• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

"ברגע שהציבור מפסיק להפעיל שיקול דעת, ומבקש לקנות את ״השוק״, שוב ושוב - כל המניות מתנפחות באופן פרופורציונלי"

yoni93

משתמש סולידי
דירוג
13
הכותרת הוא ציטוט מלפני מספר שנים של מייקל ברי שטוען לבועה בשוק ה-ETF.

"50% מהמסחר המנייתי בארה״ב כיום נעשה דרך מוצרים פאסיביים מחקי מדד."
"הצמיחה של חברה לא תהיה ביחס לביצועים, אלא ביחס לגודל העכשווי שלה - החברות הכי גדולות יתנפחו בשיעורים גבוהים, והחברות הקטנות יגדלו בשיעור קטן. ויש בכך נזק: מנגנון השוק, שאמור לדרג חברות לפי הביצועים שלהן, מאבד מהאפקטיביות שלו, פשוט מכיוון שכבר אין סלקציה, ואין ״ברירה טבעית״, כל עוד 50% מההחלטות הן אוטומטיות"

אני עצמי מחזיק תיק פאסיבי המורכב מ-S&P500 ו MSCI שווקים מפותחים, אבל אני לא יכול להרפות מהטענה של ברי, שכן האם מדובר בבועה?
לא מזמן האזנתי לסוחר שאמר שכמות הזהב בעולם היא כ 200,000 טונות. זו הכמות הנמכרת פיזית. לעומת זאת, בורסת הזהב של לונדון סחרה בשנת 2017 ב1.5 טונות זהב (אני מכיר בהגיון של חוזים עתידים\עקיבה סינטטית\Margin Account), אבל מרגיש לי שכל המגדל הסינטטי הזה עלול לקרוס כמו בולען במחלף השלום.
כנ"ל בשוק ה-ETF.

מחשבות אלו לא נותנות לי מנוח.
בכלל, אפשר לטעון שכל הכלכלה המודרנית המבוססת על יחס רזרבה גבוה (10% בארה"ב אאל"ט) היא בועה (בעודי כותב, אני נרגע מעט כאשר אני נזכר שלארה"ב כמויות אדירות של מטילי זהב ב Fort knox)
אני שומע לאחרונה את הביטוים Inflate or Die, De-Dollarization, US Debt Ceiling Default יותר ויותר.
הריב בין יו"ר בית הנבחרים לבין הממשל על פתרון החוב המטורף של ארה"ב מתנהל כמו הקרקס אצלנו של ה"רפורמה" המשפטית שמקדמים פה - זה מאותת לי שלא הולכים לפתור את הבעיה באופן אמיתי.
שרת האוצר של ארה"ב אמרה שתחזיר את הכסף ללקוחות SVB (גם לאלו שיש להם מעל 250,000 דולר). מאיפה תממן? הרי לא יעלו מיסים ולא יקצצו, אז יגבירו את קצב המדפסת בFED? מה זו ההפקרות הזאת? אולי פוטין צדק בנאום מינכן ב2007 שטען שיש לשים סוף לכך שרק מעצמה אחת מכתיבה את הטון, ושהעולם צריך להיות רב קוטבי (אין קשר למלחמה הנוכחית באוקראינה, ואני לא בא להצדיק אותה).
מרגיש לי שאם מחר הנשיא הסיני נותן פקודה לפלוש לטיוואן, הכל מתמוטט פה כלכלית (רץ מהר לבדוק כמה אחוז TSMC מהS&P500)
שומע בחו"ל ביקורות רבות על הFED.
שר התקשורת בישראל טען לאחרונה שאפשר להחליף את נגיד בנק ישראל ברובוט שיקבל החלטות.
הדברים הללו מסוכנים.

