• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מיסוי על ESPP

AntonK

משתמש רשום
דירוג
6
היי
אני מנסה לעשות סדר במיסוי על espp

אני שכיר ועובד בחברה שנותנת את ההטבה הזאת לעובדים וכן כיוון שהיא נחסרת בבבורסה בארה״ב.
החברה עובדת עם ברוקר זר וכל ההתנהלות מתרחשת שם.
לאחר מכירת המניות שאני מקבל ב espp אני מעביר את הכסף ישירות חשבון בנק.
אין נעמן באמצע וזה לא נכנס כפלוס לתלוש.
מישהו מכיר ויכול לכוון אותי איך אני אמור לשלם את המס על זה? לצערי בחברה לא נותנים מענה לזה ואומרים שזה אחראיות העובד.
איזה טספים צריך ולמי ?
מתי עושים את זה? בסוף שנה קלנדרית? בדוח שנתי ? מיד במכירה? תאריך אחר כלשהו ?

אשמח לעזרה כי הלכתי לאיבוד

איזה טספים צריך ולמי ?
זה אחד לאחד מיסוי על מכירת מניות בברוקר זר.
שים לב שעל ההנחה אתה כן משלם מס במשכורת כי זה הטבת מעביד, לכן הרווח מחושב ביחס למחיר בתוספת ההנחה.
יש דוגמא בדף פרופיל שלי פה בפורום (ב"אודות").

איזה טספים צריך ולמי ?
אם אתה לא רוצה להתעסק עם דיווח המס בעצמך, אתה יכול להעביר את המניות לבנק / בית השקעות בארץ ולמכור שם.

בגדול הרעיון פשוט. החברה נותנת הטבה בדמות מחיר מוזל של המנייה. היא לא באמת רוכשת במחיר מוזל אלא משלימה את הפער בעצמה ולכן ההטבה נחשבת כשכר וממוסה במס שולי.
יש שיטת מיסוי אחת ו2 שיטות גבייה.
1 - במועד פקיעת התוכנית (חצי שנתית בד"כ) מבוצעת רכישה רעיונית\ממשית (תלוי בבחירה).
מכירה מהירה: מבוצע חישוב כאילו נקנו המניות על מנת לחשב את ההטבה. המס מחושב על ידי חשב השכר ומופיע בתלוש וכך גם הסכום שהצטבר פחות המס. בד"כ חישוב גס ובחודש העוקב הפרשים ותיקונים.
שמירת המניות - המניות נקנות עבורך במחיר מופחת ונכנסות לתיק המנוהל של המניות. המס מחושב ומורד מהתלוש. כנ"ל לגבי החישוב הגס.
2 - זהה במכירה מהירה
בעת שמירת המניות, המניות עוברות לרשותך בתיק ללא תשלום מס. המס נגבה רק בעת המכירה. מכירה עד שנתיים מהרכישה: מס שולי על ההטבה + מס רווחי הון על ההפרש ממחיר השוק באם המניה עלתה. אחרי שנתיים, רק מס רווחי הון על הכל. המס נגבה על ידי דיווח בית ההשקעות לחברה שלך ומשם לתלוש.

2 - זהה במכירה מהירה
בעת שמירת המניות, המניות עוברות לרשותך בתיק ללא תשלום מס. המס נגבה רק בעת המכירה. מכירה עד שנתיים מהרכישה: מס שולי על ההטבה + מס רווחי הון על ההפרש ממחיר השוק באם המניה עלתה. אחרי שנתיים, רק מס רווחי הון על הכל. המס נגבה על ידי דיווח בית ההשקעות לחברה שלך ומשם לתלוש.
זה נכון אך ורק במקרה שיש נאמן וסעיף 102
במקרה הזה - אין

זה נכון אך ורק במקרה שיש נאמן וסעיף 102
במקרה הזה - אין
אז לא הבנתי מה השאלה? אם ביצעת quick sell אז אין באמת רכישה. הקרן + הרווח (מס שולי על הרווח) "נכנסים" לתלוש ובדרך עוברים דרך חשב השכר ואתה מכוסה.
אם בחרת keep אז מתבצעת קנייה אמיתית של המניות ואז המס על ההטבה נגבה דרך התלוש והמניה נכנסת לחשבון כאילו נקנתה במחיר השוק. מפה ואילך זה כמו נייר ערך רגיל שקנית בעצמך.

