• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

אפשרות לשנות סדר מכירת מניות - ברוקר חו"ל

• פותח הנושא c881
  • פורסם בתאריך
ה"אקסל" לא כולל נתונים מדומיינים. אתה יודע מה? אפילו לא צריך אקסל. בסיס הנתונים הוא הדוחות התקופתיים של הברוקר (לא המסכם השנתי) שהברוקר שולח מידי חודש על רכישות ומכירות. ה"אקסל" הוא רק על תקן מחשבון לחישוב ההכנסה החייבת.

הנקודה היא שאדם יכול לראות את עצמו חולק על החישוב של הברוקר שלו, ולהציג חישוב משלו, על בסיס הדוחות של הברוקר.
האם כדאי לעשות זאת? האם נכון לעשות זאת? האם חכם לעשות זאת? אלה שאלות נפרדות.
@YPV

טענה טובה של רשויות המס נגד האמור לעיל עשויה להיות "העדפת הפשטות". בדומה לכל הסיפור עם זקיפת שווי רכב בשנים האחרונות, שם נקבע, בגדול, שיש להעדיף את פשטות החישוב ופשטות הגבייה על פני בדיקת חישובים ספציפיים של נישומים, גם אם חישובים אלו מדויקים יותר.

גם בעניין זה, לא בטוח שרשות המס תסכים שכל נישום שמוכר ניירות ערך יבצע חישובים, והרשות תצטרך לבדוק אותם, ועל כן לצורך הפשטות היא מקבלת את חישובי הברוקר.

@גרהם , @משתמש 72
בשלב זה של הדיון חשוב לי להדגיש (גם לעצמי), שאני לא מגיע מעולם דיני המס. גם לא מכיר מספיק תיאוריות של דיני המס כדי לנהל דיון יותר מעמיק ותורם.
הוא גם לא באמת פרקטי לחברי הפורום האחרים. גם אם נשתכנע כך או אחרת, זה לא ישנה בסוף הדרך מהחלטת פקיד השומה, בסוגיה שכרגע אין לה תשובה החלטית.
רק כדי לסכם (מבחינתי), שאם הכרה במכירה לפי שכבות מקובלת בדיני מס של מדינות אחרות, אז ההחלטה האם להכיר בזה גם בישראל או לא, לא תהיה ממקום של תיקון/יצירה של עיוות בסיסי בהגיון כלכלי או מיסויי.

אתן עוד דוגמה היפוטטית לחלוטין, נניח מחר חברה מסוימת מחליטה להעניק דיב׳ או אזושהי זכות רק לרוכשים עד תאריך מסוים, מהיכן המידע יילקח ? ברור שמהרישום הפנימי של הברוקר, והבחירה שלך מאיזה שכבה למכור תשפיע על זה ישירות, תהיה לזה גם משמעות משפטית וגם משמעות כלכלית, ללא ספק.
נקודה ממש יפה, מתכנת. אבל זה לא היפותטי אלא קיים בפועל. יש שיטה שנקראת Time-Phased Voting, או Tenure Voting. בשיטה זו, מספר הקולות של מניה באסיפה הכללית תלוי במספר השנים שהמחזיק הנוכחי החזיק בה. למשל, יחידות שהחזקת בהן 4 שנים או יותר מקנות לך 10 קולות ליחידה, ואילו יחידות שהחזקת בהן פחות מ-4 שנים מקנות לך רק קול 1 ליחידה. לא מדובר בסוג שונה של מניות או בסדרה שונה; המניות זהות אבל זכויות ההצבעה נקבעות לפי משך ההחזקה. הפז"ם של מי שקונה ממך את היחידות מתחיל כמובן מאפס, בין אם תמכור לו את היחידות שהחזקת זמן ארוך או קצר.

הרציונל של חסידי השיטה (אני לא ביניהם) הוא לעודד החזקה ארוכת טווח במניה, ולעודד את המחזיקים לחשוב על האינטרס ארוך הטווח של המניה. החיסרון (לדעת המסתייגים מהשיטה) הוא שזה מגדיל את כוחם של אנשי הפנים. יש גם קשיים טכניים ביישום; אני מניח שניתן להתגבר עליהם. השיטה נפוצה מאוד בצרפת, ומהווה שם את ברירת המחדל עבור חברות שמונפקות. גם בארצות הברית יש חברות שפועלות בשיטה הזאת, אומנם בודדות.

