לא מצליח להפסיק לבזבז כסף.

הנושא בפורום 'מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות' פורסם ע"י kha, ‏5/6/20.

data-full-width-responsive="true">
  1. kha

kha משתמש רשום

היי, אני מאזור הצפון, בן 29, ויש לי קושי לנהל את עצמי כלכלית.
    תמיד היו לי בעיות בעמידה בפיתויים ובדחיות סיפוקים.
    הייתי הומלס במשך כ4 שנים, מכור לסמים, ועברתי תהליך גמילה מגיל 22-23.
    בגיל 23 התחלתי לעבוד בעבודה הנוכחית שלי, ואני עובד בה עד היום.
    השכר הממוצע שלי עומד על כ10.5 אלף שקל נטו בחודש, ומתוכם.... אני רק מאבד.
    אני גר עם הבת זוג שלי, אנחנו ביחד בערך 5 שנים, היא מרוויחה כ5000 שקל בחודש בערך, סה"כ ההכנסה שלנו עומדת על כ15 אלף בחודש בממוצע, כמובן שיש חודשים פחות טובים וחודשים יותר טובים.
    העבודה שלי היא כל יום מ7 ורבע עד 17:00, ואם יש שעות נוספות אז עד 19:00.
    ימי שישי אני עובד עד שעה 13, ימי שבת חופש.

למרות כל הזמן שאני עובד (לא אמור להיות כל כך הרבה זמן לבזבז), וההכנסה שאמורה להספיק לזוג צעיר, אנחנו תמיד בבעיות.
    ההלוואות שלי ושלה ביחד עומדים על 84 אלף שקל, מתוכם 59 אלף שקל בערך זה 2 הלוואות שלי, והשאר זה 5 הלוואות שלה.
    ההורדה החודשית בחודש על ההלוואות שלנו עומדת על 2210 שקל.

הבעיה שלא משנה מה קורה, אני לא מצליח לעמוד בפיתויים, ברגע שיש קצת כסף, אני ישר מבזבז.
    יש לנו 4 כלבים שמפרקים 1200 שקל רק על אוכל לכלבים.
    על הדירה מוציאים 2500 שקל
    חשמל+ארנונה יוצא בערך 700 שקל
    אינטרנט בערך 140 שקל
    אוכל בערך 1500 שקל

על פניו, בערך 8250 שקל הולך ישר אחרי משכורת ואמור להשאר בערך 7 אלף שקל לפחות.
    אבל זה לא המצב.
    ספיציפית המשכורת האחרונה שלנו עמדה על 15.4 אלף שקל אצלי, 4.7 אלף אצלה, אז הכנסנו כ20 אלף שקל.
    היה לי 700 שקל בעובר ושב שהצלחתי איך שהוא להצליח לגרד חודש שעבר.
    החודש, נשארו 300 שקל, המשכורת הקרובה תהיה רק עוד כמה ימים.

שתבינו כמה אני פזיז:
    קניתי מצנן אוויר לשים לכלבים בחצר בשביל שלא יקבלו מכת חום כשאנחנו בעבודה ב1390 שקל.
    לחברה שלי היה יום הולדת, קניתי לה פלטת סושים וקינוחים מג'פניקה ב533 שקל וזר פרחים ב300.
    קניתי רתכת ודיסק, לא כי אני צריך, כי רציתי ללמוד לרתך, פה הלך עוד 1310 שקל.
    קניתי ראוטר ב500 שקל ועוד כל מיני כבלים לבנות תשתית אינטרנט בבית כי האינטרנט חרא בכמה מקומות, 1075 שקל.
    הוצאתי לפחות כ3000 שקל על משחקים בפלאפון ובמחשב.
    וזה ככה כל חודש, מקבלים משכורת, משלמים את מה שצריך, ואני מבזבז ללא הכרה, ומתחרט בסוף החודש.

האם יש מישהו שהיה בנעליים שלי, שגם לו יש קושי בלא לבזבז? שברגע שרואה איזה משהו באיביי ישר קונה?
    באותו רגע אני יודע שזה טעות אבל הפיתוי חזק, אפילו אם אני אצא מזה מהר, אני יודע שאני כנראה אכנס בהמשך ובכל זאת יזמין את מה שראיתי.
    איך יוצאים מהמצב הזה? איך משנים את הראש ממצב של לנסות להשיג המון דברים חומריים למצב של לחסוך ולא לבזבז?

מקווה_לטוב, בורג ו-ניצן המצוין אוהבים את זה.
  2. אורי ג.

אורי ג. משתמש בכיר

פה טמון הכלב.
    לא נגמלת מסמים כלל, המרת סם אחד לסם שני.
    ואני מדבר בתור גיימר לא קטן...

