• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מנסה לקפוץ למים ... חסכון לארבעה ילדים

יש משהו ספציפי שלא ברור? נדמה שבתגובות הוצגו מספר חלופות שקיימות היום בשוק לתוכנית שלך, עם היתרונות וחסרונות שלהם.
את ההחלטה הפיננסית של מה מתאים אתה צריך לקבל בעצמך.

וכן - כל התשואות כאן שנתיות. נשמע נמוך? זה המצב בשוק - התשואה על אפיק סולידי, לא מסוכן ולא תנודתי, נמוכה ביותר עכשיו (ריבית בנק ישראל היא 0.1% שנתי).

ריבית שנתית של 2.55% צמודה למדד לדעתי זה טוב מאוד בהתחשב שהסיכון היחיד שאתה לוקח על עצמך זה קריסה של הבנק עצמו ללא תלות בשוק ההון.

בקרנות מחקות יש לך סיכוי לתשואה יותר טובה אבל ביחד עם הסיכוי מגיע הסיכון של הקרן עצמה.

האם לדעתך הסיכוי לקבל 20 אלף שקל יותר שווה את הסיכון להפסיד חלק לא מבוטל מהקרן שכבר צברת?

לדעתי 10 שנים עד שהבכור ירצה את חלקו זה בהחלט לא מספיק בשביל להתאושש מנפילה בבורסה.

מדובר בדרך כלל בחסכונות ישנים.

לי יש חיסכון דומה, שם אני מקבל 4.5 אחוז צמוד למדד.

הייתי משלם הרבה כדי לקבל כזה דבר היום (:.

לדעתי הפקדון שיש לך אינו צמוד מדד. עשינו השוואות בין בנקים שונים לאחרונה והכי גבוה שהגענו אליו היה 2.5 לחסכון של שש שנים לא צמוד מדד.
בכל הבנקים שבדקנו צמודי המדד מעולם לא עברו את האחוז. הכי גבוה אולי 0.9 לטווח ארוך

הייתי ממליץ לך לבדוק שוב עם הבנקאי אם הפקדון צמוד מדד או לא, כי אם כן נשמח לפרטים, אנחנו עוברים לבנק שלך

לדעתי הפקדון שיש לך אינו צמוד מדד. עשינו השוואות בין בנקים שונים לאחרונה והכי גבוה שהגענו אליו היה 2.5 לחסכון של שש שנים לא צמוד מדד.
בכל הבנקים שבדקנו צמודי המדד מעולם לא עברו את האחוז. הכי גבוה אולי 0.9 לטווח ארוך

הייתי ממליץ לך לבדוק שוב עם הבנקאי אם הפקדון צמוד מדד או לא, כי אם כן נשמח לפרטים, אנחנו עוברים לבנק שלך
אתה מבין שהוא התחיל את הפיקדון לפני כמה שנים כאשר הריבית היתה יותר נורמאלית, נכון?

אה, לא לקחתי את זה בחשבון.. אני צעיר יחסית ולא כל כך מכיר את הבנקים של לפני כמה שנים

אתה מבין שהוא התחיל את הפיקדון לפני כמה שנים כאשר הריבית היתה יותר נורמאלית, נכון?

דיברתי עם הבנק ...
מתברר שבמידה ואני מתמיד ומסיים את התוכניות עד סופן, הריבית עולה ותגיע בסיום ל 3.9 שנתית.
התוכנית החלה לפני 10 שנים ותסתיים בעוד 5.
אם אני מבין מהלך הרוח של התגובות והמצב הנוכחי, עדיף יהיה לא לגעת בהן ???
אני שואל, כי במידה והייתי צריך את הכסף בעוד 5 שנים, אז אני מבין, אבל אם אני מאמין שאצטרך את הכספים רק בעוד 15 שנה, האם אז גם התשובה תהיה זהה ולא עדיף לפעול כבר כעת לכיוון המנייתי ?

