• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

בהקשר לאנטי-צרכנות - גיוס סיכות לפיצוץ בועת הנדל"ן?

לא חשוב שמות

משתמש רגיל
דירוג
381
שבת נעימה ומסתורית לכולנו,

כיוון שאני בער דעת בענייני נדל"ן, רציתי לשאול אתכם, המבינים, מתי נוכל לקנות סוף-סוף דירה במחיר של מכונית גרוטאה יד שנייה? והצעירים של ישראל יוכלו להתחיל את חייהם עם תנאי פתיחה מעט (ממש מעט) יותר הוגנים ושווים.

יש מצב שהרעיון של קבוצת הפייסבוק הבאה צפוי להתממש ב-20 השנים הקרובות? אני פשוט צריך לדעת בשביל לקבל החלטות.

https://www.facebook.com/mechaat.dior

תודה ודיון פורה :)

וואו, נכנסת לגוב האריות. רוב התשובות כאן ינועו מחוסר הסכמה לגבי הנחתך בדבר הוגנות ועד חוסר רצון/יכולת לנבא מה יהיה עם המחירים בעתיד. היו כבר דיונים מעניינים בפורום בעניין...
אישית, אני בוחר לא לקנות דירה ולהשקיע בשוק ההון באופן פסיבי. אינני ממליץ, מייעץ או בעל רשיון כלשהו.

איך אתה יודע שיש בועה?
אז כפי שציינתי, אני בער דעת בנושאים הללו ולכן אני משתמש במנגוננים אחרים בשביל לנסות ולקרוא את המפה.

בכל מקום בו אני נמצא תמיד אני נתקל בזוג הצעיר הזה שרכש דירה וטוען שהוא בעצם נתן לכסף שלו לעבוד ושהערך יעלה ושבעוד 20 שנים בני הזוג יצאו מרווחים.

הבעיה שאני נתקל בזה בכל מקום, כמעט כל יום. שני העקרונות שמנחים אותי בהקשר זה הם אלה:

1) אדם הוא יצור חברתי, החשוף למשתנים חברתיים אשר בתורם גומרים לו לקבל החלטות לא הגיוניות, גם בנושאי כסף.

2) לא יכול להיות שכולם מרוויחים. לא יכול להיות שאלה שאין להם פשוט בבוקר יום בהיר אחד ימצאו את עצמם ללא קורת גג, כי אז כמות מחוסרי הדירות תעלה על כמות בעלי הדירות. מה שיוביל לקריסה חברתית מבפנים.

אבל האמת היא שלא בגלל זה אני יודע.. פשוט כתוב ב-"Themarker", רולניק בטח מבין משהו בנדל"ן לא? :>

אבל האמת היא שלא בגלל זה אני יודע.. פשוט כתוב ב-"Themarker", רולניק בטח מבין משהו בנדל"ן לא? :>
רולניק מבין בנדלן? יש משהו שהוא לא מבין בו?

הוא סוכן נדלן או קבלן?

חוץ מזה אם כתוב ב דמרקר אז זה בוודאי נכון
לפי דף הפייסבוק המחירים בהתקררות

נערך לאחרונה ב:
מתי נוכל לקנות סוף-סוף דירה במחיר של מכונית גרוטאה יד שנייה?
קצת הוצאת עצבים:
מי? מי אמר שלצעירי ישראל מגיע לרכוש דירה במחירים של גרוטאה יד שניה, מי?
אני צעיר. מגיע לי לרכוש דירה במחירי עלות?
מי אמר שלאותם צעירים (עד גיל 35? 40? 25?) זו זכות מולדת או מובנית?
רכישת דירה זו זכות יסוד אזרחית חדשה שאני לא מודע אליה?... לא מבין.
מבחינתי, זו זכותו הבלעדית של כל אדם להשתאבד (לא טעות כתיב) לרכישת דירה במחירים של היום, ואני אפילו ממליץ על כך כי ככה גלגלי השיניים של הכלכלה נעים וזה מעולה.
זו זכותו המלאה של אותו אדם, ואם הוא רוכש אותה במחירים של היום או במחירים המאוד יקרים של המחר - הוא מאבד אוטומאטית את הזכות להתלונן.
יודע למה? כי הוא משתתף במשחק.
ואני בכלל שלא מדבר מפוזיציה. לצורך העניין אני לא פחות עני ממרבית משתתפי הבלוג, אם לא יותר. אין לי שום סיכוי לרכוש דירה, גם לא כזה שהוא קלוש. שום סיכוי... זה לא מעציב אותי בכלל ולא מעסיק את שגרת יומי ואני שמח בחלקי.
תקרא את הפוסט הזה של אסף נתן לפני שקופצים הלאה לוויכוחים: "חוק יסוד - רכישת דירה".
ואם ישאר לך כוח, אז גם את הפוסט הזה מהאתר של אורית-קלייר.

