• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

רווק בן 45 - בוחן אפשרות פרישה

rams2

משתמש רשום
דירוג
9
היי, לפני שנתיים כתבתי פוסט דומה אבל המצב הכלכלי השתנה ועכשיו אני בוחן מה כדאי לעשות :
אני רווק אל - הורי (אין לי ילדים) בן 45, עובד כחצי משרה ומרוויח 6400 שקל נטו.
מתישהו מקום העבודה שלי ייסגר וזה יכול לקרות בשנתיים הבאות.
הפנסייה שלי בבוא היום אמורה להיות רק כאלפיים שקל ולכן אני אפילו לא מחשיב אותה או את הביטוח הלאומי.
החשק שלי לעבוד הולך ויורד ואני בוחן אפשרות לפרוש לעבוד כשמקום העבודה ייסגר.
יש לי דירה בתל אביב ששוויה 2.8 מיליון, ללא משכנתא. עוד רבע דירה בתל אביב של המשפחה שיש לי 1600 שקל בחודש ממנה.
חוץ מיזה חסכון של כ400 אלף שקל מושקע במניות בחברת השקעות.
סה" כ שווי של נדל"ן וכסף מושקע = כ 4 מיליון שקל.
המטרה שלי שההון הזה ייספק לי 8000 שקל נטו כל חודש (לא מתנגד ל10K ..) מבלי שהקרן תישחק ..
מה הייתם עושים עם שווי של 4 מיליון שקל הכי טוב בכדי להוציא את התוכנית לפועל ? תודה רבה על הקריאה ועל התשובות

נשמע קל מאד
אם יש לך 1600 בחודש
ועוד חיסכון ממנו ניתן להפיק לפחות אלפייה בחודש.
ואתה מוכן להשכיר את ת"א
ולשכור יחידת דיור קומפקטית בערי הלווין
כשההפרש משמש להשלמת ההכנסה

וכשתגיע לגיל פנסיה
יהיה לך בנוסף 2000 ש"ח + ביטוח לאומי
אז בכלל לא בעיה

המטרה שלי שההון הזה ייספק לי 8000 שקל נטו כל חודש
אני מניח שרק שכ"ד הדירה פלוס הרבע דירה יגיעו לסכום קרוב לזה. השאלה אם אתה מוכן לשנמך את מקום/גודל מגוריך. עליך לזכור גם שמעל 5 אשח שכד משלמים מס הכנסה 10%.

אני גר בדירה .. אבל היא יכולה להניב גג 6300 שקל אחרי 10 אחוז מס. חברת ההשקעות שאני משקיע בה נקראת תפנית דיסקונט.

נשמע קל מאד
אם יש לך 1600 בחודש
ועוד חיסכון ממנו ניתן להפיק לפחות אלפייה בחודש.
ואתה מוכן להשכיר את ת"א
ולשכור יחידת דיור קומפקטית בערי הלווין
כשההפרש משמש להשלמת ההכנסה

וכשתגיע לגיל פנסיה
יהיה לך בנוסף 2000 ש"ח + ביטוח לאומי
אז בכלל לא בעיה
אתה מתעלם בצורה רשלנית מהבן אדם שנמצא מאחורי המספרים. איך 4 מיליון שקל סוחבים בן אדם שמעוניין להפסיק לעבוד? נניח ומתרחש משבר משמעותי בשוק הנדל"ן או חו"ח מקרה רפואי? בנאדם שמעוניין להפסיק לעבוד כנראה לא יוכל לחזור לשוק העבודה בעוד 20 שנה.

אתה מתעלם בצורה רשלנית מהבן אדם שנמצא מאחורי המספרים.

4 מיליון ש"ח לדעתי סוחבים יפה מאד אלהורי בן 45 שרוצה לפרוש (ומסתפק ב-8000) ועוד מחכה לו פנסיה בנוסף. למקרי קיצון (למי שלא עשה ביטוחים) יש פתרונות קיצוניים כמו משכנתא הפוכה וכיוב'.

