• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

הרהורים על תיאוריית השוק היעיל, בעקבות הרפורמה המשפטית.

הוא מתאר הערכה של תוצאות עתידיות. זה גם לא בסמכותו או אחריותו להחליט האם כדאי להקריב בשביל הרפורמה , והוא לא נמצא בתקפידו כדי להביע דעה פוליטית
ציטוט מגלובס: 'הרפורמה המשפטית היא בעלת סיכון לפגיעה במוסדות, וזה מאוד מסוכן לכלכלה.'
נכון, היא אכן בעלת סיכון, ועל זה ניטש הוויכוח, חצי מדינה חושבת שזה הרס הדמוקרטיה והסיכון וודאי, וחצי אחר חושב להיפך, שזה חיזוק הדמוקרטיה ושלטון העם ולפיכך אין סיכון, שני הדעות הם לגיטימיות, לעומד מן הצד ורואה שני דעות, בניתוח קר זה וודאי סיכון.
באותה מידה היה אפשר לומר זאת על תהליך אוסלו למשל, שהוא תהליך בעל סיכון, כיון שחצי מדינה סבורה שהוא יביא לגל פיגועים ולאינתיפאדה, אבל מכיון שהחצי האחר חשב להיפך, הוא פעל על פי מצפונו, וזה בסדר ולגטימי.

שני הדעות הם לגיטימיות, לעומד מן הצד ורואה שני דעות, בניתוח קר זה וודאי סיכון.
אתה לא כך כך מבין מה המשמעות של מומחיות כלכלית, בפרט בתחום של אמון משקיעים.
אם אמיר ירון חושב שמהפיכה מסוכנת לכלכלה וחיים מהמכולת חושב שהיא לא מסוכנת אז אין כאן "שתי דעות" בעלות משקל שווה.
ברור שזכותם של הפוליטיקאים להקריב את הכלכלה, אבל שיעשו זאת ביושרה ולא בהצגת "שתי דעות לגיטימיות".

ציטוט מגלובס: 'הרפורמה המשפטית היא בעלת סיכון לפגיעה במוסדות, וזה מאוד מסוכן לכלכלה.'
נכון, היא אכן בעלת סיכון, ועל זה ניטש הוויכוח, חצי מדינה חושבת שזה הרס הדמוקרטיה והסיכון וודאי, וחצי אחר חושב להיפך, שזה חיזוק הדמוקרטיה ושלטון העם ולפיכך אין סיכון, שני הדעות הם לגיטימיות, לעומד מן הצד ורואה שני דעות, בניתוח קר זה וודאי סיכון.
באותה מידה היה אפשר לומר זאת על תהליך אוסלו למשל, שהוא תהליך בעל סיכון, כיון שחצי מדינה סבורה שהוא יביא לגל פיגועים ולאינתיפאדה, אבל מכיון שהחצי האחר חשב להיפך, הוא פעל על פי מצפונו, וזה בסדר ולגטימי.
אז בעצם כל השרשור הזה מטרתו לא לשקול אסטרטגיית השקעה , אלא לעשות משהו אחר ?

קראתי הרבה על תיאוריית השוק היעיל, ‏לאחרונה אני מהרהר הרבה על נכונות התיאוריה.
השוק לא יעיל. אבל כדי להרוויח מזה לאורך זמן אתה צריך יתרון כלשהו וכן גם סבלנות בקניית מדד זה כמובן יתרון.
אני מניח שלא השקעת בללמוד את השוק במשך מספיק זמן או להשיג יתרון כלשהו בהבנה של המערכת המורכבת הזו כדי לעשות הרבה יותר טוב מלקנות מדד.
למה אתה חושב שאתה יודע יותר טוב ממישהו אחר שכן הקדיש את הזמן הזה לפתח את אותן יכולות כדי לדעת למצוא את המחט בערימת הרעש?
לפי מה שאני יודע רוב האנשים לא מתעסקים במידול מערכות מורכבות וכנראה אין לך דוקטורט בפיזיקה/מתמטיקה/הנדסה.
אז כן, באופן חד פעמי אולי תוכל לזהות משהו, הבעיה שכדי להרוויח אתה צריך תוחלת חיובית לאורך זמן ולא ניחוש אחד מוצלח.

נערך לאחרונה ב:
אז בעצם כל השרשור הזה מטרתו לא לשקול אסטרטגיית השקעה , אלא לעשות משהו אחר ?
לא רואה את זה כך, מטרת השרשור לדון באופן כלכלי על שוק יעיל בזמן משבר, כשיש התנהגות עדרית ולכאורה לא רציונלית,
ובדגש על משבר כלכלי שהורתו ולידתו היא מסיבות פוליטיות, האם אז כן הגיוני שאני אחשוב שיש מקום לתת משקל לדעתי ולזמן את השוק בכללותו.
כמובן שקשה לנתק את הדברים מהעניין הפוליטי, ואני אכן, כפי שלבטח הובן, מדבר מפוזיציה של תומך ברפורמה, אבל מה שבעיקר באתי לדון בו האם הגיוני להסתמך על דעתי הלא אובייקטיבית, ולתת לה גם כן משקל כלכלי.

