• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

אבודה בתחילת הדרך

ספציפית כי את מהצפון - כדאי לך לנסות לגור בכמה מקומות. לחקור איפה את רוצה לגור לטווח ארוך, למרות שישראל קטנה (אלא אם המטרה היא חו"ל).
ככל שמעבירים יותר מדי זמן במקום אחד, אז נוטעים בו יותר ויותר שורשים. עד כדי שהשורשים מחזיקים אותך חזק מדי במקום, ואז נשאר רק להתחרט.
אני מכיר כמה חבר'ה מהצפון שהיו איתי בצבא. אנשים לא טפשים, יש להם משהו בתוך הקודקוד. לא מרוצים מהחיים שלהם ב-100% ולא מוכנים לשקול לעבור למרכז.
ברגע שמכירים לפחות כמה ערים בארץ מאזורים שונים, אז יש יותר פרספקטיבה לאיפה אתה שייך

כל הכבוד, את לא נשמעת אבודה.

1. אם המצב הכלכלי לא טוב בבית, כדאי לבקש מלגות. יש לדוגמא את מלגת מושל שמכסה את התואר ונותנת גם דמי קיום, וממה שזכור לי אין צורך להתנדב/לעבוד תמורתה. יש עוד קצת כאלו (בעיקר מלגות הצטיינות), אבל תנסי להתקבל לכמה שאפשר. מקסימום זה לא ילך.
2. יש לי סייג אחד קריטי לגבי מלגות: אל תלכי לכאלו שיגזלו ממך זמן בשבוע תמורת 20 שקל לשעה (ברוב המקרים זה הרבה הרבה פחות). זה לא שווה לך שירדו לך נקודות מהממוצע בגלל מלגה של 5000 ש״ח בשנה! לא יודעת איך זה נתפש בעיניך עכשיו, אבל לבזבז אפילו ערב בשבוע (או חלילה שניים) בתור סטודנט זה מתכון ממשי לפגיעה בהצלחה שלך. את יכולה לחשוב גם מה יהיה ההפרש בשכר ההתחלתי שלך (ובהתאם גם השכר אחריו) תקבלי 75 או 85 או 95 בממוצע. ההממוצע הזה יגרר אחריך, לפחות בשנותיך הראשונות בעבודה וממנו תגזר כמה יוקרתית תהיה המשרה הראשונה שלך.
3. זה מוביל לנקודה השלילית - עדיף לקחת הלוואות סטודנט ולחיות בראש שקט במהלך הלימודים. אם תסיימי את הלימודים בהצלחה, את תרוויחי כבר במשכורת הראשונה יותר מסכום המלגה (כנראה פי כמה). על כן, עדיף במקרה הזה לקחת הלוואה.
4. כמו שמתכנת על אמר - תהני מהתקופה הזו. אני לא חושבת שצריך לחסוך יותר מדי כשאתה סטודנט, בעיקר שהסכומים שתרוויחי אח״כ לא יהיו באותו סדר גודל שתחסכי בתור סטודנטית.
5. אם כבר חו״ל - יש אופציות יחסית זולות. אפשר לטוס להודו/מזרח (הטיסה יקרה, המחיה מאוד זולה), או לאירופה לאיזושהי מדינה זולה (לא חסר) וגם שם לעשות קאוצ׳ סרפינג.

המון בהצלחה.

. אם המצב הכלכלי לא טוב בבית, כדאי לבקש מלגות. יש לדוגמא את מלגת מושל שמכסה את התואר ונותנת גם דמי קיום, וממה שזכור לי אין צורך להתנדב/לעבוד תמורתה. יש עוד קצת כאלו (בעיקר מלגות הצטיינות), אבל תנסי להתקבל לכמה שאפשר. מקסימום זה לא ילך.
@זאב

אפילו לא קונה ספרים שמתחשק לי לקרוא - כי(תנחשו?) חבל על הכסף...
נניח שאת שאר ההודעה שלך אני מבין - המשפט הזה מטופש מאוד בעיניי.

מצטרף לשאלה. אני רק בן 19 אבל כבר חסכן קיצוני.
אין לי רכב כי חבל על הכסף.
לא טס לחו''ל - כי חבל על הכסף.
לא יוצא למסעדות וכ'ו - כי חבל על הכסף.

