• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

איך נראה המינימליזם שלכם?

אני מבינה את חוסר הרצון לקנות ספרים.
הבעיה שלי היא אגירת ספרים, לאו דווקא קניה.
כשהיינו צעירים, היה לנו חבר שאמו היתה ספרנית בקיבוץ. היא היתה שומרת בארגזים ספרים בשבילנו ואחת לכמה זמן היינו מגיעים לקחת. היה לנו "הסכם" נוסף עם ספרנית בקיבוץ אחר.
הבעיה היא שלא יכולתי להיפטר מהספרים כי ספר לא זורקים, וזה הצטבר לרמות מעיקות של עוד מדפים ועוד אבק וספרים שכבר קראנו.
אז היום לוקחים ומחזירים, והכי טוב - מנוי בספריה ציבורית.

והכי טוב - מנוי בספריה ציבורית
אישית, לא הצלחתי להתחבר לספריה הציבורית על אף שהיא חינמית.

* לא אוהב שהספרים מושאלים לחודש בלבד - לפעמים אני צריך יותר זמן מזה, ולהתקשר כדי להאריך את ההשאלה זה קצת מטריח.

* הספריה פתוחה בשעות לא נוחות עבורי, וסגורה בהרבה ימים בשנה. אני מרגיש שאני צריך להתאים את עצמי בשבילה.

* אולי אני חריג, אבל קריאה בטלפון נוחה יותר עבורי מספרים פיזיים או מקינדל.
הטלפון הרבה יותר נוח לאחיזה ביד אחת (קריטי בעיניי כדי למקם את הטלפון מול העיניים ולשמור על הצוואר) והפונט והתאורה שלו אידאליים תמיד.

בספרים פיזיים לעומת זאת, המשקל לעיתים מציק והפונט קטן מדי או לא קריא לחלוטין.

כמו כן, הפיצ'ר של המילון המובנה בקריאה באנגלית הוא יתרון משמעותי על פני ספר פיזי.

מעניין מה שכתבת לגבי היותך "מינימליסט טבעי". אני חושבת שהמינימליזם שלי הושפע ועדיין מושפע מהחינוך והסביבה שלי, שכיוונו אותי להעריך דברים מסויימים כמו חוויות על פני חפצים, פיתוח אישי של תכונות אופי על פני השקעה בחיצוניות ואסתטיקה, יעילות במקום פזרנות.. שיחה מעניינת על nature vs. nurture.
אני מניח שמינימליזם זאת לא תכונה שנולדים איתה כמו צבע עיניים וככל הנראה מושפעת מהסביבה אבל ההגיון של ״ויתור בהווה למען העתיד״ הוא מאוד ברור לי ואני מיישם אותו באופן טבעי.

הכוונה הייתה יותר להדגיש את זה שהדרך שאני חי בה היא פשוט כזאת. לצורך העניין כשהתחלתי לקרוא את הבלוג של הסולידית החלק על סגפנות ומחייה בצמצום למען מטרת החיסכון פשוט הרגישו לי מיותרים ודילגתי על רובם כי אני פועל ככה מהיום הראשון שקיבלתי משכורת. אני פה כי אני כבר יודע לצבור כסף אבל לא ידעתי איך לגרום לו לעבוד

אבל ההגיון של ״ויתור בהווה למען העתיד״ הוא מאוד ברור לי ואני מיישם אותו באופן טבעי.
מינימליסטים מתייחסים לעתיד בכל הנוגע לאידאולוגיה הזאת? זכורים לי אנשים ברחבי האינטרנט שהעידו על עצמם שהרוויחו טוב מאוד ובחרו במינימליזם כאיזושהי דרך חיים ולא כאמצעי לשיפור מצבם העתידי.

