• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

אפשרות לשנות סדר מכירת מניות - ברוקר חו"ל

• פותח הנושא c881
  • פורסם בתאריך
בהמשך לדיון שלכם בנוגע להשלכות המס @מתכנת @adamshalev @roneng
לאחרונה (אוקטובר 2020 ) התפרסם פס"ד בבית משפט מחוזי שהתייחס באופן עקיף לסוגייה של סדר מכירת מניות זהות - פס"ד אלעד ברקן נ' פש פת.
להלן סיכום קצר שעשיתי כמובן שכל אחד מוזמן לקרוא את פסק הדין ולקטרג את הסיכום / המסקנות.
אציין כי בפסק הדין לא נקבעה ע"י השופט החלטה בנושא סדר המכירה אלא רק הוצגו טענות הצדדים (פ"ש והנישום) בנוגע לסוגיה זו כסוגיה שולית !
הסוגייה בפסק הדין בדבר הפסד הון אשר דרש הנישום ממכירת ני"ע.

הנישום החזיק את מניות חברת diversinet על פני חשבונות נפרדים וביניהם חשבון בבנק TD חשבון בבנק ליהמן.
המניות נרכשו במספר שכבות בתקופה שבין 1999 ל 2002.
המניות נמכרו במספר שכבות בין השנים 2011 עד 2013
המניות שנמכרו בין השנים 2011 עד 2013 הוחזקו על ידי הנישום בבנק TD [סעיף 46]

בדבר החישוב הפסד ההון לשנת 2011 הנישום התייחס רק למניות בבנק TD בשיטה שכונתה FIFO פרטני , באמצעות תחשיב זה התקבל הפסד על סך 23.7 מיליון. [סעיף 40]

מפקח המס גילה כי חלק מהמניות בבנק TD הועברו בעבר לבנק הילמן, ולכן המפקח לא קיבל את עמדת הנישום ודרש כי הנישום יבצע חישוב FIFO הלוקח בחשבון את כלל המניות שהיו מצויות בחשבונות TD והילמן ללא הפרדה בינהם – קרי FIFO גלובלי [סעיף 42]

לאור ההשגה של מפקח המס הנישום אכן תיקן את החישוב, (ועכשיו מגיע הקטע הקומי), רו"ח של הנישום הגיש תחשיב חדש תוך התבססות על שיטת FIFO גלובלי ובהתאם לכך הפסד ההון בשנת 2011 עלה לסכום של 33.2 מיליון [סעיף 43]

בכדי לתמוך בחישוב הגלובלי הנישום הציג חוות דעת מומחה שבה נקבע שהדרך הנכונה ביותר מבחינה חשבונאית הינה FIFO גלובלי. [סעיף 45]

לאחר מכן פ"ש (המשיב) העלה טענה אשר נוגדת את הדרישה המקורית של מפקח המס, שנראה שהיא הטענה הסופית בעניין זה [סעיף 63]:
"המשיב אף חלוק על החישוב בדרך של FIFO גלובלי. המשיב סבור כי יש לבצע את התחשיב לכל בית השקעות בנפרד, בדרך שכונתה על ידי המערערת - FIFO פרטני.
לטענת המשיב, עמדתו עולה בקנה אחד עם ההוראות שנקבעו בתקנות מס הכנסה (חישוב רווח הון במכירת נייר ערך הנסחר בבורסה, מלווה המדינה או יחידה בקרן נאמנות) תשס"ג- 2002 , המגדירות בתקנה 1 "ניירות ערך זהים", בין השאר בתנאי כי אלה "מנוהלים בידי מנהל תיק ניירות ערך אחד" ".

בנוסף פ"ש טען שהחוות דעת המומחה שהביא הנישום עוסקת רק בפן החשבונאי ולא בדיני המסים ולכן אינה רלבנטית.

השופט דחה את ההכרה בהפסדים בכללותם בגלל הנישום לא הוכיח את אמיתות הנתונים – לא הייתה התייחסות לקביעה בעניין חישוב גלובלי / פרטני .

