• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שוק ההון S&P500 או נדל"ן - נראה שברור שנדל"ן הלא כן ?

צופה העתיד

משתמש רשום
דירוג
0
שלום,

אני קורא זמן רב את הפורום(ולראשונה מגיב), לפי ההתרשמות שלי נראה שלא מעט אנשים כאן בעד השקעה בשוק ההון.
בנוסף, הרבה מציינים לחיוב את ההשקעה הפאסיבית במדדים כמו מדד ה-S&P500, ובוחנים כלים שונים שמחקים את המדד הזה.
קראתי כאן לא מעט שניתן להשיג תשואות גבוההות בהשקעה של מדדים במקום להשקיע בגוף שלוקח דמי ניהול ומבצע את ההשקעות.
אולם בהסתכלות על מדד ה-S&P500 נראה שהחלום אינו ורוד כלל, והתשואה די עלובה:
הגרף מראה שלמשל בנובמבר 1999 המדד עמד על 1424 נקודות, וכיום אוקטובר 2019 עומד על 2900 נקודות.
כלומר תשואה של 3.6% בהסתכלות של 20 שנה!
בהסתכלות אחרת, בנובמבר 2012 עמד על כ-1400, כלומר תשואה שלילית וזאת אחרי 13 שנה, ועם התחשבות באינפלציה מדובר על תשואה שלילית הרבה יותר.
האם אני מחמיץ כאן משהו ?
זה נראה שכל התקווה של השקעה בשוק ההון מסתמכת מאד על מזל.
אם כך למה לא מעט אנשים כאן בפורום מתנגדים להשקעה בנדלן בארץ או בחו"ל ?
בארץ השקעה בדיקה תניב כ-3% שנתי משכירות שזו למעשה התשואה מהשקעה בשוק ההון לאחר 20 שנה! בלי לדבר על עלייה בערך ההוני של הדירה שבפרקי הזמן האלה מגיעה למאות אחוזים.
אשמח לשמוע מה דעתכם ?

לא חושב שמישהו מתנגד להשקעה בנדל"ן, אלא יותר מצביעים על החסרונות, כאבי הראש והנוכלים שקיימים בתחום.
לגבי התשואות שהצגת, מודה שלא ווידאתי, אבל סוף 1999 נשמע כמו לפני התפוצצות בועת הדוט קום. בוא תשווה את התשואה מתחילת 2001 או מסוף 2009 עד היום.

מי מבטיח לך שתניב מדירה בארץ 3% בשנה שכירות?
ומי מבטיח לך שערך הנכס יעלה בכלל? שלא נדבר על מאות אחוזים...

ומאיפה הנתון הזה של
3% שנתי משכירות שזו למעשה התשואה מהשקעה בשוק ההון לאחר 20 שנה

מה? אתה מתכוון 3% בממוצע לשנה במקרה?
כי ב 20 שנים האחרונות השוק העולמי עשה תשואה של בערך 5% נומינלית ממוצע לשנה כולל דיבידנדים

משווה בין השקעה במניות בשיא של בועה, מול השקעה בנדלן בתחתית? בוא ננסה לבחון את התזה שלך בכיוון ההפוך, השקעה בנדלן בין 2002 ל 2007( רמז: הפסדת כסף) והשקעה במניות בין 2002 ל 2007 (רמז: הכפלת את הכסף).

חבל לזלזל באינטיליגנציה של החברים פה, כל השקעה יכולה להיות אטרקטיבית אם בוחרים את טווח הזמנים בפינצטה.
אני אחסוך לך את הסיבוך, תשווה בין התשואות( כולל דיבידנדים) בין מדדי מניות לנדלן, במהלך 100 השנים האחרונות.

אם כך למה לא מעט אנשים כאן בפורום מתנגדים להשקעה בנדלן בארץ או בחו"ל ?

אולי כי אתה נמצא בפורום הלא נכון? זה כמו שתלך לפורום של טבעונים ותבקש מתכון לאסאדו..

הפורום הזה הוא חלק מהבלוג של הסולידית שחרטה על דגלה את עניין ההשקעות הפאסיביות ורוב הגולשים האקטיבים כאן הם סוג של חסידי השיטה הזו. לכן, רוב ההודעות שתקרא כאן יצדדו בשיטה הזו בפרט ובהשקעה בשוק ההון בכלל, וידגישו את החסרונות בהשקעות אחרות.

אני דווקא חושב שיש כאן עוד הרבה גולשים שחושבים כמוך (אני אחד מהם), רק שהם שקטים יותר. ולמרות זאת, זהו ללא ספק אחד הפורומים הטובים ברשת ואני מוצא כאן המון מידע נכון ומדויק, ולומד מכאן הרבה דברים.