מינימליסטים מתייחסים לעתיד בכל הנוגע לאידאולוגיה הזאת? זכורים לי אנשים ברחבי האינטרנט שהעידו על עצמם שהרוויחו טוב מאוד ובחרו במינימליזם כאיזושהי דרך חיים ולא כאמצעי לשיפור מצבם העתידי.
זה אומנם מאוד מינמליסטי לכנס את כל המינמליסטים תחת קטגוריה אחת אבל יש מכול הסוגים והגדלים. כאלו שרואים במינימליזם מטרה, כאלו שרואים בו אמצעי ועוד הרבה גווני ביניים באמצע.

זה אומנם מאוד מינמליסטי לכנס את כל המינמליסטים תחת קטגוריה אחת אבל יש מכול הסוגים והגדלים. כאלו שרואים במינימליזם מטרה, כאלו שרואים בו אמצעי ועוד הרבה גווני ביניים באמצע.
אז בשביל מה צריך לייחד את הרעיון תחת הגדרה, שם ותנועות פעילות שמנסות לקדם אותו חזק?

אישית, לא הצלחתי להתחבר לספריה הציבורית על אף שהיא חינמית.

* לא אוהב שהספרים מושאלים לחודש בלבד - לפעמים אני צריך יותר זמן מזה, ולהתקשר כדי להאריך את ההשאלה זה קצת מטריח.

* הספריה פתוחה בשעות לא נוחות עבורי, וסגורה בהרבה ימים בשנה. אני מרגיש שאני צריך להתאים את עצמי בשבילה.

* אולי אני חריג, אבל קריאה בטלפון נוחה יותר עבורי מספרים פיזיים או מקינדל.
הטלפון הרבה יותר נוח לאחיזה ביד אחת (קריטי בעיניי כדי למקם את הטלפון מול העיניים ולשמור על הצוואר) והפונט והתאורה שלו אידאליים תמיד.

בספרים פיזיים לעומת זאת, המשקל לעיתים מציק והפונט קטן מדי או לא קריא לחלוטין.

כמו כן, הפיצ'ר של המילון המובנה בקריאה באנגלית הוא יתרון משמעותי על פני ספר פיזי.
היום מנוי לספריה הציבורית מגיע עם אפשרויות דיגיטליות.
לפחות בספריה שלי אני יכולה אחת לחודש לשאול ספר דיגיטלי מאתר ״עברית״(*) וניתן להאריך דרך האפליקציה.
בכל מקרה זה חינם ומאוד נחמד, חוסך את הצורך להגיע פיזית.

* יש להם דרך עוד אתרים/אפליקציות לא רק ״עברית״ אבל לא ניסיתי.

האם ״דרך חיים״ היא לא אמצעי למען מטרה?
יש כאלה שדרך החיים שלהם היא לצרוך פחות על מנת לשמור על הסביבה, אני צורך פחות כדי להיות חופשי בעתיד.

היום המטרה הזאת מוגדרת היטב אבל גם לפני שהכרתי את הבלוג הייתי כזה. מאז ומעולם הייתי צובר כספים כדי שבעתיד אני אוכל לקנות דברים שאני צריך בחופשיות בלי התחייבויות, רק מכסף שיש לי. חופשה, מחשב ללימודים או דירה. הבלוג שינה לי את אופן הצבירה, במקום לצבור מזומן שמפסיד ריאלית אני צובר נכסים בשוק ההון

ואני לא חושב שזה קשור לכמה שאני מרוויח, אני יכול להרשות לעצמי ללכת למסעדה פעם בשבוע או לעשות מנוי טלוויזיה להוט וזה ככל הנראה לא יפריע לדרך שלי לעצמאות כלכלית, אני פשוט לא רואה בזה צורך. וזה מחזיר אותי להתחלה, המינימליזם שלי הוא פשוט לקנות רק מה שצריך

יש כאלה שדרך החיים שלהם היא לצרוך פחות על מנת לשמור על הסביבה, אני צורך פחות כדי להיות חופשי בעתיד.

