• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

בן 23 רוצה לקפוץ למים

דוריאן

משתמש רגיל
דירוג
350
רקע:
-בן 23.5 מאזור המרכז
-גר אצל ההורים, הוצאות אפסיות ביותר
-עובד כרגע כמאבטח טיולים, הכנסה לא יציבה שנעה בין 7-9K לחודש
-40K בחשבון הבנק
-עוד 16K בקופת גמל ישנה שאימי פתחה לי בילדותי
-קרן פנסיה של 3K ועוד קרן השתלמות פצפונת של 1K (לא כ"כ עבדתי באופן מסודר עד היום)
-חושב על להתחיל ללמוד באוקטובר הקרוב, מה שמסתמנת בתור הדילמה הקשה בחיי
-קראתי את כל הבלוג של הסולידית מתחילתו ועד עכשיו, כל "התמונה הגדולה" ואת הספר "החיים או הכסף", עוקב אחרי הפורום ומרגיש שצברתי מספיק ידע כדי להיכנס לשוק ההון, וכל יום של ישיבה על הגדר רק יפגע בי

מטרה:
עצמאות כלכלית. חוסר תלות באף מעסיק/לקוח על מנת לקיים את עצמי בכבוד.

התיק שחשבתי עליו - שוקולד מריר אמריקאי:
מניות (70%)-

35% – VTI– Vanguard Total Stock Market ETF – דמי ניהול: 0.04%
35% – VXUS– Vanguard Total International Stock ETF – דמי ניהול: 0.11%

אג"ח (20%)-

קסם KTF ממשלתי כללי ללא מניות (דמי ניהול: 0.15%)

מזומן (10%)-
אשאיר בעו"ש לבינתיים.

שיקולים בבחירת התיק:
1. כמו שקל לראות התיק מאוד פשוט כדי להקל על ה"כניסה למים" של שוק ההון.
2. בחרתי VTI+VXUS כי ביחד הן יוצרות חשיפה מקסימלית של השוק העולמי, בזול ובהערכה גסה של 50%-50% כי אין לי כוח להתעסק כרגע עם שברי אחוזים.
3. אני בוחר להשאיר כרגע רזרבת מזומן בעו"ש, אם לאחר כניסתי לשוק ההון ארגיש שאני יכול להגדיל את החשיפה למניות - אגדיל אותה ל80% על חשבון אפיק המזומן (ואשאיר בבנק רק קרן חירום בפק"מ).

שאלות:
1. דעתכם על התיק.
2. האם אני יכול לקנות את הקרנות של ואנגארד דרך ברוקר ישראלי (משמע לא לדבר עם ואנגארד ישירות)? במידה ולא - אעדיף להשקיע בקרן מנייתית עולמית אחרת כדי להקל על הכניסה שלי לשוק ההון, לכן חשוב לי לדעת :)
3. עם כל הידע שצברתי אני עדיין לא ממש יודע איך אני תכלס ניגש לקנות את הקרנות האלה :$ אשמח להסבר.
4. בקופת גמל הישנה שאימי פתחה לי בילדותי יש לי דמי ניהול (מחיסכון) של 1.05%. הקופה כזכור קטנה (16K) ככה שלא יודע עד כמה חזק כוח המיקוח שלי. מה לדעתכם כדאי לעשות איתה, למשוך אותה כבר לתיק ההשקעות הממוסה? או-
5. מה אתם אומרים על לפתוח עוסק פטור, לפתוח דרכו קרן השתלמות ולהפקיד בעצמי? יעברו עוד 6 חודשים עד שהמעסיק שלי יתחיל להפקיד לקרן ההשלמות העצמאית הקטנטנה שיש לי.

כמובן לא מבקש ייעוץ או המלצה! תודה רבה מראש חברים, הפורום הזה עוזר לי מאוד! ;)

ממליץ לקרוא שוב את הפוסט הבא:http://******/2rgaDnx
יעשה קצת סדר בראש..
סתם שאלת קיטבג, תיכננת להחזיק בצד רזרזבה למחייה במקרה ותצטרך לצאת מהבית? (שלב 2 בלינק המצורף)..