אישית איני מאמין שמחירי הנדל"ן יירדו ביותר מ-15%~. זכותך לחשוב אחרת ולתת משקל שונה לסיכוני הנדל"ן זה פורום פתוח. במקרה בעצמי פרשתי בגיל 40 במצב די דומה לשלו ככה שדבריי אליו גובו במעשים ולפחות סובייקטיבית "רשלנות" או שליפה מהשרוול אין כאן.

עם 4 מליון במניות או ETF שמחלקים דיבידנדים זה יוצא:
לפי 3% נטו בשנה : 10,000 ש"ח בחודש
לפי 4% נטו בשנה: 13,333 ש"ח בחודש
הרעיון הוא שאתה לא מסתכל אם עולה יורד, לא מוכר ולא קונה, פשוט חי מהדיבידנדים.

* לא ממליץ או מיעץ *

4 מיליון ש"ח לדעתי סוחבים יפה מאד אלהורי בן 45 שרוצה לפרוש (ומסתפק ב-8000) ועוד מחכה לו פנסיה בנוסף. למקרי קיצון (למי שלא עשה ביטוחים) יש פתרונות קיצוניים כמו משכנתא הפוכה וכיוב'.

אישית איני מאמין שמחירי הנדל"ן יירדו ביותר מ-15%~. זכותך לחשוב אחרת ולתת משקל שונה לסיכוני הנדל"ן זה פורום פתוח. במקרה בעצמי פרשתי בגיל 40 במצב די דומה לשלו ככה שדבריי אליו גובו במעשים ולפחות סובייקטיבית "רשלנות" או שליפה מהשרוול אין כאן.
מחירי הנדל"ן יכולים להתרסק כתוצאה מעשרות גורמים, גם ברמה הגלובלית (משבר כזה או אחר, עלייה מהירה של הריבית) וגם ברמה האישית (מה לעשות שנדל"ן בישראל רגיש לרקטות). בלי קשר לאמונה שלך, ראוי להדגיש שאדם אל הורי שכעת עובד במשרה חלקית ולא מעוניין להמשיך לעבוד לוקח הימור משמעותי על חייו כשהוא פורש עם 4 מש"ח מתוכם רק 400 אלף לא צמודים לנדל"ן. אם חייו מקבלים זעזוע כזה או אחר, הוא ימצא את עצמו מבוגר, מכלה את חסכונותיו ולא רלוונטי למעגל העבודה.

יש לי דירה בתל אביב ששוויה 2.8 מיליון, ללא משכנתא.
כל עוד הכסף הזה לא ממומש, זה באמת כסף שהוא "על הנייר".
בדיוק כמו בבורסה, מחר לך תדע והדירה הזו יכולה להיות שווה 500K.
אני לא רואה סיכוי קלוש שזה יקרה, ואפילו לא שייחתך ב- 25%, אבל אני לא נביא, ואי אפשר להתנבא לטובה כמו שאי אפשר להתנבא לרעה.
מה שכן, שכירות של 6K בחודש באזור ביקוש מטורף וחסר פרופרציות כמו ת"א היא די קבועה, ולהערכתי לא תשתנה כי אין על ת"א שהיא מדינה בתוך מדינה, ובדר"כ שכירויות פה בארץ לא נופלות אפיים ארצה - שזה משפט לא מגובה בשום נתון חוץ מההרגשה המאוד חזקה שלי, כי אין לי את הגישה למדד שכר הדירה של הלמ"ס (שאם אני מבין נכון התחיל להתפרסם רק משנת 1996).