היום המטרה הזאת מוגדרת היטב אבל גם לפני שהכרתי את הבלוג הייתי כזה. מאז ומעולם הייתי צובר כספים כדי שבעתיד אני אוכל לקנות דברים שאני צריך בחופשיות בלי התחייבויות, רק מכסף שיש לי. חופשה, מחשב ללימודים או דירה. הבלוג שינה לי את אופן הצבירה, במקום לצבור מזומן שמפסיד ריאלית אני צובר נכסים בשוק ההון

ואני לא חושב שזה קשור לכמה שאני מרוויח, אני יכול להרשות לעצמי ללכת למסעדה פעם בשבוע או לעשות מנוי טלוויזיה להוט וזה ככל הנראה לא יפריע לדרך שלי לעצמאות כלכלית, אני פשוט לא רואה בזה צורך. וזה מחזיר אותי להתחלה, המינימליזם שלי הוא פשוט לקנות רק מה שצריך
תודה ששיתפת. מתנצל אם אשמע מתנשא, אבל לא הצלחתי לזהות את ההבדל בין הגישה ודרך החיים שתיארת לבין הגישה של האדם הנשוי הממוצע. כולנו, פחות או יותר, חוסכים על-מנת לדאוג לעתיד, עד שמגיע אילוץ שמחייב אותנו לא לחסוך או בנוסף גם ליטול הלוואה. מדובר באילוץ שלא מתחשב ברצונות שלנו, או לכל הפחות מחייב אותנו לרדת דרסטית מאיכות חיים שהיינו רגילים אליה כמה שנים טובות או כמה עשורים, ולכן אנשים לא יהיו מוכנים שלא ליטול את אותה הלוואה או להתחיל לקצץ באופן משמעותי.

אני לא חושב שוויתור על מנוי תקשורת או צבירת כספים הם דברים היוצאים מגדר הרגיל. לעומת זאת, אולי מניעת זמן פנוי בכוונה ע"י עבודה או תחומי עיסוק אחרים (חוסך המון פעמים את הצורך בהוצאה כספית שצצה בזמני שעמום ובזמן פנוי), מחזור בקבוקים, להתקין קולטי שמש על הגג, ללקט צמחים בפ"ת כמו שהסולידית צייצה פעם, לספר את עצמנו או להכין את תכשירי ההיגיינה בעצמנו - כל זה כבר יותר מזכיר צמצום משמעותי בהווה למען העתיד (לא שאני עושה את כל זה, כן? רק חלק). הרבה פעמים גם כל זה לא ממש עוזר כי המציאות שמה פס על התכנון או המטרות של הרבה אנשים בין כה וכה, וגם מפני שנראה לי שהכלכלה המודרנית לא מיטיבה באופן מובנה עם אנשים בעלי מנטאליות כזאת.

עבור חלק מהאנשים התשובה היא לא. המטרה היא אותה "דרך חיים".

נערך לאחרונה ב:
לא הצלחתי לזהות את ההבדל בין הגישה ודרך החיים שתיארת לבין הגישה של האדם הנשוי הממוצע.
אני לא חושב שוויתור על מנוי תקשורת או צבירת כספים הם דברים היוצאים מגדר הרגיל.
מי אמר שהוא יוצא מגדר הרגיל?

צמצום משמעותי בהווה למען העתיד (לא שאני עושה את כל זה, כן? רק חלק). הרבה פעמים גם כל זה לא ממש עוזר כי המציאות שמה פס על התכנון או המטרות של הרבה אנשים בין כה וכה
It is inevitable that life will be not just very short but very miserable for those who acquire by great toil what they must keep by greater toil. They achieve what they want laboriously; they possess what they have achieved anxiously; and meanwhile they take no account of time that will never more return

