• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

באיזה מטבע נקוב נכס הבסיס בקרן iShares MSCI ACWI UCITS ?

נכון.
אבל אם הדולר הוא זה שנחלש מול הכל (גם מול סל המטבעות, גם מול הסחורות וגם מול המניות וכו'), אז עדיין "הדולר נחלש מול השקל", אבל הפעם זה הדולר שנחלש מול הכל בניגוד לשקל שהתחזק מול הכל.
אתה באמת לא מבין את ההבדל בין שני המצבים?
אני מבין את ההבדל בין דולר שנחלש מול הכל לבין שקל שהתחזק מול הכל, אבל רוב מי ששואל לא מבין ובלי החלק הזה ההתייחסויות לדולר-שקל בלבד היא חסרת משמעות.

מה אז?
זה אומר שאין משמעות אמיתית לעליית השקל לטווח הארוך.
אתה נכנס פה לכל אדם והרכב ההוצאות שלו והקורלציה של התחזקות השקל עליהן, וליחס של ההוצאה למול ההשקעה. יש פה הרבה מידי פרמטרים כדי להגיד שאין משמעות אמיתית עבור אדם מסויים.
בדיוק להיפך.
ההסבר שלך הוא זה שמתעלם מההבדל בין שני המצבים.
ואתה זה שטען ש"הישראלי הממוצע" לא יודע להבדיל ביניהם ולכן הם בהכרח אותו דבר.
לא טענתי שזה אותו דבר. טענתי שבלי להבין לאיזה משני המצבים השואל מתכוון אי אפשר לענות על השאלה שלו. כשמישהו כותב הדולר נחלש או השקל התחזק, ולא אומר ביחס למה, אז אתה לא יכול להניח שהוא התייחס לסל המטבעות, ויותר סביר שהוא התכוון רק לשער דולר-שקל - ובמצב כזה התשובה שאתה נותן היא נכונה חלקית ומכסה רק מצב אחד מהשניים.

אני אמרתי שזה שהם טועים (כלומר לא יודעים להבדיל בין המצבים) זאת לא סיבה "לזרום" איתם אלא סיבה טובה להסביר להם את ההבדל.
אתה לא מסביר להם את ההבדל, אלא מניח שהם התכוונו להיחלשות הדולר מול סל המטבעות, ומתעלם מהאפשרות שהם התייחסו להיחלשות הדולר מול השקל (ואז באמת יש מקום להסביר להם את ההבדל בין שני המצבים).

אני מבין את ההבדל בין דולר שנחלש מול הכל לבין שקל שהתחזק מול הכל, אבל רוב מי ששואל לא מבין ובלי החלק הזה ההתייחסויות לדולר-שקל בלבד היא חסרת משמעות.
בדיוק!
ולכן צריך להסביר להם את ההבדל הזה ולא להתעלם ממנו.
להגיד משפט כמו:
כשישראלי שחי פה בארץ ומתנהל בשקלים מדבר על "הדולר נחלש" או "השקל התחזק" הוא לרוב מתייחס ליחס של דולר/שקל. לרוב הגדול אין מושג אם זה קרה כי הדולר נחלש מול סל המטבעות או כי השקל התחזק מול סל המטבעות.
זה פשוט טעות.
במקום לזרום עם הבורות של "הישראלי שחי פה" תנסה להסביר לו את ההבדל.
זה הרבה יותר יעיל.

או פשוט לקחת בחשבון שהתשואה שלו בהמרה לשקל תישחק, אם הוא חושב שהעליה של ה s&p תהיה גדולה יותר מהתחזקות השקל.
כל אחד מה שעובד לו פסיכולוגית. אפשר גם להגדיר באפליקציה שהתשואה תוצג בשקלים. כל אחד איך שנח לו, רק לא לבלבל עם גידור שזה משהו אחר לגמרי.

