• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

אל תשלמו שכירות אבל תקנו בית

PassiveInvest

משתמש רגיל
דירוג
133
היי,
אנחנו זוג צעיר, נשואים בני 26 ללא ילדים.
ההון העצמי שלנו כרגע עומד על 400k, כשמחוץ לשוק ההון ננצאים כרגע 220k שח
המשכורות שלנו כרגע יחדיו עומדות על 20k נטו.
הוצאות חודשיות עומדות על אולי באיזור ה 2k - 2.5k בחודש.
להורים, יש דירה קטנה שהם נותנים לנו להתגורר בה בחינם עד שנקנה בית בכוחות עצמנו.
הם לא מגבילים אותנו בזמן שנגור בבית שלהם ומתנים את המגורים בחינם בכך שנחסוך ונקנה בית ללא משכנתא כלל בעתיד הקרוב (או עד שיהיו שני ילדים:))
לפי שהתחתנתי, התחלתי להשקיע בשוק ההון לטווח ארוך.
רכישת בית למגורים לא היה חלק מהשיקולים שלי, אך עקב המצב הנוכחי אני מתחיל לחשוב על רכישת בית למגורים.
קראתי לא מעט על היתרונות והחסרונות שבקנית דירה למגורים,
1. עלויות עסקה - לדוגמא עו"ד, מתווך
2. איבוד תשואה אלטרנטיבית על ההון המושקע בקירות.
3. סיכון ארוך טווח (הלוואה לטווח ארוך- שבמקרה שלי לא רלוונטי כי אם אקנה דירה אז אקנה ללא משכנתא כלל אז סיכון זה יורד)
4. החזרי משכנתא שעולים עם עליית המדד או הריבית.
5. הון לא נזיל.
6. חוסר ניידות
7. תחזוקה ושיפוצים.
אך עם זאת, ישנו את היתרון ברכישת דירה עבורי שהוא לא לשלם כלל עבור שכירות למשך כל חיי,
וכמובן ההטבה שההורים נתנו לי, מגורים בחינם עד שיהיה לנו בית.

אז כרגע אני ואשתי מאד חלוקים בדעתו, מצד אחד כן רוצים להשקיע בשוק ההון אך מצד שני לא רוצים להשלות את ההורים בכך שאנחנו אומרים להם שאנחנו חוסכים לבית בזמן שמחצית מהכסף נמצא בסיכון גבוה בשוק ההון.
אנחמו די מתלבטים מה לעשות, כבר לא מעט פעמים הצעתי שנצא מהבית שלהם ונעבור לגור בשכירות בעצמנו ונמשיך עם המטרה שלנו, אך ההצעה שלהם די מפתה וקשה לנו כרגע לוותר עליה.

עוד עניין הוא שזכינו במחיר למשתכן בעיר נתיבות, אני מודע גם כן לחסרונות של הפרויקט הזה, אך במחירי הדירות היחסית זולים נוכל לגור שם בכיף כמה שנים טובות (10+) להתחיל מ-0 את החסכון החודשי, שוב ללא דמי שכירות חודשיים ולהשקיע אותו מחדש בשוק ההון בעתיד.
מחירי הדירות שם לא יקרים והם עומדים על סכום של בערך 7000 למטר ויש עוד הטבה של 60k הנחה מהמדינה.
אשמח לשמוע נורא את הדעה שלכם על העניין, או מה לפי דעתכם עלינו לעשות?
אני מרגיש שאני מתחיל לחשוב מהבטן ולא מהראש ורציתי להתייעץ איתכם ולראות איך זה אולי נראה/נשמע מהצד.
או אפילו לטיפ שלכם שאפשר לעשות טוב יותר ולנצל את המצב.
תודה רבה.

נערך לאחרונה ב:
לא רוצים להשלות את ההורים
קחו את הרגליים, תעברו לדירה בשכירות רגילה ותחליטו על עצמכם.
נראה לי שתעמדו בזה בגבורה, וגם תעזרו להורים להרוויח משהו מהדירה הקטנה.

