• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

בועת נדל''ן

אני הייתי סומך על לשכה לסטטיסטיקה מאשר לקבלן .
אבל אין סתירה בין השניים. הטענה המשתמעת היא שמחירי דירות שאינן דיור למשתכן לא ירדו, וזה לא סותר את הנתון של הלמ"ס לפי הקבלן.

אני הייתי סומך על לשכה לסטטיסטיקה מאשר לקבלן .
אבל אין סתירה בין השניים. הטענה המשתמעת היא שמחירי דירות שאינן דיור למשתכן לא ירדו, וזה לא סותר את הנתון של הלמ"ס לפי הקבלן.

האם מכירת דירות במחיר למשתכן החלה בדצמבר 2016?

הכוונה שלי היא שיותר היגיוני (אבל לא מחייב) שחברה פרטית תגיד דברים עם אינטרס כלכלי עבורה מאשר שחטיבה או משרד ממשלתי.

הכוונה שלי היא שיותר היגיוני (אבל לא מחייב) שחברה פרטית תגיד דברים עם אינטרס כלכלי עבורה מאשר שחטיבה או משרד ממשלתי.
Lies, damned lies, and statistics" - mark twain"

ציטוט מתוך כתבה מהיום בוואלה! :
"לדברי רוני כהן, מנכ"ל אלדר שיווק נדל"ן "האוצר מזגזג ומחליט מתי מתאים לו לפרסם את נתוני הלמ"ס ומתי יש טעויות בנתונים. נתוני הדיור במדד מסלפים את השוק מכיוון שהם לוקחים בחשבון גם את נתוני מחיר למשתכן."
*לא יודעת אם זה נכון, אבל אם כן- זה בהחלט מעוות את התמונה.

בניגוד לנתוני משווקי הנדלן של הקבלנים שכל דבריהם הם אמת צרופה?
ולמה זה משנה לי שמחיר למשתכן נכנס פנימה? הרי גם זה חלק אמיתי משוק קניית הדירות.
אם נוציא את זה מהמדד, אז בואו גם נוציא את כל מחירי המוצרים המפוקחים האחרים (חלב בשקית, מרגרינה וכו'), או כל המחירים שבהם המדינה מעורבת בתמחור שלהם (למשל מוצרים עם מכס).
אם מחיר למשתכן אכן הוריד המחירים, אז כל הכבוד לתוכנית , ולכחלון שיש לו אומץ לפעול נגד העשירים והשבעים (למרות שזה לא פופולרי להגיד את זה).

אם נוציא את זה מהמדד, אז בואו גם נוציא את כל מחירי המוצרים המפוקחים האחרים (חלב בשקית, מרגרינה וכו'), או כל המחירים שבהם המדינה מעורבת בתמחור שלהם (למשל מוצרים עם מכס).
דירות מחיר למשתכן, בשונה משתי הדוגמאות שהבאת, לא נמכרות בשוק החופשי אלא לאנשים שנבחרו באקראי על פי קריטריונים מסוימים. לכן הם לא מייצגות את כלל שוק הנדל"ן.
זה יותר דומה לירקן שמוכר ירקות רק לשכנים שלו, בחצי ממחיר השוק. היית מכניס מכירות כאלה למדד של מחירי הירקות?

זה יותר דומה לירקן שמוכר ירקות רק לשכנים שלו, בחצי ממחיר השוק. היית מכניס מכירות כאלה למדד של מחירי הירקות?
כמובן שכן! המכירה במחיר מוזל לשכנים נעשית בתנאים של שוק חופשי - המוכר והקונה מסכימים על המחיר. אם כל שוק הירקות היה מתנהל ככה ו-100% ממכירות הירקנים בכל הארץ היו נעשות לשכניהם, אז כל משק בית היה מוציא 50% ממה שהיה מוציא לפני הדיל השווה הזה --> מדד מחירי הירקות היה צריך להראות ירידה ב-50%.
כנ"ל מחיר למשתכן - המוגרלים יכולים להסכים או לא להסכים למחיר הדירה, והקבלן מסכים למכור דירה במחיר מסוים ע"פ תנאי המכרז.

נניח שכמעט 100% מהמכירות היו במכרזי מחיר למשתכן, ועשרות אלפי מוגרלים היו קונים דירות ב-30% ממחיר השוק. האם הלמ"ס היה צריך להתייחס רק לשברי אחוזים מסך המכירות בשוק? נשמע לי מוזר...

@המתמיד פספסת את החלק שבו המחיר נמוך בגלל סבסוד של המדינה ולא בגלל תנאי שוק חופשי.