נערך לאחרונה ב:
במקום לזרום עם הבורות של "הישראלי שחי פה" תנסה להסביר לו את ההבדל.
זה הרבה יותר יעיל.
אני מרגיש שאני מדבר לקיר או שאתה בכח מחפש להתנצח. אם משתמש כלשהו אומר "אני מפחד להשקיע בs&p500 בגלל היחלשות הדולר ביחס לשקל", אז במקום התשובות שאתה בדרך כלל עונה (שלרוב גם מכילות את הביטוי האהוב כל כך עליך "אתה טועה"), אז היה הרבה יותר אפקטיבי אם היית מסביר שיש שני מצבים שגורמים להיחלשותו כזו, אחת שנובעת מהדולר ביחס לסל המטבעות ואחת מהשקל ביחס לסל המטבעות, ולהסביר שבמקרה של הדולר מול שער המטבעות אין משמעות כי זה יגרום להתחזקות המניות הנקובות בדולר. לגבי המצב השני, הוא כן משהו שפוגע בתשואה של מי שצריך להשיב את הכסף לשקלים בסוף.

אני מרגיש שאני מדבר לקיר או שאתה בכח מחפש להתנצח
איזה קטע, זאת בדיוק ההרגשה שלי בדיון האחרון.
. אם משתמש כלשהו אומר "אני מפחד להשקיע בs&p500 בגלל היחלשות הדולר ביחס לשקל", אז במקום התשובות שאתה בדרך כלל עונה (שלרוב גם מכילות את הביטוי האהוב כל כך עליך "אתה טועה"), אז היה הרבה יותר אפקטיבי אם היית מסביר שיש שני מצבים שגורמים להיחלשותו כזו, אחת שנובעת מהדולר ביחס לסל המטבעות ואחת מהשקל ביחס לסל המטבעות, ולהסביר שבמקרה של הדולר מול שער המטבעות אין משמעות כי זה יגרום להתחזקות המניות הנקובות בדולר
וזה מה שאני עושה ברוב המקרים.
ספציפית זה מה שעשיתי בדיון הזה איתך.
אבל אתה משום מה מחליט להתעלם מזה וטוען שזה לא משנה שיש 2 מצבים כי "הישראלי הממוצע" לא מודע אליהם ולכן צריך להתעלם מהם:
כשישראלי שחי פה בארץ ומתנהל בשקלים מדבר על "הדולר נחלש" או "השקל התחזק" הוא לרוב מתייחס ליחס של דולר/שקל. לרוב הגדול אין מושג אם זה קרה כי הדולר נחלש מול סל המטבעות או כי השקל התחזק מול סל המטבעות.
וכשאני אומר לך שבמקום להתעלם מהמצב שהדולר נחלש צריך להסביר לאותו ישראלי שיש 2 מצבים אתה פשוט מתעלם מזה וממשיך עם אותן השטויות שלך.

אז כן, זה לא מפתיע שאני מרגיש שאני מדבר לקיר ושאתה בכח מחפש להתנצח.
לי נמאס לחזור כל הזמן על אותם טיעונים במעגל.
שיהיה לך בהצלחה.

אבל אתה משום מה מחליט להתעלם מזה וטוען שזה לא משנה שיש 2 מצבים כי "הישראלי הממוצע" לא מודע אליהם ולכן צריך להתעלם מהם
לא נכון. לא טענתי שצריך להתעלם מהם, ואם זה מה שהבנת אז אתה טעית בהבנת הנקרא.
וכשאני אומר לך שבמקום להתעלם מהמצב שהדולר נחלש צריך להסביר לאותו ישראלי שיש 2 מצבים אתה פשוט מתעלם מזה וממשיך עם אותן השטויות שלך.
אתה לוקח משפט שלי, אומר לי אותו ואז קורא לזה שטויות?
לי נמאס לחזור כל הזמן על אותם טיעונים במעגל.
כי אתה ממציא טענות שכביכול כתבתי ואז כותב לי שהן טעות, כשבכלל לא מה שטענתי.
אתה עושה זאת לא פעם ראשונה.

לא נכון. לא טענתי שצריך להתעלם מהם, ואם זה מה שהבנת אז אתה טעית בהבנת הנקרא.
אז בוא תסביר בבקשה למה התכוונת בהודעה שהתחילה את כל הדיון המעגלי וחסר התועלת הנוכחי:

אתה לוקח משפט שלי, אומר לי אותו ואז קורא לזה שטויות?
מה??
אתה קורא את ההודעות בפורום לפני שאתה מגיב להן?
כי אתה ממציא טענות שכביכול כתבתי ואז כותב לי שהן טעות, כשבכלל לא מה שטענתי.
אז שוב, בוא תסביר מה טענת.
ואם לא הבנתי נכון, למה לא להסביר על ההתחלה מה הייתה הכוונה שלך במקום להיכנס לויכוח מטופש במשך 3 עמודים על כלום?
אתה עושה זאת לא פעם ראשונה.
איכשהו זה תמיד קורה רק איתך.
מעניין למה...

