• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

ההיא - יומנה של מתחילה

ההיא

משתמש סולידי
דירוג
25
בת 22 משוחררת כבר כמעט שנה, התחלתי לקרוא בבלוג בזמן הצבא ולאחרונה גם בפורום אך עדיין לא התחלתי להשקיע ואני מקווה שכתיבה כאן תעודד אותי להיות יותר אקטיבית.
בשנה האחרונה עשיתי פסיכומטרי ושיפרתי בגרויות, התהליך היה ממש ארוך בעיקר בגלל הקורונה ודחיית הפסיכומטרי של אפריל ליוני, אני כנראה אגש לעוד בגרות או שניים בפברואר או לחילופין פסיכומטרי במרץ אבל בגדול אני כנראה אצליח להתקבל לשנת הלימודים הבאה (למדמ"ח).

אני רוצה להתחיל להשקיע רק קשה לי להעריך כמה כסף פנוי יש לי בשביל זה, מכמה סיבות:
  1. אני חיה בבית אבל אני לא יודעת כמה זמן אני אוכל למשוך את זה
  2. במדמ"ח נהוג להתחיל לעבוד בשנה שנייה/שלישית ובפועל אני לא יכולה לדעת אם אמצע עבודה
  3. כנראה שהגיע הזמן שאני אלמד נהיגה :lol:
כשאין סגר אני מרוויחה 1,000-1,500 שקל בחודש ומוציאה 300-400 (אני יודעת שאני מדברת על סכומים נמוכים אבל אני חושבת שעדיף להתנסות ולטעות דווקא שיש מעט כסף)
יש לי 35 אלף בבנק ועוד קרוב ל10 אלף בפיקדון לחיילים משוחררים.
חשבתי להשקיע כ-1,000 שקל ברבעון בינתיים ולהשאיר את מה שבבנק להמשך התואר.
עמלת המינימום ברוב הבנקים שראיתי היא 30-35 שקלים.
האם כדאי להשקיע עם עמלת קנייה כל כך גבוהה? (יוצא 3.5%).
אם אני אחליט להשקיע חשבתי לעשות זאת במדד s&p 500 (מנוטרלת מטבע) הייתי שמחה להשקיע במדד עולמי אבל להשקיע רק במדד הזה מוריד משמעותית את דמי הניהול ועדיין יש חשיפה לרוב השוק.

אשמח להערות, ביקורת, המלצות קריאה וסתם תגובות
תודה שקראתםD:

זו לא השקעה רצינית. תתמקדי בלימודים, זו ההשקעה הכי טובה עבורך.

לא.

במדד s&p 500 (מנוטרלת מטבע)
רוב חברי הפורום מסתייגים מנטרול מטבע ויש מספיק שרשורים בנושא.

לדעתי האישית בלבד - כדאי לתקף שוב את מה שכתבתי כשהחסכונות שלך יגיעו ל-60K בערך.
עד אז - כסף זמין בעו"ש ולהתרכז בלימודים.

עמלת המינימום ברוב הבנקים שראיתי היא 30-35 שקלים.
אם אני אחליט להשקיע חשבתי לעשות זאת במדד s&p 500 (מנוטרלת מטבע) הייתי שמחה להשקיע במדד עולמי אבל להשקיע רק במדד הזה מוריד משמעותית את דמי הניהול ועדיין יש חשיפה לרוב השוק.

אשמח להערות, ביקורת, המלצות קריאה וסתם תגובות
תודה שקראתםD:
אני גם חושב שעדיף כנראה לחכות אבל במידה ואת כן רוצה להתנסות יש חלופות יותר זולות אולי.
יש את פפר למשל שעולה 0.8% בשנה בלי עמלות קניה(יש עלות המרת מט"ח).
אולי בהנחות מסוימות משהו אחר יצא יותר זול גם בסכומים נמוכים.
חלק מהעניין זה לחשב כמה תעלה לך כול אפשרות,להבין ולהרגיש מה זה להחזיק מניות וזה יכול להיות אימון טוב שייצר לך ניסיון חשוב לעתיד.

