• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

השפעת מות ההפיכה המשפטית על שווקים בישראל

אני לא למדתי אף מילה על אבולוציה בבתי ספר בישראל. וכפי שכתבתי, למדתי בבתי ספר בהכי מעוזי שמאל שיש בישראל.
אני אגב ידעתי על האבולוציה גם כשהייתי בגן. זה נראה לי ממש ידע בסיסי וההורים שלי לימדו אותי.
אני חושב שרוב הילדים יודעים על אבולוציה מהבית, כך שדווקא בבית ספר במעוז שמאל אין הרבה מה לדבר על אבולוציה. מה שכן מדברים זה ברירה טיבעית.
זה שלאדם ולקוף יש מוצא משותף זה משפט אחד, וכל הנושא של התפתחות האדם ואיזה חיה התפתחה מאיזה חיה - יש למדע הזה שם אחר, וזה יותר קשור לארכאולוגיה מאשר לביולוגיה.

ואם זה רק סט של ערכים - למה לכפות אותם ? על אנשים שלא בשבט שלך ? הרי כל ניתוח הגיוני של הסיטואציה יראה שכפייה דתית רק משיגה ההפך מהמטרה של קירוב חילונים לסט הערכים הנ"ל...
כל קבוצה רוצה ליישם את סט הערכים שלה במרחב הציבורי.
למשל ליברלים רוצים שהמרחב הציבורי יהיה עם אופי ליברלי.

הדת לא סותרת את האבולוציה משני סיבות פשוטות.
סיבה ראשונה
בפשטות הפסוקים נשמע מהתנ"ך שהאדם לא התפתח אבולוציונית, אבל מפשטות הפסוקים גם נשמע שהאלוקים הוא דמות מוחשית כמו האמונות הפגניות, ובכל זאת מפרשים את הפסוקים בהתאם לשכל. כמו שרובי1 הביא קודם מהרמב"ם וגם החולקים על הרמב"ם בסוף מסכימים שבסוף יש פסוקים מסוימים שחייבים לפרש אותם כמשל...
סיבה שניה
התאוריה האבולוציונית היא מסבירה את התפתחות המינים, ו"היא באה לענות על השאלה הקשה איך נוצרו מינים כל כך מורכבים בלי יד מכוונת", אבל ההסבר האבולוציוני לא יכול לומר שבוודאות האדם התפתח מהקוף, אלא רק לומר שסביר להניח שהאדם נוצר מהקוף כי אנחנו דומים לו במובנים רבים, "ובעיקר כי אם לא נוצרנו מהקוף אין לנו הסבר יותר טוב להסביר את ההתפתחות המינים והיקום" ולכן מאמיני האבולוציה בוחרים להאמין כך, (למרות שכידוע התאוריה הנ"ל ממש לא מושלמת...) וכל הקבלה המוחלטת של התאוריה הנ"ל מבוסס על זה שאין הסבר אחר שהוא יותר טוב... וכידוע מאמינים בכוח עליון, מאמינים שאלוקים יכול לעשות את זה, וממילא אין סיבה להניח שהתאוריה האיבולוציונית היא בוודאות הצודקת, כי למאמינים יש עוד אפשרויות...
(ואם נחשוב על זה טוב, נראה שזה מסוג הטענות שלא סביר להכחיש אותם... ובדיוק לכן הסתירה בין המדע לדת לא קיימת)

תנסו לדמיין מה יקרה אם מחר מדענים מפרסמים שמצאו ראיה חותכת שהאלוקים ברא את האדם כמו שמסופר בתנך, האם זה יצור בעיה מהותית מדעית??
לדוגמא אם מחר המדענים מפרסמים שהם מצאו הוכחה שלפני 1000 שנה לא היה כוח משיכה, ברור שמיד זה יוצר אלף שאלות קשות שגורמות לנו לפקפק בסבירות שהמסקנה המדעית הזאת נכונה, אבל אם המדענים מפרסמים שלפני 1000 שנה היה מקרה ספציפי שכוח עליון עשה שינוי שלא היה כוח משיכה, זה יצור שאלה בסיסית האם יש התערבות של כוח עליון ביקום, אבל בהנחה שמקבלים את ההתערבות של כוח עליון ביקום, אין כאן שאלות קשות כנגד התגלית המדעית.