מצד אחד כמאמר הסולידית בעצותיה לבני העשרים, "חסכו כמו משוגעים"
ומצד שני צריך לחיות.
מה דעתכם, האם זאת טעות להיות חסכן קיצוני בגיל צעיר ?

אני מניח שבעוד עשור אני אצטער שלא השתמשתי בכסף אבל קשה לי, ממש קשה לי, להוציא כסף.

זה כמו ילד שכמות ההנאה שיפיק מכמה שקלים בילדותו היא הרבה יותר גדולה מאשר אם יחסוך לעתיד וישתמש אז.
רוצה לומר, אלף שקלים שאשתמש בהם היום יניבו הנאה הרבה יותר גדולה מאשר אם אעשה זאת בגיל 40.

באמת שקשה לי "לבזבז" . מה אתם אומרים?

תכל'ס אנשים פה צודקים. לדעתי בגילנו הצעיר העניין הוא התנהלות כלכלית נבונה ולאו דווקא חיסכון אגרסיבי ביותר.
אם אתה רוצה לקנות ספרים , תקנה ביד שניה. יש מלא חנויות ספרים יד שניה מדהימות ברחבי הארץ שלא נופלות באיכות מסטימצקי.
טיסות לחול? יש שלל מבצעים ודילים משתלמים ולא חייב לישון במלון 5 כוכבים ולבזבז את כל הכסף על סטארבאקס וסאפורה או מה שבני גילנו עושים בדרך כלל בחו"ל.
ואני פחות או יותר כמוך , אבל יש ערך לחוויות ולפיתוח העצמי שאתה עושה למען עצמך.

שאלה, אתה חייל כרגע? הנדסאי? עתודאי?

כל הכבוד, את לא נשמעת אבודה.

1. אם המצב הכלכלי לא טוב בבית, כדאי לבקש מלגות. יש לדוגמא את מלגת מושל שמכסה את התואר ונותנת גם דמי קיום, וממה שזכור לי אין צורך להתנדב/לעבוד תמורתה. יש עוד קצת כאלו (בעיקר מלגות הצטיינות), אבל תנסי להתקבל לכמה שאפשר. מקסימום זה לא ילך.
2. יש לי סייג אחד קריטי לגבי מלגות: אל תלכי לכאלו שיגזלו ממך זמן בשבוע תמורת 20 שקל לשעה (ברוב המקרים זה הרבה הרבה פחות). זה לא שווה לך שירדו לך נקודות מהממוצע בגלל מלגה של 5000 ש״ח בשנה! לא יודעת איך זה נתפש בעיניך עכשיו, אבל לבזבז אפילו ערב בשבוע (או חלילה שניים) בתור סטודנט זה מתכון ממשי לפגיעה בהצלחה שלך. את יכולה לחשוב גם מה יהיה ההפרש בשכר ההתחלתי שלך (ובהתאם גם השכר אחריו) תקבלי 75 או 85 או 95 בממוצע. ההממוצע הזה יגרר אחריך, לפחות בשנותיך הראשונות בעבודה וממנו תגזר כמה יוקרתית תהיה המשרה הראשונה שלך.
3. זה מוביל לנקודה השלילית - עדיף לקחת הלוואות סטודנט ולחיות בראש שקט במהלך הלימודים. אם תסיימי את הלימודים בהצלחה, את תרוויחי כבר במשכורת הראשונה יותר מסכום המלגה (כנראה פי כמה). על כן, עדיף במקרה הזה לקחת הלוואה.
4. כמו שמתכנת על אמר - תהני מהתקופה הזו. אני לא חושבת שצריך לחסוך יותר מדי כשאתה סטודנט, בעיקר שהסכומים שתרוויחי אח״כ לא יהיו באותו סדר גודל שתחסכי בתור סטודנטית.
5. אם כבר חו״ל - יש אופציות יחסית זולות. אפשר לטוס להודו/מזרח (הטיסה יקרה, המחיה מאוד זולה), או לאירופה לאיזושהי מדינה זולה (לא חסר) וגם שם לעשות קאוצ׳ סרפינג.

המון בהצלחה.

