• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מוסיקה - אפיק השקעה מעניין?

סול

משתמש רגיל
דירוג
1,283
ניל יאנג מכר את זכויות השירים שלו תמורת 150 מיליון דולר (msn.com)

כידוע יש מספר דרכים ליצור תשואה - השקעה במניות, נדל"ן, החזקה בפטנטים או קניין רוחני. הבעיות של כל אחד מהאפיקים משתנות. לגבי השניים האחרונים, היה צריך להחזיק במוח יצירתי במיוחד כדי לבנות פטנט שמניב כסף או להיט שמושמע לאורך שנים.
יכול להיות שלא עוד?
תופעה מעניינת שקורית היא שחברות כמו היפנוזיס קונות שירים של אמנים מצליחים כמו טיילור סוויפט, ניל יאנג, בוב דילן (שהוחתם בחברה אחרת) ועוד, במטרה לבנות קטלוג מפוזר של אמנים שבכל פעם כשיושמע שיר שלהם, החברה ומחזיקי מניותיה ייהנו מתמלוגים. עכשיו כדי ליהנות מתמלוגים ממוסיקה אני לא צריך להתבסס רק על כשרוני שלי (חשיבה סטארטאפיסטית), אלא יכול לקבל חלק קטן מתמלוגים של הרבה אמנים בקנה מידה בין לאומי (חשיבה מפוזרת ובטוחה יותר).

למעשה אני בונה על החברה שאני קונה את מניותיה שתאגור מספיק מוסיקה שתחשב קלאסיקה ותמיד תניב שירים ותמלוגים לה וללקוחותיה, אני לא מחזיק בחלק מהתמלוגים האלה ישירות - וזה ניואנס חשוב. ועם זאת, במידה ואני מאמין ששיריו של דילן ימשיכו להיות מושמעים לנצח, אני יכול לקחת חלק בהצלחה שלהם.
כשחושבים על זה, מוסיקה היא התחום הכי יציב שהיה כאן אי פעם. בני אדם תמיד עשו מוסיקה, הרבה לפני שהומצאו המניות, הנדל"ן, הכסף או הרכוש הפרטי. כעת לראשונה, אמנים גדולים מוכרים את זכויותיהם עבור סכומים בדיוניים ואולי כעת יוכלו כל השאר להחזיק בשבריר של אותם תמלוגים מוסדרים בחוק ומניבים כסף, של אמנים רבים הרבה אחרי לכתם. מה דעתכם?

לא הבנתי למה מוסיקה זה "התחום הכי יציב שהיה פה אי פעם"
קודם כל, ברגע שאתה מבקש תשלום ממישהו תמורת הזכות שהוא ישמע את המוזיקה-אתה בפועל חברת צריכה, פשוט של מוזיקה
אז אם אתה מקווה ליצור סוג של חברה סטייל ספוטיפיי או חברת אחזקות שנהנת מהעובדה שחברות כמו ספוטיפיי מרוויחות, דע לך שעדיין יש לך תלות בשוק

שנית, בני אדם לא אוהבים לשלם. בספק אם כל שיר של בוב דילן ביוטיוב יוצר סנט לבעלי התמלוגים. גניבת זכויות יוצרים היא סיכון אמיתי

שלישית, בסוף גם אופנות משתנות. אתה חברת אחזקות של שירים ומוזיקה? דע לרענן את המלאי, ויותר מזה-דע להעריך כמה זמן המלאי שלך ישרוד
כמה זמן יושמע שיר של הביטלס? כמה השמעות יצבור? מה ריבית היוון של התזרימים האלה? כל אלה סיכונים שאתה עדיין תלוי בהם

בקיצור, לא כזאת בוננזה. כן רעיון חמוד, וזה כן לא מזיק, אבל לחלוטין לא התחום הכי יציב שקיים-העסק הכי יציב שקיים הוא כידוע הוא ספק הדיו של הפדרל ריזרב (הדפסות כסף)...

