• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

דיבידנד: זה משהו שפשוט נכנס לך לחשבון הבנק?

דיבידנד זו הודאה של החברה שאין לה איך להביא ערך למשקיעים מהכסף שאצלה בקופה, ועדיף שכל משקיע ינסה להביא ערך בעצמו.
מה עם זה שהיא יכולה לקחת הלוואות בריביות רצפה כדי לממן את ההתרחבויות שלה? ומה זאת אומרת שאין לה איך להביא ערך? עצם שהיא מחלקת לי כסף מביא לי ערך. בכלל לא התייחסת כאן לעניין של מיסים וברור (לדעתי) שבעולם ללא מיסים עדיף שחברות יחלקו דיבידנדים שמנים כדי שאתה תוכל להשקיע אותם מחדש בצורה שנראית לך הכי טובה באותו רגע.

זאת אומרת שאין לה איך להביא ערך?
תחשוב על קוקה קולה. חברה טובה ומצליחה ,אבל השוק שלה רווי - קשה עד בלתי אפשרי להגדיל את מכירות הקולה בעולם.
אם קוקה קולה תיקח את כל הרווחים ותשקיע בגדילה, זה לא יעבוד - המכירות לא יגדלו וזה לא יביא ערך למשקיעים.
אז הנהלת החברה אומרת לבעלי המניות - קחו את הרווח ותשקיעו אותו בעצמכם. זה דיבידנד.

הרבה משקיעים מתלהבים מהמחשבה של כסף שנוצר יש מאין ומגיע אליהם.
לי זה דווקא נשמע בול התיאור של משקיעים במניות צמיחה.
מצד שני, דיבידנד זו הודאה של החברה שאין לה איך להביא ערך למשקיעים מהכסף שאצלה בקופה, ועדיף שכל משקיע ינסה להביא ערך בעצמו. עבור ענפים מסויימים זה יותר מתקבל ועבור ענפים אחרים זה יכול להעיד על חברה בלי חזון.
זה שוב פעם ה-rationalization hamster של משקיעים בחברות צמיחה בפעולה.
חברות כרייה וחציבה לא צריכות להמציא כל שני וחמישי דרכים חדשות לזקק פצלי-שמן או להסניף מתכות קילומטר מתחת לפני הקרקע.
חברות סיגריות לא צריכות לחשוב איך למכור לטמבלים חדשים מוצר שהורג אותם - כי אלה לומדים את זה כבר מבני משפחה או חברים בתיכון...
אגב, מעניין לבדוק גם סטטיסטית האם חברות שמחלקות דיבידנד נוטות יותר לקרוס מאשר חברות שלא מחלקות.
איכשהו, יש לי תחושה שאלה שמחלקות יותר יציבות. כי מדובר בדרך כלל בתעשיות עם שורשים עמוקים כמו פיננסים, תשתיות, מזון...
כאשר מסתכלים על מניה מאד לא תנודתיות שמחלקת דיבידנד חודשי, מתגלה משהו קסום:
אגיד לך מה...
אתה צודק בקטע של החשבון, אבל זה לא באמת אמור לשנות לך משהו, אלא אם אתה מתכנן איזה אלגוריתם מסחר.
מאחורי התמונה הצעקנית שנראית כמו מסור, האמת היא שתנודה של 2-6 סנט במניה של $100 זה לא משהו שהייתי נותן לו להדיר שינה מעיני, בלילה.

תחשוב על קוקה קולה. חברה טובה ומצליחה ,אבל השוק שלה רווי - קשה עד בלתי אפשרי להגדיל את מכירות הקולה בעולם.
אם קוקה קולה תיקח את כל הרווחים ותשקיע בגדילה, זה לא יעבוד - המכירות לא יגדלו וזה לא יביא ערך למשקיעים.
אז הנהלת החברה אומרת לבעלי המניות - קחו את הרווח ותשקיעו אותו בעצמכם. זה דיבידנד.
אני יודע את זה, אני אומר שגם אם לחברה יש איך להתרחב זה לא בהכרח אומר שהיא לא צריכה לחלק כסף למשקיעים. בטח בעולם דמיוני שבו אין מס על דיבידנדים.

