• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

רעידת האדמה בקרן קלע

אתה מבין שזה ציטוט מהאתר שלהם תחת דף שנקרא "תפקידים"...
http://www.isa.gov.il/ABOUT/Roles/Pages/Roles1336.aspx

אני לא מבין בדיוק מה אפשר לעשות כדי להראות לכם שלרשות יש אחריות להגן על המשקיעים.
זה נראה כאילו גם אם יהיה כתוב בחוק "רשות ני"ע הוקמה כדי להגן על המשקיעים" תמשיכו לטעון אלף ואחת טיעונים שזה לא באמת ככה.
אני לא טוען שזה לא התפקיד הרשמי שלהם. ברור שזה כן ושזה כתוב. אבל אתה לא מתייחס למה שכתבתי.

כתבתי שאין טעם לבוא אליהם בטענות בגלל שהם לא מסוגלים למלא את התפקיד הזה מבחינה פרקטית, ושאין שום רשות לניירות ערך בעולם שאני מכיר שממלאת את התפקיד הזה של אכיפה בצורה מוצלחת.

אני מדבר על פרקטיקה ואתה על תיאוריה.

במקרה שמישהו נפגע מתרמית, הוא צריך לרוץ לבית המשפט ולהגיש תביעה ולא לבזבז זמן על הרשות לניירות ערך.

נערך לאחרונה ב:
אני לא טוען שזה לא התפקיד הרשמי שלהם. ברור שזה כן ושזה כתוב. אבל אתה לא מתייחס למה שכתבתי.

כתבתי שאין טעם לבוא אליהם בטענות בגלל שהם לא מסוגלים למלא את התפקיד הזה מבחינה פרקטית, ושאין שום רשות לניירות ערך בעולם שאני מכיר שממלאת את התפקיד הזה של אכיפה בצורה מוצלחת.

אני מדבר על פרקטיקה ואתה על תיאוריה.

במקרה שמישהו נפגע מתרמית, הוא צריך לרוץ לבית המשפט ולהגיש תביעה ולא לבזבז זמן על הרשות לניירות ערך.
אוקי זה הרבה יותר הגיוני. זה נכון שאם נפגעת מתרמית רשות ני"ע כבר לא תעזור לך (אבל אם תדווח היא תוכל לעזור לך למשל בתביעה). אגב הסיבה שמפרסמים דו"חות ומפרסמים תשקיפים היא כדי להגן על המשקיע ככה שזה לא נכון לומר שהם לא מגנים עליך (וגם ה-SEC). הם מגנים עליך בזה שהם מפקחים על חברות ומכריחים חברות להוציא דו"חות.

אגב חצי מהעניין בראיית חשבון הוא הגשת דו"חות כדי לאפשר החלטות מושכלות ע"י משקיעים. בארה"ב הם הגדילו לעשות והבינו שרואי חשבון נוטים להקל והם אפילו הקימו גוף שנקרא PCAOB שמפקח על רו"חים.
כל הדברים האלה הם הגנה חזקה מאוד על משקיעים מבחינתי וההגנה והאחריות שאני מדבר עליה היא לא פיצוי אלא ניסיון למנוע מקרים נוספים.

גם כשאני אומר שיש מה לבוא בטענות לרשות אני לא מדבר על פיצוי אלא אני מדבר על זה שהם צריכים להקשיח את החוקים ולהבא כבר כשיש חשדות חמורים נגד קרן להקפיא מייד גיוסים (למשל) ו/או להכריח כל קרן לא מפוקחת לתת גילוי נאות שאין פיקוח ע"י ני"ע ושהשקעות לא מפוקחות הן כר פורה לתרמיות ו/או לא לאפשר לקרנות לא מפוקחות לפרסם.

ויותר מזה בארה"ב יש את SIPC שמיועד בדיוק למקרים בהם ברוקר מועל בכספים (לצערנו בארץ אין כזה).

שווה להזכיר שבארה"ב למשל עבור קרנות גידור, לא רק שהם לא מרשים להם לפרסם לציבור, הם גם בכלל לא מאפשרים למשקיעים רגילים להשקיע בקרנות גידור - צריך לענות על הגדרות מחמירות מאוד (ACCREDITED INVESTOR). אולי צריך גם בארץ להפעיל חוק כזה על קרנות לא מפוקחות.