דעתכם על התיק.
נחמד, קל ופשוט. לא הייתי משנה בעתיד גם כתהפוך "שועל" בשוק ההון.
האם אני יכול לקנות את הקרנות של ואנגארד דרך ברוקר ישראלי (משמע לא לדבר עם ואנגארד ישירות)?
כן. פשוט בגרסת ETF (שאני רואה שזה כבר מה שבחרת).

עם כל הידע שצברתי אני עדיין לא ממש יודע איך אני תכלס ניגש לקנות את הקרנות האלה :$ אשמח להסבר.
אתה מתקשר לחדר המסחר של בית ההשקעות, או מבקש מהם לפתוח לך מסחר אינטרנטי ומבקש הדרכ איך לרכוש את הקרנות הללו.
יש לך שתי שלבים: המרה של שקלים לדולרים, ורכישת הקרנות.
ממליץ לך לרכוש כל חודש נייר אחר כדי להקטין עלויות מסחר (בהנחה ואתה לא מגיע לעמלה המינימלית של בית ההשקעות).
בקופת גמל הישנה שאימי פתחה לי בילדותי יש לי דמי ניהול (מחיסכון) של 1.05%. הקופה כזכור קטנה (16K) ככה שלא יודע עד כמה חזק כוח המיקוח שלי. מה לדעתכם כדאי לעשות איתה, למשוך אותה כבר לתיק ההשקעות הממוסה?
דבר ראשון, קח את אמא שלך לארוחת ערב על חשבונך ותרים לה כוס לחיים.
דמי הניהול הם גבוהים. ב-IBI תוכל לקבל 0.5% דמי ניהול על מסלולים מחקי מדד בלי להתמקח.
לקופה שלך יש פטור מלא ממס, ולכן יש יתרונות בלהשאיר אותו כקופת גמל (כל עוד דמי הניהול לא גבוהים מדי, 0.5% זה בערך הגבול העליון שהייתי מוכן לשלם).
מה אתם אומרים על לפתוח עוסק פטור, לפתוח דרכו קרן השתלמות ולהפקיד בעצמי? יעברו עוד 6 חודשים עד שהמעסיק שלי יתחיל להפקיד לקרן ההשלמות העצמאית הקטנטנה שיש לי.
בעיני אם זה לא עסק אמיתי, אז זה לא שווה את המאמץ. גם סיכון שמס הכנסה יעשו לך בעיות, גם צריך להגיש דוח שנתי כל שנה, וגם רוב ההטבה (בעיני) הוא דווקא בזמן ההפקדה (ניכוי מהרווח שלך כעצמאי). אם אין לך באמת רווחים בתור עצמאי, אז אין לך את ההטבה הזאת.
ההטבה של מס רווחי הון מתקזז הרבה פעמים אל מול דמי ניהול גבוהים, אז אם אתה מצליח להשיג דמי ניהול ממש טובים אז אולי זה שווה את המאמץ (ועדיין יש לך את הסיכונים האחרים).

ממליץ לך לרכוש כל חודש נייר אחר כדי להקטין עלויות מסחר (בהנחה ואתה לא מגיע לעמלה המינימלית של בית ההשקעות).
לא ממש הבנתי את כוונתך.

מסכים עם מה שנאמר לפני.
שקלת VT במקום השילוב של VTI / VXUS?
שקלתי, אך הקרן הזו גם יותר יקרה (במעט) וגם פחות מפוזרת...

לא ממש הבנתי את כוונתך.
על מנת לשמור על איזון אתה תרצה לקנות עם ההפקדה החודשית שלך חצי VTI וחצי VXUS אך בגלל עמלות מינימום תשלם פעמיים עמלת רכישה.
אם תקנה בחודש אחד VTI ובחודש אחר VXUS תשלם כל חודש רק עמלת רכישה אחת.
בהנחה שאתה משלם את הממוצע בארץ של $10 עמלת רכישה של מניות ארה"ב, העמלה הכפולה תהיה לרוב יותר מאשר סטייה זמנית מההקצאה שלך.