אם המפקח על הבנקים בישראל קורא את זה - תודה לך.
אם הנגיד קורא את זה - במקום לקנות דולרים, תקנה זהב, קונכיות, טיטניום, דשן איכותי לגידול פירות וירקות.
תודה לאל שיש לנו גז טבעי, מתקני התפלת מים ותעשייה בטחונית - לא קשור לכלום. שר האנרגיה, לא ליצא גז עבור ניירות!
הכלכלה הגלובלית שברירית ביותר. אם כך, איך נתמודד עם ההתחממות הגלובלית? אני דורש תשובה מיובל נח הררי לפוסט.
למה אף מנהיג פוליטי בארץ ובעולם לא מדבר על מגדל הקלפים הזה? לא יתכן שזה רק בראש שלי.

נתפסתי רצון עז לפרוק את אשר על ליבי, אין בהכרח קשר בין כל הדברים שכתבתי.
סליחה על הבורות אם אני מפספס משהו.

נערך לאחרונה ב:
@yoni93 האמת היא שאתה צודק לחלוטין בכל הנקודות שלך. וזה בדיוק למה אני לא משקיע במדדים בכלל - גם לא בפנסיה וגמל, כמו שעכשיו האופנה. אבל בהצלחה לך לשכנע פה את הקהל בשרשור אחד את מה שאני אומר שנים.

@yoni93 האמת היא שאתה צודק לחלוטין בכל הנקודות שלך. וזה בדיוק למה אני לא משקיע במדדים בכלל - גם לא בפנסיה וגמל, כמו שעכשיו האופנה. אבל בהצלחה לך לשכנע פה את הקהל בשרשור אחד את מה שאני אומר שנים.
אז במה כן?

וכמו שעון מקולקל צודק פעמיים בעשור.

באופן כללי תמיד אפשר להדפיס אם צריך. זה תמיד יהיה עדיף על התמוטטות מגדל הקלפים כולו.
כאדם שחי בשנת X ויחיה עד שנת X+120, זה לא ממש צריך להזיז לך שהדולר איבד 98% מערכו לאורך Y שנים, אתה רק צריך לקוות שהוא לא יאבד הרבה בשנות חייך.

אין שום משמעות אם הדולר שואף ל0, כל עוד זה איטי מחיי אנוש.
לצאת מנקודת הנחה שפעם היה טוב יותר, כשנשענו על הזהב הקדוש, ואז איזה שליט קולוניאליסט יכול היה להביא להיצף של זהב בעשור, זו בורות.

לגבי בועת הETFים, אתה יכול לקנות ETF עם Equal weight.
לגבי הפחד מהתמוטטות הדולר, אין לך הרבה מה לעשות מלבד לגוון קצת, כי אם הדולר יפול כמו שתיארת, זו תהיה הקטנה שבצרותיך. ואולי ביטקוין, אבל רחוק היום.

אז במה כן?

באמת, מה האלטרנטיבה?

