• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

האם כדאי להחזיר את המשכנתא הנותרת - מסלול פריים ?

deussex

משתמש רגיל
דירוג
489
חג שמח ושלום חברים,

יש לי עוד 66 אלף שנותרו לשלם, לקחתי על 30 שנה בזמנו, וכעת נותרו עוד 24 שנים. שאר המסלולים פורעו.

התשלום החודשי הוא כ 460 ש"ח, והמסלול הוא על P-0.9%, והריבית עולה, לדעתי פריים עכשיו 1.9%, כלומר ההחזר למיטב ידיעתי 1% (אם אני טועה בחישוב, נא תקנו).

ההון שלי 70% על נדל"ן, 7% RSU ו 23% עולמי שקלי. כרגע יש לי 25 אלף מזומן.

אני שוקל, האם כדאי אולי להחזיר את המשכנתא, לאור כך שאלטנרטיבה - כסף שנניח יילך לאג"ח או מזומן בחשבון, יאבד יותר מערכו מאשר ה 1% של המשכנתא - מה דעתכם ? או שזה שנותר מסלול זול ומעט כסף להחזיר, כדאי להשאיר את ההלוואה - אולי יש אלטרנטיבה טובה יותר לעשות עם הכסף כעת וכן להשאיר את המשכנתא ?

הפריים הוא ריבית בנק ישראל פלוס אחוז וחצי.
נכון להיום זה 2.25%.
אם אתה חושב שהכסף שלך יעשה תשואה גבוהה יותר מ3%, אז תשאיר את הכסף לעבוד. אם אתה חושב שהוא יעשה פחות מכך או שסתם לא אוהב לראות חוב, תפרע את המסלול או את חלקו.

בסופו של דבר יתרת המסלול שאתה מתאר היא קטנה, ההבדל האבסולוטי יהיה זניח בין אם תפרע אותו או לא.
תבדוק גם שהפרמיה של ביטוח החיים תואמת את יתרת המשכנתא, יכול להיות שאתה משלם מאות שקלים מיותרים בשנה על ביטוח שאינך צריך.

נערך לאחרונה ב:
אגב, משהו במספרים שלך לא מסתדר - 66000 ל24 שנה לפי הריבית שציינת זה כ280 ש"ח בחודש. אם אתה מחזיר 460, אז נותרו לך רק כ 13 שנה לפירעון.

לאור כך שאלטנרטיבה - כסף שנניח יילך לאג"ח או מזומן בחשבון,
אין שום הגיון כלכלי לקחת הלוואה מצד אחד ומהצד השני ״להשקיע״ במזומן. לכן אם זו התוכנית שלך אז כנראה שעדיף לך לפרוע את המשכנתא (ועל הדרך גם להוריד את עלויות הביטוח כמו ש- @האזרח הקטן הזכיר).

אגב… למה בעצם להשקיע באג״ח/מזומן? למה לא להמשיך ולהשקיע במדד העולמי?
אם אני לא טועה המטרה שלך (שציינת בשרשור אחר) בהגדלת המזומן/אג״ח היא לא בשביל הוצאות קרובות או קרן חירום (שאז אולי יש הגיון, אם לא כלכלי אז לפחות פסיכולוגי) אלא היא בשביל ״לאזן״. אם אכן זו המטרה אז לדעתי (האישית) זה לא הזמן לקנות מזומן. זה בדיוק הזמן שבו היית ״מאזן״ (לו היה לך מזומן).

אין שום הגיון כלכלי לקחת הלוואה מצד אחד ומהצד השני ״להשקיע״ במזומן. לכן אם זו התוכנית שלך אז כנראה שעדיף לך לפרוע את המשכנתא (ועל הדרך גם להוריד את עלויות הביטוח כמו ש- @האזרח הקטן הזכיר).
אני אכן משלם משהו כמו 120 ש"ח בשנה על ביטוח חיים, שאפשר למנוע.

אם אכן זו המטרה אז לדעתי (האישית) זה לא הזמן לקנות מזומן. זה בדיוק הזמן שבו היית ״מאזן״ (לו היה לך מזומן).
מאזן לכיוון קניית מניות, כי הן כעת נמוכות ?

אגב… למה בעצם להשקיע באג״ח/מזומן? למה לא להמשיך ולהשקיע במדד העולמי?
המצב כרגע הוא שיש לי 70% על נדל"ן, 30% - שהם מנייתי, ו 25 אלף בחשבון עו"ש. נראה לי קצת מפחיד שכל ההון הנזיל שלי מושקע במניות. אתה צודק שבזמנים כאלו, היא הזדמנות לקנות מדד במחיר נמוך.

