על איזה מדד צריך להסתכל כדי לדעת האם הכלכלה טובה?

יוסף לוי

משתמש סולידי
דירוג
6
על איזה מדד צריך להסתכל כדי לדעת באיזו מדינה כדאי לחיות מבחינה כלכלית? על איזה מדד צריך להסתכל כדי לדעת האם נתניהו שיפר את הכלכלה? תמ"ג? תל"ג? שכר ממוצע? שכר חציוני? חוב ציבורי? אבטלה? האם יש גרף אחד עליו אני יכול להסתכל כדי לדעת האם הכלכלה טובה יותר או לא? האם יש מדד כלשהו שבודק את זה ומשקלל את הכל?

תודה וסליחה על הבורות

adamshalev

מודרטור
דירוג
19,840
לא יודע, אבל אני לא חושב שאפשר לענות על השאלה בצורה אוניברסלית, אלא שהיא תלויה בך. אם השאלה היא עבורך:
אתה בעל מקצוע ותארים או לא?
אתה צריך לעבוד או שאתה כבר בפרישה?
אתה צעיר/מבוגר/זקן?
אתה לבד או עם בת זוג? עם ילדים?
האם שפה/תרבות הם מחסום או שיקול עבורך?
האם סיננת לפני כן מדינות שאין לך יכולת חוקית להגר אליהן?

היה לי רעיון פעם שהזכרת לי עכשיו: Tinder למדינות ומהגרים. מדינות מחפשות מהגרים ״איכותיים״ ומהגרים מחפשים מדינות ״איכותיות״. למה לא לשדך ביניהם?

נערך לאחרונה ב:

יוסף לוי

משתמש סולידי
דירוג
6
לא יודע, אבל אני לא חושב שאפשר לענות על השאלה בצורה אוניברסלית, אלא שהיא תלויה בך. אם השאלה היא עבורך:
אתה בעל מקצוע ותארים או לא?
אתה צריך לעבוד או שאתה כבר בפרישה?
אתה צעיר/מבוגר/זקן?
אתה לבד או עם בת זוג? עם ילדים?
האם שפה/תרבות הם מחסום או שיקול עבורך?
האם סיננת לפני כן מדינות שאין לך יכולת חוקית להגר אליהן?

היה לי רעיון פעם שהזכרת לי עכשיו: Tinder למדינות ומהגרים. מדינות מחפשות מהגרים ״איכותיים״ ומהגרים מחפשים מדינות ״איכותיות״. למה לא לשדך ביניהם?

אני לא באמת שואל כדי להגר, אלא רק כדי לדעת האם נתניהו אכן שיפר את כלכלת ישראל. הוא מתגאה בנתונים מסוימים (כמו מדד החדשנות), אבל יש נתונים אחרים (כמו מחירי הדיור) שדווקא לא נראים טוב. אז רציתי לבדוק אם יש מדד אחד עליו אפשר להסתכל ולראות האם המהלכים שהוא עשה הועילו או הזיקו. לאו דווקא ספציפית לי, אלא לכל המדינה ואזרחי ישראל. אז אין? חבל...

תודה בכל מקרה.

Shlomi Z

משתמש בכיר
דירוג
4,088
אני לא באמת שואל כדי להגר, אלא רק כדי לדעת האם נתניהו אכן שיפר את כלכלת ישראל. הוא מתגאה בנתונים מסוימים (כמו מדד החדשנות), אבל יש נתונים אחרים (כמו מחירי הדיור) שדווקא לא נראים טוב. אז רציתי לבדוק אם יש מדד אחד עליו אפשר להסתכל ולראות האם המהלכים שהוא עשה הועילו או הזיקו. לאו דווקא ספציפית לי, אלא לכל המדינה ואזרחי ישראל. אז אין? חבל...

תודה בכל מקרה.
ארוך, לא מייגע, שווה בדיקה.

