• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

פיצול הפקדות בין קופות בשכר מעל 34K

bigbang

משתמש בכיר
דירוג
2,382
בשכר הנמוך מ-34K קיימת אפשרות להפקיד את מלוא התגמולים לקרן פנסיה מקיפה (ולקבל ביטוח על מלוא השכר במקרה נכות), ואת הפיצויים להעביר למוצר משלים כמו קופת גמל.

מה הדבר הכי קרוב כשהשכר גבוה מכך (בהנחה שלא מעוניינים בביטוח שכר הגבוה מ-34K ובהנחה שכן)?
יש צורך בפיצול התגמולים (איך עוקבים בקופות שונות מה לקצבה מוכרת ומה לקצבה מזכה?), ויש פיצויים ששולם עליהם מס (מה דינם, ואיך עוקבים אחריהם?)

בדרך כלל המעסיק מפצל אוטומטית ומעביר את הרכיב שמעל התקרה (גם תגמולים וגם פיצויים) לקרן פנסיה משלימה, שמנוהלת באותו מקום שמנוהלת הפנסיה המקיפה.
אני ניסיתי מול המעסיק לבקש שיפקידו למקום אחר, ונתקלתי בקשיים טכניים. במקום לספר למעסיק שהוא חייב לעשות את זה, אני עושה משהו שטוב כמעט באותה המידה - אחת לכמה חודשים נותן הוראה ״חד-פעמית״ להעביר את כל היתרה שבפנסיה המשלימה (תגמולים ופיצויים) לקופת הגמל שאני רוצה (שאותה אני מנהל IRA אבל זה לא הכרחי). התהליך תמיד עובר חלק בלי בעיות.

אחת לכמה חודשים נותן הוראה ״חד-פעמית״ להעביר את כל היתרה שבפנסיה המשלימה (תגמולים ופיצויים) לקופת הגמל שאני רוצה (שאותה אני מנהל IRA אבל זה לא הכרחי). התהליך תמיד עובר חלק בלי בעיות.
בעת ההעברה הקופה הקולטת צובעת את הכספים המתקבלים כפטורים, בלי שתצטרך לפנות בעניין?
והחיסרון על פני העברה ישירה לקופת גמל הוא שבהפקדה לפנסיה גובים דמי ניהול מהפקדה, בעוד שבהפקדה ישירות לקופת גמל לא היית משלם זאת.

בהנחה והמעסיק מוכן לחלק את הכספים איך שיגידו לו (אשמח אם אפשר יהיה לדון בשרשור אחר מה קורה אם לא), השאלה היא מה הדבר הכי קרוב למלוא תגמולים למקיפה ומלוא פיצויים לגמל עבור שכר הגבוה מהתיקרה שמאפשרת זו...

בעת ההעברה הקופה הקולטת צובעת את הכספים המתקבלים כפטורים, בלי שתצטרך לפנות בעניין?

אמור לעבוד, מודה שלא בדקתי

והחיסרון על פני העברה ישירה לקופת גמל הוא שבהפקדה לפנסיה גובים דמי ניהול מהפקדה, בעוד שבהפקדה ישירות לקופת גמל לא היית משלם זאת.

אצלי אין דמי ניהול בכלל לפנסיה המשלימה (לא בהפקדה ולא מהצבירה)

שתף איך הצלחת להתמקח עד לפטור מוחלט.
יש התניה שקושרת לתשלום במקום אחר או שמדובר בגוף ללא מטרת רווח?

זה ההסדר של המעסיק. מעסיק גדול (אוניברסיטה). המקיפה והמשלימה באותו מקום, על המקיפה יש דמי ניהול, על המשלימה אין. ובכל זאת אני לא מנצל את זה, ומעביר החוצה את המשלימה.

בשכר הנמוך מ-34K קיימת אפשרות להפקיד את מלוא התגמולים לקרן פנסיה מקיפה (ולקבל ביטוח על מלוא השכר במקרה נכות), ואת הפיצויים להעביר למוצר משלים כמו קופת גמל.

מה הדבר הכי קרוב כשהשכר גבוה מכך (בהנחה שלא מעוניינים בביטוח שכר הגבוה מ-34K ובהנחה שכן)?
יש צורך בפיצול התגמולים (איך עוקבים בקופות שונות מה לקצבה מוכרת ומה לקצבה מזכה?), ויש פיצויים ששולם עליהם מס (מה דינם, ואיך עוקבים אחריהם?)
למיטב הבנתי, המעסיק משלם את אובדן כושר העבודה בביטוח מנהלים (בשכר כזה, מניח שזה הייטק) בעוד שבקרן פנסיה, זה יורד מהצבירה.
במידה וזה נכון, העברת כל התגמולים לקרן פנסיה תשית את כל עלות הביטוח עליך.