אז בוא תסביר בבקשה למה התכוונת בהודעה שהתחילה את כל הדיון המעגלי וחסר התועלת הנוכחי:
אני אנסה להסביר שוב את הטענה שלי בתקווה שהפעם תבין ולא תעוות את דבריי.
1. נתונות שתי טענות:
טענה א': הדולר נחלש מול השקל.
טענה ב': השקל התחזק מול הדולר.
טענה א' גוררת את ב' וטענה ב' גוררת את א'.
עד כאן אתה מסכים?

2. כשמישהו שחי בשקלים אומר "הדולר נחלש" או "השקל התחזק", מדובר במשפט עם מידע חסר, כי הוא לא מציין ביחס למה. לרוב הכוונה של מי שכותב משפט כזה היא "השקל התחזק ביחס לדולר" או "הדולר נחלש ביחס לשקל" - שכאמור בסעיף 1 הן טענות שקולות. בעיניך זה מובן מאליו ש"הדולר נחלש" או "השקל התחזק" מדברים ביחס לסל המטבעות, אבל כאמור זה לרוב לא כוונת הכותב, וצריך לקבל הבהרה למה התכוון כדי לוודא שהשואל ואתה מדברים באותה שפה, אחרת זה סתם גורר דיונים ארוכים.

3. כדי להבין למה השקל התחזק מול הדולר (או למה הדולר נחלש מול השקל) צריך להתייחס לשני מצבים אפשריים (יש עוד מצבים, אבל אתמקד בשניים):

א. הדולר נחלש מול סל המטבעות, השקל שמר על כוחו מול סל המטבעות. התוצאה - ערך של כל דולר ירד. במצב כזה אנחנו מצפים לעליית שער המניות הנקובות בדולר. במצב זה בדיוק כפי שאתה טוען המשקיע הישראלי לא הפסיד משינוי שער החליפין שקל-דולר - המניות הנקובות בדולר עלו בגלל שערך הדולר ירד.
ב. השקל התחזק מול סל המטבעות והדולר שמר על כוחו מול סל המטבעות. במצב זה המניות הנקובות בדולר לא יעלו כתוצאה מהשינוי (בשל המשקל הזניח של השקל בסל המטבעות), ובהחלט יתכן שהמשקיע "איבד" ערך על פני מצב בו כספו היה נשאר בשקלים.

4. כל הטענה שניסיתי להעביר היא שאין משמעות לדיון על דולר נחלש או שקל התחזק בלי ששני הצדדים מדברים על מטבע נחלש/התחזק מול סל המטבעות.

השקל התחזק מול סל המטבעות והדולר שמר על כוחו מול סל המטבעות. במצב זה המניות הנקובות בדולר לא יעלו כתוצאה מהשינוי (בשל המשקל הזניח של השקל בסל המטבעות), ובהחלט יתכן שהמשקיע "איבד" ערך על פני מצב בו כספו היה נשאר בשקלים.
המשקיע לא איבד ערך, כי כאשר יממש הוא יקבל שקלים, ולפי ההנחה השקלים חזקים.

מניות זה מבלבל, אבל תחשוב על גוש זהב. הוא שומר על ערכו בלי קשר למשחקי המטבעות בעולם.

1. נתונות שתי טענות:
טענה א': הדולר נחלש מול השקל.
טענה ב': השקל התחזק מול הדולר.
טענה א' גוררת את ב' וטענה ב' גוררת את א'.
עד כאן אתה מסכים?
לא לגמרי.
אם לדייק, 2 הטענות שעלו בדיון היו "הדולר נחשל" ו "השקל התחזק".
אלו 2 טענות שונות (והן שונות מהטענה "הדולר נחלש מול השקל).
אם הדולר נחלש, זה אומר שהוא נחלש מול "הכל". כלומר הדולר הוא זה שזז.
אם השקל התחזק, זה אומר שהוא התחזק מול "הכל". כלומר השקל הוא זה שזז.

