• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

השקעה לטווח של כמה שנים

rayzi

משתמש סולידי
דירוג
20
אני נמצא בלבטים קשים מה לעשות עם הכסף שחסכתי. אני אוטוטו בן 21 עם 250K+- ומתכנן להתחיל השנה לימודי מדמח באקדמיה.
מתוך ה250K, אני רוצה לשים 200 בהשקעה לטווח של 5 שנים+- ולהפקיד באופן חודשי אחוז מסוים מהמשכורת.
למען האמת, תכננתי לרכוש נכס להשקעה בפריפריה לפני תחילת הלימודים, אבל המצב לא מאפשר לי כרגע, אז אני רוצה לשים כרגע את הכסף בשוק ההון עד אחרי הלימודים (בתקווה שהשנים הקרובות יהיו ירוקות) ומשם לשלב השקעות בנדלן.

אני כרגע מתלבט איך להשקיע את הכסף. מצד אחד, אני רוצה לפזר את כל הכסף על קרנות סל של ונגארד ובלקרוק, אבל מצד שני, אני רוצה תיק ברמת סיכון בינונית-גבוהה ואין לי מושג איך לעשות את זה.
חשבתי אולי לשים 100 על קרנות סל, 50 על חברות צמיחה (בעלות סיכון גבוה) , ו50 על חברות מבוססות שמחלקות דיבידנד. איך החלוקה הזו?
ובמידה וה3-4 שנים הקרובות יהיו ירוקות, אני אמשוך חצי מהסכום אחרי התואר ואקנה דירה להשקעה בפריפריה.
אני אשמח לשמוע מחברה פה מה הייתם עושים במקום שלי כרגע בהתחשב בכל מה שרשמתי לגביי. ובנוסף לזה, אני אשמח לשמוע אילו אפיקי השקעה נוספים מעניינים יש לתקופה של 5+- שנים

קודם כל בהצלחה בתואר ושאפו על החסכון המכובד בגיל כה צעיר.

אתה מניח שתעבוד בכל שנות התואר ויישאר לך עוד עודף להשקיע - אין פרטים לגבי איפה אתה מתכנן ללמוד, איפה אתה עובד או אם יש לך מחויבויות שמאלצות אותך לעבוד אבל קח בחשבון שתואר במדמח, ועל אחת כמה וכמה השנה הראשונה, עמוסים מאוד. אני חושב שיש טעם לשקול לשים בצד קרן גדולה יותר מ50k לפחות עד שתתחיל ללמוד ותראה איך אתה מסתדר. אל תגיע למצב שאתה חייב לעבוד על חשבון זמן שהיית צריך להשקיע בלמידה כדי לקיים את עצמך.

שתי נקודות לגבי הקצאת הנכסים:
1. התיק שכתבת הוא לא בסיכון בינוני-גבוה אלא בסיכון גבוה נקודה. קרנות סל מחקות מדד זה לא נכס סולידי או בסיכון נמוך.
2. נשמע שמבחינתך שוק ההון הוא כרגע כלי לצבור הון לרכישת דירה בעתיד, קח בחשבון שייתכן שעוד שלוש-ארבע שנים כשתסיים את התואר התיק יהיה בהפסד וייתכן אף שתצטרך לחכות עוד לא מעט שנים להחזיר את ההשקעה. אם דירה בעוד כמה שנים היא must מבחינתך, ההקצאה לא תואמת את היעד. מעבר לזה, לא ברור לי למה המיקס של קרנות סל ומניות דיבידנד בסכומים כאלה (ההבדל בהשוואה לדיבידנדים שתקבל מVTI על סכום כזה יהיה די זניח, עוד כמה מאות שקלים בשנה אבל תדרש להשקיע זמן בלבנות תיק כזה ולתחזק אותו).

קודם כל בהצלחה בתואר ושאפו על החסכון המכובד בגיל כה צעיר.