אחרי כל מה שכתבתי, אני לא אומר שבגלל זה האבולוציה לא סבירה או בחלקה לא סבירה, אני רק בא להסביר למה אדם דתי שמאמין בתנ"ך ובהתערבות של כוח עליון ביקום, לא מחויב לתאוריה המדעית הזאת, כי יש לו עוד אפשרות סבירה שהוא יכול לבחור בה.

בציבור החרדי בכללית מעדיפים לא להתעסק בדיון הזה, כי זה נושא נפיץ וצריך לדעת מאוד טוב, מה החלק בדעה של החוקר, שמבוססת על ההנחה הבסיסית שאין כוח עליון שמתערב ביקום, ומה עובדה מדעית טהורה, ולכן משתדלים לא להתעסק בנושאים האלו, וגם אם כן בדרך כלל לא בפרהסיה.
יחד עם זה צריך לדעת שיש תלמיד גדול של החזון איש שקראו לו ר' גדליה נדל שהוא היה תלמיד חכם גדול והוא אימץ את האבולוציה כאמת מוחלטת, וברור שיש עוד אבל הוא מפורסם בדעה שלו.

כל קבוצה רוצה ליישם את סט הערכים שלה במרחב הציבורי.
למשל ליברלים רוצים שהמרחב הציבורי יהיה עם אופי ליברלי.
הממ במקומות מעורבים יש בעייתיות מסוימת אבל לא חושב שליברלים רוצים לכפות ערכים בתוך בני ברק.
הם רק לא רוצים להיות אלו שנושאים בנטל הזה. אבל עזוב זה נושא אחר.

הנקודה , אלו לא רק ערכים , יש גם אמונה באל שממנה נובע כל העניין.

תשובה מעניינת. אוקי הדת היא סט של ערכים. היא איננה נובעת משום כוח עליון או אספקטים של המציאות שמחייבים אמונה בערכים הללו.
האם לאומיות היא ערך שאינו נובע מהנחה מסויימת על המציאות?, -שיש כזה מושג של עם- ואעפ''כ א''א לומר עליו שהוא מתבסס על אמונה עיוורת, כי הוא הנחה ערכית.
כמו''כ המציאות של מוסד המשפחה, שבסופו של דבר זה ערך ולא מציאות מדעית, או גם מה שנקרא 'נאמנות' -לחבר, לאישה, לכ''א במערכת יחסים כלשהי, האם הנאנמנות מתבססת על איזו אמונה עיורת וחסרת בסיס? לא. כי היא עמדה ערכית, ואעפ''כ יש לה בהחלט אמירה על המציאות, אמירה ערכית על המציאות, על בנ''א, ועל הקשר ביניהם. (אתה הרי לא תראה עוול מוסרי שחוסר נאמנות בין שני בעלי חיים כלשהם, וכן תראה עוול בבגידה וחוסר נאמנות בקונסטלציה מסויימת בין שני בנ''א)
ברגע שתשכנע אותם שאלוהים לא קיים הם יבחרו סט ערכים שונה במידה מסויימת.
אני לא חושב, רוב האנשים שאני מכיר שבחרו אחרת ועזבו את הדת, השתכנעו קודם שסט הערכים של היהדות לא נכון/לא רלוונטי ואזי הם הפסיקו להאמין באלוקים.
ואם זה רק סט של ערכים - למה לכפות אותם ? על אנשים שלא בשבט שלך ?
א. כל עמדה ערכית כלשהי רואה בעצמה אמת, ושואפת שגם אחרים יאמינו וינהגו על פיה, כך בדיוק התרבות והמוסר המערביים, (למה ארה''ב מנסה כל הזמן לכפות דמוקרטיה על מדינות אחרות?) כך בדיוק אג'נדת הלהט''ב, או לחילופין תנועות לאומיות/קומוניסטיות/פציפיסטיות וכו' וכו'
- בהנחה שאתה יוצא להפגין נגד מה שבעינייך הוא פגיעה בדמוקרטיה, האם המטרה שלך היא רק חיי נוחות מרביים שאתה חושב שהולכים להיפגע, או הבעת עמדה ערכית מסויימת, שאתה שואף להנחיל אותה גם לאחרים?, (ובינינו- כל מה שקורה פה בפורום בשרשורים הפוליטיים זה ניסיון להנחיל/להסביר/להוכיח את סט הערכים שלי לאחר)

