• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

על איזה מדד צריך להסתכל כדי לדעת האם הכלכלה טובה?

יוסף לוי

משתמש סולידי
דירוג
6
על איזה מדד צריך להסתכל כדי לדעת באיזו מדינה כדאי לחיות מבחינה כלכלית? על איזה מדד צריך להסתכל כדי לדעת האם נתניהו שיפר את הכלכלה? תמ"ג? תל"ג? שכר ממוצע? שכר חציוני? חוב ציבורי? אבטלה? האם יש גרף אחד עליו אני יכול להסתכל כדי לדעת האם הכלכלה טובה יותר או לא? האם יש מדד כלשהו שבודק את זה ומשקלל את הכל?

תודה וסליחה על הבורות

לא יודע, אבל אני לא חושב שאפשר לענות על השאלה בצורה אוניברסלית, אלא שהיא תלויה בך. אם השאלה היא עבורך:
אתה בעל מקצוע ותארים או לא?
אתה צריך לעבוד או שאתה כבר בפרישה?
אתה צעיר/מבוגר/זקן?
אתה לבד או עם בת זוג? עם ילדים?
האם שפה/תרבות הם מחסום או שיקול עבורך?
האם סיננת לפני כן מדינות שאין לך יכולת חוקית להגר אליהן?

היה לי רעיון פעם שהזכרת לי עכשיו: Tinder למדינות ומהגרים. מדינות מחפשות מהגרים ״איכותיים״ ומהגרים מחפשים מדינות ״איכותיות״. למה לא לשדך ביניהם?

נערך לאחרונה ב:
לא יודע, אבל אני לא חושב שאפשר לענות על השאלה בצורה אוניברסלית, אלא שהיא תלויה בך. אם השאלה היא עבורך:
אתה בעל מקצוע ותארים או לא?
אתה צריך לעבוד או שאתה כבר בפרישה?
אתה צעיר/מבוגר/זקן?
אתה לבד או עם בת זוג? עם ילדים?
האם שפה/תרבות הם מחסום או שיקול עבורך?
האם סיננת לפני כן מדינות שאין לך יכולת חוקית להגר אליהן?

היה לי רעיון פעם שהזכרת לי עכשיו: Tinder למדינות ומהגרים. מדינות מחפשות מהגרים ״איכותיים״ ומהגרים מחפשים מדינות ״איכותיות״. למה לא לשדך ביניהם?

אני לא באמת שואל כדי להגר, אלא רק כדי לדעת האם נתניהו אכן שיפר את כלכלת ישראל. הוא מתגאה בנתונים מסוימים (כמו מדד החדשנות), אבל יש נתונים אחרים (כמו מחירי הדיור) שדווקא לא נראים טוב. אז רציתי לבדוק אם יש מדד אחד עליו אפשר להסתכל ולראות האם המהלכים שהוא עשה הועילו או הזיקו. לאו דווקא ספציפית לי, אלא לכל המדינה ואזרחי ישראל. אז אין? חבל...

תודה בכל מקרה.

אני לא באמת שואל כדי להגר, אלא רק כדי לדעת האם נתניהו אכן שיפר את כלכלת ישראל. הוא מתגאה בנתונים מסוימים (כמו מדד החדשנות), אבל יש נתונים אחרים (כמו מחירי הדיור) שדווקא לא נראים טוב. אז רציתי לבדוק אם יש מדד אחד עליו אפשר להסתכל ולראות האם המהלכים שהוא עשה הועילו או הזיקו. לאו דווקא ספציפית לי, אלא לכל המדינה ואזרחי ישראל. אז אין? חבל...

תודה בכל מקרה.
ארוך, לא מייגע, שווה בדיקה.

