לא מצליח למצוא עבודה ראשונה בהייטק

הנושא בפורום 'אוף טופיק' פורסם ע"י aloha, ‏14/5/18.

 1. aloha

  aloha משתמש רשום

  הצטרף ב:
  ‏14/5/18
  הודעות:
  1
  לייקים שהתקבלו:
  1
  זה יותר סוג של פריקה בשבילי, אולי לספר באופן אנונימי יעזור לי להוציא קצת תסכול..

  על הנייר אני במצב מצוין, אני מסיים מדמ"ח באוניברסיטה נחשבת, אני צעיר, (וסובייקטיבית) אני חזק מאוד מקצועית..
  אני כבר חודשיים מחפש עבודה, שלחתי 90 קו"ח, רובם למקומות שאני אפילו לא מעוניין לעבוד בהם, אלא רק כדי להשתפשף לקראת ראיונות כן חשובים.

  הבעיה היא הממוצע שלי- 75. לא כולם יוצאים מצטיינים בטכניון, ובכלל מראש לא ניסיתי למקסם את הציון ולהילחם על כל נקודה. לא היה לי מושג שהציון הזה יהווה חסם ממשי מהרבה מאוד חברות, גם גדולות- וגם קטנות שאף אחד לא שמע עליהם.

  עכשיו בדיעבד אני מאוד מתחרט שלא התאמצתי יותר. במשך התואר לא חזרתי על החומר ולא למדתי בבית, עשיתי רק את המינימום של שיעורי בית. בהתחשב בכך שלא השקעתי בלמידה, אני דווקא שמח מאוד עם הציונים שלי. את שאר הזמן השקעתי בלקרוא המון בלוגים וספרים על השקעות ועל פיתוח אישי, והיו לא מעט ימים שפשוט ישבתי עם עצמי והעליתי רעיונות.

  חזרו אליי בערך 10-15 חברות. חלקם דרך המייל ביקשו את הגליון ציונים, וללא יוצא מן הכלל כל אלה החליטו לפסול אותי על סמך הממוצע, ולא הגעתי אפילו לראיון טלפוני ראשוני.
  היו כמה חברות שהתקשרו אליי לקבוע ראיון- סיפרו לי כמה דקות על החברה, על התפקיד, ואז שאלו אותי מה הממוצע שלי. אחרי שאמרתי 75, הטון השתנה ותוך 2 דקות סיימו את השיחה (בלי לקבוא ראיון, שזאת הייתה הסיבה שהתקשרו אליי בכלל).
  בפעם הראשונה שזה קרה חשבתי שפשוט נפלתי על חברה חובבנית (לא היה להם אפילו עמוד של careers באתר).
  בפעם השנייה זה כבר קרה עם חברה גדולה. חבר העביר בשבילי את הקו"ח, והתקשרו בשביל לקבוע ראיון. תוך כדי שוב פעם שאלו על הממוצע, ובדיוק כמו בפעם הקודמת, ישר סיימו את השיחה ונגמר התהליך.

  לא הכל נורא, כן היו לי 3 ראיונות במקומות שונים.

  בראשון באמת פישלתי- נתנו לי מבחן של כמה שעות מול מחשב, והמסך היה פגום- ה refresh rate שלו היה ממש איטי, וממש ראיתי שבמשך כמה מאיות שנייה המסך שחור. זה קורה כמה פעמים בשנייה, ואחרי 10 דקות מול המסך התחיל לי כאב ראש חזק. המבחן נמשך כמה שעות, ואחרי שעתיים הייתי עם המיגרנה הכי קשה אי פעם. כשהגעתי הביתה הקאתי, והכאב ראש נמשך גם ביום שלמחרת.. לא הצלחתי לסיים את המבחן הראשוני הזה (שהיה מאוד מאוד פשוט).