Mamaof

משתמש ותיק
דירוג
825
האם נתניהו אכן שיפר את כלכלת ישראל.
אין לך דרך לדעת האם יוזמה שנתניהו ספציפית קידם השפיעה לטובה ולרעה כי העולם הרבה יותר רנדומלי מזה, יש מיליארד משתנים, מהלכים "חכמים ונכונים" עשויים להוביל, במקריות, לאירועים שליליים ולהפך. מציע לך לקרוא את הספר "ברבור שחור".
ומעבר לזה - האם אתה משייך לנתניהו גם פעולות שנעשו ע"י חברי מפלגתו אבל לא על ידיו? חברי מפלגות אחרות?

גם אם גנרל בחר לצאת למלחמה והפסיד בה - זה לא אומר שההחלטה שלו לא הייתה "נכונה" או "חכמה" (וכמובן שלהפך - החלטה טיפשית לצאת למלחמה יכולה להסתיים בניצחון).

נעם בלה בלה

משתמש בכיר
דירוג
2,100
כלכלה "טובה" עבור מי?

בגדול כל המדדים שציינת נכונים ויש נוספים שכדאי להתייחס אליהם:
שיעור האבטלה
שיעור ההשתתפות בכח העבודה
שכר חציוני ריאלי
שכר ממוצע ריאלי
תמ"ג - שיעורי צמיחה
יחס חוב/תוצר
עמידה ביעדי גרעון
דירוג אשראי של מדינת ישראל
ועוד ועוד.

בלי להיכנס לדיון פוליטי אציין עובדתית שרוב המדדים המאקרו כלכליים שאני מכיר לרבות אלו שציינתי פה השתפרו מאוד בעשר השנים שביבי ראש ממשלה. זו עובדה, לא פרשנות, ואני לא מחפש להיכנס לדיונים עם אנשי הפורום האם ניתן או לא ניתן לזקוף זאת לזכותו.

נעם בלה בלה

משתמש בכיר
דירוג
2,100
אבל יש נתונים אחרים (כמו מחירי הדיור) שדווקא לא נראים טוב.
מחירי הדיור משוקללים במדד המחירים לצרכן ולכן בהסתכלות על נתוני שכר ריאליים תוכל לקבל תשובה שכבר כוללת את זה. ניתן ורצוי להתווכח על האם משקולות המדד משקפות נכונה את המציאות - בעיניי הוצאות דיור צריכות לתפוס מקום גדול יותר במדד, הם היו 25% וירדו עכשיו ל24.1%.

יש מדדים אחרים שיותר קריטיים לי שבהם אנחנו לא יוצאים טוב, בעיקר כאלה הקשורים לשחיתות, ריכוזיות, רגולציה, הקושי למשקיעים זרים להשקיע פה והקושי לחברות לעשות פה עסקים. רפרנסים בשפע אם זה מעניין אותך

adamshalev

מודרטור
דירוג
19,840
מחירי הדיור משוקללים במדד המחירים לצרכן ולכן בהסתכלות על נתוני שכר ריאליים תוכל לקבל תשובה שכבר כוללת את זה
אמממממ....
https://m.calcalist.co.il/Article.aspx?guid=3730704

דבר ראשון רק השכירות, לא עלות הנכסים.
דבר שני הכשלון המביך של הלמ״ס למדוד משהו כזה פשוט בצורה לא מטומטמת הוא באמת חסר הסבר (אמרנו כבר שלסמוך על הממשלה למדוד אינפלציה זה אוקסימורון?)

adamshalev

מודרטור
דירוג
19,840
לגיטימי, לא? גם מחירי המניות לא נכללים במדד.
מניות זה לא מוצר צריכה. מגורים כן. חלק מהאנשים בוחרים לצרוך מגורים ע״י שכירות וחלק ע״י רכישה. למה לא לכלול מדד של עלות הרכישה במדד המכיר לצרכן?
התשובה היא - עצלנות/עיוולות של הלמ״ס, כפי שברור מהכישלון שלהם למדוד אפילו את עלות השכירות.