אז לסיכום: לא היפותטי אלא קיים בפועל.

נערך לאחרונה ב:
@גרהם , @משתמש 72
בשלב זה של הדיון חשוב לי להדגיש (גם לעצמי), שאני לא מגיע מעולם דיני המס. גם לא מכיר מספיק תיאוריות של דיני המס כדי לנהל דיון יותר מעמיק ותורם.
הוא גם לא באמת פרקטי לחברי הפורום האחרים. גם אם נשתכנע כך או אחרת, זה לא ישנה בסוף הדרך מהחלטת פקיד השומה, בסוגיה שכרגע אין לה תשובה החלטית.
רק כדי לסכם (מבחינתי), שאם הכרה במכירה לפי שכבות מקובלת בדיני מס של מדינות אחרות, אז ההחלטה האם להכיר בזה גם בישראל או לא, לא תהיה ממקום של תיקון/יצירה של עיוות בסיסי בהגיון כלכלי או מיסויי.
אני כן עוסק במיסים, אבל לא עסקתי בנושא הזה מעולם ולא בדקתי את המצב המשפטי לצורך השרשור, מלבד התקנות.
מניסיון שלי במקרים אחרים במיסים, השאלת הסדרים חוקיים משיטות משפט אחרות בלי הכרה לעומק של השיטה האחרת, אינה דבר רצוי כי כדי להבין הסדר יש להכיר את כל הוראותיו ולא לבחון במנותק עניין ספציפי ולהקיש ממנו. נתתי כאן דוגמה מידע כללי שהמיסוי בארה"ב מושפע ממשך ההחזקה ולכן מנקודת מבטו של המוכר, יש הבדל בין המניות המוחזקות על ידו והן אינן זהות. אני בטוח שיש הוראות נוספות שונות בין הדין בארה"ב לפקודה שכדאי להכיר לפני שמאמצים את ההסדר הקיים שם, לישראל. בכל מקרה, בעניין שלנו יש תקנה שעל פי נוסחה ודאי לא מאפשרת בחירת הנישום ללא מגבלה.

נערך לאחרונה ב:
  • אהבתי
Reactions: YPV
נקודה ממש יפה, מתכנת. אבל זה לא היפותטי אלא קיים בפועל. יש שיטה שנקראת Time-Phased Voting, או Tenure Voting. בשיטה זו, מספר הקולות של מניה באסיפה הכללית תלוי במספר השנים שהמחזיק הנוכחי החזיק בה. למשל, יחידות שהחזקת בהן 4 שנים או יותר מקנות לך 10 קולות ליחידה, ואילו יחידות שהחזקת בהן פחות מ-4 שנים מקנות לך רק קול 1 ליחידה. לא מדובר בסוג שונה של מניות או בסדרה שונה; המניות זהות אבל זכויות ההצבעה נקבעות לפי משך ההחזקה. הפז"ם של מי שקונה ממך את היחידות מתחיל כמובן מאפס, בין אם תמכור לו את היחידות שהחזקת זמן ארוך או קצר.

הרציונל של חסידי השיטה (אני לא ביניהם) הוא לעודד החזקה ארוכת טווח במניה, ולעודד את המחזיקים לחשוב על האינטרס ארוך הטווח של המניה. החיסרון (לדעת המסתייגים מהשיטה) הוא שזה מגדיל את כוחם של אנשי הפנים. יש גם קשיים טכניים ביישום; אני מניח שניתן להתגבר עליהם. השיטה נפוצה מאוד בצרפת, ומהווה שם את ברירת המחדל עבור חברות שמונפקות. גם בארצות הברית יש חברות שפועלות בשיטה הזאת, אומנם בודדות.

אז לסיכום: לא היפותטי אלא קיים בפועל.
מעניין מאד. אין ספק שאם יש זכויות שונות לפי התשקיף, אז אנחנו מחוץ לדיון הנוכחי, כי מדובר בנכסים שנותנים זכויות שונות ואין בכלל שאלה שאם מכרת נכס עם זכות א', אי אפשר לחייב אותך כאילו מכרת נכס עם זכות ב'.