  הראיון השני היה מצוין- התלהבו ממני מאוד,למרות שאני הרגשתי שלא נתתי את ההופעה הכי טובה. הזמינו אותי לראיון המשך, והוא היה אפילו יותר ממצוין, הרגשתי שהם התרשמו מאוד ממני, והם אפילו אמרו לי את זה. המשכתי הלאה עד לשלב האחרון, ולאחר הראיון עם ה HR הם הודיעו לי שלא התקבלתי. אני מניח שהסיבה היא שילוב של ציפיות השכר שאמרתי, ביחד עם חוסר צה"ל. יכול להיות שזה דווקא היה משהו אישיותי, אבל אני בספק. ניסיתי לברר מה הייתה הסיבה שהם החליטו להפסיק, וביקשתי קצת פידבק כדי שאוכל להשתפר, אבל הם לא פירטו. מראש לא תיכננתי לעבוד שם, אבל תוך כדי תהליך המיון הדעה שלי השתנתה וחבל לי שזה לא הצליח.

  הראיון השלישי בחברה גדולה מאוד- היה ראיון ארוך מאוד והרגשתי שהייתי טוב בחלק הראשון שלו. לקראת הסוף בחלק האחרון הם עזרו לי והייתה לא מעט הדרכה מצידם. יצאתי בהרגשה שיש סיכוי גבוה שעברתי לראיון הבא. אחרי שבועיים קיבלתי תשובה שלילית.

  בין כל הראיונות האלו היו 2 חברות שחזרו אליי עם מבחן בית- אחד מהם כלל יום שלם אצלם בחברה, בתחרות מול כל שאר המועמדים. התאריך נפל לי בדיוק על משהו חשוב אחר , אז לא הגעתי. ניסיתי לראות אם יש סיכוי בכל זאת להגיע לראיון עבודה, אבל לא.
  המבחן בית השני היה בגדול סביר. לא ידעתי מראש לבצע את כולו, הייתי צריך ללמוד משהו, והערכתי שהכל ביחד כולל העבודה תקח לי יום שלם. העבודת בית הגיעה בדיוק בשבוע שהיו לי בו 2 ראיונות, אז זה נדחק לצד, ובסוף לא עשיתי אותה(הרגשתי מאוד חיובי אחרי שני הראיונות האלו, ושיש לי הרבה אופציות. זאת לא הייתה חברה שבכלל רציתי לעבוד בה).

  בסופו של דבר יצאתי קירח מכל הכיוונים. כל החברות הגדולות שללו אותי/לא חזרו אליי, ומרגיש לי שכבר אין לי למי עוד לשלוח קו"ח. גירדתי עוד 5-6 חברות ושלחתי, אבל אני לא מצפה שיקרה עם זה משהו (משרות שלא בדיוק התאימו, בעיקר מבחינת השנות נסיון שביקשו, ולי אין). יש מליון משרות של פיתוח web, אבל זה תחום שאני מתעב ומראש חסמתי אותו, אז צמצמתי את רדיוס החיפוש שלי לכל דבר שהוא לא web.

  נראה לי שמיציתי את שליחת הקו"ח, ואני לא יודע מה לעשות הלאה..

  לאחר הפעם השנייה שהתקשרו אליי לקבוע ראיון וניתקו כששמעו את הממוצע, עשיתי קצת חושבים והגעתי למסקנה שפשוט אין ערך בלהגיד 75- אני אוטומטית מפסיד. החלטתי שאם זה יקרה שוב, אני אגיד 80 ולא 75. אני מאוד לא רוצה לשקר, וברור שברגע שאגיע ואתן את הגליון הציונים, החוסר התאמה יכול להעיף אותי לגמרי. עם זאת, אין לי מה להפסיד.. בחברות שמבקשות להכניס בשדה ציון את הציון, אני מכניס את הציון האמיתי, אבל חשבתי שאם מתקשרים אליי, אולי כדאי לי לקחת את ההימור הזה ולהגיד 80, כדי לפחות לקבל סיכוי קטן להגיע לראיון.
  ואכן זה קרה, חברה גדולה התקשרה אליי, והפעם אמרתי 80. המילה שיצאה מהפה של המגייסת היה "יופי" ושיחזרו אליי לתאם ראיון בחברה עצמה או באחת החברות הקשורות אליה. זה האמת היה מוזר, כי החברה הזו היא חברת בת של חברה אחרת, שגם התקשרה אליי, ושפסלה אותי כשאמרתי 75..

  בגדול הבעיה היא שאני לא מגיע לראיונות, אפילו לא ראיון סינון דרך הטלפון. את הראיונות עצמם אני עושה טוב, אני שולט בחומר והתאמנתי לקראתם.