- Lucius Annaeus Seneca​

גם מפני שנראה לי שהכלכלה המודרנית לא מיטיבה באופן מובנה עם אנשים בעלי מנטאליות כזאת.
מינימליזם זו פילוסופיה שנועדה לעזור לאנשים הלתנתק (אופן חלקי או מלא) מהכלכלה ולפתח הישענות עצמית כתחליף להישענות על שוק הסחורות. וזה כמובן לא משנה מאיזה מודל כלכלי אתה מנסה להתנתק. ברגע שאתה לומד לגדל עגבניות בחצר אז זה כבר לא אכפת לך האם המחיר שלהן בסופר הוא מחיר מפוקח או לא, זה לא מאיזה סוג של שוק אתה יוצא...
לכן להגיד ש"הכלכלה לא מטיבה עם מינימליסטים" זה מגוחך, אתה אומר פה שהשוק החופשי לא נותן פרס לאלה שבוחרים לא להיות חלק ממנו. שזה כמובן נכון, אבל למה אתה מלכתחילה מצפה לקבל איזשהו "מענק עזיבה" מהשוק כשאתה נוטש אותו? אולי זה מה שמונע ממך לעשות את הצעד הזה.

מי אמר שהוא יוצא מגדר הרגיל?
פות"ש שאלה איך נראה מינימליזם עבורנו והבחור ענה. רק שלא ברור מה ההבדל בין המשמעת החיונית אותה תיאר לבין זו של הרבה אנשים שמיישמים אותה גם כן באופן טבעי, עד שנתקלים בשלב בחיים או באתגר שמצריך מהם לפעול בצורה לא טבעית או סתם להפסיק לחסוך. ומכאן שלא ברור מה כלכך "מינימליסטי" באורח החיים שלו.

נקודה למחשבה שעלתה בראשי במהלך ההתכתבות עם Ajax, היא שאולי לא נוכל באמת לדעת האם אנחנו מינימליסטים או לא, נבונים מבחינה פיננסית או לא, עד שלא נגיע לאותן נקודות זמן או סיטואציות שידרשו מאתנו להפסיק עם אותו סגנון חיים.

לכן להגיד ש"הכלכלה לא מטיבה עם מינימליסטים" זה מגוחך
לדעתי זה בכלל לא מגוחך, לפחות עד שאשתכנע אחרת.

אבל למה אתה מלכתחילה מצפה לקבל איזשהו "מענק עזיבה" מהשוק כשאתה נוטש אותו? אולי זה מה שמונע ממך לעשות את הצעד הזה.
את השאלה הזאת תצטרך להפנות ל @Ajax . אם אני מבין נכון, הוא טוען שהוא מינימליסט לא כי הוא מאמין בדרך זו בפני עצמה, אלא בשביל להשיג רווחה כלכלית בעתיד. במילים אחרות, משתמע שהוא מצפה ל-"מענק העזיבה" שלך.

נערך לאחרונה ב:
תודה ששיתפת. מתנצל אם אשמע מתנשא, אבל לא הצלחתי לזהות את ההבדל בין הגישה ודרך החיים שתיארת לבין הגישה של האדם הנשוי הממוצע. כולנו, פחות או יותר, חוסכים על-מנת לדאוג לעתיד, עד שמגיע אילוץ שמחייב אותנו לא לחסוך או בנוסף גם ליטול הלוואה. מדובר באילוץ שלא מתחשב ברצונות שלנו, או לכל הפחות מחייב אותנו לרדת דרסטית מאיכות חיים שהיינו רגילים אליה כמה שנים טובות או כמה עשורים, ולכן אנשים לא יהיו מוכנים שלא ליטול את אותה הלוואה או להתחיל לקצץ באופן משמעותי.
הכל בסדר, זאת אכן גישה רגילה וממוצעת שכולנו נוקטים בה אבל השאלה היא איך אנחנו עושים זאת, ועד כמה רחוק אתה מוכן ללכת?
לדעתי כל הרעיון של חיסכון זה להיות מוכן לאילוצים כדי לא לרדת באיכות חיים, כשלמקרים קיצוניים יש ביטוח.