עוד עניין הוא שזכינו במחיר למשתכן בעיר נתיבות,
היום אתם גם מתגוררים שם? כי אם לא, אתם חייבים להכניס לשיקולי המגורים עוד כמה פרמטרים חוץ ממחיר: קירבה לעבודה, קשרים עם השכנים, קירבה להורים כשיהיו ילדים (וגם איכות חינוך והתאמה לקהילה). יש הבדל גדול בין קניית דירה להשכרה לבין מגורים והשיקולים שונים מאד.
רכישת בית למגורים לא היה חלק מהשיקולים שלי, אך עקב המצב הנוכחי אני מתחיל לחשוב על רכישת בית למגורים.
כשמתחתנים ומצפים להגדלת המשפחה, נכנסים שיקולים חדשים. אני אישית דווקא מצדדת בדיור בבעלות בזמן שמגדלים את הילדים (לדעתי הם זקוקים ליציבות וקשרים חברתיים יציבים). לכן מה שכתבתי למעלה הוא קריטי, שהסביבה מתאימה לצמיחתם לפי תפיסתכם.
הרבה צעירים היו שמחים למצב כזה (כולל השכר נטו) :)
המשמעות היא שכל שנה אתם חוסכים מעל 200K ויכולים במהירות לקנות דירה, לשמחתם של הוריכם. אם תחליטו אחר-כך למכור זה כבר לא קשור ל"חוזה" שלכם איתם. כל מה שהם מצפים זה לשלב הראשון, קניית דירה.

אז יש לכם לדעתי שתי אופציות טובות: האחת, להמשיך לנצל את ההטבה הנוכחית של מגורים ללא הוצאה, ולהשקיע את החסכונות בשוק ההון (תוך ויסות הסיכון). מכיוון שאין לכם תאריך יעד למעבר, אני לא רואה סיבה גדולה מדי לדאגה. אם תגדילו את ההון בשנים הקרובות, תוכלו להשתמש בו לרכישת דירה, ואם ההון לא יגדל, תוכלו להמתין לשנים טובות יותר (ובינתיים ממילא ההון גדל מהמשכורות שלכם).
השניה, לרכוש את הדירה בנתיבות ולעבור להתגורר בה אם זה מתאים לכם.
בעצם אתם גם יכולים לרכוש את הדירה בנתיבות, להמשיך להתגורר בדירה של ההורים, ולהשכיר את הדירה שרכשתם.
פיננסית לדעתי הדבר הכדאי הוא להמשיך עם המגורים במדירה הנוכחית. אישית לא הייתי עובר לגור בשכירות.
בסך הכל אתם נמצאים במצב מעולה מבחינת האפשרויות שלכם כנקודת מוצא לחיים מבוססים.

נערך לאחרונה ב:
בלי שכר דירה וכנראה אוכלים בסופ"ש אצל ההורים. נראה לי סביר.
אנחנו הוצאנו פחות מ-4000, כולל שכר לימוד לאחד ושכר דירה (קצת פחות מ-2000 ש"ח בחודש).
אבל לנו לא היתה כ"כ ברירה. הם מרוויחים הרבה, אז זה יפה מאוד שהם לא נסחפים עם ההרגשה שיש להם כסף, אלא מצליחים לחסוך כ"כ הרבה. מהבחינה הזאת, זה באמת מפתיע.

כן, כי בנוסף לעזרה של ההורים בשכר דירה הם עוזרים לנו באוכל (ארוחות סופ"ש ואפילו קניות לבית) לעתים קרובות מאד ואפילו קונים לנו בגדים ושטויות למרות שאנחנו לא צריכים.
"הפרה רוצה להניק יותר מאשר העגל רוצה לינוק"
זה המקרה כאן.
אז בעצם יש לנו הוצאות בסיסיות של דלק, ביטוח לאוטו וקניות לבית
קחו את הרגליים, תעברו לדירה בשכירות רגילה ותחליטו על עצמכם.

נראה לי שתעמדו בזה בגבורה, וגם תעזרו להורים להרוויח משהו מהדירה הקטנה.
זה גם מה שחשבתי עליו כמו שאמרתי וזה משהו שבוודאות נוכל לעמוד בו בגבורה, תודה.