שקלתי, אך הקרן הזו גם יותר יקרה (במעט) וגם פחות מפוזרת...
לתוספת הפיזור אין משמעות כל עוד המשקלים מחולקים במידה הנכונה. איזה הבדל אתה חושב שעושה עוד מניה במקום 2000 בדירוג עם משקל של 0.01% מהקרן?
היא קצת יותר יקרה מהשילוב, אבל המגמה היא מגמת ירידה כמו בכל הקרנות של וואנגרד והיתרון העיקרי הוא כפי שציינתי הרבה פחות מקום לחרטה.

היא קצת יותר יקרה מהשילוב, אבל המגמה היא מגמת ירידה כמו בכל הקרנות של וואנגרד והיתרון העיקרי הוא כפי שציינתי הרבה פחות מקום לחרטה.
מסכים.

עם זאת רוב האנשים שבוחרים ב-VTI+VXUS עושים זאת מכיוון וכבר עבור את השלב של הפחד הפסיכולוגי מהשוק ומתעניינים בתשואה מקסימלית בעלות מינימלית, ולכן מוכנים לקחת על עצמם קצת "עבודה" בדמות איזון בין הקרנות.

לתיק שגר ושכח שמבוסס על הוראות קבע VT יותר מתאים, אבל שים לב שואנגרד משקיעים ב-VTI ו-VxUs הם מניות ליבה בכל מסלולי יעד לפרישה.

@FIYaacov , תודה.

לתוספת הפיזור אין משמעות כל עוד המשקלים מחולקים במידה הנכונה. איזה הבדל אתה חושב שעושה עוד מניה במקום 2000 בדירוג עם משקל של 0.01% מהקרן?
מצטער, אבל גם כאן לא ממש הבנתי.
היתרון העיקרי הוא כפי שציינתי הרבה פחות מקום לחרטה.
על איזו חרטה מדובר?

מצטער, אבל גם כאן לא ממש הבנתי.
אין הבדל בין 2000, ל-4000 או ל-8000 מניות שמכסות את אותו האינדקס אם הן מפוזרות בצורה נכונה. התשואה תהיה אותה תשואה, עד כדי העלויות הפנימיות של הקרן.
על איזו חרטה מדובר?
אני מחזיק VXUS + VTI בבנק, ו-VTI עלה הרבה הרבה יותר מ-VXUS. הייתי הרבה יותר שמח להחזיק יותר VTI או רק VTI. בדיעבד.
אם הייתי מחזיק VT, לא הייתי חושב על זה יותר מדי.
10% הבדל, לא ממש מזיז. 30% הבדל קצת גורם לך לחשוב על זה. 100-200% הבדל זה כבר עסק רציני מאד.

3. עם כל הידע שצברתי אני עדיין לא ממש יודע איך אני תכלס ניגש לקנות את הקרנות האלה :$ אשמח להסבר.
תקרא שוב את הפוסט הבא של הסולידית. יש שם סיכום של פקודות הקנייה\מכירה האופייניות:
http://www.hasolidit.com/איך-קונים-תעודות-סל-בבורסה-המדריך-השלם

במיטב דש, בViewtrade (מערכת המסחר שדרכה ניתן לקנות ניירות בוול סטריט) יש מצגת קצרה שמסבירה איך לבצע פעולות קנייה ומכירה. הממשק נוח ואינטואיטיבי. מה שאתה תעשה זה פשוט לחפש את הticker ולקנות את ניירות הערך לפי הכמות שחישבת (לאחר חלוקת סכום הכסף שברשותך במחיר הנייר) בפקודה שתבחר: market/limit.
לקח לי רבע שעה מהרגע שנכנסתי לראשונה למערכת עד שביצעתי את הקנייה הראשונה של הניירות ערך.
ובאמת כמו ש @FIYaacov אמר, ממירים למט"ח בשיחת טלפון לחדר המסחר תוך וידוא שההמרה מתבצעת לפי מרווח ההמרה שהוסכם בינך לחברה.