לדעתי, לא צריך שום מחאת דיור, שום מחאת קוטג' ושום כלום. אם מישהו מוכן לשלם על קוטג' 10 ש"ח, זו בעיה שלו ולא של המדינה שצריכה לדאוג שהקוטג' יעלה 5 ש"ח. זו לא זכות יסוד לרכוש קוטג' ולא צריך שום מחאה בשביל זה, חוץ מפשוט לא לקנות קוטג' כשהוא עולה מעל המחיר שאתה מוכן לשלם עליו (זה בדיוק מה שעשיתי כשהוא עלה לגובה של 8 ש"ח - לא קניתי). זו גם לא זכות יסוד לרכוש תפוחים שעולים 20 ש"ח לקילו כשהם יקרים כל כך לא בעונה או כן בעונה. כנ"ל לגבי עגבניות ב- 10 ש"ח לקילו. זו גם לא זכות יסוד לרכוש דירת 3 חדרים 70 מ"ר בעיירת קיפוח בצפון שעלתה לפני 10 שנים 350K (ב- 2007) והיום מתומחרת ב- 750K (נכון ל- 2017).
זה מה שאני עושה, תמיד - לא לקנות במחיר שנראה לי גבוה מדי.
מי שמוכן לשלם - תמיד יהיה מי שמוכן לקחת ממנו. אלו כוחות השוק - קח ותן. הרצונות של הקונים והמוכרים נפגשים ולא צריך להתערב בכך.
תמיד יש ברירות. תמיד. פשוט אנשים לא מוכנים לשמוע עליהן או להשתמש בהן ולא מוכנים לחשוב שהן באמת אפשרויות כי זה פוגם להם בהרגשת ה"מגיע לי". אנשים בוחרים בלא לבחור.
אפשר לגור במעונות היכן שזול יותר כשסטודנטים (נשואים או שלא, משפחה או שלא). אפשר בהחלט לגור עם שותפים גם כיחידים וגם כזוג. אפשר לחזור לגור עם ההורים (גם עם האישה וגם עם ילד - יש לי חברים שעשו זאת). אפשר בדירה קטנה יותר, הרבה הרבה יותר. אפשר בקראוון אפילו. אפשר בשכונה לא מדהימה עד לא משהו בכלל. אפשר בעיר זולה יותר. אפשר בפריפריה. אפשר בתור סטודנט בירושלים לגור ביחידת דיור זולה בכפר הערבי אבו גוש מה שחלקנו עשה.

והצעירים של ישראל יוכלו להתחיל את חייהם עם תנאי פתיחה מעט (ממש מעט) יותר הוגנים ושווים.
הוגנים ושווים ביחס למי?... ביחס לצעירים של אתמול? ביחס לצעירים שהקימו את המדינה? ביחס לצעיר ברלינאי?
אני חי מעולה. אני חי מצויין. אני מודה על כל רגע.
שלשום אמרתי לחבר מהעבודה שעד כמה שאני עני, אני פאקינג חי הרבה יותר טוב מחצי מהעולם אם לא מ- 2/3 ממנו.

יש מצב שהרעיון של קבוצת הפייסבוק הבאה צפוי להתממש ב-20 השנים הקרובות? אני פשוט צריך לדעת בשביל לקבל החלטות.
בהחלט כן. בהחלט לא. אולי. יש אינדיקציות לכאן ולכאן, בוא תראה כמה גרפים.
מרוב ספקולציות, השערות וספקולנטים, אני ממליץ לך אישית לשאול את נוסטרדמוס.
דבר אחד בטוח, והוא: שכל עוד יש מי שמוכן לשלם יקר - יש מי שמוכן למכור יקר.
אתה מוכן לקחת החלטה על סמך התנבאות של אדם לגבי דבר מה?...
ואם מישהו יאמר לך ששוק ההון בבועה, אתה תמכור את כל האחזקות במניות מחר?
הנה סיכוי של 50:50, אני מתנבא שמחירי הדיור ירדו.
מילה שלי.

