• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תיק רולטה, מתלבט כיצד לנהוג.

חשוב להבין על איזו טענה מדברים - שאי אפשר לבחור מניות, או שלא טוב להמר ברולטה על מניה אקראית?
לגבי השני אנחנו מסכימים, אבל לגבי הראשון...

מה בדיוק הסטטיסטיקה הזו ומה משמעותה?
על כמה שנים זה ה״לאורך זמן״ הזה, והאם משקיע מושכל יחזיק בחברה לאורך כל הזמן הזה?
הרבה חברות מתפרקות בסופו של דבר, האם זה אומר שלא נכון להשקיע בהן ספציפית בשלבים קודמים של חייהן?
הנה סטטיסטיקה: על פני טווח של 80 שנה, מצבם הבריאותי של רוב בני האדם הספציפיים מתפתח פחות טוב מאשר מצבה הבריאותי הממוצע של האוכלוסיה :)

אני לא עוסק במה ראוי אלא במה מצוי
סיפקתי סטטיסטיקה. מה כדאי לעשות עכשיו בהינתן העבר או ההווה - זה כבר לשיקולך

The best-performing 306 companies (just 0.5 per cent of the total) accounted for almost three-quarters of the wealth created by stock markets over the last 29 years. The best-performing 811 firms – 1.33 per cent of the total – accounted for the entire amount.

יש עוד שפע של מידע על זה ברחבי הרשת, קצת קשה למצוא את כל המידע כי החיפוש נעשה ע"י המספר ואני לא זוכר את המספר המדוייק...

Most stocks will cost you money. An even larger number make for lousy bets; instead of being rewarded for taking some risk, you’d likely be better off buying risk-free bonds. At least, that’s the case in the US, said University of Arizona finance professor Hendrik Bessembinder in 2017, following a groundbreaking study examining the performance of almost 26,000 US stocks over a 90-year period.

The median stock fell by 15 per cent over the period in question. Only 45 per cent made any gains. A large majority – 60 per cent – did worse than risk-free one-month US government bonds. It’s not that stock markets had a torrid time over the last three decades. In fact, they did just fine, generating $44.7 trillion for shareholders. As a result, you did quite nicely if you held a globally diversified equity portfolio, almost quadrupling your money.

בהינתן שזו בערך הסטטיסטיקה - בלי שנתפס למספרים מדוייקים -
אז השאלה היא מה לדעתך הסיכוי שלך (בין שבאקראי או שלא באקראי) לבחור מניה מתוך הציבור הקטן שברבות הימים הוליד את אותן תשואות שאחראיות על תשואת השוק כולה --

אתה צריך לקחת בחשבון שההסבר היחיד לתשואה כזו הוא חוסר-וודאות (בהווה, לגבי העתיד) - כלומר, שבזמנו הייתה לגבי כל אחת מהמניות האלה מספיק חוסר וודאות כדי לאפשר בכלל את התשואה הנ"ל

ככל שהייתה יותר וודאות, כך המחיר היה עולה והתשואה הייתה פוחתת.

אז עצם העובדה שבכלל קיימת תשואה כזו היא הוכחה לכך שאי אפשר לדעת את העתיד בוודאות גבוהה לגבי השוק - זו בדיוק מהותו של הסיכון, וזו בדיוק הסיבה שיש תשואה מלכתחילה.

אז הראנו שבבחירה אקראית כנראה היית נופל, וגם בבחירה מושכלת הקושי חייב להיות נוכח כי אחרת התשואה (ההיסטורית) הייתה מתאיידת.

נערך לאחרונה ב:
The best-performing 306 companies (just 0.5 per cent of the total) accounted for almost three-quarters of the wealth created by stock markets over the last 29 years. The best-performing 811 firms – 1.33 per cent of the total – accounted for the entire amount.