נקודה ממש יפה, מתכנת. אבל זה לא היפותטי אלא קיים בפועל. יש שיטה שנקראת Time-Phased Voting, או Tenure Voting.
תודה אוגי !
לא פעם ראשונה שדוגמה היפותטית מתבררת כמציאותית.
אגב, במניות מסוג זה, LIFO מקבל גם יתרון מס (בדרך כלל) וגם יתרון זכויות, לעומת FIFO שמפסיד לשניהם.
מעניין מאד. אין ספק שאם יש זכויות שונות לפי התשקיף, אז אנחנו מחוץ לדיון הנוכחי, כי מדובר בנכסים שנותנים זכויות שונות ואין בכלל שאלה שאם מכרת נכס עם זכות א', אי אפשר לחייב אותך כאילו מכרת נכס עם זכות ב'.
זאת אומרת שנכנסת מורכבות נוספת, לבדוק איזה זכויות יש בכל נכס, להחריג יוצאי דופן וכד׳ בשביל לקבוע האם שיטה שאינה FIFO תהיה קבילה.
הזכות לקבל דיבידנד, בתלות בתאריך הרכישה
@גרהם טען שזו אפליה לא חוקית, אין לי היכרות אז לא מביע דעה בזה.

• אהבתי
Reactions: ogi
אני לא ממליץ לאף ירקן לכתוב על כל מלפפון באיזה שנה נקנה ובאיזה נמכר ולפי זה לבקש לחשב את המס שלו.
אני עדיין לא מבין על מה אתה מדבר בטענה הזאת שחוזרת שמניות מחושבות כמו מלפפונים\גרגרי אורז
זה לא מלפפונים זה מניות.

הרי בכול גוף (גם בארץ) מאגר המניות שלך כולל זיהוי ספציפי לכול יחידה, אין לך אפשרות להעביר מניות ממקום למקום כמו אורז שנקנה בתאריכים ומחירים שונים ונשפך לתוך מיכל אחד.
תמיד ההתייחסות(גם בארץ)היא לכול גרגר בנפרד.

נניח יש לך מאגר של 1000 מניות מאותו סוג שנקנו בתאריכים שונים ותרצה להעביר 237 לברוקר אחר.
כול אחת מאותם מניות שתעביר תכלול זיהוי יחודי שיכלול תאריך קניה מדויק ומחיר מדויק רק לה.
לא ניתן להעביר לפי ממוצע של 1000 המניות כפול 237.
איך זה הולך במכירה של אורז שנקנה במחירים שונים ונשפך לאותו מיכל?
ברור שבשיטה אחרת כי אי אפשר להצמיד לכול גרגר את המחיר.
ולכן ברור ששיטת האחסנה והחישוב שונה לגמרי.
ההשוואה הזאת שחוזרת לאורז\מלפפונים לא הגיונית.

דיברתי על יום האיקס
אוקי אבל זה נקבע לפי הכמות הכוללת שיש לך באותו יום ללא תלות במועד הרכישה כל כל יחידה,
אתה מצליח למצוא תרחיש בו שיטת מכירה FIFO/LIFO תשפיע על חלוקת הדיב׳ ? (חוץ מהמקרה בו ציינתי ו @גרהם טען שאינו חוקי)

אתה מצליח למצוא תרחיש בו שיטת מכירה FIFO/LIFO תשפיע על חלוקת הדיב׳ ?
היא לא צריכה להשפיע, מספיק הרעיון של יום האיקס כדי להכריע שמחיר הקנייה כן מבדילה בין מניות (זהות כביכול).

