• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מסלול מדדי מניות - פנסיה מול גמל - השוואת תשואות

geocow

משתמש רשום
דירוג
7
רציתי לחלוק איתכם את ההשוואה שעשיתי בין מסלולי המניות עוקבות המדדים בפנסיה מול גמל. קרן פנסיה במסלול מניות עוקבת מדדים היא דבר יחסית חדש. שני המסלולים שכרגע קיימים הם "איילון מיטב מקיפה פאסיבי- מדדי מניות" ו"הפניקס מסלול פאסיבי - מדדי מניות חול". שתי הקופות האלו נפתחו בתחילת 2016. לתאריך תחילת ההשוואה בחרתי בחודש שבו שתי הקרנות צברו מליון ש"ח כל אחת. לדעתי אין טעם להשוות ביצועים על קרן שהיא קטנה מדי, כיוון שהתשואות שלה נתונות למניפולציות. לכן ההשוואה בוצאה מ7/2016 - 12/2018.

פנסיה - איילון מיטב מקיפה פאסיבי- מדדי מניות: 14.66%
פנסיה - הפניקס מסלול פאסיבי - מדדי מניות חו"ל: 13.99%
גמל - הלמן אלדובי SP500 מחקה: 20.7%
גמל - אקסלנס גמל פאסיבי- מדדי מניות: 17.64%
גמל - הלמן-אלדובי גמל פאסיבי - מדדי מניות חו"ל: 16.44%
גמל - מיטב דש גמל פאסיבי מדדי מניות: 15.47%
גמל - הלמן-אלדובי גמל מחקה מדד ת"א 35: 5.27%
(תשואת אג"ח מיועדות (4.86%+מדד) לתקופה ~ 14.51%)

האם אתם חושבים שהתשואות של קרנות הפנסיה עוקבות המדדים הן סבירות? אני אישית נמצא בקרן של הפניקס במדדי מניות חו"ל ומנסה להבין האם הקרן מתפקדת בצורה סבירה או לא? על פניו נראה שהביצועים של הקרן קצת חלשים. אם אפשר לבנות תשואת ייחוס לקרן הזאת, הייתי מעריך שזה בקירוב:
30% אג"ח מיועדות
70% גמל - הלמן-אלדובי גמל פאסיבי - מדדי מניות חו"ל.
מה שהיה אמור להניב תשואה של 15.86%. ז"א הקרן נתנה תשואת חסר של 1.87%, שזה קצת מאכזב. אם התשואות על קרנות הפנסיה הן כאלו נמוכות, כדאי אולי לשקול להשקיע את כספי הפנסיה בקופ"ג ולרכוש ביטוחים בנפרד. מה אתם חושבים?

בפעם האחרונה שבדקתי את הרכב הנכסים של קרן הפנסיה של הפניקס ניתן היה לראות תחת חוצץ "חוזים עתידיים - לא סחיר" שההשקעות מגודרות מט"ח, ובשנה כמו 2018 זה פגע משמעותית בתשואה.
כמו כן, בדיונים בעבר שהקרן של הפניקס משנה מדיניות השקעה והיא לא פאסיבית לגמרי, כך שאין לה באמת מדד יחוס.

על פניו נראה שהביצועים של הקרן קצת חלשים.
אתה אומר את זה בהתבסס על מה? אתה רוצה לקבל תשואות כמה שיותר גבוהות או מעקב כמה שיותר מדוייק?
אני לא בדקתי את המספרים אל מול הbenchmarks אבל יכול להיות שהפניקס עוקבת בצורה טובה יותר מאשר איילון או הלמן-אלדובי.
הייתי מעדיף שהמסלול שאני משקיע בו יתן מעקב מדוייק וישא %X תשואה מאשר תשואת עודף של X+2% (כל זה כמובן בהתבסס על ההנחה שהתשואה העודפת היא זמנית בלבד).
הקרן של הפניקס משנה מדיניות השקעה והיא לא פאסיבית לגמרי, כך שאין לה באמת מדד יחוס.
להבנתי מדד ייחוס לא אומר במה היא משקיעה בפועל, אלא רק אלו ביצועים היא הייתה רוצה לחקות.
לכן מדד הייחוס שלה יכול להיות S&P500 והיא יכולה להשקיע 100% מהכסף שלה במזומן, להשיג תשואה של 0% בזמן שהS&P משיא 15% והכל בסדר (חוקית, זאת אומרת הS&P הוא עדיין מדד הייחוס שלה).