אני לא חושב שוויתור על מנוי תקשורת או צבירת כספים הם דברים היוצאים מגדר הרגיל. לעומת זאת, אולי מניעת זמן פנוי בכוונה ע"י עבודה או תחומי עיסוק אחרים (חוסך המון פעמים את הצורך בהוצאה כספית שצצה בזמני שעמום ובזמן פנוי), מחזור בקבוקים, להתקין קולטי שמש על הגג, ללקט צמחים בפ"ת כמו שהסולידית צייצה פעם, לספר את עצמנו או להכין את תכשירי ההיגיינה בעצמנו - כל זה כבר יותר מזכיר צמצום משמעותי בהווה למען העתיד (לא שאני עושה את כל זה, כן? רק חלק). הרבה פעמים גם כל זה לא ממש עוזר כי המציאות שמה פס על התכנון או המטרות של הרבה אנשים בין כה וכה, וגם מפני שנראה לי שהכלכלה המודרנית לא מיטיבה באופן מובנה עם אנשים בעלי מנטאליות כזאת.

הדוגמאות שציינת מאוד קיצוניות ולמען האמת הערך שהן נותנות לחיסכון הוא כל כך מזערי שזה לדעתי אפילו לא משתלם.

אני רחוק מלהיות מינימליסט אידאליסט, אבל ליישם את "הברור מאליו" זה לא כזה ברור מאליו ואפשר לומר שאנחנו פשוט עושים הכל לפי הספר:
1. הוצאות לא תלויות ברמת השכר(אפילו שהוא מעל הממוצע) ושומרים על הוצאות קבועות נמוכות: בהוראות קבע יש רק ביטוחים, קופות חולים אינטרנט וטלפון
2. מסתפקים במועט, גרים בדירת 3 חדרים (ומתכננים להמשיך לגור כאן עד הילד השני לפחות), מבשלים אורז\פסטה\תפוא ועוף\בשר טחון(הכי זול בסופר) רוב הזמן, הבגדים שלנו מספיקים לסבב כביסה של פעם בשבוע
3. מתקנים דברים לבד, מחפשים קודם כל אלטרנטיבות חינמיות
אנחנו לא נהנים סתם לקנות דברים ולבזבז, וכל שאר הדברים הרגילים אני מניח.

מצד שני, אנחנו לא חיים על השקל כי זה פשוט מתאפשר לנו ולדעתי חבל לחיות בצורה קיצונית שלא לצורך.
פות"ש שאלה איך נראה מינימליזם עבורנו והבחור ענה. רק שלא ברור מה ההבדל בין המשמעת החיונית אותה תיאר לבין זו של הרבה אנשים שמיישמים אותה גם כן באופן טבעי, עד שנתקלים בשלב בחיים או באתגר שמצריך מהם לפעול בצורה לא טבעית או סתם להפסיק לחסוך. ומכאן שלא ברור מה כלכך "מינימליסטי" באורח החיים שלו.
אני חושב שמה שמינימסליטי בנו זו הצריכה בשגרה, ואני לא מסכים שהרבה אנשים מיישמים אותה באופן טבעי. כאן בפורום זה נראה טבעי אבל לדעתי זה לא מייצג בכלל ויש פה יומנים של אנשים שכותבים עד כמה זה קשה להם לא לקנות סתם דברים, לוותר על בילוי במסעדה או יציאה עם חברים
נקודה למחשבה שעלתה בראשי במהלך ההתכתבות עם Ajax, היא שאולי לא נוכל באמת לדעת האם אנחנו מינימליסטים או לא, נבונים מבחינה פיננסית או לא, עד שלא נגיע לאותן נקודות זמן או סיטואציות שידרשו מאתנו להפסיק עם אותו סגנון חיים.
אם נגיע למצב קיצון אז אני בטוח שנתמודד, יש לנו הפרדה מאוד ברורה בין מה שצריך לבין מה שסתם משמש להנאה. למשל כשהיינו סטודנטים רמת ההוצאות שלנו ללא ספק תאמה את המצב. לא טסנו לחו"ל ותדירות הבילויים שלנו ירדה
את השאלה הזאת תצטרך להפנות ל @Ajax . אם אני מבין נכון, הוא טוען שהוא מינימליסט לא כי הוא מאמין בדרך זו בפני עצמה, אלא בשביל להשיג רווחה כלכלית בעתיד. במילים אחרות, משתמע שהוא מצפה ל-"מענק העזיבה" שלך.
אני פועל בדרך מסויימת כמו שתיארתי, שזה הטבע שלי ולא הייתי צריך לעבור שינוי כדי לחיות ככה, שלדעתי נחשב מינימליסטי ביחס לשאר האוכלוסייה.
אני לא בטוח למה הכוונה ב"מענק עזיבה" אבל יותר כסף לא יגרום לי לבזבז יותר, לפחות לא עכשיו