@מתכנת , @FIYaacov @ogi @nicepo1
נראה לי שהלכנו מעט רחוק מדי. נקודת המוצא בדיון היא שמדובר בניירות ערך זהים ולכן כל הדוגמאות היפות של ניירות ערך שאינם זהים פחות מתאימות לדיון הנוכחי. אני מתנצל מראש על הדקדקנות המשפטית, אבל הדוגמה של זכויות הצבעה שונות, למשל, תלויה מאד בנסיבות. אם מדובר על ניירות ערך שמלכתחילה צמודות להם זכויות הצבעה שונות, אז הם אינם זהים והתקנה כלל לא חלה עליהם. אם הכוונה היתה שניירות ערך שהונפקו כזהים הפכו לשונים כתוצאה מהחלטת החברה, חוץ מלמדוד זמנים בשניות עד שתנחת התובענה הייצוגית הראשונה, אולי אפשר להגיד שהם הפכו לשונים מרגע ההחלטה. תיאורטי מדי בשבילי לעסוק בנושא שלדעתי מהווה הפרה לא רק של החוק, אלא גם של הפן החוזי בתשקיף.
שאלתי לאורך כל הדיון אם יש משמעות כלכלית / משפטית להבחנה בין המניות. עוד לא ראיתי דוגמה כזו, אבל אם קיימת, אז אכן אין מניעה למכור מניה שלא לפי הכלל הקשיח ולהצביע על הנכס הספציפי שנמכר (ולא לפי כלל "המס הנמוך ביותר"). הרי ברור שאם יש לך שתי מניות שלכל אחת זכויות הצבעה שונות, חשוב שהחברה תדע איזה מהן מכרת.
וכך גם לגבי דיבידנד - אם יש לך שתי מניות זהות לכאורה, שאחת מקנה זכאות לקבלת דיב' והשניה לא, אז ברור שיש משמעות איזה מהן מכרת וברור שתמוסה על הרווח (הפסד) במכירת הנכס שמכרת.
אגב, קראתי עכשיו את התקנות ואני רואה שטעיתי לגבי הפיפו הגלובלי. אמנם התקנה של מכירה בשכבות לא מזכירה את זהות מנהל התיקים אולם בהגדרות נדרש לצורך החלת הפיפו שיהיה מדובר באותו מנהל תיקים ולכן הפיפו הגלובלי חל רק בין חשבונות שונים אצל אותו בנק / ברוקר, אבל לא בין בנק / ברוקר שונים.

נערך לאחרונה ב:
אני עדיין לא מבין על מה אתה מדבר בטענה הזאת שחוזרת שמניות מחושבות כמו מלפפונים\גרגרי אורז
זה לא מלפפונים זה מניות.

הרי בכול גוף (גם בארץ) מאגר המניות שלך כולל זיהוי ספציפי לכול יחידה, אין לך אפשרות להעביר מניות ממקום למקום כמו אורז שנקנה בתאריכים ומחירים שונים ונשפך לתוך מיכל אחד.
תמיד ההתייחסות(גם בארץ)היא לכול גרגר בנפרד.

נניח יש לך מאגר של 1000 מניות מאותו סוג שנקנו בתאריכים שונים ותרצה להעביר 237 לברוקר אחר.
כול אחת מאותם מניות שתעביר תכלול זיהוי יחודי שיכלול תאריך קניה מדויק ומחיר מדויק רק לה.
לא ניתן להעביר לפי ממוצע של 1000 המניות כפול 237.
איך זה הולך במכירה של אורז שנקנה במחירים שונים ונשפך לאותו מיכל?
ברור שבשיטה אחרת כי אי אפשר להצמיד לכול גרגר את המחיר.
ולכן ברור ששיטת האחסנה והחישוב שונה לגמרי.
ההשוואה הזאת שחוזרת לאורז\מלפפונים לא הגיונית.
הדוגמה של המלפפונים לא היה שלי, אבל היא דווקא לא רעה בעיני.
לגבי זיהוי ייחודי של מניות, היה על זה כאן דיון, לא ראיתי שום עדות שאכן קיים וכמו שציינו כאן, לא בטוח שאם יש זיהוי כזה, שאין לו שום משמעות מלבד ניהול מסד הנתונים של הברוקר וחסכון במס, צריכה להיות לכך רלוונטיות לקביעת החבות במס.
אגב, גם מלפפונים אפשר להפריד ואפילו ביתר קלות ממניות. אין בעיה להחזיק אותם בארגזים / מכולות / מחסנים שונים.
כפי שכתבתי, הדוגמה הקרובה יותר היא מכירת חלק ממקרקעין, כי גם שם מדובר במיסוי הוני בדרך כלל. אתה יכול להוכיח באותות ובמופתים, להביא חוזים, סימונים, עדויות מהצד השני לעסקה ועוד שהתכוונת למכור גרגר שקנית לפני שנה ולא את זה שקנית לפני 50 שנה - אין לכך רלוונטיות לצרכי מס.