השוק לא יעיל. אבל כדי להרוויח מזה לאורך זמן אתה צריך יתרון כלשהו וכן גם סבלנות בקניית מדד זה כמובן יתרון.
כך אכן אני פועל בינתיים, כשנתיים, מתבסס מאוד על קריאה של הסולידיץ וכן של הפורום, חלק ניכר (וכנראה רוב הידע) שלי הוא ממנו,
רק תוהה האם אכן אין הגיון לנצל משברים ולחרוג מהמשקל והקצאת הנכסים שקבעתי לעצמי, לדוגמא בשיא הקורונה, האם יש הגיון לומר שגם לא מהמקום שבו אנו נמצאים היום ואנו רואים שזה משבר חולף, גם כן היה מקום להיכנס ביתר לשוק, מתוך הנחה שבזמני משבר השוק הוא בד''כ לא סביר, ואנשים מקבלים החלטות תחת לחץ, ואזי לנצל איזשהו יתרון פסיכולגי (שאולי איינו קיים בי, אבל אפשר לפתח אותו) ולהיכנס, גם כשאני רואה את אחזקותי נחתכות בעשרות אחוזים.
לאור השנה האחרונה (2022) אני כן מעריך את עצמי כיכול לישון היטב בלילה עם תיק שנחתך ב20 ו30 אחוז.
למה אתה חושב שאתה יודע יותר טוב ממישהו אחר שכן הקדיש את הזמן הזה לפתח את אותן יכולות כדי לדעת למצוא את המחט בערימת הרעש?
אני לא חושב, מנסה כל הזמן ללמוד מהמומחים, ובכל מקרה אני לא מדבר על מניות בודדות, אלא נניח יציאה מאיזון בין אג''ח למדד, (סנופי נניח) בזמני משבר.
לפי מה שאני יודע רוב האנשים לא מתעסקים במידול מערכות מורכבות וכנראה אין לך דוקטורט בפיזיקה/מתמטיקה/הנדסה.
נכון בהחלט, אין לי.
אבל אולי פיתוח יכולת נפשית לראות הפסדים, ולא לעשות כלום, או אדרבה להיכנס ביתר, היא גם משהו שיש לו תוחלת חיובית ושווה לעבוד עליו.

, חצי מדינה חושבת שזה הרס הדמוקרטיה והסיכון וודאי, וחצי אחר חושב להיפך, שזה חיזוק הדמוקרטיה ושלטון העם ולפיכך אין סיכון, שני הדעות הם לגיטימיות
הדעה של החצי שתומך ברפורמה היא לגיטימית אבל היא לא שקולה בשום צורה לדעה של מאות כלכלנים.

בניגוד לדמוקרטיה שבה כל מה שצריך כדי שדעתך תנצח זה ללדת כמה שיותר ילדים בגיל כמה שיותר צעיר, בכלכלה נדרשים קריטריונים נוספים כמו השכלה רלוונטית ומומחיות.

לא רואה את זה כך, מטרת השרשור לדון באופן כלכלי על שוק יעיל בזמן משבר, כשיש התנהגות עדרית ולכאורה לא רציונלית,
ובדגש על משבר כלכלי שהורתו ולידתו היא מסיבות פוליטיות, האם אז כן הגיוני שאני אחשוב שיש מקום לתת משקל לדעתי ולזמן את השוק בכללותו.
בוודאי שיש מקום. אם אתה מבין משהו יותר טוב מהשוק, אתה יכול להרוויח מזה.
כמובן שקשה לנתק את הדברים מהעניין הפוליטי, ואני אכן, כפי שלבטח הובן, מדבר מפוזיציה של תומך ברפורמה, אבל מה שבעיקר באתי לדון בו האם הגיוני להסתמך על דעתי הלא אובייקטיבית, ולתת לה גם כן משקל כלכלי.
מההודעות שלך אני לצערי חושש שאתה מבין את המצב הרבה הרבה הרבה הרבה הרבה הרבה פחות טוב מהשוק. לכן אם תנסה לסחור לפי זה, סביר שתפסיד. גם אם יהיה לך מזל פעם אחת, זה לא יחזיק מעמד לאורך זמן. עדיין יכול להיות שיש תחום ספציפי, שאתה מבין בו יותר טוב מהשוק, אבל אני חושב שזה ממש לא התחום הזה. אם אתה בכל זאת חושב שאתה צודק, אז זאת החלטה שלך מה אתה עושה עם זה.