בסופו של דבר אתם צריכים לחשוב שיש פה גם אנשים בעלי שווי של פחות מחצי מיליון שקל (אני ראיתי כתבה על אישה מבוגרת שכל חסכונותיה הם 100 אש"ח שאת כולם השקיעה בקלע) שלא רק שלא יודעים מה זה מניות ואג"ח, סביר שהם לא יודעים בכלל מה זה בורסה או ריבית או קרן.
אמיר ברמלי בא ולוחץ עליהם (בטכניקות מכירה כאלה ואחרות) תוך מצג שווא להשקיע בו.
לדעתי זה משהו שלא צריך להיות ורשות ני"ע צריכה לדאוג שזה לא ייקרה.

אוקי זה הרבה יותר הגיוני. זה נכון שאם נפגעת מתרמית רשות ני"ע כבר לא תעזור לך (אבל אם תדווח היא תוכל לעזור לך למשל בתביעה). אגב הסיבה שמפרסמים דו"חות ומפרסמים תשקיפים היא כדי להגן על המשקיע ככה שזה לא נכון לומר שהם לא מגנים עליך (וגם ה-SEC). הם מגנים עליך בזה שהם מפקחים על חברות ומכריחים חברות להוציא דו"חות.

אגב חצי מהעניין בראיית חשבון הוא הגשת דו"חות כדי לאפשר החלטות מושכלות ע"י משקיעים. בארה"ב הם הגדילו לעשות והבינו שרואי חשבון נוטים להקל והם אפילו הקימו גוף שנקרא PCAOB שמפקח על רו"חים.
כל הדברים האלה הם הגנה חזקה מאוד על משקיעים מבחינתי וההגנה והאחריות שאני מדבר עליה היא לא פיצוי אלא ניסיון למנוע מקרים נוספים.

גם כשאני אומר שיש מה לבוא בטענות לרשות אני לא מדבר על פיצוי אלא אני מדבר על זה שהם צריכים להקשיח את החוקים ולהבא כבר כשיש חשדות חמורים נגד קרן להקפיא מייד גיוסים (למשל) ו/או להכריח כל קרן לא מפוקחת לתת גילוי נאות שאין פיקוח ע"י ני"ע ושהשקעות לא מפוקחות הן כר פורה לתרמיות ו/או לא לאפשר לקרנות לא מפוקחות לפרסם.

ויותר מזה בארה"ב יש את SIPC שמיועד בדיוק למקרים בהם ברוקר מועל בכספים (לצערנו בארץ אין כזה).

שווה להזכיר שבארה"ב למשל עבור קרנות גידור, לא רק שהם לא מרשים להם לפרסם לציבור, הם גם בכלל לא מאפשרים למשקיעים רגילים להשקיע בקרנות גידור - צריך לענות על הגדרות מחמירות מאוד (ACCREDITED INVESTOR). אולי צריך גם בארץ להפעיל חוק כזה על קרנות לא מפוקחות.

בסופו של דבר אתם צריכים לחשוב שיש פה גם אנשים בעלי שווי של פחות מחצי מיליון שקל (אני ראיתי כתבה על אישה מבוגרת שכל חסכונותיה הם 100 אש"ח שאת כולם השקיעה בקלע) שלא רק שלא יודעים מה זה מניות ואג"ח, סביר שהם לא יודעים בכלל מה זה בורסה או ריבית או קרן.

מי שנכנס להשקעות בלי להבין ובלי ללמוד ובלי לשאול יפסיד את מכנסיו עם או בלי הגנה מה רגולטור
אם ברמלי לא היה מבצע שטויות ובאמת עומד בכל התנאים של הרשות בלי לגנוב עדיין היה סיכוי יותר מסביר שהקרן היתה קורסת בגלל חוסר היכולת לעמוד בתשואות כלומר הגנה לא באמת היתה עוזרת .
חבל על אנשים שהפסידו כסף בהשקעות יש סיכונים ואחד מהם הוא לא בהשקעה עצמה אלא באנשים שדרכם אתה משקיע
הרשות מגינה על השוק ולא על אינדיבידואלים, גם המישטרה לא מבצעת אבטחה אישית אל במקרים מיוחדים

רוצה הגנה ? חותם על חוזה השקעה עם כל כספך ? תשקיע בעו״ד שמתמחה בהשקעות שיעבור על החוזה
הבעיה של המשקיעים בקלע היא החמדנות שעיווורה אותם לעובדות אנשים רצו לעצום עיניים ונהנו מהירידות של קלע על סטנלי פישר.
אבל להוציא 1000 ש״ח על בדיקה של החוזה והרקע של ברמלי זה ביזבוז כסף

יש לי סימפטיה לרצון למנוע מעילות, אבל הכנסת רגולציה לכל תחום בחיים זה לא הפתרון. הסיבה היא בגלל שיש השפעות נראות ויש השפעות לא נראות.