תודה על הפירוט, ההבהרות ובייחוד שקיבלת את שאלותיי ברוח טובה :)

אני רק מתקשה להבין את עניין הביטוח מכיוון שמבחינתי תחת "קיצוני" בעניין זה יכולים להיכנס המון משתנים שלא קשורים בכלל לביטוח.

נערך לאחרונה ב:
דיון מעניין ביותר, שהקריאה בו גרמה לי להרהר בעצמי.
אני לא מינימליסטית באופיי בכלל. אני נהנית מצרכנות. קניה באמת מסיבה לי עונג, עצם הרכישה. סופרמרקט הוא מקום שאני יכולה ממש לבלות בו, בטח ובטח איקאה או קניון. מצד שני אני לא חייבת לקנות ומשהו בי קצת 'קמצן'. אני לא מוציאה כספים בקלות.
בתכלס, רמת החיים שלי נמוכה מאד מבחירה, כן מפני שאני מעדיפה "פת חרבה ושלווה בה", וכן מתוך דאגה עתידית, ואנחנו נהנים לחסוך (לא מתקלחים בקרים, ומורידים מים באסלה בחופשיות מרובה). השגרה שלנו מתבססת על בישול בבית (אבל של אוכל טעים ואיכותי, לא דוחן חמישה ימים בשבוע אפילו לא פעם אחת.. ופירות וירקות יפים שעולים כאן הון) מנקים לעצמינו. לא תופרים אבל הביגוד שרוכשים אינו יקר.
אבל אם היה לי כסף בלי הגבלה, או כפול ממה שאנחנו מכניסים היום? כמובן היינו מגדילים את שיעור החיסכון, אבל גם הייתי שמחה להוציא יותר. גם על קורסים כמו בישול וצילום, גם על ביגוד ואבזור הבית, וגם פינוקים קטנים כמו כוס קפה בבית קפה או יציאה לחופשה זוגית היו מתרחשים בתדירות גבוהה יותר

אתם מגדירים את עצמכם מינימליסטים
חושב שכן. פנסיונר מגיל 46, מקדם תמיד את החוויה הרוחנית על הגשמית. רוב בגדיי הם בייסיק מפוקס. רואה המון הצגות ומופעי תרבות - תמיד הכרטיסים הכי זולים דרך "חבר". מעולם לא שילמתי על הושבה בטיסה, וטס המון. לוקח מלון זול בכל יעד - מרכזי, לא מפואר וזול - בדכ מטייל לבד (עם זאת, לא אקח חדר משותף עם מישהו, או בקומה חמישית בלי מעלית - יש גבול). אוהב לרכוש מזון עם פגם באריזה או תוקף קצר ב80% הנחה. מוזיל עלויות בכל מה שניתן, נהנה מאוד מVALUE FOR MONEY. ולא חסר לי כסף. למעשה הבעיה שלי היא שאני לא יודע על מה אני יכול להוציא יותר כסף.