אין שום משמעות אם הדולר שואף ל0, כל עוד זה איטי מחיי אנוש.
לצאת מנקודת הנחה שפעם היה טוב יותר, כשנשענו על הזהב הקדוש, ואז איזה שליט קולוניאליסט יכול היה להביא להיצף של זהב בעשור, זו בורות.
מטרתי לאתגר את הקופסנט של השקעות פסיביות, ולטעון (בצדק או שלא) שיתכן ואינו בר קיימא.
אני לא חסיד של תקן הזהב\המלח\הצמדה פיזית אחרת. לניקסון לא הייתה ברירה לנהוג אחרת.
ברור לי שהקפיצה הכלכלית שהתרחשה בעולם במאות שנים האחרונות היא בזכות המושג "חוב". אין חולק על כך שנדרשת רמת הפשטה כדי לנהל כלכלה מודרנית.
ניסיתי לתאר עד כמה הכל שברירי, עד כמה כל הנגזרים האלו ו-"שוק ההון להמונים" משולים לחללית שהתנתקה והתרחקה מחללית האם, וספק אם יודעת את הדרך חזור, והכי חשוב - שאין דיון ציבורי על כך! רוב הדיונים הם על תשואות, מיטוב תשלום מס. כמעט ואין דיון על ה-Fundamentals.
כמו במכונת הכסף, התחילו עם אג"ח MBS עם סיכון קטן מאוד, וסיימו ב CDO Squared בגלל הגרידיות/חוסר תשומת לב/שחיתות של הרגולטור. הפתרון? Bail Out והדפסה. אין פתרון שורש. אין ענישה נגד הגורמים החשובים. יש דחיית הבעיה.
אפשר להדפיס את הפיאט עד אינסוף, אך ברגע שיווצר משבר (שאיני יודע לחזות או להסביר אותו, כמו שלא ידעו לחזות את מלחמת העולם הראשונה) שיגרום לאיבוד אמון בכלכלכה האמריקאית, המכה העולמית תהיה ללא רחמים, שכן המסה של הדולר תשאב את כולם (הערת אגב: טרם הפלישה לאוקראינה, פוטין דאג להקטין חשיפה לדולר של בנק רוסיה למינימום).
אני גם לא טוען שהיואן הוא אלטרנטיבה (עם כל הכבוד ל-BRICS), שכן אני מעריך שכאשר המגדל יקרוס, האזרח המערבי לא יוכל לסחור בו.

האלטרנטיבה? אולי נדל"ן, לא יודע.

נערך לאחרונה ב:
אלא למצב שבו האימון בדולר יאבד סופית.
מה לגבי האמון בלירה הישראלית? או בשקל הישן? גם האמון בהם אבד.
ואנחנו עדיין כאן, עם כלכלה צומחת ומדדי מניות עולים.
(לא כולל הממשלה הנוכחית)

בקיצור, יש קשר בין חוזק המטבע לחוזק הכלכלה, אבל זה לא אחד לאחד.

לגבי עיוותים במשקל השוק:

מטרתי לאתגר את הקופסנט של השקעות פסיביות, ולטעון (בצדק או שלא) שיתכן ואינו בר קיימא.
אני לא חסיד של תקן הזהב\המלח\הצמדה פיזית אחרת. לניקסון לא הייתה ברירה לנהוג אחרת.
ברור לי שהקפיצה הכלכלית שהתרחשה בעולם במאות שנים האחרונות היא בזכות המושג "חוב". אין חולק על כך שנדרשת רמת הפשטה כדי לנהל כלכלה מודרנית.
ניסיתי לתאר עד כמה הכל שברירי, עד כמה כל הנגזרים האלו משולים לחללית שהתנתקה מחללית האם, והכי חשוב - שאין דיון ציבורי על כך!
כמו במכונת הכסף, התחילו עם אג"ח MBS עם סיכון קטן מאוד, וסיימו ב CDO Squared בגלל הגרידיות/חוסר תשומת לב/שחיתות של הרגולטור.
אפשר להדפיס את הפיאט עד אינסוף, אך ברגע שיווצר משבר (שאיני יודע לחזות או להסביר אותו, כמו שלא ידעו לחזות את מלחמת העולם הראשונה) שיגרום לאיבוד אמון הכלכלכה האמריקאית, המכה העולמית תהיה ללא רחמים.
במילה "משבר" אני לא מתכוון למה שקורה כל כמה שנים, אלא למצב שבו האימון בדולר יאבד סופית.
אני גם לא טוען שהיואן הוא אלטרנטיבה (עם כל הכבוד ל-BRICS), שכן אני מעריך שכאשר המגדל יקרוס, האזרח המערבי לא יוכל לסחור בו.