כשמישהו שחי בשקלים אומר "הדולר נחלש" או "השקל התחזק", מדובר במשפט עם מידע חסר, כי הוא לא מציין ביחס למה.
למה?
אם הוא לא מציין ביחס למה, ההנחה המובלעת היא שהוא זז ביחס ל"הכל".
כלומר אם אומרים "נכס א' נחלש" או "נכס א' התחזק", הכוונה היא שהוא זה שזז ולא שמשהו זז יחסית אליו.

אם אומרים "הדולר נחלש יחסית לשקל" אז אכן יש מידע חסר, כי לא ברור מי מ2 הנכסים באמת זז.

לרוב הכוונה של מי שכותב משפט כזה היא "השקל התחזק ביחס לדולר" או "הדולר נחלש ביחס לשקל" - שכאמור בסעיף 1 הן טענות שקולות. בעיניך זה מובן מאליו ש"הדולר נחלש" או "השקל התחזק" מדברים ביחס לסל המטבעות, אבל כאמור זה לרוב לא כוונת הכותב, וצריך לקבל הבהרה למה התכוון כדי לוודא שהשואל ואתה מדברים באותה שפה, אחרת זה סתם גורר דיונים ארוכים.
שוב, הבנתי שאמרת שזה מה ש"הרוב" חושבים.
אני רק אומר שזה ש"הרוב" חושב משהו לא נכון לא אומר שאתה צריך לזרום עם מה ש"הרוב" חושב אלא אתה צריך להסביר ל"רוב" את הטעות שלו.
לבוא ולהגיד "הרוב מבין ככה, ולכן ככה זה בהכרח נכון" לא מקדם שום דבר.
א. הדולר נחלש מול סל המטבעות, השקל שמר על כוחו מול סל המטבעות. התוצאה - ערך של כל דולר ירד. במצב כזה אנחנו מצפים לעליית שער המניות הנקובות בדולר. במצב זה בדיוק כפי שאתה טוען המשקיע הישראלי לא הפסיד משינוי שער החליפין שקל-דולר - המניות הנקובות בדולר עלו בגלל שערך הדולר ירד.
ב. השקל התחזק מול סל המטבעות והדולר שמר על כוחו מול סל המטבעות. במצב זה המניות הנקובות בדולר לא יעלו כתוצאה מהשינוי (בשל המשקל הזניח של השקל בסל המטבעות), ובהחלט יתכן שהמשקיע "איבד" ערך על פני מצב בו כספו היה נשאר בשקלים.
מעולה.
אני שמח שאחרי 5 עמודים של דיון אתה סוף סוף מסכים איתי...
4. כל הטענה שניסיתי להעביר היא שאין משמעות לדיון על דולר נחלש או שקל התחזק בלי ששני הצדדים מדברים על סל נחלש/התחזק מול סל המטבעות.
גם זה ברור מאליו.
וגם את זה אני כבר מנסה להסביר לך 5 עמודים.

אז אחרי שסיכמנו שאתה בעצם מסכים עם כל מה שאני אמרתי מהתחלה, על מה בדיוק היה הדיון ב5 עמודים האחרונים (חוץ מאשר "סתם לצורך הויכוח")?

ובהחלט יתכן שהמשקיע "איבד" ערך על פני מצב בו כספו היה נשאר בשקלים.
ועוד דבר קטן לגבי זה - תמיד אתה יכול למצוא בדיעבד נכס שאם היית משקיע בו היית מרויח יותר. השקל לא שונה מהנכסים הללו (למעט אולי פסיכולוגית).
הרי אני כמשקיע בהחלט "איבדתי ערך" בזה שהשקעתי בתיק מניות מפוזר עולמית ולא השקעתי במניה בודדת כמו טסלה או אמזון.

אין הבדל משמעותי בין הימור על פיאט כזה או אחר לבין הימור על מניה כזאת או אחרת (למעט הנקודה שלטווח ארוך פיאט מאבד ערך).

המשקיע לא איבד ערך, כי כאשר יממש הוא יקבל שקלים, ולפי ההנחה השקלים חזקים.
המשקיע "פספס" את התחזקות השקל כי הכסף שלו היה מושקע באפיק שלא תלוי בשקל, כלומר הוא עכשיו קונה שקלים ביוקר לעומת השקל שאיתו השתמש כדי לקנות מניה.
מניות זה מבלבל, אבל תחשוב על גוש זהב. הוא שומר על ערכו בלי קשר למשחקי המטבעות בעולם.
הערך של הזהב נשמר, אבל במכולת אתה קונה בשקלים ולא בזהב.

