• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

קיבלתי דירה מירושה

אוביקטיביים או כאלו שרק צד אחד משלם להם? (שואל ברצינות)
נדמה לי, אבל אני לא בטוח, שאת המידע על סטיית התקן הוא קיבל מהבנק למשכנתאות. האם זה אוביקטיבי?
עצם ההנחה שההערכה של השמאי משתנה בהתאם לזהות המשלם לא מעידה טובות על אמינות ההערכה.

אני יכול להעיד ששמאי של הבנק נתן הערכה בחסר של 15% (לצורך הלוואת גישור).
אני יודע את זה כי חודש לאחר ההערכה מכרנו את הדירה ב15% יותר (קיבלנו כמה הצעות דומות כך שמכרנו במחיר השוק ולא יותר).

עכשיו, אני מבין שהוא משוחד לטובת הבנק אבל פאקינג כמה מאות אלפי שקלים הבדל? גרם לי לתהות מעט לגבי רמתם המקצועית והאינטגריטי המקצועי שלהם...

נדמה לי, אבל אני לא בטוח, שאת המידע על סטיית התקן הוא קיבל מהבנק למשכנתאות. האם זה אוביקטיבי?
עצם ההנחה שההערכה של השמאי משתנה בהתאם לזהות המשלם לא מעידה טובות על אמינות ההערכה.
לדעתי אין אף מקצוע בו זהות המשלם לא משפיעה על נותן השרות, כולל רופאים. תודה בכל אופן.

נערך לאחרונה ב:
האם מדובר בדירה יחידה של המורישים?

אם כן, אז כדאי שתדע שהיורשים מקבלים יחד עם הדירה גם את הפטור ממס שבח של הבעלים שנפטרו

כלומר, בהנחה שהשותף קונה ממך את החלק בדירה לפני שנוי הרישום בטאבו , כך שהוא יופיע בתור היורש היחיד, הוא מקבל דירה שתמכר בעתיד עם פטור מלא ממס שבח

במילים אחרות, ערך הדירה עבורו גדול ממה שהשמאי יעריך (בהנחה כמובן שהשמאי ידייק)

אני הייתי ממתין מעט ולא קופץ ומוכר מייד.
הרי זו מתנה, נכס [כסף] שנפל מהשמיים. מנסיון, תייבש את השותף לירושה למספר חודשים והוא יעלה את ההצעה.
בהחלט ממליץ להשתמש בשירותי שמאי גם אם זה על חשבונך.
כשהצד השני מסרב לשלם לשמאי אז יש כאן משהו מסריח ואולי הוא מנצל את תמימותך או שהפגנת רצון עז למכור...

היי,
קיבלתי דירה מירושה, הצוואה מגדירה שהדירה תתחלק ביני לבין בן משפחה אחר.
לאחר שיח קצר, בן המשפחה הציע לי סכום מסוים בעד רכישת כלל הזכויות על הנכס מימני, סכום שלדעתו משקף מחצית מסכום הנכס.
לדעתי, המחיר לא משקף את שווי הנכס, ולכן אני דורש שנביא שמאי שיעריך את שווי הדירה.
בן המשפחה, לא מסכים לכך, בטענה ששמאי אינו מעריך את שווי הדירה האמיתי, משום שאינו לוקח בחשבון את האיזור של הדירה, נגישות לתחבורה ציבורית, מה המגמה בעיר מבחינת מחירי הדירות וכולי, אלא רק מעריך את השווי שלה הדירה אל מול דירות נוספות באותן קריטריונים שנמכרות בשכונה.
לטענתו, אם אביא שמאי הוא לא מוכן להשתתף בתשלום, ולא בהכרח יסכים עם המחיר, במצב כזה אני פשוט ארצה שנפרסם למכירה את הדירה, ושכוחות השוק יגידו לנו מה שווי הדירה.
אני, עדיין מתעקש על שמאי, לדעתי גם במקרה של ירושה זו היא הדרך הטובה ביותר בשביל להבין מאדם אובייקטיבי מה שווי הנכס, ולמנוע ריבים ואי נעימויות עם בן המשפחה בענייני כספים וירושה, שזה הוא נושא רגיש יחסית.

מה דעתכם? להמשיך להתעקש על שמאי, או לחלופין לקחת את ההצעה שהוא מציע לי שהיא נמוכה יותר ממה שלדעתי נוכל לקבל.

תודה רבה,

שבת שלום.
כדאי להייעץ עם עו"ד מומחה במיסוי נדל"ן, ברגע שמכניסים קונה נוסף מחוץ למעגל המשפחתי הפטור ממיסוי ירושה או פטור ממס שבח מתבטל. יש משהו טריקי חדש שאיני בקיאה בו במיסוי מקרקעין.