היום אתם גם מתגוררים שם? כי אם לא, אתם חייבים להכניס לשיקולי המגורים עוד כמה פרמטרים חוץ ממחיר: קירבה לעבודה, קשרים עם השכנים, קירבה להורים כשיהיו ילדים (וגם איכות חינוך והתאמה לקהילה). יש הבדל גדול בין קניית דירה להשכרה לבין מגורים והשיקולים שונים מאד.

כשמתחתנים ומצפים להגדלת המשפחה, נכנסים שיקולים חדשים. אני אישית דווקא מצדדת בדיור בבעלות בזמן שמגדלים את הילדים (לדעתי הם זקוקים ליציבות וקשרים חברתיים יציבים). לכן מה שכתבתי למעלה הוא קריטי, שהסביבה מתאימה לצמיחתם לפי תפיסתכם.
אנחנו לא גרים בנתיבות אבל גרים באיזור, עיר שבערך תואמת את המאפיינים של נתיבות.
לגבי עניין ההתפתחות של הילדים שהזכרת, זאת באמת החלטה חשובה ועולה פעמים רבות מצד אישתי.
אם יש סיבה לכך שלא נגור בנתיבות זאת הסיבה הזאת, היא מעוניינת שהילדים יגדלו במקום אחר.
אז תודה על תשומת הלב, אני גם חושב שיש לזה מקום חשוב מאד.

נערך לאחרונה ב:
אז יש לכם לדעתי שתי אופציות טובות: האחת, להמשיך לנצל את ההטבה הנוכחית של מגורים ללא הוצאה, ולהשקיע את החסכונות בשוק ההון (תוך ויסות הסיכון). מכיוון שאין לכם תאריך יעד למעבר, אני לא רואה סיבה גדולה מדי לדאגה. אם תגדילו את ההון בשנים הקרובות, תוכלו להשתמש בו לרכישת דירה, ואם ההון לא יגדל, תוכלו להמתין לשנים טוובת יותר (ובינתיים ממילא ההון גדל מהמשכורות שלכם).
השניה, לרכוש את הדירה בנתיבות ולעבור להתגורר בה אם זה מתאים לכם.
בעצם אתם גם יכולים לרכוש את הדירה בנתיבות, להמשיך להתגורר בדירה של ההורים, ולהשכיר את הדירה שרכשתם.
אתה בעצם מתכוון שאת דמי השכירות שאקבל מהדירה שבבעלותי ישלם להורים ואמשיך בעצם לגור בדירה שלהם?
רעיון טוב, לא חשבתי על זה.

בוססים.
סימנתי בדגש, תודה

האם אתם צופים שהפרה תפסיק להאכיל אם תברחו מ"הרפת"?
כי אם כן, אז המחיר הוא יותר גבוה מרק שכר דירה.
אתם בקצב חיסכון מפחיד ואולי כן כדאי לשמור עליו כמה שניתן (אלא אם כן אתם כבר חנוקים)

סימנתי בדגש, תודה
זה לא מה שהתכוונתי :)
התכוונתי שאת שכר הדירה שתקבלו תכניסו לחשבון האישי שלכם, מפני שממילא אתם לא משלמים להורים.
גם מה שאתה מציע זו אפשרות, אבל זה כבר עניין פנימי שלכם :)

האם אתם צופים שהפרה תפסיק להאכיל אם תברחו מ"הרפת"?
כי אם כן, אז המחיר הוא יותר גבוה מרק שכר דירה.
אתם בקצב חיסכון מפחיד ואולי כן כדאי לשמור עליו כמה שניתן (אלא אם כן אתם כבר חנוקים)

יש פה עניין של בן יחיד,
לכן אני צופה שגם כשנתרחק מההורים הם עדיין ירצו לדאוג לנו.
אנחנו עדיין נגור במרחק גיאוגרפי קרוב אליהם אך מצד שני אני לא רוצה להשען עליהם כל חיי

עם קצב חסכון כזה זה ממש לא יהיה כל חייך...