אגיד לך מה...
אתה צודק בקטע של החשבון, אבל זה לא באמת אמור לשנות לך משהו, אלא אם אתה מתכנן איזה אלגוריתם מסחר.
מאחורי התמונה הצעקנית שנראית כמו מסור, האמת היא שתנודה של 2-6 סנט במניה של $100 זה לא משהו שהייתי נותן לו להדיר שינה מעיני, בלילה.
אין קשר למסחר. זה רק כדי להסביר שחלוקת דיבידנד זה אירוע חשבונאי שלא משנה כלום למשקיע למעט שהוא לא יעיל מיסויית כי אתה מאבד 25% מהכסף כאשר הוא עובר מיד ימין ליד שמאל.
הרבה יותר יעיל לעשות buyback כי אז יש דחיית מס לפחות. בשני המקרים החברה מודה שאין לה משהו יותר טוב לעשות עם הכסף, רק שאחד לא יעיל מיסויית והשני כן.

מה עם זה שהיא יכולה לקחת הלוואות בריביות רצפה כדי לממן את ההתרחבויות שלה?
אם יש לך בארנק מאה ש"ח והחלטת לתת את הכסף למישהו זר ולקחת הלוואה של מאה ש"ח, זולה ככל שתהיה הריבית אתה לא תהיה עשיר יותר.

ומה זאת אומרת שאין לה איך להביא ערך? עצם שהיא מחלקת לי כסף מביא לי ערך.
אם אתה מחזיק בעשרה אחוז מהמניות של חברה ששווה מיליון ש"ח והחברה החליטה לחלק דיבידנד של חצי מיליון, אז עכשיו תהיה בעלים של עשרה אחוז מחברה ששווה חצי מיליון ויהיה לך 50,000 ש"ח (לפני מס) שנכנס לעו"ש. איזה רווח יש לך מהמהלך?
בכלל לא התייחסת כאן לעניין של מיסים וברור (לדעתי) שבעולם ללא מיסים עדיף שחברות יחלקו דיבידנדים שמנים כדי שאתה תוכל להשקיע אותם מחדש בצורה שנראית לך הכי טובה באותו רגע.
אם חברה מחלקת עשרה אחוז מהשווי שלה או שתמכור עשרה אחוז מהמניות שלך, תגיע לאותה תוצאה.

זה שוב פעם ה-rationalization hamster של משקיעים בחברות צמיחה בפעולה.
חברות כרייה וחציבה לא צריכות להמציא כל שני וחמישי דרכים חדשות לזקק פצלי-שמן או להסניף מתכות קילומטר מתחת לפני הקרקע.
בגלל זה כתבתי שבענפים מסוימים זה יותר סביר.
איכשהו, יש לי תחושה שאלה שמחלקות יותר יציבות. כי מדובר בדרך כלל בתעשיות עם שורשים עמוקים כמו פיננסים, תשתיות, מזון...
אולי, אשמח אם יש למישהו קישור למחקר בנושא.

אני יודע את זה, אני אומר שגם אם לחברה יש איך להתרחב זה לא בהכרח אומר שהיא לא צריכה לחלק כסף למשקיעים. בטח בעולם דמיוני שבו אין מס על דיבידנדים.
אם החברה חושבת שהשקעה בפיתוח החברה תביא גידול משמעותי ברווחים, אז לטובת המשקיעים זה מה שהיא צריכה לעשות.
נגיד שכל שקל שיושקע בהתפתחות החברה יביא לגידול של שלושה שקלים בהכנסות עוד שנה. בתור משקיע אני לא רוצה לקבל את השקל הזה.

אם יש לך בארנק מאה ש"ח והחלטת לתת את הכסף למישהו זר ולקחת הלוואה של מאה ש"ח, זולה ככל שתהיה הריבית אתה לא תהיה עשיר יותר.

אם אתה מחזיק בעשרה אחוז מהמניות של חברה ששווה מיליון ש"ח והחברה החליטה לחלק דיבידנד של חצי מיליון, אז עכשיו תהיה בעלים של עשרה אחוז מחברה ששווה חצי מיליון ויהיה לך 50,000 ש"ח (לפני מס) שנכנס לעו"ש. איזה רווח יש לך מהמהלך?