בפעם האחרונה שבדקתי את הרכב הנכסים של קרן הפנסיה של הפניקס ניתן היה לראות תחת חוצץ "חוזים עתידיים - לא סחיר" שההשקעות מגודרות מט"ח
הקרן חשופה למט"ח בשיעור של קרוב ל-70%. בנטרול מיועדות, זה אומר שהיא לא מגודרת.
להבנתי מדד ייחוס לא אומר במה היא משקיעה בפועל, אלא רק אלו ביצועים היא הייתה רוצה לחקות.
לכן מדד הייחוס שלה יכול להיות S&P500 והיא יכולה להשקיע 100% מהכסף שלה במזומן, להשיג תשואה של 0% בזמן שהS&P משיא 15% והכל בסדר (חוקית, זאת אומרת הS&P הוא עדיין מדד הייחוס שלה).
זה נכון חלקית - קרן לרוב תצהיר שמטרתה להשיג תשואה דומה ככל האפשר למדד הייחוס (עבור קרן מדדית) או להשיג תשואה עודפת (רוב האקטיביות). מנהל צריך נימוק משכנע דיו כדי לחרוג משמעותית מדפוס השקעה מתאים, ובמיוחד עבור קרן פאסיבית.
העובדה (אם נכונה) שהפניקס משנה לעיתים את הרכב מדד הייחוס שאחריו היא עוקבת באופן פאסיבי הופך אותה, פרקטית, לפחות פאסיבית. בנוסף, קשה לבדוק את ביצועיה מול מדד הייחוס אם מדד הייחוס "גמיש".
האם אתם חושבים שהתשואות של קרנות הפנסיה עוקבות המדדים הן סבירות
בהנחה שלא התכוונת לשאול האם התשואות של סנופי/יורוסטוקס/תא35 הן סבירות, אלא האם התשואות של קרנות הפנסיה העוקבות הן סבירות, אז אין טעם בהשוואת תשואות הקרנות לקרנות האחרות, אלא השוואת תשואת כל קרן למדד הייחוס. המנצח הוא מי שהגיע הכי קרוב, לא הכי רחוק.

האם בדקת את חוצץ "חוזים עתידיים-לא סחיר" ?

קרן לרוב תצהיר שמטרתה להשיג תשואה דומה ככל האפשר למדד הייחוס
אז? היא יכולה להצהיר
מנהל צריך נימוק משכנע דיו כדי לחרוג משמעותית מדפוס השקעה מתאים, ובמיוחד עבור קרן פאסיבית.
לא יודע מה זה אומר.. "צריך"? זה מחייב מתאם החוק? מה זה "לחרוג משמעותית"? למי הוא "צריך" לספק הסברים?

מעבר לכך - אני אמנם נתתי דוגמה קיצונית אבל הדיונים פה בפורום עוסקים בהפרשי אחוז בודד מנכס המעקב, דבר שעליו אני בטוח שהוא לא "יצטרך" לתת הסברים לאף אחד (בטח אם זה אחוז עודף רחמנא ליצלן)

האם בדקת את חוצץ "חוזים עתידיים-לא סחיר" ?
אני לא באמת יודע איך לתרגם את הרשום שם להשפעה בפועל על חשיפת הקרן. אני כן רואה שיש שם חוזים (לשני הכיוונים) על דולר ועל ליש"ט, בזמן שאין בנכסי הקרן נכסים בליש"ט (אבל יש בין יפני).
אני מתבסס על נתוני חשיפה בפועל לפי פנסיה נט.
אז? היא יכולה להצהיר
לא יודע מה זה אומר.. "צריך"? זה מחייב מתאם החוק? מה זה "לחרוג משמעותית"? למי הוא "צריך" לספק הסברים?
יש לזה משמעות חוקית. לא ממש התעמקתי אז אולי אני לא מדייק בהפניות ואולי יש הפניות טובות יותר, אבל ראה לדוגמה כאן. אני לא בטוח מה הסנקציות, כאן ניתן למצוא סנקציות על חריגה משיעורי השקעה, אבל אני לא משוכנע שזה אותו דבר.

תודה על ההתייחסות. אני מסופק באשר לנכונות נתון החשיפה בפנסיה נט והאם הם יורדים לרזולוציות הנכונות.

נערך לאחרונה ב:
תודה על ההתייחסות. אני מסופק באשר לנכונות נתון החשיפה בפנסיה נט והאם הם יורדים לרזולוציות הנכונות.
מקבל את ההסתייגות (אני לא יודע האם ועד כמה הם מדייקים), אבל האם אתה הבנת אחרת את החוזים שם? יודע להסביר מה מטרתם ומה משקל השפעתם?