לגמרי בעד להחזיק את כל חברות האחזקה של מוסיקה בפרט וקניין רוחני בכלל!
בדיוק לפי חלקן היחסי ב VT...
למה להשקיע דווקא במוצר הזה *יותר* מחלקו בשוק? יציבות? ביקוש? מאותו נימוק צריך להגדיל את ההשקעה בחברות מזון, תשתיות ועוד. אם כבר, תשלום על מוסיקה זה מותרות, ולכן הביקוש צפוי להיות יציב במשבר קשה, בניגוד למזון ותשתיות...

איך בפועל זה יעבוד? ונניח שתקנה מניה כזו כמה יהיה הדיבידנד שלה?

לא הבנתי למה מוסיקה זה "התחום הכי יציב שהיה פה אי פעם"

כי זה משהו שבני אדם תמיד צרכו וכנראה שתמיד יצרכו. זה כמו השקעה באוכל נניח. אם אנחנו משקיעים בחברה אנושית, שמייצרת עבור חברה אנושית, סביר להניח שמוסיקה תמיד תהיה מצרך שנצרוך.

קודם כל, ברגע שאתה מבקש תשלום ממישהו תמורת הזכות שהוא ישמע את המוזיקה-אתה בפועל חברת צריכה, פשוט של מוזיקה

נכון. חברה שמחזיקה בתמלוגים שמתקבלים על המוסיקה - משאב לא מתכלה שתמיד צורכים אותו, ומשומש לפרסומות, סרטים וכ'ו.

אז אם אתה מקווה ליצור סוג של חברה סטייל ספוטיפיי או חברת אחזקות שנהנת מהעובדה שחברות כמו ספוטיפיי מרוויחות, דע לך שעדיין יש לך תלות בשוק

השקעה בספוטיפיי זאת השקעה בפלטפורמה, לא משה שאני מדבר עליה. לדעתי מה שאני מדבר עליו חסר קורלציה לשוק ולמשברים - בני אדם שומעים מוסיקה תמיד, והמוסיקה מרוויחה תמיד. זה פשוט שוק ריכוזי בו האמנים הגדולים מרווחים בגדול ומדי פעם צצות הבלחות. כמו מניות.

שנית, בני אדם לא אוהבים לשלם. בספק אם כל שיר של בוב דילן ביוטיוב יוצר סנט לבעלי התמלוגים. גניבת זכויות יוצרים היא סיכון אמיתי

הכסף הגדול לא מיוטיוב, הוא מהשמעות בסרטים, סדרות, פרסומות, אזכורים, ספוטיפיי או כל דרך אחר בה השיר נמכר מבעלי הזכויות.

שלישית, בסוף גם אופנות משתנות. אתה חברת אחזקות של שירים ומוזיקה? דע לרענן את המלאי, ויותר מזה-דע להעריך כמה זמן המלאי שלך ישרוד
כמה זמן יושמע שיר של הביטלס? כמה השמעות יצבור? מה ריבית היוון של התזרימים האלה? כל אלה סיכונים שאתה עדיין תלוי בהם

אני לא מתכוון ליצור חברה כזאת, אני שוקל להשקיע בחברות כאלה, שתדע לרענן את המלאי. זה קצת כמו להשקיע בסל מניות אקטיבי מהבחינה הזו, אבל שנכון לכרגע רק קונה ולא מוכר ומחלק דיוידנדים. אני לא יודע כמה יושמע שיר של הביטלס, מעריך שהמון, אבל בשביל זה יש פיזור.

בדיוק לפי חלקן היחסי ב VT...

זה כמו השקעה בחברות דיוידנד לצד השקעה עולמית פאסיבית. עוד לא הבנתי את הפרטים מסוימים (מנסה ללקט מידע כרגע), אבל אתה לא בונה שערך החברה יעלה, אלא שישלמו לך דיוידנד מהתמלוגים של השירים כשהם מושמעים. אני לא בטוח שזה המצב, אבל אם מה שבונים פה זו איזו קרן שמחזיקה תמלוגים של הרבה אמנים ומשלמת אוטומטי כשהם מושמעים תמורת דמי ניהול, אולי יש פה אופציה מעניינת למי שמאמין במוסיקה.