לבסוף השאלה היא -
1) האם שווה לפרוע את המשכנתא, לעומת למשל לקנות את בכסף הזה מניות במחיר נמוך.
2) אם לא לפרוע את המשכנתא, להמשיך לקנות מדד, או לרפד את עצמי במזומן או אג"ח כקרן חירום/חלק סולידי.

1) האם שווה לפרוע את המשכנתא, לעומת למשל לקנות את בכסף הזה מניות במחיר נמוך.
זו השאלה החוזרת על השקעה באמצעות הלוואה. נידון כבר מליון פעם בפורום.

2) אם לא לפרוע את המשכנתא, להמשיך לקנות מדד, או לרפד את עצמי במזומן או אג"ח כקרן חירום/חלק סולידי.
אין שום הגיון להחזיק מזומן בזמן שיש לך הלוואה פעילה.

בגדול חוב בריבית של פחות מ2-3 אחוז נשמע לי חוב טוב בסביבה אינפלציונית בוודאי כשאתה יודע להשקיע בנדל"ן ומניות. מצד שני, אנחנו בתקופה של אי ודאות בשווקים ובמצב כזה הנטייה הטבעית שלי היא להוריד מינוף. רוב המעגל שלי עשו שטויות ב2008, אם נכנסים למשבר זה יהיה מלחיץ.

רק מחדד נקודה - אתה מדבר על 66000 ש"ח - בין אם תפרע, תשאיר מזומן או תקנה מניות, ההבדל האבסולוטי יהיה זניח, ובמיוחד ביחס לכלל התיק שלך.

זו השאלה החוזרת על השקעה באמצעות הלוואה. נידון כבר מליון פעם בפורום.
אני אנסה לקרוא על זה בפורום.. אני לא ותיק מספיק כאן, עדיין הולך לאיבוד בין הפוסטים :)

רק מחדד נקודה - אתה מדבר על 66000 ש"ח - בין אם תפרע, תשאיר מזומן או תקנה מניות, ההבדל האבסולוטי יהיה זניח, ובמיוחד ביחס לכלל התיק שלך.
זה נכון כנראה, אני תוהה לפעמים אם הנטיה כל הזמן לעשות אופטימיזציה ולנסות לעשות משהו, היא משהו שצריך לעבוד עליו אצלי.

זה נכון כנראה, אני תוהה לפעמים אם הנטיה כל הזמן לעשות אופטימיזציה ולנסות לעשות משהו, היא משהו שצריך לעבוד עליו אצלי.
זה בסדר גמור לעשות ולאפטם, פשוט מרחב הטעות שלך פה הוא זניח.

נניח שיש גם מסלול של ריבית משתנה (כל 5 שנים) צמודה, בנוסף לפריים. כרגע הריבית על המסלול הזה נמוכה בהרבה משל מסלול הפריים, אבל בעוד שנתיים או שלוש יגמרו החמש שנים, והריבית עליו תקפוץ בבת אחת בהתאם לעליה במדד עד אז.
איך מאזנים בין הקושי התזרימי בהווה ובעתיד, כשמחליטים לאיזה מהמסלולים להזרים כספים נוספים כיום, בהנחה שלא ניתן לסגור אף אחד מהם בשנים הקרובות?

נניח שיש גם מסלול של ריבית משתנה (כל 5 שנים) צמודה, בנוסף לפריים. כרגע הריבית על המסלול הזה נמוכה בהרבה משל מסלול הפריים, אבל בעוד שנתיים או שלוש יגמרו החמש שנים, והריבית עליו תקפוץ בבת אחת בהתאם לעליה במדד עד אז.
הריבית תשתנה לפי תשואת האג"ח שתהיה נהוגה בזמן השינוי (לעומת התשואה שהייתה בזמן לקיחת ההלוואה), לא לפי המדד שהיה במהלך אותה תקופה. לצורך הדוגמה, מי שלקח משכנתא ב 2021 כשהריבית הייתה בשפל, יתכן שבשנת 2026 כשיהיה שינוי ריבוי במסלול המשתנה שלו כבר נהיה חזרה בסביבת ריבית כמו שהייתה ב2021 (זה רק לשם הדוגמה. באופן אישי אני מעריך שלא נחזור לריביות אפסיות גם אחרי שהאינפלציה תמוגר). זה שבאמצע היו שנים עם 4-5% אינפלציה לא ישנה את הריבית.