הדעה של החצי שתומך ברפורמה היא לגיטימית אבל היא לא שקולה בשום צורה לדעה של מאות כלכלנים.
זה לא טיעון טוב נגד לקיחת פוזיציה, אלא דווקא טיעון בעדה. אם מישהו בטוח שכל הכלכלנים טועים, זה הגיוני מאוד שיקח פוזיציה נגדם. אלא שבמקרה הזה הם לא טועים. אם כבר, הם עדינים מדי. המצב עוד יותר גרוע.

אם מישהו בטוח שכל הכלכלנים טועים
אלו אותם אנשים שבטוחים שהאבולוציה היא המצאה ובכלל נגד מדע. בני הדודים של אלו שלא קראו מעולם פסק דין ויודעים שכל השופטים מושחתים. צריך להוקיע את העמדות האלו בשיח הציבורי.

אלו אותם אנשים שבטוחים שהאבולוציה היא המצאה ובכלל נגד מדע. בני הדודים של אלו שלא קראו מעולם פסק דין ויודעים שכל השופטים מושחתים. צריך להוקיע את העמדות האלו בשיח הציבורי.
אני לא מסכים עם זה. האבולוציה נכונה כי היא נתמכת בידי אינספור ראיות, לא כי מישהו אמר שהיא נכונה.
יש שימוש לרעה בטיעון: ככה המומחים אומרים ולכן זה נכון.
למשל אמרו: השופטים הרשיעו את זדורוב, לכן הוא אשם.
האמת: הוא חף מפשע.
למשל כל התקשורת פחות או יותר אמרה: הקורונה זה סתם פאניקה. אין מה לחשוש שהיא תתפשט מעבר לסין.
האמת: מגפה עולמית
למשל אמרו: המדענים אומרים שנגיף הקורונה החדש בוודאות עבר מבעלי החיים אחרים והטענה שהוא דלף ממעבדה היא תיאוריית קונספירציה מופרכת.
האמת: כל המאמרים, שאני קראתי, שטענו שמוצאו של הנגיף הוא מבעל חיים ולא ממעבדה, הם זבל מוחלט. מדע זה לא, גם אם חתומים על זה אנשים שנקראים מדענים. אני ממש הזדעזעתי ממכתבי מדענים שפרסמו בשם המדע טענות חסרות יסוד. לא חקרתי מספיק כדי להגיע למסקנה ברורה על מוצאו של הנגיף. ברור לי אבל שהאפשרות שהוא דלף מניסוי חסר אחריות במעבדה היא מאוד סבירה. ייתכן שעם קצת מאמץ אפשר גם לבסס את זה, אבל לא עשיתי את זה. לכן בהנתן הידע שלי, יש גם אפשרות שהוא הגיע מבעל חיים, אבל אני לא בטוח עד כמה היא סבירה.
יש עוד דוגמאות.
ודווקא מפיצי שקרים תמיד משתמשים בטיעון הזה. מכחישי קורונה\מתנגדי חיסונים תמיד מביאים איזה רופא, שתומך בעמדה שלהם. אלה שמקדמים את השקרים של ביבי תמיד מביאים איזה "מומחה" שמדברר את העמדה שלהם.

אני לא מסכים עם זה. האבולוציה נכונה כי היא נתמכת בידי אינספור ראיות, לא כי מישהו אמר שהיא נכונה.
יש שימוש לרעה בטיעון: ככה המומחים אומרים ולכן זה נכון.
למשל אמרו: השופטים הרשיעו את זדורוב, לכן הוא אשם.
האמת: הוא חף מפשע.
למשל כל התקשורת פחות או יותר אמרה: הקורונה זה סתם פאניקה. אין מה לחשוש שהיא תתפשט מעבר לסין.
האמת: מגפה עולמית
למשל אמרו: המדענים אומרים שנגיף הקורונה החדש בוודאות עבר מבעלי החיים אחרים והטענה שהוא דלף ממעבדה היא תיאוריית קונספירציה מופרכת.
האמת: כל המאמרים, שאני קראתי, שטענו שמוצאו של הנגיף הוא מבעל חיים ולא ממעבדה, הם זבל מוחלט. מדע זה לא, גם אם חתומים על זה אנשים שנקראים מדענים. אני ממש הזדעזעתי ממכתבי מדענים שפרסמו בשם המדע טענות חסרות יסוד. לא חקרתי מספיק כדי להגיע למסקנה ברורה על מוצאו של הנגיף. ברור לי אבל שהאפשרות שהוא דלף מניסוי חסר אחריות במעבדה היא מאוד סבירה. ייתכן שעם קצת מאמץ אפשר גם לבסס את זה, אבל לא עשיתי את זה. לכן בהנתן הידע שלי, יש גם אפשרות שהוא הגיע מבעל חיים, אבל אני לא בטוח עד כמה היא סבירה.
יש עוד דוגמאות.
ודווקא מפיצי שקרים תמיד משתמשים בטיעון הזה. מכחישי קורונה\מתנגדי חיסונים תמיד מביאים איזה רופא, שתומך בעמדה שלהם. אלה שמקדמים את השקרים של ביבי תמיד מביאים איזה "מומחה" שמדברר את העמדה שלהם.
גם מחקר כלכלי נתמך בנתונים. אני לא טוען שחיזוי התנהגות של אנשים וחברות זהה לחיזוי תנועה של אלקטרון, אבל מכאן ועד פסילה גורפת של מומחים בלי לקרוא בכלל את החומר המקצועי, הדרך ארוכה.
וזה בדיוק מה שעושים כאן. יושב אדון גפני שמעולם לא קרא וודאי לא כתב מאמר כלכלי וקובע שכל המומחים טועים והמהפיכה לא תשפיע על הכלכלה. תת רמה.