האם נתניהו אכן שיפר את כלכלת ישראל.
אין לך דרך לדעת האם יוזמה שנתניהו ספציפית קידם השפיעה לטובה ולרעה כי העולם הרבה יותר רנדומלי מזה, יש מיליארד משתנים, מהלכים "חכמים ונכונים" עשויים להוביל, במקריות, לאירועים שליליים ולהפך. מציע לך לקרוא את הספר "ברבור שחור".
ומעבר לזה - האם אתה משייך לנתניהו גם פעולות שנעשו ע"י חברי מפלגתו אבל לא על ידיו? חברי מפלגות אחרות?

גם אם גנרל בחר לצאת למלחמה והפסיד בה - זה לא אומר שההחלטה שלו לא הייתה "נכונה" או "חכמה" (וכמובן שלהפך - החלטה טיפשית לצאת למלחמה יכולה להסתיים בניצחון).

כלכלה "טובה" עבור מי?

בגדול כל המדדים שציינת נכונים ויש נוספים שכדאי להתייחס אליהם:
שיעור האבטלה
שיעור ההשתתפות בכח העבודה
שכר חציוני ריאלי
שכר ממוצע ריאלי
תמ"ג - שיעורי צמיחה
יחס חוב/תוצר
עמידה ביעדי גרעון
דירוג אשראי של מדינת ישראל
ועוד ועוד.

בלי להיכנס לדיון פוליטי אציין עובדתית שרוב המדדים המאקרו כלכליים שאני מכיר לרבות אלו שציינתי פה השתפרו מאוד בעשר השנים שביבי ראש ממשלה. זו עובדה, לא פרשנות, ואני לא מחפש להיכנס לדיונים עם אנשי הפורום האם ניתן או לא ניתן לזקוף זאת לזכותו.

אבל יש נתונים אחרים (כמו מחירי הדיור) שדווקא לא נראים טוב.
מחירי הדיור משוקללים במדד המחירים לצרכן ולכן בהסתכלות על נתוני שכר ריאליים תוכל לקבל תשובה שכבר כוללת את זה. ניתן ורצוי להתווכח על האם משקולות המדד משקפות נכונה את המציאות - בעיניי הוצאות דיור צריכות לתפוס מקום גדול יותר במדד, הם היו 25% וירדו עכשיו ל24.1%.

יש מדדים אחרים שיותר קריטיים לי שבהם אנחנו לא יוצאים טוב, בעיקר כאלה הקשורים לשחיתות, ריכוזיות, רגולציה, הקושי למשקיעים זרים להשקיע פה והקושי לחברות לעשות פה עסקים. רפרנסים בשפע אם זה מעניין אותך

מחירי הדיור משוקללים במדד המחירים לצרכן ולכן בהסתכלות על נתוני שכר ריאליים תוכל לקבל תשובה שכבר כוללת את זה
אמממממ....
https://m.calcalist.co.il/Article.aspx?guid=3730704

דבר ראשון רק השכירות, לא עלות הנכסים.
דבר שני הכשלון המביך של הלמ״ס למדוד משהו כזה פשוט בצורה לא מטומטמת הוא באמת חסר הסבר (אמרנו כבר שלסמוך על הממשלה למדוד אינפלציה זה אוקסימורון?)

לגיטימי, לא? גם מחירי המניות לא נכללים במדד.
מניות זה לא מוצר צריכה. מגורים כן. חלק מהאנשים בוחרים לצרוך מגורים ע״י שכירות וחלק ע״י רכישה. למה לא לכלול מדד של עלות הרכישה במדד המכיר לצרכן?
התשובה היא - עצלנות/עיוולות של הלמ״ס, כפי שברור מהכישלון שלהם למדוד אפילו את עלות השכירות.

מניות זה לא מוצר צריכה. מגורים כן
מגורים כן, בעלות על דירה לא. אנשים לא מכחישים את זה - הם מדברים על בטחון שזה נותן להם, על "חסכון" של השכירות ש"הולכת לפח" וכו'. השקעה לכל דבר.
ובכל מקרה, זו לא הוצאה שוטפת, כך שדי בעייתי לשקלל את זה למדד של צריכה שוטפת.