אתה מניח שתעבוד בכל שנות התואר ויישאר לך עוד עודף להשקיע - אין פרטים לגבי איפה אתה מתכנן ללמוד, איפה אתה עובד או אם יש לך מחויבויות שמאלצות אותך לעבוד אבל קח בחשבון שתואר במדמח, ועל אחת כמה וכמה השנה הראשונה, עמוסים מאוד. אני חושב שיש טעם לשקול לשים בצד קרן גדולה יותר מ50k לפחות עד שתתחיל ללמוד ותראה איך אתה מסתדר. אל תגיע למצב שאתה חייב לעבוד על חשבון זמן שהיית צריך להשקיע בלמידה כדי לקיים את עצמך.

שתי נקודות לגבי הקצאת הנכסים:
1. התיק שכתבת הוא לא בסיכון בינוני-גבוה אלא בסיכון גבוה נקודה. קרנות סל מחקות מדד זה לא נכס סולידי או בסיכון נמוך.
2. נשמע שמבחינתך שוק ההון הוא כרגע כלי לצבור הון לרכישת דירה בעתיד, קח בחשבון שייתכן שעוד שלוש-ארבע שנים כשתסיים את התואר התיק יהיה בהפסד וייתכן אף שתצטרך לחכות עוד לא מעט שנים להחזיר את ההשקעה. אם דירה בעוד כמה שנים היא must מבחינתך, ההקצאה לא תואמת את היעד. מעבר לזה, לא ברור לי למה המיקס של קרנות סל ומניות דיבידנד בסכומים כאלה (ההבדל בהשוואה לדיבידנדים שתקבל מVTI על סכום כזה יהיה די זניח, עוד כמה מאות שקלים בשנה אבל תדרש להשקיע זמן בלבנות תיק כזה ולתחזק אותו).
תודה רבה על התגובה.
ואני מתכנן להתחיל בבר אילן. כרגע אני עובד כשליח והעבודה שלי מאד גמישה ככה שאני מקווה לעשות משמרת אחת לפחות, בשבועיים. לא לחוץ לי לעבוד כי אני גר עם ההורים ואין לי הוצאות, אבל גם לא רוצה לא לעבוד בכלל. אני יודע שהתואר הזה קשוח, וכנראה שלא אצליח לשלב עבודה, אבל נראה מה יהיה כשאתחיל עם זה.
ולגבי ההשקעה, אילו עוד אפיקי השקעה מעניינים יש לתקופה של 4-5 שנים חוץ משוק ההון?
פשוט להפקיד את הכסף מבלי הרבה התעסקות

ולגבי ההשקעה, אילו עוד אפיקי השקעה מעניינים יש לתקופה של 4-5 שנים חוץ משוק ההון?
אין , 4-5 שנים זה זמן קצר מידי להשקעה במניות.
אם אתה צריך את הכסף בטווח הנ''ל זה רק אגח ממשלתי ופקדונות. אולי היום אפשר בפקדונות לקבל 1% שנתי נומינלי.

כסף שמיועד לרכישת נדל"ן הייתי שם במכשיר עם קורלציה חיובית גבוהה לנכס שאתה מתכנן לקנות.
לא יעזור לך להרוויח אפס באג"ח ממשלתי אם בינתיים מחיר הנכס שאתה רוצה לקנות יעלה בעשרים אחוז.

נערך לאחרונה ב:
כסף שמיועד לרכישת נדל"ן הייתי שם במכשיר עם קורלציה חיובית גבוהה לנכס שאתה מתכנן לקנות.
איזה אפשרויות כאלה יש?
לקנות דירה קטנה יותר? חיכוך גדול.
מניות של חברות נדל"ן? סיכון מנייתי.