אתה צריך טיפול, אולי פעמונים יוכלו לעזור.

3. kha

kha משתמש רשום

זה בדיוק מה שהרגשתי..
    אבל אני לא מסוגל עכשיו לחתוך את זה מהחיים ולעבור עוד גמילה, נפשית אני לא אהיה מסוגל להתמודד עם זה.

4. Body Solid

Body Solid משתמש בכיר

ברוך הבא!
    הגעת לכאן ופתחת שרשור וכתבת על המצב - זה הצעד הראשון והחשוב ביותר, להכיר בבעיה.
    מכאן אתה צריך לשבת עם בת הזוג ולהחליט ביחד שאתם הולכים לעשות שינוי בחיים שלכם ובכל ההתנהלות הפיננסית.
    עדיף שתעשו את התהליך ביחד, תתמכו אחד בשני וגם תעמידו אחד/ת את השני/ה במקום כשצריך.
    איך להתחיל? קודם כל להתחיל לרשום כל הוצאה והוצאה. גם אם קנית בקבוק מים ב-7 שקל בחנות הקרובה - לרשום.
    אפשר לעשות את זה באקסל משותף לשניכם שכבר מסכם את מה שתזינו בשוטף ברמה חודשית, או לעדכן בסוף כל יום ממה שרשמתם בנפרד.
    בסוף כל יום לשבת ביחד כמה דקות ולעבור ולחשוב מה הכרחי ומה מיותר ומה היה אפשר לקנות בזול יותר. למשל להכין אוכל בבית הרבה יותר זול מאוכל מוכן בחוץ, וגם בריא יותר.
    תחליטו ביחד שאם אחד מכם חושב להוציא סכום שגדול מרף שתגדירו (למשל 100, 200 או 500 שקל), חייב לדבר קודם עם הצד השני ולהסכים.
    תרגילו את עצמכם לעקוב אחרי כל הוצאה והוצאה, מהקטנה ביותר, בסוף זה ייכנס עמוק לתודעה שלכם, יכין אתכם לשלבים הבאים של ניהול תקציב שנתי והגדרת יעדים ויראה לכם את הדרך לעתיד.
    בהצלחה!

לארוצה ו-Paranoid אוהבים את זה.
  5. אורי ג.

אורי ג. משתמש בכיר

שאלה:
    באיזה משחקים אתה משחק? על מה מבזבזים שם כספים?

6. Paranoid

Paranoid משתמש ותיק

@kha
    את ההתחלה של הפתרון הראשון לבעיה שלך כבר התחלת.
    דבר ראשון אתה מודה ומבין שיש בעיה, בנוסף לכך השכלת ומצאת את מקור הבעיה
    עכשיו כל מה שנשאר לך לעשות זה להגדיר לעצמך מטרה ולעמוד בה.

תכניס את זה לעצמך לראש, אתה עכשיו עוד צעיר ויכול לעבוד וללמוד ולהתקדם
    אבל באיזשהו שלב בחיים אתה תרצה (או תיהיה מוכרח) לפרוש.
    שהשלב הזה בחיים שלך יגיע אתה תיהיה מאוד שמח עם יהיה לך את המשאבים לעשות את זה.

אני בטוח שלבן אדם כמוך שהתגבר על התמכרות קשה לסמים לעשות את השינוי התפיסתי הזה קטן עליו.
    תבין שבני האדם תמיד רוצים יותר, כל הבזבוזים הרגעיים האלה בסופו של דבר לא ייתנו לך אושר ועושר לטווח ארוך

לפי איך שהעניינים הפיננסים שלכם מתנהגים אתם כרגע לא הולכים לכיוון חיובי.
    תאר לך בכמה יגדלו ההוצאות במידה ותרצו לגדל ילדים, או אם חס וחלילה תגיע לכם הוצאה בלתי צפויה.
    אם אתם שואפים לגדול ולשגשג אתם חייבים לעבור את השינוי הזה.

