• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

עצמאות כלכלית ללא חיסכון שוטף

זאת קצת דמגוגיה...
בפוסט הוא נתן מספר תקופות... אתה יכול להתייחס לעשר עשרים או שלושים שנה.
ספציפית לגבי ״הגעה לעצמאות כלכלית״ הוא דיבר על 30 שנה שזה בדיוק מה שמפת החום של הסולידית מציינת כאשר חוסכים כ-27% מהנטו (שזה בערך אחוז החיסכון כאשר חוסכים מהברוטו, בלי למשוך, את הפנסיה/הפיצויים וקרנות ההשתלמות).
אז מה כל כך לא נכון בהנחות שלו??
ה- 4% ממוצע לא הגיוני? זה הרי אחוז המשיכה הלכאורה *בטוח* למסלול 50-50 בשביל להשאיר את הקרן בשלמותה. רוב מסלולי הפנסיה הם במסלולים כלליים כאלו. ושוב, גם הסולידית, במפת החום, התייחסה לתשואה ממוצעת קבועה (היא אגב לקחה 5%) אז למה כאן זה כל כך לא הגיוני?

לגבי להיכנס למינוס. נו באמת. מדובר על ״לחיות במסגרת היכולת״. חלק מהזמן יש תקופות קשות (שבהן מוציאים יותר) חלק מהזמן תקופות טובות (שבהן אפשר לחסוך יותר). הרעיון הוא שזה אפשרי לחיות במסגרת ההכנסות נטו. גם זה לא הגיוני לדעתך?

מקדם פנסיה הוא לקח 210. לא נראה לי שזה בלתי סביר בעליל. בכל מקרה הוא הציג גם את הסכום המתקבל ולא רק את הקצבה מה גם שדובר שם גם על כספים נזילים או הוניים כך שאתה יכול לחלק באיזה מקדם שנראה לך...

כשאתה הופך את הפנסיה לנזילה אתה מעבד 35% מערכה לא?

כתמונת ראי יש גם שכונות שלמות שתתקשה למצוא בהן מישהו שמרוויח פחות מ9-10.
ממש אחד לאחד, הא?
בוא נאמר שעל כל שכונה כזאת יש 9 שכונות כמו שתיאר @Modric19
כתוצאה מכל הנ"ל, ההסתכלות על הנתון האחד של שכר ממוצע (או חציוני) של "ישראל ישראלי" האזרח הכללי במדינה נותנת אינפורמציה מאוד חסרה.
לא, היא לא, ואתה אמור לדעת את זה. שכר חציוני כן, שכר ממוצע לא.
אז מה השכר החציוני בישראל? לפי נתוני הלמ"ס שפורסמו בסוף 2018 והתייחסו לשנת 2017- הנתון הוא 7450 ש"ח לעומת השכר הממוצע לאותה תקופה שהוא 9845 ש"ח.

הציפיה להרוויח שכר מעל הממוצע זה אומר שמכוונים את הסיפור רק לבערך 30% מהאוכלוסיה

הפואנטה (לדעתי) לא הייתה האפשרות להרוויח שכר מעל הממוצע במשך 30 שנה, אלא האפשרות לחסוך, בלי למשוך, את כספי הפנסיה/הפיצויים וקרנות ההשתלמות ומה המשמעות אם מצליחים לעשות את זה.

אני מסכימה איתך שחלק לא קטן מהאוכלוסייה לא נכלל בסיפור הזה, אבל לא בגלל שהם לא מגיעים למשכורת הממוצעת, אלא משום שהמשכורת שלהם לא כוללת ״קרן השתלמות״... וזה אומר אוטומטית שהחיסכון, הלכאורה פאסיבי הזה, נחתך בעשרה אחוז.

כך שהפוסט רלוונטי אך ורק למי שכן מקבל קרן השתלמות, בלי קשר אם הוא מרוויח מעל או מתחת למשכורת הממוצעת...

בנוסף, אני חושב גם שבכל דיון כזה ראוי להתייחס בנפרד לכל אחת משלוש האוכלוסיות: חרדים, ערבים ויהודים לא חרדים.
כל אחת מהשלוש חיה חיים שונים מאוד מבחינה כלכלית.
לשם העניין, אם נתייחס בדיון שלנו רק ליהודים לא חרדים הנתונים יהיה גבוהים אפילו יותר ממה שציינת.