בדוגמא של הירקן, המדינה משלמת את ההנחה לשכנים וזה לא עוזר לך בכלום בתור לא שכן של הירקן

אז כל הכבוד לתוכנית , ולכחלון שיש לו אומץ לפעול נגד העשירים והשבעים
אולי דיי עם הקנאה הזו? זה לא משחק סכום אפס. אתה לא רוצה להבריח מכאן את העשירים והשבעים.. הם בניגוד לאחרים יכולים לעזוב. לא מגיע לו טיפת כבוד על זה. אלו האנשים להזכירך שמשכירים דירות לאותם עניים ואנשים בתחילת חייהם שלא יכולים להרשות לעצמם לקנות בית, והם גם האנשים שמקיימים עסקים. להילחם בהם זו טיפשות

אולי דיי עם הקנאה הזו? זה לא משחק סכום אפס. אתה לא רוצה להבריח מכאן את העשירים והשבעים.. הם בניגוד לאחרים יכולים לעזוב. לא מגיע לו טיפת כבוד על זה. אלו האנשים להזכירך שמשכירים דירות לאותם עניים ואנשים בתחילת חייהם שלא יכולים להרשות לעצמם לקנות בית, והם גם האנשים שמקיימים עסקים. להילחם בהם זו טיפשות

הייתי מסכים איתך, אלמלא העובדה שאותם עשירים ושבעים היו עושים כל אשר ביכולתם כדי למנוע שוק חופשי בתחום הנדלן, וכדי למנוע מיסוי שווה לשוק ההון בתחום הנדלן.
הטענה שבבסיס דבריך שהעשירים והשבעים בתחום הנדלן הם חסידי השוק החופשי, פשוט לא נכונה. שוק הנדלן זה מקום לא שקוף ומושחת שבו מקושרים יכולים לעשות דברים שאנשים רגילים לא יכולים.

דוגמאות:
1) ראה שרגא בירן ה"סוציאליסט" שטרח ללכת לבית משפט כדי להפחית רמת המיסוי על 20 הדירות שמשכיר תוך הטענה שזה עיסוק רקע בשבילו
2) התור של ראשי הערים במשטרה בהאשמות שחיתות בנושא ... נדלן והיתרי בניה
3) ההתארגנויות במרכז הליכוד, והבג"צים נגד מס דירה שלישית. האם היו התארגנויות כאלו נגד העלאת מס הבורסה ב 2011?

נערך לאחרונה ב:
על מה אתה מדבר?! רוב המשכירים אלו אנשים רגילים עם דירה אחת או שניים ולא איילי הון שמשחיתים את הממשלה ומונעים תחרות. שוק הנדל"ן זה שוק סופר תחרותי וחופשי

בהם כחלון נלחם ולא בקבלנים מושחתים

על מה אתה מדבר?! רוב המשכירים אלו אנשים רגילים עם דירה אחת או שניים ולא איילי הון שמשחיתים את הממשלה ומונעים תחרות. שוק הנדל"ן זה שוק סופר תחרותי וחופשי

בהם כחלון נלחם ולא בקבלנים מושחתים

שוק חופשי ותחרותי? בוא נראה אותך בונה דירה שלא עומדת בתקן ירוק ועם ממ"ד באחת מערי המרכז, או נראה אותך מפצל דירה של 200 מ"ר לשלוש דירות ומשכיר או מוכר אותן.

כשאני מדבר אל שוק חופשי ותחרותי, אני לא מדבר אל תחרות בין שני בעלי דירות משומשות קיימות ברמת גן שמשכירים לצעירים. אני מדבר על הוספת היצע ותחרות מטכנולוגיית בניה חדשה וזולה שתכניס הורדת מחירים אמיתית, כמו מגדלי דירות של 20 מ"ר במרכזי הערים, או בניה ממכולות לסטודנטים. התקנים והתב"ע הקיימים עושים הכל כדי למנוע את זה, בדחיפה של בעלי הנכסים הקיימים שדוחפים את ראשי הערים.
אני מדבר על השוואת מיסוי בין הבורסה לשכר דירה, כך שתהיה תחרות אמיתית על קבלת תשואה בין בורסה לדירה.