הסטטיסטיקה הזו גם לא ברורה, וגם נראה שלא רלוונטית לאסטרטגיה של אף משקיע.
מה זאת אומרת רווחים לאורך 29 שנים? לאורך זמן כזה, חלק ניכר מהחברות שיש בבורסה נפתחו / נסגרו / התמזגו, איך מתחשבים בזה?
ומי המשקיע ש״מהמר״ עכשיו על מניה ומחזיק אותה לאורך 29 שנה מבלי לבחון מחדש את השקעתו?
סיפקתי סטטיסטיקה. מה כדאי לעשות עכשיו בהינתן העבר או ההווה - זה כבר לשיקולך

נכון לאפריל 2018. שיעור האבטלה של צעירים עד גיל 24 בשבדיה הוא 15.6%.
הנה, גם אני סיפקתי סטטיסטיקה. מה כדאי לעשות איתה - זה כבר לשיקולך :)

נכון לאפריל 2018. שיעור האבטלה של צעירים עד גיל 24 בשבדיה הוא 15.6%.
הנה, גם אני סיפקתי סטטיסטיקה. מה כדאי לעשות איתה - זה כבר לשיקולך :)
אקח את זה בחשבון כשאקבל החלטות לגבי שוודיה.
הסטטיסטיקה הזו גם לא ברורה, וגם נראה שלא רלוונטית לאסטרטגיה של אף משקיע.
מה זאת אומרת רווחים לאורך 29 שנים? לאורך זמן כזה, חלק ניכר מהחברות שיש בבורסה נפתחו / נסגרו / התמזגו, איך מתחשבים בזה?
ומי המשקיע ש״מהמר״ עכשיו על מניה ומחזיק אותה לאורך 29 שנה מבלי לבחון מחדש את השקעתו?
קרא את המחקר ותדע

1645531414329.png

הסקרינשוט הוא מ:

אם אתה רוצה לטעון שאחזקה ארוכת טווח היא לא רלוונטית כי אתה מתכוון לתזמן את השוק - יש לי חדשות אפילו יותר גרועות עבורך...

נערך לאחרונה ב:
אקח את זה בחשבון כשאקבל החלטות לגבי שוודיה.

אקח את הסטטיסטיקה שלך בחשבון כאשר אשקול לרכוש מניה אחת ולא להסתכל עליה 29 שנה :)

קרא את המחקר ותדע

אקרא, למרות שאני לא אוהב את הסדר של ״הנה אני זורק עליך מחקר, אבל אני לא מעוניין לדבר על מה הוא אומר, אם זה מעוניין אותך אז תקראֿ, אני רק יודע שהוא מאשר את דעתי״.

אם אתה רוצה לטעון שאחזקה ארוכת טווח היא לא רלוונטית כי אתה מתכוון לתזמן את השוק - יש לי חדשות אפילו יותר גרועות עבורך...

אין שום קשר בין בחירת מניות לבין תזמון שוק, שני דברים שונים לחלוטין.
אפשר להיות בשוק 100% בכל רגע או להיכנס ולצאת לפי הערכת מצב השוק, ואפשר את ההשקעה בשוק לעשות דרך מניות או דרך מדדים, באופן בלתי תלוי אחד בשני.

נערך לאחרונה ע"י מנהל:
אקרא, למרות שאני לא אוהב את הסדר של ״הנה אני זורק עליך מחקר, אבל אני לא מעוניין לדבר על מה הוא אומר, אם זה מעוניין אותך אז תקראֿ, אני רק יודע שהוא מאשר את דעתי״.

אתה באמת לא חייב לקרוא אם אתה לא רוצה.
שיתפתי את המידע כ-COURTESY - לא למטרות דיון. אין לי שום עניין לדון בעובדות הסטטיסטיות האלה.
גם אם זה לא היה המצב (לדוגמא, אם 20% מהמניות היו אחראיות על התשואה) עדיין לא הייתי מתעסק בלבחור מניות, כך שאין לזה השפעה על ההחלטות שלי, זה פשוט משהו שנראה לי רלוונטי לאחרים.