וכך זה אמור להיות, (- אני לא מדבר על כפייה, אלא על השאיפה הבסיסית שמה שבעיניי הוא אמת ערכית, יהיה ערך גם של האחר)- תאר לעצמך אחד שמאמין שאסור לרצוח, אבל אין לו בעיה עם קניבלים כי זה לא השבט שלו, זה נראה לך סביר? או לאומן שחושב שסביר שבן מדינה אחרת שאינה השבט שלו יבגוד במדינתו? או לוחם חופש שאין לו בעיה בעבדות במקום אחר וכו' וכו'

הממ במקומות מעורבים יש בעייתיות מסוימת אבל לא חושב שליברלים רוצים לכפות ערכים בתוך בני ברק.
אני לא מדבר על לכפות על האדם הפרטי מה יעשה בביתו, אלא על המרחב הציבורי.
במדינה מתקדמת יש הרבה חוקים שכופים התנהגות מוסרית, סתם דוגמאות שעולות לי כרגע לראש.
אסור להינשא לפני גיל 18.
איסור על פוליגמיה.
איסור על הפרדה בין נשים לגברים במרחב הציבורי.
החוק לאיסור הפליה במוצרים, בשירות, ובכניסה למקומות ציבוריים.
הייתה לא מזמן סערה, כי אדם החליט לתרום כלייה בתנאי שהנתרם יהיה יהודי.
יש עוד המון..
הנקודה , אלו לא רק ערכים , יש גם אמונה באל שממנה נובע כל העניין.
אתה נוגע כאן בנקודה תאולוגית מאוד עמוקה ומורכבת, לא יודע אייך לענות על זה בלי לבזבז שעות, ובלי לחטוא ברדידות.
אבל זו שאלה מאוד נכונה ומאוד חשובה.
רק אומר כך, המחשבה שיש סדר לוגי,
יש אלוהים >> הוא נתן תורה >> בתורה כתוב לעשות xyz >> לכן אני עושה.
היא מאוד פשטנית. ברור שיש אנשים שיגידו לך שזו האמונה שלהם, אבל לדעתי זה לא נכון.

אין הרבה מה לדבר על אבולוציה. מה שכן מדברים זה ברירה טיבעית.
אבולוציה וברירה טבעית זה אותו הדבר מבחינתי. לא דיברו על זה בכלל בבתי ספר, שלמדתי בהם.

זה שלאדם ולקוף יש מוצא משותף זה משפט אחד, וכל הנושא של התפתחות האדם ואיזה חיה התפתחה מאיזה חיה - יש למדע הזה שם אחר, וזה יותר קשור לארכאולוגיה מאשר לביולוגיה.
לדעתי זה חלק מאותו התחום ואני לא רואה שום היגיון בהפרדה. בכל מקרה, לא דיברו לא על זה ולא על זה.