עדיף לפעול כבר כעת לכיוון המנייתי
נכון להיום, ריבית 3.9% צמודה חסרת סיכון זה תנאים אקטרטיביים יחסית לתנאי השוק.
ההבדל בין התוכנית הנוכחית לבין השקעה מנייתית - התוכנית כרגע היא נטולת סיכון/תנודתיות ובעלת תשואה ידועה ומובטחת. תוכנית מנייתית היא בעלת סיכון/תנודתיות משמעותיים ובעלת תשואה צפויה (אבל לא מובטחת כמובן).

נערך לאחרונה ב:
ראשית, כל הכבוד על החסכון (1,200 ₪ לחודש)

שנית, עם כזו ריבית טובה ובלי רצון להשקיע יותר מדי בניהול ההשקעות, אתה במקום מספיק טוב. לא הייתי זז

עד כמה אתה תהיה חזק אם תפסיד כחמישים אחוז מהכסף (על הנייר)? תתפתה למכור או שתשאר בפוזיציה?
15 שנים זה לא 30. מציע שתחשוב על תיק סולידי יותר ממאה אחוז מניות.
<אני יוצא מנקודת הנחה שהפקדון שלו לא צמוד מדד. ייתכן וזה לא המצב>

הבעיה שאין השקעה טובה יותר. אם הוא ישים את כספו באג"ח, אותו חלק בהשקעה שלו יניב לו תשואה שלילית או נמוכה ביותר במונחים ריאליים במקרה הטוב. ונדל"ן זה לא אופציה במקרה הזה (למעט ריטים). אז נשארנו עם מניות בעצם.

יותר מזה, אישית (וזה אני, כן?) הייתי עושה לעצמי חיים קלים, וקונה בכל הכסף רק את המניה של Berkshire Hathaway. זה די דומה ללהשקיע בקרן מדדית רק ללא דמי ניהול, הפיזור הפנימי מספיק טוב (כמה עשרות חברות) והניהול מעולה. השאלה אם באפט יילך או יישאר די חסרת משמעות כי החברה כל כך גדולה שאין לו בכל מקרה הרבה אופציות השקעה, וכמעט כל התשואה נובעת מהחברות שכבר נמצאות בבעלות החברה ולא כל כך מהדברים החדשים שמידי פעם נרכשים לתיק.

בנוסף נחמד בשביל הרוגע והשלווה לקרוא את המכתבים השנתיים:
http://www.berkshirehathaway.com/letters/letters.html

אבל מי שנבהל ממניות, שישים בפקדון ויוותר על תשואה במשך 15 שנה.

נ.ב. אם מישהו אומר לך שהיום השוק יקר. שאל אותו מה הוא חושב שיהיה השוק בעוד 15 שנים? יקר יותר מהיום או זול יותר? אם התשובה היא יקר יותר אז זה די ברור שמשתלם לקנות היום אם זול יותר אז כמובן שעדיף לא לקנות בכלל לא היום ולא מחר.
זה לא נכון. אפילו אם שוק המניות היום (*עריכה) הוא נניח יקר ב-30% מאשר היום, עדיין כנראה שווה להשקיע בו בגלל שעדיין כנראה התשואה תהיה סבירה. לצורך העניין, במקום 4% ריאלי אולי 2% ריאלי. לעומת במקרה של אג"ח, שם זה יהיה מינוס או קצת חיובי במקרה הטוב, תלוי בהתפתחויות הריבית.

חברים תודה ...
את האמת הצלחתם לבלבל אותי ואפילו קצת לערער את הביטחון שלי ...

כאמור בעוד שבועיים יש לי תחנת יציאה של אחד הפקדונות ע"ס 35K. השניים האחרים (שלושה פיקדונות בסה"כ) יש תחנת יציאה בעוד חצי שנה. סה"כ כאמור 100K.
כל הפיקדונות מסתיימים בעוד 5 שנים !
להזכירכם מדובר בפיקדון עם ריבית שנתית של 2.55% - האם זה אכן נתון טוב ?!
אם זו ריבית צמודת מדד - אתה יכול בכיף להישאר שם בינתיים. אם זה לא צמוד מדד או בריבית משתנה - אז לא מדובר במציאה גדולה.