אולי כי אתה נמצא בפורום הלא נכון? זה כמו שתלך לפורום של טבעונים ותבקש מתכון לאסאדו..

הפורום הזה הוא חלק מהבלוג של הסולידית שחרטה על דגלה את עניין ההשקעות הפאסיביות ורוב הגולשים האקטיבים כאן הם סוג של חסידי השיטה הזו. לכן, רוב ההודעות שתקרא כאן יצדדו בשיטה הזו בפרט ובהשקעה בשוק ההון בכלל, וידגישו את החסרונות בהשקעות אחרות.

אני דווקא חושב שיש כאן עוד הרבה גולשים שחושבים כמוך (אני אחד מהם), רק שהם שקטים יותר. ולמרות זאת, זהו ללא ספק אחד הפורומים הטובים ברשת ואני מוצא כאן המון מידע נכון ומדויק, ולומד מכאן הרבה דברים.

אני לא חסיד של שום דבר ופתוח לדברים חדשים...

אבל בוא נדבר במספרים, נתונים ועובדות... באמת שלא רואה איך נדלן עדיף...

ה 3% הזה זה ממוצע ברוטו ונומינלי בפועל ריאלית יכול בהחלט להיות מצב שבקושי מגיעים ל 0 ואפילו מפסידים ריאלית מהשכירות
כמובן משתנה מאוד ותלוי בך ובמזל של על מה אתה נופל (אני מכיר אישית ולא מדבר מהאוויר) חשוב לקנות בשכונה שאתה היית מוכן לגור בה למשל אחרת זה סיכון ענק עוד יותר

יש הרבה סיבות למה לחשוב ששוק הנדלן בארץ הולך לרדת וגם אפשר למצוא סיבות למה הוא יעלה כמו שוקי המניות

מה יהיה נכון? רק הזמן יגיד ועדיין לדעתי להשקיע בנדלן פיזי זה כמעט הימור מוחלט ולהשקיע במדד עולמי זה להמר שהכלכלה תמשיך לצמוח בקצב לפחות חיובי לאורך זמן

ולי אישית האופציה השניה יותר קורצת

הבעיה באחזקה ישירה של נדל"ן (למטרות השקעה/תשואה ולא למגורים אישיים) היא שזה נוגד את עקרון פיזור הסיכונים.זה (כמעט) כמו להחזיק מניה בודדת.
למה שתרצה לשים את כל הביצים שלך בסל אחד?

אם היית אומר לי: "אני בעלים של נדל"ן ב-5 יבשות שונות, ב-20 מדינות, ובתחומים שונים - מגורים, מסחר, תעשיה וכו' "

הייתי אומר: וואלה, מגניב, נשמע מגוון למדי.

אם אתה אומר לי: "שמתי את כל חסכונותיי על דירת 5 חדרים במישור עמיעז"

הייתי אומר: "נשמע לי ריסקי".

אז - אין בעיה עקרונית עם נדל"ן כסקטור, אבל למה שתרצה להיחשף אליו בצורה ממוקדת כל כך?

וזה עוד לפני שנגענו בכלל בעניין כאב הראש שיש בלהחזיק נדל"ן באופן ישיר (ששקול לצורך העניין בלהיות מעורב בהנהלה של החברות שאתה מחזיק במניות שלהן, במקום להיות סתם משקיע פאסיבי) - להתעסק בעצמך עם שוכרים (או עם חברת ניהול), לבטח את הנכס, להתעסק עם מיסים ועם הרשויות, וכו'

ה-S&P500 עצמו חושף אותך לנדל"ן באחוז מסויים, ואם אתה מאוד מאוד רוצה להגדיל חשיפה דווקא לנדל"ן, יש קרנות שעושות את זה.

אני לא חסיד של שום דבר ופתוח לדברים חדשים...

אבל בוא נדבר במספרים, נתונים ועובדות... באמת שלא רואה איך נדלן עדיף...