הדת לא סותרת את האבולוציה משני סיבות פשוטות.
סיבה ראשונה
בפשטות הפסוקים נשמע מהתנ"ך שהאדם לא התפתח אבולוציונית, אבל מפשטות הפסוקים גם נשמע שהאלוקים הוא דמות מוחשית כמו האמונות הפגניות, ובכל זאת מפרשים את הפסוקים בהתאם לשכל. כמו שרובי1 הביא קודם מהרמב"ם וגם החולקים על הרמב"ם בסוף מסכימים שבסוף יש פסוקים מסוימים שחייבים לפרש אותם כמשל...
סיבה שניה
התאוריה האבולוציונית היא מסבירה את התפתחות המינים, ו"היא באה לענות על השאלה הקשה איך נוצרו מינים כל כך מורכבים בלי יד מכוונת", אבל ההסבר האבולוציוני לא יכול לומר שבוודאות האדם התפתח מהקוף, אלא רק לומר שסביר להניח שהאדם נוצר מהקוף כי אנחנו דומים לו במובנים רבים, "ובעיקר כי אם לא נוצרנו מהקוף אין לנו הסבר יותר טוב להסביר את ההתפתחות המינים והיקום" ולכן מאמיני האבולוציה בוחרים להאמין כך, (למרות שכידוע התאוריה הנ"ל ממש לא מושלמת...) וכל הקבלה המוחלטת של התאוריה הנ"ל מבוסס על זה שאין הסבר אחר שהוא יותר טוב...
לא מדובר בסתם תיאוריה. יש אינספור ראיות חד משמעיות שהאדם התפתח מקופי האדם(apes). אתה יכול להגיד שזאת סתם תיאוריה, אבל אתה באותה המידה יכול להגיד שזה שכדור הארץ הוא עגול זאת סתם תיאוריה, ואולי מחר נגלה שדווקא מאמיני הארץ השטוחה צודקים. הסיכוי שתגלה שהאדם לא התפתח מהקוף דומה לסכוי שתגלה שכדור הארץ הוא שטוח או משולש.

וכידוע מאמינים בכוח עליון, מאמינים שאלוקים יכול לעשות את זה, וממילא אין סיבה להניח שהתאוריה האיבולוציונית היא בוודאות הצודקת, כי למאמינים יש עוד אפשרויות...
(ואם נחשוב על זה טוב, נראה שזה מסוג הטענות שלא סביר להכחיש אותם... ובדיוק לכן הסתירה בין המדע לדת לא קיימת)

תנסו לדמיין מה יקרה אם מחר מדענים מפרסמים שמצאו ראיה חותכת שהאלוקים ברא את האדם כמו שמסופר בתנך, האם זה יצור בעיה מהותית מדעית??
לדוגמא אם מחר המדענים מפרסמים שהם מצאו הוכחה שלפני 1000 שנה לא היה כוח משיכה, ברור שמיד זה יוצר אלף שאלות קשות שגורמות לנו לפקפק בסבירות שהמסקנה המדעית הזאת נכונה, אבל אם המדענים מפרסמים שלפני 1000 שנה היה מקרה ספציפי שכוח עליון עשה שינוי שלא היה כוח משיכה, זה יצור שאלה בסיסית האם יש התערבות של כוח עליון ביקום, אבל בהנחה שמקבלים את ההתערבות של כוח עליון ביקום, אין כאן שאלות קשות כנגד התגלית המדעית.

אחרי כל מה שכתבתי, אני לא אומר שבגלל זה האבולוציה לא סבירה או בחלקה לא סבירה, אני רק בא להסביר למה אדם דתי שמאמין בתנ"ך ובהתערבות של כוח עליון ביקום, לא מחויב לתאוריה המדעית הזאת, כי יש לו עוד אפשרות סבירה שהוא יכול לבחור בה.

בציבור החרדי בכללית מעדיפים לא להתעסק בדיון הזה, כי זה נושא נפיץ וצריך לדעת מאוד טוב, מה החלק בדעה של החוקר, שמבוססת על ההנחה הבסיסית שאין כוח עליון שמתערב ביקום, ומה עובדה מדעית טהורה, ולכן משתדלים לא להתעסק בנושאים האלו, וגם אם כן בדרך כלל לא בפרהסיה.
יחד עם זה צריך לדעת שיש תלמיד גדול של החזון איש שקראו לו ר' גדליה נדל שהוא היה תלמיד חכם גדול והוא אימץ את האבולוציה כאמת מוחלטת, וברור שיש עוד אבל הוא מפורסם בדעה שלו.

