• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

אפיק חסכון לנוער

בנג'יו

משתמש סולידי
דירוג
37
אחותי הקטנה בת ה-15 התעניינה לאחרונה לגבי חינוך פיננסי, וזה משהו שמאד חשוב לי להעביר לה. מעבר לללמד אותה את כל הבסיס אני תוהה האם יש דרך שתוכל כבר עכשיו להתחיל לחסוך, לראות כבר בשלב הזה שכסף יוצר עוד כסף, ושמשתלם לחסוך (בנוסף כבונוס, ללמד אותה להתמודד עם גופים פיננסים למיניהם).

מצד אחד מסחר בבורסה לא חוקי מתחת לגיל 18 (מניח שקרנות נאמנות נכללות תחת זה), מצד שני לשים את הכסף בפקדון בבנק עם 0.04% ריבית זה גם לא בדיוק מעביר את הנקודה.

לכן אני תוהה האם יש אפיק השקעה שכן מתאים לסיטואציה הזאת?

חשבון בנק אפשר לפתוח החל מגיל 16.
אתה יכול להציע לה שתקנה לה בהתאם לבקשתה - קרן נאמנות/ תעודת סל בתיק שלך.
מניח שיהיה ארוע מס ביום שתעביר את הנכס אליה, מצד שני - מדובר במס על הרווח בלבד.
היא יכולה להתנסות בתיק וירטואלי אצל אחד מהברוקרים.
לרשום לעצמה באיזה שער/תאריך בחרה לרכוש מניה/תעודה כלשהי.

אחותי הקטנה בת ה-15 התעניינה לאחרונה לגבי חינוך פיננסי, וזה משהו שמאד חשוב לי להעביר לה. מעבר לללמד אותה את כל הבסיס אני תוהה האם יש דרך שתוכל כבר עכשיו להתחיל לחסוך, לראות כבר בשלב הזה שכסף יוצר עוד כסף, ושמשתלם לחסוך (בנוסף כבונוס, ללמד אותה להתמודד עם גופים פיננסים למיניהם).

מצד אחד מסחר בבורסה לא חוקי מתחת לגיל 18 (מניח שקרנות נאמנות נכללות תחת זה), מצד שני לשים את הכסף בפקדון בבנק עם 0.04% ריבית זה גם לא בדיוק מעביר את הנקודה.

לכן אני תוהה האם יש אפיק השקעה שכן מתאים לסיטואציה הזאת?

אין שום בעיה לרשום את אחד ההורים (או שניהם) כאפוטרופוס/שותף בחשבון ואז לבקש אישור למסחר בשוק ההון. ההורים מתחייבים בבנק (נדמה לי צריך לחתום על איזה טופס) שאם יהיו הפסדים הם אחראים לכסות את זה כך שהקטין לא יפסיד את כספו.
חשוב להבין שכסף שנכנס לחשבון הקטין לא יכול לצאת משם עד גיל 16 (של הילד).

אנחנו עשינו את זה עם כספי הבר מצווה של הילד.

חשבון בנק אפשר לפתוח החל מגיל 16.
אתה יכול להציע לה שתקנה לה בהתאם לבקשתה - קרן נאמנות/ תעודת סל בתיק שלך.
מניח שיהיה ארוע מס ביום שתעביר את הנכס אליה, מצד שני - מדובר במס על הרווח בלבד.
היא יכולה להתנסות בתיק וירטואלי אצל אחד מהברוקרים.
לרשום לעצמה באיזה שער/תאריך בחרה לרכוש מניה/תעודה כלשהי.
תודה! בהקשר הזה אני תוהה - איך מס על הרווח עובד אם אני מוכר רק חלק מהאחזקות שלי בקרן נאמנות?
אם קניתי X, הערך עלה פי 2, אז קניתי עוד X, וישר מכרתי X. האם זה נחשב שמכרתי את ה-X שעלו בערך או את ה-X שהרגע קניתי?