  בגדול זהו, אני עכשיו יושב בבית ואין לי שום צפי לראיון עתידי וכלום. יש אופציה של להתחיל לעבוד על אחד הרעיונות שלי (כנראה אפליקציה, כי זה הרעיון הכי פשוט וישים), אבל זה לא אידיאלי כי אין לי נסיון ואני לא יודע איך עובדים וכותבים קוד כמו שצריך, אני ממש חסר נסיון מעשי. ייקח לי גם כמה חודשים טובות רק להתחיל להיכנס לעולם של פיתוח אפליקציות, עוד לפני שאוכל להתחיל באמת לעבוד.
   
  מתכנת אוהב/ת את זה.
 2. AIML

  AIML משתמש רשום

  הצטרף ב:
  ‏29/1/18
  הודעות:
  322
  לייקים שהתקבלו:
  238
  לא נראה לי שהבעיה היא הציון. באיזה אזור אתה מחפש?
   
 3. ארגמן

  ארגמן משתמש רשום

  הצטרף ב:
  ‏24/1/15
  הודעות:
  238
  לייקים שהתקבלו:
  330
  ה2 סנט שלי:
  1. תתפשר על מקום העבודה הראשון - אתה רוצה לצבור ניסיון מעשי. הניסיון המעשי והקשרים שאתה יוצר מצמצם את חשיבות הממוצע. מקום העבודה הבא כבר יתעניין בעבודה האחרונה שביצעת ויתבסס על אנשים שהיו בקשר איתך ממקום העבודה ויכולים להעיד על אופיך ועל מקצועיותך.
  2. אמינות היא מעל הכל - גיוס בהייטק הוא לרוב באמצעות קשרים. אם תתגלה ה"תרמית" שלך היא יכולה לרדוף אותך גם מעבר למקום שבו הטעת את המגייס.
  שיהיה בהצלחה!
   
  OxoTnicK ו-iury אוהבים את זה.
 4. yotamd

  yotamd משתמש רשום

  הצטרף ב:
  ‏11/6/16
  הודעות:
  197
  לייקים שהתקבלו:
  210
  ניסית להתנדב בפרויקט קוד פתוח או לצבור ניסיון מעשי ממקום אחר?
  אתה טוען שאתה חזק מאוד מקצועית, אבל אתה גם מעיד שאין לך ניסיון מעשי, אתה לא יודע איך עובדים ואיך כותבים קוד כמו שצריך. אז אולי זה יעזור.

  אם אתה בכל זאת רואה שאין שיפור, אולי כדאי להיות פחות בררן לגבי התפקידים אליהם אתה מתראיין (למשל פיתוח ווב). אחרי הכל, תזכור שאין לך יתרון ביחס לאנשים עם ציונים גבוהים יותר או אנשים שכבר צברו ניסיון מעשי במהלך התואר שגם הצליחו להפגין יכולת בראיון. אני לא בטוח מה אתה אומר לגבי ציפיות שכר - אבל אולי גם בזה כדאי לך להתגמש, אחרי הכל אתה מחפש משרה ראשונה, והחשיבות שלה היא בעיקר בלפתוח לך דלתות לעתיד.
   
 5. Benjamin Willard

  Benjamin Willard משתמש רשום

  הצטרף ב:
  ‏10/8/16
  הודעות:
  4,465
  לייקים שהתקבלו:
  3,359
  שלח קו"ח בפרטי
   
 6. nick

  nick משתמש רשום

  הצטרף ב:
  ‏1/12/16
  הודעות:
  1,435
  לייקים שהתקבלו:
  1,425
  אם כלו כל הקיצים, אפשר גם להכנס במשרה שהיא לא פיתוח ממש, כמו פיתוח אוטומציה.
  אחרי שנתיים כנראה אף אחד לא ישאל מה הממוצע שלך, מצד שני יהיה לך "כתם" אחר לנקות מהקורות חיים.
  זה הימור. אפשר לנצח בגדול ואפשר גם לפשל.
   