לא ממליץ\מייעץ

אני חושב שאם את לא צריכה את הכסף (שוב, רק אם את לא צריכה) אז עדיף להתחיל להשקיע. הדחייה של זה ל"כשיהיה לי כך וכך" עלולה להתגלות כדחייה להרבה יותר זמן.
הכסף שיושקע יתן לך תחושה על סיבולת הסיכון שלך, אולי יגרום לך לנסות לחסוך יותר ויגרום לך בכלליות להתעניין. לדעתי כל עוד יש כסף פנוי (פנוי = לא כסף ללימודי נהיגה/תואר וכו') אז כדאי להשקיע אותו. מה שכן, להכניס כל פעם 1,000₪ זה לא משתלם, וכנראה עדיף להכניס סכום גדול יותר.

היי, במהלך הלימודים יהיה קשה יותר לשלב עבודה, במיוחד בשנה-שנה וחצי הראשונות. כמובן שאפשרי, אבל קשוח.
כנראה שההוצאות גם יגדלו, שכ"ל, ציוד, אוכל, סתם להיות עם חברים יותר וכו' אז עדיף לשמור בנתיים את הכסף כי תצטרכי אותו.
מניסיון, צריך את הכסף הזה כדי לחיות סבבה בתקופה הזו אם לא רוצים להתכלב על כל שקל - כמובן אם אין תמיכה ממקומות אחרים.

וד"א, אם את מעוניינת לחסוך אולי את ההשלמת בגרויות\פסיכו על מנת להתקבל למדמ"ח, מוזמנת לכתוב לי בפרטי. לא סגור על המדיניות של פרסום מסלולים אקדמיים כאלה ואחרים פה בפורום. ושיהיה המון בהצלחה!

בגדול הלימודים של מדעי המחשב הם ההשקעה הכי מניבה שאת כנראה מבצעת כרגע, הם ישדרגו את הכושר השתכרות שלך באופן משמעותי.
כשהתחלתי לעבוד במהלך הלימודים הבנתי שעשיתי שטויות שהתעקשתי לחסוך במאמץ רב לפני הלימודים בחצי מהשכר.

קצת עדכונים
יש לי עוד מקסימום שבוע עד לתשובות מהפסיכומטרי ובינתיים החלטתי לסדר כמה עניינים פיננסים.
* החזר ביטוח לאומי - קיבלתי 1,000 שקל
* משיכה של חיסכון לכל ילד - 2,000 שקל
* החזר מס - עדיין בטיפול אבל צפוי להיות כ-4,000 שקל

לקח קצת זמן אבל הבנתי את הלקח של להסתכל על התלוש משכורת. עבדתי בצבא ממש מעט ולא שמתי לב שלוקחים לי 50% מס הכנסה (דיי מביך)
בנוסף גיליתי דיי במקרה שחיילי חובה לא צריכים לשלם ביטוח בריאות, דרך האתר של ביטוח לאומי אפשר לכתוב מה תיק הניכויים ותוך פחות משבוע קיבלתי את הכסף בחזרה.

אז כרגע יש לי 40,000 ש"ח ופיקדון מהצבא והחלטתי לשים מידי פעם קצת כסף להשקעה דרך פפר (nicepo1 העלה את הרעיון וקראתי על זה עוד)
בעיקר כי אני חושבת שמתי שאני אקבל משכורת אמיתית אני לא אצליח מבחינה פסיכולוגית לשים סכום גדול בבת אחת (מבחינתי כרגע גם 5,000 זה מלא)
וגם מהסיבה שעדיף לעשות טעיות של מתחילים על סכום נמוך של כסף.
בינתיים דיי מרוצה מפפר ואני חושבת להפוך אותו לחשבון היחיד שלי, בבנק העיקרי אני כרגע משלמת עמלות - זה יוצא פחות מ-10 ש"ח בחודש אבל עדיין זה מעצבן אותי.

אז החלטתי להתחיל עם 1,000 שקל ולהוסיף מידי פעם שאני מרגישה שאני יכולה לשים כסף בצד, אני מתכוונת להשקיע במדד אחד מכאן ועד סוף התואר.
בפפר אפשר להשקיע רק בארה"ב.
מה שאני מתלבטת עליו:
* s&p 500 - בvoo או בivv
* כל ארה"ב - בvti או בitot
אני מאוד נוטה לכיוון vti כי אני מעדיפה כמה שיותר חשיפה ובין שתי האופציות לא ראיתי יותר מידי הבדל חוץ מזה שלvti שווי שוק גדול יותר - אשמח שתקנו אותי אם אני טועה.

