• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שאלה לבני 65 פלוס..

• פותח הנושא koni
  • פורסם בתאריך

koni

משתמש סולידי
דירוג
12
עזבתי את העבודה. הקצבה חודשית מספיקה להחייאה בסיסית בלי כל מני תוספות. לגוון את החיים מאפשר חיסכון.
תיק השקעות היום בנוי 60/40 .
40% קרנות מחקות :
MSCI+MSCI Emerging
S&P 500
STOXX Europe 600
VT
תוך 60%
20% ממשלתי כלל קרנות מחכות
10% IEF
70% מזומן
לפני חצי שנה תיק שלי חייה 50/50 . שוק ההון עולה סיבולת שלי ירדת. הייתי מחזיקה במזומן לא יותר מי 10% .
"הלקח ההיסטורי, אם כן, הוא ששוק המניות צפוי ליפול מעת לעת, ואפילו ליפול חזק." זה הפוסט הסולידית מי יוני.

שאילה שלי איך אותם בני 65+ מעריכים סיבולת סיכון ? איך משנים תיק השקעות שלכם? אם בכלל ?
ברור שאנחנו הולכים לאבד חלק חסכונות. שאילה טובה אם נספיק לחדש ולהמשיך קדימה?

שאילה שלי איך אותם בני 65+ מעריכים סיבולת סיכון ? איך משנים תיק השקעות שלכם? אם בכלל ?
ברור שאנחנו הולכים לאבד חלק חסכונות. שאילה טובה אם נספיק לחדש ולהמשיך קדימה?
גם בגיל 65 יש לכל אחד סיבולת סיכון שונה ומה שחשוב זה הסיבולת סיכון שלך.
אם הקצבאות והפנסיה מספיקים להוצאות הרגילות של היומיום אז השאלה הבאה היא האם הכסף נועד רק לך או שיש גם רצון להורשה?
ושאלה נוספת- האם הכסף בהשקעות אמור לשמש גם לצורך מימון טיפול במחלות או סיעוד או שיש ביטוח לזה?
כמובן שצריך גם לזהות מה יחס משיכת הכסף החודשית/שנתית לסכום הכסף שנצבר בתיק ומזה להבין לכמה זמן זה יספיק.
אני עדיין לא בת 65 אבל כשטיפלתי בכסף של הוריי, בשלב מסויים פשוט העברתי את הכל לעו"ש כדי שלא לקחת שום סיכון מיותר אבל הם היו כבר בני 80+.

אני עדיין לא בת 65 אבל כשטיפלתי בכסף של הוריי, בשלב מסויים פשוט העברתי את הכל לעו"ש כדי שלא לקחת שום סיכון מיותר אבל הם היו כבר בני 80+.
זה נושא מאד רגיש, ואשמח לתובנות ממך כמי שעברה את זה (אני כנראה אהיה שם בטווח של 5-10 שנים).
אם יש מספיק כסף למחיה, גם אם יעלו ההוצאות (סיעודי למשל), אז למה לא לקחת מעט סיכון למען הדורות הבאים? הרי ממילא אם יפלו השמים והוריי יצטרכו יותר משיש להם, אני אהיה שם. מצד שני, אני מבין שלאדם בן 80+ לאבד הון יכול להיות טראומתי אפילו יותר מבגיל צעיר יותר, גם אם אין תרחיש סביר בו הכסף שהלך לאיבוד יידרש לו בעתיד.

עד כמה שזכור לי, תוחלת החיים לנשים שעברו את גיל 65 היא מעל 85 , כמובן שצריך להתאים את זה לידע האישי שלך על מצב בריאותך והידע שלך על תוחלת החיים במשפחתך.
זה אומר שאת יכולה להשקיע לטווח ארוך של 10-15 שנים , כי סביר שתהיי שם כדי להשתמש בכסף.
מצד שני, כמו שכתבו לפני, צריך להסתכל על כל התמונה:
1) מה מטרת הכסף? יורשים? דירה? סיעוד ?
2) האם יש מקורות הכנסה נוספים? פנסיה? בטוח לאומי? ביטוח סיעודי?