נניח שכמעט 100% מהמכירות היו במכרזי מחיר למשתכן, ועשרות אלפי מוגרלים היו קונים דירות ב-30% ממחיר השוק. האם הלמ"ס היה צריך להתייחס רק לשברי אחוזים מסך המכירות בשוק? נשמע לי מוזר...
אפילו במקרה כזה כן. מכיוון שהמחירים שם לא מייצגים רק בכמה דירה יכולה להימכר או להיקנות, אלא את גודל הסבסוד שהמדינה מביאה לזוגות צעירים, הם לא מייצגים מחירים של דירות בכלל. זה מחיר של דירה - פחות סבסוד מדינתי בגודל משתנה. אילו הסבסוד היה רחב יותר, היה אפשר לטעון שמחיר המוצר עצמו מסובסד. זה לא המצב - הסבסוד מוגבל לרכישה אחת לזוג, ולחלק מהאוכלוסייה, מה שהופך אותו להטבה אישית ולא השפעה על מחיר.
בנוסף, מכיוון שתכנית מחיר למשתכן נוגעת רק למכירה הראשונה של הדירה, והיא מוגבלת בזמן, היא מהווה יותר עיוות זמני של הנתונים מאשר ייצוג אמיתי של מצב שוק.

אני מבין שיש טיעונים גם לצד השני. בסופו של דבר, בוויכוח הכריע שר האוצר באופן שמציג אותו הכי טוב. לי זה לא מוסיף אמון במדד וביכולתו לייצג משהו.

@איש(3718) אני מסכים עם כל הצעדים שכתבת, ובעד הקטנת ביורוקרטיה. מה לזה ולמיסוי של כחלון על משקיעים כמו העלאת מס רכישה לדירה שניה, ומס דירה שלישית?
מדובר במלחמה במשקיעים וזה יחזור כמו בומרנג בסוף בפרצוף של כל אותם קנאים שחושבים שזה טוב להילחם במשקיעים ובעשירים

האם זה מתחיל, האם הבועה מתפוצצת, נצטרך להמתין עוד מספר חודשים כדי להפנים האם המגמה השתנתה.
לדעתי לא יהיה פיצוץ, לכל היותר נזילת אוויר איטית מהבלון.
ג"נ: הקטנתי פוזיציה.

ישנם חוזים שאוסרים מכירה לאדם אחר. רק הפרת חוזה ותשלום הקנס.
אין כזה דבר.

כי עיקר ההתיקרויות בנדל"ן הן כתוצאה מהתייקרות הקרקע והמשווקת העיקרית של הקרקע היא המדינה. אז כשהמדינה מחליטה שהיא נותנת קרקע בהנחה לכמה אחוזים ממחפשי הדירות זה לא נראה לי הוגן להכניס לאותו הדו"ח. כי ככה זה מצייר תמונה אופטימית ושקרית לגבי כל שאר הקונים כאילו גם להם ישווקו קרקעות בזול.
ואם כן מכניסים לדו"ח, מן ההוגנות שישימו כוכבית ויציינו את המצב גם ללא המחיר למשתכן. או שלפחות יגידו אם הכניסו או לא.

• אהבתי
Reactions: Roi
בדוגמא של הירקן, המדינה משלמת את ההנחה לשכנים וזה לא עוזר לך בכלום בתור לא שכן של הירקן
אלא את גודל הסבסוד שהמדינה מביאה לזוגות צעירים
לא סבסוד (זה היה סבסוד אם כל קבלן היה מקבל סכום כסף עבור כל דירה שהוא היה בונה), ולא מדינה שמשלמת הנחה. מדובר בהטבת מס (המחיר שבו המדינה מוכרת את הקרקע הוא מס). הבדל גדול (לדעתי).

אני מודה שאני לא בטוח איך זה עובד, אבל אני חושב שאם יום אחד המדינה תחליט להוריד מע"מ באזור הצפון וכתוצאה מכך מחירי המוצרים שם יירדו, זה כן ייכנס לשקלול במדד כמו מדד המחירים לצרכן. מה דעתכם?