הדוגמה הקרובה יותר היא מכירת חלק ממקרקעין, כי גם שם מדובר במיסוי הוני בדרך כלל. אתה יכול להוכיח באותות ובמופתים, להביא חוזים, סימונים, עדויות מהצד השני לעסקה ועוד שהתכוונת למכור גרגר שקנית לפני שנה ולא את זה שקנית לפני 50 שנה - אין לכך רלוונטיות לצרכי מס.
נראה לי שלא הבנתי את הדוגמה.
אם קנית (חצי) חלקה בזמן א ו(חצי) חלקה בזמן ב, אתה יכול כמובן לבחור למכור את (חצי) החלקה הזו או האחרת לבחירתך, ואף אחד לא יטען שמכרת גם את (חצי) החלקה האחרת.
אם בחרת שלא למכור איזה משני החצאים, אלא לצרף שותף ל-2 (חצאי) החלקות, אז בחרת שלא למכור את (כל מחצית) הנכס הזה או האחר ולכן אתה לא יכול לטעון שכן עשית את זה.

נראה לי שלא הבנתי את הדוגמה.
אם קנית (חצי) חלקה בזמן א ו(חצי) חלקה בזמן ב, אתה יכול כמובן לבחור למכור את (חצי) החלקה הזו או האחרת לבחירתך, ואף אחד לא יטען שמכרת גם את (חצי) החלקה האחרת.
אם בחרת שלא למכור איזה משני החצאים, אלא לצרף שותף ל-2 (חצאי) החלקות, אז בחרת שלא למכור את (כל מחצית) הנכס הזה או האחר ולכן אתה לא יכול לטעון שכן עשית את זה.
בדיוק.
אם החלקות שונות וכל אחת מקנה זכות שונה - המקבילה של מניות שנותנות זכויות הצבעה / דיבידנד שונות, אז אתה בוחר מה למכור ונפרד מהזכויות שמכרת.
אם הכנסת שותף - המקבילה של מניות זהות שנפרדת מחלקן, אז גם אם תגיד שמכרת רק את הזכויות המוקדמות / מאוחרות, ברור שאין לכך שום משמעות כלכלית או משפטית ולכן טענתך לצרכי מס לא תתקבל.

אם הכנסת שותף - המקבילה של מניות זהות שנפרדת מחלקן, אז גם אם תגיד שמכרת רק את הזכויות ה
לא הבנתי איך זה דומה. אתה יכול למכור חצי חלקה, כלומר חלק ספציפי מהקרקע, בלי שום בעיה. במקרה כזה אתה כמובן בוחר איזה חצי מהחלקה אתה מוכר, בלי שום תלות בסדר הקניה המקורי או במחיר הממוצע. אם אתה בוחר שלא לעשות זאת (אלא להכניס שותף בכל החלקה) זה כמובן לגיטימי, וזה אומר שבחרת לא לעשות זאת.
גם במניות אתה יכול לבחור איזה חלק למכור. למה שזה יהיה דומה להכנסת שותף?

לא הבנתי איך זה דומה. אתה יכול למכור חצי חלקה, כלומר חלק ספציפי מהקרקע, בלי שום בעיה. במקרה כזה אתה כמובן בוחר איזה חצי מהחלקה אתה מוכר, בלי שום תלות בסדר הקניה המקורי או במחיר הממוצע. אם אתה בוחר שלא לעשות זאת (אלא להכניס שותף בכל החלקה) זה כמובן לגיטימי, וזה אומר שבחרת לא לעשות זאת.
גם במניות אתה יכול לבחור איזה חלק למכור. למה שזה יהיה דומה להכנסת שותף?
כי אם אתה יכול לזהות חלק ספציפי (להבדיל ממכירת חלק בלתי מסויים), אז יש הבדל בין החלקות, כמו שיש הבדל בין המניות.
ברור שאם כל מניה נותנת זכות אחרת, כמו שכל חצי חלקה נותנת זכות אחרת, אפשר להחליט מה מוכרים ויש משמעות כלכלית ומשפטית לכל בחירה.
אבל, אם מדובר בבעלות משותפת, כלומר, לא מכרת גרגר ספציפי, אז כמו במניות שלא ניתן להבחין ביניהן מבחינת הזכויות שהן נותנות, לא תוכל לטעון שצריך לעשות חישוב מס מיטבי ולטעון למשל, שמכרת רק גרגרים שנקנו לפני הרבה זמן.
אם ההקבלה עדיין לא ברורה, אולי כדאי לחשוב על דוגמה פשוטה יותר בה בעל מניות יחיד מוכר חצי מאחזקותיו, אותן רכש במועדים שונים, לאדם אחר. הם הופכים לשותפים שווים, האם ניתן לטעון שנמכרו רק מניות שנרכשו מוקדם או מאוחר?