בלי המידע הזה אי אפשר לענות, כי התשובה צריכה להסתכל על כל ההכנסות ההוצאות והרכוש הכולל.
בכל מקרה, את צריכה לדאוג שיהיה לך רכיב מובטח (פנסיה, בטוח לאומי, מזומן) של פרנסה למשך השנים הבאות.

גם אני (הוריי מעל 85) עשיתי כך.
הבדל קטן הוא שאני שמתי את זה בפקדון עם ריבית אפס, רק כדי שלא שלא יהיה בעו"ש סכום גדול שיקרוץ לכל מיני אתי אלון למיניהם.
אגב, אופציה נוספת אלו פקדונות כמו קרמבולה של המזרחי ופקדון בבנק ירושלים שנותנים 1+% לשנה.

זה נושא מאד רגיש, ואשמח לתובנות ממך כמי שעברה את זה (אני כנראה אהיה שם בטווח של 5-10 שנים).
אם יש מספיק כסף למחיה, גם אם יעלו ההוצאות (סיעודי למשל), אז למה לא לקחת מעט סיכון למען הדורות הבאים? הרי ממילא אם יפלו השמים והוריי יצטרכו יותר משיש להם, אני אהיה שם. מצד שני, אני מבין שלאדם בן 80+ לאבד הון יכול להיות טראומתי אפילו יותר מבגיל צעיר יותר, גם אם אין תרחיש סביר בו הכסף שהלך לאיבוד יידרש לו בעתיד.

לדעתי, בגילאים מבוגרים מאד יציבות סביבתית ונפשית היא דבר חשוב . לא הייתי רוצה להגיע למצב בו אצטרך לבשר להם שתיק ההשקעות נפל ב 20% . למרות חוסר החשיבות הכספית של זה, היתה עלולה להיות לזה השפעה נפשית. אני לא מסוגל ולא מעוניין כלל להתמודד עם זה.
מצד שני, בתיק ההשקעות הפרטי שלי, זה איפשר לי לקחת יותר סיכון, תוך ידיעה שיש רכיב מזומן משמעותי אצל הוריי שמהווה כרית בטחון. זה איפשר לי לאכול העוגה ולהשאיר אותה שלמה :) במקרה הכי גרוע הייתי מבקש מהם עזרה, הם היו עוזרים בשמחה, והיו מרגישים טוב שיכלו לעזור. מבחינת הרגשה שלי, זה עדיף על המצב ההפוך, בו הם מפסידים כסף "בגללי" ואז אני נאלץ לעזור להם . תחשוב על הסיטואציה, לא בריא לכולם, ומערב אנשים נוספים, הרי הכסף הוא לא רק שלך, הוא גם של זוגתך, והיא גם צריכה להסכים (ואז זה פותח פתח לעוד "עזרות"...).

נערך לאחרונה ב:
האם הקצבה הבסיסית היא פנסיה ?
האם את מקבלת תוספת מביטוח לאומי ?
האם את בודדת או בזוג ?
יש לך דירה בבעלותך ?
יש לך ביטוח רפואי משלים ? סיעודי ?
האם יש מי שיעזור לך לנהל תיק השקעות בעתיד אם תתקשי ?

הרי ממילא אם יפלו השמים והוריי יצטרכו יותר משיש להם, אני אהיה שם.
לכן זה עניין סובייקטיבי. אצלנו אף אחד מהילדים שלהם לא יכל לעזור כלכלית (אצל חלק אפילו להיפך, הם עדיין נעזרו פה ושם בהורים) בזמן ההוא.
מצד שני, אני מבין שלאדם בן 80+ לאבד הון יכול להיות טראומתי
בגיל הזה הרבה פעמים הם כבר לא מתעניינים בתיק השקעות או בכסף בכלל אלא רק ביכולת להסתדר ביומיום. אבא שלי, בשנותיו האחרונות, ידע שהקצבאות
מספיקות לו ולכן העביר לי את הטיפול בכסף שנצבר ואת ההחלטות למי לתת ומתי. הוא כבר התייחס לזה ככסף להורשה.
הבעיה הכי גדולה שאני רואה היא צורך בסיעוד אינטנסיבי בבית כי זה דורש השלמת תשלומים לעובד של כמה אלפים כל חודש. אם זה בבית אבות אז אפשר למכור את הבית לצורך כך (אם כי אני לא מאחלת לאף אחד שיעבירו אותו לבית אבות, לא משנה כמה מפואר הוא).