אמממממ....
https://m.calcalist.co.il/Article.aspx?guid=3730704

דבר ראשון רק השכירות, לא עלות הנכסים.
דבר שני הכשלון המביך של הלמ״ס למדוד משהו כזה פשוט בצורה לא מטומטמת הוא באמת חסר הסבר (אמרנו כבר שלסמוך על הממשלה למדוד אינפלציה זה אוקסימורון?)
אני מסכים שיש בעייתיות עם משקולות המדד ואפילן ציינתי את זה בתגובה שלי. אין חובה לצרוך דיור לרכישה ולכן אני לא משוכנע שחייבים להכניס את זה. הוצאות דיור זה לצורך העניין שכירות/משכנתא, מבחינתי, אין ספק ששניהם גדלו. עובדים עם מה שיש, עד שמישהו ינער את הלמ"ס.
אחד המרצים שלי אמר לי פעם שזה מסובך יותר כי יש תקינה בינלאומית במדידות מסוימות שהלמ"ס מחויב אליה גם אם היא לא בדיוק מתקשרת עם המציאות בישראל

מניות זה לא מוצר צריכה. מגורים כן. חלק מהאנשים בוחרים לצרוך מגורים ע״י שכירות וחלק ע״י רכישה. למה לא לכלול מדד של עלות הרכישה במדד המכיר לצרכן?
התשובה היא - עצלנות/עיוולות של הלמ״ס, כפי שברור מהכישלון שלהם למדוד אפילו את עלות השכירות.
בשום מקום בעולם לא כוללים מחירי נדל"ן, אין שום הגיון בלמדוד מחירים / אבטלה / כל דבר אחר במתודולוגיה שונה משאר העולם

חלק האנשים באוכלוסייה שרוצה לקנות דירה בזמן הקרוב לצורך מגורים הוא קטן מאוד, למה מדד המחירים לצרכן צריך לשקף את זה?

בשום מקום בעולם לא כוללים מחירי נדל"ן, אין שום הגיון בלמדוד מחירים / אבטלה / כל דבר אחר במתודולוגיה שונה משאר העולם