אם היו ראיות לקיומו של כוח עליון, המדע היה חוקר אותן, אבל אין כאלה. יש דברים שהמדע לא ידע להסביר בעבר והיום כבר יודעים. יש דברים שעדיין לא יודעים להסביר ולא מבינים. שום דבר מזה לא נראה כמו כוח עליון בכלל. ואגב פעם רוב האנשים היו דתיים, גם רוב המדענים. ניוטון היה דתי מאוד. אתה חושב שהוא לא היה שמח לגלות התערבות של אלוהים? הרי זה מה שהאנשים האלה הכי חיפשו, אבל לא מצאו כלום.

אבולוציה וברירה טבעית זה אותו הדבר מבחינתי. לא דיברו על זה בכלל בבתי ספר, שלמדתי בהם.
בעממי לומדים התפתחות המדע בצורה כרונולוגית. אני מאמין שכן דיברו על אבולוציה אבל זה לא חידש במיוחד, לא דרש חשיבה או הבנה מיוחדים ולא נחקק בזיכרון. כמה עשורים אח״כ אנחנו לא זוכרים את כל השעורים מהעממי- אבל את ״הכלי עם הפתח המעוקל״ - שדרש מחשבה והבנה - שנינו זוכרים.

בעממי לומדים התפתחות המדע בצורה כרונולוגית. אני מאמין שכן דיברו על אבולוציה אבל זה לא חידש במיוחד, לא דרש חשיבה או הבנה מיוחדים ולא נחקק בזיכרון. כמה עשורים אח״כ אנחנו לא זוכרים את כל השעורים מהעממי- אבל את ״הכלי עם הפתח המעוקל״ - שדרש מחשבה והבנה - שנינו זוכרים.
אני זוכר טוב דברים כאלה. אני גם זוכר שבברית המועצות למדנו על האדם הקדמון. לא זוכר אם למדנו שם על הברירה הטבעית בבית הספר. אולי זה רק בכיתות יותר גבוהות. אז עברתי לישראל. הספקתי להיות בישראל קצת ביסודי ואז את כל ההמשך. אני יכול להגיד בוודאות שלא למדנו אף מילה לא על אבולוציה ולא על האדם הקדמון. אני יודע זאת כי אני זוכר שזה הפריע לי גם אז ודיברתי גם עם ילדים אחרים בכיתה שלי על זה, חלקם גם כאלה שקודם למדו בבית ספר אחר מאיפה שאני למדתי, וכולנו לא למדנו אף מילה על אבולוציה.

יש אינספור ראיות חד משמעיות שהאדם התפתח מקופי האדם(apes).
תביא ראיה אחת, ואני המחיש לך עם הדוגמא שאתה תביא למה אתה החכם והנאור לא הבנת מה הראיה מתיימרת להוכיח.
אבל אתה באותה המידה יכול להגיד שזה שכדור הארץ הוא עגול זאת סתם תיאוריה, ואולי מחר נגלה שדווקא מאמיני הארץ השטוחה צודקים. הסיכוי שתגלה שהאדם לא התפתח מהקוף דומה לסכוי שתגלה שכדור הארץ הוא שטוח או משולש.
טעות גסה.
אם היו ראיות לקיומו של כוח עליון, המדע היה חוקר אותן, אבל אין כאלה. יש דברים שהמדע לא ידע להסביר בעבר והיום כבר יודעים. יש דברים שעדיין לא יודעים להסביר ולא מבינים. שום דבר מזה לא נראה כמו כוח עליון בכלל. ואגב פעם רוב האנשים היו דתיים, גם רוב המדענים. ניוטון היה דתי מאוד. אתה חושב שהוא לא היה שמח לגלות התערבות של אלוהים? הרי זה מה שהאנשים האלה הכי חיפשו, אבל לא מצאו כלום.
אני לא כתבתי בכלל על מה שהגבת.