Yoss

משתמש בכיר
דירוג
4,551
מניות זה לא מוצר צריכה. מגורים כן
מגורים כן, בעלות על דירה לא. אנשים לא מכחישים את זה - הם מדברים על בטחון שזה נותן להם, על "חסכון" של השכירות ש"הולכת לפח" וכו'. השקעה לכל דבר.
ובכל מקרה, זו לא הוצאה שוטפת, כך שדי בעייתי לשקלל את זה למדד של צריכה שוטפת.

נעם בלה בלה

משתמש בכיר
דירוג
2,100
אמממממ....
https://m.calcalist.co.il/Article.aspx?guid=3730704

דבר ראשון רק השכירות, לא עלות הנכסים.
דבר שני הכשלון המביך של הלמ״ס למדוד משהו כזה פשוט בצורה לא מטומטמת הוא באמת חסר הסבר (אמרנו כבר שלסמוך על הממשלה למדוד אינפלציה זה אוקסימורון?)
אני מסכים שיש בעייתיות עם משקולות המדד ואפילן ציינתי את זה בתגובה שלי. אין חובה לצרוך דיור לרכישה ולכן אני לא משוכנע שחייבים להכניס את זה. הוצאות דיור זה לצורך העניין שכירות/משכנתא, מבחינתי, אין ספק ששניהם גדלו. עובדים עם מה שיש, עד שמישהו ינער את הלמ"ס.
אחד המרצים שלי אמר לי פעם שזה מסובך יותר כי יש תקינה בינלאומית במדידות מסוימות שהלמ"ס מחויב אליה גם אם היא לא בדיוק מתקשרת עם המציאות בישראל

מוריארטי

משתמש ותיק
דירוג
488
מניות זה לא מוצר צריכה. מגורים כן. חלק מהאנשים בוחרים לצרוך מגורים ע״י שכירות וחלק ע״י רכישה. למה לא לכלול מדד של עלות הרכישה במדד המכיר לצרכן?
התשובה היא - עצלנות/עיוולות של הלמ״ס, כפי שברור מהכישלון שלהם למדוד אפילו את עלות השכירות.
בשום מקום בעולם לא כוללים מחירי נדל"ן, אין שום הגיון בלמדוד מחירים / אבטלה / כל דבר אחר במתודולוגיה שונה משאר העולם

חלק האנשים באוכלוסייה שרוצה לקנות דירה בזמן הקרוב לצורך מגורים הוא קטן מאוד, למה מדד המחירים לצרכן צריך לשקף את זה?

adamshalev

מודרטור
דירוג
19,840
בשום מקום בעולם לא כוללים מחירי נדל"ן, אין שום הגיון בלמדוד מחירים / אבטלה / כל דבר אחר במתודולוגיה שונה משאר העולם