למשל, אתה עשוי לקבוע שאלכוהול הוא מזיק לבריאות ולכן מוטב שהמדינה תאסור על מכירתו. מטרה ראויה, אבל איסור על מכירת אלכוהול לא יגרום לשיפור במצב אלא להרעה משמעותית במצב בגלל שבין היתר:

1. המחיר יעלה.
2. האיכות תרד (ואנשים ימותו).
3. הרווח יהיה גבוה ויזרום לארגוני פשע.

באותו אופן, אפשר לנתח את ההשפעה של הרגולציה בתחום הפיננסי בישראל על אפשרויות ההשקעה. האם כמות התרמיות תרד? לא בטוח. תאסור תרמית מסוג א' וישתמשו במודל מסוג ב'. הרי זה בדיוק מה שברמלי עשה בעצם - הוא לא הקים גוף מסודר להשקעות אלא פשוט פעל כנגד החוק והשתמש במבנה של שותפויות. סגרו בפניו את האפשרות להקים בית השקעות רגיל עם קרנות נאמנות למטרה הזו - אז הוא נכנס בדלת האחורית.

מה יהיו ההשפעות העקיפות של ההצעה?

1. מחיר יעלה - עודף הרגולציה יגולגל על הצרכנים בדיוק כמו בכל יתר התחומים המפוקחים.
2. איכות תרד - למה להציע מוצר טוב כשהתחרות מוגבלת רק לכמה גופים בודדים שמנהלים מיליארדים ואין תחרות?
3. אפשר להרוויח רק כשאתה מאוד גדול או כשאתה עבריין.

צריך גם להבין שבמציאות תמיד יהיו פראיירים שירמו אותם. מה שאפשר לעשות זה לא לבנות אוטופיה בה לא מרמים אנשים, אלא להיות יותר ריאלי ולצמצם את התופעה ללא פגיעה באנשים אחרים - חינוך, וענישה חמורה ביותר לעבריינים.

יש לי סימפטיה לרצון למנוע מעילות, אבל הכנסת רגולציה לכל תחום בחיים זה לא הפתרון. הסיבה היא בגלל שיש השפעות נראות ויש השפעות לא נראות.

למשל, אתה עשוי לקבוע שאלכוהול הוא מזיק לבריאות ולכן מוטב שהמדינה תאסור על מכירתו. מטרה ראויה, אבל איסור על מכירת אלכוהול לא יגרום לשיפור במצב אלא להרעה משמעותית במצב בגלל שבין היתר:

1. המחיר יעלה.
2. האיכות תרד (ואנשים ימותו).
3. הרווח יהיה גבוה ויזרום לארגוני פשע.

באותו אופן, אפשר לנתח את ההשפעה של הרגולציה בתחום הפיננסי בישראל על אפשרויות ההשקעה. האם כמות התרמיות תרד? לא בטוח. תאסור תרמית מסוג א' וישתמשו במודל מסוג ב'. הרי זה בדיוק מה שברמלי עשה בעצם - הוא לא הקים גוף מסודר להשקעות אלא פשוט פעל כנגד החוק והשתמש במבנה של שותפויות. סגרו בפניו את האפשרות להקים בית השקעות רגיל עם קרנות נאמנות למטרה הזו - אז הוא נכנס בדלת האחורית.

מה יהיו ההשפעות העקיפות של ההצעה?

1. מחיר יעלה - עודף הרגולציה יגולגל על הצרכנים בדיוק כמו בכל יתר התחומים המפוקחים.
2. איכות תרד - למה להציע מוצר טוב כשהתחרות מוגבלת רק לכמה גופים בודדים שמנהלים מיליארדים ואין תחרות?
3. אפשר להרוויח רק כשאתה מאוד גדול או כשאתה עבריין.

צריך גם להבין שבמציאות תמיד יהיו פראיירים שירמו אותם. מה שאפשר לעשות זה לא לבנות אוטופיה בה לא מרמים אנשים, אלא להיות יותר ריאלי ולצמצם את התופעה ללא פגיעה באנשים אחרים - חינוך, וענישה חמורה ביותר לעבריינים.
מצויין אנחנו לוקחים את השוק החופשי לקצה.
אני רוצה שתחשוב על זה שבשוק אמיתי במקום לעשות עסקים היו רוצחים מתחרים ואונסים לקוחות לקנות (כמו שנעשה בהיסטוריה בתרבויות בהן רצח היה מותר).