אין שום קשר בין בחירת מניות לבין תזמון שוק, שני דברים שונים לחלוטין.

אם המטרה שלך היא לא אחזקה ארוכת טווח, אז בהגדרה אתה בונה על תזמון. באחזקה ארוכת טווח אתה עלול למצוא את עצמך עם "הפסד" משמעותי על הנייר - ומבלי לתזמן - אתה עלול למצוא את עצמך מלווה את המניה עד לסופה המר.
כמובן - שלתזמון יש את הבעיות שלו - שנראה לי ששנינו מכירים.

אם המטרה שלך היא לא אחזקה ארוכת טווח, אז בהגדרה אתה בונה על תזמון.

נשמטה לך המילה ״שוק״ שכתבת ב״תזמון שוק״. ודאי שברכישה ומימוש של השקעה יש אלמנט של תזמון, אבל לא של השוק.

נשמטה לך המילה ״שוק״ שכתבת ב״תזמון שוק״. ודאי שברכישה ומימוש של השקעה יש אלמנט של תזמון, אבל לא של השוק.

אותן בעיות שמתקיימות לגבי תזמון "שוק" קיימות לגבי תזמון של מניה בודדת, רק שהן מוחמרות פי כמה

כל מניה (בעלת בטא 1) חשופה ל-MARKET RISK כמו ה-MARKET עצמו
בנוסף כל מניה בודדת חשופה לסיכונים נוספים

אלה מקשים עליך לתזמן מכירה או קניה, לא מקלים עליך

ע"ע למשל :

מטאואר, לעומת זאת, עופר התנתק בשנת 2016. החברה לישראל פוצלה קודם לכן לשתי חברות: קנון יצאה מתוך החברה לישראל, כאשר החברה לישראל קיבלה את ההחזקות ב- ICL ובזן, וקנון - את ההחזקות בטאואר, צים, חברת המכוניות הסינית קורוס והשקעות אחרות. את ההחזקה בטאואר חילקה קנון כדיבידנד בעין לבעלי המניות שלה כך שהיא כבר אינה בעלת מניות בחברה ולא תהנה מהמכירה שלה לאינטל. עופר עצמו אינו בעל מניות בטאואר כיום.

לא רלוונטי אם אחרי מכירתה הכסף נשאר בשוק.
פספסת את החלק השני של המשפט.

החלק שצטטת היה כדי להראות שאותן בעיות של "תזמון שוק" קיימות גם לגבי תזמון של מניה בודדת, ובנוסף ישנן בעיות נוספות שמקשות על תזמון.

השאלה אם הוא נשאר בשוק או לא כמובן לא משנה לעניין הזה כי אתה מממש רווחים / הפסדים וייתכן שאתה עושה את זה בזמנים לא אופטימליים, גם אם אתה מיד מקפץ ממניה למניה.

בתזמון "שוק" אתה מהמר על 2 נקודות זמן, בתזמון של מניה ספציפית (בהנחה שאתה קופץ ממניה ספציפית אחת לאחרת) אתה מהמר על 4 נקודות זמן - גם אם מכירתה של אחת וקנייתה של אחרת במקרה קורות באותה נאנושניה --- זה תזמון מבחינת המניה עצמה.

פספסת את החלק השני של המשפט.

החלק שצטטת היה כדי להראות שאותן בעיות של "תזמון שוק" קיימות גם לגבי תזמון של מניה בודדת, ובנוסף ישנן בעיות נוספות שמקשות על תזמון.

לא בנוסף, אלא במקום.
בתזמון שוק אתה מסתמך על חיזוי ארועי מאקרו, הערכת שווי חברות היא במיקרו. דברים שונים.

השאלה אם הוא נשאר בשוק או לא כמובן לא משנה לעניין הזה כי אתה מממש רווחים / הפסדים וייתכן שאתה עושה את זה בזמנים לא אופטימליים, גם אם אתה מיד מקפץ ממניה למניה.