וזה בדיוק מה שעושים כאן. יושב אדון גפני שמעולם לא קרא וודאי לא כתב מאמר כלכלי וקובע שכל המומחים טועים והמהפיכה לא תשפיע על הכלכלה. תת רמה.
מסכים איתך לחלוטין לגבי אדון גפני. ספציפית לא שמעתי אותו מתבטא בצורה כזאת, וודאי לא טיעון כלכלי, אבל אם כן, אין ספק שזה לא מעיד על חכמה עמוקה, בלשון המעטה.
ואעפ''כ, אני עדיין מנסה לטעון, שההתנגדות שיש לרפורמה, היא ברובה לא כלכלית, אדרבה, תאמר לי אתה, האם אתה מתנגד לרפורמה בגלל שאתה חושב שהכלכלה תינזק? או בגלל שאתה חושש שהעם באמצעות נבחריו יחליט להשתלט לך על המרחב האישי? האם התנגדות כלכלית נטו יכולה לעורר כל כך הרבה אומציות, היסטריה ופחד, ולהוציא כל כך הרבה אנשים לרחובות???
לצורך העניין, אם תיבחר פה ממשלה סוציאליטסטית קיצונית, שתחליט נניח להעלות את שכר המינימום למאה ש''ח, להרחיב את קצבאות הנכים, קשישים וילדים וכו', ועוד כהנה וכהנה, האם אתה חושב שהקבוצה בעם (ואני ביניהם) שבטוחה שזה יפגע אנושות בשוק ובכלכלה, ייצאו לרחובות בהמוניהם??
בכל הראיונות של כלכלנים שקראתי/שמעתי (וכמובן שלא שמעתי את כולם, ומן הסתם אפילו לא את רובם) חזר על עצמו המוטיב, שע''י הרפורמה תהפוך המדינה לדיקטטורה שאין בה זכויות יסוד למיעוט, -וזו לטעמי, החלטה ודעה לגטימית, אבל וודאי שלא ניתוח כ ל כ ל י קר, - ושוב, כתוצאה מכך, מגיע ההיסק שהכלכלה תיפגע.
ואם ככה, אין לדעה של כלכלן בעניין הזה שום עדיפות על דעה של פרופסור להיסטוריה למשל, או לפיזיקאי. האם אתה חולק עליי בנקודה הזו ספציפית?

האם אתה מתנגד לרפורמה בגלל שאתה חושב שהכלכלה תינזק
יש לי תואר מתקדם בכלכלה אך איני רואה בעצמי מומחה לנושא הנדון.

האם התנגדות כלכלית נטו יכולה לעורר כל כך הרבה אומציות, היסטריה ופחד, ולהוציא כל כך הרבה אנשים לרחובות???
אנשים יוצאים לרחובות בגלל שהם לא רוצים לחיות במדינה שאינה דמוקרטית ובמקביל כלכלנים מקצועיים מזהירים מבין ההשלכות. אין סתירה.
ואם ככה, אין לדעה של כלכלן בעניין הזה שום עדיפות על דעה של פרופסור להיסטוריה למשל, או לפיזיקאי. האם אתה חולק עליי בנקודה הזו ספציפית?
יש שתי נקודות עיקריות בהן לכלכלנים עדיפות על פיזיקאים.
האחת, צפי השלכות המהפיכה על דרוג האשראי. אדם כמו הנגיד לשעבר פרופ' פרנקל יכול לצפות את השינוי בדרוג האשראי טוב מכל פיזיקאי.
השניה, הכרות עם מקרים דומים בהם נחלשה הביקורת השיפוטית על הממשלה והשפעת מהלכים דומים על אמון המשקיעים.
אזהרה דומה הוציא הנגיד הנוכחי. ואני מזכיר שוב, אלו אנשים שביבי מינה והם ודאי לא חשודים כשמאלנים.
אשאל שאלה הפוכה - ביבי מינה מומחה ברמה עולמית להיות היועץ הכלכלי שלו. מה גורם לך לחשוב שעצותיו לא מקצועיות?