אני מבין ממך שחרדים וערבים לא מוזמנים לפורום?

הפואנטה (לדעתי) לא הייתה האפשרות להרוויח שכר מעל הממוצע במשך 30 שנה, אלא האפשרות לחסוך, בלי למשוך, את כספי הפנסיה/הפיצויים וקרנות ההשתלמות ומה המשמעות אם מצליחים לעשות את זה.

אני מסכימה איתך שחלק לא קטן מהאוכלוסייה לא נכלל בסיפור הזה, אבל לא בגלל שהם לא מגיעים למשכורת הממוצעת, אלא משום שהמשכורת שלהם לא כוללת ״קרן השתלמות״... וזה אומר אוטומטית שהחיסכון, הלכאורה פאסיבי הזה, נחתך בעשרה אחוז.

כך שהפוסט רלוונטי אך ורק למי שכן מקבל קרן השתלמות, בלי קשר אם הוא מרוויח מעל או מתחת למשכורת הממוצעת...

רק למי שמקבל קרן השתלמות? כמה כאילו יש?

אני מבין ממך שחרדים וערבים לא מוזמנים לפורום?
מאיפה הבנת את זה? כתבתי שצריך להתייחס אליהם בנפרד בכל דיון מהסוג הזה כי יש להם מאפיינים כלכליים מאוד שונים.
לשם העניין, באיזה אחוז מהזוגות החרדים שני בני הזוג מרוויחים שכר ממוצע במשק ומקבלים קרן השתלמות.
אתה חושב שהאחוז הזה דומה במשהו לאחוז באוכלוסיה היהודית לא חרדית?

נערך לאחרונה ב:
כשאתה הופך את הפנסיה לנזילה אתה מעבד 35% מערכה לא?

מגיל 60 לא.
אבל בכל מקרה הוא כתב שאם רוצים לצאת לפנסיה לפני גיל הפרישה הרשמי (למשל בגיל 55) צריך להשתמש בכספים הנזילים בשביל להצליח בזה והוא גם כתב שזה *מסוכן* (אם לא חוסכים בנוסף למה שכבר נחסך עוד).

מאיפה הבנת את זה? כתבתי שצריך להתייחס אליהם בנפרד בכל דיון מהסוג הזה כי יש להם מאפיינים כלכליים מאוד שונים.

למה בנפרד? אנחנו חיים במדינה אחת.. הם חלק מהמדינה הזאת.. לומדים באקדמיה ועובדים בעבודות כמו כלום..

רק למי שמקבל קרן השתלמות? כמה כאילו יש?

לא יודעת...
אבל הסכמתי איתך שזה לא ״לכל אוכלוסיית ישראל״ רק דייקתי שהבעיה היא לא רמת ההשתכרות אלא רמת החיסכון. ולכן נקודת התורפה בפוסט הזה היא קרן ההשתלמות וגם אגב, אם אני כבר מדייקת, חלק הפיצויים שלא מחוייבים להעביר לעובד (שזה 2.33%). כך שמי שלא מופרשים לו מלוא הפיצויים (אלא רק 6%) ומי שלא מקבל קרן השתלמות מן הסתם לא יגיע אחרי 30 שנה לעצמאות כלכלית רק באמצעות החסכונות הללו...

למה בנפרד? אנחנו חיים במדינה אחת.. הם חלק מהמדינה הזאת.. לומדים באקדמיה ועובדים בעבודות כמו כלום..
מי אמר שהם לא חלק מהמדינה?
שיעור העוני במשפחות חרדיות הוא 45%, אצל יהודים לא חרדים 11%.
שכר ממוצע למשק בית חרדי הוא 13,650 וביהודי לא חרדי 20,876.
אתה באמת חושב שיש טעם לדבר על שתי האוכלוסיות כמיקשה אחת בפן הכלכלי?

