• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שאלה על אגח ממשלתי וקונצרני

shtukelman

משתמש רשום
דירוג
2
שלום, אני מעוניין להבין מה בדיוק הסיכון בהשקה באג"ח? קונצרני אני מבין שאם משקיעים באגח של חברה והיא פושטת רגל אז יש אפשרות להפסיד את הכסף אבל מה הסיכון בהשקעה באג"ח ממשלתי למשל של ישראל? האם בתקופה כזאת שיש סכנה ממשית למשק הישראלי מה הסיכון בהשקעה באגח ישראלי? ומה למשל הסיכון באג"ח ממשלתי אמרקאי?

שאלה נוספת, אני מעוניין להשקיע לתקופה של בין חמש לעשר שנים, האם כדאי להשקיע גם במדדי מניות? זה טווח השקעה ארוך מספיק?
תודה.

אפשר לחלק את הסיכון באג"ח ל-3:
1. אי פרעון \ פרעון חלקי (תספורת) - לא כל כך רלוונטי לאג"ח ממשלתי.
2. אינפלציה - אם האג"ח שקלי (לא צמוד), הערך הריאלי יכול ליפול.
3. ירידת ערך אם מוכרים לפני מועד הפרעון.

למה יש ירידת ערך? ערך האג"ח ברגע נתון הוא המחיר שמשקיעים אחרים מוכנים לשלם לך בעדו. אם תופיע אפשרות להשיג תשואה טובה יותר, אף אחד לא ירצה לקנות אותו (באותו מחיר).
דוגמה קצת מלאכותית:
נאמר שממשלת ישראל מוכרת היום (2020) אג"ח ל-10 שנים בריבית 3%. כלומר, תמורת 100 ש"ח ב-2020, תקבל 134 ש"ח ב-2030.
ונאמר שב-2021 תעלה הריבית, והממשלה תמכור אג"ח ל-9 שנים בריבית 4%. תמורת 100 ש"ח ב-2021 תקבל 142 ש"ח ב-2030.
אם קנית ב-100 ש"ח ב-2020, מה שווי האג"ח ב-2021? פחות מ-100 ש"ח. הוא שווה 134 ש"ח ב-2030, ואת זה אפשר להשיג ע"י השקעת 94 ש"ח באג"ח החדש.
כלומר, ב-2021 האג"ח שלך שווה 94 ש"ח - הפסד של 6% בשנה.

למעשה השווי מושפע מכלל ההשקעות האלטרנטיביות, לא רק מאג"ח מדינה עם פרעון באותה שנה. למשל, אם הבורסה חלשה, משקיעים עשויים לברוח לאג"ח, ולגרום לעליית השווי שלו.

אני לא בטוח שהבנתי במאה אחוז, יש סיכוי לפי מה שהבנתי לקבל פשוט פחות תשואה על ההשרעה אבל זה לא שאני משקיע באג"ח ממשלתי ובסוף לאחר תקופה מסוימת אני מקבל פחות כסף על ההשקעה?
ורציתי לדעת אם יש אפשרות למשל שאני משקיע באגח ממשלתי ישראלי וערך השקל צונח מסיבות של אינפלצייה\היפר אינפלצייה ואז האגח הזה בעצם לא שווה כלום?

אבל זה לא שאני משקיע באג"ח ממשלתי ובסוף לאחר תקופה מסוימת אני מקבל פחות כסף על ההשקעה?
נכון, תמיד תקבל קצת יותר. אולי אם מביאים בחשבון עמלות קנייה/מכירה/אחזקה זה מסתיים בהפסד קטן.

ורציתי לדעת אם יש אפשרות למשל שאני משקיע באגח ממשלתי ישראלי וערך השקל צונח מסיבות של אינפלצייה\היפר אינפלצייה ואז האגח הזה בעצם לא שווה כלום?
באג"ח שקלי זה בהחלט יכול לקרות. באג"ח צמוד אתה מוגן מתרחיש זה אבל מקבל ריבית נמוכה יותר.

אממ עוד שאלה שחשבתי עליהף מחינת הסיכון שהזכרתי על אינפליצציה, האם יש יתרון בלהחזיק כסף נזיל בחשבון בנק על פני השקעה באג"ח ממשלתי? והאם גם האג"ח הקונצרני מאבד כל ערך במקרה של שחיקת ערך המטבע?
האם תקופה כזאת בה באמת קיימים סיכונים במשק הישראלי, האם עדיף לפזר את ההשקעה באגח ממשלתי מבחינת השקעה באגח שצמוד לממד ום בלא צמוד לממד או שעדיף להשקיע הכל בצמוד למדד?

האם יש יתרון בלהחזיק כסף נזיל בחשבון בנק על פני השקעה באג"ח ממשלתי?
באג"ח שקלי כמעט אין הבדל

והאם גם האג"ח הקונצרני מאבד כל ערך במקרה של שחיקת ערך המטבע?
אם הוא שקלי (לא צמוד) אז כן

האם תקופה כזאת בה באמת קיימים סיכונים במשק הישראלי, האם עדיף לפזר את ההשקעה באגח ממשלתי מבחינת השקעה באגח שצמוד לממד ום בלא צמוד לממד או שעדיף להשקיע הכל בצמוד למדד?
אני אישית משקיע רק בצמוד.

שלאה נוספת, אם דירוג האשראי של ישראל יורד או שיש מיתון מה יקרה לאג"ח שהשקעתי בו? האם במידה ויש מיתון האם יש אג"ח שעדיף להשקיע בו?