נערך לאחרונה ב:
ותר מזה, אישית (וזה אני, כן?) הייתי עושה לעצמי חיים קלים, וקונה בכל הכסף רק את המניה של Berkshire Hathaway.
את זה אתה חייב להסביר... איך זה צעד נכון לקנות בכל הכסף מניה של חברה אחת? (אני באמת סקרן להבין את הבסיס להמלצה הזו). איזה יתרון יש לזה על פני לקנות את כל שוק המניות העולמי או לפחות תיק מניות מפוזר היטב?

את זה אתה חייב להסביר... איך זה צעד נכון לקנות בכל הכסף מניה של חברה אחת? (אני באמת סקרן להבין את הבסיס להמלצה הזו). איזה יתרון יש לזה על פני לקנות את כל שוק המניות העולמי או לפחות תיק מניות מפוזר היטב?
ההסבר הוא פשוט.
אם אתה קונה מניה של ברקשייר אז אתה למעשה רוכש בבת אחת מניות של מספר גדול של חברות (לא זוכר בעל פה כמה) מסקטורים שונים.
זה כמו לקנות תעודת סל שמחזיקה 100% מהמניות של כל החברות שכלולות בה.

אם אתה קונה מניה של ברקשייר אז אתה למעשה רוכש בבת אחת מניות של מספר גדול של חברות (לא זוכר בעל פה כמה) מסקטורים שונים.
זה כמו לקנות תעודת סל שמחזיקה 100% מהמניות של כל החברות שכלולות בה.
אבל ברגע שקנית מניה של חברה אחת אתה חשוף להמון סיכונים שלא מיתרגמים לתשואה עודפת. למשל: מעילה, תביעה, החלטות אסטרטגיות שגויות של המנכ"ל וכו'.

אבל ברגע שקנית מניה של חברה אחת אתה חשוף להמון סיכונים שלא מיתרגמים לתשואה עודפת. למשל: מעילה, תביעה, החלטות אסטרטגיות שגויות של המנכ"ל וכו'.
זה היופי של ברקשייר, זו חברה אחת שמורכבת מכמה חברות שונות שכל אחת פועלת לחוד.

תשים לב שלא אמרנו שזה כמו לקנות מדד, זו פשוט דרך לקבל פיזור סיכונים ע"י רכישת מניה אחת בלבד שהוכיחה את עצמה.
אני אישית לא מחזיק (או מתכנן להחזיק) מניות שלה.

תשים לב שלא אמרנו שזה כמו לקנות מדד, זו פשוט דרך לקבל פיזור סיכונים ע"י רכישת מניה אחת בלבד שהוכיחה את עצמה.
ועדיין זו מניה אחת וחברה אחת בלבד. ושוב, בלי תלות בכמה חברות היא מחזיקה, עדיין מספיק שתתגלה איזו מעילה בהנהלה שם או משהו כזה, כלומר יש סיכונים מובנים להחזקה במניה אחת בלבד, ויותר גרוע, אלה סיכונים שלא מפוצים בתשואה.
אני מומחה קטן, אבל למשל גם ליהמן ברדרס הייתה חברת אחזקות ענקית שקרסה לא? בקיצור, אני לא יכול למצוא סיבה למה לקנות רק מניה אחת... ואיך זו לא ספקולציה.

ועדיין זו מניה אחת וחברה אחת בלבד. ושוב, בלי תלות בכמה חברות היא מחזיקה, עדיין מספיק שתתגלה איזו מעילה בהנהלה שם או משהו כזה, כלומר יש סיכונים מובנים להחזקה במניה אחת בלבד, ויותר גרוע, אלה סיכונים שלא מפוצים בתשואה.
אני מומחה קטן, אבל למשל גם ליהמן ברדרס הייתה חברת אחזקות ענקית שקרסה לא? בקיצור, אני לא יכול למצוא סיבה למה לקנות רק מניה אחת... ואיך זו לא ספקולציה.
יכולות להתגלות שם מליון מעילות - זה לא משנה. זו לא ערימה של מזומנים שאפשר לגנוב אלא אוסף של אחזקות בחברות שונות, עם אפס דמי ניהול והנהלה טובה שהחברה גם לא ממש תלויה בה. לקרוא לזה "חברה אחת" או "מניה אחת" זה כמו לקרוא לקרן על מדד כלשהו "מניה אחת".