אוקי,
אני לא כזה בטוח לגבי השווי של הנכס, אבל כן אני מעריך שהוא שווה יותר ממה שהוא מציע.
אני מנסה לדלות נתונים מיד 2 ומאתר מדלן אך הנתונים על הרחוב הזה די דלילים.
כן זו גם אפשרות.
הי
אני מציעה לבדוק באתר של רשות המיסים מחירי עסקות קודמות של דירות באותו גודל ובאותו הרחוב.
בנוסף, אפשר ללכת (יחד, אם מתאפשר) למתווך שמתמחה באזור כדי לקבל מושג לגבי המחיר שניתן לקבל.
אפשר גם לפרסם מודעה ולהבין לפי התגובות אם המחיר המבוקש הוא ריאלי.

רשות המיסים
מדלן
להתקשר למודעות
לדבר עם מתווכים
ובסוף אם אין ברירה bmby
לדעתי אם הוא מסרב ל bmby זה בגלל שנוא מנסה לקנות בזול מתחת למחיר השוק.
במצב כזה רק בית משפט יעזור.

חברה תודה רבה על התגובות, באמת שאתם עוזרים לי.
המשא ומתן ממשיך, אני רוצה להביא שמאי, הוא מתנגד וטוען שלא יכיר במחיר שהוא יציג.
הוא מביא לי מסמכים רבים, חלק מהם מעידים על כך שהגינה של הדירה היא בכלל רכוש משותף, אך עם זאת כלל הגינות בשכונה שהן זהות לגינה זו הן גינות פרטיות של השכנים(למרות שבפועל הם רשומות כרכוש משותף).
כמו כן הדירה בעבר הייתה 2 חדרים, אך כיום בפועל היא 3, במסמכים היא אכן עדיין 2 חדרים.
-מה ינצח במקרה כזה?גודל הדירה בשטח, או גודל הדירה הפורמלי במסמכים?
-האם היא נחשבת דירת גן?או שמא זה שזה רכוש משותף מוריד מהערך באופן מיידי?

תודה וחג שמח !

הוא מביא לי מסמכים רבים, חלק מהם מעידים על כך שהגינה של הדירה היא בכלל רכוש משותף, אך עם זאת כלל הגינות בשכונה שהן זהות לגינה זו הן גינות פרטיות של השכנים(למרות שבפועל הם רשומות כרכוש משותף).
הוא צודק, גם שמאי יתעלם מהשווי של הגינה בהנחה שהיא באמת רכוש משותף.
כמו כן הדירה בעבר הייתה 2 חדרים, אך כיום בפועל היא 3, במסמכים היא אכן עדיין 2 חדרים.
-מה ינצח במקרה כזה?גודל הדירה בשטח, או גודל הדירה הפורמלי במסמכים?
זה לא משנה כמה חדרים היא במסמכים, מה שחשוב הוא שטח הדירה הבנוי בפועל (כחוק!) ומספר החדרים בפועל.
-האם היא נחשבת דירת גן?או שמא זה שזה רכוש משותף מוריד מהערך באופן מיידי?
זה בהחלט לא דירת גן בהנחה שהגן הוא רכוש משותף, זה לא שהגן מוריד מהשווי הוא פשוט לא מוסיף לשווי.

להזכירך כל הדברים הנ"ל אלו פלפולים שמאיים, בסופו של דבר השוק קובע את המחיר.

הוא צודק, גם שמאי יתעלם מהשווי של הגינה בהנחה שהיא באמת רכוש משותף.

זה לא משנה כמה חדרים היא במסמכים, מה שחשוב הוא שטח הדירה הבנוי בפועל (כחוק!) ומספר החדרים בפועל.

זה בהחלט לא דירת גן בהנחה שהגן הוא רכוש משותף, זה לא שהגן מוריד מהשווי הוא פשוט לא מוסיף לשווי.

להזכירך כל הדברים הנ"ל אלו פלפולים שמאיים, בסופו של דבר השוק קובע את המחיר.
תודה רבה על התגובה חבר!
הדירה כרגע היא בעלת 3 חדרים, אין שום חריגות בנייה והכול כשורה, רק החלוקה שלה שונתה זה היה מטבח בעבר, המטבח הוזז והחדר הזה הפך לחדר שינה.
זה עדיין אומר שהיא צריכה להימכר כדירת 3 חדרים כן?(רק מוודא הבנה)
דבר שני שחשוב לציין זה שהחלון הוא לא בדיוק של החדר, הוא נמצא בחדר כביסה צמוד שמחובר עם החדר, ולחדר הכביסה יש חלון שאת החלון רואים מהחדר בבירור ואם פותחים אותו החלון הוא מאוורר ונותן אור על החדר.(מחדד-לחדר עצמו אין חלון על אחד מ-ארבעת הקירות שלו)האם זה משפיע?כי לפי מה שאני מכיר, החוק אומר שחדר מוגדר כאשר יש חלון בלבד, אם אין חלון, זה לא חדר.