בגיל הזה הרבה פעמים הם כבר לא מתעניינים בתיק השקעות או בכסף בכלל אלא רק ביכולת להסתדר ביומיום.
הכרתי אדם בן מעל 100 שנהיה אובססיבי לגבי החשבונות שהיו לו בבנק.

להערכתי אני רק 60 + בריאה ומלאה כוח אז לפני 20- 30 שנים.? איש לא יודע דבר. ההכנסה החודשית נטו בערך 5000 .יש דירה ומכונית.
חיסכון מיועד למימוש כל מני הוצאות (טיולים קניות רפואה מתנות......).

השאלה היחידה שמעניינת אותי -מה עושים במצב הנוכחי? יש שתי אפשרויות:
1. לא עושים שום דבר.
2.מגדילים חלק מזומן במקום את הפלח המניתי.
חסרונות ויתרונות ברורות. זה הדילמה. אני חוזרת לקראו פוסט "זמן טוב להעריך את סיבולת הסיכון שלכם" זה עוזר לי.
מה אתם בוחרים?

מה אתם בוחרים?
1. לא עושים שום דבר.
מה התוכנית המקורית שלך?
אני לעצמי(מבלי להמליץ)הייתי דבק בתוכנית שלי בעיקר בגיל מתקדם,כשכבר יש פחות מקום להרפתקאות ושכר הלימוד יקר.
נניח שהתוכנית שלי היא 100 פחות גיל(מניות)
אני פשוט הייתי מתמיד ומאזן פעם בשנה ולא חושב על התיק יותר מידי(מנסה לפחות)

@koni
אני מדבר מהנסיון של הורי, עד לפני 5 שנים הם היו בסדר, היום הם צריכים סיוע של עובד זר, והם כבר לא יכולים לנהל את הכספים שלהם בעצמם.

חשוב שתהיה לך תמיכה (משפחה / חברים/ בן זוג) לא לעכשין אלא לשנים קדימה.
חשוב שתדאגי לפחות לביטוח רפואי משלים של קופת חולים וגם לרובד של הביטוח הסיעודי,
ההורים שלי מקבלים סיוע מביטוח לאומי אבל אם לא בייתי ״עובד״ על זה זה לא היה קורה
עובד זר מקבל שכר מינימום של 5300 ש״ח לחודש + הפרשה לפיצויים ותכמולי מעסיק
שהות במוסד סיעוד סביר היא בערך 12 אש״ח עד 20 אש״ח,
אז את כנראה צריכה לשים ״בצד״ (אם אין לך ביטוח סיעוד אוב) במקרה הגרוע של מצב סיעודי מתמשך (10 שנים) הרבה כסף (2 מליון ש״ח)
בגלל זה כדאי לנסות להגדיל את הכיסוי הביטוחי לסיעוד - כי כך אפשר להגיע לסכומים יותר נמוכים)
לא חייבים להשקיע את זה במזומן אבל זה לא צריך להיות כסף שמיועד לנסיעות מתנות ובילויים.
יכול להיות שתרצי בשלב מסויים לעבור לדיור מוגן וגם שם צריך להפקיד סכום ראשוני גבוהה (300 אש״ח) ששישחק תוך 10 שנים, או לחילופין לשם סכום גבוה חודשי 15 אלף במקום 10 אלף)
אם הדירה בבעלותיך אפשר להשתמש בשכירות שלה כדי לממן חלק הדיור או למכור אותה.

כל הנושא מאוד מורכב, את צריכה להתיעץ עם חברים וקרובים שאת סומכת עליהם, כי אי אפשר לתת עצה טובה כשאין פרטים ולא מכירים אותך את ההיסטוריה הבריאותית שלך ושל המשפחה את מצבך החברתי/ משפחתי