אם חברה מחלקת עשרה אחוז מהשווי שלה או שתמכור עשרה אחוז מהמניות שלך, תגיע לאותה תוצאה.
לא הבנתי מה הקשר. אני התייחסתי לאמירה שלך פה בתגובה קודמת כאילו לחלק דיבידנדים זה דבר שלילי, גם בלי קשר למס, כי לכאורה "אין לה איך להביא לי ערך".
אם החברה חושבת שהשקעה בפיתוח החברה תביא גידול משמעותי ברווחים, אז לטובת המשקיעים זה מה שהיא צריכה לעשות.
נגיד שכל שקל שיושקע בהתפתחות החברה יביא לגידול של שלושה שקלים בהכנסות עוד שנה. בתור משקיע אני לא רוצה לקבל את השקל הזה.
בעולם ללא מס, יכולה להיות לחברה הצדקה לא לחלק לי דיבידנד אלא להשקיע אותו מחדש רק אם היא מספיק בטוחה שהיא יכולה להשיג לי על הכסף תשואה טובה יותר מהאלטרנטיבות. מן הסתם לא יכול להיות שכל חברה תבוא ותגיד לי "אני יכולה להשיג לך על הכסף תשואה יותר טובה מהאלטרנטיבות" כאשר האלטרנטיבות זה החברות האחרות, לכן בעולם ללא מס, הייתי מצפה לראות את רוב הרווחים של החברות חוזרים כדיבידנד, ואין בזה שום דבר שלילי.
לא כל החברות הן "חברות צמיחה" וזה בסדר, חברות צמיחה כבר מתומחרות בהתאם אז הן גם לא בהכרח משתלמות יותר. (למרות שברור שאם חברה מסוימת צומחת לנצח יותר מהר מחברה אחרת אז בטווח מספיק ארוך היא משתלמת יותר, אבל צמיחה עודפת לא נמשכת לנצח וגם טווח ההשקעה שלנו הוא לא נצח.)
חוץ מזה, אם לחברה המדוברת יש באמת דרכים כל כך יעילות להשקיע כסף, הייתי מצפה שהיא קודם כל תפנה למינוף, בטח בריביות של ימינו, במקום לחכות לרווחים של המשקיעים. אולי כדאי גם להנפיק עוד מניות ולגייס עוד הון כדי לא לבזבז זמן ולהשתמש בהשקעה היעילה כמה שיותר מהר. רק אחר כך, אם עדיין נשארו לה דרכים מספיק יעילות להשקיע את הכסף, הייתי מצפה שהיא תשתמש ברווחים.

בשורה התחתונה, אם אתה קונה מניית "סלפון" ב1000 שקל, אתה מעביר 1010 שקל למישהו אחר ("מבזבז").
כל שנה תקבל בחזרה 20 שקל (לפעמים פחות, יותר, או בכלל לא) שמתוכם 5 שקל יקח לך מס הכנסה.
בהנחה שתקבל סכום דומה כל שנה, תוך כ68 שנים מה שתקבל מהם יכסה נומינלית בדיוק את מה שהשקעת. מספרית, קיבלת בדיוק מה ששילמת. (מעשית לא, כי בעוד 68 שנים אותם אלף שקל יהיו שווים הרבה פחות מאשר כיום).
מעכשיו ועד 68, 100, ו250 שנה קדימה, תוכל למכור את המניה, ותקבל שוב את סכום הקרן המקורית, שיכול שצמח מאז בהרבה יותר , יכול לשוות לו, או לקרוס מאז ל24 ש"ח.
תעשה את החישוב שלך. כשמדובר במניה שמחלקת דיבידנד באחוז גדול יותר, יקח פחות שנים "עד שתתכסה", אך כמובן שיש יותר סיכון. כשמדובר במניית צמיחה שלא מחלקת דיבידנד, אין הבדל, תחשוב על זה כאילו אותו דיבידנד פשוט נכנס לקרן המקורית במקום שתקבל אותו.

מן הסתם לא יכול להיות שכל חברה תבוא ותגיד לי "אני יכולה להשיג לך על הכסף תשואה יותר טובה מהאלטרנטיבות" כאשר האלטרנטיבות זה החברות האחרות,
למה לא?
כל חברה טוענת שהיא תביא את התשואה הטובה ביותר, כמובן שלא כולן צודקות.
תשים את הכסף שלך אצל מי שאתה מאמין שצודק. או, אם אין לך מושג (כמוני) שים קצת אצל כל אחד.

לכן בעולם ללא מס, הייתי מצפה לראות את רוב הרווחים של החברות חוזרים כדיבידנד, ואין בזה שום דבר שלילי.
אני דוקא מצפה שהמנהלים של כל חברה יאמינו בחברה שלהם יותר מבמתחרים. למה שאני אשקיע בחברה שאפילו המנהלים שלה לא מאמינים בה?