חלק האנשים באוכלוסייה שרוצה לקנות דירה בזמן הקרוב לצורך מגורים הוא קטן מאוד, למה מדד המחירים לצרכן צריך לשקף את זה?
זה לא משנה איך אתה קורא למדד או מה השיטה שאתה משתמש בה - דיור זה מוצר צריכה בסיסי, והוא לא נמדד רק בשכ״ד. אם העלות של לרכוש דירת מגורים לא היה שיקול כלכלי אצל המשק בית הממוצע, לא היה לך את מצוקת מחירי הדיור בארץ.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ג איזה מדד צריך להשוות לתשואות של מסלולים מנוהלים שוק ההון 14
Y מתלבט איזה מדד לבחור בין 3 מדדים ל-20-30 שנה הבאות שוק ההון 3
A מישהו יודע איזה השקעות צמודות מדד יש היום? שוק ההון 10
מ אחרי איזה מדד עוקב ה ETF של סין FXI? שוק ההון 8
H איזה קרן מחקה את מדד תא125 הכי נאמנה? שוק ההון 3
4 איזה קרן מחקה עוקבת את מדד סנופי( הכי מדוייק s&p500 שוק ההון 14
ש חוץ מיס/הוט איזה רשת אתם ולמה? צרכנות פיננסית 5
מ מי שמעונין לקנות ביטקיון אמיתי ולא קרן שמחכה את הביטקיון איזה מהאפשריות עדיף השקעות אלטרנטיביות 1
D איזה בית השקעות נותן דו"חות מס צרכנות פיננסית 8
מ איזה טופס אני צריך ממיטב דש? מיסים 8
מ איזה מסמך אני צריך לבקש ממיטב ד"ש שיביאו לי בשביל שאדע מה היה העלות של המניות כשקניתי אותם? שוק ההון 8
ד דרך איזה בית השקעות אפשר לקנות ביטקוין ? השקעות אלטרנטיביות 2
E איזה עתיד (נורא) מצפה לי? יומני מסע אישיים 74
E איזה מכשירים פיננסיים עדיף לפדות ברכישת דירה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
D לבעל עסק ריווחי - איזה סיבה יש לא להשקיע דרך חברה בעמ מיסים 8
F שכונה חדשה איזה קבלן ביקש היתר ואיזה קיבל נדל"ן 1
א איזה מסלול כדאי לי לסגור במשכנתא? נדל"ן 13
ד איזה אג"ח לקנות? שוק ההון 3
B מיסוי דיבידנדים מ-ETF אג"ח (או: איזה באלגן) מיסים 9
P איזה מחברות הפנסיה עם אאוטסורסינג לממשק מעסיקים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
fizban קרן השתלמות IRA - עם איזה בנק אתם עובדים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 36
O איזה הקצאת נכסים לעשות שוק ההון 3
S איזה חברות לדעתכם חסרות בתל אביב 125? פוסטים מאיכות נמוכה 0
א איך לבחור איזה מסלול לסגור במשכנתא נדל"ן 17
tomer111 איזה ערוץ ספורט מספק שידורים חיים כדורגל ישראלי,אירופאי,טורנירי טניס,כדורסל? (ליגות מקצועיות לא בתי ספר) פוסטים מאיכות נמוכה 0
S משכנתא - איזה מסלול לסגור קודם? נדל"ן 4
B קניית מט"ח לחשבון מט"ח מבנק - איזה שער? צרכנות פיננסית 6
א חיסכון חודשי - איזה מוצר הכי יתאים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
1337justme לחצן מצוקה לקשישים - איזה מומלץ? אוף טופיק 17
ל מעוניין להפסיק לרכוש שישיות מים - איזה פתרון קיים יש? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 51
I איזה מניות או מדדים עולים בזמן משבר? שוק ההון 6
I איזה etf מחזיק אג״ח ממשלת אוקריאנה? שוק ההון 0
V איזה מסלול הייתם מסלקים? נדל"ן 24
השקעה לא מזל איזה משפט/מוטו מלווה אתכם לעצמאות כלכלית ? פוסטים מאיכות נמוכה 3
deussex רכישת רכב חדש - איזה כדאי ? מבולבל מאוד, ועליית מחירים צרכנות פיננסית 62
adamshalev ספרו איזה השקעות עבדו לכם ב-2021 ואיזה לא? שוק ההון 95
F חוץ מהייטק איזה תחומים רווחים עוד היום בסקטור השכיר ? התפתחות אישית 70
Tsachi01 איזה סמארטפון יש ברשותכם? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 91
E קופות גמל להשקעה. איזה מסלול לבחור באנליסט? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
L האם יש הבדלים באיכות הבנייה של בניינים חדשים ואיך יודעים איזה בניין איכותי? נדל"ן 35
TheOneTech על איזה טוסטר אובן תמליצו? אוף טופיק 0
M תואר בכלכלה - איזה מגמה לקחת? התפתחות אישית 7
Y האם יש איזה כלי כלי שמאפשר לקבל התראה ברגע שטריגר מופעל... שוק ההון 5
Y איזה גופים מציעים IRA? פוסטים מאיכות נמוכה 32
Y עבור איזה סכום הייתם מגישים דו"חות כדי לקבל החזר מס מיסים 9
B איזה א.ממשלתי להחזיק כדי לאזן sp500 ללא גידור מט״ח שוק ההון 8
P איזה מסמך קבלה לתת לפקדון זמני? פוסטים מאיכות נמוכה 0
ע איזה אתרים מומלצים לאזרחי ארה"ב (F-BAR, החזר מס, מענק טראמפ(קורונה))? מיסים 2
R איזה הנדסאי כדאי ללמוד התפתחות אישית 18
O איך יודעים איזה חברות חדשות הולכות להיסחר בבורסה? שוק ההון 7

נושאים דומים

Back