זה לא החוקים ל rsu?
לדעתי ב espp משלמים מס שולי בלי קשר להאם שמרת את המניה או מכרת מיד.

זה לא החוקים ל rsu?
לדעתי ב espp משלמים מס שולי בלי קשר להאם שמרת את המניה או מכרת מיד.
על הנחת המעסיק תמיד יחול מס שולי, זה בדיוק כמו כסף בתלוש השכר.

על הנחת המעסיק תמיד יחול מס שולי, זה בדיוק כמו כסף בתלוש השכר.
לא נכון. ישנן חברות כמו אנבידיה וכו. שעומדות בסעיף 102 ואז ESPP מתנהג באופן דומה ( אך לא זהה מבחינת ההבשלה) ל RSU. התנאי הוא נעילת הכסף ל24 חודשים.
ברוב החברות שאני מכיר זה לא המצב אבל הוא אכן קיים.

לא נכון. ישנן חברות כמו אנבידיה וכו. שעומדות בסעיף 102 ואז ESPP מתנהג באופן דומה ( אך לא זהה מבחינת ההבשלה) ל RSU. התנאי הוא נעילת הכסף ל24 חודשים.

מה השוני? מסוקרן. האם אם מחזיקים ל-24 חודש גם הנחת המעסיק וגם הרווח/הפסד ממוסים כרווחי הון?

גם ב RSU הנחת המעסיק ממוסה במס שולי.

הסיבה לבלאגן סביב ESPP זה שישנם שני מסלולי מיסוי וחברות לרוב לא מיידעות את העובדים איזה אחד הן בחרו:
* מסלול ללא נאמן - טופס 927
* מסלול עם נאמן - טופס 926

בראשון ישנו אירוע מס מיד בתום תקופת ה-ESPP ולאחר מכן כל עסקה תמוסה כרווח הון (בין שער המכירה ושער תום התוכנית). בשני פועלים לפי סעיף 102 ואז אין אירוע מס בסוף התקופה, אבל חייבים להחזיק במניות שנתיים כדי שהפער בין שער המכירה ושער תום התוכנית ימוסה כרווח הון.

להסבר נוסף מוזמנים לעיין בסיכום שערכתי בנושא - לינק.

הסיבה לבלאגן סביב ESPP זה שישנם שני מסלולי מיסוי וחברות לרוב לא מיידעות את העובדים איזה אחד הן בחרו:
* מסלול ללא נאמן - טופס 927
* מסלול עם נאמן - טופס 926
רוב החברות לא מציעות יותר מאחד

להסבר נוסף מוזמנים לעיין בסיכום שערכתי בנושא - לינק.
תודה, זה כתוב יפה ועושה סדר.

הערה אחת לגבי המסקנה הסופית - יש שתי סיבות שכן משתלם לא למכור מייד בסוף תקופה:
1) הסכום שבכל מקרה חייב במס הכנסה, משמש כמינוף, לצורך הדוגמא שלך אם המחיר בתחילת התקופה היה 100, בסוף התקופה 120, ונקנה ב85, אז זה יוצר מינוף של בערך 40% עד למכירה.
2) החלק שחייב במס הכנסה, חייב במס הכנסה. כלומר ניתר לדחות את המס לתקופה שאין הכנסות.
מקרה שאני מכיר שזה רלוונטי אליו הוא לסטודנטים/תחילת קריירה כשאין בנוסף RSU, ויש תוכנית לצאת לתואר שני.

רוב החברות לא מציעות יותר מאחד
לא כתבתי שהן מציעות יותר מאחד. כתבתי שחברות בוחרות מתוך 2 מסלולים קיימים. באנבידיה בחרו במסלול עם נאמן (ואז פועלים לפי סעיף 102) ובמלאנוקס (לפני הרכישה על ידי אנבידיה) היו במסלול ללא נאמן (כמו גם בצ'ק פוינט וחברות רבות נוספות).