ה 3% הזה זה ממוצע ברוטו ונומינלי בפועל ריאלית יכול בהחלט להיות מצב שבקושי מגיעים ל 0 ואפילו מפסידים ריאלית מהשכירות
כמובן משתנה מאוד ותלוי בך ובמזל של על מה אתה נופל (אני מכיר אישית ולא מדבר מהאוויר) חשוב לקנות בשכונה שאתה היית מוכן לגור בה למשל אחרת זה סיכון ענק עוד יותר

יש הרבה סיבות למה לחשוב ששוק הנדלן בארץ הולך לרדת וגם אפשר למצוא סיבות למה הוא יעלה כמו שוקי המניות

מה יהיה נכון? רק הזמן יגיד ועדיין לדעתי להשקיע בנדלן פיזי זה כמעט הימור מוחלט ולהשקיע במדד עולמי זה להמר שהכלכלה תמשיך לצמוח בקצב לפחות חיובי לאורך זמן

ולי אישית האופציה השניה יותר קורצת

כבר נפתחו כאן עשרות שרשורים בויכוח הנצחי הזה בין נדל"ן לבורסה ולא נראה לי שאף יתרון או חסרון פוספס, אבל בגדול, לטעמי, התנודתיות של הבורסה הרבה יותר מפחידה מנדל"ן ושאני אומר נדל"ן, אני מתכוון להשקעה בדירה בישראל.

לבורסה יש הגיון משל עצמה והיא מתנהגת באופן בלתי ניתן לחיזוי. שום משבר שהיה לא נחזה מראש ושום זינוקים אדירים לא היו צפויים וידועים. בדירה לעומת זאת, הסיפור הוא אחר לגמרי.

ראשית, אנשים תמיד יצטרכו לגור איפה שהוא ושנית, ישנם הרבה יותר פרמטרים שניתן להיעזר בהם כדי לקבל החלטה מושכלת יותר בבחירת ההשקעה. לכן בעיניי, אם כבר מדברים על "הימור", אז הבורסה מנצחת ובגדול (בהימור)!

לגבי שאר היתרונות והחסרונות, אשאיר לאחרים כאן לפרט..

אני לא חושב שזה תחרות - אי אפשר להגיד בבירור שנדל"ן עדיף על שוק ההון או להיפך, אם זה היה המצב כולם היו משקיעים רק בנדל"ן או רק בשוק ההון..
צריך להכיר ביתרונות ובחסרונות של כל סוג השקעה ולקבל החלטה מושכלת שתתאים לך.

אני יכול להעיד על עצמי שבהתחלה כיוונתי להשקעות ערך, אח"כ נחפשתי לבלוג של הסולידית וירדתי מהרעיון, חשבתי לבנות תיק פשוט של VTI/VXUS ולרוץ איתו 20+ שנים, ובסוף אחרי הרבה חושבים החלטתי שאני אישית אשן יותר טוב בלילה בהשקעה בנדל"ן.
למרות כל החסרונות (חסמי כניסה גבוהים, הכנסה פחות "פאסיבית", התעסקות עם שוכרים/תיקונים/בעיות הזויות, קושי בפיזור לעומת שוק ההון, הרבה פחות נזיל וכו' וכו'), עדיין יותר קל לי עם העובדה שמדובר ב4 קירות (וכן אני מודע לעניין שגם בשוק ההון מדובר בחברות אמיותיות) ושאני לא שומע כל יום שהנכס שלי עלה חצי אחוז לפה או ירד אחוז לשם (לצד עוד הרבה יתרונות אחרים שיש לנדלן)..

אפשר כמובן גם לשלב..לדוגמא בקרן השתלמות אני מושקע במחקה מדד S&P500 (למרות שזה אחוז יחסית קטן להשקעה שלי בנדלן), ובגלל שזה מתנהל על סוג של טייס אוטומטי אין לי מושג כמה תשואה עשיתי שם..אני יוצא מנקודת הנחה שהתוחלת חיובית אם אשקיע לטווח זמן ארוך + זה גיוון נחמד להשקעה בנדלן.

בקיצור - אני חושב שהרבה יותר קריטי להבין מה היתרונות / חסרונות של כל סוג השקעה (ויש בפורום כמה דיונים מעולים עם אנשים סופר אינטליגנטים שהביאו טיעונים מעניינים לכאן לכאן) ולהשקיע בסוג ההשקעה שתוכל לרוץ איתה לאורך זמן מאשר להתחיל לנתח מה עשה יותר תשואה בX שנים האחרונות..

ושאני לא שומע כל יום שהנכס שלי עלה חצי אחוז לפה או ירד אחוז לשם

לווארן באפט יש ציטוט יפה בנושא -

הוא אומר - נניח והשקעת בעסק כלשהו (סתם לצורך ההמחשה - מסעדה).
אתה מאמין בו, אתה סומך על השף, הוא פופולארי, כולם מחמיאים לו על האוכל, המסעדה תמיד מלאה, הביקורות מהללות - וכו'

פתאום ניגש אליך מישהו, ומציע לך 50% פחות על המסעדה ממה ששילמת עליה במקור - רק חודשיים לפני.

האם תרגיש פתאום מבואס? מדוכא? מבוהל ומפוחד?