מה שכן, ההחזר החודשי במסלולים צמודי מדד גדל (או קטן) כל חודש לפי שיעור עליית המדד (בקירוב), בלי קשר למועדי שינוי הריבית כל חמש שנים.
איך מאזנים בין הקושי התזרימי בהווה ובעתיד, כשמחליטים לאיזה מהמסלולים להזרים כספים נוספים כיום, בהנחה שלא ניתן לסגור אף אחד מהם בשנים הקרובות?
צריך לדבר במספרים, זה מאוד תלוי מה נשאר בכל מסלול ובאילו תנאים, ועד כמה יש צורך להקטין את ההחזר.

נערך לאחרונה ב:
ההחזר החודשי במסלולים צמודי מדד גדל (או קטן) כל חודש לפי שיעור עליית המדד (בקירוב), בלי קשר למועדי שינוי הריבית כל חמש שנים.
גם ההחזר החודשי משתנה, אבל גם הקרן משתנה לפי שיעור עליית המדד (לא רק בגלל ההחזר). למשל אחרי שיש החזרים, הקרן עשויה להיות גדולה ממה שהייתה כשנלקחה המשכנתא.

גם ההחזר החודשי משתנה, אבל גם הקרן משתנה לפי שיעור עליית המדד (לא רק בגלל ההחזר). למשל אחרי שיש החזרים, הקרן עשויה להיות גדולה ממה שהייתה כשנלקחה המשכנתא.
בהחלט, במיוחד כאשר הפריסה היא ל20 שנה ומעלה.
כשמישהו לוקח מסלול צמוד מדד כדאי תמיד להכניס למחשבון לוח סילוקין ולראות מה יהיה גובה הקרן לפי הנחות מדד מסויימות.
למשל מישהו שלקח מיליון ש"ח צמוד מדד בריבית של 2.5% ועם הנחת מדד של 3% בשנה, יישאר אחרי 32 חודשי החזר עם יתרת קרן של מיליון ש"ח (ועוד מאתיים ש"ח, לצורך הדיוק), למרות ששילם החזר כולל של 150,000 ש"ח במהלך התקופה.
באותו תרחיש, כעבור 10 שנות תשלום יתרת הקרן תהיה 912,000 ש"ח ורק כעבור עשרים שנות תשלום הקרן תהיה על מחצית מגובה ההלוואה - חמש מאות אלף ש"ח.

מה שכן, ההחזר החודשי במסלולים צמודי מדד גדל (או קטן) כל חודש לפי שיעור עליית המדד (בקירוב), בלי קשר למועדי שינוי הריבית כל חמש שנים.
מה שלא ברור לי, זה למה ההחזר החודשי והריבית לא משתנים באותו האופן במסלולים השונים. מסלול אחד יכול לעלות והשני לרדת. הרי המדד הוא אותו מדד. הבנתי שזה קשור לתשואת האג"ח. אבל לא הבנתי איך.

מה שלא ברור לי, זה למה ההחזר החודשי והריבית לא משתנים באותו האופן במסלולים השונים. מסלול אחד יכול לעלות והשני לרדת. הרי המדד הוא אותו מדד. הבנתי שזה קשור לתשואת האג"ח. אבל לא הבנתי איך.
ריבית ומדד הם שני דברים שונים ומשפיעים אחרת על לוח הסילוקין.
בלוח סילוקין שמבוסס על לוח שפיצר, כל עוד הריבית לא משתנה ואין הצמדה למדד, ההחזר נשאר קבוע לכל החודשים. מכיוון שזה לא באמת כך (הריבית משתנה, יש לפעמים הצמדה למדד, פירעון מוקדם חלקי, פיגורים בתשלומים, גרייס וכו'), אז למעשה כל חודש הבנק מחשב מחדש את לוח הסילוקין לפי הנתונים העדכניים - יתרת תקופה, יתרת קרן (+הצמדה) ושיעור הריבית, ולפי זה מחושב ההחזר החודשי.
בנוסף, תמיד פורעים בכל תשלום את הריבית שנצברה במהלך אותו חודש (נניח 3% שנתי חלקי 12) ובנוסף חלק מהקרן. אז במסלול לא צמוד גובה הקרן תמיד יירד מחודש לחודש.
במסלול צמוד למדד, כל עלייה של המדד פשוט מנפחת את כל הקרן בשיעור המדד, כך שהקרן יכולה לעלות במקום לרדת. מכיוון שהחישוב של לוח שפיצר מתעלם מהצמדה עתידית למדד, ככל שנותרו יותר חודשים כך ההצמדה פשוט נפרסת לתשלומים ובהתחלה זה נראה שינוי זניח בגובה ההחזר. אבל לאורך כל חיי המשכנתא, ההחזר במסלול צמוד מדד יכול לגדול מאוד לאורך השנים.