חלק האנשים באוכלוסייה שרוצה לקנות דירה בזמן הקרוב לצורך מגורים הוא קטן מאוד, למה מדד המחירים לצרכן צריך לשקף את זה?
זה לא משנה איך אתה קורא למדד או מה השיטה שאתה משתמש בה - דיור זה מוצר צריכה בסיסי, והוא לא נמדד רק בשכ״ד. אם העלות של לרכוש דירת מגורים לא היה שיקול כלכלי אצל המשק בית הממוצע, לא היה לך את מצוקת מחירי הדיור בארץ.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ג איזה מדד צריך להשוות לתשואות של מסלולים מנוהלים שוק ההון 14
מ אחרי איזה מדד עוקב ה ETF של סין FXI? שוק ההון 8
H איזה קרן מחקה את מדד תא125 הכי נאמנה? שוק ההון 3
4 איזה קרן מחקה עוקבת את מדד סנופי( הכי מדוייק s&p500 שוק ההון 14
T על איזה טוסטר אובן תמליצו? אוף טופיק 0
י איזה פלטפורמה אני מחפשה? ברוקרים ופלטפורמות מסחר 8
M תואר בכלכלה - איזה מגמה לקחת? התפתחות אישית 7
Y האם יש איזה כלי כלי שמאפשר לקבל התראה ברגע שטריגר מופעל... שוק ההון 4
Y איזה גופים מציעים IRA? פוסטים מאיכות נמוכה 32
Y עבור איזה סכום הייתם מגישים דו"חות כדי לקבל החזר מס מיסים 9
B איזה א.ממשלתי להחזיק כדי לאזן sp500 ללא גידור מט״ח שוק ההון 8
P איזה מסמך קבלה לתת לפקדון זמני? פוסטים מאיכות נמוכה 0
T איזה הבדלים יש בין סוגים של קרנות/קופות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
ע איזה אתרים מומלצים לאזרחי ארה"ב (F-BAR, החזר מס, מענק טראמפ(קורונה))? מיסים 2
R איזה הנדסאי כדאי ללמוד התפתחות אישית 18
O איך יודעים איזה חברות חדשות הולכות להיסחר בבורסה? שוק ההון 7
Tsachi01 קרן השתלמות : איזה מסלול כדאי לבחור? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 12
R עזרה לגבי איזה קורס ללמוד התפתחות אישית 5
G כלכלן - איזה כישורים ללמוד כדי לשפר אטרקטיביות בשוק העבודה? התפתחות אישית 4
T איזה איש מקצוע יתאים? צרכנות פיננסית 4
Yuvalbuz3 איזה דלתות מדמח פותח חוץ מתכנות ? התפתחות אישית 21
T על איזה דירה לקחת את המשכנתא הפוכה צרכנות פיננסית 10
מ איזה רכב מומלץ לקנות? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 35
S מישהו יודע איזה טופס צריך למלא כדי לקבל את המענק שהמיסים שלנו ממנים לנו? פוסטים מאיכות נמוכה 5
Y לומד את התחום ומקווה להתחיל להשקיע בקרוב - דרך איזה גוף עדיף להשקיע? שוק ההון 1
H איזה ברוקר הכי מתאים לי ? שוק ההון 60
נ דיונים בפורומים, איזה כותב משפיע על דעתכם יותר? אוף טופיק 38
מ איזה אחוז תשואה יספק אתכם מנדל"ן להשקעה? נדל"ן 12
Danielovich Dragon Protfoloio - איזה תיק עושה הכי הרבה תשואה ב100 שנה האחרונות? שוק ההון 12
Rio להבין מהעו"ש בבנק איזה כרטיס אשראי ספציפי מחייב? צרכנות פיננסית 13
amikal עקב נגיף הקורונה: איזה מניות\מדדים ירדו ? שוק ההון 11
M עם איזה חסכון יוצא עתודאי בוגר יח' מודיעין/טכנולוגיה? אוף טופיק 31
ש איזה מודם/ראוטר בייתי טוב שווה לקנות? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 1
4 איזה מוסד פיננסי יותר יציב בנק או בית השקעות כדוגמת ibi שוק ההון 1
ה לקנות דירה או לחכות? עד איזה סכום? נדל"ן 10
T איזה דרכים חוקיות ושפויות קיימות לקבלת הטבות מס? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 13
L הובלת מקרר (חדש מהחנות) האם יש איזה עניין של המתנה (שמן?) לפני חיבורו אל החשמל? צרכנות פיננסית 2
amikal איזה אפיקי השקעה מניבים תשואה בתקופת מיתון? שוק ההון 19
G איזה חומרי ניקוי חייב? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 23
G כמה יוצא ההבדל וגם איזה סימבול מדובר שוק ההון 7
G מתלבט איזה כרטיס אשראי להזמין. צרכנות פיננסית 12
O נוסע המון ... איך / איזה רכב לקנות ? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 18
K איזה קופת חולים? צרכנות פיננסית 17
L איזה מלגות אתם מכירים לסטודנטים שנה א'/ב'? ללא התנדבות אוף טופיק 21
aeh איזה לוח נדלן הכי יעיל נדל"ן 10
adamshalev סקר: איזה סוג של משקיע אתם? שוק ההון 37
A איזה מסלול אתם הייתם סוגרים מהמשכנתה נדל"ן 11
amikal איזה אופציות יש למינוף בשוק ההון? שוק ההון 15
A האם כדאי להזמין "בדק בית" לדירה חדשה? ואם כן איזה? צרכנות פיננסית 10