אם איכות החיים שלכם טובה, הייתי נשאר במצב הקיים ככל הניתן, על אחת כמה וכמה באי הודאות בקורונה (שזה יותר לגיטימי מאי פעם לגור אצל ההורים). וחוסך הרבה מאד כסף.
סקופ, הוריכם ככל הנראה אינם חובבי נדל"ן נלהבים ולא באמת אכפת להם ליישב את הארץ או אם תקנו דירה או לא. הם בסך הכל רוצים את הטוב ביותר עבורכם (ונשמע שהם הורים נפלאים).
הם פשוט מאמינים שקניית דירה היא הצעד הטוב ביותר עבורכם, ולכן "מתנים" את זה בקניית דירה. אני איתם בתפיסה שלפני שמשקיעים בשוק ההון צריך נכס בארץ בה אתה חי. ועדיין, אם הייתי אבא, הייתי שמח ופתוח לדיון בנושא. לא הכל אני יודע.
אני די סבור ששיחה איתם על כלכלה ועל העובדה שאתם רוצים להתפתח בדרככם יכולה לשכנע אותם.
אבל הייתי בא לשיחה הזאת גם בראש פתוח ולשמוע מדוע הם מאמינים שנדל"ן הוא הפתרון עבורכם.
אולי תגיעו לפתרון ביניים- קניית דירות להשקעה.

אם טוב לכם שם לא הייתי ממהר לעזוב. תוך כמה שנים תוכלו לקנות דירה ולאחר מכן להמשיך לחסוך לשוק ההון. לגבי המיקום, כן הייתי שוקל כשיגיעו ילדים לעבור לאזור עם איכות חיים גבוהה יותר ושוק עבודה גדול יותר (מרכז)

היי,
אנחנו זוג צעיר, נשואים בני 26 ללא ילדים.
ההון העצמי שלנו כרגע עומד על 400k, כשמחוץ לשוק ההון ננצאים כרגע 220k שח
הם לא מגבילים אותנו בזמן שנגור בבית שלהם ומתנים את המגורים בחינם בכך שנחסוך ונקנה בית ללא משכנתא כלל בעתיד הקרוב (או עד שיהיו שני ילדים:))
לפי שהתחתנתי, התחלתי להשקיע בשוק ההון לטווח ארוך.
קראתי לא מעט על היתרונות והחסרונות שבקנית דירה למגורים,
1. עלויות עסקה - לדוגמא עו"ד, מתווך
2. איבוד תשואה אלטרנטיבית על ההון המושקע בקירות.
3. סיכון ארוך טווח (הלוואה לטווח ארוך- שבמקרה שלי לא רלוונטי כי אם אקנה דירה אז אקנה ללא משכנתא כלל אז סיכון זה יורד)
4. החזרי משכנתא שעולים עם עליית המדד או הריבית.
5. הון לא נזיל.
6. חוסר ניידות
7. תחזוקה ושיפוצים.
אך עם זאת, ישנו את היתרון ברכישת דירה עבורי שהוא לא לשלם כלל עבור שכירות למשך כל חיי,
וכמובן ההטבה שההורים נתנו לי, מגורים בחינם עד שיהיה לנו בית.

אז כרגע אני ואשתי מאד חלוקים בדעתו, מצד אחד כן רוצים להשקיע בשוק ההון אך מצד שני לא רוצים להשלות את ההורים בכך שאנחנו אומרים להם שאנחנו חוסכים לבית בזמן שמחצית מהכסף נמצא בסיכון גבוה בשוק ההון.
אנחמו די מתלבטים מה לעשות, כבר לא מעט פעמים הצעתי שנצא מהבית שלהם ונעבור לגור בשכירות בעצמנו ונמשיך עם המטרה שלנו, אך ההצעה שלהם די מפתה וקשה לנו כרגע לוותר עליה.