אם דירוג האשראי של ישראל יורד או שיש מיתון מה יקרה לאג"ח שהשקעתי בו

אם השקעת באגח של מדינת ישראל וקורה אחד מהתרחישים שתיארת אז ככל הנראה מחיר האגח שברשותך ירד. כלומר, אם תמכור את האגח, אתה תקבל פחות כסף בהשוואה לאם הייתה מוכר אותו היום אבל אם תחזיק את האגח עד לזמן הפירעון, זה לא ישפיע על התשואה שתקבל.

באופן כללי, ככל שהשוק צופה שיש סיכוי גדול לאי פירעון האגח(מיתון/משבר כלכלי/הורדת דירוג), הוא ידרוש ריבית גבוה יותר, דבר שישתקף בירידת מחירי האגח שכבר מונפקים

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
עצמאית שאלה לגבי החלק הסולידי בתיק קרן כספית או אגח ממשלתי כללי? שוק ההון 10
B שאלה כיצד אינפלציה צפוייה להשפיע על ktf אגח ממשלתי כללי שוק ההון 5
מ שאלה על אגח ממשלתי שוק ההון 3
O שאלה בנושא אגח ממשלתי בריבית קבועה 2-5 שוק ההון 12
B שאלה על אגח עם ריבית משתנה שוק ההון 1
9 [שאלה] אגח שוק ההון 8
A [שאלה] אגח ישראלי והריביות שמקבלים שוק ההון 17
א שאלה על חישוב אגח שוק ההון 9
מ שאלה תאורטית - ניירות ערך בבית ההשקעות שוק ההון 2
R שאלה של מתחיל לגבי השקעות בS&P500 שוק ההון 1
Nons Ense שאלה בנושא חובת דיווח והתנהלות עם חשבון מסחר שיושב בחו״ל שוק ההון 5
א שאלה בנושא - ריבית דריבית שוק ההון 2
E שאלה בנוגע לזכויות עובדים אוף טופיק 8
N שאלה בנוגע למיסוי של אופציות ו RSU מיסים 3
H שאלה לגבי פרפרייה לעומת מרכז. נדל"ן 1
H שאלה בנושא קניית iShares S&P500 שוק ההון 21
D שאלה בטיוב תיק - האם שווה למכור קרן כדי לקנות קרן אחרת? שוק ההון 5
נ שאלה בנוגע להחזר מס רווח הון מיסים 3
נ שאלה בנוגע לבעלות בקרן סל ולמקרה בו מדינת ישראל מושמדת פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 119
N שאלה רגולציה קצת סבוכה לגבי הצעת רכש כפויה בבורסה בלונדון וטיפול לקוי בבנק ישראלי שוק ההון 3
נ שאלה בנוגע למחקר טריניטי וכלל ה4% פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 30
B שאלה לגבי קרן כספית שוק ההון 6
ר שאלה על סוג קרן שוק ההון 9
א שאלה נישתית לגבי מס רווחי הון מיסים 17
ר שאלה על רכישת קרן לעתיד שוק ההון 5
S שאלה על קיזוז מגן מס משנה קודמת עם רווחים משנה נוכחית מיסים 0
ר שאלה על דמי ניהול שוק ההון 4
א שאלה לגבי blackrock שוק ההון 24
G שאלה בנוגע לכדאיות בהשקעה בנדלן נדל"ן 5
Z שאלה לגבי שיעור מרבי למס רווח הון לפני ואחרי גיל 60 פוסטים מאיכות נמוכה 1
edangz שאלה לגבי ההעברה הבנקאית בIB שוק ההון 7
edangz שאלה לקראת פתיחת חשבון מסחר בIB שוק ההון 2
N שאלה בקשר לשדה 258\272 בטופס 1301 מיסים 16
B ירושות וגירושין, חשבון השקעות אמריקאי - שאלה אוף טופיק 0
G שאלה על קרן 1159235 שוק ההון 6
B שאלה על קרן הסל 1159250 שוק ההון 7
ש שאלה על אמזון ו- eBay - האם מוצר זה נמכר בפלטפורמות האלה? אוף טופיק 0
ג'וני לנד שאלה בנושא ריבית דריבית שוק ההון 48
U שאלה גסה - חברה מומלצת לניהול תיק השקעות שוק ההון 7
ש העברה בנקאית - שאלה של טירון בתחילת דרכו צרכנות פיננסית 14
deussex שאלה על טיפול בקרנות גמל (ולא רק) בעקבות רלוקיישן לארה"ב פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
D שאלה לגבי הכנסה מדיבידנדים שוק ההון 79
א שאלה המטילה בספק את כל צורת ההשקעות הנפוצה כאן בבלוג שוק ההון 20
E שאלה בעקבות קבלת הודעה ממס הכנסה לגבי שנת המס 2018 מיסים 9
א משקיע חדש-שאלה על הרכב התיק. שוק ההון 3
S שאלה בסיסית - פקודת לימיט בקניה שוק ההון 4
Y קופת גמל להשקעה - שאלה על משיכת כספים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
א דמי ניהול בפנסיה - שאלה עקרונית פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
S מעסיק משלם על ביטוח אובדן כושר עבודה - שאלה לגבי הפקדה לקרן פנסיה משלימה או קופת גמל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
א שאלה על המדד העולמי, שוק ההון 2

נושאים דומים

Back
למעלה