אין שום בעיה לרשום את אחד ההורים (או שניהם) כאפוטרופוס/שותף בחשבון ואז לבקש אישור למסחר בשוק ההון. ההורים מתחייבים בבנק (נדמה לי צריך לחתום על איזה טופס) שאם יהיו הפסדים הם אחראים לכסות את זה כך שהקטין לא יפסיד את כספו.
חשוב להבין שכסף שנכנס לחשבון הקטין לא יכול לצאת משם עד גיל 16 (של הילד).

אנחנו עשינו את זה עם כספי הבר מצווה של הילד.
נשמע כמו אופציה טובה. תודה!

איך מס על הרווח עובד אם אני מוכר רק חלק מהאחזקות שלי בקרן נאמנות?
אם קניתי X, הערך עלה פי 2, אז קניתי עוד X, וישר מכרתי X. האם זה נחשב שמכרתי את ה-X שעלו בערך או את ה-X שהרגע קניתי?
בישראל מכירה עובדת בשיטת FIFO - היחידה שנקנתה ראשונה נמכרת ראשונה.

לפתוח לילדה בת 15 חשבון ולתת לה לסחור? o_o לא סתם זה לא חוקי אז מחפשים פתרונות איך לעקוף את האיסור הזה? עוד לקרוא לזה חינוך?

היא עבדה שיש לה מה לחסוך? אתה רוצה ללמד אותה איך להשקיע? לא כל כך ברור. איפה הימים שבגיל העשרה היינו שוטפים להורים את הרכב בתמורה לכמה שקלים ואז חוסכים את זה בקופת חזיר קטנה?

לפתוח לילדה בת 15 חשבון ולתת לה לסחור? o_o לא סתם זה לא חוקי אז מחפשים פתרונות איך לעקוף את האיסור הזה? עוד לקרוא לזה חינוך?
היא עבדה שיש לה מה לחסוך? אתה רוצה ללמד אותה איך להשקיע? לא כל כך ברור. איפה הימים שבגיל העשרה היינו שוטפים להורים את הרכב בתמורה לכמה שקלים ואז חוסכים את זה בקופת חזיר קטנה?

אני עשיתי את זה מגיל הרבה יותר צעיר, עם ההורים שלי, בגלל שהיתה תקופה של אינפלציה חזקה וזוכרת את עצמי משקיעה בקרן נאמנות ובודקת בעיתון כל בוקר את השער. זה לא אומר שהילדה עושה מסחר יומי על אופציות מורכבות. בסך הכל רכישה של קרן נאמנות ומעקב פאסיבי. אף פעם לא עשיתי רק מה שבא לי, הכסף היה אצל אבא שלי ולא סחרתי בשום דבר. קיבלתי כסף מתנה לימי הולדת ושמרתי בקרן נאמנות כמה חודשים או שנים עד שרציתי לקנות משהו. לא רואה את הבעיה.

@לב אריה
תגדיר "לסחור"?
מי שראה את מרי פופינס, ראה את הבנקאי שמלמד לחסוך בשביל להנות מריבית דריבית ואיך צוחקים עליו.
לקנות יחידות בתעודת סל/קרן נאמנות ולהחזיק זה לסחור?
או לימוד להתמיד ולהגיע לחסכון שמאפשר לרכוש מה שצריך/חלומות עתידיים?

וכן, חינוך זה מה שנשאר אחרי ששכחת כל מה שלמדת בבית הספר.

נ.ב.
זה לא חוקי למכור אלכוהול לילד מתחת לגיל 18, אבל אין חוק נגד לתת לאחיך הקטן לשתות.