בתמונה הגדולה , יש לי חיסכון קטן של לפני הצבא וקצת אחריו שמסתכם ב21 אלף ושנה ראשונה חיילים משוחררים שכר לימוד חינם ופיקדון שאפשר להשתמש בו ללימודים אז אני לא יודעת כמה אני המועמדת האוליטימטית למלגות. עם זאת אני אשמע בעצתך וכנראה אגיש בקשות פה ושם למלגות כשאהיה לקראת הלימודים.
תודה!

לגבי ספרים - מנוי בספריה העירונית.
בנס ציונה מדובר בפקדון בלבד ואפשר לקחת עד 4 ספרים על מנוי.
אישית, עם מנוי לכל אחד מבני המשפחה.
גם לבן ה-3

תכל'ס אנשים פה צודקים. לדעתי בגילנו הצעיר העניין הוא התנהלות כלכלית נבונה ולאו דווקא חיסכון אגרסיבי ביותר.
אם אתה רוצה לקנות ספרים , תקנה ביד שניה. יש מלא חנויות ספרים יד שניה מדהימות ברחבי הארץ שלא נופלות באיכות מסטימצקי.
טיסות לחול? יש שלל מבצעים ודילים משתלמים ולא חייב לישון במלון 5 כוכבים ולבזבז את כל הכסף על סטארבאקס וסאפורה או מה שבני גילנו עושים בדרך כלל בחו"ל.
ואני פחות או יותר כמוך , אבל יש ערך לחוויות ולפיתוח העצמי שאתה עושה למען עצמך.

שאלה, אתה חייל כרגע? הנדסאי? עתודאי?

לומד תכנות בבוטקאמפ ( בוטקאמפ זאת מסגרת של לימוד תכנות אינטנסיבי שלאחריו משתלבים בעבודות בהייטק)

הרעיון עם הספרים בא על מנת להדגיש שקשה לי להוציא כסף. אפילו על מה שלכאורה נחוץ.
(ובוודאי שאני משאיל ספרים בספרייה או מוריד באינטרנט)
אני מתלבט אם אני צריך להשתחרר מזה. נראה לי שאני אתחרט בעתיד .
אני מתקשה להוציא כסף, כי אני חושב שהפיצה, לדוגמה, לא שווה לי 40 ש''ח.

לומד תכנות בבוטקאמפ ( בוטקאמפ זאת מסגרת של לימוד תכנות אינטנסיבי שלאחריו משתלבים בעבודות בהייטק)

הרעיון עם הספרים בא על מנת להדגיש שקשה לי להוציא כסף. אפילו על מה שלכאורה נחוץ.
(ובוודאי שאני משאיל ספרים בספרייה או מוריד באינטרנט)

מבינה אותך, זאת ההרגשה שהייתה לי לגביי בגדים.
הלכתי לחנויות כמו אמריקן איגל וכ'ו והרגשתי שהפיסת בד הזאת שנקראת חולצה לא שווה 149₪ ואני לא מוכנה לשלם סכום כזה.

יש מצב שההרגשה שלנו נכונה , אבל כל העולם מעוניין בכך שנרגיש ההפך ולכן זה מרגיש מוזר?
לא אומרת לך להיות פזרן ופזיז עם הכסף שלך , אבל שיתפת מה אתה לומד (איזה הפתעה.. עוד הייטקיסט) ואני חושבת שאין בעיה ש"תהנה" קצת ובמידות הנכונות.
יש לך מודעות כלכלית ואתה לומד מקצוע שיניב לך הכנסה טובה מאוד אז אפשר לשחרר טיפה :)

. יש לי סייג אחד קריטי לגבי מלגות: אל תלכי לכאלו שיגזלו ממך זמן בשבוע תמורת 20 שקל לשעה (ברוב המקרים זה הרבה הרבה פחות). זה לא שווה לך שירדו לך נקודות מהממוצע בגלל מלגה של 5000 ש״ח בשנה! לא יודעת איך זה נתפש בעיניך עכשיו, אבל לבזבז אפילו ערב בשבוע (או חלילה שניים) בתור סטודנט זה מתכון ממשי לפגיעה בהצלחה שלך. את יכולה לחשוב גם מה יהיה ההפרש בשכר ההתחלתי שלך (ובהתאם גם השכר אחריו) תקבלי 75 או 85 או 95 בממוצע. ההממוצע הזה יגרר אחריך, לפחות בשנותיך הראשונות בעבודה וממנו תגזר כמה יוקרתית תהיה המשרה הראשונה שלך.
מסכים בעקרון, אבל נראה לי שגם פר"ח ודומותיה משלמות לפחות משהו ששקול לשכר מינימום. ברור שצריך לשקול עבור כל מלגה מה מקבלים תמורת ההשקעה, ולהשוות למה שאפשר להשיג בשוק העבודה. חלק מהמלגות כנראה יהיו שוות את זה.