לא לגמרי.
אם לדייק, 2 הטענות שעלו בדיון היו "הדולר נחשל" ו "השקל התחזק".
סעיף 1 לא מדבר על הטענות שעלו בדיון אלא על השקילות שבין "הדולר נחלש מול השקל" לבין "השקל התחזק מול הדולר. אתה טוען שאין שקילות כזו?

אלו 2 טענות שונות (והן שונות מהטענה "הדולר נחלש מול השקל).
נכון. ולא כתבתי שזו אותה טענה. זה נכתב כדי להסביר בסעיף 2.

אם הדולר נחלש, זה אומר שהוא נחלש מול "הכל". כלומר הדולר הוא זה שזז.
זו ההסקה שלך." הדולר נחלש" זה כמו להגיד "חלה התקררות היום במזג האוויר". זה לא אומר שבכל נקודה בעולם קר יותר, אלא במקום שבו הדובר נמצא.
אם השקל התחזק, זה אומר שהוא התחזק מול "הכל". כלומר השקל הוא זה שזז.
זו ההסקה שלך. ראה דוגמת מזג האוויר.

למה?
אם הוא לא מציין ביחס למה, ההנחה המובלעת היא שהוא זז ביחס ל"הכל".
לא נכון. כשמישהו לא מציין ביחס למה זה יכול להיות ביחס לכל דבר שהכותב רואה לנכון. בין השאר ביחס למטבע שבו הוא משתמש.
כלומר אם אומרים "נכס א' נחלש" או "נכס א' התחזק", הכוונה היא שהוא זה שזז ולא שמשהו זז יחסית אליו.
לא נכון. אין משמעות לדבר על ייחוס בלי לקבוע מהי נקודת הייחוס. ההנחה שלך שאם זה לא צויין אז מדובר על הכל לא עומדת במבחן המציאות.
שוב, הבנתי שאמרת שזה מה ש"הרוב" חושבים.
אני רק אומר שזה ש"הרוב" חושב משהו לא נכון לא אומר שאתה צריך לזרום עם מה ש"הרוב" חושב אלא אתה צריך להסביר ל"רוב" את הטעות שלו.
כאמור זה לא "לא נכון", אלא מידע חסר ודורש בירור. במקום "להסביר לרוב את הטעות שלו" כדאי לוודא שאתה בכלל מבין למה הוא מתכוון.
לבוא ולהגיד "הרוב מבין ככה, ולכן ככה זה בהכרח נכון" לא מקדם שום דבר.
גם לטעון שאיך שאתה מבין משפט עם מידע חסר זו הדרך הנכונה וכל האחרים טועים לא מקדם שום דבר.
מעולה.
אני שמח שאחרי 5 עמודים של דיון אתה סוף סוף מסכים איתי...
אני מסכים איתך בהרבה דברים, במיוחד כשאתה לא מנסה להתנצח ולהוכיח לאחרים שהם טועים ואתה צודק.
גם זה ברור מאליו.
וגם את זה אני כבר מנסה להסביר לך 5 עמודים.
אני שמח שאתה מנסה להסביר לי משהו שגם אני טוען.
אז אחרי שסיכמנו שאתה בעצם מסכים עם כל מה שאני אמרתי מהתחלה
ראה מעלה.

סעיף 1 לא מדבר על הטענות שעלו בדיון אלא על השקילות שבין "הדולר נחלש מול השקל" לבין "השקל התחזק מול הדולר. אתה טוען שאין שקילות כזו?
אני חושב שאמרתי את זה באופן די ברור. ממליץ לך לקרוא שוב את התגובה שלי.
אבל בשבילך:
"הדולר נחלש מול השקל" אכן שקול ל "השקל התחזק מול הדולר".
שניהם אגב לא שקולים לטענה "הדולר חלש" או "השקל התחזק".