מבחינת תשואה, לדעתי הם יעשו קצת יותר מה-S&P500 לטווח ארוך (אולי 1%-2% יותר) בגלל איכות יחסית טובה יותר של החברות שהיא מחזיקה מהממוצע.

בליהמן ברדרס הייתה בעיה של חוב, כאן אין בעיה כזו. זו גם חברה גדולה מכדי להיפגע מתביעה כזו או אחרת, לא שיש איזו עילה מיוחדת לתבוע אותם. חלק מהיופי שאין בחברה החלטות אסטרטגיות לקבל - הם פשוט מחזיקים אוסף של עסקים, וכל שנה משקיעים רק את תזרים המזומנים מהם, ולכן הסיכון כאן מאוד מוגבל וברור. אולי בעתיד הרחוק יתגבשו תנאים בעייתיים כלשהם, אבל לעשור הקרוב המצב נראה פנטסטי למדי.

נערך לאחרונה ב:
אבל לעשור הקרוב המצב נראה פנטסטי למדי.
גם אם נקבל את ההנחה שההערכה שלך נכונה ושאתה מסוגל לחזות טוב עשר שנים קדימה כפי שכתבת (וחלילה אני לא מזלזל, פשוט חושב שאיך שלא תסובב את זה - מדובר לא בהשקעה פאסיבית מפוזרת היטב, אלא בספקולציה, אולי מחושבת מאוד, אבל ספקולציה) - גם עשור זה לא בדיוק טווח ארוך.

גם אם נקבל את ההנחה שההערכה שלך נכונה ושאתה מסוגל לחזות טוב עשר שנים קדימה כפי שכתבת (וחלילה אני לא מזלזל, פשוט חושב שאיך שלא תסובב את זה - מדובר לא בהשקעה פאסיבית מפוזרת היטב, אלא בספקולציה, אולי מחושבת מאוד, אבל ספקולציה) - גם עשור זה לא בדיוק טווח ארוך.
לדעתי ציינתי שזה משהו שאני הייתי עושה עבור עצמי ואני לא ממש מדמיין את כולם רצים לעשות את זה.

מעניין אותי על פי איזה קריטריון אתה מגדיר את זה כספקולציה.

מבחינת פיזור על פני עסקים שונים, יש לך את זה. אפשר לטעון שבסופו של דבר יש לך השפעה ניהולית מרכזית וזה סיכון - אני מקבל את זה, אבל לדעתי יש בזה אספקטים חיוביים ולא שליליים, כי אני כן חושב שהניהול שם מוסיף ערך ולא גורע ממנו. ברגע שאני חושב שאני יודע לזהות מה זה ניהול טוב ותרבות אירגונית טובה, אין לי עניין כל כך בלהשקיע בבינוניות גם אם זה מבטיח לי את ה"ממוצע".

חוץ מקוריוז והשם של באפט שבא עם זה - איזו סיבה יש למשקיע פסיבי (שלא ממש רוצה לעקוב אחרי בורסה/חדשות וכו׳) לקנות את המניה לעומת סתם מדד על כל שוק המניות האמריקאי/עולמי? זה נכון שזו חברת אחזקות שמייצגת פלח יפה מהשוק האמריקאי - אבל זה עדיין ריכוז השקעה יתרה, בלי סיבה מיוחדת.