האלטרנטיבה? אולי נדל"ן, לא יודע.
אנחנו בתקופה שכמעט כל הדברים הם black box, אתה לא יודע אפילו מה בפנים. זה האירוע. ואני לא חושב שאין דיון על זה.
באופן כללי האנושות תלויה מאוד בכל פיתוח חדש שהיא מייצרת. אי אפשר לקיים כזה שפע בלי כל הפיתוחים. אם הם יעלמו, נתכווץ.
אבל יש אינספור כאלה מסביבנו, לא רק בכלכלה. פעם היית מגדל חיטה ואוכל. היום אתה תלוי במגדלים, מדשנים, מרססים, מובילים, קמעונאים, שליחים.
אפילו לשמוע מוזיקה, פעם שמעת בעזרת מחט מתכת אנלוגית שנעה על חריטות פיזיות בחתיכת שלאק שהוא דונג. היום, אתה יודע לעומק את התהליך? בלי חשמל אנחנו אבודים.

נקודות שבר וגם ברבורים שחורים תמיד יהיו, אבל אני לא מוצא מה יגרום לאיבוד האמון - כי אין לציבור שום אלטרנטיבה אחרת כרגע. וגם לא ברירה לזנוח את הקונספט של "כסף".
גם אם מחר נשיא ארצות הברית ישרוף טריליון דולר במזומן בשידור חי - מה האלטרנטיבה שלך? אין. אז מתמודדים עם מה שיש. אין ערך לנדל"ן ללא שוטרים משולמים שימנעו אנרכיה.

מתישהו תבוא נקודת המפנה - אם היא תקרה בהדרגה, יהיה זמן להתארגן. אם היא תהיה בפתאומיות, כולנו נסבול ורבים ימותו. מה אני כאיש פשוט יכול לעשות נגד זה?

נערך לאחרונה ב:
אנחנו בתקופה שכמעט כל הדברים הם black box, אתה לא יודע אפילו מה בפנים. זה האירוע. ואני לא חושב שאין דיון על זה.
באופן כללי האנושות תלויה מאוד בכל פיתוח חדש שהיא מייצרת. אי אפשר לקיים כזה שפע בלי כל הפיתוחים. אם הם יעלמו, נתכווץ.
אבל יש אינספור כאלה מסביבנו, לא רק בכלכלה. פעם היית מגדל חיטה ואוכל. היום אתה תלוי במגדלים, מדשנים, מרססים, מובילים, קמעונאים, שליחים.
אפילו לשמוע מוזיקה, פעם שמעת בעזרת מחט מתכת אנלוגית שנעה על חריטות פיזיות בחתיכת שלאק שעשוי מדונג. היום, אתה יודע לעומק את התהליך? בלי חשמל אנחנו אבודים.

נקודות שבר וגם ברבורים שחורים תמיד יהיו, אבל אני לא מוצא מה יגרום לאיבוד האמון - כי אין לציבור שום אלטרנטיבה אחרת כרגע. וגם לא ברירה לזנוח את הקונספט של "כסף".
גם אם מחר נשיא ארצות הברית ישרוף טריליון דולר במזומן בשידור חי - מה האלטרנטיבה שלך? אין. אז מתמודדים עם מה שיש. אין ערך לנדל"ן ללא שוטרים משולמים שימנעו אנרכיה.

מתישהו תבוא נקודת המפנה - אם היא תקרה בהדרגה, יהיה זמן להתארגן. אם היא תהיה בפתאומיות, כולנו נסבול ורבים ימותו. מה אני כאיש פשוט יכול לעשות נגד זה?
ברור שכל דבר משמעותי היום הוא Black Box. למרות זאת, חייב להיות דיון ציבורי על כך כדי שלרגולטור\FED תרעד היד לפני כל פעולה שהוא עושה. אני מאמין שרק לחץ ציבורי יגרום לכך. כמובן שיש סכנה שהדבר יגרום לפופוליזם, ואז הנזק יהיה גרוע. גם AI במקום נגיד בנק זה לא פתרון.
אני לא יכול לשנות כלום. אני חי בתקופה בה יש שפע של חומריות כמו שלא היה למלאכי אירופה.
כמו שכתבתי בהתחלה, אני מביע את מחשבותי בכתב, ומקווה מאוד שאני טועה.