''להזכירך כל הדברים הנ"ל אלו פלפולים שמאיים, בסופו של דבר השוק קובע את המחיר''-מסכים איתך לחלוטין.

זה עדיין אומר שהיא צריכה להימכר כדירת 3 חדרים כן?(רק מוודא הבנה)
אתה יכול למכור אותה בתור סטודיו או בתור 100 חדרים, אין לזה משמעות, המשמעות היא כמה קונה סביר ישלם עליה במצבה כמו שהיא. ניתן להניח שדירת 3 חדרים (תקניים) תהיה שווה קצת יותר מדירה 2 חדרים בשטח זהה.
דבר שני שחשוב לציין זה שהחלון הוא לא בדיוק של החדר, הוא נמצא בחדר כביסה צמוד שמחובר עם החדר, ולחדר הכביסה יש חלון שאת החלון רואים מהחדר בבירור ואם פותחים אותו החלון הוא מאוורר ונותן אור על החדר.(מחדד-לחדר עצמו אין חלון על אחד מ-ארבעת הקירות שלו)האם זה משפיע?כי לפי מה שאני מכיר, החוק אומר שחדר מוגדר כאשר יש חלון בלבד, אם אין חלון, זה לא חדר.
זה נכון אבל ראה את הסעיף הקודם.

אתה מנסה לתמחר דקויות לקונה הסביר וזה בלתי אפשרי, בשביל זה יש שמאים ובכל מקרה ההבדלים במחיר הם קטנים, בסוף דירה מתומחרת בX ש"ח למ"ר, אם זה יהיה 105% כפול X זה לא מהותי פה.
אתה יכול גם לנסות לתמחר לבד אם היו עסקאות דומות לדירות דומות בשכונה, זה לא הנדסת גרעין.

עוד שאלה, האם שטחים שנחשבים הצמדות כגון חנייה, גינה ומחסן מחושבים לפי 50% משטחם?
זאת אומרת, שאם שטח הדירה הינו 60 מ''ר והמחסן הינו 5 מ''ר, אז שטח הדירה הכולל הוא 62.5 מ''ר?

עוד שאלה, האם שטחים שנחשבים הצמדות כגון חנייה, גינה ומחסן מחושבים לפי 50% משטחם?
זאת אומרת, שאם שטח הדירה הינו 60 מ''ר והמחסן הינו 5 מ''ר, אז שטח הדירה הכולל הוא 62.5 מ''ר?
אני לא מבין למה אתה מתעקש לעשות את השמאות בעצמך. המטרה פה היא לחסוך את ה- 3000 ש"ח ?

תביא שמאי שאתה סומך עליו, תקבל מאחיך את שווי ההערכה מצדו ואז תעשו את הבמבי.

אני לא מבין למה אתה מתעקש לעשות את השמאות בעצמך. המטרה פה היא לחסוך את ה- 3000 ש"ח ?

תביא שמאי שאתה סומך עליו, תקבל מאחיך את שווי ההערכה מצדו ואז תעשו את הבמבי.

אני לא מתעקש, רק רוצה להבין קצת יותר.

מה דעתכם? להמשיך להתעקש על שמאי

היי
יש לי עצה עבורך, נחשפתי לסוגיה זו מספר פעמים, תדרוש להוציא את הדירה למכירה בשוק החופשי, כדי שלא יהיו ויכוחים,
ומשקעים, תסביר ליורש השני שזה הדבר הנכון לעשות, עם הכסף שיקבל יוכל לרכוש דירה אחרת, זו לא הדירה היחידה בארץ,
תסביר לו את זה בפשטות.

לא, ממש לא.
חניה: כל מקרה לגופו, חניה יכולה להיות שווה 500,000 או קצת יותר מ0. מחסן אני חושב שהכלל אצבע הוא 1/3 או 1/4 משטח עיקרי, גינה = 1/3.
שטח הדירה נשאר קבוע לא משנה מה, אתה מדבר על שטח אקווילנטי, אפשר ללכת לפי הכללים של מחיר למשתכן אם אתה רוצה שהם הכללי אצבע הנהוגים בשוק.
אבל כאמור: רק השוק קובע.