זו ההסקה שלך.
לא, זאת ההסקה המקובלת. ולמקרה שזה לא ברור גם הבהרתי בדיוק למה הכוונה שלי לפני 3 עמודים.
אבל אתה מתעקש להמשיך להתווכח על שטויות, כרגיל.
אני שמח שאתה מנסה להסביר לי משהו שגם אני טוען.
אם ככה אני במאת מתקשה להבין על מה לעזזל אתה מדבר ב3 עמודים בדיון הזה.
אם כל מה שאתה רוצה לרשום בהודעות שלך זה שאתה מסכים עם כל מה שאני אומר, למה אתה מנסה להתווכח איתי בכל הודעה והודעה שלך ולהגיד שאתה לא מסכים, ומשפט אח"כ לרשום בדיוק את מה שאני רשמתי?
מה תועלת של הכל הדבר הזה, חוץ מאשר סתם בזבוז ביטים במחשב?

לא, זאת ההסקה המקובלת.
היא לחלוטין לא ההסקה המקובלת. תעשה סקר עם אלף איש של מה פירוש הדולר נחלש, אני סבור שהרוב הגדול מאוד יפרשו זאת כחלש למול השקל.

אתה מסכים עם כל מה שאני אומר
כתבתי לך מספיק פעמים על מה אני לא מסכים איתך וגם נתתי לך דוגמאות.

בכל אופן הדיון מיצה את עצמו.

היא לחלוטין לא ההסקה המקובלת. תעשה סקר עם אלף איש של מה פירוש הדולר נחלש, אני סבור שהרוב הגדול מאוד יפרשו זאת כחלש למול השקל.
זאת ההסקה המקובלת פה בפורום.
בכל מקרה, הסברתי בדיוק למה התכוונתי בהודעה הבאה שלי. אבל כרגיל החלטת להתעלם ממנה ולהיכנס סתם לויכוח מיותר.
כתבתי לך מספיק פעמים על מה אני לא מסכים איתך וגם נתתי לך דוגמאות.
ושורה אחרי שרשמת שאתה לא מסכים איתי נתת בדיוק את אותו הסבר שאני נתתי.
כלומר דה פקטו הסכמת עם כמעט כל מה שאני כתבתי.
בכל אופן הדיון מיצה את עצמו.
הנה עוד משהו שאנחנו מסכימים עליו :)

בדיונים הללו עולה הטענה ששינויים בשער חליפין משקפים אינפלציה יחסית באותן מדינות. יש מחקרים אקדמים שמראים את זה ?

בדיונים הללו עולה הטענה ששינויים בשער חליפין משקפים אינפלציה יחסית באותן מדינות. יש מחקרים אקדמים שמראים את זה ?
אקדמאיים לא
אבל יש אנשים שבדקו את זה:
אם תבדקו מה קורה למטבעות הנ"ל אחרי שמתקנים אינפלציה מגלים שבטווח הארוך (בדקתי מ1990 בערך) ההבדל נמדד באחוזים לרוב (כל עוד אין תנודות חריפות בתקופה המדוברת).

חוץ מזה שהגיון פשוט יסביר לך גם שבתאוריה היחס לא יכול להשתנות יותר מידי (אלא אם כן יש השפעות חיצוניות כמו מכסים, איסור מסחר ודברים כאלה).

אולי צריך לפתוח תת פורום שייקרא ״בפעם המיליון״ ולהעביר אליו את כל השרשורים מהסוג הזה...