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
D מיסוי espp, בחירת אופן חישוב המס מיסים 2
J מיסוי של espp מיסים 17
unrealx מוודא לגבי מיסוי ESPP מיסים 4
א מיסוי על מטח בשוק ההון שוק ההון 15
D מיסוי rsu בחברת אמזון מיסים 20
וינסנט זיכוי/החזר מס בגין מיסוי במקור של דיבידנדים מארה"ב ע"י ברוקר זר מיסים 23
A מסלולי מיסוי שכר דירה מיסים 1
מ מיסוי אמריקאי של תשלומי מילואים מיסים 9
D מיסוי בהשכרת שתי דירות, ומגורים בשכירות בדירה אחרת מיסים 1
C מיסוי ריאלי ותיק השקעות בבנק מיסים 1
I מיסוי rsu מיסים 10
mk1 מיסוי rsu מיסים 7
K מיסוי הכנסות מפירוק חברה בבעלות מלאה מיסים 5
א אינטראקטיב ברוקרס - שאלות ניוד, מיסוי וכרטיס אשראי שוק ההון 1
נ מיסוי דירה שנייה להשקעה כשהראשונה נקנתה במסגרת מחיר למשתכן נדל"ן 1
מ מיסוי הכנסות מ-bug bounties מיסים 1
the_newbie מיסוי RSU לאחר סוף העסקה מיסים 3
I משיכת פנסיה - עניין של מיסוי אוף טופיק 4
F RSU מיסוי מיסים 1
ט מיסוי ביחס למדד המחירים לצרכן מיסים 13
R מיסוי אגח בחשבון פטור ממס שוק ההון 7
מ מיסוי אמריקאי על המרות מט"ח בIBKR מיסים 8
S מיסוי על דיבידנד מסוג Return of Capital מיסים 21
A מיסוי דירה שניה - שהדירה הראשונה עוד בבנייה. נדל"ן 2
מ מיסוי - הפקדות לפנסיה מול הפקדה לקופת ג בניהול אישי מיסים 1
יוסי.ל מיסוי ADE מיסים 3
L מיסוי ריאלי על ETF ששמר על ערכו הדולרי מיסים 1
י כיצד ניתן לממש כספים בקרן פנסיה לא פעילה עם מיסוי גבוהה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
מ מק"מ - מיסוי ריאלי שוק ההון 2
M מיסוי דירה לאחר הסכם ממון נדל"ן 2
H מיסוי וארה"ב מיסים 3
M מיסוי רווח הון ורילוקשיין מיסים 6
מ מיסוי מענק אכלוס למפונים עבור אזרחים אמריקאיים מיסים 1
E מיסוי דירות בארהב נדל"ן 2
S מכירה בשכבות או מיסוי ריאלי למשקיע פאסיבי מיסים 19
ה סמוטריץ שוקל מיסוי רווחי קה"ש לאחר 6 שנים פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 244
G מניות בדולר - מיסוי ריאלי? מיסים 3
ס מיסוי RSU לפי 102 אחרי הגירה לאנגליה מיסים 2
ס מיסוי על מענק מיסים 4
S רילוקיישן - היבטי מיסוי מיסים 1
S מתי אין מיסוי ריאלי? שוק ההון 26
N תכנון שנת שבתון - היבטי מיסוי מיסים 48
E מיסוי אופציות מיסים 12
S חישוב של מיסוי ריאלי/נומינלי בתוספת דמי ניהול שוק ההון 2
S חישוב של מיסוי ריאלי/נומינלי בתוספת דמי ניהול מיסים 7
lizozom כפל מיסוי על RSU מחברה בינלאומית מיסים 4
ט קיזוז מיסוי דיב' בחשבון ממוסה כנגד עמלות ברוקר - אפשרי? פוסטים מאיכות נמוכה 5
I מיסוי בין בני זוג מיסים 11