תודה על התגובה,
בהמשך ללמידה שלי, זיהיתי כי בארנונה שטח הדירה הינו 80 מטר, לעומת חישוב מדויק של שטח הדירה לפי טפסי תכנון הדירה השטח הינו 62 מטר.
השאלה שלי האם אני צריך להעריך את שווי הנכס לפי מה שמחושב בארנונה(וכולל בתוכו שטחים ציבוריים לפי מה שהבנתי)או שמא להתייחס רק לגודל הדירה בטפסי התכנון של הדירה שהשטח קטן משמעותית יותר.
והאם השטח בטאבו ובטפסי ארנונה צריך להיות זהה?
להתייחסות אודה

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
M קיבלתי הצעה לרכישת דירה ראשונה להשקעה - דעתכם? נדל"ן 4
N קיבלתי טופס W9 לכתובת האמריקאית מיסים 7
stamEhad קיבלתי הצעה למשכנתא - אשמח לדעתכם נדל"ן 34
B למה קיבלתי כסף ממס הכנסה? מיסים 8
M קיבלתי זהב ומטבעות בירושה שוק ההון 18
L קיבלתי בדואר 1042-S ואני מגיש דוח שנתי עם חישוב ידני של רווח הון ודיבידנדים - אני צריך לעשות עם זה משהו? מיסים 0
א בנק מול בית השקעות? - קיבלתי תנאים דומים בשניהם שוק ההון 17
י קיבלתי החזר מס אבל בלי ריבית של 4%? מיסים 2
א פרנואיד? הזמנתי כ"א חדש, קיבלתי עם שליח - משהו לא מריח לי טוב צרכנות פיננסית 1
א אני פרנואיד? הזמנתי כ"א חדש, קיבלתי עם שליח - משהו לא מריח לי טוב צרכנות פיננסית 7
אוגורן משקיע בשקלים, אבל קיבלתי סכום בדולרים - להמיר או לא להמיר? שוק ההון 8
א יש פה וועדי בתים? קיבלתי עם חשבון המים "צריכה משותפת-חריגה" אוף טופיק 6
N קיבלתי הטבה לפתוח קרן השתלמות במעמד שכיר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
ת שאלה מעולם הביטוח (רכב) הגיוני שאם קיבלתי הצעת מחיר מסוכנות צרכנות פיננסית 5
2028_שנת_פרישה קיבלתי את הקינדל שלי, והוא איטי כמו פועל איטלקי מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 18
ח לא קיבלתי שומה. בעיה שלי או של מס הכנסה? צרכנות פיננסית 16
ט קיבלתי הודעה על החזר מס - 16 שח וזה לא הגיוני צרכנות פיננסית 6
D לא זוכר אם קיבלתי החזר מס ב 2015, איך מבררים? צרכנות פיננסית 7
Jane Doe הבלתי יאומן קרה - קיבלתי פיצוי מחברת תעופה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 36
M רשימת עלויות ברכישת דירה יד 2 נדל"ן 0
Nons Ense רכישת דירה ראשונה להשקעה מיד 2 איך וממה מתחילים? נדל"ן 1
O תשואה דירה להשקעה נדל"ן 5
ח משכנתא - חצי דירה ראשונה וחצי דירה שניה נדל"ן 4
P מס יסף - בזמן מכירת דירה או אחרי דוח שנתי? נדל"ן 5
M מכירת דירה שנרכשה בעסקת 80/20 נדל"ן 12
י [מס רכישה] הצהרה בעת רכישת דירה שניה מיסים 4
ע זכיתי בפרויקט דירה בהנחה, זה שווה? נדל"ן 13
L רכישת דירה ראשונה מקבלן נדל"ן 4
A מסלולי מיסוי שכר דירה מיסים 1
M סדר פעולות בקניית דירה נדל"ן 20
ח יעוץ לגבי מימון רכישת דירת יד שנייה ומכירת דירה קיימת במצב שוק לא אידיאלי נדל"ן 15
O דירה על הנייר - "גינדי גרנדס", רמת אפעל החדשה נדל"ן 12
D התלבטות בין רכישת דירה 3 להשקעה לבין המשך השקעה בקרן כספית + קה"ל נדל"ן 6
S קבלת דירה ללא תמורה- האם ניתן למכור כמשפר דיור? נדל"ן 2
ל משנכתא בשותפים שרוכשים דירה נדל"ן 8
ס בין דירה לפרישה- העו"ש מעלה אבק יומני מסע אישיים 12
E בחירת דירה בדירה בהנחה נדל"ן 2
A שיעבוד על דירה עם אפשרות מכירה נדל"ן 8
S דירה להשקעה- התייעצות נדל"ן 17
R מס דירה שניה פוסטים מאיכות נמוכה 2
T מועד תשלומים עבור דירה יד2 נדל"ן 8
S שדרוג דירה - התייעצות האם לקחת משכנתא ובאיזה סכום נדל"ן 13
נ מיסוי דירה שנייה להשקעה כשהראשונה נקנתה במסגרת מחיר למשתכן נדל"ן 1