אם הטענה שמובאת ע"י פקיד השומה בסעיף 63 לפס"ד היא בהתייחס לנסיבות המקרה הנדון אז העברה בין ברוקרים כן יוצרת חיץ שמאפשר למכור בצורה פרטנית את המניות אצל כל ברוקר (אך עדיין בשיטת FIFO).
בנוסף פ"ש מציין שהדרך החשבונאית הנכונה אינה בהכרח רלבנטית לעניין המס במקרה של סדר מכירת מניות – טענה שמחזקת את שיטת ההפרדה.

התגובה לא מהווה המלצה לבצע או לא לבצע כל פעולה. כל האמור בתגובה הוא על דעתי בלבד ואינו מייצג את עמדת רשות המסים או כל גוף אחר.

נערך לאחרונה ב:
בתגובה נפרדת אציין את האנקדוטה הבאה :
מהלך שיעור מסים באוניברסיטה הוצגה לסטודנטים הסוגיה של שינוי סדר מכירת מניות, כמובן שהוצגה התקנה המדוברת כאן ולאור כך הכיתה העלתה את השאלה הבאה: מה קורה במקרה שהבורקר שלי יודע לעשות חישוב ספציפי ?
התשובה הייתה שהדבר לא אפשרי בגלל החוזר שהוזכר פה.
ובנוסף הוסיפה המרצה לספר על תיק שייצגה באחד מפירמות רו"ח / עו"ד הגדולות שבה הם כן תיכננו את סדר מכירת המניות ע"י העברת שכבות לבנקים שונים ותכנון מס זה עבר ביקורת ודיוני שומות במס הכנסה והתקבל.

נראה שמה שנאמר ע"י המרצה מתאים גם לפס"ד.

אציין שלפי הבדיקה שלי במאגרי מידע משפטיים זה פס"ד היחיד שמכיל אזכור של סדר מכירת מניות (נכון להיום).

התגובה לא מהווה המלצה לבצע או לא לבצע כל פעולה. כל האמור בתגובה הוא על דעתי בלבד ואינו מייצג את עמדת רשות המסים או כל גוף אחר.

ובנוסף הוסיפה המרצה לספר על תיק שייצגה באחד מפירמות רו"ח / עו"ד הגדולות שבה הם כן תיכננו את סדר מכירת המניות ע"י העברת שכבות לבנקים שונים ותכנון מס זה עבר ביקורת ודיוני שומות במס הכנסה והתקבל.
@אורי ג. זה היה הרעיון שלך לא?

4-5 שנים אחרי תחילת הדיון, אני רואה שאנשים התרגלו לשנות את הגדרות המכירה מFIFO לmaximum loss או משהו דומה. האם יש הסכמה על זה שזה חוקי? @אורי ג. - אתה אז טענת שמס הכנסה לא יאכל את זה בביקורת. אתה עדיין בדיעה הזאת?
@adamshalev - אז הבאת את הסימוכין המשפטיים (ראיתי שהיו הסתייגויות). יצא לך להשתמש בשינוי שיטת המכירה?

@אורי ג. - אתה אז טענת שמס הכנסה לא יאכל את זה בביקורת. אתה עדיין בדיעה הזאת?
@adamshalev - אז הבאת את הסימוכין המשפטיים (ראיתי שהיו הסתייגויות). יצא לך להשתמש בשינוי שיטת המכירה?
משתמש בפועל ב-Highest Cost כבר כמה שנים. בחלקן קיבלתי החזר ובחלקן שילמתי מס.
לא עברתי "ביקורת" ובדיווח מס הסטנדרטי הרו"ח שלי גם לא מעביר מידע על שכבות ספציפיות (מעבר לסיכום של רווח והפסד)

משתמש בפועל ב-Highest Cost כבר כמה שנים. בחלקן קיבלתי החזר ובחלקן שילמתי מס.
לא עברתי "ביקורת" ובדיווח מס הסטנדרטי הרו"ח שלי גם לא מעביר מידע על שכבות ספציפיות (מעבר לסיכום של רווח והפסד)
אתה משתמש בMaximum Long Term Loss?