מה הנחות בסיס :
טיטינה ואפרים החליטו מספר החלטות :
1. הם יבזבזו (יצרכו...) את כל המשכורת שנכנסת מידי חודש לבנק
2. הם לא יפדו את קרן ההשתלמות עד לפרישתם מהעבודה לפחות.
3. הם לא יפדו את פיצוי הפיטורין, אלא יצרפו אותו לקרן הפנסיה.
לגבי להיכנס למינוס. נו באמת. מדובר על ״לחיות במסגרת היכולת״. חלק מהזמן יש תקופות קשות (שבהן מוציאים יותר) חלק מהזמן תקופות טובות (שבהן אפשר לחסוך יותר). הרעיון הוא שזה אפשרי לחיות במסגרת ההכנסות נטו. גם זה לא הגיוני לדעתך?
הנחת בסיס 1 נוגדת את הקביעה שלך.
הוא לא דיבר על תקופות שונות הוא ספר כמה ריבית דריבית "עובדת" אחרי X שנים אם לא מושכים כלום.

מי אמר שהם לא חלק מהמדינה?
שיעור העוני במשפחות חרדיות הוא 45%, אצל יהודים לא חרדים 11%.
שכר ממוצע למשק בית חרדי הוא 13,650 וביהודי לא חרדי 20,876.
אתה באמת חושב שיש טעם לדבר על שתי האוכלוסיות כמיקשה אחת בפן הכלכלי?
הפורום הזה פונה לכולם ולכל האוכלוסיות.. לא רואה סיבה להגיד שהרעיון הזה שפורסם פה פונה ל 50% מהאוכלוסיה היהודית הלא חרדית 30% מהאוכלוסיה הערבית ו 20% מהאוכלוסיה החרדית (סתם זורק מספרים..)
יש את אוכלוסיית מדינת ישראל וזה הכל.. אחרת למה לעצור פה? למה לא להפריד גם בין גברים לנשים? בין אשכנזים מזרחים או אתיופים? סטרייטים וכל מני מגדרים שונים אחרים?

אני לא מסכים שיש מקום להפרדה הזאת..

ממש אחד לאחד, הא?
לא טענתי שזה אחד לאחד.
אני אישית לא חושב גם שזה אחד לתשע. בטח לא אצל יהודים לא חרדים.
בכל מקרה, שוב, אתם מחזקים את הטיעון שלי שלדבר על כולם כמיקשה אחת זה דיון חסר.
ממש אחד לאחד, הא?
לא, היא לא, ואתה אמור לדעת את זה. שכר חציוני כן, שכר ממוצע לא.
אז מה השכר החציוני בישראל? לפי נתוני הלמ"ס שפורסמו בסוף 2018 והתייחסו לשנת 2017- הנתון הוא 7450 ש"ח לעומת השכר הממוצע לאותה תקופה שהוא 9845 ש"ח.
כפי שציינו קודם, החציון והממוצע האלו כוללים המון משרות חלקיות והם לא מאוד אינפורמטיביים גם כאמירה על כלל האוכלוסיה.
מה לעשות שהעולם הוא מקום מורכב וקשה לצמצם אותו למספר אחד או שניים.

הפורום הזה פונה לכולם ולכל האוכלוסיות.. לא רואה סיבה להגיד שהרעיון הזה שפורסם פה פונה ל 50% מהאוכלוסיה היהודית הלא חרדית 30% מהאוכלוסיה הערבית ו 20% מהאוכלוסיה החרדית (סתם זורק מספרים..)
יש את אוכלוסיית מדינת ישראל וזה הכל.. אחרת למה לעצור פה? למה לא להפריד גם בין גברים לנשים? בין אשכנזים מזרחים או אתיופים? סטרייטים וכל מני מגדרים שונים אחרים?

אני לא מסכים שיש מקום להפרדה הזאת..
אפשר להתעסק כל היום בלהיות פוליטיקלי קורקט ואפשר להתעסק בלנתח ולהבין נתונים, הרבה פעמים שני הדברים לא הולכים ביחד.