בסופו של דבר - אם נהיה הגיוניים - יש איזשהו בסיס של פיקוח. השאלה היא מה הגיוני. לפי מה שאתה אומר בכלל לא צריכה להיות קיימת רשות ני"ע ובטח שלא הגשת דו"חות.
ובכלל צריכים לאפשר מונופולים!

בוא תגיד לי למה כל הפיקוח שיש גם בישראל וגם בארה"ב (כגון דו"חות) הוא מקובל עליך.
זה דבר ראשון.
דבר שני זה דבריך. לפי מה שאתה טוען אי אפשר לעשות שום חוק ואין טעם לעשות שום אכיפה כי כל חוק וכל אכיפה יהיה מי שינסה לעקוף אותו/אותה.

אתה בכוונה הולך לקצה ומכליל. אני אומר שהחלת רגולציה תעזור והמענה שלך "הכנסת רגולציה לכל תחום בחיים".
מתי אמרתי שאכניס לכל תחום בחיים רגולציה?
אמרתי למקרה הספציפי הזה.
ושוב כמו שאמרתי קודם, הטיעון הזה חל על כל רגולציה - הונית או אתית - שקיימת. לכן אלא אם אתה בעד אנרכיה אתה צריך לפסול את הטיעון.

אגב הדוגמא שאתה מביא היא היפרבולה מהולה בדוג' היסטורית.
זה אמנם נכון (חלקית) שמה שאתה מתאר קרה בארה"ב כשהגבילו אלכוהול אבל זה לא אומר שאותה תוצאה תתקבל בכל מקום אחר. ייתכן מאוד שבמקום אחר ובזמן אחר אותו ניסוי בדיוק יביא לתוצאה שונה (מקווה שלא צריך דוג' להוכיח שזה ייתכן).
ומצד שני אני מקווה שתסכים איתי שדומה לזה הוא תחום התרופות. על תחום זה יש פיקוח ואני מקווה שתסכים שהוא טוב ואפילו חיוני לשמירת ביטחון הציבור.

אני רוצה שתחשוב על זה שבשוק אמיתי במקום לעשות עסקים היו רוצחים מתחרים ואונסים לקוחות לקנות (כמו שנעשה בהיסטוריה בתרבויות בהן רצח היה מותר).
אענה באופן שאולי עשוי לפגוע בחוש האסתטי של מי מהקוראים אבל לדעתי הוא מבוסס על הגיון.

כשאמרתי שלא צריך רגולציה בכל דבר זה בדיוק מה שזה אומר. שלא בכל תחום תהיה רגולציה. במקומות מסוימים כן ובאחרים לא. מה שאתה עושה זה בונה טיעון איש קש ואז מפריך אותו בהתלהבות רבה. במקרה הזה הדעה שלי היא שלא נחוץ פיקוח נוסף, אלא שלהיפך, התחום הפיננסי זה אחד מהתחומים עם הפיקוח הכי דרקוני, ולכן אם פיקוח היה מציל את המצב המקרה של ברמלי לא היה אמור לקרות.

דבר שני, לא אמרתי שהפיקוח בישראל או בארה"ב באופן כללי מקובל או לא מקובל עליי. לא יודע למה קפצת לשם.

דבר שלישי, לא אמרתי שאמרת שצריך להכניס לכל מקום רגולציה. נתתי דוגמא כללית שנכונה גם במקרה הזה של הצורך לחשוב יותר קדימה מהרצון לסתום חור מסויים בסכר.

דבר רביעי - אני אשמח לשמוע אם יש לך דוגמא היסטורית בה הגבלה דוגמת האלכוהול בארה"ב נחלה הצלחה. לא מכיר דוגמאות כאלה. אגב, אני מקווה ששמת לב שהאמירה שאותו ניסוי בדיוק במקום אחר יביא תוצאה שונה זו אמירה ששוללת את השיטה המדעית לכאורה. כלומר שכל המחקר הכלכלי זו שטות מוחלטת, בגלל שלא ניתן להסיק ממקרה אחד לאחר בשום צורה. האם הבנתי נכון, ולמה אם כך אנחנו מנהלים בכלל דיון?