אם לא, אז למה שכמישהו פתאום מציע מחיר נמוך על החברות שבבעלותך (אפל, פייסבוק, פרוקטר וגמבל, קוקה קולה, וכו') אתה פתאום מתבאס?

ברור שזה עניין פסיכולוגי שאין עליו בהכרח שליטה, אבל אני חושב שהדוגמא שלו ממחישה יפה את עיוות התפיסה

לווארן באפט יש ציטוט יפה בנושא -

הוא אומר - נניח והשקעת בעסק כלשהו (סתם לצורך ההמחשה - מסעדה).
אתה מאמין בו, אתה סומך על השף, הוא פופולארי, כולם מחמיאים לו על האוכל, המסעדה תמיד מלאה, הביקורות מהללות - וכו'

פתאום ניגש אליך מישהו, ומציע לך 50% פחות על המסעדה ממה ששילמת עליה במקור - רק חודשיים לפני.

האם תרגיש פתאום מבואס? מדוכא? מבוהל ומפוחד?

אם לא, אז למה שכמישהו פתאום מציע מחיר נמוך על החברות שבבעלותך (אפל, פייסבוק, פרוקטר וגמבל, קוקה קולה, וכו') אתה פתאום מתבאס?

ברור שזה עניין פסיכולוגי שאין עליו בהכרח שליטה, אבל אני חושב שהדוגמא שלו ממחישה יפה את עיוות התפיסה

העניין הוא שבבורסה, אף אחד לא מציע לך מחיר. המחיר (שמשתנה כמובן בכל רגע נתון) הוא סופי ורשמי בין אם תרצה ובין אם לא.

אין דבר כזה בכלל מחיר נמוך. נמוך ממה? מה המחיר האובייקטיבי של אמזון או של קוקה קולה? הרי גם שאני קניתי את המסעדה (אמזון או קוקה קולה), קניתי אותה באותו יום במחיר שונה מהמחיר שהיה יום לפני. מה אני שונה מהקונה שהציע לי 50 אחוז פחות?

העניין הוא שבבורסה, אף אחד לא מציע לך מחיר. המחיר (שמשתנה כמובן בכל רגע נתון) הוא סופי ורשמי בין אם תרצה ובין אם לא.

זה לא משנה, זו סתם אנלוגיה כדי להראות שזה שקול
אתה הרי לא חייב למכור, זה שאחרים מוכרים וקונים במחיר הזה לא מחייב אותך,
ולכן זה שקול להצעות מחיר. זה שמישהו מכר את המניות שלו באפל ב-20% ממה שאתה והוא קניתם (בו זמנית), לא מחייב אותך בשום צורה למכור גם כן

אם אתה מאמין שהערך של החברה יגדל בעתיד - אתה צריך להמשיך להחזיק בה (מנקודת מבט כלכלית גרידא)
אם אתה מאמין שהערך שלה יקטן (או שהיא תפסיק לניב רווח), אתה צריך למכור אותה (מנקודת מבט כלכלית גרידא)

מניה היא בעלות על עסק , זה לא טוסטר ולא רכב ולא ביטקוין ולא זהב.
אתה מחזיק בו כי הוא מניב תוצרת, והתוצרת הזו משמשת בתורה כדי להגדיל את התוצרת עוד יותר (צמיחה),
לא בגלל שאיזה "פראייר" בעתיד יהיה מוכן לקנות ממך אותו במחיר גבוה יותר ממה שאתה קנית.

אין דבר כזה בכלל מחיר נמוך. נמוך ממה?

נמוך יותר ממה שקנית בו

מה המחיר האובייקטיבי של אמזון או של קוקה קולה?

אין להן מחיר אובייקטיבי, יש להן ערך אינטרינזי - ששקול לתועלת/תוצרת הנוכחית שלהן + פוטנציאל הצמיחה שלהן בעתיד

רי גם שאני קניתי את המסעדה (אמזון או קוקה קולה), קניתי אותה באותו יום במחיר שונה מהמחיר שהיה יום לפני. מה אני שונה מהקונה שהציע לי 50 אחוז פחות?

ובכן, אם קנית אותה מתוך שיקול כלכלי (ולא בגלל שהחלום שלך זה להתעסק באוכל, או משהו רוחני אחר),
אז יש לקוות שעשית את זה כי האמנת שזה עסק טוב ורווחי, שמניב תועלת לבעליו (וללקוחותיו), ושאולי הוא גם יצמח בעתיד.