להראות לנוער שבמקום להוסיף עוד כמה מצלמות לטלפון, הם יכולים להוסיף 150 אלף שקל לפרישה, ולגרום להם לחשוב על כך - זה לא סתם חינוך, זה כנראה בין השיעורים הכי חשובים שאפשר לקבל.
מעבר לכסף עצמו שמקבלים כשמשקיעים כל כך מוקדם - לחוות איך השוק מתנהג בטלטלות, לא בתקופה שאתה בפאניקה ורוצה למכור את הכל, אלא בתקופה מאד יציבה בחיים כשאפשר לחשוב רציונלית, זה פוטנציאלית שיעור שהיה יכול לעלות מאות אלפי, אם לא מיליוני שקלים אם היה קורה בתקופה אחרת בחיים.
בנוסף לזה, כשמדובר על הכסף שלך, ולא רק גרפים ומחשבוני ריבית דריבית, זה מעורר את הרצון להתעניין ולהתעמק בכל נושא פיננסי שהוא - מה שכמובן תורם נפלאות כשזה מגיע בגיל כזה.

אם לא ציינתי הכוונה ב-"מסחר" היא לא למנף אופציות בינאריות, אלא (בתקווה אחרי הרבה מחקר עצמאי והתעניינות מצד אחותי) השקעה בקרנות מחקות, עם הרבה יעוץ והדרכה של אנשים מבוגרים.

נערך לאחרונה ב:

אצלי הם גם שוטפים תמורת כמה שקלים, וגם סוחרים בבורסה. כספי בר מצווה / בת מצווה חלק מהתיק שלי, והם מקבלים דווח שנתי. במלחמת הסחר עם סין פעם הסברתי להם שהיום תרמו לזה 100₪. דיי שעשע אותם. בעצם הדבר היחיד שמעניין אותם זה שנתתי להם רשת ביטחון שקלית נומינלית על כל הסכום, לכל התקופה, לא כל שנה בנפרד.

אתה באמת שואל אם זה חינוך?
לדעתי זה *ה*חינוך.

אצלנו ישבנו ביחד עם הילד, דיברנו על מה המשמעות של חיסכון, של השקעות, של האני העתידי לעומת האני העכשווי ועוד ועוד.
בנינו ביחד איתו תיק פשוט שמורכב משני מדדים פסיביים. הוא החליט איזה חלק מכספי הבר מצווה שלו הוא מעוניין להשקיע ומאז יש לו ״תיק השקעות״. הוא ראה איך התיק הזה צובר כסף בזמן העליות, איך הוא מתכווץ חזרה בזמן הנפילות של הקורונה ואיך הוא חוזר לעלות אחרי. הוא רואה שכסף יכול/אמור/וצריך גם לעבוד מצד אחד אבל בהשקעה שקולה ומובנית ובידיעה שיש גם נפילות כואבות והדרך להתמודד איתם זה פשוט - זמן, הוא ראה איך חיסכון של כסף שהוא מקבל/מרוויח ממשיך לצבור עבורו עוד חיסכון בהשקעה ארוכה ופסיבית.

כמובן שהכל נעשה עם כרית ביטחון (של ההורים) וזה כאמור גם בהתחייבות מול הבנק.

אפשר לדעת למה לדעתך לא נכון לקרא לזה חינוך?

אתה באמת שואל אם זה חינוך?
לדעתי זה *ה*חינוך.

אצלנו ישבנו ביחד עם הילד, דיברנו על מה המשמעות של חיסכון, של השקעות, של האני העתידי לעומת האני העכשווי ועוד ועוד.
בנינו ביחד איתו תיק פשוט שמורכב משני מדדים פסיביים. הוא החליט איזה חלק מכספי הבר מצווה שלו הוא מעוניין להשקיע ומאז יש לו ״תיק השקעות״. הוא ראה איך התיק הזה צובר כסף בזמן העליות, איך הוא מתכווץ חזרה בזמן הנפילות של הקורונה ואיך הוא חוזר לעלות אחרי. הוא רואה שכסף יכול/אמור/וצריך גם לעבוד מצד אחד אבל בהשקעה שקולה ומובנית ובידיעה שיש גם נפילות כואבות והדרך להתמודד איתם זה פשוט - זמן, הוא ראה איך חיסכון של כסף שהוא מקבל/מרוויח ממשיך לצבור עבורו עוד חיסכון בהשקעה ארוכה ופסיבית.