או שתגדילו את המשכורת משמעותית או שתתחילו להוריד הוצאות.
    אני באמת לא מבין איך זוג שגר בצפון שמכניס 15K שקל לא נשאר עם עודף בסוף החודש
    בעיקר שאתה אומר שאתה עובד 120% משרה.
    תתחיל לעקוב אחרי המספרים
    תשקול קיצוצים מיותרים
    סתם לדוגמא אתה אומר שאתם מחזיקים 4 כלבים אני מאוד אוהב כלבים
    אבל לדעתי בן אדם שמחליט להחזיק 4 צריך שתיהיה לו היכולת(הכללית) להחזיק אותם
    כל הבחירות (חוסר ויתור) הקטנות האלה מצטברות ומהר מאוד אתה מגלה שאתה דורך במקום
    תחשוב על זה גם אתה עובד כמו חמור ומסיים את החודש באותו מצב שהתחלת...
    ככה אתה רוצה שיראו חייך עד סופם?

nomad ו-לארוצה אוהבים את זה.
  7. kha

kha משתמש רשום

אנחנו עושים קובץ כזה אבל קצת מסתבכים עם כל הדירקט מצטבר וכל מיני תנועות שלא תופסים בזמן >.>
    ועכשיו אני קצת נלחץ גם להגיד לה על כל ההוצאות שהיא לא יודעת עליהם אחרי שדירבנתי אותה לבזבז פחות ולחסוך יותר..

pokemon go - קונה כרטיסים בשביל לעשות יותר מRAID אחד ביום, גם קונה פוקדורים, וקונה incence בשביל שיופיעו יותר פוקימונים.
    maplestory - קונה קיובס בשביל לשדרג חפצים ולהתחזק
    runescape 3 - קונה מפתחות לתיבות ומנוי חודשי
    world of warcraft - מנוי חודשי
    dofus - מנוי חודשי
    elder scrolls online - מנוי חודשי ותיבות כשיש event טוב
    AFK ARENA - מנוי חודשי + יהלומים בשביל לקנות כרטיסים ולחזק את הקבוצה שלי
    war of dragons - מכניס קצת כסף בשביל להשיג יתרון כל חודש מול אחרים (יותר מקומות בתיק, פחות חפצים נשברים אם מתים וכו')

זה ממה שאני זוכר >.>

8. kha

kha משתמש רשום

אני ממש לא רוצה שהחיים שלי יראו ככה, אבל דווקא השינוי תפיסה הוא נראה לי יותר קשה, פעם לא היה לי כלום, ועכשיו כשיצאתי מזה אני רוצה הכל

9. חתול לילה

חתול לילה משתמש בכיר

אני מכיר אנשים שהמשחק הזה הרס להם את החיים.
    בגוגל יש שלוש מליון התייחסויות ל- world of warcraft addiction
    זו התמכרות.

תראה, גם אני אוהב משחקי מחשב, אבל בעיקרון אני לא מוכן לשלם על משחק מעבר למחיר הקנייה שלו.
    ב- steam, GOG יש אחלה מבצעים. זה מרגש כמעט באותה מידה לחכות למבצע כזה.

ImCarryGG אוהב/ת את זה.
  10. Paranoid

Paranoid משתמש ותיק

כמה משמח עושה אותך לעשות עוד raid בפוקימון גו לעומת כמה ישמח אותך לסגור את ההלוואות הארורות שלקחתם?

11. kha

kha משתמש רשום

הלוואי והיינו יכולים לסיים אותם... אבל זה לא בהכרח רק המשחקים, זה גם כל מה שמעבר לזה..
    נהרס לי המחשב לפני כ4 חודשים, קניתי מחשב ב21 אלף שקל, יש לי אוזניות של רייזר שעלו לי 1100 שקל, עכבר ב1200 ומקלדת ב800 שקל.
    יש לי אקסבוקס, אקסבוקס One, ואקסבוקס one x, יש לי כ100 משחקים לאקסבוקס, מי יודע כמה משחקים בsteam, וכרגע אני משלם גם לבזק וגם לHOT כי החדר מחשב הוא בממד, ושם אפשר לגלוש רק עם בזק, אבל המהירות של בזק בדירה שלי עומדת על 23 מגה, אז אני גם מחובר לHOT עם אינטרנט של 200 מגה למקרה שאני בסלון או בחצר.

זה כבר נהיה מחלה, העניין הוא שרמת ההנאה שאני חוטף מזה זה אסטרונומי..
    מצד אחד אני מרגיש איך זה מפרק לי את החיים לאט לאט, ואני לא יכול להתפתח למרות הפוטנציאל שלי.
    מצד שני אני לא מוכן לוותר על זה, אבל גם לא מצליח לשלוט על זה.