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
liranviper מינוף לנדל"ן/מניות - באיזה מטבע? שוק ההון 51
M באיזה שלב כדאי לפנות לאנשי מקצוע (עו"ד, שמאי, מעצב פנים, קבלן שיפוצים) נדל"ן 9
L באיזה קרן השתלמות לבחור? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
C באיזה תנאי שוק פק"מ נותן יותר ריבית מהתשואה של קרן כספית? שוק ההון 6
S משיכת כסף בנסיבות משמחות - באיזה צורה? צרכנות פיננסית 7
T איך אני יודע באיזה שלב הפינוי בינוי נמצא? נדל"ן 5
N באיזה אפיק סולידי אתם משתמשים בימים אלו? שוק ההון 17
א באיזה מקרים קרן כספית תרד? שוק ההון 40
ד התלבטות באיזה מסלול לעשות פירעון חלקי של המשכנתא נדל"ן 15
ranv באיזה ברוקר תנאי השורט short טובים? שוק ההון 7
מ באיזה בנק זר כדאי לפתוח חשבון? צרכנות פיננסית 2
D דוח שנתי למס הכנסה 1301 - החזר מס על הפקדה לביטוח חיים - באיזה סעיף? מיסים 4
Shnizelia באיזה תיק גב אתם משתמשים? פוסטים מאיכות נמוכה 12
D הגרלת דירה בהנחה - באיזה מקום פוטנציאל הרווח ממכירה הוא הגבוה ביותר? נדל"ן 17
I באיזה יום בחודש עדיף לרכוש מדדים בקרן ההשתלמות שלי? שוק ההון 8
P באיזה תמהיל משכנתא לבחור? דירת מחיר למשתכן בנתיבות נדל"ן 10
E באיזה גיל התחלתם להתעסק בשוק הון? שוק ההון 29
א באיזה מחיר ארכוש לי את המנייה שוק ההון 15
R באיזה מדדי מניות בעולם מושקעים כספים במסלול מניות ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
Meni3 באיזה נקודה בחיסכון כדאי לפתוח תיק השקעות שוק ההון 3
M באיזה אופן (מתי) נגבים דמי ניהול בקרנות מחקות? שוק ההון 2
T ביטוח מבנה על דירה - באיזה גובה ומה לכלול? צרכנות פיננסית 1
P תלוש משכורת לקרוב משפחה - באיזה מקרים? צרכנות פיננסית 7
D באיזה פקודה אתם קונים את הETFים שלכם שוק ההון 80
L "לא קוראת עברית וחתמה על הלוואה" - באיזה בנק יש הלוואת עם 44% ריבית? אוף טופיק 18
S באיזה יחידות מחיר מוצגת מניה/מדד - שאלה בסיסית שוק ההון 5
Y איך אתם בוחרים באיזה נייר ערך להשקיע? שוק ההון 12
M באיזה פתרונות אתם משתמשים בעבודה לניהול פרויקט אוף טופיק 7
Y באיזה חשבון בנק מומלץ לפתוח לעצמאי? צרכנות פיננסית 11
ImCarryGG באיזה תואר אתם מחזיקים והאם אתם מתכננים לחזור לאקדמיה? התפתחות אישית 173
I חינוך פיננסי - באיזה גיל לקנות מניות ואיך צרכנות פיננסית 19
L מסחר אישי - באיזה בית השקעות אתם כרגע? צרכנות פיננסית 3
H linux באיזה הפצה אתם משתמשים? ואיזה פלטפורמה? אוף טופיק 181
א סקר: באיזה גיל אתם מתכננים לפרוש/באיזה גיל פרשתם ? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 21
Saver שינוי מקום מגורים כאמצעי להגדלת חסכון - באיזה מחיר? יומני מסע אישיים 15
YuriFink דעתכם בהחלטה באיזה בית השקעות להתחיל. שוק ההון 1
Y באיזה גיל עזבתם.ן את הבית? אוף טופיק 49
G באיזה בנק היום ניתן לקבל חשבון ללא עמלות? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 1
פ באיזה גיל אפשר לפתוח עוסק מורשה? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 25
c881 לכו שימו אוהל באיזה פארק ל-5 שנים שוק ההון 0
Y באיזה שער תבוצע העסקה? שוק ההון 1
Y באיזה מצב כדאי להקים חברת השקעות במקלט מס כדי לצמצם את נטל המס? שוק ההון 133
עומר "כשזה מגיע לכסף שלך - באיזה צד אתה בוחר להיות?" (פרסומת של שקל - סוכנות לביטוח) אוף טופיק 23
ל באיזה שלב משנים את חלוקת התיק (אם בכלל)? שוק ההון 6
S עובד מגיל 14 ורק עכשיו נפל האסימון(24), באיזה מסלול כדאי לחסוך? יומני מסע אישיים 10
M מטבע Pi השקעות אלטרנטיביות 4
S הזמנות באינטרנט בחו"ל - עדיף לשלם בשקלים בפייפאל או מטבע חוץ באשראי (1% המרה)? צרכנות פיננסית 3
L עמלות מטבע חוץ (שקל יורו) צרכנות פיננסית 0
Y חיובים אונליין ביורו או דולר, חשבון מטח, אשראי של הבנק, רק מטבע אחד כל פעם צרכנות פיננסית 17
Plato אג"ח ארה"ב - סיכון מטבע שוק ההון 11

נושאים דומים

Back
למעלה