עוד עניין הוא שזכינו במחיר למשתכן בעיר נתיבות, אני מודע גם כן לחסרונות של הפרויקט הזה, אך במחירי הדירות היחסית זולים נוכל לגור שם בכיף כמה שנים טובות (10+) להתחיל מ-0 את החסכון החודשי, שוב ללא דמי שכירות חודשיים ולהשקיע אותו מחדש בשוק ההון בעתיד.
מחירי הדירות שם לא יקרים והם עומדים על סכום של בערך 7000 למטר ויש עוד הטבה של 60k הנחה מהמדינה.
אשמח לשמוע נורא את הדעה שלכם על העניין, או מה לפי דעתכם עלינו לעשות?
אני מרגיש שאני מתחיל לחשוב מהבטן ולא מהראש ורציתי להתייעץ איתכם ולראות איך זה אולי נראה/נשמע מהצד.
תודה רבה.
חושב שהיו מספיק בעלי ניסיון ונינג'ות מעליי, אז אחסוך ממך.
רק רציתי להגיד שיפה לשמוע על הפירגון של ההורים, לא מובן מאליו....
המון בהצלחה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
לאץ' קיזוז הפסדים בבורסה: כך תשלמו פחות מס רווח הון דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 15
ז שכירות בזמן מלחמה נדל"ן 7
ד פיצוי על הפסקת חוזה שכירות - מלחמת חרבות ברזל מיסים 0
A החזר שכירות בעקבות איחור נדל"ן 11
C רכישת בית קרקע לעומת שכירות ושימור תיק השקעות נדל"ן 12
A תשלום שכירות בהעברה בנקאית כשיש ש'קים לבטחון נדל"ן 15
T שכירות - תשלומים רטרו נדל"ן 20
3 הגיוני לא להתמקח על דמי שכירות? נדל"ן 10
A שאלות על שכירות רוכשת נדל"ן 17
O איך לחשב כדאיות זכייה במחיר למשתכן מול שכירות ? נדל"ן 9
T איך בודקים אם לאזור מסויים יש ביקוש של שכירות? נדל"ן 3
י שכירות של 12,000 ש"ח או רכישת דירה נדל"ן 30
מ ערבות עבור חוזה שכירות נדל"ן 6
Fitch מה בעצם האחריות שמוטלת על מי שרשום בחוזה שכירות? נדל"ן 16
L מה מקובל היום בשוק בחוזי שכירות מבחינת הצמדה למדד המחירים לצרכן? נדל"ן 36
D חוזה שכירות תמוה לדירה שאנחנו רוצים לעבור אליה אוף טופיק 25
P הכנסות שכירות פטורות - האם משפיעות על חישובי מס אחרים? נדל"ן 12
חושב בגדול השקעת נדל"ן - שכירות מכסה משכנתא פוסטים מאיכות נמוכה 4
D אשמח לטיפים, איך אפשר למנוע קניית דירה ע'י אמא שלי, ושהחלופה תהיה שכירות לכמה שנים... נדל"ן 78
K האם חוזה שכירות חוקי ? נדל"ן 15
ה חוזה שכירות - דגשים נדל"ן 32
ש מסלולי מס על שכירות נדל"ן 10
ה תשלום שכירות במזומן נדל"ן 3
נ אג"ח צמוד מדד מחירי דיור , מחירי שכירות האם זה הפתרון? נדל"ן 2
M דמי שכירות מנכס בארהב - חייב במס? מיסים 3
N דגשים בחוזה שכירות לדירה שמיועדת למכירה בעתיד נדל"ן 3
unrealx הסכם שכירות - מה לוודא כדי לא להדפק? פוסטים מאיכות נמוכה 10
mudale222 מחפש המלצות ומידע על שכירות בפתח תקווה והסביבה נדל"ן 1
unrealx תשלומי שכירות רק במזומן נדל"ן 28
N שכירות וקניית דירה או קנייה לצורך מגורים נדל"ן 14
N גלגול רווחי שכירות נדל"ן 14
N צומת דרכים - המשך שכירות אל מול רכישת דירה למגורים ללא משכנתא יומני מסע אישיים 8
4 איך לבקש שכירות מדודה שלי אוף טופיק 64
גרהם שכירות לטווח ארוך נדל"ן 25
S הורדת מחיר שכירות באמצעות תשלום שיפוץ מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 9
ל חוזה שכירות אוף טופיק 10
ד חתימה אלקטרונית על חוזה שכירות אוף טופיק 1
מ ערבות של עצמאי לחוזה שכירות נדל"ן 3
צ שכירות בגרמניה נדל"ן 8
D שכירות מסחרית כאחוז מתוך מחזור אוף טופיק 1
נולי שכירות שתכסה את המשכנתא? נדל"ן 30
R דמי שכירות צרכנות פיננסית 2
Y חתימה על חוזה שכירות נדל"ן 33
P שכירות והחזר משכנתא נדל"ן 53