חוץ מזה, אם לחברה המדוברת יש באמת דרכים כל כך יעילות להשקיע כסף, הייתי מצפה שהיא קודם כל תפנה למינוף
מינוף הוא יקר ומעלה את הסיכון.
נכון שאם לחברה יש מכונת כסף אז עדיף לא להסתפק בהשקעה חוזרת של רווחים אלא להוסיף מינוף, אבל הסדר הוא הפוך - קודם תשקיע את הרווחים (במקום לחלק דיבידנד), אח''כ תוסיף מינוף.

אני באמת לא רואה הגיון בהנחה שקצב הגידול האופטימלי הוא השקעה מחדש של 100% מהרווחים, לא פחות ולא יותר. יש חברות שעדיף להן פחות (ולחלק דיבידנד) ויש חברות שעדיף להן יותר (למנף, להנפיק עוד מניות).

למה לא?
כל חברה טוענת שהיא תביא את התשואה הטובה ביותר, כמובן שלא כולן צודקות.
תשים את הכסף שלך אצל מי שאתה מאמין שצודק. או, אם אין לך מושג (כמוני) שים קצת אצל כל אחד.

אני דוקא מצפה שהמנהלים של כל חברה יאמינו בחברה שלהם יותר מבמתחרים. למה שאני אשקיע בחברה שאפילו המנהלים שלה לא מאמינים בה?
מה שאתה מתאר כאן נשמע יותר כמו אמונה עיוורת. אם המנכ"ל של קוקה קולה יודע שהוא לא מסוגל לעשות על הכסף תשואה יותר גבוהה מאשר האלטרנטיבות בשוק, זה אומר שהוא לא מאמין בחברה? אני לא מצפה מהמנכ"ל שיתנהג בצורה ילדותית של "אני הכי חכם בעולם, תנו לי להשקיע את כל הכסף שלכם" אלא שיהיו לו הערכות ריאליות כמה תשואה הוא יכול לעשות על הכסף תחת איזו רמת ודאות, ולפעול בהתאם. נכון שהיום פופולרי להשקיע אצל גאונים כמו אילון מאסק, אבל זה לא חייב להראות ככה. גם להשקיע בחברה משעממת שאין לה יותר מדי איך להמציא את הגלגל ומכירה בחולשות שלה זה לגיטימי. מן הסתם לא כל החברות הן חברות צמיחה שמסוגלות לנצל את הכסף כדי להגדיל משמעותית את הרווחים, וזה לא אומר ששאר החברות פחות משתלמות או שלא מאמינים בהן, זה הכל שאלה של תמחור כמו שכבר כתב @Yoss. כשאתה משקיע בחברת צמיחה שמנצלת את הכסף בצורה יותר יעילה מהשקעה בשוק אתה לא בהכרח מרוויח יותר, כי יכול להיות שזה כבר מתומחר בכמה שקנית אותה.
הסדר הוא הפוך - קודם תשקיע את הרווחים (במקום לחלק דיבידנד), אח''כ תוסיף מינוף.
יש לי כרגע בהווה רעיון טוב. לחכות לרווחים כדי להשקיע אותם ברעיון יכול לקחת הרבה זמן. רוצים להתמנף כדי להוציא את הרעיון לפועל כמה שיותר מהר. בטח בריביות של ימינו.

אגב, נראה שהרוב הגדול של רווחי חברות סנופי אכן מחולקים חזרה למשקיעים.
מקור: הלינק הבא, תרשימים 12,13.