מחירי הנדל"ן יכולים להתרסק כתוצאה מעשרות גורמים, גם ברמה הגלובלית (משבר כזה או אחר, עלייה מהירה של הריבית) וגם ברמה האישית (מה לעשות שנדל"ן בישראל רגיש לרקטות). בלי קשר לאמונה שלך, ראוי להדגיש שאדם אל הורי שכעת עובד במשרה חלקית ולא מעוניין להמשיך לעבוד לוקח הימור משמעותי על חייו כשהוא פורש עם 4 מש"ח מתוכם רק 400 אלף לא צמודים לנדל"ן. אם חייו מקבלים זעזוע כזה או אחר, הוא ימצא את עצמו מבוגר, מכלה את חסכונותיו ולא רלוונטי למעגל העבודה.
אני ממש לא מומחה לפרישה מוקדמת, אבל הנקודות שלך מהותיות.
יש לו בעיקר נדל"ן, אבל גם יש לו נדל"ן איכותי מאוד.
נדל"ן הוא גם מצויין בארץ הקודש כי לפחות נכון לעכשיו יש פטור ממיסים עד הכנסות של 5K ש"ח משכירות. רק שבלהט הרגע והקיצוצים והגרעון ולא יודע מה, הפטור הזה יכול להשתנות בהמשך עשרות השנים הבאות ואי אפשר להסתמך עליו בצורה עיוורת.
אורינגה, אם זה היית אתה, היית מממש חלק מהנדל"ן בכדי להמיר יותר הון מנדל"ן לצורתו הנזילה/כספית בשוק ההון?

נערך לאחרונה ב:
עם 4 מליון במניות או ETF שמחלקים דיבידנדים זה יוצא:
לפי 3% נטו בשנה : 10,000 ש"ח בחודש
לפי 4% נטו בשנה: 13,333 ש"ח בחודש
הרעיון הוא שאתה לא מסתכל אם עולה יורד, לא מוכר ולא קונה, פשוט חי מהדיבידנדים.

* לא ממליץ או מיעץ *
אבל אלו הם לא דיבידנדים שנכנסים מדי רבעון כמו שעון. דירה זקוקה לתיקונים, שוכרים עשויים לא לשלם, הדירה יכולה להיות ריקה ושר אוצר כזה או אחר עלול להטיל מיסוי על אל-הוריים בעלי דירות שהם אינם גרים בהם. להתייחס לנכס ורבע כאל תעודת ביטוח שלבדה מספיקה לפרישה מוקדמת זה חוסר אחריות משווע.

אורינגה, אם זה היית אתה, היית מממש חלק מהנדל"ן בכדי להמיר יותר הון מנדל"ן לצורתו הנזילה/כספית בשוק ההון?
לא הייתי מעלה על דעתי פרישה מוקדמת בלי תיק מאוזן וקריירה על אש נמוכה שתאפשר לך להשלים הכנסה בעת הצורך. לשאלתך, לא הייתי משאיר 90 אחוז מההון שלי בנדל"ן בשום שלב בחיי התיק.

התחלתי לכתוב לך שהמצב מעולה אבל אז קפצתי לשרשור הקודם שפתחת ואני מבינה שאתה פשוט חוזר על אותן שאלות וגם מקבל תשובות דומות.
למה לא המשכת בשרשור הקודם? למה אתה עדיין מרגיש לא בטוח? יש לך המון כסף ובעוד 20 שנה תתחיל לקבל בנוסף כ-4000 ש"ח פנסיה וקיצבה.
מה מדאיג אותך?

אולי החרדות שלי לא מציאותיות אבל אני חושש מפעולות קיצוניות ...אם למכור את הדירה ...או לא ..באופן כללי מה לעשות

אולי החרדות שלי לא מציאותיות אבל אני חושש מפעולות קיצוניות ...אם למכור את הדירה ...או לא ..באופן כללי מה לעשות
אין פה משהו קיצוני בתכנית שלך.
למעשה אתה מחליף את שכר העבודה של היום בשכר דירה עתידי ובנוסף יש לך 1600 ש"ח הכנסה מעוד רבע דירה. גם היום נכנסים לך 8000 ש"ח בחודש בערך.
ההבדל היחיד הוא שכיום אתה לא מוציא כסף לצורך שכ"ד אבל בעתיד כן. כלומר, אם היום 8000 ש"ח הן ההוצאות החודשיות שלך אז תיקח בחשבון שאתה תצטרך להוסיף לחשבון גם הוצאות שכ"ד. האם זה אפשרי לך לעשות זאת ללא גידול נוסף בהוצאות? תוכל לצמצם את שאר ההוצאות כדי להישאר בטווח הזה?
אם התשובה כן- לא תצטרך לגעת אפילו בתיק ההשקעות שלך. אם התשובה שלילית- תוכל מדי פעם למכור חלק מהתיק כדי לאזן.
אם תוך 20 שנה תגמור את תיק ההשקעות שלך, תוכל להעמיד את הדירה למכירה ולקבל בוסט ענק של כסף שיחד עם הפנסיה והקיצבה אמור להספיק לך עד סוף חייך. איך זה נשמע לך?