לדעתי ציינתי שזה משהו שאני הייתי עושה עבור עצמי ואני לא ממש מדמיין את כולם רצים לעשות את זה.
כמובן, לא האשמתי אותך בכפייה. אבל אם אתה אומר שזה משהו שהיית עושה לעצמך (דרך אגב- אתה באמת עושה את זה? אם לא איכפת לך לשתף...) - אני מניח שזה משהו שהיית ממליץ לכל משקיע במניות, לא?
מעניין אותי על פי איזה קריטריון אתה מגדיר את זה כספקולציה.
לפי זה שמדובר במניה אחת.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
D מנסה להבין דיבידנד של VT שוק ההון 13
A מנסה למצוא עבודה ולא מצליח התפתחות אישית 86
ש מנהלת המשרד מנסה לבודד אותי. מה עושים? אוף טופיק 3
יבגני_ל מנסה להבין את העלות של ביטוח אובדן כושר עבודה בקרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
M מנסה לעבור מסלול השקעה בפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
י מנסה לעשות סדר בפנסיה שוק ההון 6
stamEhad זכייה במחיר למשתכן - אז עשיתי סימולציות. מנסה כעת להבין מה הצעדים הבאים ומשתדל לא לעשות טעויות יקרות נדל"ן 33
M תכנון השקעה בשוק ההון לטווח של 20 שנים, מנסה להבין מה עדיף. שוק ההון 3
stamEhad אג"ח ממשלתי של ישראל מול ארה"ב - פער גדול מאד בתשואות היסטוריות (לטובת ישראל), מנסה להבין מדוע שוק ההון 15
ה שרשור מפורט - מנסה להתחיל את חיי בגיל 28 יומני מסע אישיים 34
ה טירון. מנסה להבין דברים בסיסיים בקשר לקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
M מנסה למצוא תוכנה לעסק. אוף טופיק 22
Y מנסה להבין על המלכודות שיש בפנסיה.... פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 130
מוריה מינוף של קרן השתלמות- מנסה להבין את הלוגיקה המוטעית פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 54
נ אזרח אמרקאי מנסה להבין שוק ההון 3
י בן 23 מנסה לארגן את עתידו הפיננסי. שוק ההון 24
S אני מנסה להבין מה המטרה הראשית של העוצר והסגרים (תעזבו שניה פוליטיקה בצד) אוף טופיק 9
P מנסה להבין איך עובדת הפרשה לקרן השתלמות צרכנות פיננסית 5
W מנסה להבין את הפערים בדיבידנדים בין VT לVWRD שוק ההון 1
S מנסה לבנות סימולציה על שוק המניות האמריקאי אוף טופיק 0
P מנסה להבין כמה דברים לגבי קופת הגמל להשקעה שוק ההון 3
G מנסה לחשב איך אוכל לשרוד את שנות התואר. צרכנות פיננסית 54
G מנסה להבין כמה דברים בסיסיים שוק ההון 5
Y מנסה להבין שורה לדוגמה שמתארת מחיר אופציה על הSPY שוק ההון 8
ל אשמח לעזרה - מנסה לארגן את קרן ההשתלמות שלי שוק ההון 3
ש מנסה להבין מה הסיפור של תשואות האגחים האמריקאיים שוק ההון 3
Jasper כרגע מנסה לקרוא את כל הבלוג, נתקלתי במשהו שדורין אומרת שהוא הכי חשוב. שוק ההון 14
מ מנסה לבחור מכשיר השקעה נכון לאמא שוק ההון 8
S מנסה לעשות סדר בקופת גמל להשקעה של אלטשולר שחם שוק ההון 4
D מנסה להבין איך אני טכנית יכול לסחור במניות + עוד כמה שאלות שוק ההון 16
D ביטוח בריאות - מנסה להשוות, ואומרים לי לא לוותר על מה שיש לי כי זו פוליסה ישנה צרכנות פיננסית 6
מ מנסה להבין את טבלת הדיבדנטים של וונגארד שוק ההון 30
bar1 מנסה להרכיב תיק.. שוק ההון 86
ה מנסה להבין את העמלות של IB שוק ההון 3
S מתקשה לקפוץ למים (יש הון נזיל) שוק ההון 23
ש ההשקעה הראשונה שלי וקשה לקפוץ למים שוק ההון 4
Y רוצים לקפוץ למים - דירה להשקעה נדל"ן 9
D זוג בני 30 רוצים לקפוץ לבריכה, אבל חוששים יומני מסע אישיים 6
א לקפוץ למים ? / ! - ייזום בניה עצמית 'בנה ביתך' משתלם ? נדל"ן 2
א רוצה לקפוץ למים ולבנות תיק השקעות אישי יומני מסע אישיים 22
ד בן 23 רוצה לקפוץ למים יומני מסע אישיים 15
A שבץ מוחי וקשר למים בבקבוקי פלסטיק חד פעמיים אוף טופיק 33
ז קפיצה למים - פתיחת תיק השקעות וקופ"ג שוק ההון 21