ניצן המצוין אוהב/ת את זה.
  12. Paranoid

Paranoid משתמש ותיק

אח יקר במקרה הזה כנראה ש @אורי ג. צודק, נשמע שאתה מכור.
    לא יודע איך התגברת על סמים קשים ולהיות הומלס אבל תעשה את אותו הקסם שעשית אז.
    או שתחזור שוב לרחוב שתיהיה בן 75

iury ו-ההוא אוהבים את זה.
  13. Body Solid

Body Solid משתמש בכיר

יפה. אם זה לא חדש לכם אז הרבה יותר קל להשתפר במשימה הזאת ולעשות אותה נכון. זאת משימה חשובה מאוד בדרך לשינוי המצב ואסור לכם לזלזל בה.
    גם לא צריך להסתבך יותר מדי: קניתם משהו? רושמים מיד. בקובץ ישירות, בהערה בטלפון, או אפילו על דף נייר ועט שיש בכיס. לא משנה מתי החיוב או איך מבוצע החיוב. קנית עכשיו - רושם עכשיו. אתם צריכים לשאוף לכמה שפחות תשלומים (הכוונה להגיע ל-1) ולהתרגל לא לדחות תשלומים, כדי שתרגישו כמה שיותר מהר על בשרכם את המחיר ולהתרגל שלא לחיות על הלוואות וכסף שאין לכם.
    לגבי מה שקנית ואתה נלחץ לספר לה - מצויין, זאת בדיוק המטרה. תאזור את האומץ לבוא ולספר לה. תדברו על זה, תריבו על זה, זה חלק מהתהליך. אבל לא להרים ידיים ושצד אחד יתמוך בצד השני לכל אורך הדרך.

לארוצה אוהב/ת את זה.
  14. kha

kha משתמש רשום

אני אמצא לזה פתרון.
    תודה רבה לכולם, קיוויתי שאפגוש מישהו שהצליח לצאת מזה בכוחות עצמו, לעזור לי להתחזק ולהלחם עם זה, אבל אני אמשיך לגלוש פה ולקרוא, הדברים שאמרתם פה עזרו קצת, אני רק צריך להלחם קצת בשדים שלי חח

15. קפה שחור

קפה שחור משתמש בכיר

שתידע לך, אף אחד לא יוצא מזה בכוחות עצמו
    אנחנו יצורים חלשים שבסך הכל מנסים להשתלב
    אבל מחלת הצרכנות היא מחלה קלה להתגברות, תמיד אפשר למתן את הכפייתיות שלה

ImCarryGG, ההוא ו-לארוצה אוהבים את זה.
  16. Body Solid

Body Solid משתמש בכיר

אתה בתחילתה של דרך ארוכה אבל אתה בדרך הנכונה. אל תתייאש גם אם יהיו מהמורות בדרך, ויהיו.
    אבל בכל רגע אל תשכח שאתה דואג לעתיד שלך, של בת הזוג ושל המשפחה העתידית שלך.
    בניגוד להנאות וההתמכרויות המהירות שאתה רגיל אליהן, התהליך הזה שונה לגמרי. אתם אולי תרגישו שאתם מקריבים, שקשה, שזה מייגע ומתיש, אבל ההנאה תגיע בסוף ותהיו גאים בעצמכם ובמה שהצלחתם. זה תהליך לחיים, אל תשכח.

לארוצה ו-Paranoid אוהבים את זה.
  17. לארוצה

לארוצה משתמש ותיק

צר לי, לא הייתי במקום הזה. רוצה לציין שזה שאתה מנסה ונעזר מעורר הערצה. נראה לי שאתה בכיוון, ואתה רק צריך להתמיד ולהתקדם, גם כשיש נפילות.
    אם זה נראה גדול עליך, תתחיל במשהו קטן - תנסה לא להוציא על משחקים מסוימים, או אחרי שעה מסוימת, או מעל לסכום מסוים.
    כתבת שאתה מבזבז כשיש כסף בעו"ש, אז אולי תברר אם ניתן להעלות את גובה ההחזר או שתעשה הוראת קבע להפקדה לפקדון בתחילת החודש, כדי שלא ישאר בעו"ש.

בת העמק אוהב/ת את זה.
  18. לארוצה

לארוצה משתמש ותיק

עוד משהו, תכניס את הכלבים הביתה. יש תופעת גניבות.

Yoss אוהב/ת את זה.
  19. Body Solid

Body Solid משתמש בכיר

אני מנחש שבשביל זה הכלבים (ומי בכלל יעז להתקרב אליהם)

20. לארוצה

לארוצה משתמש ותיק

לא רוצה להסיט את הדיון, אבל יש שיטות: בשר עם חומר הרדמה, לאסו...

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
לא מצליח לקבל כרטיס אשראי למטרות חסכנות עקב חוק נתוני האשראי החדש מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות ‏16/9/20
הציבור קיבל שכל והיצרנים בוכים, האם הסולידית מצליחה בחינוך מחדש ? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות ‏22/6/16
לבדוק חשבוניות חברים, שיטת מצליח על ימין ושמאל מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות ‏3/8/15
אם לא קראתם אז בבקשה: 6 סיבות להפסיק לחסוך ולהתחיל לבזבז כסף ! מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות ‏24/4/16
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.