נערך לאחרונה ב:
האחת, צפי השלכות המהפיכה על דרוג האשראי. אדם כמו הנגיד לשעבר פרופ' פרנקל יכול לצפות את השינוי בדרוג האשראי טוב מכל פיזיקאי.
שוב, אלא א''כ דעתם מתבססת על הנחה מוקדמת שהיא לא כלכלית במהותה.
השניה, הכרות עם מקרים דומים בהם נחלשה הביקורת השיפוטית על הממשלה והשפעת מהלכים דומים על אמון המשקיעים.
והוויכוח האם כאן זה דומה למה שקרה או לא במקומות אחרים, הוא כלכלי?
אשאל שאלה הפוכה - ביבי מינה מומחה ברמה עולמית להיות היועץ הכלכלי שלו. מה גורם לך לחשוב שעצותיו לא מקצועיות?
האמת, שום דבר לא גורם לי לחשוב ואני אכן לא חושב ובטוח, אבל כיון שיש גם דעות אחרות, אני לא יכול להיות בטוח שהוא צודק.
וההקשר שאני רואה- כפי שכבר פירטתי- בין התפיסה של הרפורמה כאנטי דמוקרטית במהותה, לבין התוצאה הכלכלית הטראגית, גורמת לי לחשוב ולא לתת ייתרון (עלכ''פ לרוב הכלכלנים) למומחי כלכלה, על פני מומחי משפט, חוקה, היסטוריה, או כל דבר אחר.

שוב, אלא א''כ דעתם מתבססת על הנחה מוקדמת שהיא לא כלכלית במהותה.
לא הבנתי. אומרים לך כלכלנים שמכירים את הגופים האלו עשרות שנים שיש כאן סיכון, על מה לדעתך הם מתבססים בהכרות הזו? הם אנשי מקצוע, לא ספקי האוכל או הריהוט של גופי הדרוג.
והוויכוח האם כאן זה דומה למה שקרה או לא במקומות אחרים, הוא כלכלי?
מי הצד השני בויכוח? יש כלכלן שעוסק בנושא וטוען על סמך ספרות מקצועית שהמקרים שונים?

נקודה נוספת היא שחלק מהנזקים כבר קרו, כך שהשאלה איך המהפיכה תשפיע על פעולות השחקנים הכלכליים כבר אינה תיאורטית אלא יש עדויות בשטח על ההשלכות.

משקיעים בסוף יסתכלו לא על זכויות להט"בים וחופש ביטוי אבל כן על שקיפות, נושאי תפקידים וכו.
כן על מי בראש הלמ"ס
כן מי הנגיד
כן על דברי שר האוצר

במידה והמדינה לא תשכיל לשמר אזי הכירסום יהיה איטי בהתחלה, כמו בחברה עסקית, בהתחלה יעזבו פה ושם הטובים יותר, אחר כך יהיה קשה לגייס אנשים והכסף בקופה יכסה על הבעיות. אבל אם זההימשיך יגיע רגע שהקריסה תהיה מהירה בדיוק בגלל תופעת העדר.

בגלל זה אני חושב שכרגע הנגיד מאזן את השקל על ידי מכירת דולרים וימשיך כל עוד אפשר עד שיגיע לרגע שיפסיק ואם עד אז המצב לא יתייצב אז פשוט יקרוס.

תהפוך המדינה לדיקטטורה שאין בה זכויות יסוד למיעוט,
לא. לא זאת הטענה העיקרית של הכלכלנים. זאת הטענה של המשפטנים.
הכלכלנים אומרים שאין כלכלה אם זכויות הקיניין לא מובטחות. אף אחד לא ישקיע במשהו שכולים לקחת לו מחר.
הכלכלנים אומרים שסיכון עולה כסף ומדינה שבה אי אפשר לסמוך על בית המשפט היא מדינה שמסוכן להשקיע בה.
כלכלנים אומרים ששחיתות הורסת את הכלכלה.

האמת, שום דבר לא גורם לי לחשוב ואני אכן לא חושב ובטוח, אבל כיון שיש גם דעות אחרות, אני לא יכול להיות בטוח שהוא צודק.
וההקשר שאני רואה- כפי שכבר פירטתי- בין התפיסה של הרפורמה כאנטי דמוקרטית במהותה, לבין התוצאה הכלכלית הטראגית, גורמת לי לחשוב ולא לתת ייתרון (עלכ''פ לרוב הכלכלנים) למומחי כלכלה, על פני מומחי משפט, חוקה, היסטוריה, או כל דבר אחר.
אולי כדאי לקרוא ולהבין קצת מה מחקרים כאלה אומרים.