אגב - נזכר במשהו שקראתי אצל הסולידית. במצב שבו האינפלציה גואה, כמו שעכשיו - אפילו שהמדד עולה - המשכנתא מאבדת מערכה. אז גם אם יש מסלול פריים או צמוד מדד והם לכאורה עולים בהחזר - עדיין יכול להיות שלא משתלם להחזיר, כי האינפלציה בעצם גורמת ל"הוזלה" של המשכנתא.

לצורך העניין, נניח שיש לי משכנתא של 100к, גובה ההחזר לא ממש משתנה הרבה, אבל בתום השנה, עם אינפלציה של 8%, ערך המשכנתא שווה ל 92к. בדיוק כפי שכסף ששוכב בחשבון, במשכנתא יש את האפקט ההפוך כנגד הבנק.

כלומר, כפי שלא משתלם להשאיר כסף שוכב בסביבת אינפלציה, משתלם להשאיר משכנתא שוכבת בחשבון, לכאורה.

אגב - נזכר במשהו שקראתי אצל הסולידית. במצב שבו האינפלציה גואה, כמו שעכשיו - אפילו שהמדד עולה - המשכנתא מאבדת מערכה. אז גם אם יש מסלול פריים או צמוד מדד והם לכאורה עולים בהחזר - עדיין יכול להיות שלא משתלם להחזיר, כי האינפלציה בעצם גורמת ל"הוזלה" של המשכנתא.

לצורך העניין, נניח שיש לי משכנתא של 100к, גובה ההחזר לא ממש משתנה הרבה, אבל בתום השנה, עם אינפלציה של 8%, ערך המשכנתא שווה ל 92к. בדיוק כפי שכסף ששוכב בחשבון, במשכנתא יש את האפקט ההפוך כנגד הבנק.

כלומר, כפי שלא משתלם להשאיר כסף שוכב בסביבת אינפלציה, משתלם להשאיר משכנתא שוכבת בחשבון, לכאורה.
זה נכון אם אתה מניח שההכנסות שלך נטו (או בהסתכלות יותר רחבה, סך הנכסים שלך) מדביקות את קצב האינפלציה. בפועל זה בהרבה מקרים לא המצב.

זה נכון אם אתה מניח שההכנסות שלך נטו (או בהסתכלות יותר רחבה, סך הנכסים שלך) מדביקות את קצב האינפלציה. בפועל זה בהרבה מקרים לא המצב.
כמו שאני מבין את זה, אם אתה מניח שההכנסות שלך מדביקות את קצת האינפלציה, תפדה את המשכנתא ותשקיע אותו, אבל אם לא (מה שברוב המקרים לא ), תשאיר את הכסף ותן לאיפלציה לשחוק את המשכנתא, לא?