3. זה מוביל לנקודה השלילית - עדיף לקחת הלוואות סטודנט ולחיות בראש שקט במהלך הלימודים. אם תסיימי את הלימודים בהצלחה, את תרוויחי כבר במשכורת הראשונה יותר מסכום המלגה (כנראה פי כמה). על כן, עדיף במקרה הזה לקחת הלווא
זה נכון עבור אנשים חסכנים, אם אין ברירה ואם בודקים טוב טוב את תנאי ההלוואה והריבית. עדיף לקחת הלוואת סטודנט טובה מאשר שהתואר יידפק מעבודה כל לילה, אבל לא עדיף לקחת הלוואה אם זה עבור מותרות. חייבים גם לקחת בחשבון את האפשרות של מיתון בתחום בסוף התואר, ואז מה קורה אם מסיימים את התואר עם חובות ואי אפשר למצוא עבודה בשכר שציפית לו?

מסכים בעקרון, אבל נראה לי שגם פר"ח ודומותיה משלמות לפחות משהו ששקול לשכר מינימום. ברור שצריך לשקול עבור כל מלגה מה מקבלים תמורת ההשקעה, ולהשוות למה שאפשר להשיג בשוק העבודה. חלק מהמלגות כנראה יהיו שוות את זה.

זה נכון עבור אנשים חסכנים, אם אין ברירה ואם בודקים טוב טוב את תנאי ההלוואה והריבית. עדיף לקחת הלוואת סטודנט טובה מאשר שהתואר יידפק מעבודה כל לילה, אבל לא עדיף לקחת הלוואה אם זה עבור מותרות. חייבים גם לקחת בחשבון את האפשרות של מיתון בתחום בסוף התואר, ואז מה קורה אם מסיימים את התואר עם חובות ואי אפשר למצוא עבודה בשכר שציפית לו?

פר"ח שילם נכון לכמה שנים אחורה משהו כמו 50 ש"ח לשעה, חונכות אקמאית (שאפשר לעשות משנה ב) משלמת משהו כמו 60 ש"ח לשעה אם איני טועה. במהלך לימודי נתקלתי בעוד כמה דברים, שמירה בקמפוס בערב, מאפשרת ללמוד תוך כדי, גמישים מבחינת כמות המשמרות וכו.. בעברית, שם עשיתי את התואר הראשון יש קטע שאם את מסכימה להיות בכיתת כוננות (כשמה כן היא) מורידים לך 500 ש"ח מהשכר דירה במעונות, המשמעות שאת מתחייבת לא לעזוב את הקמפוס אחד ל 4 שבועות.

אני לא מבין את העניין הזה, יכול מאוד להיות שאתה תשתנה בעתיד, אבל זה לא משנה את מה שאתה מרגיש עכשיו.
למה שתתחרט על מה שאתה עושה עכשיו, יש לך סיבות לזה ונראה שאתה מאוד שקול עם ההחלטה הזאת.
זה ההפך מלעשות החלטה פזיזה שתתחרט עליה בעתיד.

ספרים אפשר לרכוש / לקבל בדרכים סולידיות,
אני מאוד אוהב לקרוא ולא מחמיץ הזדמנות למצוא ספרים חדשים,
אחד המקומות האהובים עלי לספרים הוא בזאר כלבתולים - שמוכר ספרים ב10 ש"ח והכסף הולך למטרות סיוע לחתולים וכלבים חסרי בית.
גם באגורה מוסרים ספרים,
וגם אם אתה עירני ומציץ ליד פחים הרבה פעמים אנשים נפטרים מכמויות ספרים שהם לא צריכים.
הזבל של אחד הוא אוצר של אחר.