זה לא משנה, זו סתם אנלוגיה כדי להראות שזה שקול
אתה הרי לא חייב למכור, זה שאחרים מוכרים וקונים במחיר הזה לא מחייב אותך,
ולכן זה שקול להצעות מחיר. זה שמישהו מכר את המניות שלו באפל ב-20% ממה שאתה והוא קניתם (בו זמנית), לא מחייב אותך בשום צורה למכור גם כן

אם אתה מאמין שהערך של החברה יגדל בעתיד - אתה צריך להמשיך להחזיק בה (מנקודת מבט כלכלית גרידא)
אם אתה מאמין שהערך שלה יקטן (או שהיא תפסיק לניב רווח), אתה צריך למכור אותה (מנקודת מבט כלכלית גרידא)

מניה היא בעלות על עסק , זה לא טוסטר ולא רכב ולא ביטקוין ולא זהב.
אתה מחזיק בו כי הוא מניב תוצרת, והתוצרת הזו משמשת בתורה כדי להגדיל את התוצרת עוד יותר (צמיחה),
לא בגלל שאיזה "פראייר" בעתיד יהיה מוכן לקנות ממך אותו במחיר גבוה יותר ממה שאתה קנית.

נמוך יותר ממה שקנית בו

אין להן מחיר אובייקטיבי, יש להן ערך אינטרינזי - ששקול לתועלת/תוצרת הנוכחית שלהן + פוטנציאל הצמיחה שלהן בעתיד

ובכן, אם קנית אותה מתוך שיקול כלכלי (ולא בגלל שהחלום שלך זה להתעסק באוכל, או משהו רוחני אחר),
אז יש לקוות שעשית את זה כי האמנת שזה עסק טוב ורווחי, שמניב תועלת לבעליו (וללקוחותיו), ושאולי הוא גם יצמח בעתיד.

לבעל מסעדה יש מחיר אחד ורשמי בלבד. זהו המחיר שאותו הוא, בעל המסעדה, מבקש מהקונים. אם הוא יקבל את המחיר מהקונים או לא, זה כבר עניין אחר. אבל המחיר הוא בבעלותו בלבד.

לבעל מניה אין את הפריבילגיה לקבוע מחיר. המחיר נקבע ע"י הבורסה. הוא יכול לפנטז על מחיר עד מחר, הוא יכול לחשוב שהוא יודע מה יהיה המחיר וכמה המניה שווה על פי שיקוליו שלו, אבל אין לזה רלוונטיות. המחיר כבר נקבע בין אם ירצה בכך, ובין אם לא.

בנוסף, הדבר היחיד שצריך לעניין משקיע במניה, הוא כמה היא עלתה לו בזמן הקנייה וכמה היא תעלה בזמן המכירה. זה הדבר היחיד שמעניין את המשקיע.

צמיחה, ערך, תוצרת וכד', הכל טוב ויפה. בסופו של יום, המחיר נקבע מהיצע וביקוש ולא משום סיבה אחרת. עובדה שפעמים רבות יש קשר הפוך בין הצלחה או אמונה בחברה, לבין התנהגות המניה שלה.

בצורה הבסיסית ביותר, המשקיע צריך לכוון לעלייתה של ערך המניה ולא לעלייתה של ערך החברה. ברור שבדרך כלל זה הולך ביחד...

נערך לאחרונה ב:
צמיחה, ערך, תוצרת וכד', הכל טוב ויפה. בסופו של יום, המחיר נקבע מהיצע וביקוש ולא משום סיבה אחרת. עובדה שפעמים רבות יש קשר הפוך בין הצלחה או אמונה בחברה, לבין התנהגות המניה שלה.

קשר כזה הוא אנומליה של תמחור שמן הסתם מתקנת את עצמה תוך זמן כלשהו. אותך לא מעניין אם יורד או עולה הביקוש למניה (או למניות באופן כללי) מיום ליום, התנודתיות הזו לא רלוונטית.

אם אתה בעלים של עסק רווחי, אתה בעלים של עסק רווחי, וכל הספקולציות מעלה ומטה לא יכולות לשנות את זה.
לבעל מניה אין את הפריבילגיה לקבוע מחיר. המחיר נקבע ע"י הבורסה. הוא יכול לפנטז על מחיר עד מחר, הוא יכול לחשוב שהוא יודע מה יהיה המחיר וכמה המניה שווה על פי שיקוליו שלו, אבל אין לזה רלוונטיות. המחיר כבר נקבע בין אם ירצה בכך, ובין אם לא.

בוודאי שכן.
שוב, כאמור - כי אתה לא מוכרח למכור.
המחיר שאחרים סוחרים לפיו לא אמור לעניין אותך, אם אתה מאמין (ואם יש לך סיבה טובה להאמין) שהעסק מצליח, רווחי, וימשיך להניב רווחים ולצמוח.