 7. adamshalev

  adamshalev מודרטור

  הצטרף ב:
  ‏24/1/15
  הודעות:
  6,499
  לייקים שהתקבלו:
  11,062
  אין לך נסיון, אין לך ציונים, אין לך רקע צבאי עם יחידה בעלת שם, אין לך קשרים מיוחדים - אתה חייב להתפשר בעבודה הראשונה שלך.
  תתפשר על שכר. תתפשר על מיקום. ובטח ובטח תתפשר על הרתיעה שלך מפיתוח web. ווב זה שם גנרי שכולל אינסוף מתודולוגיות, פרדיגמות וטכנולוגיות, וזאת נקודת התחלה מעולה למפתח להכנס לעולם של פיתוח כי הוא חושף אותך להמון דברים שונים.
   
 8. אשר35

  אשר35 משתמש רשום

  הצטרף ב:
  ‏27/2/18
  הודעות:
  118
  לייקים שהתקבלו:
  124
  לדעתי לא כדאי לשקר, כן כדאי להתפשר.
  אם אתה ממש סולד מווב אז אולי הפשרה יכולה להיות ללכת לתפקיד אוטומציה ולהתקדם משם לפיתוח.
  אל תפסול ללכת גם לחברות שפחות נראות לך, העיקר לצבור נסיון.
  אחרי שנה שנתיים בתעשיה הממוצע הרבה פחות יעניין.
   
 9. איש(3718)

  איש(3718) משתמש רשום

  הצטרף ב:
  ‏30/1/15
  הודעות:
  1,205
  לייקים שהתקבלו:
  2,319
  איזה הוכחות אתה נותן למראיין שאתה יודע לעבוד קשה לאורך זמן במסגרת מלחיצה?

  עם כל הכבוד לשאלות בראיון העבודה, הם בסך הכל מראות שבפיקים רגעיים אתה מסוגל לחשוב ולתפקד היטב. המראיינים רוצים שתעבוד היטב לאורך היום, כל יום, במשך שנים. מה ברזומה שלך מוכיח את זה?
   
 10. שמוליק קיפוד

  שמוליק קיפוד משתמש רשום

  הצטרף ב:
  ‏15/7/15
  הודעות:
  1,062
  לייקים שהתקבלו:
  1,034
  תשלח לי קו"ח בפרטי,
  אנסה לעזור לך.
   
  מתכנת ו-Aranchik אוהבים את זה.
 11. שמוליק קיפוד

  שמוליק קיפוד משתמש רשום

  הצטרף ב:
  ‏15/7/15
  הודעות:
  1,062
  לייקים שהתקבלו:
  1,034
  2 בסנט שלי.
  אני עובד באחת החברות היותר גדולות/נחשקות.
  יש אצלנו כמה אנשים ממש חזקים ותותחים עם ממוצע כמו שלך.
  יש אנשים כמוך שיש להם ציונים מתחת לרף של רוב החברות הגדולות הטובות.
  הדרך שלך להיכנס למקומות כאלו היא דרך היכרות עם אנשים שנמצאים במערכת.
  אין אם עמיתים ללימודים/פרויקטי קוד פתוח וכו' שיוכלו להמליץ עליך ולתת לך את האפשרות לקבל ראיון.
  עוד מספר שנים שכבר יהיה לך נסיון הממוצע יהיה פחות מגביל.
   
 12. Fitch

  Fitch משתמש רשום

  הצטרף ב:
  ‏1/8/16
  הודעות:
  2,279
  לייקים שהתקבלו:
  1,647
  סה"כ לא רע.

  ממליץ לקרוא כאן:
  http://proctologsofzion.blogspot.co.il/2006/06/blog-post_3519.html
   
  מתכנת אוהב/ת את זה.
 13. TalB

  TalB משתמש רשום

  הצטרף ב:
  ‏30/12/16
  הודעות:
  559
  לייקים שהתקבלו:
  282
  אל תפסיק ואל תתייאש. בסוף תמצא עבודה. כבר נתקלתי במקרים כאלה ובסוף זה הסתדר. פשרה היא אפשרות טובה כפי שצויין לעיל. ברגע שאתה נכנס לפול של עובדי ההייטק, מציאת העבודה הבאה תהיה משימה יותר קלה והחשיבות היחסית של הממוצע תפחת.
   
 14. chen15

  chen15 משתמש רשום

  הצטרף ב:
  ‏12/10/15
  הודעות:
  38
  לייקים שהתקבלו:
  48
  מציעה לשנות את הכותרת ל'איך למצוא עבודה ראשונה בהייטק' ולהכללי בפיתוח אישי במקום באוף טופיק
  מה שכתבת מתאר מצב, מה שהצעתי נשמע כשאלה פתוחה לתשובות.