למיטב הבנתי, המעסיק משלם את אובדן כושר העבודה בביטוח מנהלים
הוא משלם, מתוך הכסף שלך.
בגדול הפרשת מעסיק לפנסיה (במובנה הרחב, כלומר פנסיה, גמל, מנהלים) היא 6.5%, מזה המעסיק מוריד את האכ"ע עד הפרשה מינימלית של 5.5%, אם עלות האכ"ע גבוהה יותר זה ע"ח המעסיק עד הפרשה כוללת (אכ"ע+הפרשה פנסיונית) של 7.5%.
כלומר עד עלות אכ"ע של 1% הכל על חשבונך, מה שמעל 1% ועד ל2% הוא על חשבון המעסיק.

הוא משלם, מתוך הכסף שלך.
יש מעסיקים שמשלמים על חשבונם, כמו אצלי.
מה שכן, במשכורות גבוהות משלמים על האכ״ע שווי מס, ובמדרגות מס האלה זה יוצא בנטו כמו העלות של האכ״ע בפנסייה.

יש כאלה, אבל הם נדירים יחסית (גם בהיטק).

אגב רוב אלה שמשלמים על חשבונם היו משלמים בעבר (ועדיין משלמים לותיקים) גם על החלק שהולך לפנסיה. ובמקרה כזה אפשר להוריד את הביטוח בפנסיה למינימום.
היום זה כבר לא קורה כי לפי החוק/תקנות החדשות אסור לבטח פעמיים את אותו השכר. אבל למי שנכנס לפני השינוי הביטוח עדיין קיים.

מה שכן, במשכורות גבוהות משלמים על האכ״ע שווי מס, ובמדרגות מס האלה זה יוצא בנטו כמו העלות של האכ״ע בפנסייה.
המעסיק באותה מידה יכול היה לנתב את הכסף הזה לברוטו גבוה יותר במקום לאכ"ע, כך שבסופו של יום זה כן על חשבונך...

אז מה הדעה הרווחת לגבי פיצול הפקדות בשכר גבוה?

אגב רוב אלה שמשלמים על חשבונם היו משלמים בעבר (ועדיין משלמים לותיקים) גם על החלק שהולך לפנסיה. ובמקרה כזה אפשר להוריד את הביטוח בפנסיה למינימום.
היום זה כבר לא קורה כי לפי החוק/תקנות החדשות אסור לבטח פעמיים את אותו השכר. אבל למי שנכנס לפני השינוי הביטוח עדיין קיים.
נכון, הורדתי את הביטוח בפנסייה למינימום. אבל משום מה גם אחרי שעשיתי את זה, העלויות ביטוח שלי בפנסייה לא כאלה נמוכות (העלתי על זה פוסט אבל לא קיבלתי תשובות לצערי).
אני בכל מקרה לא חושב שזאת כזאת הטבה כי הביטוח הכפול הזה מיותר ועולה לא מעט כסף, בקרוב אעביר את הביטוח מנהלים לפנסייה משלימה/גמל ולא יהיה לי את זה יותר.

בקרוב אעביר את הביטוח מנהלים לפנסייה משלימה/גמל ולא יהיה לי את זה יותר.
למה לא?
אם הביטוח הכפול קיים בפנסיה מקיפה אין סיבה שהוא לא יהיה קיים במשלימה.
ולגבי גמל, לא רק שאין סיבה שהמעסיק יפסיק, לפי החוק הוא חייב להמשיך (הגמל, בדיוק כמו במנהלים, הביטוח חיצוני).

למה לא?
אם הביטוח הכפול קיים בפנסיה מקיפה אין סיבה שהוא לא יהיה קיים במשלימה.
ולגבי גמל, לא רק שאין סיבה שהמעסיק יפסיק, לפי החוק הוא חייב להמשיך (הגמל, בדיוק כמו במנהלים, הביטוח חיצוני).
כיוון שעד כמה שידוע לי המעסיק מחויב להפקיד לאכ״ע פרטי רק בביטוח מנהלים/ קופת גמל - אם אני עובר לפנסייה משלימה אז לא, אז אין כפילות.
לגבי גמל - אם אחליט שאני עובר לגמל ולא למשלימה, אני חושב שכבר התקנות החדשות יתפסו ואז האכ״ע יהיה רק על החלק מעל הפנסייה המקיפה.
אתה מכיר משהו אחר ?