אפשר להתעסק כל היום בלהיות פוליטיקלי קורקט ואפשר להתעסק בלנתח ולהבין נתונים, הרבה פעמים שני הדברים לא הולכים ביחד.
אבל מה זה קשור? שואלים לכמה מאוכלוסיית המדינה זה פונה אז זה פונה ל 30% בערך.. וזה הכל.. ערבים לא ערבים חרדים לא חרדים

אבל מה זה קשור? שואלים לכמה מאוכלוסיית המדינה זה פונה אז זה פונה ל 30% בערך.. וזה הכל.. ערבים לא ערבים חרדים לא חרדים
כי אנשים בדרך כלל קוראים כתבות כאלו לא מתוך עניין אקדמי אלא כדי לקבל רעיונות ולהסיק מסקנות לגבי החיים שלהם.
הרלוונטיות של התקציב שבונה לעצמו אחי שגר בביתר עילית או ברהט היא כמו הרלוונטיות של מי שגר באוסלו או במרקאש.
כמו בכל נושא, התוספת השולית של דיוק תמיד תגדל וצריך להסכים לאי דיוק מסויים. בעיני, הבחירה בממוצע ארצי אכן לא אומרת כלום.

הנחת בסיס 1 נוגדת את הקביעה שלך.
הוא לא דיבר על תקופות שונות הוא ספר כמה ריבית דריבית "עובדת" אחרי X שנים אם לא מושכים כלום.

כאמור... אני הבנתי שהרעיון הוא לראות מה קורה בסיטואציה שבה החיסכון היחיד המיועד לשלב העצמאות הכלכלית הוא החיסכון המובנה במשכורת (קרי - פנסיה/פיצויים/קרן השתלמות) ללא חיסכון שוטף נוסף.
לא חשבתי שהכוונה להקפיד כל חודש להוציא כל גרוש שנכנס... וזה גם נראה היה לי לא רלוונטי לדיון.
לצורך העניין אני מסכימה איתך שהתנהלות כזו היא לא חכמה ולא מומלצת בלשון המעטה...

אתה כנראה חי בבועה הייטקיסטית. כמה אחוז מהסטודנטים המצטיינים, שלא הלכו להייטק, מתחילים במשכורת כזאת לדעתך?
אני מדבר אך ורק על ההיטק. לא על מקצועות אחרים.
@Shaz אם אתה עם תואר ראשון במדעי המחשב, ועבדת ב-3 חברות הייטק עם נסיון מצטבר של 6+(?) שנים, זה ממש אבל ממש חריג שאתה לא מגיע ל-20. אתה צריך להבין ממה זה נובע. זה לא מעיד על הכלל. הכלל הוא 25+ ומעלה למישהו על המספרים היבשים הללו.

@קפיצת הדרך
אני מסתכל על חסכון במשכורת כמו שהפוסט המדובר ציין (כולל הגדלת התגמולים מהעובד ל-7%) ודרישה להפרש על יותר מהקבוע בחוק.
בנוסף לזה, על חסכון עצמאי ולא רק מה שהמדינה החליטה בשבילי

@קפיצת הדרך
אני מסתכל על חסכון במשכורת כמו שהפוסט המדובר ציין (כולל הגדלת התגמולים מהעובד ל-7%) ודרישה להפרש על יותר מהקבוע בחוק.
בנוסף לזה, על חסכון עצמאי ולא רק מה שהמדינה החליטה בשבילי