לגבי הנקודה האחרונה בתחום התרופות - יש עמדה מבוססת למדי של מילטון פרידמן שמנהל התרופות האמריקאי הרג יותר אנשים מאלו שהוא הציל מכיוון שהוא האריך את זמן ההגעה למדף של תרופות מצילות חיים. למשל, אם לוקח לי 10 שנים מרגע שיש לי תרופה עד הרגע שבו מותר לי לשווק אותה, בזמן הזה מתים כך וכך אנשים מחוסר בתרופה הזו. מהצד השני יש סיכון לשיווק התרופה אם היא לא טובה. עכשיו אפשר לנהל דיון על האם הצלתי בכך יותר אנשים מאשר הרגתי, וזו שאלה מעניינת. אגב, צריך להוסיף למשוואה את העלויות העצומות של אישור תרופות במנהל, כאשר אלו כספים שגם היו יכולים להיות מופנים למחקר, וגם מעלים את מחירי התרופות ובכך מונעים את התרופה מאנשים שאינם בעלי אמצעים כלכליים.

מעבר לזה, צריך גם להגיד שגם בלי מנהל התרופות ניתן להכניס לכלא על רשלנות והריגה מנהלי חברות תרופות שמשווקים תרופות שפוגעות באנשים.

אני מקווה שהבהרתי את עצמי.

נערך לאחרונה ב:
@Edward

מסכים 100% עם נקודות 2,3,4
נקודה 5 (תרופות) - הכלל ברפואה וגם בניהול כלכלי של "בריאות הציבור" לטעמי הבעיה בניתוח כלכלי היא שאין יכולת אמיתית לבצע ניסוי שהוא אמפירי
והשאלה היא האם האנליזה תקפה באמת למציאות ומה היה התוצאות הלא צפויות של שינו ההתנהלות ולכן גם אם הרגולציה "הורגת" לא ברור שבפועל העלמתה תציל חיים, ומה תהיה הפרמיה שייקחו החברות על הסיכון מוגבר של תביעות משפטיות מצד הלקוחות.
בנוגע לאחד - מסכים חלקית, לא בטוח שהרגולציה דרקונית כמו שהיא לא מכויילת (דרקונית לפרקים ולא קיימת לפרקים)

נערך לאחרונה ב:
תיקון משפט שנמחק

נקודה 5 (תרופות) - הכלל ברפואה וגם בניהול כלכלי של "בריאות הציבור" היא do no harm לטעמי הבעיה בניתוח כלכלי היא שאין יכולת אמיתית לבצע ניסוי שהוא אמפירי
והשאלה היא האם האנליזה תקפה באמת למציאות ומה היה התוצאות הלא צפויות של שינוי ההתנהלות ולכן גם אם הרגולציה "הורגת" לא ברור שבפועל העלמתה תציל חיים, ומה תהיה הפרמיה שייקחו החברות על הסיכון מוגבר של תביעות משפטיות מצד הלקוחות.

הכלל ברפואה וגם בניהול כלכלי של "בריאות הציבור" היא do no harm
אני חושב שצריך להבדיל בין עיקרון האינרציה ובין עיקרון ה-do no harm.
בראשון הדיפולט הוא להמשיך במה שעשית, בשני הדיפולט הוא להפסיק לעשות מה שעשית אם מתעורר ספק.

(מבחינת היחסים בין הרשויות והשוק, רגולציה היא עשיה, והשארת הרגולציה על כנה זו גם עשיה).
(מבחינת הקריירה של הפוליטיקאי והרגולטור, כל שינוי או חריגה מהאינרציה מהווים סיכון לקריירה).

נערך לאחרונה ב:
אני לא מבין בדיוק מה אפשר לעשות כדי להראות לכם שלרשות יש אחריות להגן על המשקיעים.

רגע, אז אם הפסדתי באג"חים של אפריקה-ישראל, או באג"חים של אמפל או אידיבי אחזקות, למה רשות ניירות הערך לא הגנה עלי? הרי זה תפקידה.
אתה מבין שהאמירה הזו היא כה כוללנית שהיא חסרת משמעות?

ועדיין, עצם זה שאנשים כמו ברמלי מנסים לעקוף את הרשות במוצהר (עם כל האימפוטנטיות של הרשות), לא מהווה תמרור אזעקה שאמור לעצור משקיע סביר? נניח שאתה עושה עסקים עם אדם שמתרחק גם משוטר עיוור, האם היית חושב שהכל בסדר?