ובדיווח מס הסטנדרטי הרו"ח שלי גם לא מעביר מידע על שכבות ספציפיות (מעבר לסיכום של רווח והפסד)
כלומר אתה לא מפרט בעצמך איזה נ"ע מכרת, עם תאריך, מחיר קניה, מחיר מכירה, וכו'?

לאחר מכן פ"ש (המשיב) העלה טענה אשר נוגדת את הדרישה המקורית של מפקח המס
מה שהכי מטריד אותי זה הזיגזוג של מס הכנסה בעצמו, קודם מבקשים שתעשה חישוב אחר ממה שעשית ואז שזה פועל לטובתך הם עושים פרסה
Maximum Long Term Loss
זה לאמריקאים (שמשך האחזקה משפיע על המיסוי)
בשביל ישראלים זה הכי אופטימלי:

אתה משתמש בMaximum Long Term Loss?
Long/Short Term זה קונספט (שלצערי) לא קיים בארץ. בארה"ב מתוגמלים במס נמוך יותר על החזקה ארוכה יותר.
הגדרתי Highest Cost אאל"ט..

כלומר אתה לא מפרט בעצמך איזה נ"ע מכרת, עם תאריך, מחיר קניה, מחיר מכירה, וכו'?
לא :O
וגם לא הרו"ח שלי (כי המידע הזה לא מופיע בדו"ח הרגיל ואני לא מעביר לו מעבר).

@TalB
מה ש @i3arnon כתב. מגישים דוח, בדוח רשום סיכום של רווח והפסד, מכפילים בשער הדולר ושלום על ישראל.

ואם המטבע בחשבון מוגדר כשקלים, לא צריך אפילו לעשות מכפלות בשער הדולר.
זה (כמעט) כמו כל טופס 867 מבנק/בית השקעות בישראל.

@TalB
מה ש @i3arnon כתב. מגישים דוח, בדוח רשום סיכום של רווח והפסד, מכפילים בשער הדולר ושלום על ישראל.

לא יודע מה צריך, אבל רק מציין ש @FIYaacov כן מגיש טבלה כזו

@FIYaacov
הי,
עשיתי מכירה בשכבות ב 2020 ומתלבט מה להגיש בדוח השנתי.
ה 1042S נראה שמכיל רק דיוידנדים (והמס ששולם עליהם).
טופס 1325 מבקש מחיר קניה. לא הצלחתי למצוא באתר של IB איך אני מוצא את מחיר הקניה של המניות שמכרתי. (המערכת מציגה את המחיר מכירה ורווח כולל בשקלים). האם יש למישהו ידע איך להוציא את המידע מ IB?
מבחינת הטפסים של IB, יש את ה activity statement שמכיל realized gain. עם זאת, הוא מכיל המון מידע, כולל גם realized gain על החלפת מטבעות. נראה לי שלצרף את הטופס בעיקר יבלבל.
בנוסף, יש גם Trade Confirmation Report, שמכיל את המחיר מכירה ורווח במהלך יום שלם (שמכיל גם מידע על קניות, אבל יותר מצומצם מ activity statement. מצד שני, אין את סך הרווח).

אז, מה באמת צריך להגיש לרשות המיסים? ואם צריך מחיר קניה, איך משיגים את המידע מ IB?
תודה!