מה שכן, אני יודע שיש לי הטיה כמוסיקאי לתחום הזה שפוסלת אותי מאובייקטיביות, אז אני לא ממליץ או מייעץ.

זה כמו השקעה בחברות דיוידנד לצד השקעה עולמית פאסיבית.

מה שכן, אני יודע שיש לי הטיה כמוסיקאי לתחום הזה שפוסלת אותי מאובייקטיביות, אז אני לא ממליץ או מייעץ.

1.גם בזה אין שום היגיון. עם כל הכבוד למארחת.

2.השקעת יתר בתחום שבו אתה עובד זה לא חכם, זה מגביר סיכון בלי להגדיל תשואה. אתה מסתכן בכך שהחסכונות והפרנסה ייפגעו במקביל. אם היה אפשר להשקיע ב VT *מינוס* הסקטור שממנו אתה מתפרנס זה היה אופטימלי.

2.השקעת יתר בתחום שבו אתה עובד זה לא חכם, זה מגביר סיכון בלי להגדיל תשואה. אתה מסתכן בכך שהחסכונות והפרנסה ייפגעו במקביל. אם היה אפשר להשקיע ב VT *מינוס* הסקטור שממנו אתה מתפרנס זה היה אופטימלי.
כן... לא חושב שזה היה כזה חכם או משתלם לכל עובדי סקטור הייטק להשקיע בvt/סנופי ללא חברות טכנולוגיה...
אולי רק להוציא את החברה שלך החוצה וגם זה אני אישית ממש לא הייתי עושה אם הייתי עובד faang(למרות שזה כן יוצר פוזיציה מועדפת ביחד עם מניות וגם מגדיל את הסיכון per say)

כן... לא חושב שזה היה כזה חכם או משתלם לכל עובדי סקטור הייטק להשקיע בvt/סנופי ללא חברות טכנולוגיה...
אולי רק להוציא את החברה שלך החוצה וגם זה אני אישית ממש לא הייתי עושה אם הייתי עובד faang(למרות שזה כן יוצר פוזיציה מועדפת ביחד עם מניות וגם מגדיל את הסיכון per say)
Recency bias
במקרה בשנים האחרונות מניות הטכנולוגיה עלו יותר מהאחרות אז זה נשמע רעיון טוב להשקיע בהן יותר ממשקלן היחסי בשוק, ולשים את עצמך בפוזיציה שבה אתה יכול לאבד את הפרנסה והחסכונות ביחד.
אם היינו מנהלים את הדיון ב 2001 היית חושב הפוך.
דבר עם עובד IBM לשעבר

Recency bias
במקרה בשנים האחרונות מניות הטכנולוגיה עלו יותר מהאחרות אז זה נשמע רעיון טוב להשקיע בהן יותר ממשקלן היחסי בשוק, ולשים את עצמך בפוזיציה שבה אתה יכול לאבד את הפרנסה והחסכונות ביחד.
אם היינו מנהלים את הדיון ב 2001 היית חושב הפוך.
דבר עם עובד IBM לשעבר
לא אמרתי להשקיע יותר ממשקלן היחסי, ההצעה שלך גורמת לכך שאנשים שעובדים בגוגל יורידו לגמרי את סקטור ההייטק וישקיעו בהן פחות ממשקלן היחסי בשוק בהרבה, דבר שכמובן מביא את השאלה למה שתחשוב שמניות הטכנולוגיה במחיר מופרז ושאתה לא רוצה שום קשר אליהן חוץ מהמקום עבודה שלך?
רק תיקנתי את ההצעה שלך שאני מניח שהכוונה שלך זה להוריד את המקום עבודה שלך ולנתק תלות בין המשכורת להשקעה שלך, להוריד את כל הסקטור זה לכרות את היער שאתה רק צריך חצי עץ למדורה.

