• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

בועת נדל''ן

כי עיקר ההתיקרויות בנדל"ן הן כתוצאה מהתייקרות הקרקע והמשווקת העיקרית של הקרקע היא המדינה. אז כשהמדינה מחליטה שהיא נותנת קרקע בהנחה לכמה אחוזים ממחפשי הדירות זה לא נראה לי הוגן להכניס לאותו הדו"ח. כי ככה זה מצייר תמונה אופטימית ושקרית לגבי כל שאר הקונים כאילו גם להם ישווקו קרקעות בזול.

הלמ"ס נותן סטטיטיקה כללית על השוק כמכלול, הוא לא עושה הפרדה בין סקטורים, מעבר להפרדה הקיימת מראש בסל הקניות.
אם חלק מהקונים יצאו מהשוק הרגיל, כי עברו למחיר למשתכן, זה אומר שיש פחות תחרות על דירות מיד2 ואחרות, ולכן זה חייב להשפיע גם שם.
נכון שעבורי זה לא רלבנטי, אבל זה מאד רלבנטי לילדים שלי, ולכן זה מאד משמעותי במשפחה שלי, ואני מניח שזה קיים גם במשפחות אחרות באותה שכבת הגיל, כך שההשפעה משמעותית. ראי כמה אנשים בפורום הזה מתעסקים בזה או אפילו זכו, כך שלפי תחושתי לא מדובר במיעוט זניח. ואם זה אכן השפיע על המחירים, כמו שהלמס אומר, אז בודאי שכך.

ואם כן מכניסים לדו"ח, מן ההוגנות שישימו כוכבית ויציינו את המצב גם ללא המחיר למשתכן. או שלפחות יגידו אם הכניסו או לא.

מסכים. אני מניח שהכניסו, מהסיבות שציינתי לעיל. זה חלק אמיתי מהשוק.

אני מודה שאני לא בטוח איך זה עובד, אבל אני חושב שאם יום אחד המדינה תחליט להוריד מע"מ באזור הצפון וכתוצאה מכך מחירי המוצרים שם יירדו, זה כן ייכנס לשקלול במדד כמו מדד המחירים לצרכן. מה דעתכם?

הורדת המעמ האחרונה מ 18 ל 17 אחוז נכנסה והשפיעה על המדד.

אם חלק מהקונים יצאו מהשוק הרגיל, כי עברו למחיר למשתכן, זה אומר שיש פחות תחרות על דירות מיד2 ואחרות, ולכן זה חייב להשפיע גם שם.
אם המחירים ב"שוק הרגיל" ירדו כתוצאה ממחיר למשתכן, אז סטטיסטיקה שנעשית רק על השוק הרגיל, מבלי לכלול בה את הדירות המסובסדות, גם תראה את זה, ולמעשה זו הדרך היחידה שלך לדעת אם באמת ירדו המחירים בשוק הפתוח (מבלי ללכת ולבצע מחקר עצמאי על מהו אחוז הדירות מכלל השוק שנמכרו במסגרת מחיר למשתכן ומהי ההנחה שגלומה בהן).

אם המחירים ב"שוק הרגיל" ירדו כתוצאה ממחיר למשתכן, אז סטטיסטיקה שנעשית רק על השוק הרגיל, מבלי לכלול בה את הדירות המסובסדות, גם תראה את זה, ולמעשה זו הדרך היחידה שלך לדעת אם באמת ירדו המחירים בשוק הפתוח (מבלי ללכת ולבצע מחקר עצמאי על מהו אחוז הדירות מכלל השוק שנמכרו במסגרת מחיר למשתכן ומהי ההנחה שגלומה בהן).

אבל לחלק משמעותי מהשוק מחיר למשתכן כן רלבנטי, וזה מה שהלמ"ס בודק. הוא לא בודק רק את ה"שוק הפתוח".
הלמ"ס לא בודק המצב עבור יוסי כהן מחדרה, אלא עבור האזרח הממוצע.
כמו שכתבתי קודם, עבורי אישית זה לא רלבנטי, אבל עבור ילדי זה כן רלבנטי, והם צרכני הדירות הגדולים העתידיים במשק הבית שלי. אי אפשר להתעלם מזה ולהישאר רק עם חלק השוק של משפרי הדיור.