לבעל מסעדה יש מחיר אחד ורשמי בלבד. זהו המחיר שאותו הוא, בעל המסעדה, מבקש מהקונים. אם הוא יקבל את המחיר מהקונים או לא, זה כבר עניין אחר. אבל המחיר הוא בבעלותו בלבד.

אין שום הבדל.
זה מחיר וזה מחיר -
זה שמתרחשת עסקה במניות שלא שייכות לך לא אמור לעניין אותך, אם יש לך סיבה טובה להאמין שהעסקאות האלה לא משקפות את השווי האינטרינזי של העסק.

אתה הבעלים הבלעדי של המניה שלך.

בצורה הבסיסית ביותר, המשקיע צריך לכוון לעלייתה של ערך המניה ולא לעלייתה של ערך החברה. ברור שבדרך כלל זה הולך ביחד...

רק אם הוא ספקולנט, וחושב ששוק המניות הוא הונאת פונזי - בועה שכל תכליתה לצמוח "ללא כיסוי" ואז להתפוצץ.

כמובן שזה לא המצב, כי בסוף עסקים קיימים בעולם האמיתי, ומספקים מוצרים אמיתיים או שירותים אמיתיים לאנשים אמיתיים,
ולא רק קיימים כמספר באיזשהו מסך מחשב.

והמציאות היא זו שקובעת את ערכם של הדברים - ולא הספקולציות.

וכמובן - קורה שיש בועות, אבל הן היוצא מן הכלל ולא הכלל.

קשר כזה הוא אנומליה של תמחור שמן הסתם מתקנת את עצמה תוך זמן כלשהו. אותך לא מעניין אם יורד או עולה הביקוש למניה (או למניות באופן כללי) מיום ליום, התנודתיות הזו לא רלוונטית.

אם אתה בעלים של עסק רווחי, אתה בעלים של עסק רווחי, וכל הספקולציות מעלה ומטה לא יכולות לשנות את זה.
בוודאי שכן.
שוב, כאמור - כי אתה לא מוכרח למכור.
.

זה שאתה לא מוכרח למכור את המניה שלך, לא משווה אותך לבעל מסעדה שמעוניין למכור את המסעדה שלו. בעל המסעדה בוחר את מחיר המסעדה כראות עיניו. רק הוא יחליט בכמה היא מוצעת למכירה. בעל מניה לעומת זאת, קם בבוקר ומגלה כמה עולה המניה שלו. כמה עולה. לא כמה שווה. כי להערכת השווי של בעל המניה, אין משמעות בזמן המכירה, רק למחיר יש.

המחיר שאחרים סוחרים לפיו לא אמור לעניין אותך, אם אתה מאמין (ואם יש לך סיבה טובה להאמין) שהעסק מצליח, רווחי, וימשיך להניב רווחים ולצמוח.

זה שמתרחשת עסקה במניות שלא שייכות לך לא אמור לעניין אותך, אם יש לך סיבה טובה להאמין שהעסקאות האלה לא משקפות את השווי האינטרינזי של העסק.
.

בדיוק הפוך. המחיר שאחרים סוחרים לפיו, הוא הדבר היחיד שצריך לעניין אותך. כי זה מה שיקבע את המחיר בסופו של דבר - מה שרוב הקונים והמוכרים באותו רגע החליטו. לא האמונה הפרטית שלך. אתה יכול לחשוב מהיום ועד מחר שחברה X היא החברה הטובה ביותר בכל הזמנים עם הפוטנציאל הגבוה ביותר ועם התוצרת המשובחת ביותר. כל עוד רק אתה חושב ככה אבל השאר לא, אתה תפסיד. אתה אולי תהיה צודק, אבל תפסיד.

רק אם הוא ספקולנט, וחושב ששוק המניות הוא הונאת פונזי - בועה שכל תכליתה לצמוח "ללא כיסוי" ואז להתפוצץ.
.

אתה יכול לקרוא לזה ספקולנט, או איך שלא תרצה. זה לא משנה את העובדה הבסיסית ביותר של הבורסה והיא - שהמחיר נקבע אך ורק ע"י חישוב של היצע וביקוש. זאת השיטה. אם זה פונזי או לא, זה כבר נושא סמנטי או פילוסופי לדיון אחר.

אתה יכול לקרוא לזה ספקולנט, או איך שלא תרצה. זה לא משנה את העובדה הבסיסית ביותר של הבורסה והיא - שהמחיר נקבע אך ורק ע"י חישוב של היצע וביקוש. זאת השיטה. אם זה פונזי או לא, זה כבר נושא סמנטי או פילוסופי.