איזה אפשרויות כאלה יש?
לקנות דירה קטנה יותר? חיכוך גדול.
מניות של חברות נדל"ן? סיכון מנייתי.
אני לא בקיא אז לא רוצה להטעות בניחוש. הייתי בודק אם יש אפשרות להצמדה כלשהי למדד תשומות הבניה, אגח חברות נדלן, מכשיר שעוקב אחרי ריבית משכתנאות וכד'.אני משער שיש אפשרויות עם קורלציה טובה יותר מאשר אג"ח ממשלתי.
הנקודה שלי היא שאת הסיכון צריך למדוד לא ביחס לאפשרות להפסיד כסף ביחס לסכום שיש לו היום, אלא ביחס למטרה שהיא רכישת דירה אחת בפריפריה.

ממשלתי כללי? או אג"ח עם מח"מ קצר 2-5 שנים?
להבנתי , מח"מ ארוך לא נותן פיצוי מספק על הסיכון.
היום אני מוצא את הפקדונות בבנקים כמוצר שנותן יחס סיכון-סיכוי האטרקטיבי ביותר שניתן לקבל עבור כסף שאתה לא רוצה לסכן בשוק המניות.
אפשר לקבל לפקדון סגור ל 3 שנים משהו כמו 0.8-1 אחוז שנתי.

אני לא בקיא אז לא רוצה להטעות בניחוש. הייתי בודק אם יש אפשרות להצמדה כלשהי למדד תשומות הבניה, אגח חברות נדלן, מכשיר שעוקב אחרי ריבית משכתנאות וכד'.אני משער שיש אפשרויות עם קורלציה טובה יותר מאשר אג"ח ממשלתי.
למיטב ידיעתי אין מוצר כזה שעוקב אחר מדד תשומות הבניה

להבנתי , מח"מ ארוך לא נותן פיצוי מספק על הסיכון.
עבור איזה טווח הסיכון קטן עד כדי שזה יהיה כדאי? למשל אג"ח ממשלתי כללי הוא עם מח"מ ממוצע של 7 שנים, האם זה אומר שהשקעה של כסף שלא רוצים לסכנו במניות וגם לא צריך אותו ל7 שנים, בקרן מחקת אג"ח ממשלתי כללי (נניח בדיוק 7 שנים ולאחר מכן מושכים את הכסף בהדרגה עד תומו במשך כמה שנים) מנטרלת את הסיכון מספיק?.
נראה שאג"ח ממשלתי כללי לרוב נתן תשואות גבוהות בהרבה לתקופות בינוניות של 3-5 שנים (יכול להיות שאני טועה, אם כן, אשמח לתיקון) מאשר פק"מ שנותן 1%~ שנתי, וכמו כן הוא נזיל שזה גם יתרון.

בתקופה שבה הריבית יורדת.
אז סיכון אפשרי בדוגמא שלי הוא שהריבית למשל תעלה ב1% נניח אחרי 5 שנים מתחילת ההשקעה, והשנתיים שנשארו לאופק ההשקעה לא יספיקו להחזיר את ההפסד?. כלומר, נצטרך 7 שנים חדשות מרגע עלית הריבית כדי להחזיר את ההפסד? (בגלל שעלית ריבית של אחוז משמעותה ירידה של 7% בקרן?)

אז סיכון אפשרי בדוגמא שלי הוא שהריבית למשל תעלה ב1% נניח אחרי 5 שנים מתחילת ההשקעה, והשנתיים שנשארו לאופק ההשקעה לא יספיקו להחזיר את ההפסד?. כלומר, נצטרך 7 שנים חדשות מרגע עלית הריבית כדי להחזיר את ההפסד? (בגלל שעלית ריבית של אחוז משמעותה ירידה של 7% בקרן?)
כן, משהו כזה. וזה בהנחה שהריבית לא תמשיך לעלות בינתיים, שאז המצב עוד יותר גרוע.