אני זוכר טוב דברים כאלה. אני גם זוכר שבברית המועצות למדנו על האדם הקדמון. לא זוכר אם למדנו שם על הברירה הטבעית בבית הספר. אולי זה רק בכיתות יותר גבוהות. אז עברתי לישראל. הספקתי להיות בישראל קצת ביסודי ואז את כל ההמשך. אני יכול להגיד בוודאות שלא למדנו אף מילה לא על אבולוציה ולא על האדם הקדמון. אני יודע זאת כי אני זוכר שזה הפריע לי גם אז ודיברתי גם עם ילדים אחרים בכיתה שלי על זה, חלקם גם כאלה שקודם למדו בבית ספר אחר מאיפה שאני למדתי, וכולנו לא למדנו אף מילה על אבולוציה.
אני זוכרת שבשיעורי ביולוגיה בתיכון הדתי בו למדתי כן דיברו על ברירה טבעית/אבולוציה של צמחים ובע"ח. כשמדברים על איך צמח כלשהו למשל משתנה אט-אט כתלות בסביבה ותחרות זה נשמע לא כל כך שנוי במחלוקת וגם די הגיוני.

לא זכור לי שדובר על האבולוציה של האדם.

אני זוכרת שבשיעורי ביולוגיה בתיכון הדתי בו למדתי כן דיברו על ברירה טבעית/אבולוציה של צמחים ובע"ח. כשמדברים על איך צמח כלשהו למשל משתנה אט-אט כתלות בסביבה ותחרות זה נשמע לא כל כך שנוי במחלוקת וגם די הגיוני.

לא זכור לי שדובר על האבולוציה של האדם.
מוזר.
אני יכול לחשוב על הרבה שאלות על ברירה טבעית. על אבולוציה של האדם אני יכול לחשוב על תוכן לשיעור סיפורי אחד - הזדקף על שתי רגליים, הידיים חופשיות - יצירת כלים. כל הנושא של ההשפעה על מבנה האגן- תינוקות יותר קטנים שצריכים יותר זמן טיפול ומכאן שיש יותר זמן לימוד - ביסודי? אולי. אפשר להראות תמונות של לוסי - אני לא רואה הרבה יותר מזה.

אולי זה מסוג הדברים שברורים וידועים לכולם כך שאין צורך לדבר עליהם יותר מדי -עד שפתאום צריך. דיי דומה לדמוקרטיה והפרדת ראשויות.

אני למדתי בשנות ה-80 בבי"ס יסודי בעיר חילונית כמעט לגמרי וגם לא זוכר שנאמרה מילה על אבולוציה, או ברירה טבעית או דארווין (גם לא בתיכון).

אולי זה מסוג הדברים שברורים וידועים לכולם כך שאין צורך לדבר עליהם יותר מדי -עד שפתאום צריך. דיי דומה לדמוקרטיה והפרדת ראשויות.
ואם חשבתם שמוקרטיה והפרדת רשויות זה מה שלומדים היום בשיעורי אזרחות, טעות בידכם.

בהמשך הפרק מוסבר הסיפור של ספרי אזרחו.

אצלנו לא לומדים עם הספר הזה ואני מניח שלא ילמדו עוד עם ספרי פורום קוהלת שמטיפים לערכים שונים מהערכים של מי שלומד עם ילדיי.
זו בהחלט תוצאה מבורכת של ניסיון ההפיכה שפורום קוהלת לקח בו חלק מרכזי.