אם תוך 20 שנה תגמור את תיק ההשקעות שלך
תיק ההשקעות שלו עומד על 400 אלף שקל אם הוא בוחר להמשיך לגור בדירה שלו. נניח וההוצאה החודשית הממוצעת שלו עומדת על 8000 ש"ח ובמקביל הוא מקבל 1600 שקל בחודש מרבע הדירה, הוא מאבד 75 אלף שקל בשנה לא כולל בלת"מים. איך התיק שלו שורד 20 שנה?

איך התיק שלו שורד 20 שנה?
כתבתי תוך 20 שנה והתייחסתי לתיק בתור השלמות ולא בתור המרכיב העיקרי.
אם הוא בוחר להמשיך לגור בדירה שלו
אני התייחסתי למקרה שהוא משכיר אותה ושוכר במקום, כפי שהוא כתב למעלה. לעניות דעתי הוא חי בדירה שהיא מעל ומעבר לצרכיו כרווק לבד ובטח מעל יכולתו הכלכלית. בכלל, עושה רושם שהפות"ש יצטרך לצמצם את ההוצאות הנוכחיות שלו (אליהן התייחס בשרשור הקודם) כי הן לא מתאימות להכנסותיו, בין אם ישאר בדירה הנוכחית או ישכור אחרת.
*** חזרתי לשרשור הקודם מלפני שנתיים. מסתבר שאז היו 3 מיליון ש"ח בלי דירה. אם כך, אני מבינה שבשנתיים האלו נקנתה דירה במחיר של 2.8M מסיבה כלשהי ועכשיו אתה חי בה @rams2 . תוכל להסביר מה היו הנימוקים לכך? הרי כבר אז רצית לתכנן את הפרישה. כאשר אתה לא עובד, אתה יכול לבחור לחיות איפה שאתה רוצה ויכול. אם היית קונה ומתגורר בדירה שערכה הוא 700K אז זה היה מתאים יותר למצבך. עושה רושם שאתה רוצה להחזיק את החבל משני הקצוות- גם לא לעבוד (או לעבוד בשכר נמוך) וגם לחיות חיי מותרות. על משהו תצטרך לוותר :)