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
מ שאלה תאורטית - ניירות ערך בבית ההשקעות שוק ההון 2
R שאלה של מתחיל לגבי השקעות בS&P500 שוק ההון 1
Nons Ense שאלה בנושא חובת דיווח והתנהלות עם חשבון מסחר שיושב בחו״ל שוק ההון 5
א שאלה בנושא - ריבית דריבית שוק ההון 2
E שאלה בנוגע לזכויות עובדים אוף טופיק 8
N שאלה בנוגע למיסוי של אופציות ו RSU מיסים 3
H שאלה לגבי פרפרייה לעומת מרכז. נדל"ן 1
H שאלה בנושא קניית iShares S&P500 שוק ההון 21
D שאלה בטיוב תיק - האם שווה למכור קרן כדי לקנות קרן אחרת? שוק ההון 5
נ שאלה בנוגע להחזר מס רווח הון מיסים 3
נ שאלה בנוגע לבעלות בקרן סל ולמקרה בו מדינת ישראל מושמדת פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 119
N שאלה רגולציה קצת סבוכה לגבי הצעת רכש כפויה בבורסה בלונדון וטיפול לקוי בבנק ישראלי שוק ההון 3
נ שאלה בנוגע למחקר טריניטי וכלל ה4% פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 30
B שאלה לגבי קרן כספית שוק ההון 6
ר שאלה על סוג קרן שוק ההון 9
א שאלה נישתית לגבי מס רווחי הון מיסים 17
ר שאלה על רכישת קרן לעתיד שוק ההון 5
S שאלה על קיזוז מגן מס משנה קודמת עם רווחים משנה נוכחית מיסים 0
ר שאלה על דמי ניהול שוק ההון 4
א שאלה לגבי blackrock שוק ההון 24
G שאלה בנוגע לכדאיות בהשקעה בנדלן נדל"ן 5
Z שאלה לגבי שיעור מרבי למס רווח הון לפני ואחרי גיל 60 פוסטים מאיכות נמוכה 1
edangz שאלה לגבי ההעברה הבנקאית בIB שוק ההון 7
edangz שאלה לקראת פתיחת חשבון מסחר בIB שוק ההון 2
N שאלה בקשר לשדה 258\272 בטופס 1301 מיסים 16
B ירושות וגירושין, חשבון השקעות אמריקאי - שאלה אוף טופיק 0
G שאלה על קרן 1159235 שוק ההון 6
B שאלה על קרן הסל 1159250 שוק ההון 7
ש שאלה על אמזון ו- eBay - האם מוצר זה נמכר בפלטפורמות האלה? אוף טופיק 0
ג'וני לנד שאלה בנושא ריבית דריבית שוק ההון 48
U שאלה גסה - חברה מומלצת לניהול תיק השקעות שוק ההון 7
ש העברה בנקאית - שאלה של טירון בתחילת דרכו צרכנות פיננסית 14
deussex שאלה על טיפול בקרנות גמל (ולא רק) בעקבות רלוקיישן לארה"ב פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
D שאלה לגבי הכנסה מדיבידנדים שוק ההון 79
א שאלה המטילה בספק את כל צורת ההשקעות הנפוצה כאן בבלוג שוק ההון 20
E שאלה בעקבות קבלת הודעה ממס הכנסה לגבי שנת המס 2018 מיסים 9
א משקיע חדש-שאלה על הרכב התיק. שוק ההון 3
S שאלה בסיסית - פקודת לימיט בקניה שוק ההון 4
Y קופת גמל להשקעה - שאלה על משיכת כספים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
א דמי ניהול בפנסיה - שאלה עקרונית פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
S מעסיק משלם על ביטוח אובדן כושר עבודה - שאלה לגבי הפקדה לקרן פנסיה משלימה או קופת גמל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
א שאלה על המדד העולמי, שוק ההון 2
M שאלה תיאורטית לגבי סחר חליפין מיסים 3
K שאלה לגבי ניהול תיק עי בתי השקעות שוק ההון 3
K שאלה של מתחילים בקשר לאג"ח לעומת מזומן שוק ההון 3
T שאלה לגבי מיסוי על רבע מדירה מיסים 3
T שאלה על מס שבח נדל"ן 9
ה שאלה בסיסית - קניית מניות בהפקדה חודשית שוק ההון 5
Odnight והפעם שאלה שונה לגמרי - האם לפרוע משכנתא? נדל"ן 14
N שאלה על תעודה עוקבת מדד שוק ההון 9

נושאים דומים

Back
למעלה