לגבי חו"ל ורכב, אני חושב שצריך איזו התאמה בתכנות :) ניתן להתנייד בלי רכב בלי לעשות הקרבות.
וניתן לטייל בארץ ולפעמים גם בחו"ל (couch surfing, טיסה לא בעונה) ולעשות את כל הדברים שאתה רוצה בלי להרגיש שאתה מתקמצן או מוותר על דברים.

מנסיון שלי הקרבה זו לא דרך חיים שמחזיקה מעמד, במבחן ראשון משהו נסדק או שלפעמים המחיר הסמוי על הוויתור פשוט גדול מדי.

בצפון הארץ
ללימודי הנדסה שאני מתכננת להתחיל ללמוד באוק' 21.
כמה צפון?
על עתידים לתעשיה שמעת? תוכלי להתממן+להתכלכל דרכם כל התואר.

העצה שלי בשנים הקרובות בשבילך היא לא לחסוך
אל תחסכי. אל תעשני. תחווי.

בהצלחה. את עובדת נכון. תלמדי, הרבה. תני לאינטואיציות שלך לסנן את הזהב מהזבל בתוך ים המידע. מרגיש שיש לך אינטואיציות נכונות.
כשאתה בתחילת הדרך אתה לא יכול ללכת לאיבוד, בהגדרה .
אני מרגיש כל הזמן בתחילת הדרך. במובן הטוב

אני מניח שבעוד עשור אני אצטער שלא השתמשתי בכסף אבל קשה לי, ממש קשה לי, להוציא כסף.
אם אתה מרגיש שתצטער על זה בעוד עשור, לדעתי זה סימן שאתה כן צריך לעבוד על זה ו"לחיות"(ההגדרה של כל אחד שונה כמובן, יש אנשים שעבורם לחיות עולה הרבה ויש כאלו שעבורם זה מסתכם ב200 שח בחודש).
אל תשכח שהמטרה הסופית זה לנצל את הכסף למשהו חשוב לך שאתה רוצה(ועבור חלק זה פרישה מוקדמת, עבור חלק זה תרומה לעמותות ועבור חלק זה לקנות את הפאראי שהם תמיד רצו), אף אחד לא לוקח את הכסף לקבר ולא מקבל שום נקודות בסוף המשחק על כמה צברת.

עדכון לגביי הפחדים שהבעתי בכתיבת בפוסט הראשון:
החלטתי לאמץ שיטה קצת מיוחדת גם בשביל לחסוך וגם בשביל לנטרל את הפחד של "לחסוך הכל ולא להשתגע"
במשך חודשיים מאז שהתחלתי לעבוד הסתכלתי על ההוצאות שלי בנושאים שונים כגון : סיגריות , בילויים בסופי שבוע וכ'ו והגעתי להחלטה וגיבשתי תוכנית (שמתבססת פחות יותר על חזון העצמות היבשות ,תודה לסולידית)

הגעתי לסכום שמכסה את ההוצאות החודשיות שלי מבלי להרגיש שאני חוסכת יותר ממה שאני יכולה ואיתו אני אסתדר מה10 לחודש עד ל10 לחודש הבא.
אני לא אמורה לחרוג מהסכום הזה מכיוון שהקציתי לעצמי טיפה "אקסטרה" ולכן אני מרשה לעצמי לשים את שאר המשכורת בחיסכון.

את הכסף אני שמה במעטפות ואם נשאר בסוף החודש אז אני מושכת פחות.
לפי איך שזה נראה אני אמורה לשים בחיסכון 50% מהמשכורת כל חודש ואפילו יותר :)