  אני לא בהייטק, המוצע שלי היה 84, הייתי מהטובות ביותר בכיתה.
  במיונים גיליתי שבהרבה מקומות יש רף של 85 והתבאסתי.
  זה היה שטויות.
  כל הדברים הטובים קרו לי בזכות אנשים שהכירו אותי ורצו לעזור לי להגיע למקום טוב או לאנשים שהכירו לקבל מישהו טוב
  למעשה, עד כה (עכשיו בעבודה שלישית: משרת סטודנט, התמחות ועבודת המשך, ועכשיו עבודה חדשה) בכל המקרים אני בחרתי מתוך מספר אופציות שרצו אותי.
  וגם אני ללא רקע צבאי וללא קשרי משפחה.

  רק לספר על עצמי ידעתי אבל רציתי להאיר שלציונים, למעשה, היה מעט מאוד משמעות בפועל.
  מה שחשוב זה האנשים שאתה מכיר ושמכירים אותך.
  אחרי חודשיים להגיד 'לא מצליח למצוא עבודה' זה נשמע לי הרבה יותר מידי מהר
  תסיים לימודים, תשקיע בקוד פתוח, תתפתח, תכיר אנשים, עוד יהיו לך אחלה הזדמנויות בחיים. כצעירים, אנחנו עשירים בזמן עתידי ;)
   
 15. waskindalost

  waskindalost משתמש רשום

  הצטרף ב:
  ‏12/4/15
  הודעות:
  190
  לייקים שהתקבלו:
  281
  1. אל תשקר, בטח לא במשהו זכיר וקל לבדיקה.
  2. חודשיים זה לא הרבה זמן.
  3. כמו שאמרו לעיל, אם אתה לחוץ תתפשר וגם אם אתה לא תתפשר. עדיף לך לתפוס עבודה ראשונה ומהר מאשר לשבת בבית ולהתבטל. תמיד תוכל להחליף עבודה.
  4. בתור אחד שמגייס בדר"כ בעלי ניסיון אני לא פוסל על ממוצע אבל כשמגייסים יוצאי אוני' זה בדרך כלל הדרך לסנן... אלו החיים אל תתרגש.
   
 16. קפה שחור

  קפה שחור משתמש רשום

  הצטרף ב:
  ‏2/9/16
  הודעות:
  4,994
  לייקים שהתקבלו:
  3,606
  שאלה, האם ניתן לגשת למבחן גרוע פעם נוספת כדי לשפר ציון אחרי שמקבלים את התואר?
   
 17. Fitch

  Fitch משתמש רשום

  הצטרף ב:
  ‏1/8/16
  הודעות:
  2,279
  לייקים שהתקבלו:
  1,647
  לא, אם סגרת אז סגרת.
  בדר"כ אחרי שאספת את כל נקודות הזכות אבל לא סגרת, יש כמות מוגבלת של נקודות שאתה יכול לשפר.
   
  HHH ו-קפה שחור אוהבים את זה.
 18. nick

  nick משתמש רשום

  הצטרף ב:
  ‏1/12/16
  הודעות:
  1,435
  לייקים שהתקבלו:
  1,425
  @קפה שחור
  @Fitch

  ובכל מקרה, חישוב קל ילמד שעבור מאמץ עצום של שיפור קורס גדול מ 60 ל 90 למשל, הממוצע שלך יעלה ברבע נקודה...
  מאוד קשה להזיז ממוצע של תואר כמעט מלא.
   
  רובי1 אוהב/ת את זה.
 19. קפה שחור

  קפה שחור משתמש רשום

  הצטרף ב:
  ‏2/9/16
  הודעות:
  4,994
  לייקים שהתקבלו:
  3,606
  הגיוני, תודה
   
 20. TunaGolem

  TunaGolem משתמש רשום

  הצטרף ב:
  ‏27/9/15
  הודעות:
  7,362
  לייקים שהתקבלו:
  7,573
  כמובן שחודשיים הם זמן קצר, אבל לטווח הארוך יש את נשק יום הדין: תואר ראשון נוסף.
   
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
 1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. המשך גלישתך באתר מאשרת את השימוש בעוגיות דפדפן.