הם לא אומרים,״אם השופטים נבחרים על ידי הקואליציה אז........״ ״אם מחוקקים את חוק המתנות אז.......״ ״אם לפיד אומר שתהיה דיקטטורה אז...״ או אפילו ״אם יש דיקטטורה אז.....״

הם לא מדברים על ״דמוקרטיה״ אלא פורטים את זה לדברים מדידים לדוגמא ״שחיתות״ ״רמת חינוך״ וכדומה. יש הוכחות שעליה במדד השחיתות גוררת ירידה בכלכלה. ואותו דבר לפרמטרים נוספים כמו רמת חינוך או שחיתות בשירות הציבורי. זה לא מוטל בספק כלשהוא.

הטענה של הממשלה היא שהחוקים שהם רוצים להעביר לא יגרמו ל״דיקטטורה״ ו״הם יעזרו לדמוקרטיה״ , ואפילו נניח, למטרת הדיון, ״הם צודקים״. מבחינת המחקר הכלכלי זה לא משנה.

החוקים הללו צריכים גם לא להעלות את מדד השחיתות או לגרום לרמת חינוך נמוכה או לפגוע בפתיחות לעסקים או לפגוע בזכויות קניין או עצמאות הבנק המרכזי וכדומה. דברים מדידים שהמחקרים הוכיחו שכאשר פגעת בהם פגעת בכלכלה.

לא תמצא אף כלכלן או איש מדע שיגיד לך או פירסם מאמר שאומר שהעלאה ברמת מדד השחיתות גורמת לכלכלה טובה יותר. ההיפך, המחקרים מוכיחים הפוך. כשאתה פוגע באחד מהמדדים שנחקרו, פגעת בכלכלה. זה לא מוטל בספק.

עכשיו, פה נשאלות השאלות האמיתיות שמהוות את מהות העניין מבחינת חוקרי הכלכלה,

האם חוק המתנות שלא יפסל על ידי בג״ץ מכייון שבג״ץ לא יוכל לפסול חוקים, ולדוגמא ראש עיר נוסע לטיפול שיניים בלונדון במימון קבלן שבונה בעיר, יגרום להעלאת מדד השחיתות או לא ?

מינויים שבגץ לא יוכל לפסול, למשל מועמד שהעלים מס ולקח שוחד להיות שר אוצר, האם זה יעלה או יוריד את מדד השחיתות ?

כמו שאמר שר החינוך, מטרה מרכזית של משרד החינוך זה להעביר כסף לחינוך החרדי. יעלה או יוריד את רמת החינוך הכללית בארץ ?

ולהזכירך, מדובר במדדים בינלאומים לשחיתות, רמת חינוך וכדומה.

ושאר החוקים שמוצעים כרגע ובג״ץ לא יוכל לפסול או להגן מהם, יעלו או יורידו את מדד שחיתות ? יעלו או יורידו את רמת החינוך במדינה ? יעלו או יורידו את רמת השירות של המגזר הציבורי ? יעלו או יורידו את זכויות הקניין במדינה ?

השאלה היא מה יקרה למדדים הללו בהינתן אוסף החוקים שמוצאים כרגע (ואפילו לא חוקי הרפורמה אלא החוקים שיבואו אחריה ובג״ץ לא יוכל לפסול). תשובה חיובית אפילו לאחת מהשאלות האלה גוררת פגיעה מוכחת בכלכלה, על זה אין ויכוח.

החוקים הללו צריכים גם לא להעלות את מדד השחיתות או לגרום לרמת חינוך נמוכה או לפגוע בפתיחות לעסקים או לפגוע בזכויות קניין או עצמאות הבנק המרכזי וכדומה. דברים מדידים שהמחקרים הוכיחו שכאשר פגעת בהם פגעת בכלכלה.

לא תמצא אף כלכלן או איש מדע שיגיד לך או פירסם מאמר שאומר שהעלאה ברמת מדד השחיתות גורמת לכלכלה טובה יותר. ההיפך, המחקרים מוכיחים הפוך. כשאתה פוגע באחד מהמדדים שנחקרו, פגעת בכלכלה. זה לא מוטל בספק.

עכשיו, פה נשאלות השאלות האמיתיות שמהוות את מהות העניין מבחינת חוקרי הכלכלה,

האם חוק המתנות שלא יפסל על ידי בג״ץ מכייון שבג״ץ לא יוכל לפסול חוקים, ולדוגמא ראש עיר נוסע לטיפול שיניים בלונדון במימון קבלן שבונה בעיר, יגרום להעלאת מדד השחיתות או לא ?

מינויים שבגץ לא יוכל לפסול, למשל מועמד שהעלים מס ולקח שוחד להיות שר אוצר, האם זה יעלה או יוריד את מדד השחיתות ?

כמו שאמר שר החינוך, מטרה מרכזית של משרד החינוך זה להעביר כסף לחינוך החרדי. יעלה או יוריד את רמת החינוך הכללית בארץ ?

ולהזכירך, מדובר במדדים בינלאומים לשחיתות, רמת חינוך וכדומה.