נערך לאחרונה ב:
חייב להיות דיון ציבורי על כך כדי שלרגולטור\FED תרעד היד לפני כמה פעולה שהוא עושה
יש דיון ציבורי, ולפעמים לא לעשות גרוע כמו לעשות (ע"ע התחלת העלאות הריבית).

יש דיון ציבורי, ולפעמים לא לעשות גרוע כמו לעשות (ע"ע התחלת העלאות הריבית).
התכוונתי שאין דיון ציבורי על הFundamentals. למרות שזה Black Box, זה חשוב מאוד שאנשים יכירו קצת את היסודות עליהם הכל מתבסס.

אולי בנימה אופטימית, אני לא רואה את ארה"ב קורסת ואיתו הדולר. גם אם הכלכלה תקרוס, ארה"ב תשרוד אודות לצבא קטלני, כמויות אדירות של מטילי זהב, חוקה קרובה לשלמות, הפרדת רשויות אמיתית עם Separation of Power קרוב לשלמות, אוניברסיטאות מעולות שאין להן תחליף, Second Amendment שתמנע הפיכה צבאית\פלישה\השתלטות פיזית על הנדל"ן שלי ושאר הירקות. כך שאולי באמת אין אלטרנטינה לתלות ב-USA.

נערך לאחרונה ב:
בהחלט גיוון זה דבר חשוב, אם אתה חושב שהסיכון שלך במניות הוא גבוה ולא מתאים לך, תשלב נדל״ן, ביט וואטאבר.

בהחלט גיוון זה דבר חשוב, אם אתה חושב שהסיכון שלך במניות הוא גבוה ולא מתאים לך, תשלב נדל״ן, ביט וואטאבר.
טענתי אינה שאת השקל צריך לחלק לחצי על דירות למגורים, וחצי על חברות שמייצרות מוצר.
טענתי היא שמרוב המורכבות של הנזגרת העשרים ושבע לפונקציה המקורית, אבד הקשר לתשתית הבסיסית עליה יושב הכל. אני לא נגד מורכבות, אם אני יודע שיש מישהו שיכול להסביר את הקשר וניהול הסיכונים בין המכשיר הפיננסי למוצר שבקצה.

כה אמר באפט:
derivatives are financial weapons of mass destruction.
אני כמובן לא מתכוון לנגזרים של חלקאים שמגדרים את התוצרת שלהם, אלא למה שיש היום.

נערך לאחרונה ב:
נגיד ו50 אחוז מהשוק רובוט מדדים עיוור ו50 אחוז ממנו סוחרים
הרובוט יקנה עוד ועוד מהמניות לפי שווים הנוכחי בין אם הוא הגיוני ובין אם לא.
יבוא הסוחר ויגיד, זה לא הגיוני שכל הרובוטים האלה קנו את המניות ועכשיו חברה X שווה רק 10 מיליארד וY מאה מיליארד, זה לא תואם את הדוחות והנתונים שלהם.
הוא ימכור את חברה Y ויקנה את חברה X וכך יעלה את הערך של אחת ויוריד את של השניה.
והפלה בפלה, הרובוט יחקה אותו, ויעצים את האפקט, כי זה השוק עכשיו ולא מה שהיה לפני שהסוחר פעל, כן הלאה וכן הלאה.
עד היקף מסויים, המדדים הם פשוט מראה של המלחמה בין הסוחרים, שהיא השוק האמיתי.
מה ההבדל בין שוק של 100 מיליארד של סוחרים לשוק של 200 מיליארד של סוחרים+מדדים שמתפלג באותה צורה בדיוק?
כנראה שמהיקף מסויים לסוחר כבר יהיה קשה להזיז את השוק.
אבל, וזה אבל גדול, זה טבע האדם לנסות להצליח וכל ארביטראז או כשל שוק כנראה יפגוש בן אדם שינסה לנצל אותו.
אני סומך על זה, וכל מה שאני מנסה זה לרכב על הגב של הממוצע של כל האנשים האלה.

Back
למעלה