה ולא רוטב תות, והקונה משוכנע שהמיליון וחצי שהוא מביא צריכים לתת לו חדר נוסף לפחות פלוס מחסן עם נוף לים.
הנקודה היא שמתווך חייב להיות שקרן בהגדרה, כי אחרת אין לו שום דרך להביא את האמיתות המעוותות המשתקפות בפריזמה המעוותת של הנוגעים בדבר (מוכר וקונה).

מכאן ואילך, יש מתווך שהוא שקרן ממש, דהיינו פשוט אומר דברי כזב, ויש מתווך שאינו משקר, אלא מאפשר לצדדים לראות את העולם במשקפיים שלהם, כלומר, הוא אומר למוכר, תשמע אם תקבל מיליון וחצי תוכל להסתדר עם זה כל החיים (כי יש אחוז מסוים כזה), ולקונה הוא אומר שהמרצפות הסדוקות בסלון הן שום דבר ואפשר להחליף אותן (למרות שבדרך כלל קשה למצוא מרצפת תואמת).

יש כשרונות/כישורים למתווך (חלקות לשון/ערמות, הבנה בנפש האדם/סחיטה, שקדנות/לנסות שוב ושוב גם אם אומרים לא,)

בנוסף על עבודה (על רוב העבודה היומיומית הוא לא מקבל שכר זה בונוס בלי בסיס לכן הבונוס חייב להיות גדול) עם התמקצעות יחסית בתחום הנדל"ן (הספציפי) לפעמים גם בתחום החוזים וחוקי הבנייה (ברמה מסויימת).

תחושת אי ההוגנות היא : 1) למה שאני כלקוח יצטרך לממן את כל החודש שלא עבד בשבילי..... 2) חלק גדול מהמוכרים מסכימים לעבוד דרך תיווך גם במקרה שלדעתם אין להם כמעט תועלת כי הם יגלגלו את כל ההוצאה על הקונה (בנוסף על העלות שלו). 3) הרבה אנשים יכולים להשיג את מטרתם בלי מתווך בעבודה יחסית מועטה אילו לא היו מתווכים עצם קיומם גורם לקושי לאנשים להשיג לבד מה שמצדיק את קיומם.

סיפור: אחד קנה דירה בלי תיווך כשהיה לו אפשרות לקנות דירה מקבילה עם תיווך בקצת יותר זול (כולל התיווך) כי התחושה לשלם ל"עלוקות" היא שווה כסף. (ג"נ אני לא מאמין בזה).

אם יש לך כישורים דלעיל (זה לא מסובך) פתח משרד תיווך בעמלה של 1% מה שלכאורה יביא לך הרבה לקוחות (לא יותר מדי כי אנשים רבים הולכים למתווכים ממותגים כמו 'אוסם' וכו'). מעדכן בשרשור מה התפתח.
לא כל כך הבנתי, אילו חלקים מההודעה שלך הם אירוניים. ברור שמתווך צריך כישורים, אבל לדעתך הם כל כך מיוחדים שנוצר כשל שוק, כי אז היצע המתווכים מוגבל?

הטענה שלמתווך אין שכר בסיס וכו׳ - זו לא טענה לכשל שוק, זה מסביר למה הוא מתמחר את העסקה כך, אבל זה לא משהו חיצוני, שמפריע לשוק להתנהל ביעילות, שאפשר להגדיר אותו כ״כשל״.

אני שואל ברצינות מהי דעתך, ללא חיווי שלילי או חיובי כרגע, כי קודם כל אני רוצה להבין מה את סוברת.
ברור שמתווך מתחיל, ימשוך פחות לקוחות בהתחלה, אבל במה זה שונה ממקצוע אחר?

כתבת שעצם קיומם של מתווכים, מונע מאנשים להשיג את המטרה לבד. עצם קיום השירות, הוא לא כשל שוק. כי אם אני מרגיש שהוא יקר לי מדי, אני לא אשתמש בו.

האם את מתכוונת לסעיף הבלעדיות ? שמונע תחרות של מתווכים אחרים מצד אחד ומכירה עצמאית של בעלים? האם זה כשל השוק?

נערך לאחרונה ב:
זה פשוט קרטל. ביריונות. השירשור הוא על רוכש הדירה, לא המוכר. הרוב המוחלט של המודעות ביד 2 הם של מתווכים. קונה בא לראות דירה אם לא יחתום על 2% לא יקבל פרטים על הדירה. או שתסכים או שתלך. איך זה מתאפשר? כי אין כמעט דירות בלי תיווך והמתווך יודע את זה. זה ההגדרה של קרטל.
זה דומה לכח של הקבלנים שהיו מאלצים את הקונים לשלם 2% לעו״ד של הקבלן, שעובד נגדם. למה? כי הם יכלו. זה לא היה כשל שוק שנפתר כי הקונים סרבו להסחט. זה תוקן רק כשהמחוקק התערב והגביל את הסכום.