ודאי שלא אופטימליים, זה איש קש. החלטות אופטימליות ניתן לקבל רק על סמך נתונים בדיעבד, ובעזרתן אפשר לעשות רווחים של אלפי אחוז ביום.
המטרה היא הרבה יותר צנועה - בממוצע על פני תיק של עשרות מניות, כלומר ביצוע עד עשרות החלטות בשנה, להרויח כמה אחוזים.

לא בנוסף, אלא במקום.
בתזמון שוק אתה מסתמך על חיזוי ארועי מאקרו, הערכת שווי חברות היא במיקרו. דברים שונים.
וכמו שהסברתי, אותם אירועי מאקרו צפויים להשפיע על כל המניות בשוק - בהתאם לבטא שלהן (הרגישות שלהן לתנודות בשוק הכללי).

בנוסף יש לך תנודות וסיכונים (וסיכויים) שקשורים למניה הספציפית.

המטרה היא הרבה יותר צנועה - בממוצע על פני תיק של עשרות מניות, כלומר ביצוע עד עשרות החלטות בשנה, להרויח כמה אחוזים.

זו לא המטרה. המטרה היא להכות את השוק. אם המטרה שלך היא לא להכות את השוק, אין לך סיבה לבחור מניות ספציפיות מלכתחילה.

ולשם כך, כל אחת מ-"עשרות ההחלטות בשנה" האלה היא הימור כנגד השוק.

ואם האסטרטגיה היא כאמור לא BUY AND HOLD (ע"פ למשל המסורת של באפט ומשקיעי ערך אחרים) אלא תזמון כניסה ויציאה - אז אותן בעיות שגורמות לתזמון השוק להיות בעייתי בשוק הכללי, מופיעות ביתר שאת לגבי התזמון של כל מניה בנפרד - בצורה כפולה ומכופלת.

"אופטימלי" במובן הזה פירושו - טוב לפחות כמו השוק (ללא תזמון).
אם התזמון שלך גרוע מסתם להיות "על השוק" בלי להכנס ולצאת ממנו ולתזמן אותו - אז הוא סאב-אופטימל. כלומר - לקחת סיכון - והוא התממש.

וכמו שהסברתי, אותם אירועי מאקרו צפויים להשפיע על כל המניות בשוק - בהתאם לבטא שלהן (הרגישות שלהן לתנודות בשוק הכללי).

בנוסף יש לך תנודות וסיכונים (וסיכויים) שקשורים למניה הספציפית.

כמו שהסברתי, השפעת השוק לא רלוונטית כל עוד הכסף נשאר בשוק. אפשר לשבור את הלופ לגבי הנקודה הספציפית הזו ולהסכים לא להסכים.

זו לא המטרה. המטרה היא להכות את השוק. אם המטרה שלך היא לא להכות את השוק, אין לך סיבה לבחור מניות ספציפיות מלכתחילה.

מה שכתבתי:
בממוצע על פני תיק של עשרות מניות, כלומר ביצוע עד עשרות החלטות בשנה, להרויח כמה אחוזים.
זה בדיוק ״להכות את השוק״. כיוון שהכסף נשאר תמיד בשוק, אז כאשר אני כותב ״להרויח כמה אחוזים״ הכוונה היא יחסית למדד היחוס כמובן. אבל זה לא דורש שום תזמון אופטימלי.

נערך לאחרונה ע"י מנהל:
בן פליקס מסביר על זה דיי טוב:

כל הסטטיסטיקות האלה של מניות מוצלחות נראות לי די חסרות משמעות כי הן מסתכלות על משקל שווה. יש אלפי מניות קטנות שרשומות בבורסה אבל רוב האנשים משקיעים בחברות הגדולות.. אז מה זה שווה? ברור לדעתי שתיק של 20 מניות חלום קטנות הוא מסוכן.
חוץ מזה כדי להצליח לא חייבים להשקיע בחברות שהתבררו כמעולות בזמן שהן פיציות, אפשר גם לתפוס אותן אחרי זה בתקופה של תמחור נמוך.