כי ככה זה מצייר תמונה אופטימית ושקרית לגבי כל שאר הקונים כאילו גם להם ישווקו קרקעות בזול.
אני לא חושב שמי שלא עומד בקריטריונים חושב שהוא יקבל קרקע בזול.
ואם כן מכניסים לדו"ח, מן ההוגנות שישימו כוכבית ויציינו את המצב גם ללא המחיר למשתכן. או שלפחות יגידו אם הכניסו או לא.
+1. אני חושב שכן פורסם שאחד ההסברים לירידה הוא נפח עסקאות גדול של "מחיר למשתכן" יחסית לסך המכירות.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ק האם אנו לפני התפוצצות בועת המשכנתאות- נדל"ן ?! נדל"ן 104
א מתי למעשה מחירי הדירות יירדו? האם יש בועת נדל"ן? נדל"ן 1035
Y בועת ההשקעות הפסיביות והשקעה במניות ערך (value) שוק ההון 10
M מייקל בורי - בועת השקעות האינדקס שוק ההון 6
M בועת הנדלן של החילונים בישראל נדל"ן 2
T בועת המסחר הפאסיבי שוק ההון 6
adamshalev בועת הדוט-קום הסינית שוק ההון 30
H שכירות עד קריסת בועת הנדלן מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 109
C בועת הנדל"ן ביפן בשנים 86-91 לעומת מחירי הדיור בישראל נדל"ן 4
לא חשוב שמות בהקשר לאנטי-צרכנות - גיוס סיכות לפיצוץ בועת הנדל"ן? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 75
נולי בועת הליסינג אוף טופיק 45
breezblock האם אנחנו על סף פיצוץ בועת הנדל"ן? שוק ההון 200
א תהיה נוספת על בועת הנדלן שוק ההון 107
O השקעה בקרן חוב נדל״ן נדל"ן 10
ה הרהורי נדל"ן - למכור או לשמור? נדל"ן 25
ש נדל"ן עד 2 מיליון נדל"ן 18
K משקיעים רק בשוק ההון וחוששים כי אין נדל״ן שוק ההון 36
K תשואה על נדל''ן במרכז נדל"ן 12
L המלצה על ספר שעוסק בהקצאת נדל"ן כאפיק בתיק ההשקעות נדל"ן 3
H איך להכניס נדל״ן לתמהיל שלנו? נדל"ן 2
R ת"א נדל"ן לעומת מחירי הדירות נדל"ן 5
O מקפצת נדל"ן נדל"ן 5
F למה בעצם נדל"ן בישראל ולא בארה"ב? נדל"ן 32
C נדל''ן ותשואה נדל"ן 3
R איך מחלקים את ההשקעות בין שוק ההון ובין נדל״ן? שוק ההון 24
E קניית נדל״ן בגיל מבוגר - איך נזהרים? נדל"ן 72
D קורס מומלץ לייעוץ משכנתאות והשקעות נדל"ן שוק ההון 0
צ התייעצות לגבי קניית נדל"ן בחו"ל נדל"ן 2
כ הוצאה מוכרת דרך השקעות במניות או נדל"ן וכו'? (תכנון מס) (איך טראמפ עושה את זה?) שוק ההון 0
A ממתי לא ניתן לחזור מעסקת נדל"ן? נדל"ן 23
epk קרנות מעין-נדל"ניות של גלובלנט השקעות אלטרנטיביות 15
E השקעת נדל"ן בארה"ב - דוגמא שוק ההון 15
ה השקעת נדל"ן בחו"ל-טיביליסי בגאורגיה נדל"ן 11
ב השקעה ראשונה של נדל''ן בחו''ל נדל"ן 20
Y השקעות נדל"ן בחו"ל - איך מתחילים? נדל"ן 11
P מס רווח הון על מכירת נדל"ן בחו"ל שהתקבל בירושה מיסים 5
Y השקעת נדל"ן תוך לקיחת מינוף נדל"ן 12
ח מיסי ירושה על נדל"ן בבריטניה נדל"ן 10
e4e5nf3nc6 קרנות חוב פרטיות מגובות נדל''ן השקעות אלטרנטיביות 0
deussex תהליך חיפוש דיירים וחתימה על חוזה - לבד או דרך סוכן נדל"ן + עו"ד נדל"ן 27
S נדל"ן מניב VS קרנות מחקות מדד שוק ההון 10
I נדל"ן ביוון לצורך ויזת זהב והתאזרחות בהמשך פוסטים מאיכות נמוכה 81
T נדל״ן למגורים vs. נדל״ן מסחרי נדל"ן 3
חושב בגדול השקעת נדל"ן - שכירות מכסה משכנתא פוסטים מאיכות נמוכה 4
B דיווח רווחים מעסקת נדל"ן בארה"ב מיסים 2
א הלוואה לחברת השקעות נדל״ן נדל"ן 8
deussex מסתבר שעדיין מתקשה להגדיר אחוז סולידי בחלק הנזיל, מלבד נדל"ן שוק ההון 29
I איפה לשים מזומן שמיעוד לרכישת נדל״ן בעוד כשנה? נדל"ן 7
V קורלציה גבוהה בין אפיקי השקעה שונים - מניות, נדל"ן, קיפטו וכדומה שוק ההון 15
מ מה דעתכם על תפקיד המתווך בעסקאות נדל"ן? נדל"ן 112

נושאים דומים

Back
למעלה