למי שזוכר את חברת הבנייה חפציבה שנפלה, גם שם חלק מהעניין היה חסכון על ידי המנעות מהפרשה לחוק המכר ובנק מלווה. כלומר, גם כשהרגולטור יוצר מנגנון שמגן חלקית על המשקיע הקטן, אותם משקיעים קטנים מתפתים לקנות ממי שמעדיף להימנע ממנו במוצהר, אז מי אשם? אמנם לביטוח הרגולטורי יש עלויות נוספות, אבל רצית עוד רגולציה, לא? עוד רגולציה וביטוח עולה עוד כסף.

אגב, גם היום אני רואה הרבה פרסומות לקרנות שלא ברור לי מי המהמר שישקיע בהם.

במקום להאשים את הרגולציה תקשיבו לאדם עם ניסיון בהשקעות והונאות (עריכה** יצא לי פרוידיאנית הנאות :) ) בשוק ההון
(ציטוט מהכתבה ב דה-מרקר)

כלל מספר אחת של ברמלי: "אל תגרמו להונאות למנוע מכם להשקיע. חלק גדול מההשקעות שמייצרות תשואות גבוהות ויציבות, נמצאות מחוץ לכותלי ההשקעה היציבים - הבנקים או חברות הביטוח. תבדקו את הפרטים ובמה אתם משקיעים".

כלל שני: "כשאתם מקבלים הצעה להשקעה אשר מניבה תשואות גבוהות תבינו במה אתם משקיעים. אל תשקיעו במשהו שאין משקיעים נוספים. תתייעצו עם רואי חשבון עורך דין. אם ההשקעה לגיטימית ופשוטה - בהחלט יש מקום להתייעצות. אל תשקיעו בהנחה שיהיה טוב! תשקיעו בהנחה שאתם יודעים למה ההשקעה תניב תשואות טובות".

כלל שלישי: "בית השקעות או קרן השקעות לגיטימית לא תיקח כסף שחור. תמיד תבצעו את ההפקדה באמצעות העברה בנקאית כך שתהיה לכם אסמכתא".

כלל רביעי: "בעידן של גוגל יש אפשרויות לבדוק מי עומד בראש החברה, מהי החברה והאם היא עוסקת בפעילויות נוספות. יש המון מידע זמין".

כלל חמישי: "תמיד יהיה הסכם השקעה חתום מצד החברה ואם היא נמצאת בבעלות חברה אחרת לגיטימי לבקש שחברת האם תהיה חתומה כצד להשקעה בשביל שתגבירו את הביטחון כך שלא תעמדו מול קרן ההשקעות הקטנה אלא מול חברת האם".

כלל שישי: "כל בית השקעות אשר עוסק בפעילות יחודית יחזיק בחוות דעת שהפעילות חוקית ולגיטימית. בקשו לראות אותה".

כלל שביעי: "אל תשקיעו בשלט רחוק, תפגשו עם נציגי החברה במשרדי החברה. גם אם המשרדים רחוקים ממקום מגוריכם. תבדקו שיש עוד עובדים. אחד המקרים של הנוכלויות האחרונות הראו שאותם נוכלים עבדו באופן עצמאי לחלוטין".

אין חכם כבעל נסיון ....

נניח שהייתי קונה דירה להשקעה ב 500K, בגלל שנאמר לי שאני ארוויח נטו לשנה 8% (נניח)
וכדי לקנות אני צריך לקחת הלוואה של 200K

אז לא הייתי עושה סקר שוק לגבי השווי ? לא הייתי בודק אם התשואה היא באיזה גבול סביר ?
לא הייתי שוכר שרותי עו"ד שייקח (נגיד) 1% משווי העסקה כדי שיוודא שמי שמוכר לי הוא באמת הבעלים ולא איזה זייפן ושהנכס הוא בכלל בר מכירה ושאין עליו שעבודים ?

זו פרקטיקה סבירה ולא דמיונית, אבל משום מה בשוק ההון חלק מהמשקיעים חושבים שאפשר להפקיר את כל הונם ללא "בדיקת נאותות" מינימלית כפי שברמלי המליץ ובצדק...