ברור לדעתי שתיק של 20 מניות חלום קטנות הוא מסוכן.
זו לא השאלה שנידונה פה
כל הסטטיסטיקות האלה של מניות מוצלחות נראות לי די חסרות משמעות כי הן מסתכלות על משקל שווה
לא מסתכלות על שום משקל.
בוחנים מה היה קורה לתשואות שלך (בהשוואה לשוק בכללותו, ובהשוואה לאג"ח קצר-מועד) בהינתן בחירה של כל אחת מהמניות הספציפיות שאי פעם היו קיימות. הסטטיסטיקה מראה איזה אחוז מזערי מהן אחראי לעיקר התשואות של השוק בכללותו, ושאחוז לא גדול בהרבה - אחראי לתשואות שמעל אג"ח קצר-מועד.

יש אלפי מניות קטנות שרשומות בבורסה אבל רוב האנשים משקיעים בחברות הגדולות.. אז מה זה שווה
מאיפה הבאת את הסטטיסטיקה המופלצת הזו? מה זה "רוב האנשים"? אולי במקום לשלוף נתונים מהישבן תביא נתוני אמת מבוססים?

גם אם נגביל את הדיון לסנופי 500 בלבד, כל התשואות שלו בשנים האחרונות מוסברות ע"י מניות בודדות. לא 500 מניות, אלא כמה בודדות.

לפני 10 שנים - ידעת להשקיע בהן?

חוץ מזה כדי להצליח לא חייבים להשקיע בחברות שהתבררו כמעולות בזמן שהן פיציות, אפשר גם לתפוס אותן אחרי זה בתקופה של תמחור נמוך.
אפשר.
הסטטיסטיקה מראה שיהיה לך קשה מאוד לעשות את זה, כי סטטיסטית רק חלק מזערי מהמניות ינצחו את המדד.

הקושי לעשות את זה מגולם בעצם התשואה: ככל שהפער בתשואה בין (נניח) המניה הממוצעת או החציונית ובין המניות שאחראיות לרוב תשואות השוק - גדול יותר ---- כך זה אומר שקשה יותר (כמעט בצורה טאוטולוגית) לנבא מראש שזה יהיה המצב לגביהן ---

כי ככל שקל יותר לנבא את התעיד לגבי מניה, כך הסיכון בה פוחת, והתשואה פוחתת בהתאם.

סיכון ותשואה הם שני צדדים של אותו מטבע.
בלי סיכון אין תשואה.

והסיכון והתשואה יהיו לרוב פרופורציונליים (במקרה שלא, בד"כ פירוש הדבר שאתה תקח סיכון עודף, ולא שתקבל תשואה עודפת על סיכון מופחת - כי - אם זה היה המצב, אז מן הסתם המחיר כאמור היה עולה כך שהתשואה תהיה נמוכה יותר בהתאם לסיכון).

בטח שאפשר. רק אי אפשר (אני לא מכירה שום דרך וגם לא משהו שמכיר דרך) לדעת מראש מי תכה את השוק.

זה איש קש. ודאי שאין מניה שיודעים שתכה את השוק, וגם לא צריך לדעת. משקיעים באוסף של מניות שלגבי כל אחת מהן מעריכים שההסתברות היא טובה - ובסופו של דבר בממוצע עליהן ״מכים״ קצת.