עבור איזה טווח הסיכון קטן עד כדי שזה יהיה כדאי? למשל אג"ח ממשלתי כללי הוא עם מח"מ ממוצע של 7 שנים, האם זה אומר שהשקעה של כסף שלא רוצים לסכנו במניות וגם לא צריך אותו ל7 שנים, בקרן מחקת אג"ח ממשלתי כללי (נניח בדיוק 7 שנים ולאחר מכן מושכים את הכסף בהדרגה עד תומו במשך כמה שנים) מנטרלת את הסיכון מספיק?.
נראה שאג"ח ממשלתי כללי לרוב נתן תשואות גבוהות בהרבה לתקופות בינוניות של 3-5 שנים (יכול להיות שאני טועה, אם כן, אשמח לתיקון) מאשר פק"מ שנותן 1%~ שנתי, וכמו כן הוא נזיל שזה גם יתרון.
שכחתי לציין את המילה "היום" - במשפט "להבנתי , מח"מ ארוך לא נותן פיצוי מספק על הסיכון."
כמו שאמרו לך מה שהיה זה לא מה שיהיה בעתיד.
בחלק הבטוח בתיק שלי אני לא מכוון ל"רווחי הון" בשביל זה יש את החלק המנייתי.
בחלק הבטוח אני רוצה לדעת מה התשואה הצפוייה בוודאות לכן אני פחות מאמין בהשקעה בקרנות אג"ח אלא בהשקעה ישירה באג"ח ממשלתי\פיקדון.
כאשר אני משקיע בצורה הזו אני בוחן איזה תשואה מציעים לי, לכמה זמן. מה תוספת התשואה המתקבלת כאשר מאריכים את זמן ההשקעה, האם זה שווה? מתי אני צריך את הכסף אם בכלל.
יש את המושג שנקרא סולם אגחים - אתה קונה אגחים לטווחים שונים, בממוצע אתה מקבל תשואה לפדיון מובטחת מסויימת, וכל פעם שאג"ח מגיע לפדיון אתה קונה את האג"ח עם הטווח הכי ארוך. ככה יש לך צפי לתשואה מובטחת, אתה לא תלוי באחרים ואתה עוקב אחרי שינוי הריבית - בזמן עליית ריבית אתה לא מפסיד כי יש לך תשואה מובטחת, האגחים הבאים שתקנה יהיו בריבית יותר טובה. בזמן ירידת ריבית אתה מקבע ריבית גבוהה יותר.
לטעמי היום אין יתרון בסולם אגחים כי גם כך התשואות גם לטווח ארוכים שואפות לאפס.
זה לפחות האסטרטגייה שאני נוקט בה בחלק הבטוח בתיק.

בחלק הבטוח בתיק שלי אני לא מכוון ל"רווחי הון" בשביל זה יש את החלק המנייתי.
הבעיה עם פק"מ היא שלרוב הוא לא נזיל ולכן לא מתאים לתיק פרישה.
אם הוא נזיל אז זה בא במחיר של איבוד כל התשואה על החלק שתמשוך (תוכל לפחות לקבל את המדד אם הוא צמוד). נכון שאתה לא מחפש תשואה בחלק הסולידי, אבל גם איבוד תשואה של בין 1-2% שנתיים (או יותר בתקופה של ריבית גבוהה) יכולים לפגוע בסיכוי ההצלחה של התיק (כתלות גם באחוז האג"ח בממוצע בתיק) כי אנחנו מדברים על שנים רבות של פרישה.

אפשר אולי לעשות "סולם פקדונות" עם פק"מים לא נזילים שנותנים תשואה טובה יותר, אבל אז אתה מוגבל באיזונים שתוכל לעשות....

דווקא סולם אג"ח נשמע לי כמו פתרון לא רע בהתחשב בנ"ל, השאלה היא האם האג"חים בסולם נזילים? ואם כן, האם אתה מאבד תשואה על החלק שמשכת בדומה לפק"מ נזיל?