כיוון שעד כמה שידוע לי המעסיק מחויב להפקיד לאכ״ע פרטי רק בביטוח מנהלים/ קופת גמל
בדיוק.
ולכן אם תעבור מביטוח מנהלים לקופת גמל הוא עדיין ישלם.
אם אני עובר לפנסייה משלימה אז לא, אז אין כפילות.
נכון, הוא לא חייב.
אבל אם הוא נותן הטבה של אכ"ע על חשבונו על כל השכר, כולל פנסיה מקיפה, אז זה יכלול גם משלימה.
לגבי גמל - אם אחליט שאני עובר לגמל ולא למשלימה, אני חושב שכבר התקנות החדשות יתפסו ואז האכ״ע יהיה רק על החלק מעל הפנסייה המקיפה.
א. אין שום סיבה שהוא יבטל את הפוליסה הקיימת ויפתח אחת חדשה, ולכן תישאר תחת התקנות הישנות.
ב. התקנות החדשות אומרות בדיוק את ההיפך ממה שאמרת. לפי התקנות החדשות הביטוח יהיה רק על הגמל ולא על הפנסיה המקיפה.

אבל אם הוא נותן הטבה של אכ"ע על חשבונו על כל השכר, כולל פנסיה מקיפה, אז זה יכלול גם משלימה.
אני חושב שההטבה הזאת רלוונטית רק אם יש לך ביטוח מנהלים/קופת גמל - אבל אתה צודק ששווה לבדוק את זה ולראות שלא מחייבים אותי לקבל את ההטבה הזאת אם אני עובר למשלימה. (כי אז בכלל יהיה לי כפילות על כל השכר, לא רק על החלק של המקיפה, אלא אם במשלימה אפשר לבטל את הפנסיית נכות)

ב. התקנות החדשות אומרות בדיוק את ההיפך ממה שאמרת. לפי התקנות החדשות הביטוח יהיה רק על הגמל ולא על הפנסיה המקיפה.
זה בדיוק מה שאמרתי, שהאכ״ע יהיה רק על החלק של הגמל (החלק מעל הפנסייה המקיפה).
אתה צודק שיש מצב שאם אני עובר לגמל אולי פשוט ישאירו את הפוליסה של האכ״ע הקיימת עם הכפילות, אני צריך לבדוק את זה, חשבתי שאם עוברים חברות ביטוח זה אולי סוג של מאפס את התקנות.

בכל מקרה אני צריך לבדוק אם אפשר לבטל את הכפילות הזאת, כי אני משלם עליה שווי מס, ויש מצב שעלות של מטרייה ביטוחית היה יוצא לי יותר זול.
יש מצב שאתה יודע מה העלויות של מטרייה ביטוחית בפנסייה ?

אני חושב שההטבה הזאת רלוונטית רק אם יש לך ביטוח מנהלים/קופת גמל
כל מעסיק וההטבות שלו.
כמו שאמרתי, באופן כללי זאת לא הטבה מאוד נפוצה גם ככה.
אלא אם במשלימה אפשר לבטל את הפנסיית נכות
אאל"ט במשלימה אפשר לוותר לגמרי על ביטוח אכ"ע.
חשבתי שאם עוברים חברות ביטוח זה אולי סוג של מאפס את התקנות.
אין סיבה לעבור חברת ביטוח.
הביטוח נפרד מקופת הגמל.
יש מצב שאתה יודע מה העלויות של מטרייה ביטוחית בפנסייה ?
לא, אבל אני בטוח שגוגל ידע.
מניח שזה תלוי בגיל ובעוד הרבה משתנים, כמו ביטוח אכ"ע רגיל.

• אהבתי
Reactions: IAR
אז מה הדעה הרווחת לגבי פיצול הפקדות בשכר גבוה?
אני גם שואל את עצמי את השאלה, אבל אני רואה שהדיון הולך למקומות אחרים.

אם ניקח דוגמא מספרית של שכר מומצא בגובה 50 אש"ח - האם החלוקה הבאה אפשרית מבחינה טכנית ?
תגמולים על 34k - לפנסיה
תגמולים על 16k - לקופ"ג
פיצויים על 50k - לקופ"ג