ילדים, כאן הגננת.
בבקשה לשמור על תרבות הדיון.
תודה על ההקשבה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ס האם ניתן לנייד תיק מבנק לבית השקעות בלי קנייה ומכירה? כמו ניוד בין בנקים? שוק ההון 4
א הרכב תיק לטווח הקצר שוק ההון 2
מ סגירת תיק עוסק פטור יזמות והגדלת הכנסות 1
G תיק השקעות בגובה שלוש מיליון שח שוק ההון 56
M חיסכון לילדים או תיק השקעות מרוכז שוק ההון 3
ח מחפש אקסל למעקב אחרי תיק השקעות אוף טופיק 1
מ תיק ראשון - צעדים אחרונים שוק ההון 5
NightStyle העברת תיק מ-IB לבית השקעות ישראלי שוק ההון 2
D דעתכן.ם על הרכב תיק ראשוני שוק ההון 6
ל עזרה בנושא פתיחת תיק עוסק פטור אוף טופיק 3
L התייעצות על תיק קיים שוק ההון 11
O תיק השקעות משפחתי שוק ההון 11
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
C הייטקיסטים - איך אתם מתמודדים עם תיק השקעות ריכוזי בעקבות RSU? שוק ההון 12
ס האומנם - "במקרה חירום, תיק ההשקעות שלך יהיה הדבר האחרון שיעניין אותך" אוף טופיק 40
D שאלה בטיוב תיק - האם שווה למכור קרן כדי לקנות קרן אחרת? שוק ההון 5
ח תיכנון תיק | התייעצות שוק ההון 3
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 4
T ניוד תיק השקעות ודיווח שנתי מיסים 11
י תיק תיאורטי לשנה הקרובה - דעתכם? שוק ההון 0
ה תיק פרישה עבור אמא (67) התייעצות לגבי הקצאת נכסים והתנהלות שוטפת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
דר אהבהמוזרה שאלות בנוגע לאסטרטגיית תפעול ואיזון תיק שוק ההון 16
itaied איך מבצעים העברת תיק ני"ע מחו"ל לישראל? שוק ההון 7
דר אהבהמוזרה תיק ההשקעות (ההיפותטי) הראשון שלי שוק ההון 14
G העברת תיק ני"ע זרים מהבנק בארץ לחשבון ברוקר בחו"ל (IB) שוק ההון 1
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
F התלבטות מבחינת 2 דברים בפתיחת תיק אצל הברוקר שוק ההון 5
D האם ניתן להעביר תיק ניע לאינטרקטיב ולמכור בשכבות? שוק ההון 1
א תיק השקעות או תוכנית חיסכון בחברות הביטוח שוק ההון 1
A כלי למעקב אחר תיק השקעות שוק ההון 1
ש דמי ניהול ועמלות בבנק - תיק השקעות שוק ההון 5
Y ייעוץ לגבי תיק השקעות - בן 28, רווק שוק ההון 18
D האם ניתן להעביר תיק ניע לאינטרקטיב ולמכור בשכבות? מיסים 0
T העברת תיק השקעות, למכור או להעביר? שוק ההון 4
ה העברת תיק השקעות מהארץ לIBRK שוק ההון 1
P הסתמכות על השקעה במדדים - לבנות על תיק ההשקעות לעתיד. פוסטים מאיכות נמוכה 5
S איזון תיק והוספת חלב וסוכר לתמהיל שוק ההון 12
yossik מעבר לדיור מוגן - האם למכור את הדירה או את תיק ההשקעות? צרכנות פיננסית 19
W משקיע מתחיל - תיק השקעות שוק ההון 2
B פדיון תיק השקעה ומעבר לברוקר זר לאור המלחמה- סיכון או השקעה? שוק ההון 10
? עובר לאיטליה, למכור תיק השקעות פשוט? שוק ההון 12
T התיעצות לאיזון תיק השקעות שוק ההון 3
O לקיחת הלוואה כנגד תיק השקעות שוק ההון 12
N ניוד חלקי של תיק השקעות שוק ההון 3
עידו ג ניהול תיק קהילתי - עצות והמלצות שוק ההון 8
מ ממש לקראת פתיחת תיק בבית השקעות שוק ההון 1
ר תיק השקעות לטווח בינוני לסטודנטית שוק ההון 7
B עזרה רוצה לבנות תיק השקעות לטווח קצר שוק ההון 10
Finfree IRA ובניית גליון לאיזון תיק פנסיוני... פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
Omer Daniel העברת תיק השקעות מאקסלנס לIB : אירוע מס? שוק ההון 1