לגבי זיהוי ייחודי של מניות, היה על זה כאן דיון, לא ראיתי שום עדות שאכן קיים וכמו שציינו כאן, לא בטוח שאם יש זיהוי כזה, שאין לו שום משמעות מלבד ניהול מסד הנתונים של הברוקר וחסכון במס, צריכה להיות לכך רלוונטיות לקביעת החבות במס.
לי ברור שקיים, וברור שיש לו משמעות, אפילו החוק מתייחס למניות שנמצאות באותו חשבון ונקנו בחשבונות שונים ולמניות שמוחזקים בחשבונות שונים, זה כבר אומר שניתן להבדיל בין כול נייר ונייר לצורכי מס.
כתוצאה החוק קובע שבמקרים מסוימים ניתן להבדיל כול מניה בנפרד לצורכי מס.
יותר מזה עצם המכירה\העברה של יחידות בסדר מסוים(גם FIFO)בעצם מראה לך שיש הפרדה בין יחידה ליחידה גם לצורך מס וגם לצורך העברות בין גופים אחרת זה היה חייב להיות לפי ממוצע

בנוסף זה לא נכון לקבוע שמכירה של יחידה ספציפית היא רק לצורכי תשלום מופחת של מס.
יכול להיות גם הפוך, שאני יבחר דווקא את המניות שיש לי בהם הכי הרבה חבות מס אבל לא FIFO.
אז במצב כזה זה כן ליגטימי?

העניין העקרוני(לדעתי) הוא האם ניתן להוכיח שאותו נייר נקנה בתאריך מסוים ולמכור אותו.

לי נראה מאוד מוזר שמותר להחזיק אותה מניה בחשבונות שונים ולמכור מאיזה חשבון שרוצים וגם שניתן להעביר מחשבון אחד לשני ואז לבחור בתוך אותו החשבון איזה מהניירות למכור כול זה בהסתמכות על רישומים של ברוקרים.
ואז במקביל לטעון שזה לא חוקי להסתמך על רישומים ודוחות של ברוקרים שאליהם מסתמכים במצבים האלה בדיוק........כמו שציינתי בנוסף יש להם משמעות חוקית בין לאומית חוץ מתשלום המס עצמו למשל בהעברות.
או שיש משמעות או שאין........וברור שיש לפי החוק הקיים.

עכשיו השאלה הבאה היא האם זה חוקי למכור לא בFIFO אצל ברוקר שמאפשר את זה?

זה כבר שאלה שאין לה תשובה חד משמעית אולי, כול עוד אין חוק מפורש בעניין\חסימה של ישראלים מלשנות את סדר המכירה\פסיקה בנושא כנראה לא נדע.........

דבר אחד ברור לי, במידה ומישהו ימכור לא בFIFO בברוקר זר וזה יגיע לבית משפט\מס הכנסה יהיה סיוט רישומי\חוקי במידה ויוחלט שהוא ישלם מס על יחידות שהוא עדיין מחזיק לפי רישומי הברוקר והבורסה ולא ישלם מס לפי היחידות שהוא מכר כבר לפי אותם רישומים.
אין שום מצב שהרשם בבורסה בארה"ב\או הברוקר יסכים לשנות את מחיר היחידות שנמכרו דווחו ונרשמו בכאלה שעדיין קיימים בחשבון הלקוח.
לא יהיה ניתן יותר לחייב אותו מס בצורה נכונה בעתיד כשימכור עוד יחידות לפי דוחות של ברוקרים ובנקים ויהיה צורך להסתמך על "פתקים" שהוא ינהל בעצמו בקשר למחיר הקניה והמכירה של כול יחידה.

דוגמה פשוטה יותר בה בעל מניות יחיד מוכר חצי מאחזקותיו, אותן רכש במועדים שונים, לאדם אחר. הם הופכים לשותפים שווים, האם ניתן לטעון שנמכרו רק מניות שנרכשו מוקדם או מאוחר?
ובכן, תלוי. אם הוא מכר חצי ממניותיו (שזה מה שעושה כל מי שמוכר בבורסה חלק מהאחזקה שלו), אז כמובן שהוא מכר חלק ספציפי, וגם המיסוי שלו יהיה ספציפי. כמובן שבכזה מקרה הם לא הפכו לשותפים, הוא סתם מכר חצי.
אם, לעומת זאת, הוא הכניס שותף, אז אף אחד לא יטען שהוא מכר חלק (כי אם הוא היה רוצה למכור חלק הוא היה מוכר חלק, לא מכניס שותף). אני לא יודע מה ההגדרה של הכנסת שותף לתיק מניות מבחינת רשות המיסים, אבל במקרה כזה אני משוכנע שהמיסוי (בעת הכנסת השותף, לא במימוש עתידי של השותפות) גם לא יהיה fifo. זה די לא אפשרי טכנית.