תעקבו אחרי עליית הריבית בשנים הקרובות והאפקט שיהיה לזה על נדל"ן ועל אג"ח (שלילי).

אני לא כך כך בטוח שהאויר ייצא לאט מהבלון בגלל שיש לא מעט משקיעים גרידא בתחום הנדל"ן והם מאוד לא ישמחו לראות תשואה שלילית וירוצו למכור.

תעקבו אחרי עליית הריבית בשנים הקרובות והאפקט שיהיה לזה על נדל"ן ועל אג"ח (שלילי).
אתה מתכוון לריבית של בנק ישראל נכון?
אני מניחה שיקח זמן עד שהריבית תעלה לאחוז אטרקטיבי בשביל לעבור מנדל"ן לאג"ח.
מצד שני, הריביות של המשכנתא כבר התנתקו מזמן מהריבית של בנק ישראל כך שמשקיעים חדשים כבר לא ירוצו לנדל"ן.
לא מזמן, אמר לי משקיע סדרתי בנדל"ן שהדירות שהוא קנה לפני 6-10 שנים עשו עליית ערך כל-כך גדולה שלא אכפת לו גם אם השוק יפול ב-30%. התשואה כיום ביחס למחיר שהוא קנה היא לגמרי מספקת כך שעוד שנים ספורות (כשיסיים את אחרונת המשכנתאות) הוא "יוצא לפנסיה" וחי רק על שכ"ד.

לא מזמן, אמר לי משקיע סדרתי בנדל"ן שהדירות שהוא קנה לפני 6-10 שנים עשו עליית ערך כל-כך גדולה שלא אכפת לו גם אם השוק יפול ב-30%. התשואה כיום ביחס למחיר שהוא קנה היא לגמרי מספקת כך שעוד שנים ספורות (כשיסיים את אחרונת המשכנתאות) הוא "יוצא לפנסיה" וחי רק על שכ"ד.
הוא קצת סותר את עצמו (כצפוי ממי שמחשב תשואה כיום ביחס למחיר הקנייה...), אם איכפת לו רק משכר הדירה ולא מערך נכס הבסיס, מה זה משנה כמה עליית ערך הייתה בעשור האחרון?
בכל מקרה לא הייתי בונה על זה שירידה במחירי הדירות לא תהיה מלווה גם בירידה בשכר הדירה, בהנחה ובתהליך כזה דירות לא רק יחליפו ידיים בין משקיעים אלא יעברו לקוני דירה למגורים ואחוז הגרים בשכירות יירד בחזרה.

רק פירותית, הונית אני לא נביא אבל אישית לא צופה עליית מחירים נוספת בת"א.

לא הבנתי, התשואה מהשכירות היתה 2.2%?
ומה התשואה מהמכירה ("ההונית")? מה זה קשור לאי היותך נביא ולצפי לעליות מחירים עתידיות?

אתה מתכוון לריבית של בנק ישראל נכון?
אני מניחה שיקח זמן עד שהריבית תעלה לאחוז אטרקטיבי בשביל לעבור מנדל"ן לאג"ח.
לא, אני מדבר על ריבית ארוכת הטווח שהיא לא קשורה רק לריבית בנק ישראל (שהיא לזמן קצר) אלא גם לציפיות ריבית.

בלי קשר, לבנק ישראל כמעט ואין שליטה על העלאות הריבית מכיוון שאין לנו אופציה לשמור על ריבית נמוכה יותר מהריבית בארה"ב.

כרגע הצפי הוא ל2-3 העלאות ריבית בשנה בשנים הקרובות, משמע 0.5%-0.75% העלאות ריבית בכל שנה לפחות (כי ניתן להעלות יותר מרבע אחוז בכל פעם).

לא הבנתי, התשואה מהשכירות היתה 2.2%?
נכון.
ומה התשואה מהמכירה ("ההונית"
מה זה רלוונטי? (תשואת עבר).
? מה זה קשור לאי היותך נביא ולצפי לעליות מחירים עתידיות?
איך אני יכול לחשב תשואה נוכחית תוך שקלול עליית ערך הונית אם איני יודע מה היא תהיה (אם תהיה בכלל) אז הנחת העבודה שלי היא תשואה הונית = 0.