תכנית המשך-
שאני אגיע ל-10,000 שקל במניות לבדוק אם כדאי לעבור לבנק.
שאני אגיע ל-20,000 להתחיל לקנות vtus עד שיהיה לי איזון עולמי
שאני אגיע ל-30,000 לבדוק האם משתלם לעבור לבית השקעות ולהתחיל להשקיע באג"ח עד ל 80/20

כמה שאלות (לפי דרגת חשיבות):
- מה אתם חושבים על התכנית?
- האם כדאי לקנות מחשב לפני התואר? כרגע יש לי i5 בן 4 אבל הוא בקושי מריץ את eclipse
- אני חושבת לעבוד בזמן התואר כ-15 שעות בשבוע בעבודה יחסית פשוטה שלפעמים אפשר ללמוד תוך כדי (תלוי בלקוחות) - מה אתם חושבים?

תודה רבה למי שהגיב עד כה

- האם כדאי לקנות מחשב לפני התואר? כרגע יש לי i5 בן 4 אבל הוא בקושי מריץ את eclipse
חכי עם זה עד שיתעורר הצורך במחשב, לא יעזור לך מחשב "חזק" בחדו"א - בינתיים הטכנולוגיה מתקדמת..
אפשר לעבור את כל התואר גם ללא לפטופ, אם כי זה בהחלט נוח שיש אחד

הייתי בודק מה הבעיה של הנייד שלך, לפעמים ניתן בעלות מינימלית (200 שח) להוסיף זכרון והבעיה נעלמת
ובכל מקרה כנראה שלא הייתי מוציא יותר מ-3K על מחשב לצרכי לימודים - בזמנו רכשתי THINKPAD מסדרה זולה בעלות זו

- אני חושבת לעבוד בזמן התואר כ-15 שעות בשבוע בעבודה יחסית פשוטה שלפעמים אפשר ללמוד תוך כדי (תלוי בלקוחות) - מה אתם חושבים?
אם זה לא תורם ניסיון מקצועי, ואין מחסור כלכלי - הייתי נמנע ומתרכז בלימודים (הם קשים מספיק גם בלי עבודה)
מנגד, הייתי עושה כל שביכולתי כדי למצוא משרה חלקית במקצוע במהלך התואר, גם במחיר של להאריך את הלימודים ולהרוויח משכורת מגוחכת

40k זה מספיק לתואר אך ורק אם את ממשיכה לגור אצל ההורים, אחרת זה מספיק להוצאות של שנה וקצת מקסימום, לא כולל שכר לימוד.
הייתי במקומך מנסה לנצל את הזמן שלפני התואר כדי לעבוד עוד קצת.
חוץ מזה לא הייתי ממליץ לעבוד הרבה לא בתחום במהלך התואר, להשקעה בעצמך ובלימודים בשלב הזה תהיה תשואה הרבה יותר גבוהה בעתיד.

בהתחשב בגילך ובגודל התיק, הייתי ממקדת את עיקר המאמץ בהגדלת החיסכון, ולא במיקסום /אופטימיזציה של התשואה על החיסכון. ראי נא כאן.