הקטע האישי עם הfaang הוא באופן מודע biasy בגלל הניתוח(והניחוש) שלי לגבי עתיד רכבות הקטר של המדד ושלדעתי חלק ממניות הטכנולוגיה שבראש המדד(כמו אפל) מתומחרות בחסר, כמובן שכל זה דעה שלי ובגלל שכולנו בני אנוש עם 60 אחוז טעות בכל מחשבה ו50 אחוז bias אישי זה לא אומר כלום, זה פשוט הייתה הערת צד שאני לא הייתי קונה את המדד ללא החברה שבה אני עובד(אם זה בכלל היה אפשרי ונוח לוגיסטית במקום לקנות 499 חברות בנפרד ולאזן כל חודש) אם היא הייתה חברת faang ולא הייתי דואג מחשיפת יתר של המשכורת + rsu אם אני מאמין בחברה.

כי זה משהו שבני אדם תמיד צרכו וכנראה שתמיד יצרכו. זה כמו השקעה באוכל נניח
מכיר מישהו שמשקיע פיננסית בחברות שמייצרות מזון בלבד? השקעה במגזר הסחורות היא לא להיט בדרך כלל :)
זה שאנשים אוהבים להקשיב למוזיקה לא הופך את זה למשהו רווחי בהכרח, צריך להסתכל על ההשקעה הזאת מאותה פריזמה של כל השקעה ועם אותם פרמטרים.
אני שוקל להשקיע בחברות כאלה, שתדע לרענן את המלאי
הבעיה שאני רואה עם ריענון המלאי (להבדיל נניח ממדד סנופי) זה שלא יהיה להם למי למכור הלאה את הזכויות ליצירות שפג העניין בהן.

כמאמר רבי שבתאי זיסל צימרמן, לא צריך להיות חזאי בשביל לדעת לאן הרוח נושבת...
אם יש שמה כסף, כנראה שהרחת נכון.
70 שנים ממות בעל היוצר.
יצירה מתחלקת למס' בעלי זכויות:
חלק מהזכויות אכן מתפוגג ל-70 שנה ממות היוצר, אך חלק (יש זכות מבצעים, זכות יוצרים, זכות מאסטר של ההקלטה!) ממשיכים.

השקעה בספוטיפיי זאת השקעה בפלטפורמה, לא משה שאני מדבר עליה. לדעתי מה שאני מדבר עליו חסר קורלציה לשוק ולמשברים - בני אדם שומעים מוסיקה תמיד, והמוסיקה מרוויחה תמיד. זה פשוט שוק ריכוזי בו האמנים הגדולים מרווחים בגדול ומדי פעם צצות הבלחות. כמו מניות.
ספוטיפיי היא לא רק פלטפורמה. זה אחד מהגופים ה-1, למשל בישראל, שהצליח להושיב את כל בעלי הזכויות תחת קורת גג אחד ואשכרה להוציא עשן לבן.
לפניהם, לא יכלת להשמיע מוזיקה של קטלוג חברות התקליטים שיש בארץ (לא כולם תחת הפדרציה) וליהנות משמיעה רציפה באיכות מקסימלית.
למעט יוטיוב -אבל בינינו אף פעם לא היה מוצר ראוי וגם הרבה אמנים לא הסכימו להופיע בו (דילן).

לא קראתי את הכתבה על יאנג/דילן אז איני יודע בדיוק איזו זכויות קנו מהם, אבל צריך לשים לב להבדל הענק בין אם אני ואתה שותפים בחברה שנהנית מהשברירי אג' שבכל השמעה של דילן, או בחברה שמחזיקה בזכויות יוצרים של הכתיבה של דילן, או של הביצוע/מאסטר של דילן.
מוצרים שונים.

למשל,
אם אתה עושה פרסומת למפלגה חדשה ורוצה להשתמש ב"משהו חדש מתחיל" אז אתה צריך לפנות לאקום שתפנה למיוצג שלה (דני רובס) לשאול כמה כסף הוא רוצה ואם הוא מסכים. לאחר מכן לפדרציה שתפנה למיוצג שלה (הליקון) לשאול כמה כסף הם רוצים על להשתמש בהקלטה של דני רובס.
אם אתה עושה פרסומת ורוצה להשתמש ב"צאי אל החלון" אז אתה צריך לפנות לאתניקס (ולא לאייל גולן) וכו' וכו'

אמנם בארה"ב זה גוף אחד בד"כ שמחזיק בכל הזכויות יוצרים (מאסטר+כותבים) RIAA , בניגוד לארץ שיש פה מלא יהודים אז 5 גופים.
עדיין צריך לוודא מה זה טומן בחובו.