בכל מקום בו אני נמצא תמיד אני נתקל בזוג הצעיר הזה שרכש דירה וטוען שהוא בעצם נתן לכסף שלו לעבוד ושהערך יעלה ושבעוד 20 שנים בני הזוג יצאו מרווחים.
אתה מדבר על דירה להשקעה או על דירה למגורים?
זה משנה לך בכלל?

במחיר של מכונית גרוטאה יד שנייה
אתה מכיר מדינה מפותחת כלשהי בה המצב הזה קיים?
גם אני לא, לכן השאלה שלך לא מציאותית, וההנחה הנסתרת בה שלכאורה משהו ספציפי במדינת ישראל שונה מהמצב בשאר העולם נובעת מלא יותר מפרופגנדה עלובה.

אתה מכיר מדינה מפותחת כלשהי בה המצב הזה קיים?
שאלה טובה.
אני חושב על כמה מדינות כאלו שבהן אכן מחיר של בית עולה כמו גרוטאה ישנה בישראל, נניח גרוטאה של 25K בש"ח = 5K ב- $... אבל אז היא לא בעולם המפותח. ולכן האבחנה שלך חדה ונכונה.

מלא יותר מפרופגנדה עלובה
פרופוגנדה של מי?... של בכייני ה"מגיע לנו דירות"?
תן דוגמאות לפרופוגנדים (סתם מתוך עניין).

של בכייני ה"מגיע לנו דירות"?
אכן, כמו גם תנועות בעלות אג'נדה מסויימת. משתדל מאד לעצור את עצמי מלהכנס לדיון הפוליטי בפורום הזה ולכן מעדיף לא להרחיב. לא מבטיח שאצליח להתמיד בזה.

אפשר לדבר עד מחר על הכסף הזול ועל הבנקים שחונקים את הקבלנים שלא יבנו יותר מידי ומהר מידי. על הקבלנים שמעדיפים לשבת על הגדר כי הם בונים בניין אחד בכל פעם, על ראשי העירייה שרוצים אוכלוסיה חזקה וארנונה יקרה ועל המדינה שמרוויחה מיליארדים מהמחסור בנדל"ן.

אבל חבל. אפשר פשוט לדבר על זה שבונים כ70% מהכמות הדרושה כל שנה.
עכשיו מגבירים קצב אבל זה לא יסגור את הפער וחלק גדול מחוץ לאזורי הביקוש\תעסוקה.
מי שלא קונה צריך לשכור ומעלה את מחירי השכירות. כשיש שוכרים יהיה מי שיקנה להשקעה וכו.

מי שלא קונה צריך לשכור ומעלה את מחירי השכירות. כשיש שוכרים יהיה מי שיקנה להשקעה וכו.
לתהליך שתארת קוראים אינפלציה.
אף אחד לא חולק על כך שבטווח הארוך המחירים צמודים למדד.

איך אתה יודע שיש בועה?

כשאנשים קונים מוצר X כי הם בטוחים שעוד יומיים הערך שלו ינסוק מעלה, רק מתוקף היותו מוצר X, וללא סיבה ממשית אחרת זה אחד מה-2:
1. בועה.
2. שפל במחירים שקדם לעלייה.

לדעתי זה לא בועה מוחלטת, כי אכן המחירים היו מאוד נמוכים בשנים הקודמות, אבל לא צריך להיות גאון בשביל לראות שללא הורים דואגים, 90 אחוז מרוכשי הדירות לא היו יכולים לקנות אותם. - AND THEREFORE- בועה.

לדעתי המחירים כבר לא ימשיכו לעלות, לא לפחות שונה מהמדד. כי פשוט נגמר לאנשים(ולהורים שלהם) הכסף. אלא אם הבנקים ימצאו דרך מתוחכמת למצוץ עוד דרכים להלוואות(אולי מהנכדים?)
האם המחירים ירדו? קשה לדעת.

כשאנשים קונים מוצר X כי הם בטוחים שעוד יומיים הערך שלו ינסוק מעלה,
יומיים או 20 שנה?

כי פשוט נגמר לאנשים(ולהורים שלהם) הכסף.
בתי קפה מפוצצים, אוניברסיטאות מפוצצות, בתי קפה מפוצצים בסטודנטים. אף פעם לא יצא לי להרגיש לאנשים נגמר הכסף.

אין לי. בגלל זה אמרתי "לדעתי".
בזמנו עשיתי הצלבה של מחירי הדירות, משכורת ממוצעת בישראל לזוג, והון עצמי שרוכשי דירות מגיעים איתו(נלקח מכתבה בגלובס, ככה שלא מדעי מדי, אבל זה מה יש) ועל מנת שתהיה משכנתא בגובה סביר, זה פחות או יותר המחיר המקסימלי שאפשרי לשלם.
כמובן שאפשר תמיד להגדיל את ההון העצמי(לא כזה סביר לדעתי)
או להגדיל את החזר המשנתא, אבל מי ירצה להתכלב לגמרי במשך 30 שנה עבור 4 קירות?