אם הכוונה היתה שניירות ערך שהונפקו כזהים הפכו לשונים כתוצאה מהחלטת החברה, חוץ מלמדוד זמנים בשניות עד שתנחת התובענה הייצוגית הראשונה, אולי אפשר להגיד שהם הפכו לשונים מרגע ההחלטה. תיאורטי מדי בשבילי לעסוק בנושא שלדעתי מהווה הפרה לא רק של החוק, אלא גם של הפן החוזי בתשקיף.
שאלתי לאורך כל הדיון אם יש משמעות כלכלית / משפטית להבחנה בין המניות. עוד לא ראיתי דוגמה כזו,
הכוונה היא לניירות ערך שהונפקו כזהים ונשארו זהים, ההבדל היחיד לא נובע מזהות מניה זו או אחרת אלא ממועד הרכישה שלה, ככל שהמשקיע מחזיק במניה זמן רב יותר הוא צובר יותר זכויות הצבעה, החלטת החברה המקורית קובעת זכויות הצבעה שונות לפי משך ההחזקה במניה, לא מדובר על שינוי תשקיף אלא על תשקיף שמראש קובע כך.
לא מבין איך פספסת את הנקודה המהותית הזו.
@ogi הסביר שמדובר על אפשרות מעשית וקיימת, ממש לא תיאורטית.
מי שמחזיק שתי שכבות, אחת קנה לפני עשור ואחת לפני שנה, ירצה למכור את השכבה החדשה כדי לשמר את היחידות בעלות וותק גבוה יותר.
הרי לך דוגמה שבה
יש משמעות כלכלית / משפטית להבחנה בין המניות
למרות שההבדל היחיד נובע מעיתוי הרכישה.