אני למדתי בשנות ה-80 בבי"ס יסודי בעיר חילונית כמעט לגמרי וגם לא זוכר שנאמרה מילה על אבולוציה, או ברירה טבעית או דארווין (גם לא בתיכון).
לבגרות, תחת תת תכום גנטיקה, למדנו DNA RNA וחומצות גרעין, דארווין, האפונים של מנדל ברירה טיבעית וטיפה אפיגנטיקה (שעוד לא היה פופולרי ומתקדם כמו היום).
בעממי אני לא זוכר משהו ספציפי - בטוח שדיברנו בבית.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ד האם יש דרך לנטרל השפעת הדולר במסלולים כמו עוקב SP500 בפנסיה וקרן השתלמות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
F דעתכם האישית על השפעת הבינה המלאכותית על חברות הטק אוף טופיק 8
ר השפעת יחסי ישראל-אירלנד על קרנות איריות שוק ההון 21
A לגבי השפעת מטח בקרנות חוץ שוק ההון 6
ד השפעת מכירת פסגות על פסגות טרייד שוק ההון 3
ב השפעת המלחמה על הריבית של פיקדונות דולריים בבנקים צרכנות פיננסית 5
Y השפעת מט״ח על קרן אירית מחקה מדד שנסחרת בשקלים שוק ההון 0
Y השפעת מט״ח על קרנות הנסחרות בשקלים שוק ההון 265
דו דו השפעת דיבידנד על שערי קניה ומכירה בחישובי דף עזר 1325 מיסים 1
I השפעת קריסת SVB על הכלכלה הישראלית שוק ההון 19
הטירונית אג"ח ממשלתי 5116181 MTF מחקה תל גוב-כללי - השפעת הארועים הפוליטיים על הקרן שוק ההון 22
Y השפעת הרפורמה המשפטית על שוק ההון בישראל שוק ההון 429
C ״השפעת המיסוי הריאלי אל מול הנומינלי חזקה יותר בטווח הקצר״ שוק ההון 3
ב השפעת הלוואה קודמת על פרופיל לווה למשכנתא נדל"ן 6
S השפעת האינפלציה והעלאת הריבית על מגזר ההייטק פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 9
ש השפעת מעבר בנק על דירוג האשראי צרכנות פיננסית 0
A השפעת הריבית העולה והאינפלציה על מחירי הנדל״ן נדל"ן 109
E השפעת הירידות בבורסה על היום-יום ומצב הרוח שוק ההון 63
D מניות דואליות - השפעת מחיר המניה והבדלים בימי מסחר שוק ההון 1
K השפעת מלחמת רוסיה-אוקראינה על הכלכלה העולמית פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 2411
L השפעת הוצאות על פרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 3
א השפעת מט"ח על נייר 1159235 שוק ההון 2
ס השפעת עלייה קלה בריבית הפריים נדל"ן 33
N השפעת שער הדולר על קרן שקלית שוק ההון 34
ר ילדים במהלך התואר - השפעת הורות על התפתחות אישית התפתחות אישית 14
E השפעת שער הדולר על שער הפאונד אוף טופיק 2
E השפעת מט"ח על תיק ההשקעות שוק ההון 1
לא חשוב שמות השפעת תופעת הפרישה המוקדמת על המשק הישראלי פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 42
B השפעת שינוי שער הדולר על מניות זרות לא דואליות שוק ההון 5
E השפעת ג'ו ביידן על המדדים שוק ההון 3
M השפעת קבלת מענקי CARES act על דילול בעלי המניות? שוק ההון 1
נ השפעת המגפה בעולם על דור הY והZ, דעתכם בנושא? אוף טופיק 47
G השפעת הגישה של טראמפ על השוק אוף טופיק 29
ה השפעת הקורונה על נדלן - דיון תיאורטי נדל"ן 363
ר השפעת דמי ניהול על מחיר קרן סל שוק ההון 14
O השפעת מכירת בית השקעות על תנאים קיימים שוק ההון 2
P השפעת "הכנסות פטורות" על חישוב סך ה"הכנסה" צרכנות פיננסית 20
A השפעת קרבה לבית ספר על איכות חיים ושווי הנכס נדל"ן 9
מוריארטי השפעת היפראינפלציה על מיסוי ניירות נקובים בדולר מיסים 14
Yos השפעת ירידה במס רווח הון על שינוי הקרנות שוק ההון 8