שוב כמובן, זאת פרשנות ודיעה שלי, ממש לא תורה מסיני.
יומיים או 20 שנה?

בתי קפה מפוצצים, אוניברסיטאות מפוצצות, בתי קפה מפוצצים בסטודנטים. אף פעם לא יצא לי להרגיש לאנשים נגמר הכסף.

יומיים או 20 שנה? גם וגם. אצל הרבה רוכשי דירות מאופיינת פאניקה. לא מהסוג שאומרת שעוד 20 שנה ערך הדירה שלי יעלה(מה שבטוח הם חושבים שזה ברור מאילו), אלא פאניקה שאומרת שאם אני צובר עכשיו הון עצמי במשך חצי שנה, מחיר הדירה יעלה בפי 2 ממה שחסכתי. אז כדאי לקנות מהר ועכשיו.

וכמו שאמרתי מקודם , לאנשים "נגמר הכסף" לא בקטע שהם נוסעים באוטובוס ואוכלים שעועית משומרת לארוחת ערב. אלא נגמר הכסף הפנוי בשביל לקנות דירה ומצד שני גם לשמור על רמת חיים סבירה(רכב, מסעדות, חו"ל וכו')
לדעתי, אף אחד לא יקח משכנתא ל-30 שנה תוך כדי שבזמן ההזה הוא מוותר על כול זה.

אני מרשה לעצמי להיות מעט אגרסיבי.

מתי נוכל לקנות סוף-סוף דירה במחיר של מכונית גרוטאה יד שנייה? והצעירים של ישראל יוכלו להתחיל את חייהם עם תנאי פתיחה מעט (ממש מעט) יותר הוגנים ושווים.

מה זה מחיר הוגן? האם חצי משווי השוק הוא הוגן? רבע? שליש? לפי איזה מדד אובייקטיבי ניתן לקבוע שמחיר הוא הוגן?

מי הם הצעירים שעליהם מדובר? עד 25, 30, יותר? האם ניתן לקבוע למי מגיע דירה, או מי ראוי לדירה? אם כן, לפי איזה מדד והאם זה תקף רק לדירות? אולי גם לתחבורה ומזון? הרי האלה זכויות בסיסיות לא? לא.

כל הדיון סביב הגינות המחירים הוא מופרך מיסודו. הרי כיצד ניתן לקבוע באופן אובייקטיבי למי מגיע מה, כאשר לא ניתן בשום אופן לקחת בחשבון את כל העובדות והנסיבות הקיימות בשוק ותקפות למיליוני אנשים?

הצורה היחידה בה אנשים יכולים לתאם פעולות מרצון חופשי עם אנשים אחרים שאינם מוכרים להם ואינם מודעים לכל העובדות של זמן ומקום הנוגעות למוצר או שירות שאותם אנשים מעוניינים בהם היא דרך מנגנון המחירים.

למרות והופעת מחירים היא תוצאה של סחר ע"י אנשים בשוק, כמנגנון מכוון איננה אישית.
כאשר אדם מובל ע"י מנגנון המחירים לעשות את הדבר שהשוק מתמחר גבוה יותר משאר הדברים, הוא למעשה עונה על צרכים המועדפים של אנשים שהוא לא מכיר ולא יכול להכיר.

אז אני שואל, כיצד מחיר יכול להיות הוגן?

הוא לא.

יש מצב שהרעיון של קבוצת הפייסבוק הבאה צפוי להתממש ב-20 השנים הקרובות? אני פשוט צריך לדעת בשביל לקבל החלטות
אני מקווה שהאמרה הזאת צינית.
כל עוד הקבוצה המדוברת לא תצליח להוציא את הממשלה מניהול קרקעות והקצאתן למגורים או מטרות אחרות, לא התהייה לה השפעה אמיתית על מחירי הדירות.
יותר הגיוני, ומניסיון עבר, שלחץ ציבורי להוריד מחירי דירות רק יחמיר את המצב מכיוון שהוא ידרבן פוליטיקאים להנחיל פוליסות המתערבות בשוק רק על מנת להראות שאכפת להם מהציבור.
בטווח הרחוק רק הציבור יפגע בזמן שפוליטיקאים יהנו מתמיכה ציבורית.