דעות ? הצעות לשיפור/ ליטוש?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ה עו"ד אבודה יומני מסע אישיים 17
R פוסט/תגובה אבודה אוף טופיק 0
ש העברה בנקאית - שאלה של טירון בתחילת דרכו צרכנות פיננסית 14
מ השקעה לבני 18 בתחילת דרכם שוק ההון 4
N אדריכל בתחילת דרכו שרוצה לעסוק גם ביזמות התפתחות אישית 11
G בתחילת הדרך, מבולבל מרוב רעשי רקע יומני מסע אישיים 1
H התלבטות איזו משרה עדיפה בתחילת הקריירה התפתחות אישית 5
Know one משפחה הייטקיסטית בתחילת הדרך יומני מסע אישיים 24
ח מימון בתחילת עסקת רכישת בית מיזם נדל"ן 4
א הפקדה של מקסימום בתחילת שנה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
K זוג בתחילת הדרך - הכל פתוח יומני מסע אישיים 57
M סדר ותכנון פיננסי לצעיר סולידי בתחילת דרכו שוק ההון 11
V בתחילת הדרך יומני מסע אישיים 2
חדש בשוק התייעצות בתחילת החיים פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 18
צ'רצ'יל יזם בתחילת הדרך- שילוב של סולידי עם יצר של לקיחת סיכונים יומני מסע אישיים 25
F יומן מסע של הייטקיסט בתחילת דרכו באחת מחברות ה-FANG (גאמפא) יומני מסע אישיים 21
Y תיק ההשקעות של משקיע בתחילת דרכו - אשמח לכל ביקורת שהיא! שוק ההון 12
R משפחה בתחילת הדרך יומני מסע אישיים 19
A עזרה בתחילת תכנון פיננסי נכון צרכנות פיננסית 2
Y משקיע בתחילת דרכו - פרמטרים לבחירת קרן מחקה מדד שוק ההון 12
S בחור צעיר בתחילת דרכו בעולם ההשקעות שוק ההון 8
I עוד הייטקיסט בתחילת הדרך יומני מסע אישיים 60
M קבלת החלטות בתחילת הדרך התפתחות אישית 8
S זוג נשוי בתחילת דרכו, מה לעשות עם הכסף? נדל"ן 3
צ בתחילת דרכי :) ויש לי כמה שאלות שוק ההון 9
ה כמה שאלות בתחילת הדרך, כי הגיע הזמן להתחיל להשקיע שוק ההון 17
Sean ייעוץ לצעיר בתחילת הדרך אוף טופיק 3
E זוג בתחילת הדרך בחו"ל יומני מסע אישיים 4
R זוג בתחילת הדרך האם להמשיך את הסיבוב של הגלגל? יומני מסע אישיים 3
R הכוונה בתחילת הדרך - מתכנתת לקראת קבע יומני מסע אישיים 10
mika_sh הכוונה בתחילת הדרך יומני מסע אישיים 14
מ בן 25 בתחילת הדרך יומני מסע אישיים 13
T עזרה לזוג צעיר בתחילת החיים של "הגדולים" יומני מסע אישיים 45
L עזרה ועידוד למשקיעה בתחילת דרכה שוק ההון 10
R מה הדרך הטובה והזולה ביותר להצמד לדולר? פוסטים מאיכות נמוכה 5
P הדרך לאיתקה יומני מסע אישיים 1
Y מכירה של RSU בשכבות, מה הדרך המיטבית מיסים 19
T מה הדרך הטובה ביותר לקצור רווחים מקריפטו במינימום עמלות? השקעות אלטרנטיביות 0
Bonfire מה הדרך הזולה ביותר להמיר עשרות אלפי דולרים לש"ח? צרכנות פיננסית 9
Henchman34 האם קל גמל \ slice הגיעו לסוף הדרך? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
G השקעה דרך בורסת ישראל או בורסת ארה"ב? מה הדרך הנכונה להשלים את תיק המניות שלי? שוק ההון 4
א מה הדרך הכי זולה להחשף לשוק הישראלי ? שוק ההון 3
S מה הדרך הקלה ביותר לגהץ בגדים? צרכנות פיננסית 18
E הדרך המומלצת למעקב אחר S&P 500 שוק ההון 1
ט מעבר למדינה אחרת, מה הדרך הטובה ביותר להתנהל מבחינת המרה? צרכנות פיננסית 0
א הדרך הכי טובה להחשף לSP500 שוק ההון 15
A הדרך הכי זולה להכנס (שואל בשביל אחיין) שוק ההון 15
A מה הדרך הטובה לרכוש רכב? צרכנות פיננסית 6
I הדרך הנכונה להשקעה בקרן נאמנות שוק ההון 3
ע הדרך שלי יומני מסע אישיים 13

נושאים דומים

Back
למעלה