@FIYaacov
הי,
עשיתי מכירה בשכבות ב 2020 ומתלבט מה להגיש בדוח השנתי.
ה 1042S נראה שמכיל רק דיוידנדים (והמס ששולם עליהם).
טופס 1325 מבקש מחיר קניה. לא הצלחתי למצוא באתר של IB איך אני מוצא את מחיר הקניה של המניות שמכרתי. (המערכת מציגה את המחיר מכירה ורווח כולל בשקלים). האם יש למישהו ידע איך להוציא את המידע מ IB?
מבחינת הטפסים של IB, יש את ה activity statement שמכיל realized gain. עם זאת, הוא מכיל המון מידע, כולל גם realized gain על החלפת מטבעות. נראה לי שלצרף את הטופס בעיקר יבלבל.
בנוסף, יש גם Trade Confirmation Report, שמכיל את המחיר מכירה ורווח במהלך יום שלם (שמכיל גם מידע על קניות, אבל יותר מצומצם מ activity statement. מצד שני, אין את סך הרווח).

אז, מה באמת צריך להגיש לרשות המיסים? ואם צריך מחיר קניה, איך משיגים את המידע מ IB?
תודה!
אני מצרף את הדף הראשון ואת הדף שבו יש את ה realized gains של ה activity statement ומקיף בעט את החלק של הרווח של המניות כדי להפריד בבירור מהחלק של המטבע.
יותר נכון הרוח עושה את זה.