בזמנו עשיתי הצלבה של מחירי הדירות, משכורת ממוצעת בישראל לזוג, והון עצמי שרוכשי דירות מגיעים איתו(נלקח מכתבה בגלובס, ככה שלא מדעי מדי, אבל זה מה יש) ועל מנת שתהיה משכנתא בגובה סביר, זה פחות או יותר המחיר המקסימלי שאפשרי לשלם.
כמובן שאפשר תמיד להגדיל את ההון העצמי(לא כזה סביר לדעתי)
או להגדיל את החזר המשנתא, אבל מי ירצה להתכלב לגמרי במשך 30 שנה עבור 4 קירות?
גם הערכה זו היא רק לשכבה אחת של ביקוש.

אתה מתכוון לשכבה של רוכשי דיור למגורים, לעומת שכבת רוכשי דיור להשקעה?

אם כן, מסכים.

אלא נגמר הכסף הפנוי בשביל לקנות דירה ומצד שני גם לשמור על רמת חיים סבירה
הצחקת אותי.
אנשים רוצים לחיות ברמת החיים של ההורים שלהם ועוד לקנות מוצר צריכה שעולה מאות אלפי שקלים, למרות שמה הם כבר הספיקו בחיים שלהם.
חס וחלילה לדאוג קודם לחיסכון, קידומים בעבודה ורק אז להתאים את רמת החיים שלהם.
You can afford anything, just not everything.

קבל החלטה שמתאימה למערכת הערכים שלה ורוץ איתה, אם היא כוללת בית למגורים, צמצם את הוצאותיך האחרות בהתאם.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
O דיבידנדים מול מדדים בהקשר של יציאה לחופש כלכלי - איך כדאי להתנהל דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 88
ו לאן אנו הולכים בהקשר ל-YouTube? אוף טופיק 39
Gari האם קרן ההשתלמות נכללת בהון בהקשר של חוק המשיכה הבטוח? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 24
D העדפה של מק"מ מול קרן כספית בהקשר של תשואה שוק ההון 6
A אזרח ארה"ב - PFIC בהקשר קרן השתלמות מיסים 9
ו טופס "סוכן זר" בהקשר לפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
R פיזור הכסף בין מוסדות פיננסיים שונים עם מערכות שונות בהקשר של אבטחה שוק ההון 6
לא חשוב שמות שאלה בנוגע לתוכניות חיסכון בבנקים בהקשר למשבר הנדל"ן מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 56
A שאלה בנושא "מקנה מתנה" ואפוטרופוס בהקשר של קופת גמל להשקעה צרכנות פיננסית 1
לא חשוב שמות בהקשר לחסכנות - בקשה להקלת מס מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 12
לא חשוב שמות בהקשר לחסכנות ואנטי-צרכנות - אפשר בבקשה הסבר על הסרטון הבא? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 7
L מחשבות על השוק - בהקשר הפיזור שוק ההון 1
S איך אתם ממקסמים חיסכון עם מועדוני צרכנות וקופונים צרכנות פיננסית 10
נ האם להיות חבר מועדון? (צרכנות ברשתות) צרכנות פיננסית 27
T צרכנות פירות וירקות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 209
S שאלה די מעניינת לגבי הקשר בין ביטוח צד ג' לרכב לבין מינימליזם ואנטי-צרכנות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 6
G צרכנות בתבונה לצעירים (ולרווקים) שבנינו מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 47
צריכה עצה צרכנות וחיי חברה 2020 מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 21
נ צרכנות נבונה, עוד סיבה לא לצאת לבלות היום 31.12 מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 14
H אשראי צרכני - בחירת כרטיס אשראי\מועדון צרכנות צרכנות פיננסית 1
N הנזק במינימליזם ואנטי-צרכנות, בראייה רחבה אוף טופיק 67
Y שיפור תנאים בחשבון שכבר מקבל הטבות ממועדון צרכנות צרכנות פיננסית 3
הק995 צרכנות פיננסית חלופית - האין-פנסיה של ליאור דיין צרכנות פיננסית 0
pyrocks שירים שמדברים על אנטי-צרכנות\עצמאות כלכלית מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 3
אורי מפת צרכנות סולידית מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 61
גרהם חומר ברשת בקשר לשמירה על תקציב מאוזן, אנטי צרכנות וכד' מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 5
האופטימית תיק השקעות בבנק הבינלאומי - מועדון צרכנות הוט צרכנות פיננסית 81

נושאים דומים

Back
למעלה