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
י פיצול הפקדות פנסיה וגמל -שאלת ביטוח פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
T פיצול הפקדות פנסיה וגמל בין בתי השקעות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
א פיצול הפקדות פיצויים לגמל ותגמולים לפנסיה - חברות פנסיה שמסכימות לכך צרכנות פיננסית 52
A פיצול מנייה עתידי - מה זה אומר ואיך לנהוג? שוק ההון 4
ל העברת מניות במתנה לילדים - פיצול שכבות שוק ההון 9
N פיצול לפנסיה פעילה ולא פעילה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
H פיצול מכירת RSU לשני חשבונות מיסים 1
לארוצה פיצול ומחזור משכנתה? נדל"ן 17
dudde162000 התייעצות בנוגע פיצול חיסכון פנסיוני פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
F פיצול חשבון בנק לאשה סיעודית - תכנון פיננסי צרכנות פיננסית 20
ב פיצול בין ואנגרד לבלאקרוק שוק ההון 10
T פיצול תיק השקעות ליותר מבית השקעות אחד? שוק ההון 3
Y שאלה לגבי פיצול של העברת משכורת לטובת הטבות בשני בנקים שונים צרכנות פיננסית 22
K פיצול תגמולים ופיצויים - האם חוקי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
S פיצול פיצויים ותגמולים בשכר מעל 34K פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
D טופס פיצול - אובדן כושר עבודה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
Jtm פיצול פנסיה בין חברות כדי להינות מדמי ניהול אופטימליים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
S נכסי חוץ ששווים מעל 1.8 מיליון - האם פיצול בין בתי השקעות משנה? פוסטים מאיכות נמוכה 2
גרהם פיצול קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
O פיצול הפרשות קרן פנסיה צרכנות פיננסית 0
מ פיצול דירה ל-2, האם ניתן למנף מקום חניה 1 ל-2 ע"י "מתקן חניה"? נדל"ן 8
בלייק קרינגטון פיצול מניות ו-due bills מההה? שוק ההון 7
M פיצול הוראת מכירה וגבייה עבור כל חלק שוק ההון 4
C פיצול (כול להעברת) פיצויים ותגמולים צרכנות פיננסית 0
Shekel Shtaim פיצול חברה והנפקה של חברה חדשה שוק ההון 6
מקנולטי פיצול הפקדה לקרן השתלמות מעל תקרת הטבת המס שוק ההון 40
P ביטול עסקת מקרקעין + פיצוי, צריך פיצול סעדים? נדל"ן 6
E פיצול פיצויים ותמלוגים - קרן פנסיה צרכנות פיננסית 7
S שאלה לגבי פיצול כסף להשקעה שוק ההון 8
M פיצול חשבון IB עקב תקרת ביטוח SIPC שוק ההון 41
Y אפשר המלצה לסוכן לא תלוי לגבי פיצול הפקדה מביטוח מנהלים צרכנות פיננסית 14
שמוליק קיפוד פיצול השקעות בין מספר ברוקרים שוק ההון 4
G אג״ח כללי או פיצול של כמה מדדי אג״ח שוק ההון 19
R עמלת מינימום כפולה במקרה של פיצול פקודת קניה/מכירה שוק ההון 6
G קופ"ג / קה"ש מחקה מדדים ב-IBI - פיצול מסלול שוק ההון 10
T האם מס על הפקדות גבוהות לפנסיה של המעסיק אמור להיות מחושב בצורה שנתית או חודשית? מיסים 7
R איך מאזנים קרן השתלמות IRA כשאין הפקדות? שוק ההון 6
yanosh34 סדר משיכה מקרן השתלמות עם הפקדות מעל התקרה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
מ מיסוי - הפקדות לפנסיה מול הפקדה לקופת ג בניהול אישי מיסים 1
M עזרו לי להבין, יש לי קופת גמל מעסיק ישנה, ללא הפקדות. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
S קרן השתלמות IRA חדשה עם הפקדות לעצמאי - איפה כדאי לפתוח? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
T ביטוח נכות\אכ"ע בלי הפקדות לקרן הפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
Z האם ניתן לקבל הטבות מס בשל הפקדות לפנסיה מהמס ששולם על רווח הון בשוק ההון? מיסים 14
O קרן השתלמות IRA במגדל - לא ניתן להפקיד הפקדות חדשות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 57
ה עיכוב שיוך הפקדות קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
א חישוב מס רווח הון - הפקדות לקרן השתלמות (עצמאי) מעל לתקרה המזכה: מיסים 7
S קרן השתלמות נזילה על סך 20 אלף ש״ח ללא הפקדות בזמן הקרוב - האם לפדות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
S העברת כספי פיצויים לקופת גמל והמשך הפקדות תגמולים לקרן פנסיה מקיפה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
E פדיון חלקי לקרן השתלמות עם הפקדות מעל התקרה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
TheTieMan שינוי מסלול - הפקדות עבר + הפקדות עתיד או רק הפקדות עתיד? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5

נושאים דומים

Back
למעלה