כמובן שהכל נעשה עם כרית ביטחון (של ההורים) וזה כאמור גם בהתחייבות מול הבנק.

אפשר לדעת למה לדעתך לא נכון לקרא לזה חינוך?
זה דיי דומה למערכת החינוך המקומית שה-OECD טוען שבישראל מלמדים לשנן ולא כדי ללמוד. אני לא מכיר אישית את המקרה שלכם אבל מה החינוך פה בלתת לילד כסף ולומר לו לרכוש מדד פאסיבי? הוא יודע בכלל מה זה חברה? מה המשמעות של רכישת מנייה, למה בכלל קונים אחת כזאת? גם אני בגיל העשרה רכשתי מניית טמבור ז"ל וההורים התלהבו הנה הילד שלנו כוכב השקעות, מה בתכלס למדתי מזה? נאדה. אז הוא רואה עליות ורואה ירידות, נו אז? העיקר ההורים מאושרים שהילד מעורב בשוק ההון. זאת תרבות "הכוכב נולד" שההורים בטוחים שהם מגדלים אוצר, אולי אצלכם זה שונה, לא יודע ולא מכיר. זה הסנט וחצי שלי על הנושא.

זה דיי דומה למערכת החינוך המקומית שה-OECD טוען שבישראל מלמדים לשנן ולא כדי ללמוד. אני לא מכיר אישית את המקרה שלכם אבל מה החינוך פה בלתת לילד כסף ולומר לו לרכוש מדד פאסיבי? הוא יודע בכלל מה זה חברה? מה המשמעות של רכישת מנייה, למה בכלל קונים אחת כזאת? גם אני בגיל העשרה רכשתי מניית טמבור ז"ל וההורים התלהבו הנה הילד שלנו כוכב השקעות, מה בתכלס למדתי מזה? נאדה. אז הוא רואה עליות ורואה ירידות, נו אז? העיקר ההורים מאושרים שהילד מעורב בשוק ההון. זאת תרבות "הכוכב נולד" שההורים בטוחים שהם מגדלים אוצר, אולי אצלכם זה שונה, לא יודע ולא מכיר. זה הסנט וחצי שלי על הנושא.

מעבר לללמד אותה את כל הבסיס

ממה שאתה מתאר, נראה לי יש לך תמונה מאד מסוימת בראש של איך הסיטואציה הזאת נראת, שלא נגזרת בשום צורה משום דבר שאמרתי, כשבפועל המציאות מאד שונה.

ממה שאתה מתאר, נראה לי יש לך תמונה מאד מסוימת בראש של איך הסיטואציה הזאת נראת, שלא נגזרת בשום צורה משום דבר שאמרתי, כשבפועל המציאות מאד שונה.
התגובה הייתה לקפיצת הדרך ולא לך, בכל אופן כפי שציינתי אני לא מכיר אף אחד באופן פרטני, אצל כל אחד זה אחרת.

נראה לי שפספסת את זה:

בנינו ביחד איתו

הוא החליט

ברור שזה היה תהליך אחרי הרבה שיחות, הסברים שלנו, שאלות שלו, רעיונות שלו, הצעות שלו והחלטה שלו.

אז לשאלתך:
הוא יודע בכלל מה זה חברה? מה המשמעות של רכישת מנייה, למה בכלל קונים אחת כזאת?