נערך לאחרונה ב:
נהנה מאוד מVALUE FOR MONEY. ולא חסר לי כסף.
מצד שני אני לא חייבת לקנות ומשהו בי קצת 'קמצן'. אני לא מוציאה כספים בקלות.
קמצנות יכולה להיות מאד מהנה :)
אני תוהה כמה הסביבה הקרובה שלי סובלת מזה, אבל אני חושבת שמפצה בהרבה אהבה, הקשבה לזולת, ומצ'פרת בהכנת מאכלים שאהובים עליהם.
רק שלא יבקשו ממני להסתובב איתם בחנויות/סופרים/שווקים...

לגבי האם אני מגדירה את עצמי מינימליסטית, אני לא בטוחה. מצד אחד אני מגבילה את התחומים שבהם אני מוציאה כסף ומשתדלת שההוצאות שלי יהיו חד פעמיות או לפחות לצמצם אותם כמה שניתן.
לדוגמא לקנות סאפ ולשלם על האחסון שלו ולא להשכיר כל פעם במועדון, לקנות כלי נגינה וללמוד לנגן עליו מהאינטרנט וכו..
אני לא הייתי מגדירה את עצמי מינימליסטית כי מרגיש לי שהמושג הזה מדבר על משהו שהוא לא בדיוק אני, מרגיש לי שזה יותר קיצוני ממה שאני עושה, מצד שני כל הקטע של מינימליזם צרכני זה להסתפק בפחות ולהתנטק מתרבות הצריכה אז.. אני באמת לא יודעת. כן ולא.
לגבי מה אין לי בעיה לוותר, תכלס כל מה שלא חיוני להתקיימות שלי. לדוגמא היה לי רכב כשרק עברתי לעיר מהמושב, ואחרי כמה חודשים מכרתי אותו כי לא היה לי צורך בו, בעיר גדולה יש תחב"צ שאני הרבה יותר מעדיפה והרבה יותר זול, נגיד גם הזמנות אוכל, אם זה לא כחלק מחוויה חברתית כלשהי אני לא רואה בזה משהו שאני צריכה, טרנדים או להחליף טלפון כל כמה חודשים, מיותר מבחינתי. אם זה לא מספק לי ערך נוסף לחיים שלי אז אין לזה מקום.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
M מקסום סכום מושקע בקרנות IRA? (נראה שמפסידים את היתרון בדמי ניהול בהפסד תשואה) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
L לא נראה שלאיגוד הביטקוין אכפת מזה השקעות אלטרנטיביות 1
נ נראה שיש המון אלכימאים חדשים פה,מחפשים איך להפוך מתכת לזהב אוף טופיק 11
ט רכב פרטי סולידי (נראה לי) מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 5
W מבטיח תשואה- האם זו קופת גמל להשקעה ? ואם כן נראה על פניו משתלם 5 אחוז שנתי אחרי דמי ניהול שוק ההון 1
נ נראה לכם שיש אינפלציה בארץ בגלל הקורונה? פוסטים מאיכות נמוכה 8
Liron2035 נראה לי שהוא כיסה כל סוג משקיע :) שוק ההון 3
T האם VT לא משתלם כמו שהוא נראה? שוק ההון 12
צ שוק ההון S&P500 או נדל"ן - נראה שברור שנדל"ן הלא כן ? שוק ההון 57
S רק לי זה נראה כאילו כל מה שמעניין את טראמפ זה שהבורסה תעלה אוף טופיק 13
S נראה לי שעשיתי טעות חמורה בחישובים... מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 43
ETL איך נראה מסחר במידע פנים מבפנים אוף טופיק 1
sharon מתקשה לשמר זוגיות עם המינימליזם שלי מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 188
D כמה אחוז מההון שלכם מושקע בביטקוין? השקעות אלטרנטיביות 185