נערך לאחרונה ב:
@Edward
נקודה 5 (תרופות) - הכלל ברפואה וגם בניהול כלכלי של "בריאות הציבור" לטעמי הבעיה בניתוח כלכלי היא שאין יכולת אמיתית לבצע ניסוי שהוא אמפירי
והשאלה היא האם האנליזה תקפה באמת למציאות ומה היה התוצאות הלא צפויות של שינו ההתנהלות ולכן גם אם הרגולציה "הורגת" לא ברור שבפועל העלמתה תציל חיים, ומה תהיה הפרמיה שייקחו החברות על הסיכון מוגבר של תביעות משפטיות מצד הלקוחות.
אני יכול להפנות רק למילטון פרידמן בעניין הזה, אני לא סמכות.
https://www.youtube.com/watch?v=i5MGZvsDx1k

כמובן שתמיד אפשרי שה-FDA מציל חיים נטו, אבל הטיעון הכי חזק לביטולו הוא הטיעון המוסרי של חזקת החפות. כלומר, זה לא מוסרי להפעיל כוח למניעת פעולה לפני שהתבצע פשע.

אני יכול להפנות רק למילטון פרידמן בעניין הזה, אני לא סמכות.
https://www.youtube.com/watch?v=i5MGZvsDx1k

כמובן שתמיד אפשרי שה-FDA מציל חיים נטו, אבל הטיעון הכי חזק לביטולו הוא הטיעון המוסרי של חזקת החפות. כלומר, זה לא מוסרי להפעיל כוח למניעת פעולה לפני שהתבצע פשע.

בדיוק הסולידית כתבה פוסט למה לא לערבב מוסר והשקעות...
יש שרותים שלא כדאי להפריט ואין במדינה זכות שמעל זכות אחרת באופן מוחלט כי הזכויות מתנגשות.
ומעבר לכך אם יבוטל ה FDA שיווי המישקל החדש שיווצר לא בהכרח יהיה טוב יותר (לכלל הגדול של האזרחים) הרי הFDA בעצמו עבר אבולוציות , הכל עניין של מינון והתקדמות טכנולוגית וכלכלית.

רעידת האדמה בקרן קלע

ראיתי את הסרט והראתי לאישתי שעוסקת בתחום התרופתי
לא התרשמנו זה קצת אידאולוגיה ללא סימוכין מדעיים
וחלק מהנבואות לא ממש התגשמו ...
להיפך ההתחלה מאוד משכנעת שיש חשיבות ברגולציה נגד תרופות הורגות שלא עוזרות
הדוגמא על קנדה ממחישה שיש תרופות שאסורות לשיווק כלומר הfda שוגה במניעת שיווק ולא מונע פיתוח
ואז בסוף הטענה שהרגולציה נוטה לכיסתוח ( אכן נכון )
אז בין זה ובין ביטול ה fda יש פער גדול ומניסיון העבר נקודת שיווי המשקל של השוק החופשי לא היתה מוצלחת בעיני האזרחים בארהב ...
אז תמיד צריך לעדכן ולאתגר את הרגולציה אבל מהפכות במקרו כלכלה של מדיניות בריאות לאומית מצריכות קצת יותר הצדקה מאשר רק אידאולוגיה צרופה.

אז בין זה ובין ביטול ה fda יש פער גדול ומניסיון העבר נקודת שיווי המשקל של השוק החופשי לא היתה מוצלחת בעיני האזרחים בארהב ...
אז תמיד צריך לעדכן ולאתגר את הרגולציה אבל מהפכות במקרו כלכלה של מדיניות בריאות לאומית מצריכות קצת יותר הצדקה מאשר רק אידאולוגיה צרופה.
העניין שזה בדיוק מה שאפשר לטעון על עצם ההקמה של ה-FDA, שזה לא ברור אם צריך אותו ושצריך יותר מאשר אידאולוגיה. אז למה בכל זאת הקימו?

• אהבתי
Reactions: ogi
העניין שזה בדיוק מה שאפשר לטעון על עצם ההקמה של ה-FDA, שזה לא ברור אם צריך אותו ושצריך יותר מאשר אידאולוגיה. אז למה בכל זאת הקימו?
סטינו מהדיון, אבל בסרטון עצמו מצוין על מוות מרעל של "תרופות" שלא נבדקו בתחילת המאה שעברה ושהיה לחץ ציבורי להסדרת התחום הפרוץ, אז זה לא היה לגמרי "אידאולוגי".
הרי קוקה קולה בהתחלה שווקה כסירופ נגד שיעול ... (או שזו אגדה אורבאנית) אז אולי הרגולציה של ה FDA פתחה לה שוק חדש :)
אפשר לפתוח שרשור על רגולציה (כן/לא/מתי/הבדלים בן מדינות) זה בהחלט נושא מעניין (ואמוציונאלי/אידאולוגי)

אפרופו רעידת האדמה, פורסם היום כתב אישום חמור מאוד כנגד אמיר ברמלי, לכאורה כמובן הוא גנב 400 מליון ש"ח והוליך שולל 550 משקיעים.
כמובן שהוא טוען את הטיעון הקלאסי של כל נאשם, שהוא זכאי לחלוטין!
נראה...