תודה על התגובות חברים, יש לי עוד 2 שאלות:
1. הסולידית מדברת הרבה על פיזור. לאור העיקרון הזה, בין אם אני מחזיק VT או VTI+VXUS, לא קצת מסוכן להחזיק את כל החלק המנייתי של התיק שלי בבית השקעות אחד?
2. אם כבר אני קונה קרן נאמנות זרה, יש אולי היגיון בלהחזיק חשבון מט"ח בבנק כדי לחסוך המרה?

הסולידית מדברת הרבה על פיזור. לאור העיקרון הזה, בין אם אני מחזיק VT או VTI+VXUS, לא קצת מסוכן להחזיק את כל החלק המנייתי של התיק שלי בבית השקעות אחד?
זו שאלה טובה. אם זה יגרום לך לישון בשקט בלילה, אז לדעתי זה לא יותר מדי טרחה. תצטרך לעקוב אחרי כלל התיק שלך באיזשהו אקסל שתבנה.

אם כבר אני קונה קרן נאמנות זרה, יש אולי היגיון בלהחזיק חשבון מט"ח בבנק כדי לחסוך המרה?
זה חוסך לך רק אם יש לך הכנסות באותו מט"ח

לא קצת מסוכן להחזיק את כל החלק המנייתי של התיק שלי בבית השקעות אחד
לא בקטע של מסוכן אבל יעיל יותר אם למי שזה מתאפשר לו לפצל את החלק הזה בקרן השתלמות ואת היתרה בבית השקעות
אמרת שאתה עוסק באבטחה, נראה לי ששם (לענף) יש הסכם קיבוצי מחייב על קרן השתלמות, כדאי לך לבדוק מה מגיע לך

איזה כיף לך!

התיק בסדר ועל השאר ענו לך, אני במקומך הייתי מתארגן על אסטרטגיה לזה:
סתם שאלת קיטבג, תיכננת להחזיק בצד רזרזבה למחייה במקרה ותצטרך לצאת מהבית? (שלב 2 בלינק המצורף)..

אני גם כן חולק את הגיל ואת הדילמה בנוגע ללימודים, התחלתי להשקיע לפני חודשיים. (דווקא דרך בית השקעות כחול לבן)
לגבי התיק אין לי יותר מידי המלצות, נשמע שאתה יודע יותר טוב ממני, אבל שווה להגיד משהו בנוגע ללימודים.
אם תחליט ללמוד, וגם תשכור דירה או תפסיק לעבוד בעקבות תואר תובעני, לדעתי שווה לך לשמור סכום נזיל בהתאם להוצאות שאתה צופה.
אני לדוגמא מתכוון לשמור לפחות 30K בעו"ש, והקציתי אחוז גבוה יחסית לאגרות חוב במידה ואצטרך סכום נזיל (במקרה שלי, מתכוון לשכור + תואר תובעני מקווה לעבוד מעט)
המון בהצלחה!