לא הבנתי... אתה מדבר על עצמך?
ברור שגם וגם זה עדיף... אין בכלל שאלה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
whybe יעוץ השקעות בראי עצמאות כלכלית פוסטים מאיכות נמוכה 5
S עצמאות כלכלית ממשכורת של מורה? האמנם? יומני מסע אישיים 144
Homer המשך הפרשה לפנסיה גם לאחר עצמאות כלכלית פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 16
N מלכוד 22 - ילדים או עצמאות כלכלית? אוף טופיק 73
Mose עצמאות כלכלית עד גיל 30? יומני מסע אישיים 13
סול עצמאות כלכלית- איך מחשבים? שוק ההון 18
G לקנות דירה ולוותר על עצמאות כלכלית? שוק ההון 13
ב עצמאות כלכלית יומני מסע אישיים 26
לא חשוב שמות "חתרנות" - המחולל הסמוי מאחורי הפנטזיות הדינדיבידואליות כמו עצמאות כלכלית/המחאה החברתית? אוף טופיק 16
Q מציאת משמעות במצב של עצמאות כלכלית פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 34
F עצמאות כלכלית - תוך כמה זמן? יומני מסע אישיים 24
הנועזת עצמאות כלכלית: עיקר ותפל, קריאת תיגר על התמה המרכזית של הסולידית פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 277
ה תהייה [עצמאות כלכלית למעמד הנמוך] התפתחות אישית 115
pyrocks שירים שמדברים על אנטי-צרכנות\עצמאות כלכלית מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 3
T אין אכיפת רעש עצמאות 2023 אוף טופיק 7
M תיק השקעות ללא עצמאות בפעולות- מה לעשות? שוק ההון 37
איש ירח עצמאות פיננסית לתינוקות שלך דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 27
M עצמאות בתחום הדיגיטל התפתחות אישית 3
DavidA עצמאות ממערכת התשתיות בישראל אוף טופיק 68
de dud לגור בשכירות תמורת עצמאות פיננסית? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 28
ח החלטת בית הדין בהאג והתארגנות כלכלית לקראתה פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 12
Y איך להגיע לעצמאות כלכלית? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 32
A מעבר לקטנוע חשמלי - כדאיות כלכלית לעומת חסרון טווח הנסיעה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 7
O בדרך לעצמאות כלכלית.. הרהורים יומני מסע אישיים 34
N קנית דירה ראשונה למגורים - התאבדות כלכלית או החלטה חכמה? נדל"ן 8
T זוג סולידי עם שאיפות לעצמאות כלכלית יומני מסע אישיים 13
ס יומן מסע בדרך לחירות כלכלית יומני מסע אישיים 13
W זוג בני כמעט 30 שרוצים להתפתח כלכלית- חוסכים כל חודש 14 אלף ורוצים להשקיע שוק ההון 12
P מדד איכות חיים 2020 (למ"ס) - שביעות רצון כלכלית אוף טופיק 0
A התנהלות כלכלית הורה מזדקן אוף טופיק 13
אחת שרוצה לדעת מחיילת לעצמאית (כלכלית) יומני מסע אישיים 27
P חשבתם פעם להצביע לפי מדיניות כלכלית ? פוסטים מאיכות נמוכה 32
S המסע לעצמאות כלכלית (בן 21) יומני מסע אישיים 33
M רכישת רכב. מה הדבר הנכון כלכלית? צרכנות פיננסית 18
השקעה לא מזל איזה משפט/מוטו מלווה אתכם לעצמאות כלכלית ? פוסטים מאיכות נמוכה 3
M מסודר כלכלית ואלהורי - מתקשה למצוא משמעות בחיים התפתחות אישית 86
L באמת יש התאוששות כלכלית? לפעמים נדמה שלא פוסטים מאיכות נמוכה 8
M עשיתי תוכנית כלכלית, לפני שמתחיל רוצה לוודא שלא טעיתי בדרך שוק ההון 25
אגוז_קוקוס לקיחת אחריות כלכלית לקראת ילד ראשון יומני מסע אישיים 45
rootcause בחורה חרדתית בדרך לבהירות כלכלית (?) יומני מסע אישיים 34
ס התנהלות כלכלית בזוגיות צרכנות פיננסית 9
ת ביטוח רכב - כיצד מחשבים עליית הפרמיה בהפעלת הפוליסה? והאם כדאי (כלכלית) להתעקש תמיד על ה.עצמית גבוה? צרכנות פיננסית 0
R זוג צעיר בצומת דרכים נדל"נית כלכלית נדל"ן 8
T התנהלות כלכלית נכונה - אתגר תכנוני צרכנות פיננסית 5
S לא סולידי, אבל עם יומרות להשתקם כלכלית יומני מסע אישיים 31
Z כדאיות כלכלית בהוצאת היתר בניה נדל"ן 4
M החלום שלי לצאת לעצמאות כלכלית מתי זה יקרה?? יומני מסע אישיים 17
W עזרה להורים מבוגרים בהתארגנות כלכלית והשקעה של סכום שניתן לסכנו שוק ההון 1
שמנת חמוצה גישה כלכלית - קפיטליזם, סוציאליזם וכל המאקרו.. דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 11
ב אלימות כלכלית - הצעת חוק חדשה על שולחן הכנסת אוף טופיק 254

נושאים דומים

Back
למעלה