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ה האם רעידת האדמה החלה בשוק האג"ח ? שוק ההון 25
O רעידת אדמה בישראל אוף טופיק 60
נימוסין ייתכן שמבנים שחוזקו בתמ"א 38 לא ישרדו רעידת אדמה" נדל"ן 16
D פסגות טרייד נמחקו מעל פני האדמה צרכנות פיננסית 7
M מה הסיבה להשקיע בקרן אירית מחקה sp ולא בspy ישירות? שוק ההון 3
Michel ביצוע מהלך משמעותי של הפקדה עצמאית בקרן פנסיה מקיפה. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
א ריבית בקרן כספית שוק ההון 3
U צפייה בשוטף חלק הפיצויים בקרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
D התלבטות בין רכישת דירה 3 להשקעה לבין המשך השקעה בקרן כספית + קה"ל נדל"ן 9
עידו ג הבדלי דמי ניהול בקרן אירית - כדאיות שוק ההון 6
נ שאלה בנוגע לבעלות בקרן סל ולמקרה בו מדינת ישראל מושמדת פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 119
M תשואות נמוכות במסלול מחקה S&P בקרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
R שמירת דמי ניהול בקרן פנסיה לאחר עזיבת מקום עבודה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 24
מ מעבר למסלול מניות בקרן פנסיה בגיל 47 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 34
ס תקרת הפקדה בקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
י כיצד ניתן לממש כספים בקרן פנסיה לא פעילה עם מיסוי גבוהה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
ג שיקולים בחשיפה למטח בקרן הפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
B ריבית בקרן נאמנות מחקה מדד אגח שוק ההון 5
R עמלת הפצה בקרן כספית שוק ההון 11
ש הגעתי למסקנה לחסוך לטווח ארוך בקרן סל S&P500 שוק ההון 37
C האם יש תקרת רווח בקרן השתלמות ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
S האם קיימת בעיית נזילות בקרן כספית? שוק ההון 4
ttmoon פרישה מוקדמת ודמי ניהול בקרן פנסיה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 3
ttmoon סוגי הוצאות בקרן פנסיה אל מול קופת גמל IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
M השקעה בקרן מחקה מדד בטווח זמן בינוני שוק ההון 11
B כמה לשים בקרן הפנסיה כמובטל בכל חודש פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 16
J חיסכון של סכום גדול בקרן כספית שוק ההון 4
ב האם מעבר בין מסלולי השקעה בקרן הפנסיה מצריך חיתום רפואי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ש השקעה בקרן נדלן הולנדית במטבע אירו נדל"ן 16
Michel רצץ זכויות ביטוח בקרן הפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
אגוז_קוקוס "סך הצמדה" בקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
I השתקפות כספים בקרן השתלמות IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 35
ה למה דמי הניהול בקרן השתלמות כל כך גבוהים? צרכנות פיננסית 4
א סיכון מס בקרן השתלמות או שילוש של דמי הניהול - מה אתם הייתם עושים? שוק ההון 9
S הפקדה מעל התקרה בקרן השתלמות - האם זה שווה את זה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 18
M מחיר יחידה בקרן כספית פוסטים מאיכות נמוכה 2
O האם הייתם משקיעים את הכסף של ההורים בקרן כספית? שוק ההון 1
D התייעצות על דמי ניהול בקרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
A אלמנט דחיית מס בקרן השתלמות IRA שוק ההון 5
I הדרך הנכונה להשקעה בקרן נאמנות שוק ההון 3
א סנופי לא מגודר בקרן פנסיה/השתלמות - יש דבר כזה? שוק ההון 12
L חלוקת מסלולים בקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
G מעבר בין מסלולי הביטוח בקרן הפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
M כספים שנגבו ממני בקרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
נ ניכוי מס מכספי פיצויים בקרן הפנסיה מיסים 17
יבגני_ל מנסה להבין את העלות של ביטוח אובדן כושר עבודה בקרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
L מסלול מחקה מדד בקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
עלילה מסלול כפל דמי ניהול בקרן מחקה איישרס שוק ההון 5
~berlin~ הפקדה של 50,000 ש"ח בקרן סל שוק ההון 4
F עדכון דמי ניהול בקרן כספית שוק ההון 1

נושאים דומים

Back
למעלה