בסוף כאמור ההיצע והביקוש נצמדים (במוקדם או במאוחר) לשווי האינטרינזי

אנשים (כקבוצה, לא כבודדים) אף פעם לא מוותרים על כסף. אם יש לך עסק מצליח (במציאות) שמגלגל רווחים (אמיתיים) עם לקוחות נאמנים (בשר ודם), אז מי שמוכר מניות של העסק הנ"ל בחסר, יוצר לך הזדמנות בעצמך לקנות מניות נוספות (ואכן חברות רבות קונות מניות נוספות של עצמן כשהמחיר יורד מספיק) - אם אתה במקרה היחיד בפלנטה שמבין כרגע שהעסק רווחי וטוב.

בסוף זה בכלל לא משנה מה מחיר המניה, אם כולם חושבים שהיא זבל ואתה יודע שהיא לא (וזו גם המציאות הכלכלית), קנה את כל המניות, תהפוך לבעל שליטה של 100%, ותחלק לעצמך דיבידנדים מתוך הרווחים.

אם יש איזה פסיכופט שעכשיו מחר את המניות שלו בקוקה-קולה בהנחה של 50%,
הפסדת כסף מעצם זה שאתה מחזיק במניות קוקה-קולה?

לא.
מדובר בעסק יציב, מצליח ורווחי מאוד.

זה שיש כמה חבר'ה שמעדיפים לא להיות שותפים לעסק - מסיבותיהם שלהם, זה לא מעניין אותך.

בסוף, השיקול הכלכלי הקר והרציונאלי של כסף יגרום לזה שהמחיר יתיישר לפי השווי האינטרינזי.

זה להבדיל כמובן מנכס לא מניב (כמו זהב, ביטקוין, או ציור של דה וינצ'י) -
הם בשונה מעסק, לא מייצרים שום דבר, לא מוצר ולא שירות, ולכן לא מניבים כלום, והשווי שלהם בעולם נגזר רק מה-דעה של אחרים לגביהם.

עסק הוא בדיוק ההפך מכך - והשווי שלא לא נגזר מה-דעה של אף אחד, אלא מהנתונים הכלכליים של העסק: הוצאות, הכנסות, רווחים, מתחרים בשוק, ביקוש למוצר/שירות, פוטנציאל צמיחה מקומי, פוטנציאל צמיחה בינ"ל, וכו' וכו'.... בסוף העסק מייצר משהו - כלומר - בכל רגע שהוא קיים, נולד משהו חדש לתוך העולם שלא היה שם לפני רגע - זה יכול להיות בקבוק קולה, מסאז', מכונית, או ייעוץ זוגי

נערך לאחרונה ב:
אם יש איזה פסיכופט שעכשיו מחר את המניות שלו בקוקה-קולה בהנחה של 50%,
הפסדת כסף מעצם זה שאתה מחזיק במניות קוקה-קולה?

בוודאי! כי אם תצטרך למכור את כל המניות שלך באותו הרגע (לצורך הדיון התיאורטי), אז מחיר המניה שלך ירד.
בסוף זה בכלל לא משנה מה מחיר המניה, אם כולם חושבים שהיא זבל ואתה יודע שהיא לא (וזו גם המציאות הכלכלית), קנה את כל המניות, תהפוך לבעל שליטה של 100%, ותחלק לעצמך דיבידנדים מתוך הרווחים.
.
סתם כהערת אגב, למיטב זכרוני, המניות שרוכשים במסגרת הבורסה, אינן מניות שליטה כך שהתסריט שציירת כאן הוא לדעתי לא אפשרי...

ולסיכום, אם נעבור מהדיון התיאורטי למציאות, לעניות דעתי, הבורסה אינה מקום כזה פשוט, והמשוואה של - חברה טובה = כדאי להשקיע במניה שלה, רחוקה מלהיות נכונה. הרי אם זה היה כל כך פשוט, כולם היו משקיעים באותן חברות ולעולם לא מוכרים. ככה זה שיש משקיעים רבים שמביאים איתם דעות רבות והדבר בא לידי ביטוי בתנודות החזקות מאוד בבורסה שקורות מדי יום.