בהשקעה ישירה באג"ח ממשלתי
האם ידוע לך אם אפשר לקנות אג"ח כזה במחיר הנפקה דרך ברוקר (נניח בנק) או שדרך הברוקר (כלומר דרך הבורסה בעצם) אפשר לקנות רק ממשקיעים אחרים במחירים שהם לא מחיר ההנפקה? והאם בכלל חשוב לקנות במחיר הנפקה או שיש מקרים שדווקא לא?.

נערך לאחרונה ב:
האם ידוע לך אם אפשר לקנות אג"ח כזה במחיר הנפקה דרך ברוקר

למה שימכרו לך במחיר הנפקה? גם הם צריכים להרוויח. למיטב ידיעתי משקיעים פרטיים לא יכולים לקנות בהנפקה עצמה, אבל אני לא בטוח בזה

@1337justme
להבנתי אין בעיה בשלב הפרישה, תעשה לך סולם אגח/פקדונות שההפרש בין המדרגות הוא שנה וככה כל שנה נפדה לך אגח/פקדון אחר שנותן לך את הכסף עבור אותה שנה.
גם עם איזון אין בעיה מאזנים פקדונות כמו עם אגח,נפדה לך הפיקדון כל שנה ,אתה מבצע עם הכסף הזה את האיזון.

למה שימכרו לך במחיר הנפקה? גם הם צריכים להרוויח. למיטב ידיעתי משקיעים פרטיים לא יכולים לקנות בהנפקה עצמה, אבל אני לא בטוח בזה
אשאל אחרת: האם כשמדברים על סולם אג"ח, מתכוונים לקניה בהנפקה של האג"ח או לקניה "רגילה" בבורסה ממשקיעים אחרים במחיר שהוא לא בהכרח מחיר ההנפקה? (ואז גם מפסידים חלק מהתשואה לפידיון)

להבנתי אין בעיה בשלב הפרישה, תעשה לך סולם אגח/פקדונות שההפרש בין המדרגות הוא שנה וככה כל שנה נפדה לך אגח/פקדון אחר שנותן לך את הכסף עבור אותה שנה.
גם עם איזון אין בעיה מאזנים פקדונות כמו עם אגח,נפדה לך הפיקדון כל שנה ,אתה מבצע עם הכסף הזה את האיזון.
זה נשמע כמו פתרון לא רע, מתאים במיוחד לשיטת prime harvesting בה אתה לא מאזן בפרישה אלא רק לוקח מהחלק המנייתי.

אז בעצם, אם הריבית תעלה, אז נקנה בתחילת השנה של עליית הריבית פק"מ שיתן ריבית גובהה יותר וכך גם נהנה מעליית הריבית, מה שלא יכולנו לעשות עם פק"מ אחד גדול ונזיל?.