נכון.

מה זה רלוונטי? (תשואת עבר).

איך אני יכול לחשב תשואה נוכחית תוך שקלול עליית ערך הונית אם איני יודע מה היא תהיה (אם תהיה בכלל) אז הנחת העבודה שלי היא תשואה הונית = 0.

אולי אני לא מבין משהו... מה ז"א מזה רלוונטי? אם קנית ב- 100, ומכרת ב- 120, איך זה לא רלוונטי? במה זה שונה מחישוב תשואה ממכירה של נייר ערך?

בלי קשר, לבנק ישראל כמעט ואין שליטה על העלאות הריבית מכיוון שאין לנו אופציה לשמור על ריבית נמוכה יותר מהריבית בארה"ב.

למה? בינתיים השקל רק מתיסף ואין אינפלציה. פלוג קונה עוד ועוד דולרים וזה נראה שאם היה לה לאן להוריד את הריבית אז היא היתה אף יורדת.

אולי אני לא מבין משהו... מה ז"א מזה רלוונטי? אם קנית ב- 100, ומכרת ב- 120, איך זה לא רלוונטי?
כי זה לא רלוונטי לשיקול אם למכור או לא.
במה זה שונה מחישוב תשואה ממכירה של נייר ערך?
אמת זה בדיוק אותו הדבר, גם בני"ע מחיר הקנייה אינו רלוונטי.
שאין לנו אופציה לשמור על ריבית נמוכה יותר מהריבית בארה"ב.
למה לא? זה כבר שנים ככה.

למה? בינתיים השקל רק מתיסף ואין אינפלציה. פלוג קונה עוד ועוד דולרים וזה נראה שאם היה לה לאן להוריד את הריבית אז היא היתה אף יורדת.
כי אני חושב שארה"ב היא מדינה יותר נוחה להשקעות מאשר ישראל ולכן זה לא הגיוני שעבור אותה תשואה מישהו יבחר להשקיע בישראל. לכן אם הריבית אצלינו נמוכה יותר זה אומר שהמטבע צריך להיחלש דווקא.

זה שהוא בינתיים מתחזק זה נחמד אבל נראה מה יקרה עם זה בשנים הקרובות.

למה לא? זה כבר שנים ככה.
זה לא שנים ככה, זה כמה חודשים. לפני כן היינו בערך באותה ריבית או גבוה יותר.

כי זה לא רלוונטי לשיקול אם למכור או לא.

אמת זה בדיוק אותו הדבר, גם בני"ע מחיר הקנייה אינו רלוונטי.
אה או קיי. אני מניח שיש כאלה שזה כאן רלוונטי לשיקול שלהם.
רגע, אז מה כן רלוונטי?

כי אני חושב שארה"ב היא מדינה יותר נוחה להשקעות מאשר ישראל ולכן זה לא הגיוני שעבור אותה תשואה מישהו יבחר להשקיע בישראל. לכן אם הריבית אצלינו נמוכה יותר זה אומר שהמטבע צריך להיחלש דווקא.