ואם נחזיר את הדיון לנושא בו הוא נפתח, שהוא השוואת הבורסה לדירה, אז בדירה השיקולים הם אחרים. אנשים קונים דירות בראש ובראשונה כדי לגור בהן ולא כדי להרוויח מהן כסף. ולכן, הספקולציות וההיצע והביקוש בנדל"ן הן יציבות יחסית ורחוקות שנות אור מהספקולציות בבורסה. לכן גם גרף הנדל"ן הרבה יותר יציב ופחות תנודתי ולכן גם לעניות דעתי - הרבה יותר סולידי.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
G הצמדה לנדלן דרך שוק ההון שוק ההון 3
H איך ללמד ילד על שוק ההון? התפתחות אישית 1
י איך להתחיל להתעסק עם שוק ההון שוק ההון 3
R איך מחלקים את ההשקעות בין שוק ההון ובין נדל״ן? שוק ההון 24
ת דירה או שוק ההון נדל"ן 8
R ג'ק בוגל (ז"ל, 2017) - "מה שיוביל לתשואה שנתית בשיעור של 4% עבור שוק ההון האמריקאי" שוק ההון 3
S שוק ההון כתחליף לעו"ש שוק ההון 15
Y השפעת הרפורמה המשפטית על שוק ההון בישראל שוק ההון 429
yossik תוכנות, אפליקציות למעקב ואנליזה של שוק ההון, ניהול תקציב ועוד... אוף טופיק 11
מ החזר מס שוק ההון עם קבלות על פי סעיף 46 מיסים 2
ג החזרי מס על רווחי שוק ההון שוק ההון 8
ג מעונין ללמוד א' ב' של מושגי שוק ההון לא למטרת השקעה התפתחות אישית 3
C בס״ד שוק ההון תשואות 2022 YTD שוק ההון 15
Y מידע פיננסי שוק ההון שוק ההון 8
L הורדת שיעור המס בשוק ההון להקלה על שוק הדיור נדל"ן 4
ש שוק ההון לצד נדלן פוסטים מאיכות נמוכה 0
G לימודי שוק ההון שוק ההון 17
A מרגיש מחוץ למשחק של שוק ההון - דווקא בגלל הפורם והטוויטר של הסולידית.... שוק ההון 108
ס ביג דאטה על שוק ההון והערכות אוף טופיק 0
E אני מבולבל ולא יודע איפה ללמוד על שוק ההון שוק ההון 115
L כיצד ניתן להשוות את שוק ההון לנדל"ן? השקעות אלטרנטיביות 7
א שוק ההון גבוה- שווה להיכנס עכשיו? שוק ההון 12
V מה הסיבה שאיננני יכול לפתוח נושא ב>שוק ההון>ברוקרים ופלטפורמות מסחר אוף טופיק 2
ה נדל"ן מול שוק ההון - היבטי מינוף ומיסוי שמטים את הכף נדל"ן 78
ס המלצות לספרים בנושא שוק ההון פוסטים מאיכות נמוכה 3
T עד כמה אמין מדד איכות השירות ע״פ רשות שוק ההון פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
M רשות שוק ההון עוצרת את המינוף בקרנות הפנסיה המחקות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
aminadav איך ללמוד על שוק ההון? מחפש ספר הכי חופר שאתם מכירים. אוף טופיק 5
ע נדלן VS שוק ההון נדל"ן 93
צ 2 שאלות על שוק ההון שוק ההון 5
ט שוק ההון: למה אנשים לוקחים הלוואה לצרכי מינוף? פוסטים מאיכות נמוכה 13
ק טירונית שוק ההון מחפש סימולים (או - כשאת אומרת אג"ח, למה את מתכוונת) שוק ההון 10
A לימוד יסודות שוק ההון התפתחות אישית 1
nicepo1 השקעה באדמה חקלאית דרך שוק ההון השקעות אלטרנטיביות 0
S שוק ההון מול השקעת נדל"ן בחו"ל נדל"ן 4
נ למידה על שוק ההון בצורה מסודרת אוף טופיק 2
A 2/3 פריים, האם זה הופך את ההשקעה לנדלן עם 8% תשואה עדיפה על שוק ההון? נדל"ן 34
D השקעה של 3m - נדל"ן / שוק ההון/שילוב? נדל"ן 14
ה נדל"ן בארץ או בחו"ל או שוק ההון? נדל"ן 17
E נדל"ן Vs שוק ההון נדל"ן 35
T בדרך למגורים - כמה דירות להשקעה מול שוק ההון נדל"ן 61
A יחס אינפלציה - ריבית - שוק ההון - נדל"ן שוק ההון 0
ג האם שוק ההון מתמחר בוודאות ירידה במחירי הדיור? נדל"ן 38
ג כניסה אל שוק ההון שוק ההון 7
ד איך להתחיל ללמוד על שוק ההון והבורסה? שוק ההון 7
ד מכירת דירה לטובת שוק ההון בצל משבר הקורונה שוק ההון 13
ל עזרה בחשבונאות במבחני שוק ההון אוף טופיק 6
Y התייעצות | נדלן חו"ל מול שוק ההון שוק ההון 5
D פיזור השקעות - נדל"ן, שוק ההון או שניהם? נדל"ן 6