ושאר החוקים שמוצעים כרגע ובג״ץ לא יוכל לפסול או להגן מהם, יעלו או יורידו את מדד שחיתות ? יעלו או יורידו את רמת החינוך במדינה ? יעלו או יורידו את רמת השירות של המגזר הציבורי ? יעלו או יורידו את זכויות הקניין במדינה ?

השאלה היא מה יקרה למדדים הללו בהינתן אוסף החוקים שמוצאים כרגע (ואפילו לא חוקי הרפורמה אלא החוקים שיבואו אחריה ובג״ץ לא יוכל לפסול). תשובה חיובית אפילו לאחת מהשאלות האלה גוררת פגיעה מוכחת בכלכלה, על זה אין ויכוח.
אכן, כפי שכתבת באופן מאוד בהיר ונהיר, (ושאפו לך), הנושא של שחיתות כמשהו מדיד ביחס לכלכלה, וכן רמת חינוך נמוכה וכו' הוא אכן עניין לכלכלנים, שיש להם את הכלים והידע למדוד ולבנות מודלים (ע''פ העבר וע''פ מקומות אחריפ בעולם ושאר כלים) בכדי להוכיח עד כמה X במדד השחיתות למשל משפיע Y על השקעות זרות, למשל.

אבל כפי שכתבת בעצמך, השאלה שיש פה, זו האם אכן החוקים המוצעים ייגרמו למדד השחיתות לעלות, לרמת החינוך לרדת וכו', שבזה, גם אם אכן יש לך דעה מוצקה (כפי שהבהרת) ואולי אף משכנעת, (ותתפלא, אולי גם אותי) מבכל אופן, יש עדיין אי אלו אנשים שסבורים אחרת, ובעניין זה, -ועל זה באה עיקר טענתי- אין יכולת מיוחדת לכלכלן על פני מישהו אחר חכם ואינטליגנט, כמוך למשל, (בלי ציניות) או על פני אדם אחר אינטילגנט מהצד השני.
כלומר, ברור שהנושא למדוד האם וכמה רמת חינוך נמוכה פוגעת בכלכלה, הוא עניין לכלכלנים, אבל השאלה האם הרפורמה המוצעת תוריד את רמת החינוך, הוא ממש לא עניין שלהם.

למשל, בנושא של תקציב ללא לימודי ליבה לחרדים, בהחלט יש מקום לטענה, (בלי להיכנס לשאלה אם זה מוצדק לתקצב אותם או לא) שכיון שבכל מקרה כבר עכשיו חלק גדול מהגברים החרדים לא לומדים ליבה, או השכלה פורמלית אחרת, מכל מיני סיבות, (תהא אשר תהא הסיבה, ענייין אידאולוגי, לחץ קהילתי ורבני, או סתם פרזטיות ועצלנות), גם אם נעלה את רמת התקצוב לתלמידם חרדים, לא ייפגע בכך יותר האחוז של אלה שכן לומדים ליבה, וממילא רמת החינוך לא תרד,
או למשל שבמקום לא לתקצב, דבר שלא הוכח כמניע לאורך השנים, לעודד לימודים למי שכן מעוניין, בכל מיני אופנים אחרים, דרך מכונים, קרנות וכו'
ושוב, זו שאלה שלכאורה אין בה שום עדיפות לדעה של כלכלן.

וכנ''ל בשאר הנושאים שציינת, כשחיתות, או פגיעה בחוסר הקניין, יכול לבוא אי מי ולומר שאדרבה, זה שלבג''צ יש כיום (לתפיסתו של הטוען כך) כח בלתי מוגבל, ותיאורטית הוא יכול לחליט מחר, שלמשל, זה לא צודק שבעלי דירה ייקבעו את שכר הדירה כרצונם, וייפגעו ע''י זה בחלשים, ויקבע שיש צורך בפיקוח על מחירי הדיור, או נניח הוא יכול להחליט שעקב האפליה רבת השנים כלפי הערבים, יש לתת להם העדפה מתקנת באקדמיה, והשכר מינימום שלהם גבוה משמעותית וכו' וכו', וע''י כך לפגוע ברמת החינוך, ובזכות הקניין כאן במדינה.