פסטה אתה קונה פעם בשבוע ומתווך אתה פוגש ... כמה פעמים בחיים?
לעניות דעתי פסטה זה מסך עשן.

נניח מקרה מחמיר במיוחד: פסטה שעולה 5שח לקופסה, עלתה ל-7.5שח, משפחה אוכלת 2 קופסאות בשבוע, כל שבוע. יוצא תוספת של 250שח לשנה (או 2.5אשח בעשור).

לעומת זאת אנשים קונים/משדרגים דירה בממוצע פעם בעשור. נניח לדוג' שמתווך העלה מחיר ב 10אשח בשנים האחרונות עם עליית מחירי הנדלן.
יוצא שכמות המאמץ להורדת מחיר הפסטה לעומת מחיר המתווך (או לחלופין להשקיע זמן כדי לפעול בלעדיו) לא פרופורציונאלית.

* האמור לא סותר את העובדה שיש קונים ומוכרים שיתאים להם לבחור בשירותי תיווך

לא כל כך הבנתי, אילו חלקים מההודעה שלך הם אירוניים.

הטענה שלמתווך אין שכר בסיס וכו׳ - זו לא טענה לכשל שוק, זה מסביר למה הוא מתמחר את העסקה כך, אבל זה לא משהו חיצוני, שמפריע לשוק להתנהל ביעילות, שאפשר להגדיר אותו כ״כשל״.

אני שואל ברצינות מהי דעתך, ללא חיווי שלילי או חיובי כרגע, כי קודם כל אני רוצה להבין מה אתה סובר.

1 שום דבר לא אירוני.

2 אין מחסור במתווכים יש שכונות ואזורים שיש עודף ותחרות גדולה ביניהם על כל דירה ובכל זאת כמעט שלא מורידים מחירים.

3 אמרתי (בין היתר) כי הרוכש נזקק לשירותי מתווך בגלל קיומו של המתוך וזה גלגל שמזין את עצמו.

יש כאן עוד נקודה: אדם שקונה דירה מוציא הרבה כסף ולכן כל שירות שניתן לו על הדרך הוא בלי להרגיש מסכים לשלם עליו יותר מהערך הרגיל שלו כי הוא אחוז קטן מכלל העיסקה (דוגמאות יש הרבה כגון חיבור חשמל לדירה ועוד שעולים הרבה כסף בכל קנה מידה הגיוני ורק מפני שזה בטל במחיר הדירה אינו מורגש כל כך).

ההצעה לפתוח תיווך זול יותר היא רצינית בעליל.

לעניות דעתי פסטה זה מסך עשן.
לא אמרתי אחרת.
רק אמרתי "מה לוחץ לאנשים על הכפתור".
אנשים גם יגידו שיסתדרו בלי מתווך עוד חמש שנים.

נ.ב.
כולם קפצו עכשיו עם "קונים מה שטעים וזול".
אני לא יכול לספור כמה פעמים הבאתי מוצר שונה וקפצו עלי עם "אתה לא גר בבית הזה? אתה לא יודע שאנחנו אוכלים ___".

באותו נושא,
איזה עבודה המתווך עשה בשבילכם חוץ מלהראות את הדירה ?
האם אתם מתמקחים ישירות או פשוט נותנים הצעה דרך המתווך ? או למשל אם המחיר לא יורד אומר לקבלן שיתן לכם מטבח טוב יותר וכדומה מכייון שהנסיון שלו בקניה ומכירה גדול מהרבה משלכם.

כלומר האם תפקיד המתווך מהנסיון של אנשים פה נגמר בהצגת הדירה או אתם משתמשים בנסיון ובהבנת השוק שלו כשקונים דירה ?

איזה עבודה המתווך עשה בשבילכם חוץ מלהראות את הדירה ?
לא בשבילי, אבל בשביל הסיטואציה:

המתווך מומחה בזיהוי כשלים לוגיים בהתנהלות של הלקוח הפוטנציאלי (למשל בני זוג לא מסונכרנים, צד אחד ממגדר מסויים, לאו דווקא אבל בדרך כלל, שמפעיל הרבה יותר רגשות בבואו לקבל החלטה בעלת משמעות כלכלית אדירה), וניצול התועלת שלו מהכשל הזה עד תום.

נושא הדיון הוא דמי תיווך כרוכש דירה ואיך רוכש דירה יכול להמנע מלשלם דמי תיווך כשהוא לא חושב שהמתווך נותן לו ערך. דוגמאות לערך שהמתווך אולי נותן למוכר הדירה לא עוזרות לרוכש. למעשה הדוגמה שהבאת
המתווך מומחה בזיהוי כשלים לוגיים בהתנהלות של הלקוח הפוטנציאלי (למשל בני זוג לא מסונכרנים, צד אחד ממגדר מסויים, לאו דווקא אבל בדרך כלל, שמפעיל הרבה יותר רגשות בבואו לקבל החלטה בעלת משמעות כלכלית אדירה), וניצול התועלת שלו מהכשל הזה עד תום.
המתווך פועל נגד הרוכש, מפעיל עליו מניפולציות ומעלה לו את המחיר, וזה לא מפריע למתווך לגבות מהרוכש דמי תיווך.