כלומר, היתרון היחיד של קרן אג"ח על פק"מ או סולם אג"ח הוא שלא צריך להתעסק עם יצירת הסולם, אבל אנחנו "נקנסים" בסיכון של הפסד כתוצאה מעליית ריבית? נשמע כמו no brainer לטובת סולם אם כך.
האם יש עוד יתרונות לקרן אג"ח לעומת סולם אג"ח\סולם פק"מ?
האם יש יתרונות לסולם אג"ח לעומת סולם פק"מ?.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
B השקעה של סכום מזומן לטווח קצר (1-3 חודשים) ב- US Treasury bills שוק ההון 5
S השקעה לטווח של מספר חודשים - שנה - קרנות כספיות שוק ההון 1
M השקעה לטווח של שנתים השקעות אלטרנטיביות 3
M תכנון השקעה בשוק ההון לטווח של 20 שנים, מנסה להבין מה עדיף. שוק ההון 3
T השקעה לטווח קצר-בינוני של 6 שנים של 600K שוק ההון 2
J השקעה לטווח של 7 שנים שוק ההון 54
S השקעה ראשונה לטווח של 5 שנים שוק ההון 27
פ השקעה לטווח הארוך - הגדרת יעד וכח הקנייה של הכסף בעתיד שוק ההון 21
A השקעה לטווח בינוני שוק ההון 3
I השקעה לטווח רחוק אינפלציה ומיסוי ריאלי שקל/דולר שוק ההון 20
א השקעה ב S&P ממונף - לטווח הארוך - מבוסס מחקרים שוק ההון 22
N מכירת דירה להשכרה עבור השקעה לטווח קצר שוק ההון 10
S השקעה אופטימילית לטווח קצר בקרנות סל אג"חיות שוק ההון 7
H השקעה לטווח רחוק עבור הילדים שוק ההון 4
R השקעה לטווח קצר בIB שוק ההון 0
R השקעה לטווח ארוך שוק ההון 9
M השקעה בS&P 500 לטווח ארוך עם ניטרול מט"ח שוק ההון 3
Y השקעה נזילה לטווח הקצר שוק ההון 2
M השקעה בשוק ההון לטווח בינוני-ארוך שוק ההון 1
J השקעה בשוק ההון לטווח הקצר שוק ההון 12
D השקעה/חסכון נזיל לטווח קצר בסיכון נמוך בהוראת קבע שוק ההון 2
R 1,300,000 ש"ח בעו"ש השקעה לטווח קצר שוק ההון 22
I השקעה לטווח קצר או מגורים? נדל"ן 0
F האם אתם משלבים השקעה לטווח קצר בנוסך לארוך ? שוק ההון 5
מ האם באמת יותר ריווחי השקעה במדדים לטווח ארוך מאשר מניות דיבידנד? שוק ההון 30
ג אפשרויות השקעה לטווח קצר/קצר מאוד שוק ההון 9
נמר הכסף השקעה בטוחה לטווח קצר-בינוני לאישה במצב סיעודי שוק ההון 6
E 100% VTI השקעה לטווח הארוך שוק ההון 2
ש השקעה לטווח ארוך בתזמון "לא טוב" שוק ההון 39
ש השקעה לטווח ארוך, לצד מימושים בטווח קצת יותר שוק ההון 14
ט מחפשת שרשור על השקעה לטווח קצר שוק ההון 4
S השקעה בנכסים עם סיכון נמוך לטווח קצר שוק ההון 1
twister השקעה ב small caps etf לטווח ארוך שוק ההון 7
S השקעה פסיבית לטווח ארוך- אלטרנטיבות לבנק שוק ההון 6
יבגני_ל האם הגיע הזמן לבחון מחדש אפיקי השקעה לטווח ארוך או שהכל יתאזן מחדש? שוק ההון 16
משה השקעה בקופת גמל לטווח קצר שוק ההון 10
M התייעצות לגבי השקעה לטווח קצר שוק ההון 6
N השקעה לטווח ארוך שוק ההון 7
נ השקעה לטווח ארוך - נסדא"ק או sp 500 שוק ההון 3
twister השקעה לטווח ארוך, בן 25 שוק ההון 7
נולי השקעה לטווח קצרצר בימי קורונה שוק ההון 23
S השקעה לטווח ארוך במדדי ארה"ב שוק ההון 6
R השקעה בדירה בחו"ל לטווח ארוך נדל"ן 24
A השקעה לטווח הארוך שוק ההון 14
ח תכנון קניית דירה לצד השקעה לטווח ארוך שוק ההון 16
7 מאיפה מתחילים - השקעה לטווח בינוני שוק ההון 6
navv השקעה לטווח ארוך, אג"חים בריבית שלילית לעומת מדדי מניות מפוזרים שוק ההון 19
O חייל משוחרר השקעה נזילה לטווח קצר - בינוני שוק ההון 27
C מחפש השקעה סופר סולידית לטווח מאוד קצר שוק ההון 4
M השקעה לטווח קצר שוק ההון 19

נושאים דומים

Back
למעלה