מעניין, יותר משהייתי מנחש. יכל להיות ממש מעניין לראות את זה עבור מדדים שונים.
גם אני הופתעתי מכמה זה גבוה. כנראה חלק מהעניין זה מינוף זול, ועצם זה שלמרות שחברות צמיחה מהוות חלק ניכר משווי השוק של המדד, כשמסתכלים על רווחים באופן טבעי הן מקבלות פחות משקל. בנוסף, גם חברות צמיחה מחלקות כנראה לא מעט מהרווחים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
משקיע מתחיל איך זה שEDV מחלק דיבידנד? שוק ההון 29
F קיזוז דיבידנד בחול כנגד הפסדים השנה לעומת הפסדים מועברים מיסים 13
U קיזוז רווח דיבידנד בחול כנגד הפסד במניות בארץ מיסים 8
R קניית מניות דיבידנד שוק ההון 39
S מיסוי על דיבידנד מסוג Return of Capital מיסים 21
D מנסה להבין דיבידנד של VT שוק ההון 13
Y רווחי דיבידנד לא ממוסים במקור ב-IB מיסים 23
דו דו שנת דיווח דיבידנד בברוקר זר מיסים 1
yossik דיבידנד null שוק ההון 4
R חלוקת דיבידנד באופן לא שווה בין בעלי המניות מיסים 13
D דיבידנד מנכה מס במקור? שוק ההון 16
יבגני וולף אינדקס עולמי של מניות שמחלקות דיבידנד לפי DGI שוק ההון 13
א מניות דיבידנד ומס ירושה שוק ההון 16
י תכנון מס דיבידנד זר מעל גיל 60 מיסים 8
T שאלת מתחיל- דיבידנד וחסכון עמלות שוק ההון 1
O דיון תיאורטי - מניות שלא מחלקות דיבידנד שוק ההון 3
O איך אני יודע כמה דיבידנד התגלגל בתעודה iShares Core S&P 500 UCITS ETF 1159250 שוק ההון 4
M אזהרה על תקופת האקס - דיבידנד שוק ההון 7
Y קיזוז הפסדי הון עם דיבידנד וריבית מחו"ל מיסים 10
Z דיווח מס על דיבידנד מחברה שרשומה במדינת מקלט מס מיסים 1
דו דו השפעת דיבידנד על שערי קניה ומכירה בחישובי דף עזר 1325 מיסים 1
מ קיזוז הכנסה דיבידנד מחו"ל בהפסד הון בישראל מיסים 11
E המלצה לקרן/נייר דיבידנד ביורו פוסטים מאיכות נמוכה 1
S מס על דיבידנד שמקורו ב גמל ב IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
ברק א. חישוב תשואת דיבידנד כוללת של תיק מניות דיבידנד שוק ההון 1
ז תהיות לגבי התיק ולגבי דיבידנד שוק ההון 15
א דיבידנד בקרן השתלמות IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
ב שאלה בנוגע לקיזוז מס כנגד דיבידנד שהתקבל בדולרים מיסים 3
Henchman34 תיק מניות דיבידנד לצריכה בגיל פרישה ומס עיזבון אמריקאי. שוק ההון 21
O רכישת מניות דיבידנד לתיק משקיע פסיבי שוק ההון 59
אוגורן טופס תביעה לקצבת אזרח ותיק - ריבית מחסכונות או דיבידנד ממניות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
א איך בודקים אם קרן היא צוברת/מחלקת דיבידנד? שוק ההון 1
B מניות דיבידנד שוק ההון 5
T מיסוי על דיבידנד בקרן סל בארצות הברית פוסטים מאיכות נמוכה 13
Q שילוב מניות דיבידנד בתיק פסיבי שוק ההון 5
השקעה לא מזל מה נכון לעשות עם 60 אלף שקל - דיבידנד VS הלוואה צרכנות פיננסית 29
O הגשת דו״ח שנתי - חלוקת דיבידנד אצל ברוקר זר מיסים 14
ה השקעה במדידי מניות דיבידנד בשקלים שוק ההון 14
Y מס רווח הון על דיבידנד מגרמניה מיסים 11
H מס ששולם בחו"ל (דיבידנד) מיסים 6
י ניכוי מס-דיבידנד גבוה מהרגיל מיסים 14
Aslan השקעה במניות דיבידנד בשלב צמיחה שוק ההון 15
י למה לא להשקיע בקרן ריט, המחלקת 12% דיבידנד? מה כבר יכול להשתבש? שאלת מתחיל שוק ההון 17
H מס דיבידנד בחו"ל - קיזוז הפסד הון? מיסים 16
O דיבידנד לבן ליום שחור? התפתחות אישית 38
I דיבידנד אחרון של VTI לא התקבל שוק ההון 8
מ האם באמת יותר ריווחי השקעה במדדים לטווח ארוך מאשר מניות דיבידנד? שוק ההון 30
R תשואת דיבידנד בקרנות איריות EIMI & SMEA שוק ההון 8
deussex רעיון לחלק מהתיק (10%) כמניות דיבידנד שוק ההון 10
T צים מכריזה על דיבידנד מיוחד לרבעון 3 2020 של 2.5 דולר (~5% תשואה מובטחת?) שוק ההון 77

נושאים דומים

Back
למעלה