נערך לאחרונה ב:
המתווך פועל נגד הרוכש, מפעיל עליו מניפולציות ומעלה לו את המחיר, וזה לא מפריע למתווך לגבות מהרוכש דמי תיווך.
אכן, אמרתי - לא "בשבילי" אלא בשביל הסיטואציה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
עידו ג הבדלי דמי ניהול בקרן אירית - כדאיות שוק ההון 6
א הלוואה דמי מפתח נדל"ן 1
ס דמי ניהול לבחור צעיר בפנסיה וקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
L פיטורים ושימור דמי ניהול בקופת גמל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
ש דמי ניהול ועמלות בבנק - תיק השקעות שוק ההון 5
מ קרן סל עם דמי "נאמן" שוק ההון 6
R שמירת דמי ניהול בקרן פנסיה לאחר עזיבת מקום עבודה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 24
ס דמי ניהול באקסלנס טרייד שוק ההון 3
ר שאלה על דמי ניהול שוק ההון 4
X דמי הניהול בקופת גמל, קרן השתלמות ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
M התייעצות - האם כדאי למכור תעודות סל ישנות עם דמי ניהול גבוהים? שוק ההון 14
E האם דמי ניהול שאני משלם הם סבירים ומה לעשות עם כל המסלולים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
ס דמי ניהול בעבודה ראשונה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
R דמי ניהול פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
U דמי ניהול קרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
E דמי אבטלה - לאחר תקופה ממושכת בחו"ל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
R דמי ניהול קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 154
שם משתמש בעייתי "מיטב כספית ניהול נזילות" מעלה את דמי הניהול שוק ההון 26
M ניוד מהפנסיה לקופ"ג - דמי ניהול פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
א הבנת דמי ניהול פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
N דמי ניהול תיק ממוסה לעומת IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 12
מ התלבטות קשה לגבי דמי אבטלה, דמי לידה ומה שביניהם יומני מסע אישיים 2
ש אירית צוברת על הסנופי עם דמי ניהול של אמריקאית שוק ההון 5
S חישוב של מיסוי ריאלי/נומינלי בתוספת דמי ניהול שוק ההון 2
S חישוב של מיסוי ריאלי/נומינלי בתוספת דמי ניהול מיסים 7
J מספר שאלות לגבי פנסיה, דמי צבירה, ומחקה מדד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
א דמי הבראה + ימי חופש אחרי הפסקת עבודה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
K סוכן ישיר מול סוכנות הסדר - תיאום דמי ניהול? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
D דמי ניהול חודשיים וניוד מסחר עצמאי - מיטב דש לעומת בתי השקעות אחרים צרכנות פיננסית 1
ק דמי ניהול יקרים כנגד תשלום מס על רווחי הון - קרנות ישראליות אל מול זרות שוק ההון 2
B הקרן השקלית 1159250 על מדד S&P 500 (דמי ניהול: 0.07%) של בלאקרוק iShares שוק ההון 2
לאץ' הפסקת הפחתת דמי ניהול? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
Y דמי ניהול ואיזון אקטוארי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 20
א דמי ניהול בפנסיה - שאלה עקרונית פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
R מכירה גדולה משיקולי דמי ניהול - מה כדאי לדעת? שוק ההון 4
D השוואת דמי ניהול או מעבר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
O דמי ניהול נמוכים מול קרן מחקה S&P פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
א מיסוי דמי לידה מיסים 3
3 הגיוני לא להתמקח על דמי שכירות? נדל"ן 10
O חשיבות איזון/גירעון אקטוארי אל מול דמי ניהול פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
ptom הערכת דמי ניהול נסתרים לצרכי סימולציית מס פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 12
c881 הלוואה ב - 1% דמי ניהול מצד אחד. מצד שאני - העברת קופת גמל/ קרן פנסיה לניהול של גוף לא ידוע. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
A דמי ניהול לקרן השתלמות חדשה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
S מהם דמי הניהול הכי הנמוכים שאפשר להשיג היום בפנסיה מקיפה מחקה מדד s&p500 לצבירה של מעל מיליון? פוסטים מאיכות נמוכה 11
P מחפש מחשבוני פנסיה להשוואת דמי ניהול ומסלולי תשואות, יש דבר כזה? פוסטים מאיכות נמוכה 1
מ איך מחושבים דמי הניהול של הקרנות הכספיות? שוק ההון 4
ה למה דמי הניהול בקרן השתלמות כל כך גבוהים? צרכנות פיננסית 4
J דמי צבירה-סלייס פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
א סיכון מס בקרן השתלמות או שילוש של דמי הניהול - מה אתם הייתם עושים? שוק ההון 9
ישראלי מצוי קרן מחכה עם דמי ניהול נמוכים שמתמחה בטכנולוגיה כלל עולמית צרכנות פיננסית 1

נושאים דומים

Back
למעלה