זה שהוא בינתיים מתחזק זה נחמד אבל נראה מה יקרה עם זה בשנים הקרובות.
מסכים, אבל כל עוד מגמת הייסוף נמשכת (וזה לא טרנד של חודש חודשיים) אני לא חושב שתהיה בעיה לשמור על פער ריביות אלא בדיוק להיפך - שב"י ישמח שזה יקרה עד שהמגמה תתהפך והאינפלציה תתעורר.
ככה שאני חושב שמאוד יתכן שהריבית כאן תשאר אפס למרות סדרת העלאות מעבר לים. לפחות לתקופה מסויימת.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ק האם אנו לפני התפוצצות בועת המשכנתאות- נדל"ן ?! נדל"ן 104
א מתי למעשה מחירי הדירות יירדו? האם יש בועת נדל"ן? נדל"ן 1035
Y בועת ההשקעות הפסיביות והשקעה במניות ערך (value) שוק ההון 10
M מייקל בורי - בועת השקעות האינדקס שוק ההון 6
M בועת הנדלן של החילונים בישראל נדל"ן 2
T בועת המסחר הפאסיבי שוק ההון 6
adamshalev בועת הדוט-קום הסינית שוק ההון 30
H שכירות עד קריסת בועת הנדלן מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 109
C בועת הנדל"ן ביפן בשנים 86-91 לעומת מחירי הדיור בישראל נדל"ן 4
לא חשוב שמות בהקשר לאנטי-צרכנות - גיוס סיכות לפיצוץ בועת הנדל"ן? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 75
נולי בועת הליסינג אוף טופיק 45
breezblock האם אנחנו על סף פיצוץ בועת הנדל"ן? שוק ההון 200
א תהיה נוספת על בועת הנדלן שוק ההון 107
ש נדל"ן עד 2 מיליון נדל"ן 18
K משקיעים רק בשוק ההון וחוששים כי אין נדל״ן שוק ההון 36
K תשואה על נדל''ן במרכז נדל"ן 12
L המלצה על ספר שעוסק בהקצאת נדל"ן כאפיק בתיק ההשקעות נדל"ן 3
H איך להכניס נדל״ן לתמהיל שלנו? נדל"ן 2
R ת"א נדל"ן לעומת מחירי הדירות נדל"ן 5
O מקפצת נדל"ן נדל"ן 5
F למה בעצם נדל"ן בישראל ולא בארה"ב? נדל"ן 32
C נדל''ן ותשואה נדל"ן 3
R איך מחלקים את ההשקעות בין שוק ההון ובין נדל״ן? שוק ההון 24
E קניית נדל״ן בגיל מבוגר - איך נזהרים? נדל"ן 72
D קורס מומלץ לייעוץ משכנתאות והשקעות נדל"ן שוק ההון 0
צ התייעצות לגבי קניית נדל"ן בחו"ל נדל"ן 2
כ הוצאה מוכרת דרך השקעות במניות או נדל"ן וכו'? (תכנון מס) (איך טראמפ עושה את זה?) שוק ההון 0
A ממתי לא ניתן לחזור מעסקת נדל"ן? נדל"ן 23
epk קרנות מעין-נדל"ניות של גלובלנט השקעות אלטרנטיביות 15
E השקעת נדל"ן בארה"ב - דוגמא שוק ההון 15
ה השקעת נדל"ן בחו"ל-טיביליסי בגאורגיה נדל"ן 11
ב השקעה ראשונה של נדל''ן בחו''ל נדל"ן 20
Y השקעות נדל"ן בחו"ל - איך מתחילים? נדל"ן 8
P מס רווח הון על מכירת נדל"ן בחו"ל שהתקבל בירושה מיסים 5
Y השקעת נדל"ן תוך לקיחת מינוף נדל"ן 12
ח מיסי ירושה על נדל"ן בבריטניה נדל"ן 10
e4e5nf3nc6 קרנות חוב פרטיות מגובות נדל''ן השקעות אלטרנטיביות 0
deussex תהליך חיפוש דיירים וחתימה על חוזה - לבד או דרך סוכן נדל"ן + עו"ד נדל"ן 27
S נדל"ן מניב VS קרנות מחקות מדד שוק ההון 10
I נדל"ן ביוון לצורך ויזת זהב והתאזרחות בהמשך פוסטים מאיכות נמוכה 81
T נדל״ן למגורים vs. נדל״ן מסחרי נדל"ן 3
חושב בגדול השקעת נדל"ן - שכירות מכסה משכנתא פוסטים מאיכות נמוכה 4
B דיווח רווחים מעסקת נדל"ן בארה"ב מיסים 2
א הלוואה לחברת השקעות נדל״ן נדל"ן 8
deussex מסתבר שעדיין מתקשה להגדיר אחוז סולידי בחלק הנזיל, מלבד נדל"ן שוק ההון 29
I איפה לשים מזומן שמיעוד לרכישת נדל״ן בעוד כשנה? נדל"ן 7
V קורלציה גבוהה בין אפיקי השקעה שונים - מניות, נדל"ן, קיפטו וכדומה שוק ההון 15
מ מה דעתכם על תפקיד המתווך בעסקאות נדל"ן? נדל"ן 112
H מימון נדל"ן - 80% לדירה שניה,שלישית ומעלה נדל"ן 11
מ האם אנחנו חיים בתום עידן הבעלות הפרטית על נדל"ן? נדל"ן 6

נושאים דומים

Back
למעלה