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
הoוליד חייל משוחרר | בן 23 רוצה להבין יותר בכסף יומני מסע אישיים 20
ה בן 21- רוצה להיות חוקר. רק הייטקיסטים יכולים לשרוד במדינה? יומני מסע אישיים 143
ע בן 20 רוצה להתחיל להשקיע שוק ההון 18
כ בן 30 ולא רואה את האופק התפתחות אישית 14
B סטודנט בן 28 למנהל עסקים ומדעי המחשב ומאוד מבולבל. התפתחות אישית 3
Y ייעוץ לגבי תיק השקעות - בן 28, רווק שוק ההון 18
T בן 25 מתחיל מסע יומני מסע אישיים 3
I בן 26 - יוצא לדרך, טייק 2# יומני מסע אישיים 8
Bosco התלבטות קשה - השקעה עבור בן משפחה שוק ההון 32
E בן 19 חדש בתחום דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 2
E בן 19 לא יודע איפה להתחיל שוק ההון 7
T בן 18 שלא יודע מאיפה להתחיל שוק ההון 11
O מס רכישה בדירה של בן זוג אחד עם הסכם ממון מיסים 18
N כיוון החיים של בן 24 התפתחות אישית 5
ג לבטים של בן 22 יומני מסע אישיים 8
נגב איך מסתדר בן זוג הייטקיסט של קרייריסטית שקיבלה משרה בארה"ב מבחינת ויזת עבודה ומיסים? מיסים 13
E בן 15, מחפש איפה להשקיע את הכסף יומני מסע אישיים 18
Gun איך לחסוך כסף בתור בן 18 שגר לבד (לפני הצבא?) מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 23
TheTieMan המסע שלי - מלא למידה, מתחיל עם משהו ומסיים בלא נודע (בן 23) יומני מסע אישיים 17
Mufasa קניית דירה ראשונה להייטקיסט בן 26 נדל"ן 84
מ בן משפחה שמשחק משחק מסוכן אוף טופיק 15
R בן 18 לפני שירות צבאי מתחיל בהרהורים יומני מסע אישיים 12
Y בן 40, לא מצליח לצאת מבית ההורים. אוף טופיק 37
M בן 24 שוקל לקנות דירה נדל"ן 9
Y האם בן 14 צריך לשלם מס \ לדווח למס הכנסה על רווחים מפרסומות ב youtube? מיסים 9
A דירוג אשראי לצעיר בן 24 אוף טופיק 4
Omer Daniel השקעה ראשונה - בן 23 שוק ההון 4
E תמהיל השקעה לחוסך צעיר בן 30 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
D חייל בן 19, קצת הלכתי לאיבוד מהאופציות ואני אשמח לקבל קצת הכוונה יומני מסע אישיים 4
C פתרון ליצירת קשר עם ילד בן שבע בבית צרכנות פיננסית 22
B אריחים בקירות חיצוניים של בניין חדיש (בן כ15) שהחלו ליפול נדל"ן 9
ס בן 27 שמתחיל לחסוך לפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
G לדברים יש נטיה להסתדר - יומנו של בן 26 יומני מסע אישיים 14
E איך נער בן 15 יכול להשקיע כסף? שוק ההון 8
מ בן 20 יוצא לדרך יומני מסע אישיים 14
Flex אז למה לא בעצם? בן 27 יומני מסע אישיים 38
N מתלבט היכן להתחיל ללמוד השנה (בן 24) התפתחות אישית 12
V מה הכלי הכי מומלץ למבוגר בן 60 ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
מתכנת הצהרת נהנה על בן/בת זוג בחשבון יחיד (חוק איסור הלבנת הון) צרכנות פיננסית 3
TheMailMan קורס מחשבים/סייבר/תכנות לילד בן 9 התפתחות אישית 14
Bonfire משוחרר "טרי" בן 25, חייב לרוקן את העו"ש בהקדם יומני מסע אישיים 40
B אזרחים יכולים להיכנס לאוניברסיטת בן גוריון? אוף טופיק 4
A למה בן אדם עובד בישראל (עם פנסיה) לא צריך ביטוח חיים צרכנות פיננסית 62
ד שכונת בן גוריון רמת גן נדל"ן 11
R השלמת הכנסה. בן 36 יומני מסע אישיים 16
א בן 28 - מתוסכל מהענף יומני מסע אישיים 50
S המסע לעצמאות כלכלית (בן 21) יומני מסע אישיים 33
P העברת זכויות לאחר זכיה של בן משפחה נדל"ן 0
ה התיק המורכב שלי (בן 20) שוק ההון 8
1337justme שימוש באשראי של בן הזוג (זוג נשוי) צרכנות פיננסית 38

נושאים דומים