בתור מה יכול כלכלן לבוא ולומר שזו טענה לא נכונה?, זאת אומרת, וודאי שהוא יכול, אבל בדיוק כמו שאתה ואני יכולים, אף שאיננו כלכלנים. ולכן -להבנתי, אלא''כ תבהיר שוב את דבריך, - אין עדיפות לדעתם.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
נ הרהורים לגבי ההתנהלות בשנים הקרובות, ואיך נכון לבנות הלאה יומני מסע אישיים 3
O בדרך לעצמאות כלכלית.. הרהורים יומני מסע אישיים 34
Y הרהורים על TIPS שוק ההון 39
P הרהורים על ההווה ועל העתיד - ומה אני עושה הלאה מכאן. יומני מסע אישיים 144
ע הרהורים על מדדים ותשואות שוק ההון 7
ayeletavr מכשולים בדרך לעצמאות כלכלית - הרהורים פילוסופיים לקראת שבת יומני מסע אישיים 178
ל הרהורים על CAGR ומשיכת סכום כל שנה מהתיק שוק ההון 45
I לא מבין את תיאוריית "השוק תמיד עולה בטווך הארוך" שוק ההון 88
D תיאוריית "השוק היעיל" שוק ההון 4
NightStyle רווח מרנדומליות - תיאוריית קלאוד שאנון שוק ההון 14
MaorRocky קופת גמל לא מחזירה לי תשואה של השוק ואני לא מבין למה שוק ההון 2
מ "אי אפשר / נדיר מאוד להכות את השוק" שוק ההון 169
מנימליסט תזמון השוק ? קווים לדמותה שוק ההון 14
א האקסיומה של לא ניתן להכות את השוק - תופסת גם לאגח? פוסטים מאיכות נמוכה 7
M מה יכול להביא את השוק ל0? שוק ההון 29
Y "ברגע שהציבור מפסיק להפעיל שיקול דעת, ומבקש לקנות את ״השוק״, שוב ושוב - כל המניות מתנפחות באופן פרופורציונלי" שוק ההון 39
ר מצב השוק לקראת 2023 שוק ההון 30
ל קרן אירית המחקה את השוק היפני פוסטים מאיכות נמוכה 2
רבי עקיבא לטווח הארוך השוק תמיד יעלה - האמנם? שוק ההון 6
ז תזמון השוק + מינוף (בפועל: הפקדה חודשית ורכישה בעזרת פקודת LIMIT, מינוף בIB) שוק ההון 10
A האם באמת השוק מתמחר את המניות שבו בצורה הנכונה? שוק ההון 3
I אם אי אפשר לתזמן את השוק איך מרקט מייקר עושים כסף? שוק ההון 11
C סנופי מעל המחיר השוק שוק ההון 1
משה קניית etf על השוק הרוסי שוק ההון 88
S תזמון השוק שוק ההון 17
Tsachi01 היוטיובר המפורסם קווין, טוען למניפולציה מכוונת של השוק על ידי קרנות גידור: אוף טופיק 50
T בכמה שמאי בנק מעריך מתחת למחיר השוק? נדל"ן 3
L השפעות עליות השילוח ובעיות האספקה והשפעתם על השוק שוק ההון 1
Y האם שוכר טוב שווה השכרה במתחת למחיר השוק? נדל"ן 68
ע רכישת דירה להשקעה במחיר השוק בשכונה שרובה דירות מחיר למשתכן (יבנה) נדל"ן 7
Harvey מיסוי משקיעי נדל״ן בתל אביב כדי לצנן את השוק נדל"ן 55
R "להכות את השוק" מחפש מידע פוסטים מאיכות נמוכה 4
ש לתזמן את השוק? נדל"ן 23
שנקל לתזמן את השוק...ללא תלות בזמן? שוק ההון 29
ת Assets Allocation בהתאם לתמחור השוק שוק ההון 0
yossik השוק ב-16 במרץ 2020 ושנה בדיוק לאחר מכן. דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 40
benjamin האם הקורונה מהווה את הירידה של השוק שכולם דיברו עליה לפני? שוק ההון 2
unsullied השוק בשיא כל הזמנים! נתונים שוק ההון 8
נ אג"ח ממשלתיות- מה יהיו הביצועים בסביבות משתנות של השוק? שוק ההון 32
Liron2035 האם הסולידית משנה כיוון? (או נתינת משקלים שונים מהחלוקה הטבעית של השוק) שוק ההון 7
Y היפותזת השוק היעיל והקורונה: תוחלת נגד שונות שוק ההון 22
R קושי במציאת עבודה? השוק משתנה? התפתחות אישית 22
A השקעה במוצרים בעל ערך ממשי כהגנה מנפילות של השוק שוק ההון 8
נ קרן סל למעקב מיטבי אחרי השוק הסיני שוק ההון 14
NightStyle הקצאת נכסים, ניסיון הכאת השוק? חלק 2 שוק ההון 2
Liron2035 טוב זה כבר מסקרן: שגיאת חישוב, השוק עלה. הבורסה נסגרה ונמצאה השגיאה..מה יקרה ביום שני? שוק ההון 22
Wonko האם השוק אי-רציונאלי? שוק ההון 15
G האם יש תעודה ממונפת שמחקה את כל השוק העולמי ? שוק ההון 6
amit דוגמא מהחיים ,כמה קשה לתזמן את השוק שוק ההון 14
liranviper מדוע כשתחזית השוק מתממשת, מקבלים תשואה ממוצעת? שוק ההון 20

נושאים דומים

Back
למעלה