התשובה:
כן להכל ועוד הרבה (הרבה) יותר.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S אפיק השקעה ראשוני לצעירה עם משכורת נמוכה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
עידו ג אפיק השקעה פטור ממס למובטל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 42
N באיזה אפיק סולידי אתם משתמשים בימים אלו? שוק ההון 17
G אפיק השקעה סולידי בדולר קנדי שוק ההון 4
אורליוס אפיק סולידי טווח ארוך 25% מהתיק שוק ההון 4
A אפיק השקעה קצר טווח שוק ההון 1
Dinoman צבא->הפתוחה->אפיק מעבר->טכניון->אינפיניטי לאבס->הייטק יומני מסע אישיים 4
S אפיק השקעה בשיעור סיכון נמוך בשוק ההון שוק ההון 3
ה פתיחת עסק להשלמת הכנסה מהצד ללא אפיק התרחבות השקעות אלטרנטיביות 16
S אבא מחפש אפיק השקעה שוק ההון 40
X אפיק סולידי לחיסכון עבור קנייה בדולרים שוק ההון 4
R אפיק חליפי לאפיק דולרי שוק ההון 2
S איתור אפיק הלוואה זול לצורך השקעה צרכנות פיננסית 11
סול מוסיקה - אפיק השקעה מעניין? שוק ההון 13
A מה אפיק ההשקעה הכי מומלץ לסכום של כ 30,000 ₪ ? שוק ההון 4
T אפיק השקעה פסיבי למתחילים שוק ההון 10
Yuvalbuz3 אפיק מעבר מהא"ופ התפתחות אישית 31
L מחפש אפיק ל50K שח שוק ההון 5
א בחירת אפיק השקעה שוק ההון 2
ה שכיר שמתחיל דרך עצמאית - שאלה על אפיק פנסיוני שוק ההון 8
Mamaof השקעה במט"ח דרך אפיק מגודר+לא מגודר (תזמון שוק) שוק ההון 8
O בחירת אפיק בתיק הוליסטי ארוך טווח שוק ההון 12
Y מחפש אפיק השקעה חדש שוק ההון 21
O מכרתי בית ... מה אפיק ההשקעה הטוב ביותר עד לקניית בית חדש ? צרכנות פיננסית 17
milx אפיק סולידי ליורו כרגע שוק ההון 0
S בעיה אמריקאית עם אפיק האג"ח בתיק שוק ההון 31
OOmer אפיק אג"חי בתיק השקעות שוק ההון 7
מ אפיק השקעה סולידי שלא דורש הרבה כסף שוק ההון 36
H אפיק משלים למניות שוק ההון 12
י מאיזה אפיק עדיף להוציא כספים שוק ההון 12
ט חיסכון לילדים - אפיק לטווח ארוך שוק ההון 45
ל מהו התהליך המחשבתי מאחורי בחירת אפיק השקעה? שוק ההון 18
ה האם קיים אפיק למסחר ספקולטיבי עתיר סיכון למשקיע הפאסיבי? שוק ההון 9
A הלוואה כנגד קה"ש, חסכון פנסיוני או IRA והלוואה מהבנק. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
G פוליסת חסכון - חושב למשוך פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
ח חסכון לכל ילד - אזרח אמריקאי חדש שוק ההון 1
בן מלך חסכון במס רווח הון מיסים 1
א חסכון אפוטרופוס לילדים בבית השקעות ישראלי (בהמשך לפוסט האחרון) דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 0
Finfree חסכון לכל ילד - איניפיניטי הלכה - הרהור כפירה(ע"ב מידע) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
י חסכון לטווח ארוך לנכדים שוק ההון 9
G חסכון לנכדים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 42
צ חסכון לבן 75 ללא פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
G חסכון לכל ילד - מה השתנה באינפיניטי הלכה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 12
G חסכון לכל ילד בקופת גמל ואניפלציה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
א הפסד ריאלי בפוליסת חסכון מיסים 13
מ יכולת השתכרות או הגדלת חסכון התפתחות אישית 12
ptom חסכון לבילויים / תחביבים התפתחות אישית 9
K חסכון לילד במקביל לחסכון לדירה? שוק ההון 5
A הבנק עם התנאים האופטימאלים לשותף/ חסכון מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 3
B אסטרטגיית השקעת חסכון חודשי מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 4

נושאים דומים