למכור את הדירה ולהשקיע בשוק ההון נראה לי צעד קצת דרמטי. אני במקומך הייתי ממשיך לעבוד, אולי מנסה למצא עבודה יותר מתאימה לי, ועל הדרך הייתי עושה ניסוי קטן כדי לבדוק את ההיתכנות לעצמאות כלכלית: הייתי שוכר דירה בסביבות ה 3500 שח ומשכיר את הדירה ב 6000 שח אחרי מס. כך הייתי מגדיל הכנסה בסכום של 2500 שח לחודש. ה 2500 הללו יחד עם ה 1600 נותנים 4100 שח. הייתי מנסה לראות אם אני יכול לחיות מהסכום הזה של ה 4100 שח בלי לגעת במשכורת. אם זה יצליח לך אז תקבל ביטחון שאתה מסודר בלי לגעת במשכורת ובלי לגעת בחסכונות ובלי למכור נכסים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Y ייעוץ לגבי תיק השקעות - בן 28, רווק שוק ההון 18
S דירה בהנחה - רווק או ידועים בציבור? נדל"ן 4
S איך רווק יכול להתגורר בזול בישראל? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 128
F מקרר לדירת רווק אוף טופיק 3
Tsachi01 מורה רווק מרוויח 8+ נטו ולא מצליח לסגור את החודש - דעתכם? אוף טופיק 155
1337justme ~1200 ש"ח לחודש על קניות בסופר בתור רווק מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 96
S רווק בשנות הארבעים לחייו ועדיין אובד עצות... יומני מסע אישיים 21
1337justme רווק עם הון עצמי - האם לקנות דירה למגורים או לשכור? נדל"ן 68
כ בן 30 ולא רואה את האופק התפתחות אישית 14
B סטודנט בן 28 למנהל עסקים ומדעי המחשב ומאוד מבולבל. התפתחות אישית 3
T בן 25 מתחיל מסע יומני מסע אישיים 3
I בן 26 - יוצא לדרך, טייק 2# יומני מסע אישיים 8
Bosco התלבטות קשה - השקעה עבור בן משפחה שוק ההון 32
E בן 19 חדש בתחום דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 2
E בן 19 לא יודע איפה להתחיל שוק ההון 7
T בן 18 שלא יודע מאיפה להתחיל שוק ההון 11
O מס רכישה בדירה של בן זוג אחד עם הסכם ממון מיסים 18
N כיוון החיים של בן 24 התפתחות אישית 5
ג לבטים של בן 22 יומני מסע אישיים 8
נגב איך מסתדר בן זוג הייטקיסט של קרייריסטית שקיבלה משרה בארה"ב מבחינת ויזת עבודה ומיסים? מיסים 13
E בן 15, מחפש איפה להשקיע את הכסף יומני מסע אישיים 18
Gun איך לחסוך כסף בתור בן 18 שגר לבד (לפני הצבא?) מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 23
TheTieMan המסע שלי - מלא למידה, מתחיל עם משהו ומסיים בלא נודע (בן 23) יומני מסע אישיים 17
Mufasa קניית דירה ראשונה להייטקיסט בן 26 נדל"ן 84
מ בן משפחה שמשחק משחק מסוכן אוף טופיק 15
R בן 18 לפני שירות צבאי מתחיל בהרהורים יומני מסע אישיים 12
Y בן 40, לא מצליח לצאת מבית ההורים. אוף טופיק 37
M בן 24 שוקל לקנות דירה נדל"ן 9
Y האם בן 14 צריך לשלם מס \ לדווח למס הכנסה על רווחים מפרסומות ב youtube? מיסים 9
A דירוג אשראי לצעיר בן 24 אוף טופיק 4
הoוליד חייל משוחרר | בן 23 רוצה להבין יותר בכסף יומני מסע אישיים 20
Omer Daniel השקעה ראשונה - בן 23 שוק ההון 4
E תמהיל השקעה לחוסך צעיר בן 30 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
D חייל בן 19, קצת הלכתי לאיבוד מהאופציות ואני אשמח לקבל קצת הכוונה יומני מסע אישיים 4
C פתרון ליצירת קשר עם ילד בן שבע בבית צרכנות פיננסית 22
B אריחים בקירות חיצוניים של בניין חדיש (בן כ15) שהחלו ליפול נדל"ן 9
ס בן 27 שמתחיל לחסוך לפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
G לדברים יש נטיה להסתדר - יומנו של בן 26 יומני מסע אישיים 14
E איך נער בן 15 יכול להשקיע כסף? שוק ההון 8
מ בן 20 יוצא לדרך יומני מסע אישיים 14
Flex אז למה לא בעצם? בן 27 יומני מסע אישיים 38
N מתלבט היכן להתחיל ללמוד השנה (בן 24) התפתחות אישית 12
V מה הכלי הכי מומלץ למבוגר בן 60 ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
מתכנת הצהרת נהנה על בן/בת זוג בחשבון יחיד (חוק איסור הלבנת הון) צרכנות פיננסית 3
TheMailMan קורס מחשבים/סייבר/תכנות לילד בן 9 התפתחות אישית 14
Bonfire משוחרר "טרי" בן 25, חייב לרוקן את העו"ש בהקדם יומני מסע אישיים 40
B אזרחים יכולים להיכנס לאוניברסיטת בן גוריון? אוף טופיק 4
A למה בן אדם עובד בישראל (עם פנסיה) לא צריך ביטוח חיים צרכנות פיננסית 62
ד שכונת בן גוריון רמת גן נדל"ן 11
R השלמת הכנסה. בן 36 יומני מסע אישיים 16

נושאים דומים

Back
למעלה