יכול להיות גם הפוך, שאני יבחר דווקא את המניות שיש לי בהם הכי הרבה חבות מס אבל לא FIFO.
אז במצב כזה זה כן ליגטימי?
בדיוק!
למשל בשביל לנצל נקודות זיכוי.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
A שיעבוד על דירה עם אפשרות מכירה נדל"ן 8
K האם קיימת מערכת מסחר ישראלית ידידות לטלפון נייד ועם אפשרות להפקדה באשראי? שוק ההון 0
ז פתיחת חשבון ב IB - אין אפשרות לבחור ישראל במדינה פוסטים מאיכות נמוכה 7
Y אפשרות "צביעה" של כספים בחשבון מסחר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
grimble grumble אפשרות להעביר עסקאות תשלומים בין כרטיסים? צרכנות פיננסית 4
C הפסקת אפשרות מסחר בשותפויות ציבוריות נסחרות - PTP ומה המשמעות לישראלים שוק ההון 28
D חישוב שטח דירה שייתכן שונה מדברי המתווך , כיצד ניתן לדעת שטח מדוייק? והאם המידע הזה מהווה אפשרות למו'מ להורדת מחיר, ואיך לבצע זאת נדל"ן 47
D ביקשתי לקבל פירוט של חישוב ביטוח הנכות מקרן הפנסיה וקיבלתי בתגובה ענו לי שאין אפשרות לשלוח פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
O יש אפשרות לקנות כל מוצר חקלאי שיש, למשל קינמון או תה שוק ההון 4
י הלוואות מפנסיה/גמל - אפשרות למינוף פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
P אפשרות לשיפוצים לפני מלוא ביצוע הסכם קניה/מכירה? נדל"ן 16
McMurphy האם לשמור על ביטוח החיים, למרות העלות הגבוהה, בשביל לשמור על אפשרות לקחת משכנתא? צרכנות פיננסית 5
B האם יש אפשרות כלשהי לבצע קניות limit במט"ח? שוק ההון 4
mudale222 האם יש אפשרות להכיר בהפסד של ריבית הלוואה לצורכי קיזוז מס רווח הון? שוק ההון 1
נ במה אתם מתחרטים שלא "השקעתם" כשהייתה לכם אפשרות? אוף טופיק 40
I האם "לנצל" את אפשרות משיכת קרן השתלמות בקורונה להשקעה עצמאית? שוק ההון 1
Y אפשרות לפתיחת חשבון בנק בפורטוגל צרכנות פיננסית 7
oferM האם יש אפשרות לתשואה עודפת במניות small cap ? שוק ההון 3
S pepper invest - השיק אפשרות חדשה לקרנות סל עוקבות מדד SP500 צרכנות פיננסית 19
O אחרי פגישה עם יועץ פנסיוני עלתה אפשרות להשקעה בפוליסות פיננסית, דעתכם שוק ההון 51
R רווק בן 45 - בוחן אפשרות פרישה יומני מסע אישיים 36
A לא מוצא אפשרות לשלוח הודעות פרטיות בפורום אוף טופיק 2
ע פיתרון בסיכון נמוך לסכום דולרי בארה"ב?(ללא אזרחות, אפשרות פיזית לפתיחת חשבון בנק שם) שוק ההון 13
P יש לכם אפשרות לקחת הלוואה בריבית שלילית, מה אתם עושים? שוק ההון 75
P מדינות שאוסרות על חנויות ללא אפשרות תשלום במזומן צרכנות פיננסית 22
ק הערכת מחיר דירה כאשר אין אפשרות להשכיר או למכור אותה נדל"ן 49
S יש אפשרות להשקיע במדד הישראלי דרך הבורסה? שוק ההון 1
P יש חדשות לגבי אפשרות הניוד בגמל להשקעה? צרכנות פיננסית 0
אורן זה רק אני או שנעלמה אפשרות ייצוא לאקסל מבנק דיסקונט? אוף טופיק 1
לא חשוב שמות ששאלה בדבר אפשרות להפרשה לפנסיה צרכנות פיננסית 1
E האם חייבים לשנות כתובת מגורים? אוף טופיק 33
P נניח וידיכם הייתה על כספי המדינה/ האוצר איפה הייתם מקצצים, או מה הייתם בוחרים לשנות? פוסטים מאיכות נמוכה 136
א מדוע הוצאות במטבע זר באשראי יורדות רק אחרי כמה חודשים וכיצד לשנות ? צרכנות פיננסית 12
O כל כמה זמן מומלץ לשנות את הקצאת הנכסים בתיק השקעות ( לא לעשות איזון) בהתאם לשינוי פרופיל הסיכון? שוק ההון 1
ברבור האם לשנות מסלולי השקעה בקופת גמל בעת משבר? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
E קופת גמל להשקעה - האם לשנות מסלול בתקופה של ירידות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
ע לשנות תושבות בחשבון השקעות בישראל שוק ההון 0
Y עליית שכר משמעותית - איך לשנות הפקדות לקרן השתלמות ופנסיה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
P נשברתי - צריך לשנות כיוון התפתחות אישית 5
milx תיק של פנסיונר בן 74 מהיועץ בבנק - מעוניין לשנות שוק ההון 9
amit כשמחליפים מקום עבודה , האם ניתן לשנות את שם המעסיק בקרן ההשתלמות? שוק ההון 6
I ניסיון של אלטשולר לשנות את דעתי להעברת הכספים למסלול עוקב מדד בהלמן צרכנות פיננסית 27
S שוקל ברצינות לשנות את התיק שלי לתיק בהשראת חבר הפורום מורכב מ-50% sso 50% ,tlt בחלק האמריקאי שוק ההון 44
לא חשוב שמות מחשיב את עצמי כא-פוליטי עם נטייה ימינה, האם עלי לשנות כיוון? אוף טופיק 61
י צריך לשנות את אופן תשלום המס! אוף טופיק 73
ד דיון| לשנות את השיטה או לתמרן במסגרתה אוף טופיק 12
tomer111 מה ההשלכות של פרישה בגיל 60 ומדוע אני לא מצליח לשכנע את סוכן הביטוח לשנות את גיל הפרישה לזה? אוף טופיק 3
ח חוזה מול בית השקעות - האם רשאים לשנות התנאים צרכנות פיננסית 1
yossik האם מגיע הקץ ליס והוט כפי שאנו מכירים או שהן צריכות לשנות את המודל העיסקי? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 64
M סדר פעולות בקניית דירה נדל"ן 20

נושאים דומים

Back
למעלה