לא. לצערי, אינני מכיר את הנושא. מכיוון שהקרן מוגדרת כמנייתית למעט חלק המיועדות, אני משער שמטרת החוזים לגדר ולא להוסיף רכיב של השקעה במט"ח לשאר ההשקעות.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ה מיטב גמל להשקעה מסלול פאסיבי - מדדי מניות, תשואה לא מוסברת פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
O מסלול פנסיה - מדדי מניות חו"ל פסיבי מול מסלול מניות רגיל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
ג מחפש קרן פנסיה עם מסלול עוקב S&P500 או מדדי מניות חו"ל צרכנות פיננסית 16
ק אי.בי.אי. מסלול פאסיבי מדדי מניות בחו"ל שוק ההון 11
S שאלה לגבי דמי ניהול במיטב דש - מסלול פאסיבי מדדי מניות שוק ההון 2
Fitch [קבוצת רכישה] קרן הפנסיה "הפניקס" - מסלול מחקה מדדי מניות חו"ל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 343
נימי גרעון אקטוארי + פנסיה עם מסלול עוקב מדדי מניות צרכנות פיננסית 12
A הפניקס מחקה מדדי חו"ל שינוי מסלול לs&p 500 צרכנות פיננסית 1
H קרן פנסיה פניקס מסלול מחקה מדדי חול או הלמון אלדובי מסלול s&p500 צרכנות פיננסית 109
ת תשואות זהות באותו מסלול- SP500? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
צ העלאת דמי ניהול בשינוי מסלול השקעה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
M שינוי מסלול השקעה בפנסיה - תוך כמה זמן? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
A ניודים מגוף אחד לאחר, שינוי מסלול השקעה - מה ידוע ומה לא ידוע? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
B תשואות של מסלול פנסיה לפי חודש (מחקה מדד s&p 500) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
מ מה קורה לתשואות קיימות כשמחליפים מסלול פנסיה/קה"ש? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
TalYaro1 מסלול בחיסכון ארוך טווח עם נטייה וחשיפה לרכיבי P/E. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
M מחזור משכנתא - שעבוד שני, מסלול משתנה צמוד נדל"ן 2
B כסף בקופ"ג שמיועד לדירה בעוד שנה. לאיזה מסלול להעביר? צרכנות פיננסית 1
B כסף בקופ"ג שמיועד לדירה בעוד שנה. לאיזה מסלול לעבור בינתיים? צרכנות פיננסית 0
א מסלול פטור או מס שולי בהשכרת דירה מיסים 7
B בחירת מסלול אצל אקסלנס שוק ההון 4
M מדוע קיים אצלי פער גדול בין קרנות פנסיה והשתלמות בעלות מסלול זהה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
ס שינוי מסלול לימודים התפתחות אישית 13
amit מסלול משכנתא משתנה כל 5 עוגן אגח לא צמוד נדל"ן 2
J סגירת מסלול משכנתא אל מול השקעה בפקדון נדל"ן 9
סנופקין מחפש עצה: כסף ממניות לסגירת מסלול פריים? נדל"ן 16
R החזרת משכנתא - מסלול פריים אל מול השארת הכסף בקופת גמל להשקעה נדל"ן 5
E קיצור מסלול משכנתא לא משנה ריביות? נדל"ן 28
י פנסיה או השתלמות - מסלול מחקה nasdaq 100 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
T מסלול פנסיה כתלות בגיל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
TheTieMan שינוי מסלול - הפקדות עבר + הפקדות עתיד או רק הפקדות עתיד? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
N מישהו מכיר מסלול במיטב הנקרא "מיטב גמל עוקב מדדים גמיש" פוסטים מאיכות נמוכה 3
A שיקולים בבחירת מסלול ביטוחי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
Michel שינוי מסלול ביטוח אובדן כושר עקב עלות גבוהה מאוד ככל שמתבגרים. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
א איזה מסלול כדאי לי לסגור במשכנתא? נדל"ן 13
ס בחירת מסלול מס להשכרה - 10% או פטור חלקי: האם ניתן לקזז הוצאות גדולות של התקנת המזגן / אי השכרה? מיסים 4
ה ניכוי הוצאת שכר דירה מסלול 10% נדל"ן 6
ד התלבטות באיזה מסלול לעשות פירעון חלקי של המשכנתא נדל"ן 15
ה השקעת סכום לסגירת מסלול משכנתא - עכשיו או לחכות נדל"ן 7
E מיסוי בגין השכרת דירה - מסלול מס מלא מיסים 4
ד בחירת מסלול לימודים - העברית? רייכמן? התפתחות אישית 5
Finfree קה"ש ילין לפידות מסלול מנייתי-איך לזהות חשיפה למדדים השונים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
א קיזוז הפסד הון מול מימוש רווחים באופציות (סעיף 102 מסלול הוני) מיסים 2
L מסלול מחקה מדד בקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
א מסלול מחקה מדד SP500 - חסר היסטוריה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
Y האם יש מסלול פסיבי או IRA בתוכנית "חסכון לכל ילד"? פוסטים מאיכות נמוכה 63
M מנסה לעבור מסלול השקעה בפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
M מסלול השקעה קרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
Y האם כדאי לסגור מסלול פריים? נדל"ן 6
Z האם מסלול עוקב מדדים בקופות גמל הוא מנוטרל מט״ח ? פוסטים מאיכות נמוכה 37

נושאים דומים

Back
למעלה