סיכוי לא רע שהוא לא סוחב פשוט כי מדובר באקליפס. אך בכל מקרה, סיכוי טוב שהגדלת הזיכרון ל 16GB תשפר את הביצועים בצורה טובה גם בלי החלפת המחשב. וזה יעלה פחות מ 400 ש"ח.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ע יומנה של עו״ס יומני מסע אישיים 34
T יומנה של מורה יומני מסע אישיים 21
ד יומנה של פיננסופובית יומני מסע אישיים 18
ב ימי קורונה - יומנה של בת העמק אוף טופיק 618
לאץ' עדיף מאוחר מלעולם - יומנה של לאץ' יומני מסע אישיים 47
ב אג"ח של בנקים בארץ שוק ההון 6
S האם מדד חלקי סקטוריאלי של סנופי נחשב מדד מבחינת גמל IRA? שוק ההון 1
M הסכם הצטרפות של ברוקרים - להיות רגוע? שוק ההון 8
B כרטיס אשראי של IBK צרכנות פיננסית 1
R איך מוצאים פוליסת חיסכון בעלת יחס גבוהה של נכסים לא סחירים? שוק ההון 9
MaorRocky סכנות של קניית קרקע לפני אישורים נדל"ן 17
Y רעיונות מה לעשות עם זכויות של ישראכרט? צרכנות פיננסית 0
חתול לילה מה צריך להיות הדרוג של אג"ח ישראלי? שוק ההון 16
N שאלה בנוגע למיסוי של אופציות ו RSU מיסים 3
וינסנט זיכוי/החזר מס בגין מיסוי במקור של דיבידנדים מארה"ב ע"י ברוקר זר מיסים 23
L כרטיס אשראי קורפורייט של ישראכרט - עמלת מט"ח 0 צרכנות פיננסית 9
ס האם אפשר לקזז ירידת ערך של רכב ממס רווחי הון מיסים 3
R עזרה בניהול החשבונות של ההורים שוק ההון 12
MaorRocky קופת גמל לא מחזירה לי תשואה של השוק ואני לא מבין למה שוק ההון 2
מ מיסוי אמריקאי של תשלומי מילואים מיסים 9
I אופציה CALL על קרן סל של בלקרוק שוק ההון 1
ש איך עושים סדר בכל הבלגן של חסכונות/פנסיה/השתלמות וכו'? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ש חסרונות של פנקס קבלות ממוחשב לעומת ידני? מיסים 6
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
K חברה משותפת בבעלות של כמה חברות יזמות והגדלת הכנסות 12
A חובת הגשה של טופס 134 בדוח השנתי מיסים 0
B תשואות של מסלול פנסיה לפי חודש (מחקה מדד s&p 500) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
G נייר ערך של 50 החברות הגדולות ב-s&p שוק ההון 6
K האם שוק המניות לא יכול להיות מימוש של מעבר פשוט בין סוגי משאבים שוק ההון 47
קפיטליסט_מרושע המלצה: "כסף קטן" - ספרוני חינוך פיננסי לילדים של בנק ישראל התפתחות אישית 0
R לא מוצא את ZPRX במערכת ספארק של מיטב שוק ההון 4
ש התנהלות של עוסק פטור כלפי מס הכנסה מיסים 8
J גלגל החיים (או הפרמידה) של הפנסיה, ו-IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 4
E האם קרן אירית של בלקרוק משלמת מס רווחי הון מקוזז אינפלציה או מקוזז הפרשי שערי מט"ח? שוק ההון 3
T מהי "שָנָה" בהגדרת תושב חוזר ותיק, טופס 113 של מס הכנסה מיסים 3
Z אם מתחרטים יום אחרי על מכירה של מנייה שהוחזקה שנים שוק ההון 4
P להיות הגירסה הכי טובה של עצמך. התפתחות אישית 14
ה הפסיכולוגיה של הכסף - הספר צרכנות פיננסית 2
S חבות מס של ידועים בציבור כשלאשה אין הכנסה חייבת במס מיסים 2
I משיכת פנסיה - עניין של מיסוי אוף טופיק 4
עלילה מסלול חוות דעת על תמהיל של יועץ נדל"ן 32
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי קרן השתלמות ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Y העברה בנקאית או צ'ק האם יש הבדל בין דרכי העברה? סכום של 80 אש"ח נדל"ן 7
S האם יש ETF-ים של מגוון רחב של מטבעות קריפטו - ולא רק ביטקוין? השקעות אלטרנטיביות 10
K התחשבות במיסוי בשיקול מכירת נייר ורכישה של אחר? שוק ההון 2
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
ה מה היתרון של קרן אג"ח ממשלתית לעומת קרן כספית? שוק ההון 12
Yuvalbuz3 הנהירה של כל צעירי ישראל ללימודי מדעי המחשב התפתחות אישית 57
S ביטוח סיעודי של קופ"ח מכבי לחייל שמתגייס לשירות סדיר צרכנות פיננסית 0

נושאים דומים

Back
למעלה