I אופציות - מה האסטרטגיה שלכם לחיסכון/השקעת סכום המימוש? שוק ההון 5
א התוספים שלכם לגלישה בטוחה ושמירה על הפרטיות? אוף טופיק 4
ל לזוג שמתחיל את החיים שלו - מה ההמלצות שלכם? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 3
littleSeal מה התחביבים שלכם? התפתחות אישית 21
guesto מה עשה התיק שלכם בשנת 2023? שוק ההון 25
ש מה הסיבה שלכם להשאר לגור בארץ אוף טופיק 2
ב איך אתם עוקבים אחרי התיק שלכם? שוק ההון 17
TheOneTech כל כמה זמו אתם שולחים קריאות מונה לספקית גז שלכם? פוסטים מאיכות נמוכה 0
N איך אתם עוקבים אחר ההשקעות שלכם ב-2023? שוק ההון 15
A [סקר] איפה נמצא תיק ההשקעות הממוסה שלכם? שוק ההון 34
איש ירח מי צריך ללמד את הילדים שלכם על כסף דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 65
guesto סקר: עד כמה פסיבי התיק שלכם? שוק ההון 28
yossik מה עשה התיק שלכם בשנת 2022? שוק ההון 57
I לאור מעבר דירה- מהו חבילת האינטרנט שלכם? (ספק+תשתית) מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 9
C אם הייתם מהגרים למדינה עם 0% מס רווחי הון האם הייתם משנים את תמהיל ואופי תיק ההשקעות שלכם? מיסים 8
C איך אתם מתמחרים את שווי הנכס שלכם בתוך הפרוטפוליו השקעות? נדל"ן 11
E בעלי דירות בחו"ל, יוצרים קשר ישיר עם השוכרים שלכם? נדל"ן 13
deussex איך ההורים שלכם (דור הפנסיה) שומר על ערך הקניה של הכסף שלהם בבנק ? שוק ההון 16
T טכניקת או אסטרטגיית המסחר שלכם בבורסות מסחר למטבעות וירטואליים השקעות אלטרנטיביות 7
איש ירח כמה עשה התיק שלכם בשנת 2021 שוק ההון 27
S מהי אסטרטגיית איזון התיק שלכם? שוק ההון 11
Tsachi01 האם המס החדש על המשקאות הקלים ישנה את הצריכה שלכם? פוסטים מאיכות נמוכה 51
נ איך הייתם משקיעים את כספיכם שלכם בשנת 1900? אוף טופיק 21
N אחוז השכירות מההכנסות שלכם אוף טופיק 21
A תשואה משכר דירה או פוטנציאל עליית הערך - כיצד אתם מתעדפים את ההשקעה שלכם? נדל"ן 15
twister לאחר סגירת הלמן אלדובי, לאן העברתם את הפנסיה שלכם? שוק ההון 21
Gambit אז… איך אתם עוקבים אחרי תיק ההשקעות שלכם? שוק ההון 32
ה מה השיקול העיקרי שלכם בהצבעה? אוף טופיק 146
השקעה לא מזל איך אתם מתארים את סדר היום שלכם בפרישה? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 92
Shekel Shtaim כמה אחוז מהתיק שלכם זה "הימור" ? שוק ההון 34
dorian סולידים ובני/בנות זוג - הסיפור שלכם אוף טופיק 4
S האם משכתם את החלק של הפיצויים שלכם מהפנסיה? צרכנות פיננסית 73
G איפה אתם עושים את הקניות שלכם? אוף טופיק 1
ITS איך אתם מתעדים את הנכסים שלכם? שוק ההון 14
S מה אתם עושים עם החיסכון שלכם בימים של אינפלציה צפויה? שוק ההון 18
N איך אתם מחליטים אם להפטר מניירות שלא בתוכנית ארוכת הטווח שלכם? שוק ההון 13

נושאים דומים

Back
למעלה