שורה תחתונה,
ספוטיפיי היא לא עוד איזו פלטפורמה להשמעת מוזיקה,
היא פורצת דרך בתיווך בין חברות התקליטים השונות לאמן בבית. היא פיצחה את האלגוריתם שגרם לכולם להסכים לנ"ל. על אף שבסופו של יום מדובר בשברירי סנטים לכל אמן. (שלא נדבר על הישראלים)

אני דווקא חושב שזה טוב מאוד. הרעיון שלך, באופן כללי.

לא הייתי לוקח את זה דווקא לכיוון של מוזיקה בלבד, אישית. אלא יותר בפן של ״בידור״ באופן כללי. מה ההבדל נגיד בין שירים של ניל יאנג או טיילור סוויפט לעונה החדשה של ״המנדלוריאן״ או ריבוט נוסף של באטמן?
הייתי מעדיף ללכת על החברות הכי ותיקות בתחום. כאלה שיש להן הכי הרבה ניסיון - כמו דיסני. (לא שאני לא מכיר עוד שמות, אבל אני חושב שדיסני קנתה כמעט את כל המתחרים או לפחות יש לה אחזקות משמעותיות בהם).

ג״נ - לא מחזיק כרגע, אבל יש לי עניין בחברות כמו דיסני וכד׳. כן מאמין שאלה יכולות להיות אחזקות טובות, לטווח של עשורים.

ספציפית זה מעניין כי ניל יאנג (או כוחותיו) בילו את השנה וחצי + האחרונות בהנגשת היצירות שלו בארכיב אינטרנטי באיכויות השמעה מטורפות. אני זוכר כשהתחיל הוא התלונן קשות על איכות המוזיקה שיוטיוב דוחף אליה וקבע ספים מאוד גבוהים להעלאה לאתר (ביטרייט מטורללים, כולל 1000 וצפונה).
מעניין מה יהיה עם האתר
http://www.neilyoungarchives.com

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
H מוסיקה בסלון / רמקולים אוף טופיק 7
Myrath מופעי מוסיקה קלאסית אוף טופיק 8
S אפיק השקעה ראשוני לצעירה עם משכורת נמוכה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
עידו ג אפיק השקעה פטור ממס למובטל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 42
N באיזה אפיק סולידי אתם משתמשים בימים אלו? שוק ההון 17
G אפיק השקעה סולידי בדולר קנדי שוק ההון 4
אורליוס אפיק סולידי טווח ארוך 25% מהתיק שוק ההון 4
A אפיק השקעה קצר טווח שוק ההון 1
Dinoman צבא->הפתוחה->אפיק מעבר->טכניון->אינפיניטי לאבס->הייטק יומני מסע אישיים 4
S אפיק השקעה בשיעור סיכון נמוך בשוק ההון שוק ההון 3
ה פתיחת עסק להשלמת הכנסה מהצד ללא אפיק התרחבות השקעות אלטרנטיביות 16
S אבא מחפש אפיק השקעה שוק ההון 40
X אפיק סולידי לחיסכון עבור קנייה בדולרים שוק ההון 4
R אפיק חליפי לאפיק דולרי שוק ההון 2
S איתור אפיק הלוואה זול לצורך השקעה צרכנות פיננסית 10
ב אפיק חסכון לנוער שוק ההון 14
A מה אפיק ההשקעה הכי מומלץ לסכום של כ 30,000 ₪ ? שוק ההון 4
T אפיק השקעה פסיבי למתחילים שוק ההון 10
Yuvalbuz3 אפיק מעבר מהא"ופ התפתחות אישית 31
L מחפש אפיק ל50K שח שוק ההון 5
א בחירת אפיק השקעה שוק ההון 2