כמו שאני מבין את זה, אם אתה מניח שההכנסות שלך מדביקות את קצת האינפלציה, תפדה את המשכנתא ותשקיע אותו, אבל אם לא (מה שברוב המקרים לא ), תשאיר את הכסף ותן לאיפלציה לשחוק את המשכנתא, לא?
לא לגמרי ברור לי למה לפדות את המשכנתא אם ההחזר אינו מפריע לך. אלא אם אין לך אפיק אחר שיביא תשואה גבוהה יותר נטו.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
C האם כדאי לנו לא להחזיר את המשכנתא? נדל"ן 8
ד מתי כדאי להחזיר את חלק הפריים במשכנתא? נדל"ן 13
S משכנתא - כדאי להחזיר ? נדל"ן 3
R חשיפה לסל מדדי מניות עולמיים עם קרן מובטחת - האם כדאי? שוק ההון 32
M באיזה שלב כדאי לפנות לאנשי מקצוע (עו"ד, שמאי, מעצב פנים, קבלן שיפוצים) נדל"ן 9
oferM איך כדאי לבנות את עזה מחדש ? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 6
M הצעת שכר חדשה, גלובלי או יסוד + שעתי. מה כדאי? התפתחות אישית 11
M איך כדאי למשוך RSU פירותי? בפעימה אחת או פעימות קטנות? מיסים 27
O דיבידנדים מול מדדים בהקשר של יציאה לחופש כלכלי - איך כדאי להתנהל דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 88
S קרן השתלמות IRA חדשה עם הפקדות לעצמאי - איפה כדאי לפתוח? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
M התייעצות - האם כדאי למכור תעודות סל ישנות עם דמי ניהול גבוהים? שוק ההון 14
H האם יש חשיבות לתזמון סגירת עוסק פטור והאם כדאי להשאיר עסק ללא הכנסות? מיסים 0
ח איפה כדאי להשקיע לחרדית שוק ההון 78
A מה לדעתכם הכי כדאי לעשות עם כסף זמין היום? עסקה או סגירת חובות? נדל"ן 4
C 10 סיבות למה אני לא כדאי להשקיע במדד מחקה שוק ההון 14
I האם כדאי לפתוח קרן השתלמות לעצמאי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
D איפה הכי כדאי לעשות התמחות ברפואת ילדים התפתחות אישית 2
G האם כדאי למכור ניירות הפסדיים ורווחיים ולקנות מחדש כדי להנות ממגן מס? מיסים 15
R מכירה גדולה משיקולי דמי ניהול - מה כדאי לדעת? שוק ההון 4
U יועץ משכנתאות, כדאי? נדל"ן 2
י האם כדאי להמיר עכשיו דולר לשקל (60K)? צרכנות פיננסית 24
M מתי כדאי לפתוח חברה מיסים 20
C האם כדאי לסוחר יומי לסחור הברוקר זר ואיך אפשר למלא את הדוחות במס הכנסה שוק ההון 14
A העברה בנקאית לחו"ל - כדאי דרך הבנק? צרכנות פיננסית 2
T האם כדאי למשוך כספים מקרנות פנסיה/השתלמות מעבר לתקרה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
M מגרש מאושר לבניה - האם כדאי להיכנס להסכם שיתוף עם שאר בעלי הקרקעות במגרש? נדל"ן 2
A העברת כסף לחו"ל עבור תשלום לפרילנסרים - איך הכי כדאי? צרכנות פיננסית 0
M אודה מאוד לעזרה- לא מצליחה להבין מה כדאי לפרוע ברכיבי המשכנתא שלי נדל"ן 1
א איזה מסלול כדאי לי לסגור במשכנתא? נדל"ן 13
א אחזקה ישירה באג"ח - תשכנעו אותי שלא כדאי שוק ההון 25
A האם כדאי להמשיך עם 3 המניות או להתחיל לקנות את הקרן העולמית? שוק ההון 3
sharon האם כדאי להעביר כספים במקרה שלי למרות מס רווחי ההון? שוק ההון 15
נ מכירת דירה בתהליך ארוך במיוחד, אתגרי ורווחי, כדאי? נדל"ן 16
A האם כדאי לגדר מדפלציה בימנו? שוק ההון 6
רבי עקיבא האם לוח שפיצר הופך פרעון מוקדם ללא כדאי בשלבים מאוחרים? נדל"ן 18
K אולי כדאי שנפסיק את השיח האנטישמי?? מיסים 1
ה האם כדאי להתחתן? אוף טופיק 92
M האם יש סכום שממנו ״כדאי״ לפצל את התיק? שוק ההון 21
א האם כדאי למשוך קרן השתלמות נזילה ולהעביר לפק"מ פוסטים מאיכות נמוכה 6
Fitch רפורמת ביטוחי הבריאות - האם כדאי להזדרז ולעשות ביטוח? צרכנות פיננסית 25
A אני שומע מהרבה שהשוק יעיל ולכן כדאי שוק ההון 20
A תואר שני בסטטיסטיקה, כדאי? התפתחות אישית 2
H שאלה האם כדאי למחזר הלוואות שיש לי עקב עליית הריבית? צרכנות פיננסית 3
מ באיזה בנק זר כדאי לפתוח חשבון? צרכנות פיננסית 2
ס האם כדאי למשוך כספים מקרן השתלמות נזילה ולהשקיע לבד? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 25
A האם כדאי להשקיע במדד TA125? שוק ההון 7
I תוספת חדר על הגג - כדאי? נדל"ן 35
Y האם כדאי לסגור מסלול פריים? נדל"ן 6
לאץ' האם כדאי להעביר את החסכונות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
Avi W האם כדאי לקנות קרן דיבידנדים נוספת? שוק ההון 12

נושאים דומים

Back
למעלה