זה לא יבלבל אף אחד כי 99.99% מהמקרים אף אחד לא מסתכל על זה.
הדיווח בארץ הוא דיווח עצמי. אתה מדווח כמה הרווחת והטפסים שאתה מצרף זה האסמכתא שזה נכון למקרה הנדיר מאד שמישהו אי פעם יבדוק. לכן אתה לא צריך לדאוג מדברים כמו ״מבלבל״ כי הם לא מחשבים את חבות המס, אתה מחשב את חבות המס.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
A שיעבוד על דירה עם אפשרות מכירה נדל"ן 8
K האם קיימת מערכת מסחר ישראלית ידידות לטלפון נייד ועם אפשרות להפקדה באשראי? שוק ההון 0
ז פתיחת חשבון ב IB - אין אפשרות לבחור ישראל במדינה פוסטים מאיכות נמוכה 7
Y אפשרות "צביעה" של כספים בחשבון מסחר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
grimble grumble אפשרות להעביר עסקאות תשלומים בין כרטיסים? צרכנות פיננסית 4
C הפסקת אפשרות מסחר בשותפויות ציבוריות נסחרות - PTP ומה המשמעות לישראלים שוק ההון 28
D חישוב שטח דירה שייתכן שונה מדברי המתווך , כיצד ניתן לדעת שטח מדוייק? והאם המידע הזה מהווה אפשרות למו'מ להורדת מחיר, ואיך לבצע זאת נדל"ן 47
D ביקשתי לקבל פירוט של חישוב ביטוח הנכות מקרן הפנסיה וקיבלתי בתגובה ענו לי שאין אפשרות לשלוח פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
O יש אפשרות לקנות כל מוצר חקלאי שיש, למשל קינמון או תה שוק ההון 4
י הלוואות מפנסיה/גמל - אפשרות למינוף פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
P אפשרות לשיפוצים לפני מלוא ביצוע הסכם קניה/מכירה? נדל"ן 16
McMurphy האם לשמור על ביטוח החיים, למרות העלות הגבוהה, בשביל לשמור על אפשרות לקחת משכנתא? צרכנות פיננסית 5
B האם יש אפשרות כלשהי לבצע קניות limit במט"ח? שוק ההון 4
mudale222 האם יש אפשרות להכיר בהפסד של ריבית הלוואה לצורכי קיזוז מס רווח הון? שוק ההון 1
נ במה אתם מתחרטים שלא "השקעתם" כשהייתה לכם אפשרות? אוף טופיק 40
I האם "לנצל" את אפשרות משיכת קרן השתלמות בקורונה להשקעה עצמאית? שוק ההון 1
Y אפשרות לפתיחת חשבון בנק בפורטוגל צרכנות פיננסית 7
oferM האם יש אפשרות לתשואה עודפת במניות small cap ? שוק ההון 3
S pepper invest - השיק אפשרות חדשה לקרנות סל עוקבות מדד SP500 צרכנות פיננסית 19
O אחרי פגישה עם יועץ פנסיוני עלתה אפשרות להשקעה בפוליסות פיננסית, דעתכם שוק ההון 51
R רווק בן 45 - בוחן אפשרות פרישה יומני מסע אישיים 36
A לא מוצא אפשרות לשלוח הודעות פרטיות בפורום אוף טופיק 2
ע פיתרון בסיכון נמוך לסכום דולרי בארה"ב?(ללא אזרחות, אפשרות פיזית לפתיחת חשבון בנק שם) שוק ההון 13
P יש לכם אפשרות לקחת הלוואה בריבית שלילית, מה אתם עושים? שוק ההון 75
P מדינות שאוסרות על חנויות ללא אפשרות תשלום במזומן צרכנות פיננסית 22
ק הערכת מחיר דירה כאשר אין אפשרות להשכיר או למכור אותה נדל"ן 49
S יש אפשרות להשקיע במדד הישראלי דרך הבורסה? שוק ההון 1
P יש חדשות לגבי אפשרות הניוד בגמל להשקעה? צרכנות פיננסית 0
אורן זה רק אני או שנעלמה אפשרות ייצוא לאקסל מבנק דיסקונט? אוף טופיק 1
לא חשוב שמות ששאלה בדבר אפשרות להפרשה לפנסיה צרכנות פיננסית 1
E האם חייבים לשנות כתובת מגורים? אוף טופיק 33
P נניח וידיכם הייתה על כספי המדינה/ האוצר איפה הייתם מקצצים, או מה הייתם בוחרים לשנות? פוסטים מאיכות נמוכה 136
א מדוע הוצאות במטבע זר באשראי יורדות רק אחרי כמה חודשים וכיצד לשנות ? צרכנות פיננסית 12
O כל כמה זמן מומלץ לשנות את הקצאת הנכסים בתיק השקעות ( לא לעשות איזון) בהתאם לשינוי פרופיל הסיכון? שוק ההון 1
ברבור האם לשנות מסלולי השקעה בקופת גמל בעת משבר? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
E קופת גמל להשקעה - האם לשנות מסלול בתקופה של ירידות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
ע לשנות תושבות בחשבון השקעות בישראל שוק ההון 0
Y עליית שכר משמעותית - איך לשנות הפקדות לקרן השתלמות ופנסיה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
P נשברתי - צריך לשנות כיוון התפתחות אישית 5
milx תיק של פנסיונר בן 74 מהיועץ בבנק - מעוניין לשנות שוק ההון 9
amit כשמחליפים מקום עבודה , האם ניתן לשנות את שם המעסיק בקרן ההשתלמות? שוק ההון 6
I ניסיון של אלטשולר לשנות את דעתי להעברת הכספים למסלול עוקב מדד בהלמן צרכנות פיננסית 27
S שוקל ברצינות לשנות את התיק שלי לתיק בהשראת חבר הפורום מורכב מ-50% sso 50% ,tlt בחלק האמריקאי שוק ההון 44
לא חשוב שמות מחשיב את עצמי כא-פוליטי עם נטייה ימינה, האם עלי לשנות כיוון? אוף טופיק 61
י צריך לשנות את אופן תשלום המס! אוף טופיק 73
ד דיון| לשנות את השיטה או לתמרן במסגרתה אוף טופיק 12
tomer111 מה ההשלכות של פרישה בגיל 60 ומדוע אני לא מצליח לשכנע את סוכן הביטוח לשנות את גיל הפרישה לזה? אוף טופיק 3
ח חוזה מול בית השקעות - האם רשאים לשנות התנאים צרכנות פיננסית 1
yossik האם מגיע הקץ ליס והוט כפי שאנו מכירים או שהן צריכות לשנות את המודל העיסקי? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 64
M סדר פעולות בקניית דירה נדל"ן 20

נושאים דומים

Back
למעלה